Provincie Zeeland SCOOP doet het Lijmen DeKaaswip BouwCenter De Jager-ïolhoek Romeinen in Zeeland ■Officiële Mededelingen Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Onderzoek De Schenge De provinciale kantoren zijn gesloten van 25 december 1997 tot 5 januari 1998. Ruimtelijke Ordening Streekplan Zeeland Per 1 januari is het zover. Dan gaat de nieuwe organisatie voor welzijn, SCOOP, 'draaien'. SCOOP is het resultaat van een omvangrijke herstructurering die is begonnen in 1995. Samengevat komt het er op neer dat het vele werk dat wordt gedaan door elf organisaties effectiever zou kunnen. Milieu Ontwerp-besluit wijziging vergunning Hercules Besluit wijzigen vergunning Hoechst Trevira Vlissingen NEDERLAND veranda's serre's ramen deuren in aluminium en kunststof KRABBENDIJKE jDe Van onze vleeswarenafdeling: Van onze kaasafdeling: Bij ons verkrijgbaar verschillende soorten kerstmandjes. Kom gerust eens kijken. Kanaalstraat 69 - Oost-Souburg - Tel. 462259 Woensdag 26 november 1997 FAAM/VLISSINGER 11 Abdij 'Woeste Germaanse volks stammen' staken rond het jaar 400 de Rijn over en maakten op die manier een eind aan de Romeinse overheersing in de lage landen. Het verval van het eens zo machige Romein se Rijk zette door. Julius Caesar Al in 57 voor Christus zijn de be woners van de Zeeuwse eilanden wellicht in aanraking geweest met de Romeinen. Het is de tijd van de veroveringstochten van de legioe nen van Julius Caesar. De vroeg ste vondsten van Romeinse oor sprong dateren niet uit de tijd van Caesar; wel uit die van zijn opvol ger, keizer Augustus, 27 voor Christus tot 14 na Christus. Drusus, een van de generaals van Augustus, wist kort voor het begin van onze jaartelling vaste grond onder de voeten te krijgen in heel Nederland dat vanaf toen tot het Romeinse Imperium behoorde. De Friezen maakten daar met hun opstand in 28 een eind aan en keizer Claudius trok in 47 zijn troepen terug tot op de Rijn. Castellum Aardenburg Westenschouwen, Domburg en Aardenburg zijn in Zeeland be langrijke vindplaatsen van over blijfselen uit de Romeinse tijd. Aardenburg was zelfs een ver sterkt steunpunt voor het leger. Het castellum bood onderdak aan 200 tot 300 legionairs. Aardenburg maakte deel uit van het kustverdedigingssysteem van de Romeinen: bescherming van de handelsroute langs de Noord zeekust. En dat was nodig om een antwoord te hebben op de strooptochten vanuit zee van de Chauken, een Germaanse stam. Leuk boekje Wie meer wil weten over de Ro meinen in Zeeland en wat daarvan over is, kan het boekje De Romei nen in Zeeland, onder de hoede van Nehallennia, aanschaffen. Het kost 7,50 en is verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Om meer aan de weet te komen over het grondwater en oppervlak tewater in het gebied van De Schenge gaan onderzoekers van de provincie en waterschap Zeeuwse Eilanden de polders uit pluizen. Het gaat om de Beveland- se Kraayert- en Wilhelminapolder en de polders ten noorden daar van: richting Veerse Meer. Een goed beeld van waterpeil, grondwaterstand en bijvoorbeeld zoutgehalte is nodig om verant woord te kunnen aangeven wat er gebeurd als er in het gebied iets veranderd: verandering van grondgebruik maak het nodig de waterhuishouding aan te passen. Natuur In het Zeeuws Natuurbeleidsplan is het gebied langs de Ooster- en Westerschenge aangewezen als natuurgebied. Als het lukt daar op basis van vrijwilligheid een groot aaneengesloten terrein te verwer ven, is het zaak na te gaan wat voor soort natuur daar is te ma ken, welk waterpeil daar bij hoort zonder dat aangrenzende perce len daar narigheid van ondervin den. Zoet water De landbouw heeft behoefte aan een betere zoetwatervoorziening stelt het Waterhuishoudingsplan. De onderzoekers willen dan ook nagaan of er mogelijkheden zijn zoet oppervlaktewater tijdelijk op te slaan. De onderzoeksgegevens zijn ook nodig voor het verbeteren van het waterpeil. Daarbij zijn de inzichten van de grondgebruikers van groot belang. Informatieavond Medewerkers van de provincie zijn woensdagavond 3 december aanwezig in het dorpshuis De Griffioen, Oostkerkestraat 24 in Wolphaartsdijk, voor het geven van tekst en uitleg over het onderzoek. De avond begint om acht uur. Provinciale Staten van Zeeland hebben 12 september 1997 het Streekplan Zeeland en de Ant woordnota Zienswijzen vastge steld. In het plan staat het provinciaal beleid voor de komende tien jaren op het gebied van de ruimtelijke ordening. Er wordt een visie gege ven op de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling van Zeeland en er wordt aangegeven welke uitvoe ringsacties worden ondernomen. Het Streekplan Zeeland vormt tevens de basis voor de provincia le beoordeling van plannen van andere overheden zoals met name bestemmingsplannen. Het streekplan 1988 en de nota Ruimtelijk Beleid Landelijke Gebie den 1994 alsmede enkele in het Streekplan nader genoemde streekplanuitwerkingen en -afwij- IHHHMHHHH kingen zijn ingetrokken. In het Streekplan zijn de tiële streekplanelementen als besluit in de zin van de Algemene wet bestuursrecht aangemerkt. Niet uitgesloten is dat de rechter (ook) andere onderdelen van het Streekplan, waaronder de in het plan opgenomen beleidsregels, als voor bezwaar en beroep vat bare besluiten zal aanmerken. Het Streekplan Zeeland, de Ant woordnota Zienswijzen en de be kendmaking liggen van 28 novem ber 1997 tot en met 8 januari 1998 ter inzage bij de^Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg werkdagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur en bij de gemeenten op de voor hen gebruikelijke tijden. Daarna tot het einde van de be roepstermijn liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaat sen en tijden. Voor het inzien buiten de kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich te wenden tot de Afdeling ruimtelijke ordening (tel.0118-631794 of 0118-631934). ledereen kan tegen deze besluiten tot en met 8 januari 1998 schrif telijk gemotiveerd bezwaar maken bij Provinciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het bezwaar moet naam en adres van de indiener bevatten, ondertekend en gedag tekend zijn. Ook moet duidelijk zijn tegen welk besluit het be zwaar zich richt. Op grond van artikel 8.81 Alge mene wet bestuursrecht kan de gene die bezwaar maakt een ver zoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het ver zoek dient te worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Het Streekplan en de Antwoord nota Zienswijzen(kosten f. 10,00) en/of de samenvattende brochu- re(gratis) kunnen worden opge vraagd bij het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg (tel.0118-631400). Nieuws De lappendeken van grotere en kleinere instellingen zou als het ware één dekbed moe ten worden voor één nest. Met andere woorden, één organi satie, bij voorkeur onder één dak. De herstructurering die een gevolg was van deze stel- lingname van het provinciaal bestuur zou verder een be zuiniging moeten opleveren van twee miljoen gulden per jaar met ingang van 1998. SCOOP Met de vorming van SCOOP, dat is de naam van de nieuwe orga nisatie, ontvangen elf organisaties vanaf volgend jaar geen subsidie meer: de stichtingen VMC Zee land, Impuls Zeeland, Oecume nisch Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk Zeeland, Katholiek Maatschappelijk Aktiveringswerk Zeeland, Gereformeerd Sociaal Centrum Zeeland en de Stichting voor Surinamers, Antillianen en Arubanen; voorts, de Provinciale Diaconale Commissie der Neder lands Hervormde Kerk in Zeeland, Humanitas gewest Zeeland en het Emancipatiebureau Zeeland. Het geld gaat naar de Stichting SCOOP. Omdat het de afgelopen jaren is gelukt de bezuiniging 'te halen', kunnen alle medewerkers van de afzonderlijke instellingen aan de slag bij SCOOP. Ook de huisvesting is ondertussen een feit. Het voormalig kantoor van zorgverzekeraar CZ wordt het nieuwe onderdak. Het kantoor is te vinden op het adres Achter de Houttuinen 8 in Middelburg. Als alles volgens planning verloopt, kunnen de medewerkers daar begin volgend jaar hun intrek nemen. En dat betekent een verhuizing rond de jaarwisseling. 51 Banen SCOOP gaat 51 banen tellen. De werkeenheid ontwikkeling telt er drie, de sector cilltuur negen, net als de sector zorg. De sectoren maatschappelijke participatie en middelen en ondersteuning tellen respectievelijk 11 en 18 banen. De directeur tenslotte maakt de 51 vol. Werkeenheid ontwikkeling Omdat SCOOP moet zorgen voor de nodige vernieuwing in het wel zijnswerk, is er voor gekozen een aparte werkeenheid te vormen die dat kan aanjagen. Ook als er een project van de grond moet komen binnen een bepaalde sector kan het zijn dat de werkeenheid ontwikkeling een handje toesteekt. Zijn er meer dere sectoren betrokken bij een project dan ligt het initiatief bij deze werkeenheid. Sector Cultuur Een van de belangrijkste opdrach ten voor de sector cultuur is het aan de weg timmeren om cul tuurparticipatie en -educatie op een hoger plan te krijgen. Wat de educatie betreft zal de meeste tijd opgaan aan het basis onderwijs en speciaal onderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. Binnen dit takenpakket komt er een accent te liggen op projectontwikkeling voor het voor bereidend beroepsonderwijs en mavo. Op het gebied van cultuur participatie heeft de amateurkunst prioriteit. Sector zorg Het werk binnen de sector zorg vloeit in grote mate voort uit de wettelijke taken die de provincie heeft op het brede terrein van de zorg. Zo zal het de taak van deze sector zijn regioverkenningen op te stellen. Op die manier is het mogelijk voortdurend inzicht te hebben in vraag en aanbod. Deze gegevens vormen voor de pro vincie de bouwstenen voor de zogeheten regiovisie: de geza menlijke, en zo mogelijk eenslui dende, opvatting van zorgvra gers, zorgaanbieders, zorgverze keraars, gemeenten en provincie over gewenste kwaliteit, samen stelling en samenhang in het zorg aanbod. Omdat kinderopvang en jeugd zorg steeds meer met elkaar te maken krijgen, is er voor gekozen de steunfunctie kinderopvang en peuterspeelzaalwerk ook onder te brengen bij de sector zorg. Dat is ook gebeurd met het werk dat specifiek op een bepaalde sekse is gericht. Op deze manier wordt onder meer bereikt dat het moge lijk is deze specifieke hulpverle ning waar mogelijk te integreren in de gewone, reguliere, zorg- en hulpverlening. Maatschappelijke participatie Ook voor de sector maatschap pelijke participatie geldt dat het provinciaal beleid richtsnoer is voor de uitvoering van taken. Een wettelijke basis ligt in de steun functies die voortvloeien uit de Welzijnswet. Op grond van zelf standig provinciaal beleid gaat het vooral om ondersteuning van het vrijwilligerswerk. Zo komen onder meer de volgen de zaken aan bod binnen de sector: - in kaart brengen van belem meringen die er zijn om als vrijwilliger aan de slag te gaan en aangeven van mogelijkheden om deze belemmeringen weg te nemen; - ondersteuning uitvoeren jeugd- en jongerenwerk inclusief het bijzonder jeugd- en jongeren werk (identiteitsgebonden) en Scouting; - ontwikkeling en vernieuwing lokaal sociaal beleid. Daarbij gaat de voorkeur uit naar pro jecten die er op zijn gericht de betrokkenheid bij het verbeteren van het leefklimaat in wijk of dorp te vergroten; - behoud en verder ontwikkelen van de specifieke deskundigheid in het emancipatiewerk en op het gebied van multiculturele vraagstukken. Sector ondersteuning Automatisering, huisdrukkerij, archief, documentatie, admini stratieve ondersteuning zijn zaken die binnen de organisatie in eigen beheer moeten blijven. De onder steunende diensten en het secretariaat werken voor alle sectoren. Meer weten Wie meer wil weten over de herstructurering welzijn en over SCOOP kan het (gratis) informa tieblad Inzien nr.5 halen of opvra gen bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118-631400. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een verzoek ontvangen om wijziging van de vergunning Wet milieubeheer van Hercules B.y. te Middelburg van 30 mei 1996. In voorschrift 11.2 van deze vergunning is de uitstoot van Cl- C4-koolwaterstoffen van het Precursor 40-proces gelimiteerd tot 3000 kg/jaar. Deze hoeveel heid vormt de emissie van het produceren van 10 batches (280 ton Precursor 40). Om aan de gestegen vraag te kunnen vol doen is het noodzakelijk in 1998 800 ton (ca. 29 batches) Precur sor 40 te produceren. Te voor zien is dat uiterlijk per 1 oktober 1998 een thermische naverbran- der in bedrijf gesteld wordt, waar door de procesemissie met ten minste 95% gereduceerd wordt (tot 15 kg C1-C4 per batch). Voordat dit het geval is wordt in 1998 een productie van 20 batches (560 ton) voorzien. De koolwaterstofuitstoot van deze 20 batches is 6000 kg. De koolwa terstofuitstoot van de voor 1998 resterende 9 batches, die na het in bedrijf komen van de naver- brander geproduceerd worden, zal 135 kg bedragen. Het verzoek tot wijziging betreft een zodanige aanpassing van eer dergenoemd vergunningvoor schrift dat de totale emissievracht in 1998 6135 kg C1-C4 koolwa terstoffen mag bedragen. Gedeputeerde staten willen aan dit verzoek gevolg geven. Het ontwerp-besluit ligt van 27 november tot en met 24 decem ber 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantoor uren en in gemeentehuis Mid delburg, van 8-12 en 13-17 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 uur. Een ieder kan tot en met 29 de cember 1997 schriftelijke be denkingen tegen het ontwerp besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruim te, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 22 december 1997 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over het ontwerp-besluit (0118-631769). Bij de gedachtenwisseling wordt de verzoeker in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kun nen mondelinge bedenkingen wor den ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit, kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage geleg de stukken kunt u telefonisch con tact opnemen (0118-631769). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de vergunning Wet milieubeheer van Hoechst Trevira Vlissingen B.V. te Vlissin gen van 4 februari 1992 gewij zigd. In de bij deze vergunning behorende aanvraag van 28 november 1990 is op bladzijde 9 onder 3 aangegeven dat voor de emissie van NOx van de verwar mingsinstallaties voor verwar mingsolie (Santotherm) conform de Algemene Maatregel van Bestuur "Besluit Emissie Eisen Stookinstallaties milieubeheer A" (BEES) een norm geldt van 350 mg/Nm3. Per 1 januari 1998 moeten de zgn. Santotherminstallatie 1 en 2 con form het BEES voldoen aan de emissienorm van 150 mg/Nm3. Beide installaties zijn voorzien van een luchtvoorverwarmer waar door een norm-verhogende factor (1,503) toegepast mag worden. De norm voor NOx-uitstoot wordt dan 222 mg/Nm3. Verzocht wordt om per 1 januari 1998 de factor 1,503 voor luchtvoorver- warming te mogen toepassen bij een temperatuur van I860 C. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan dit verzoek gevolg gegeven. De beschikking en overige stuk ken liggen van 27 november 1997 tot en met 16 januari 1998 ter inzage in gemeentehuis Vlissingen, werkdagen van 8.30- 12.30 en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118- 487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur en bij Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit kunnen tot en met 19 januari 1998 tegen de beschikking beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt op 20 janu ari 1998 van kracht, tenzij over eenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet be stuursrecht, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage geleg de stukken kunt u zich wenden tot mw. L. Wijgman (tel.0118- 631984). per emmer BouwCenter universele pasta wandtegellijm voor vijwel elke ondergrond. Blijvend elastisch. 16 kilo per emmer. Shop Goes. Stanleyweg 2 (bij de Zeelandhallen) Shop Vlissingen: Industrieweg 11 E-mail 1ato@2eelandnet.nl Internet homepage www.zeelandnet nl/jagertolhoek Alle vermelde prijzen zijn inclusief BTW •voor moderne en klassieke architectuur "vakkundig advies en ontwerp •vrijblijvend prijsopgave •vakmanschap In fabrikatle plaatsing en afwerking oostpbS»4rrit4413nn tel 0113 503484 Wist U dat de Grenenhock. hele leuke betaalbare woonacces soires heeft ingekocht om het Sinterklaas wat te vergemakkelij ken. Tevens worden er weer aantrekkelijke showroom kortingen ge geven. op mooie oude en repromeubelen, b.v.: Buffet 1910 Jugendstil van 3350.- nu 3000,- Oude 2-deurs glaskasi (oud glas) van 2350.- nu 2000,- Eettafel 180 x 90 repro oud hout van 995.- nu 750,- Reden genoeg om weer eens gezellig Grenen te komen bekijken. Het Groene Weidje 16, 4461 JW Goes 0113-215631 ('s maandags gesloten) Of Deze aanbiedingen zijn geldig vanaf woensdag 26 november l/m dinsdag 9 december maak deze week nog kans om een popovclown te winnen door een wedstrijd formulier in te vullen. Trekking op maandag 1 december a.s. 0 kilo jong kaas.YrLf f.9,98 500 gram extra belegen kaas5,98 Bij aankoop van 500 gr. prima donna een sfeerkaarsje gratis 500 gram prima donna8,50 Jeugd vraagt aandacht.

de Faam | 1997 | | pagina 11