Itew» Reeks winterconcerten Zeeuws Orkest Back to basics Covers uit de jaren 70 't Kleinste kamertje Zeeuwen kieken 't Zuiden Kerstconcert Caecilia Avontuurlijk met Molukse achtergrond Het Zeeuws Orkest speelt volgend weekend (11, 12 en 13 december) een serie wintercon certen in Middelburg en Vlissingen. Het orkest staat voor de gelegenheid onder leiding van di rigent Dirk Brossé. Gastsolist is Dmitri Ferscht- man (cello). Theatergroep Delta maakt theater met de Molukse cultuurge schiedenis als achter grond. Speciaal voor kinderen vanaf zeven jaar brengt Delta za terdag 13 december de avontuurlijke voor stelling Batu Bad- aun/Bladersteen. Deze voorstelling begint om 19 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Veelgevraagd Semi-professioneel Woensdag 3 december 1997 FAAM/VLISSIIMGER ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, Ludmila Kalmaeva, schilderijen, portretten en posters. Geopend na tel. af spraak 0118-603469. DOMBURG Apparthotel Bornmeljé, He renstraat 24, Han Koster, schil derijen. GOES Kunstuitleen De Bevelan- den. Wijngaardstraat 3, Zeeuw se kunstenaars, diverse werken. Galerie Van den Berge, Wijn gaardstraat 3, Mare Nagtzaam, tekeningen. Safian Art Studio, Stikker straat 28, Ashot Safian, olieverf schilderijen. Geopend na telefo nische afspraak 0113-232592. Verpleeghuis Ter Vaicke, Valckeslotlaan 200, Riet van der Sluis, aquarellen van speel goedberen. Stadskantoor, Oostsingel 2, leerlingen van Jaqueline van Trirum, diverse werken. GRIJPSKERKE Imkerij Poppendamme, Pop- pendamseweg 3, expositie: 'Ap pels en peren' en 'Winterple- zier'. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Veer- weg 37, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona. Dorpsstraat 23- 25, llona Schmit, naïeve schil derijen. Geopend za. van 14-17 uur. Atelier De Kattenbeker, Dorpsstraat 8-10, Jan Capello en Ireen Schmid, aquarellen (t/m 6 december). MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vlas- markt 7-9, Maurice en Saskia Göth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pastels. Eleanor Winters; kalligrafie quilt collage. Marion Stoffels; kalligrafie. Galerie Dauvillier, L. Noord straat 56, Gera Dauvillier, schil derijen, tel. 0118-629419, dage lijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Grootmede 66, tel. 0118- 616323, staaltouwplastieken en staal- steenobjecten, geopend na tel. afspraak. Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen, Kousteensedijk 7, Middel burg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Galerie Spitsbergen, Koren dijk 46, Jaap Heuvingh, beel den. Kapper Henk v.d. Veen, Kor te Noordstraat 6, David Heijge- laar, gemengde technieken. Hotel Arneville, Buitenrust straat 22, Ria Ruedisueli, beel den. Depot, 't Zanddorp 68, Margot Oomen, schilderijen en objec ten. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, Hielde Brugts; glas-in-lood: va zen, spiegels en verlichting. Ton Postma; sieraden. De Vleeshal, Markt, Dora Garcia, 'Lifetime soundtrack'. Galerie Het Gouden Briefke, Gortstraat 32, Joop Houthuy- zen, bronzen beelden (t/m 5 de cember). Metro S, Kuiperspoort 22, Har ry Vandevliet (t/m 6 december). De Kapper, Korte Geere 10, Alexander Rodin, schilderijen. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, Riet Moor- en; objectschilderijen. Marianne Klunne; objecten in diverse ma terialen. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, 'Goes rond 1900', tentoonstelling van prentbrief kaarten en foto's. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Cor van der Poel, aquarellen, olieverf en penteke ningen. Galerie Icon, Wagenaarstraat 16, 'Van alfabet tot zondags school', verkoopexpositie van kinderboeken, kindertijdschrif ten, schoolboekjes en oud speelgoed. Galerie De Vier Gemeten, Kousteensedijk 16, 'Veerse joffers gasten'. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, 'Daar is niet één die eenzaam gaat als ik...', uit de nalatenschap van P.C. Bou- tens. Galerie Het Gouden Briefke, Gortstraat 32-34, Brenda Prins; hoeden, tassen en keramiek. Gerrie Bueters; handgeweven kleding. Angelique Heijligers; handbedrukte kleding. Hanneke Paumen; sieraden en schalen. Betty de Groot-Lahnstein; kera miek. Ans Brughuis; zijden feestkleding. Rabobank, Lange Geere 3, Aja Snelleman, aquarellen en pas telkrijt. ABN-AMRO Bank, Markt 7, J.W. Oosterhoff, aquarellen. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, Riet Kruitbosch, tentoonstelling kerstgroepen. NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, ten toonstelling windenergie. Da gelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij hetTopshuis, Trechter 5, kunstproject Fra mework Invitation. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, 'Mam moeten terug in Zeeland'. Toeristisch Centrum Oranje zon, Schoolstraat 4, Joke Plomp-Kroes, aquarellen 'Va kantie'. Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, 'Naar de haaien', tentoonstelling. OOST-SOUBURG De Zoute Viever, Dongestraat 1, Martin en Elma Smit-van Wuijckhuijse; fotografie en poë zie. Ria Barten; poppen. Geo pend tijdens kantooruren. Watertoren, Marenne Weiten; keramische werken. Jeroen Bu- ser; ruimtelijk schilderij. Remco Boender; installatie 'Until furt her notice'. Ab van Hanegem; schilderijen. André Groothui zen; installatie. VEERE Stadhuis, Kerkstraat 7, 'Vond sten in Vee re'. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, leven de reptielen, amfibieën en in- sekten, dagelijks geopend van 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Karin Starmans. Arsenaaltheater, Arsenaal plein 7, Ludmila Kalmaeva, te keningen en grafiek. Galerie Hannelore Meijaard, Hendrikstraat 8, Lotti van der Gaag; tekeningen en gouaches. Corneille; sculpturen en zeef drukken. Lidy Hoewaer; tapij ten. Roger Ra veel; litho's. Picas so; tekeningen. Herman Brood; litho's en tekeningen. Bellamy 19, Bellamypark 19, Ronald van Dokkum, installatie binnen-buiten 'She loves car rots very much'. Theo van Doesburgcentrum, Brouwenaarstraat 2, 'Zeeuwen kieken 't Zuiden', foto's uit Afri ka, Azië en Latijns Amerika. WEMELDINGÈ Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. WISSENKERKE Galerie De Praktijk, Voor straat 15, Eindejaarsexpositie, terugblik van het werk dat te zien is geweest in de afgelopen periode en enige nieuwe kunst werken. Geopend vr. en za. van 13-18 uur. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebolle- weg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie De Hoekweide, Naza reth 4, Wim Vaarzon Morel, aquarellen en schilderijen. DONDERDAG 4 DECEMBER Abdijplein, Middelburg; Bei aardconcert, 12 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, 'Jekyll Hyde', 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissin gen; Seth Gaaikema, 'Uitver koop van de eeuw!', 20.15 uur. VRIJDAG 5 DECEMBER De Piek, Vlissingen; Jam sessie, 21 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg, Middel burg; Cees Brandt, 'Even wachten', 15 uur. Metro S, Middelburg; Psy- coglycerine, 16 uur. Café Stout, Vlissingen; Ma nifestatie Peyote Circle: Gerard Nagelkerke en Rosilde Vermijs, 17 uur. Minitheater, Middelburg; Het Middelburgs Theater, 'De twee wezen', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Dedica tion, 22 uur. ZONDAG 7 DECEMBER The Duke, Middelburg; Mike Hanrahan, 15 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Di Gojim, 'Fun Sjtetl un Sjtets', 15.30 uur. Schuttershofcafé, Middel burg; 7 Inch, 17 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Grote Kerk, Goes; Carillon- concert door Sjoerd Tammin- ga, 13.30 uur. Midgard, Middelburg; Jam sessie, 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Het Alexander Nevsky Koor, 20 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Ambachtscentrum, Goes; Poppentheater Sim Bolus, 'Ei, ei dit ben jij', 14 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Trestle Theatre Compa ny, 'Fooi-House', 20 uur. Prins van Oranje, Goes; Marcel de Groot Band, 'Ma nen kweken', 20 uur. DONDERDAG 4 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Game' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Addicted to Love' 20 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 20 uur. 't Beest Goes, 'La Promesse' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'A life less ordinary' 20.30 uur. VRIJDAG 5 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Game' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Hercules' 19 uur. 'Addicted to Love' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 19 uur. 'Double Team' 21.30 uur. 't Beest Goes, 'La Promesse' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'A life less ordinary' 19.30 en 22 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Contact' 14 uur. 'The Game' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lost World' 14 uur. 'Her cules' 19 uur. 'Addicted to Lo ve' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 19 uur. 'Double Team' 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'A life less ordinary' 19.30 en 22 uur. ZONDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Contact' 14 uur. 'The Game' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lost World' 14 uur. 'Her cules' 19 uur. 'Addicted to Lo ve' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 19 uur. 'Double Team' 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Carla's song' 20 en 22.15 uur. MAANDAG 8 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Game' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Addicted to'Love' 20 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'A life less ordinary' 20.30 uur. DINSDAG 9 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Game' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Addicted to Love' 20 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, lezing 19.30 uur. 'La Promesse' 22 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Alien 4' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Peacemaker' 14 en 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Contact' 14 uur. 'The Game' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lost World' 14 uur. 'Ad dicted to Love' 20 uur. Grand Theater Goes, 'My Best Friends Wedding' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'A life less ordinary' 20.30 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Hercules' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Her cules' 14 uur. ZONDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Hercules' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Her cules' 14 uur. WOENSDAG 10 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Hercules' 14 uur. Grand Theater Goes, 'Her cules' 14 uur. De tentoonstelling is samen gesteld door het Centrum voor Internationale Samen werking (COS). Het COS wil op deze manier meer mensen betrekken bij de ontwikke lingsproblematiek en aan dacht geven aan de beeldvor ming rond derde wereldlan den. De geselecteerde foto's tonen beelden uit Afrika, Azië en La- tijns-Amerika en zijn voor het overgrote deel gemaakt door toeristen. Bij elkaar geven ze een herkenbaar, maar soms ook verrassend beeld van 't Zuiden. Op het programma van het winterconcert staan werken van Franz Schubert (Ouvertu re in Italiaanse Stijl), Joseph Haydn (Celloconcert in D nr. 2), Dirk Brossé (For France and Strings) em Felix Men delssohn (Symphonie nr. 4 De Italiaanse). Gastdirigent Dirk Brossé (1960) is zonder twijfel één van de meest getalenteerde componisten van zijn genera tie. Hij studeerde aan de Mu ziekconservatoria van Gent, Brussel, Keulen, Maastricht en Wenen. Momenteel is hij do cent Orkestdirectie en Compo sitie aan de Hogeschool Gent- Departement Muziek. Als trompettist werd hij geselec teerd voor het Europees Muziekvereniging Caecilia geeft zondag 14 december een advents/kerstconcert in de kerk op het Oost-Souburgse Oranjeplein. Mandolineveren- eniging Con Amore is aanwe zig voor een gastoptreden. De beide muziekgroepen spelen bovendien een paar nummers samen. Het optreden begint rond 15.30 uur. In de theatergroep werken mensen met uiteenlopende achtergronden samen. Delta probeert vooral theater te ma ken dat verder gaat dan het terugkijken naar traditie of het conserveren van het verleden. Jeugdorkest en het Wereld Jeugdorkest van Jeugd en Muziek. Zo kreeg hij de kans zijn professionele carrière te starten onder dirigenten als Yehudi Menuhin, Hiroyuki Iwaki, Antonia Ros-Marba, Walter Weller en anderen. In 1990 hoorde hij bij de acht finalisten van Iwaki's Interna tionale Masterclass van de NOS in Hilversum. Sindsdien is hij een veelgevraagd gastdi rigent in zowel binnen- als buitenland. Solist Dmitri Ferschtman werd opgeleid in de traditie van de Russische cello-school, waar van Semen Kozolupov de grondlegger is. Nog tijdens zijn'studie aan het Moskouse conservatorium was Dmitri Ferschtman medeoprichter van het Glinka Kwartet, waar mee hij gedurende 23 jaar de hele Sovjetunie, Europa en de Verenigde Staten zou afreizen. Hij is actief beoefenaar van kamermuziek en concerteerde samen met Yuri Bashmet, Eli zabeth Leonskaja, Philipp Hir- schhorn, Nobuka Imai, Gidon Kremer, Isabelle van Keulen en Vassili Lobanov. Met echt genote Mila Baslawskaja ach- De Molukse tradities vormen eerder de opstap naar nieuwe kunstuitingen die voor ieder een de moeite waard zijn. Batu Badaun gaat over een broer en een zus (Roger Goudsmit en Maureen Pari- nussa) die 's avonds alleen thuis zijn. Hun moeder is uit en het tweetal vertelt elkaar verhalen over de nacht, de zee, de wind en de maan. Daarbij nemen ze niet alleen elkaar, maar ook het publiek mee naar een verre en vreem de eilandenwereld. En daar, in dat land van radjah's, geesten en stenen, ook daar gaan moeders wel eens weg van huis... Anne van Delft regis seerde het stuk dat door Rob de Graaf werd geschreven. Rudy Tuhusula zorgde voor de muzikale adviezen. Kaarten voor de voorstelling zijn ver krijgbaar bij de Zeeuwse Bibli otheek. Een beeld uit de tentoonstelling. FOTO E. DE GRAAF Dedication. De Vlissingse rockband Dedi cation speelt zaterdag 6 de cember in De Piek in Vlissin gen. Dat optreden begint rond 21 uur. Sinterklaasavond 5 de cember kunnen muzikanten in de zaal terecht voor een jam sessie. Dedication is een nog vrij jon ge band die begin dit jaar ont stond. Eerder deed hij al een optreden tijdens Dijkpop in Vlissingen. Het drietal Roel Idskes (gitaar en zang), Bram van Houte (bas en zang) en Marco de Haan (drums en zang) is geen onbekende in de Zeeuwse muziekwereld. Zo speelt Idskes ook bij On the Cover, is Van Houte lid van Wolfshead en maakte De Haan voorheen deel uit van In Geval van Noot. De band speelt - naar eigen zeggen - toegewijde muziek met als motto 'back to basics'. Bij optredens wordt een mix van rocknummers en ballads gebracht, waarin meerstem mige zang een belangrijke plaats inneemt. Dedication is momenteel bezig met de voorbereidingen voor opna me van een cd. Die zal naar planning volgend jaar uitko men. Dit hitcoverband 7 Inch treedt zondag (7 decem ber) op in theatercafé Schuttershof in Middel burg. De band bestaat uit zeven leden die hun spo ren in de Zeeuwse popsce- ne reeds verdienden bij bands als Feedback en Earthquake Rudy. Hitcovers uit de jaren zeventig en tachtig staan centraal tij dens optredens. Zo worden nummers van Lionel Richie, Spandau Ballet, Herman Brood, Phil Collins en Gary Moore gespeeld. Zo nu en dan maakt ook recenter werk deel uit van het repertoire. De groep brengt elk nummer dynamisch met een eigen ge luid, dat toch heel herkenbaar is. Het eigen geluid is te dan ken aan de bandsamenstel ling. Zo nemen maar liefst vijf bandleden de zang voor hun rekening, spelen twee dames op trompet en saxofoon en bas, solo- en akoestische gi- bestaat de rest van de instru- taar. Het optreden in Schut- menten uit keyboards, drums, tershof begint om 17 uur. 7 Inch. Het Zeeuws Orkest. ter de piano deed hij boven dien talloze recitals. Ferschtman wijdt zich sinds achttien jaar ook aan het les geven. Zo is hij verbonden aan de conservatoria van Utrecht en Amsterdam. Ook geeft hij meestercursussen in Nederland, Duitsland, Frank rijk en de Verenigde Staten. Hij bespeelt een J.B. Guadag- nini-cello uit de collectie van Max Rodriguez. Deze is hem door de Stichting Nationaal Muziekinstrumentenfonds ter beschikking gesteld. Het Zeeuws Orkest werd in 1888 opgericht als de Vereeniging voor Instrumentale Muziek. Beginnend in Middelburg met een tiental amateurstrijkers, breidde het orkest zich in de loop der jaren steeds verder uit. Het huidige Zeeuws Or kest ontstond in 1970, toen de Instrumentale en het Goese Zeeuws Kamerorkest werden samengevoegd. Inmiddels is het Zeeuws Orkest uitge groeid tot het enige symfonie orkest in Nederland dat zich semi-professioneel kan noe men. Het bestaat - in maxima le bezetting - uit dertig ama teur- en vijfenvijftig beroeps musici. Het orkest probeert voor een zo breed mogelijk publiek symfonische muziek uit te voeren en wordt daarbij begeleid door gastdirigenten. Zo stond het amateur-orkest al onder de tijdelijke leiding van Dirk Brossé, Lev Markiz, Istvan Parkanyi, Ernst van Tiel en Lucas Vis. De wintercon certen zijn donderdag 11 en zaterdag 13 december in de Middelburgse Concertzaal. Vrijdag 12 december speelt het Zeeuws Orkest in de roomskatholieke kerk achter het Vlissingse stadhuis. Voor onze persoonlijke lichaamsverzorging eisen we tegen woordig een afsluitbare, verwarmde badkamer en een onhoor bare, goed geventileerde wc. Bad en wc moeten uiteraard op de riolering zijn aangesloten. Alleen daaruit blijkt al dat de ge schiedenis van de 'ontvangsttoestellen' ook de geschiedenis van techniek, gewoonten, schaamte en taboes is. De Romeinen gingen bijvoorbeeld, puur voor de gezelligheid, samen op één grote wc zitten. De geschiedenis van wc en badkamer staat cen traal in de lezing 'Waar ook de keizer..' die architect Niels Lu- ning Prak dinsdag 9 december geeft in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De voordracht gaat over hygiënische gewoon ten, sanitaire techniek en moeilijkheden bij fabricage van sani tair. Professor ingenieur Niels Luning Prak (1926) werd als ar chitect opgeleid in Delft en New York. Hij had van 1955 tot 1961 een architectenbureau in Vlissingen, waarna hij zijn praktijk naar Rotterdam verhuisde. Hij ontwierp woningen, kerken, poli tiebureaus en een aantal bedrijfsgebouwen voor De Schelde. Behalve hoogleraar in de vormstudie (TU Delft) was hij ook lid van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek en Boek handel Fanoy in Middelburg. De lezing begint om 20 uur. In het Theo van Doesburg centrum in Vlissingen is van 27 november tot en met 19 december de foto tentoonstelling 'Zeeuwen' kieken 't Zuiden' te zien. Deze expositie bestaat uit foto's en dia's van Zeeuw se amateurfotografen die een bezoek brachten aan een derde wereldland.

de Faam | 1997 | | pagina 9