Kerstmarkt Middelburg toch op Markt Woondecoratie in de Nieuwe Burg 'Knippen is leuk, maar ik wilde meer' Nieuwe voorzitter Patiënten Platform Gezocht: kennissen m/v Hal voor 'Arduinse' bedrijven Kerstmarkt Oost-Souburg Het Patiënten/Consumenten Platform Zeeland (PCP) heeft in de persoon van A.J. Dijkwel een nieuwe voorzitter gevonden. Dijkwel is geen nieuwkomer in de zorgsector. Hij was bijvoor beeld ooit Zeeuwse gedeputeerde van volksge zondheid. Volgende week, van 12 tot en met 14 decem ber, is het Kerstmarkt in Middelburg. Drie da gen lang staat de provinciehoofdstad dan in het teken van de kerstman en zijn helpers. De organisatie is - net als de twee vorige keren dat de markt gehouden werd - in handen van de Stichting Evenementen Middelburg (SEM) en de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH). In de Middelburgse Nieuwe Burg is onlangs een nieuwe cadeau- en woninginrichtingszaak geopend. Ellen Klatte is eigenaresse van de nieuwe zaak, die de naam 'Citadel' meekreeg. Klatte is geen onbekende in het ondernemers wereldje van de Nieuwe Burg: haar ouders en man leiden het eveneens daar gevestigde Inter- toys-filiaal. Net zwanger? De Kapper in de Kor te Geere in Middel burg heeft een nieu we eigenares. Mar griet van der Bijl heeft per december de zaak overgeno men van Ineke Schinkel die na twaalf jaar een an der pad gaat kiezen. Woensdag 3 december 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Gedeputeerde G. de Kok opent vrijdög (5 decem ber) een bijzondere be- drijvenhal in Goes. De hal is bedoeld voor 'Ar duinse' bedrijven. Zo zullen kringloopbedrijf Een x Andermaal en het dossier- en papiervernie- tigingsbedrijf er een vas te plek vinden. In januari neemt ook zeepziederij Soop een deel van de ruimte in gebruik. De 'Arduinse' bedrijven zijn door Arduin Middelburg en Den Berg Goes opgezet om werk te bieden aan mensen met een verstandelijke be perking. Op grond van sa- menwerkingsafspraken kunnen ook cliënten van het Gors instromen. Stichting Arduin maakt de laatste drie jaar een belang rijke onwikkeling door. Met name de werkprojecten, waarbij mensen op volwas sen wijze betrokken worden bij werkzaamheden die spe ciaal zijn afgestemd op hun mogelijkheden, hebben lan delijk veel aandacht weten te trekken. De bedrijvenhal van de Stichting Arduinse Bedrij ven is gevestigd aan de Ver rijn Stuartweg in Goes. Alvast even proeven van de sfeer van de kerstdagen. Dat kan vanaf 11 december in gebouw Rehoboth in Oost-Souburg. Opgeluisterd met decoraties, muziek en verlichting staat deze zaal drie dagen lang in het teken van de naderende feestdagen. Een aantal Souburgse onder- grill en gourmet met betrek nemers is op de kerstmarkt aanwezig met kerst- en ca deauartikelen. Zo is er een kraam van De Vrijbuiter met wenskaarten, kerstkaarsen en een vuurwerkpresentatie. De Marskramer pakt uit met een grootse collectie kerstversie ring en eigentijdse cadeaus. Wie wat meer wil weten over kerstverlichting kan terecht bij de stand van Suurmond, waar ook de mogelijkheden van king tot het kerstdiner aan bod komen. Ook voor hèt kerstcadeau bij uitstek, het lekkere luchtje, is een kraam ingericht. De kerstmarkt is donderdag 11 en vrijdag 12 december van 13.30 tot 21 uur open. Zaterdag 13 december komt de kerstman zelf. Tussen 9 en 16 uur lijkt hij de prijzen uit van de eerste trekking van de eindejaarsactie van winke liersvereniging Nemidso. Ook het duo Twice verzorgt een optreden in de tent. Het PCP komt op voor de be langen van gebruikers van de algemene zorg- en dienstver lening en de geestelijke ge zondheidszorg. De instelling doet dit onder andere door het Informatie- en Klachtenbu reau Gezondheidszorg, waar alle Zeeuwen met vragen en klachten terechtkunnen. Daar naast ondersteunt het de tal rijke patiëntenorganisaties in de provincie. Het Patiënten/ Consumenten Platform Zee land maakt deel uit van de stichting Het Klaverblad. Dat is een samenwerkingsverband tussen zes gebruikersorgani saties van zorg en dienstverle ning. De Kerstmarkt wordt, in te genstelling tot eerdere berich ten, toch op de Markt gehou den. Cora van Antwerpen van de SEM legt uit hoe dat komt: „De gemeente had in decem ber willen beginnen met de herinrichting van de Markt. Maar vorige week is besloten dat er pas in januari wordt aangevangen met het op de schop nemen van dat plein. En dus komen we toch op de Markt te staan". Echt leuk vindt de organisatie dat niet. „Nee, je komt echt voor aller lei problemen te staan als er zo op het laatste moment din gen veranderd worden. Niet alleen de onduidelijkheid naar het publiek toe. Je moet weer een hoop publiciteit er tegen aan gooien om iedereen te la ten weten dat je toch niet op het Abdijplein zit. Maar je zit ook met je aanmeldingen. Sommige handelaren wilden juist niet op het Abdijplein, anderen hadden zich juist spe ciaal aangemeld vanwege de lokatie", weet ze. Ook Willem de Smit van de CVAH vindt de ontstane situ atie vervelend. „Nou kijk", zegt hij, „wij als organisatie gaan ervoor. Nog steeds. De Markt is gewoon een geschik te lokatie, daar gaat het niet om. Maar je stemt je plannen ergens op af en het is uiter mate vervelend als dat dan al lemaal buiten je om gewijzigd wordt". Het concept van de Kerst markt 1997 lijkt op dat van het vorige jaar. Cora van Antwerpen: „Met dat verschil dat er geen avondopenstelling meer is. Dat liep vorig jaar niet zo goed omdat de middenstand geen koopavonden hield. En dan is het toch moeilijk om mensen de stad in te krijgen, zo hebben de handelaren ont dekt". De Kerstmarkt bestaat ook dit jaar weer uit twee gedeelten: een binnen- en een buitenge deelte. Buiten staan zo'n veer tig ambulante handelaren. Willem de Smit: „Dat zijn ei genlijk allemaal collega's die een link leggen naar kerst. Er zitten ook wel kledinghandela- ren bij enzo, maar we hebben geprobeerd een goed even wicht te krijgen in de deelne mers. Dus zeker geen zes kle- dingkramen, nee". Zangeres Joy is één van de optredende artiesten tijdens de Middelburgse Kerstmarkt. De kramen waarin de hande laren staan opgesteld zijn niet de normale marktkramen. „Nee, net als vorig jaar maken we gebruik van houten huis jes die in kerstsfeer versierd zijn. Dat geeft toch een extra sfeer eraan". Behalve kramen staat er nog een grote tent op het stad huisplein tijdens de Kerst markt. Van Antwerpen: „Hier in hebben we dagelijks optre dens en staat een aantal ge vestigde ondernemers uit Middelburg. Eeterij Stadscafé zorgt voor het horeca-gedeelte. Van wat ik tot nu toe begrepen heb moet dat heel bijzonder wor den. Ik geloof dat ze een echte kerststal neerzetten en daar vanuit hapjes en drankjes ser veren. Heel bijzonder". Optredens worden verzorgd door zangeres Joy, het duo Twice, Sway en anderen. De Middelburgse Kerstmarkt is vrijdag 12 december van 11 tot 18 uur geopend. Zaterdag 13 en zondag 14 is de markt van 11 tot 17 uur te bezoeken. „Ik hielp natuurlijk wel eens in die winkel als het druk was, maar ik heb me verder nooit zo geïnteresseerd voor speel goed. En mijn kinderen zijn in middels wat groter, dus kreeg ik meer tijd om iets voor me zelf te gaan doen", legt Klatte uit. „Dus toen het pand van Old England vrij kwam, zag ik gelijk mijn kans". Ze hoefde niet lang na te den ken in wat ze een zaak wilde beginnen. „In woondecoratie. Zeg maar alles wat leuk in de huiskamer staat. En dan bedoel ik ook al les. Zo'zijn er leuke kleine ca deautjes vanaf drie gulden, maar ook schilderijen en com plete eethoeken. Ik ga veel naar beurzen om ervoor te zorgen dat ik steeds het nieuwste van het nieuwste heb. Laatst ben ik zo nog op beurzen in Parijs en Amster dam geweest", legt ze uit. Op dit moment is vooral 'an tiek wit' erg in, weet Klatte. „Hier zie je het nog weinig, maar in Frankrijk en België is het al heel erg in. Ik verwacht dus dat dat hier ook aan gaat slaan. Verder heb ik veel in zandkleuren, eventueel te combineren met tijgerprints. Die doen het ook nog steeds goed. Vaak maken of breken de combinaties een interieur". In Middelburg zijn al een aan tal cadeau- en woondecoratie zaken. Toch is Klatte niet echt bang voor de concurrentie. „De spullen die ik verkoop zijn toch echt heel anders dan in de al bestaande zaken in Mid delburg. Ik wil hier toch een andere markt aanboren en verkoop wat exclusievere wa ren". Klatte had niet overal in de binnenstad een winkel willen openen. „Nee, dat moest echt op de Nieuwe Burg zijn. Niet omdat we hier al een zaak hebben, maar omdat ik dat gewoon de beste winkelstraat van Middelburg vind. De Lange Delft is in mijn ogen toch iets verloederd. Hier komt gewoon beter publiek. Je merkt trouwens dat de opening van het Toeristisch Huis hier aan het begin van de straat een goede zet is ge- Ellen Klatte in haar nieuwe Zc weest. Het was dit jaar al drukker dan vorige jaren, dat kon je duidelijk merken". Uitbreidingsplannen heeft Klatte voorlopig nog niet. „Ik ben wel van plan om straks ook bedlinnen erbij te verko pen. En eventueel kan ik straks de bovenverdieping er- FOTO JAAP WOLTERBEEK bij trekken. Maar ik wil eerst maar eens kijken hoe het zo loopt", besluit ze. De huwelijks- en relatiemarkt is er één van hoog gespannen verwachtingen. Steeds meer mensen schrij ven zich in bij bemiddelingsbureaus in de hoop daar een passende partner te vinden. Om er vaak al snel achter te komen dat ware liefde zich niet laat leiden door compu terprogramma's, relatieconsulenten of profielschetsen. De Kennissenkring Zuid Nederland pakt het allemaal heel anders aan. EEN KLEINE MOEITE VOOR ZO'N GRÓÓT GELUK Bel voor meer informatie of aanmelding gratis 80 70, of je informatrice: De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Terneuzen: 0115-613641 Goes: 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. „Want", zo stelt John Schoon beek van de Kennissenkring, „het moet toch mogelijk zijn andere mensen te ontmoeten zonder dat relatievorming het eerste doel is". Alleengaan- den die zich aansluiten bij de anderhalf jaar geleden opge richte organisatie zijn dan ook niet zozeer op zoek naar een levénspartner maar naar ie mand waarmee ze hobby's en vrije tijd kunnen delen. Wie zich aanmeldt bij de Ken nissenkring Zuid Nederland wordt - net als bij een relatie bemiddelingsbureau - wel ge vraagd een vragenformulier in te vullen. Hierop kan worden aangegeven wie en wat pre cies gezocht wordt. Naar aan leiding van de op die manier ontstane profielen worden mensen met elkaar in contact gebracht. „Daarna kunnen ze samen eventueel afspraken maken voor gezamenlijke activitei ten", verduidelijkt Schoon beek. Wat die activiteiten zijn, hangt van ieders voorkeur af. „Bijvoorbeeld fietstochten, museum en stadsbezoek of een dagje uitwaaien aan het strand. Sommige mensen spreken zelfs af om samen op vakantie te gaan". Het Kennis senkring-team bracht op deze manier al zo'n achttienhon derd mensen met elkaar in contact. En vanaf volgend jaar zal dat aantal waarschijnlijk nog eens flink toenemen. „Momenteel houden we een enquête om de belangstelling voor ontmoetingsactiviteiten te peilen. Het ziet er naar uit dat we voor 1998 een pro gramma ontwikkelen met dagjes uit, weekendjes en kor te vakanties. Mensen kunnen zich daar dan op inschrijven". Wie meer wil weten over de Kennissenkring kan een folder aanvragen op telefoonnum mer 0164-259 334. Als jonge onderneemster (24) heeft van der Bijl heel wat plannen met de Kap per. „Om te beginnen hou den we dit eerste jaar leuke acties, gewoon om het te vieren", zegt van der Bijl duidelijk ingenomen met haar ondernemerschap. „Verdere plannen probeer ik op de lange termijn te re aliseren, je kunt en moet niet alles in een keer". Maar dan volgt een 'sinter klaaslijstje': „Ik zou graag andere bedrijfskleding wil len, in de loop van volgend jaar zijn we ook op koop- - avond open en op zaterdag langer dan nu. Dit vind ik wel belangrijk want je moet de klanten de gelegenheid bieden om ook na werktijd te kunnen ko men". En: „in de toekomst wat interierveranderingen, dat is nu echt nog niet no dig want de zaak ziet er nog hartstikke goed uit". Van der Bijl heeft zich in de loop van de jaren al voor bereid op de kans om ooit eigenares te zijn van een ei gen zaak. „Ik ben als leer- Margriet van der Bijl: „Klanten verwachten soms van ons dat we kunnen toveren". ling kapster begonnen in Dordrecht en al snel was ik leidinggevende. Knippen is leuk maar ik wilde meer. Ik heb veel cusussen gevolgd onder meer bij Cosmo in Rotterdam. Het manage ment spreekt me erg aan: het leiden van een zaak en personeel onderwijzen", motiveert ze haar sprong naar deze hogere functie. FOTO JAAP WOLTERBEEK „Natuurlijk hoef ik kapsters die hier al jaren werken en hun eigen klantenkring heb ben opgebouwd niets meer te vertellen maar leerlingen kun je nog sturen en naar je eigen hand zetten. Het kap persvak is veranderd, je mag niet stil blijven staan. De mode-invloed is heel groot en daar moet je in blijven leren". Een belangrijk gegeven bin nen de training van leerlin gen is het altijd klaar staan voor klanten en vooral aar dig zijn en een goede sfeer opbouwen. „Je techniek kan nog zo goed zijn maar een klant komt hier ook voor een stuk verwennerij. Een klant moet zich welkom voelen en daar horen kleine dingen bij als bijvoorbeeld een jas aanpakken, een kopje koffie en een per soonlijk praatje. In dit vak mag je niet laten zien dat je een rot dag hebt of sjagrijnig bent, daar zit een klant niet op te wach ten", zegt ze streng maar duidelijk. „De klanten kunnen veelei send zijn en verwachten soms van ons dat we kun nen toveren, dat zouden we zelf ook wel willen. Belang rijk is dan dat je samen toch het gewenste haar en kap sel creëert". Van der Bijl weet dat een goed kapsel belangrijk is in het welbevinden. „Als je moe bent of een beetje ziek dan zit je haar meteen ook niet meer. Als wij er dan voor kunnen zorgen dat in ieder geval dat haar weer naar wens is dan voelt men zich vaak al weer een stuk beter". Mevr. P. Minnaar lel. 0118-61 15 47 Mevr. L. de Jong lel. 0113-22 08 90

de Faam | 1997 | | pagina 27