Van herrie word Hollandse winter Platte katoentjes en merkkleding bij Kids Middelburg je doof Nieuwe cd Loodsenkoor Christmas Fair Poppendamme Weekmarkt naar Damplein Adminis tratieve banenmarkt Net zwanger? Pc-agenda Toekomstmuziek De oorfoon Biologisch op afspraak NEN 1010 kabelberekening Studiebedrijven Topoccasions Milieuspecial KvK Muziekboekjes Boone uitgebreid Volwassen Zeeuwse keuken Actie winkeliers Vlissingen In de 'nieuwe-oude' Walcherse schuur bij Imke rij Poppendamme wordt in december de jaar lijkse Christmas Fair gehouden. Verschillende ambachtslieden tonen hun werk, maar daar naast zijn ook twee bijzondere tentoonstellin gen in het programma opgenomen. Elfstedengekte Workshops Vijf jaar Restaurantje Nummer 7 Kinderkledingzaak Kids Middelburg be staat al acht jaar in de Herenstraat in Middel burg. Ingeborg Kar man ontwerpt, maakt en verkoopt in de win kel annex atelier haar eigen Kids kledinglijn en talloze accessoires. Ze heeft echter ruimte gemaakt voor een uit gebreide kinderstoffen reeks en aan haar ei gen collectie kleding ook merkkleding toe gevoegd. Het Vlissingse loodsenkoor presenteert donderdag 27 november zijn vierde cd, genaamd de Golden Vanity. Behalve een aantal goed in het gehoor liggende nummerszijn vooral nieuwe num mers opgenomen. Eén van die nieuwe nummers is De avond op de rededie het koor meenam van een concertreis naar St. Pe tersburg vorig jaar. De opnames vonden plaats in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg onder leiding van Eurosound uit Her- veld. Op de cd zijn uitsluitend eigen muzikanten en solisten te horen. Voor de bewerking tekende dirigent Léon Bours. De cd is verkrijgbaar bij de Loodsen Sociëteit op de boulevard in Vlis singen en kost dertig gulden. Woensdag 26 november 1997 FAAM/VLISSINGER 19 In de boekwinkels is een pc-agenda te koop die luistert naar de naam WOTSON '98. Deze is tegelijk (verjaardags)kalender, agenda en adresboekjes, voor het vastleggen van afspraken en verjaardagen. Bestaande pc-agenda's zijn berucht om hun inge wikkelde handleiding. Bij WOTSON '98 echter begrijpt iedereen meteen hoe deze in elkaar zit en hoe je hem moet bedienen. Al les is in het Nederlands. WOTSON '98 is ook een leuke pc-agen da. Bij het maken van een afspraak houdt WOTSON '98 deze al tijd tegen het licht van belangrijke evene menten op die dag, op gebied van sport zoals cupvoetbal of vrije tijd zoals grote beurzen of andere massa-evenementen, vanaf nu tot 15 januari 1999. Vandaar de naam WOTSON® (what's on?). En hij kost f 14,95. VtfOTSöW Schrik niet: Nederland heeft op dit moment 1,3 miljoen slecht horenden. Dat is tien procent van de bevolking. Slechthorend heid is daarmee volksziekte nummer één. Herrie op het werk en vergrijzing zijn enkele oorzaken. Maar de grootste kweekvij ver van slechte oren is de jeugd die te vaak naar veel te harde muziek luistert. Als gevolg daarvan lopen jaarlijks minstens 20.000 jongeren een gehoorbeschadiging op. Aanleiding voor SIRE (Stichting Ideële Reclame) om een landelijke campagne te starten die jongeren moet waarschuwen tegen het gevaar van de walkman en de houseparty. Om niet op die moeder te lijken die onder aan de trap staat te schreeuwen of het misschien wat zachter kan, brengt SIRE het met een cynische boodschap: 'Zet je muziek maar lekker hard, dan wordt het vanzelf stil'. Bill Clinton, president van de Verenigde Staten van Ameri ka, heeft sinds kort een hoor- toestel. Bill schijnt een fervent 'rock 'n roller' te zijn geweest en plukt daar nu de wrange vruchten van. Gelukkig heeft hij van zijn hobby nooit zijn werk kunnen maken, anders was hij waarschijnlijk stok doof geweest. Dat Bill Clinton als president een hoortoestel draagt, wekt onwillekeurig de indruk dat de gevolgen van gehoorschade wel meevallen. Dat je bij wijze van spreken ook als liplezer nog tot grote dingen in staat bent. De harde werkelijkheid is echter dat gehoorschade onherstelbaar is en het leven van alledag er niet gemakke lijker op maakt. Slechts weini gen beseffen hoe ingrijpend de gevolgen zijn van doofheid in het leven van een mens. Daar hoor je ook nooit wat over. Dat komt omdat slecht horenden zicht terugtrekken uit de samenleving. Als je niet meer zo goed kunt horen, wordt het langzaam steeds stiller om je heen. Wie te vaak naar te harde mu ziek luistert, kan van de ene op de andere dag doof wor den. Maar het kan ook nog tien tot dertig jaar duren. Je oren zijn dan gewoon eerder versleten dan de rest van je li chaam. Ondertussen is 'Geen zorgen voor morgen' de lijf spreuk van de jeugd en in dat kader is jongeren waarschu wen tegen gehoorschade on geveer hetzelfde als tegen au tobezitters roepen dat het nou eens afgelopen moet zijn: de bomen worden ziek en over vijftig jaar zitten we zonder. Wat kan het een jongen van zestien jaar schelen wat er in zijn oren gebeurt, terwijl hij last heeft van jeugdpuistjes waarmee hij dagelijks naar school moet? Gehoorschade zie je niet en jongeren hebben wel meer aan hun hoofd dan oren alleen. Opgroeien is ken nismaken met de liefde en daarin staan uiterlijk, muziek en uitgaan centraal. En niet, om maar een dwarsstraat te noemen, ecologische groente, macrameeën en schade aan het binnenoor. Sinds eind ok tober worden de waarschu wingen in ieder geval lande lijk van de daken ge schreeuwd. Dan zal blijken of de boodschap wel of niet aan dovemansoren is gericht. Om dat te voorkomen is er eerst onderzoek gedaan naar de beste aanpak om de jeugd te bereiken. Uiteindelijk is geko zen voor de cynische aanpak: 'Zet je muziek maar lekker hard, dan wordt het vanzelf stil'. Het is niet te hopen dat we het hoortoestel straks in di verse kleuren in het straat beeld terugzien. Wenselijker is een trendverandering in de muziek. Professor J.J. Grote, hoofd KNO-afdeling van het academisch ziekenhuis in Lei- Hoe kan ik gehoor schade voorkomen? Waar kan ik mijn ge hoor laten testen? Is het voor mij al te laat? Wie vragen heeft over de risico's van lawaai doofheid belt de hoor- foon: 030-2617616. De donderdagse weekmarkt in Middelburg verhuist pas in januari naar het Damplein. Dit in tegenstel ling tot eerdere berichten, waarin de gemeente liet weten de weekmarkt al in december te willen ver plaatsen. De verhuizing van de weekmarkt is nood zakelijk in verband met de voorgenomen herinrich ting van de Markt. De gemeente wil niet begin nen met de herinrichting voordat er een officieel raadsbesluit is genomen met betrekking tot de zoge naamde baatbelasting. J.A.W. de Wolf is juridisch medewerker van de ge meente Middelburg. „Door die baatbelasting kan de ge meente ondernemers dwin gen om gedurende een pe riode van dertig jaar mee te betalen aan de herinrichting van de Markt. Maar er is tot nu toe nog geen officieel raadsbesluit geweest dat die baatbelasting vast heeft gelegd. En als we met een schop de grond in gaan voordat dit besluit er is, be staat de kans dat één van de ondernemers een rechts zaak tegen de gemeente aanspant en weigert te be talen. Dat willen we zien te voorkomen", legt hij uit. Het raadsbesluit omtrent de baatbelasting wordt naar verwachting in de decem- bervergadering genomen. De vertraging rond de ver plaatsing van de weekmarkt zal volgens de gemeente niet leiden tot vertraging van de oplevering van de nieuwe Markt. De Wolf: „Nou, eerlijk gezegd heb ik er zelf ook een beetje een hard hoofd in, maar hier wordt nog steeds gezegd dat de opleveringsdatum van 20 mei nog steeds haal baar is". Chocolademelk, sneeuw en de warmte van een ouderwetse kruik. Dat is de sfeer van de Hollandse winter, die volgende week wordt ingeluid bij Wiilems Winkel aan het Damplein in Middelburg. Jaarlijks houdt deze zaak het zogenaamde 'Winter paleis', dat net iets meer is dan de geijkte kerstmarkt of Christmas fair. Het vierde Winterpaleis begint donderdag 27 november en duurt tot en met zaterdag 29 november. Er is een koek- en zopiekraam, een ten toonstelling bijzondere winterkaarten (al leen donderdag 27 november) en ver schillende hoekjes waarin ondernemers rond het thema Hollandse Winter op een creatieve manier iets van hun zaak laten zien. Meewerkende zaken zijn Tesselschsde, Weer en Wind, Groen Ideeën, Jet Schenk, Cees en Anne Mulder, Partitio, Els Bur gers, Wiilems Winkel en de Groentehal. Vrijdag en zaterdag is er om 16 uur een spannende wintervertelling. Adecco Personeels diensten houdt zater dag (29 november) een banenmarkt in Middel burg. Op de vestiging Lange Geere 22 zijn die dag tientallen va catures in de adminis tratieve sector te ver geven. Uitzendkrachten die via Adecco Personeelsdien sten aan het werk gaan kunnen bovendien tot 1 februari volgend jaar deelnemen aan de zoge naamde Kadecco-spaar- actie. Voor ieder gewerkt uur krijgt de uitzend kracht één Kadecco. Te gen inlevering van deze Kadecco's ontvangt de medewerker een tegoed bon. EEN KLEINE MOEITE VOOR ZO'N GROOT GELUK Bel voor meer informatie of aanmelding gratis 0800-022 80 70, of je informatrice: Mevr. P. Minnaar tel. 0118-61 15 47 Mevr. L. de Jong tel. 0113-22 08 90 Groentespecialisten hebben een antwoord gevonden op de vraag naar biologische groente. Want met een abonnement op de Vi ta tas staat er op een vaste dag een royale hoeveelheid kersverse biologische groenten of fruit. De inhoud van die Vita tas wisselt met de week en is nooit pre cies bekend. De groen tespecialist levert er evenwel een recepten kaartje bij met allerlei smakelijke ideeën, en als het proefabonne ment na vier weken aanslaat, een stevige bewaarband. Een De Vita tas. abonnement op de Vita tas kost f 12,50 voor één of twee perso nen en f 19,- voor een gezin. Er is ook een fruitabonnement (f 12,50). C-Services Holland bv in Vlissingen heeft het NEN 1010 kabel berekeningsprogramma verder uitgebreid. Met de nieuwe mo del kan nog uitgebreider gerekend worden of de aderdoorsnede, de maximaal toegestane stroom, de maximale lengte, aanra kingsspanning, kortsluitingsberekeningen en andere belangrijke zaken in orde zijn. Met de nieuwe module kunnen bovendien asymmetrische belastingen en gesegmenteerde kabels bere kend worden. De NEN 1010 is vooral voor bedrijven van belang. Studenten van de Hogeschool Zeeland hebben - om de prak tijk beter te leren kennen - bedrijven opgezet onder de noemer 'mini-onderneming'. Het ene bedrijf van de studenten zet een distributiekanaal voor Walcheren op met dierenvoeding en on der de naam Subsifood het andere bedrijf verkoop hebbedinge tjes zoals fotoblokjes, badges en printplaatklokjes onder de naam 4T. Lokale dealers kunnen sinds kort adverteren met hun topocca sions in het blad Auto Profiel, een initiatief van Wegener Arca de. Het blad verschijnt tweewekelijks en is verkrijgbaar in kios ken, benzinestations en supermarkten. Wegener Arcade geeft het blad uit in samenwerking met met de NDA (Nederlandse Dealer Associatie). Zodat bedrijven de meest relevante milieuregels binnen hand bereik hebben, hebben de Kamers van Koophandel in Zeeland een Milieuspecial uitgegeven. Volgens de kamers zijn vooral de midden- en kleinbedrijven met die special gebaat. Die missen doorgaans de deskundigheid om zelf gegronde initiatieven aan gaande het milieu te nemen, verklaard de Kamer. Zo'n vierdui zend bedrijven hebben de special inmiddels ontvangen. Ilonka Jongepier heeft na een jaartje afwezigheid haar plaats als gastvrouw van Nummertje 7 weer ingenomen. Vier van de eerste vijf boekjes in de Tlpboekserie gaan over muziekinstrumenten en ze behandelen devaktermen die in de muziek worden gebruikt. De uitgever meldt dat in de boekjes al les is te vinden over wat de aanschaffer van een muziekinstru ment moet weten. Het vijfde boekje behandelt Muziek op pa pier. In honderveertig pagina's wordt uit de doeken gedaan wat de muzikant in spe moet weten over noten. Bij het schrijven van de boekjes is geprobeerd de tekst voor iedereen toegankelijk te maken. De tipboeken kosten f 14,95 per titel. Straalbedrijf Boone is uitgebreid met zo'n 1200 mJ. Het bedrijf van Adriaan Boone dat zich heeft toegelegd op groot werk, maar ook zijn hand niet omdraait voor kleine huishoudelijke stukken, hoopt met de uitbreiding zich nog beter op de markt te kunnen richten. De Zeeuwse keuken vertoont meer kenmerken van volwas senheid dan de andere Nederlandse regionale keukens.. De keuken van Zeeland vertoont overeenkomsten met die van Bre- tagne, waarin ook vruchten van de zee, pré-salé lamsvlees, klein wild en fruit de boventoon voeren. Dat onder meer staat in het hoofdstuk 'Van eigen zeebodem' in het boek 'Van fazant tot frikadel' over de Zeeuwse keuken van Joep Habets, die ook we kelijks een culinaire observatie schrijft in NRC Handelsblad, het boek kwam onlangs uit en kost f 24,90 in de boekhandel. December betekent per definitie actiemaand in Vlissingen. Dus ook dit jaar weer heeft het winkelcentrum een actie waarbij een hoofdprijs van duizend gulden is te winnen. Bij besteding van een tientje ontvangt de consument bij de deelnemende on dernemers een lot waarmee kan wordt gemaakt op de hoofd prijs. Verder zijn er nog geldprijzen van f 750,-, f 500,- en f 250,- en er worden vijftig gezinskaarten voor het Ponypark Slagharen verloot. Wat te denken van kortstelige suikerij, dubbele flip en mooie neeltje? De expositie 'Appels en Pe ren' maakt duidelijk dat deze welklinkende namen afkom stig zijn van oude fruitrassen die zo goed als uitgestorven zijn. Twee jaar geleden was er een tentoonstelling in Imkerij Pop pendamme waarbij zo'n zes honderd soorten appels en peren te zien waren. Dit jaar doet de imkerij het nog eens dunnetjes over, maar dan met niet minder dan achthonderd variaties van het aloude boe- renfruit. Deze tentoonstelling bevat dan ook de grootste fruitcol- lectie die ooit in Zeeland bij een is gebracht. Vele soorten zijn ontstaan door toevallige kruisingen, terwijl andere het product zijn van jarenlang toegewijd selectiewerk. Tegelijkertijd loopt de ten toonstelling 'Winterplezier'. Deze is opgebouwd rond de privé collectie van Anrie Broe- re uit Didam. Belangrijk on derdeel hierin is de Elfsteden- gekte, die niet alleen de laat ste jaren steeds opspeelt. 'Als het gaat vriezen, gaan de Frie zen ontdooien' is bijvoorbeeld een oud gezegde waarmee bedoeld wordt dat tijdens een vorstperiode rangen en stan den niet tellen. Naast oude en moderne schaatsen is er een keur aan schaatsprenten, affi ches van schaatsenmakers, tegeltjes, sleetjes, stempel kaarten van de Elfstedentocht, slijpblokken, kinderboeken met schaatstafereeltjes en chocolademallen met schaat sen. Ook gaat de tentoonstel ling in op een hele moderne schaats: de skeeler. Zo krijgt de bezoeker een volledig overzicht vanaf het midden van de negentiende eeuw tot heden, met inbegrip van een paar van de eerste Hollandse wegschaatsen, zoals de rol schaats toen nog genoemd werd. De Christmas Fair van Imkerij Poppendamme is inmiddels een begrip geworden bij men sen die de 'gewone' kerst markten beu zijn. In een sfeer volle omgeving tonen am bachtslieden hun vaardighe den aan het publiek. De pro ducten die zij maken hebben allemaal iets met kerst te ma ken. Dit jaar worden er boven dien twee workshops gege ven tijdens de Christmas Fair. Zo is er elke dinsdag en don derdag de workshop 'Kransen en Guirlandes'. Voor kinderen is er een woensdag- en zater- dagmiddaggroep 'Werken met bijenwas'. Voor groepen is er een speciaal programma. De Christmas Fair en de beide tentoonstellingen worden maandag 1 december geo pend door de Veerse wethou der L.P.C. Wisse. Restaurantje Nummer 7 in Middelburg viert zijn eerste lus trum met de vijftigduizendste gast. Wie in de periode tot 22 de cember in het restaurant van Els en Ron Hendrikse gaat dineren maakt grote kans op een tegoedbon voor vier da gen Parijs met een be zoek aan het eveneens vijf jaar oude Disneyland. Notaris mr Chr. van Erkel bepaalt op 23 december wie de prijs heeft gewon nen; diezelfde avond nog wordt de prijs uitgereikt, tijdens een door het jari ge restaurant aangebo den dineetje. Restauran tje Nummer 7 is een ini tiatief van Els en Ron Hendrikse van Het Groot Paradijs aan het Dam plein in Middelburg. deren echt niet handig, dus gooi ik er lekker een elastieke tailleband in met eventueel een nepknoopsluiting". De merkkleding die aan de Kids- collectie is toegevoegd draagt de naam Pompiedom. Het zijn voornamelijk jassen die qua uitstraling passen bij de ei gen merk collectie. Karman's eigen kinderen zijn naast in spiratiebron ook degenen die de kleding uittesten. „Als mijn dochtertje op het schoolplein in een van mijn ontwerpen loopt kan het wel eens gebeu ren dat ik daarna voor veel van haar klasgenootjes ook een zelfde soort kledingstuk moet maken. Maar dan wel net iets anders want er loopt nergens eenzelfde Kidskind rond", besluit Karman la chend. den en initiatiefnemer van de Nationale Hoorstichting, ziet dat als de beste oplossing voor het probleem. Easy liste ning in plaats van house, gab ber en hardrock. Daar zouden volgens hem veel oren bij ge baat zijn. Grote is op zijn vak gebied, zowel nationaal als in ternationaal, een autoriteit. Hij signaleerde het probleem in het buitenland en schreef een artikel dat de tongen losmaak te, ook in politiek Nederland. Vanaf dat moment werd slechthorendheid als gevolg van lawaai serieus genomen. Dat leidde tot de oprichting van de Nationale Hoorstich ting (NHS) in 1995: geen pa tiëntenvereniging, maar een belangenvereniging voor het horen. De vereniging ging sa menwerken met de NWS (Nationale Vereniging Voor Slechthorenden). Als het gaat om lawaaidoofheid, zien we volgens Grote op dit moment nog maar het topje van de ijs berg: „Bij.de jeugd is vooral het gebruik van de walkman de grootste oorzaak van la waaidoofheid. Te lang en te hard naar de walkman luiste ren is erg slecht voor je oren. Het probleem is dat jonge kin deren relatief lang met zo'n ding lopen, meestal een aan tal jaren. Overdag lopen ze met een walkman en 's avonds zitten ze in de disco. Ze moeten gewoon weten wat de gevolgen zijn. Anders val len ze straks op de arbeids markt buiten de boot". Wat gebeurt er eigenlijk als je gezellig in de herrie zit? In je oren zitten zogenaamde haar cellen die geluid transporte ren naar de hersenen. Harde geluiden breken die cellen af, waardoor het transport van geluid steeds moeilijker wordt. Heb je te weinig van die cellen, dan ben je doof. Heb je er nog een paar, dan ben je slechthorend. En dat blijf je dan voor de rest van je leven. Adriaan Vinju, project leider bij SIRE en verantwoor delijk voor de campagne, vindt dat deze boodschap overtuigend wordt uitgedra gen: „Niet met het opgeheven vingertje, maar recht tussen de oren". „Voor mijn eigen ontwerpen kocht ik speciale kinderstoffen in", begint Karman. „Maar omdat veel moeders uit hob by graag zelf kleding maken voor hun kinderen werd de vraag naar stoffen steeds dringender. Om op die vraag een antwoord te geven heb ik besloten om de stoffen in het Ingeborg Karman met Aidan (kleintje) en Sunna (twee van haar drie kinderen). FOTO JAAP WOLTERBEEK groot in te kopen". Een wand in de winkel is nu behangen met de meest vrolijke, zachte en fantasievolle stofjes die er maar te vinden zijn. „Er zijn weinig stoffen te koop hier in Zeeland die geschikt zijn voor kinderkleding", verklaart Kar man. De geschiktheid zit hem vol gens haar vooral in de kwali teit en met name in de kleur echtheid en de slijtvastheid. „Het maken van een kleding stuk is voor veel moeders of oma's een leuke bezigheid waar ze enorm hun best op doen, dan is het niet leuk als na een keer wassen het ding al uit elkaar ligt". Effen en be drukte tricot, wat volgens Kar man voorheen 'al helemaal nergens' te koop was, ge streepte boordstof, zachte fla nel, stoere fleece en platte ka toentjes zijn zo een aantal voorbeelden van de Kids kin derstoffen collectie. Bij de stof kunnen ook patronen gekocht worden van verschillende mo dellen kinderkleding. Wie ech ter geen tijd of twee linker handen heeft kan in overleg een kledingstuk laten maken. Naast de eigen Kids-collectie wordt er ook in opdracht ge werkt. „Ik houd echter wel vast aan mijn eigen ideeën", voegt Karman eigenwijs toe. „Als ik het niet eens ben met de gestelde opdracht trek ik toch mijn eigen plan, niet zon der overleg, hoor. Die vrije hand vind ik belangrijk want ik sta ook voor de herkenbaar heid van Kids-kleding. Regu liere confectie is overal te koop, Kids-kleding alleen hier". Die herkenbaarheid zit hem niet alleen in de eigen wijze stofkeuze en de Kids sig natuur maar ook in de handig heidjes. „Een broekje met een gulp is voor net zindelijke kin-

de Faam | 1997 | | pagina 19