Zilt en zoet Waterbeddenshow Stremming ■Officiële Mededelingen VSOP risico's voor en tijdens de zwangerschap, en prenatale diagnostiek erfelijke en/of aangeboren aandoeningen erfelijkheidsvoorlichting verwijsadressen Zeeuws gezicht Abdij Nieuws is de I III f (BR informatierubriek van II I I Mik Zeeland heeft een rijk en roemrucht verleden. De sporen daarvan zijn vaak te zien in landschap en bebouwing. In de Zeeuwse bodem bevindt zich een cultuurhistorische schat, die het waard is om te bekijken en te belichten. Milieu Saneringsplan Klein Vlaanderen 91-97 Middelburg Verkeer en Vervoer Regeling interlokaal openbaar vervoer Zeeland de vindplaats van informatie over erfelijkheid Vredehofstraat 31, 3761 HA Soestdijk ERFO-lijn: (035) 6028555 http://humgen.med.ruu.nl/vsop Bank 65.75.15.540 - Giro 34.34.38 tuuuuM-mi* DE VLIEGER B.V. O HYSTER EMAMÏÏQÜ SCHAEFF Maalweg 2A, 4456 RM Lewedorp Tel. 0113-613388, faxnr. 0113-613880 BoxspriiM) Slaapklaar waterbed, inclusief ledikant van 1990,- nu Binnenverinqsmatrassen 80 x 200 voor 650,- 90 x 200 voor 695,- 140 x 200 voor ƒ1195,- eiïitiwbtittrf Woensdag 5 november 1997 FAAM/VLISSINGER 13 ■s.Abdij sJL Nieuws De sfeer van vroeger voor Veere. Huizen, gebouwen, straatmeu- biilair, bouwprojecten voor stad of dorp, landschapsbouw; het heeft allemaal met architectuur te maken en kan in aanmerking komen voor eén prijs. Voorwaarde is wel dat de projec ten moeten zijn opgeleverd tus sen 1 januari 1993 en 1 januari 1997. Een tweede voorwaarde is dat een kandidaat voor de prijs een waardevolle bijdrage moet hebben geleverd aan 'het gezicht van Zeeland'. Wat waardevol is, maakt degene uit die een project voordraagt, ledereen kan dat doen. Een jury van deskundigen, verenigd in de Stichting Het Zeeuwse Gezicht, bepaalt de winnende inzending. Stimulans De prijs is bedoeld als een stimu lans voor mensen die een waar devolle toevoeging hebben ge daan aan bebouwing of landschap in Zeeland. Met het instellen van de prijs willen onder meer de provincie en de Stichting Het Zeeuwse Gezicht prijswinnaars en genomineerden ertoe aanzetten het hoge niveau te behouden. En verder is het de bedoeling ande ren een duwtje in de rug te geven projecten van eveneens hoge kwaliteit op te zetten. Zeeland heeft behalve een rijke architectonische traditie een bij zonder landschap, allemaal meer dan de moeite waard om zorg vuldig te koesteren. Aandacht voor kwaliteit en archi tectuur is daarbij onmisbaar. Om goede kwaliteit te behouden is samenwerking tussen alle disci plines die te maken hebben met het vormgeven van 'het Zeeuwse gezicht' van groot belang. Vanwege dat belang van samen werking en voor het verkrijgen van een breed draagvlak is de Stichting Het Zeeuwse Gezicht opgericht. De aangetrokken bestuurders hebben vanuit verschillende invalshoeken te maken met architectuur: rijks-, provinciale en gemeentelijke over heden, architecten en landschaps ontwerpers, financiers, project ontwikkelaars en makelaars. De stichting wil onder meer pro beren bij anderen de aandacht te vestigen op ontwikkelingen die plaatsvinden in de Zeeuwse bebouwde kom en daar buiten. Aanmelden en inlichtingen Wie meer wil weten over het werk van de stichting kan terecht bij het projectsecretariaat. Daar is ook een aanmeldingsformulier verkrijgbaar voor het opgeven van kandidaten voor de architectuur prijs. Het telefoonnummer van het secretariaat is 0118 - 631940. Dinsdag 2 december is de draai brug in Souburg in het Kanaal door Walcheren gestremd voor het scheepvaartverkeer. De stremming duurt van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Ook voetgangers en (brom)- fietsers zullen hinder ondervinden van de werkzaamheden aan de brug. Delen van het wegdek moeten opengelegd worden om bij de bewegende delen van de brug te kunnen komen. Voetgangers en (brom)fietsers kunnen er wel langs, maar alleen met uiterste voorzichtigheid. Om meer bekendheid te ge ven aan het Zeeuwse verle den, werkt de provincie aan een serie boekjes over de cultuurhistorie, leder jaar verschijnt er wel een. Onlangs is het vijfde boekje van de serie van de persen gerold. Zilt en zoet, heet het. Over de betekenis van het water dus. Water bepaalt Water is alomtegenwoordig. Zelfs ons eigen lichaam bestaat voor een aanzienlijk deel uit water. Water bepaalt in sterke mate flora en fauna van de streek en van het landschap, wat er wel wil groeien en wat niet. Wat er groeit is weer bepalend voor de diersoorten die er zijn te vinden. Voor een provin cie met de naam Zeeland moet water dan toch wel heel belangrijk zijn. Vanouds zijn menselijke aanwe zigheid en bedrijvigheid sterk afhankelijk van water en van de plaatsen waar dat voorhanden is Allereerst moet er drinkwater zijn voor mens en dier, water voor bevloeiing van de akkers, voor de hygiëne en voor de productie van goederen. Stromen en zeeën zijn onontbeerlijk voor het transport van handelswaar. En verder dient het water vaak, in ieder geval in het verleden, voor de verdediging van een woonplaats. Zeeuwen te water De vorige aflevering in de reeks boekjes heette Zeeuwen te water, sporen van een maritiem verle den. Het boekje was gewijd aan de maritieme geschiedenis in engere zin: scheepvaart en alles wat daarbij hoort: havens, pakhui zen, organisaties en ondernemin gen, visserij, koopvaardij en marine. Zilt en zoet De nu uitgekomen uitgave heet Zilt en zoet. Het heeft als onder titel Sporen van watergebruik in Zeeland. Het dagelijks gebruik van water en de oudheidkundige (archeologische) en landschap pelijke sporen daarvan staan nu meer centraal. In het boekje staat beschreven hoe oude en minder oude Zeeuwen dagelijks met water omgaan. Het eerste hoofdstuk neemt het voornaamste gebruik van water onder de loep: water als drink water voor mens en dier. Water als levensmiddel dus. Verkeer te water Het boekje gaat verder met een beschrijving van het gebruik van water als verkeers- en verdedi gingsmiddel. Water als verkeers weg gaat natuurlijk opnieuw over scheepvaart. Maar in tegenstel ling tot Zeeuwen te water, gaat dit deel vooral over de samenhang van de verschillende Zeeuwse scheepstypen (onder meer hoog aarzen, hengsten, schouwen en ponen), tijhavens en werven, op de beurt- en overige binnenvaart. Natuurlijk gaat het ook over het varen 'binnen de eilanden': niet de verre tochten over zee dus, maar het dagelijkse varen dicht bij huis. Verwante zaken als hygiëne, watervoorziening voor de land bouw, watervervuiling en derge lijke blijven achterwege of komen zijdelings aan bod. Per slot van rekening gaat het niet om een standaardwerk over water. Het boekje wil niet meer doen dan een deel belichten van de onderwer pen die verband houden met het gebruik van water en die in 'Zeeuwen te water' niet aan bod kwamen. Tocht of luie stoel Met behulp van dit boekje is' het mogelijk aangename omzwervin gen te maken door Zeeland: met de fiets, per auto, met de boot, te voet of te paard. Maar gewoon achter de kachel in een luie stoel kan het ook prettig toeven zijn al mijmerend over de aanreikingen vanuit Zilt en zoet. Serie Zilt en zoet is het vijfde deel van de serie. Eerdere delen zijn: 'Karolingische burchten in Zee land', 'Hoog van de toren', over kerken in Zeeland tot 1900, 'Zeeland in de prehistorie', en 'Zeeuwen te water', over sporen van een maritiem verleden. De serie vormt een onderdeel van het thema recreatie en cultuurhistorie van het provinciaal beleidsplan 'Recreatie en toerisme in even wicht' dat in december 1992 van kracht werd. De uitgaven moeten aan een aantal criteria voldoen: uitgaan van de laatst bes'chikbare gegevens, wetenschappelijk onderbouwd en toegankelijk voor een groot publiek. Ondertussen is ook het boekje De Romeinen in Nederland, onder de hoede van Nehalennia, afgeleverd door de drukker. Het is al ver krijgbaar en dus te bestellen. Maar wie iets meer over de in houd wil weten, doet er goed aan de volgende AbdijNieuws af te wachten. Daarin verschijnt een uitvoerige toelichting. Verkrijgbaar Zilt en zoet is tegen betaling van 7,50 verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Vanzelfsprekend is het boekje ook telefonisch aan te vragen. Zonder meerkosten krijgt de besteller het dan met een rekening thuis gestuurd: 0118 - 631400. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een bodemonderzoeks rapport en een saneringsplan ont vangen van de Stichting Uitvoe ring Bodemsanering Amovering Tankstations te Rotterdam met betrekking tot de bodemverontrei niging op de locatie Klein Vlaan deren 91-97 te Middelburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en tevens het sane ringsplan (artikel 39 Wet bodem bescherming) goed te keuren. De ontwerp-beschikking ligt van 5 november tot en met 3 decem ber 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantoor uren, en in het gemeentehuis Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). De concept Provinciale regeling interlokaal openbaar vervoer Zee land ligt ter inzage van 7 novem ber tot en met 5 december 1997 bij de Directie infrastructuur en vervoer, kamer C 208, Abdij 6, Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. De provincie is door een wijziging van de Wet personenvervoer per 1 januari 1998 verantwoordelijk voor het interlokaal openbaar ver voer (het streekvervoer) in Zee land. De formele bevoegdheden van de provincie ten aanzien van het openbaar vervoer, die nu nog bij het rijk berusten, zijn te onder scheiden in: het vaststellen van de dienstre geling van het openbaar vervoer (incl. behandeling bezwaarschrif ten); het verlenen van financiële bij dragen voor de exploitatie van het openbaar vervoer; het verlenen van vergunningen aan nieuwe toetreders tot de vervoersmarkt. De concept regeling voorziet onder andere in: eisen waaraan het voorzienin genniveau dient te voldoen; procedures voor de vaststelling van de dienstregeling; financiële bepalingen; een regeling voor klachten van de reizigers. Provinciale Staten stellen de eisen die aan het voorzieningenniveau worden gesteld vast en Gedepu teerde Staten stellen de aanvullen de regels vast. Voor het eerstvolgende dienstre gelingsjaar wordt zoveel mogelijk aangesloten bij de voor 1997 gel dende ministeriële regeling. In de komende tijd wordt het provincia le beleid op het gebied van het collectief personenvervoer nader ingevuld en wordt de provinciale regeling hierop afgestemd. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk 5 december schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de concept-regeling naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg (tel. 0118- 631616, de heer C. Lindenberg). Hyster-vorkheftrucks, alle types, diesel, LPG, elektrisch Manitou-terreinheftrucks Crown-stapelaars en handpallettrucks Schaeff minigravers Verkoop - Verhuur - Reparatie Hedendaags Zeeuws in Oostburg. compléét met boven- Met Bonell veer, afge dekt met schapewol en ±18 cm dik. 70 x 200 van 530,- voor 265,- 80 x 190 van 470,- voor 235,- 80 x 200 van 530,- voor 265,- 80 x 210 van 680,- voor 340,- 90 x 190 van 530,- voor 265,- 90 x 200 van 590,- voor 295,- 90 x 210 van 680,- voor 340,- 90 x 220 van 120 x 190 van 130 x 190 van 140 x 190 van 140 x 200 van 160 x 200 van 1130 180 x 200 van 1300 790 voor 720 voor 790 voor 860 voor 930 voor voor voor 395,- 360,- 395,- 430,- 465,- 565,- 650,- Goes Wijngaardstraat 49 tel. 0113 - 221852 MET RUIM 25 WINKELS DE GROOTSTE WATERBEDDENSPECIALIST VAN NEDERLAND -Alles uit voor raad leverbaar - Laagste prijsgarantie 52 pagina's vol eigentijdse woon- en sfeerideeën. ...in de nieuwe cat; Haal 'm gratis bij i |||||||pip Oecorette.

de Faam | 1997 | | pagina 13