Middelburg heeft weer modelbouwzaak De Schrans: puur Hollands voor lekker eten Zuinig stoken met meterkaart Fiets weer als nieuw bij Rijwielshop de Driehoek Buurtpreventie tegen kleine criminaliteit Proeven bij Konmar FNV praat over toekomst Interculturele vrouwendag Vijfhonderd gulden uitgeven in de Segeersstraat Fotoboek Sint Laurens in vroeger tijden Bij computerzaak Reco in de Middelburgse Se geersstraat is Monique van den Berg gelukkig gemaakt met een waardecheque van vijfhon derd gulden. Van den Berg had de cheque ge wonnen met de prijsvraag die enkele weken geleden in de Faam/Vlissinger stond. Er stond toen een foto in de krant die ergens in de Se geersstraat was gemaakt, ledereen die wist waar de foto was getrokken maakte kans op de prijs. De oplettende voorbijganger heeft het mis schien al gezien. Of misschien ook niet, want behalve het uithangbord is er op het eerste oog weinig veranderd aan de broodjeszaak in de Middelburgse Lange Noordstraat. Waar Eric en Doryn Hermans eerst de leiding voerden over de La Boca Coffeeshop, zwaaien ze nu de scep ter in hun eigen zaak. Walcherse modelbouwers kunnen weer rustig ademhalen. John Visser heeft in de Graven straat de deuren van zijn winkel Hobby en mo delbouw Visser geopend. De Zeeuwse hoofdstad was al enige jaren ver stoken van een echte zaak voor modelbou wers. „Veel klanten hebben echt zo'n winkel als deze gemist", heeft John Visser gehoord. De zaak heeft niet alleen bouwdozen in haar assortiment maar ook de wat exclusievere mo delauto's en radiografisch bestuurbare vliegtui gen, auto's en boten. Serooskerke heeft er een fietsenmaker bij: Ste fan Walhout. Op het industrieterrein aan de Noordweg opende hij onlangs Rijwielshop de Driehoek, genoemd naar het gelijknamige be drijventerrein. Walhout repareert fietsen en verkoopt tweede hands tweewielers. Daarnaast wil hij zich ook gaan richten op de verhuur van fietsen met en zonder versnellingen. Woensdag 5 november 1997 FAAM/VLISSINGER 11 Als het aan wijkagent H. Klopmeijer ligt is het binnenkort ge daan met de kleine criminaliteit in de Vlissingse wijk Bossen- burgh. Samen met Adviesgroep P20 heeft hij het initiatief ge nomen om een buurtpreventieproject te starten in Bossen- burgh. Het project is speciaal bedoeld voor woonomgevingen waar men regelmatig te maken heeft met kleine criminaliteit. Een vereiste is wel dat een groot deel van de buurtbewoners bereid is om samen met de politie deze vorm van overlast te gen te gaan. Omdat de politie niet dag en nacht op elke hoek van de straat aanwezig kan zijn komt in de Vlissingse wijk Bossen- burgh regelmatig overlast voor in de vorm van inbraken, diefstallen en vernielingen. Dit betekent niet alleen schade aan persoonlijke eigendom men maar ook ergernis, ver ontrusting en zelfs angst on der de buurtbewoners. De po litie van Vlissingen en Advies groep P20 hebben nu een in formatiefolder over het buurt preventieproject onder de be woners van Bossenburgh ver spreid. Bij de folder zit een antwoordformulier waarin wordt gevraagd of men wel of niet mee wil doen aan het project. In de praktijk komt het erop neer dat er intensiever contact is tussen buurtbewo ners en de wijkagent. De be woners worden gevraagd om effectieve voorzorgsmaatrege len tegen inbraak te treffen. Daarnaast krijgen deelnemers aan het project een speciale meldingskaart waarmee ver dachte situaties kunnen wor den gemeld. De antwoordformulieren die de bewoners voor 14 novem ber bij de secretaris van het buurtcomité moeten inleveren bepalen of het project daad werkelijk van start gaat. Om het buurtpreventieproject een kans van slagen te geven moet minimaal vijfentwintig procent van de buurtbewo ners zich achter het plan scha ren. Alle Konmarvestigingen in Nederland vieren tot za terdag 8 november feest. Ook in de Middelburgse vestiging kunnen klanten onbeperkt kennismaken met maar liefst vijfenzeventig nieuwe producten. En niet alleen door naar de producten te kijken. De winkel wordt voor de gelegenheid gezellig versierd. Er zijn proeverijen en demonstraties in alle paden. De Konmar doet dit naar eigen zeggen om de klant nog voor de feest dagen in december kennis te laten maken met de uitbrei ding van het assortiment. Vorige week ontvingen de inwoners van zes Zeeuwse gemeenten de 'Zuinig Sto- ken'-meterkaart. Op de kaart kunnen deelnemers aan de landelijke besparingsac tie 'Zuinig Stoken' hun meterstanden invullen om zo een overzicht te krijgen hoe veel er is bespaard. Wethouder J.C. van Dijk-Sturm van de gemeente Middelburg heeft vorige week de eerste meterkaart gepresenteerd. De kaart maakt het makkelijk om gas, elektrici teit en water te besparen en mee te doen aan de succesvoile besparingsactie. In woners van Goes, Middelburg, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Veere krijgen de kaart deze week in hun brievenbus. Deze week worden de eerste stooktabellen gepubliceerd en kunnen deelnemers ziert of ze te weinig of te veel hebben verstookt. De afdeling Walcheren van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) discussieert woensdag 12 november over de toekomst van de vakbond. De vakbeweging wil bij de tijd blijven en haar werk goed blijven doen. Samen met haar leden wil de vereniging daarom bijpraten over de toekomstige rol van de vakvereniging. Inzet van de discussie is de nota Grondslag waarin de bestaansgrond van de FNV is geformuleerd. Om in de huidige maatschappij nog voor haar leden klaar te kunnen staan heeft de FNV besloten om haar grondslag aan de huidige tijd aan te passen. De nieuwe formulering van de basisprincipes van de vakbeweging zal niet zozeer een totaal nieuw beleid teweeg brengen maar is eerder een erkenning en een bekrachtiging van ver anderingen die in de praktijk al lang gaande zijn. De discussie op 12 november staat onder leiding van Els Bos, districtshoofd van Zee land en Brabant. De thema-avond voor FNV- leden begint om 19.30 uur en wordt gehou den in Campus de Ruyter aan de Van Hogen- dorpweg in Vlissingen. Tegelijk met de opening van de manifestatie Mozaïekstad Vlissingen/Middelburg opent de Vlissingse wethouder Pop- pe-de Looff zaterdag 8 no vember de Provinciale Inter culturele Vrouwendag. Naast diverse optredens is er een uitgebreid programma met als thema: 'leder zingt haar ei gen lied'. De vrouwendag is bedoeld voor vrouwen uit heel Zee land. De organisatie heeft voor een crèche gezorgd en voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar verzorgt Re- creatiewerk Zuid Nederland een programma met theater en spel. De Provinciale Inter culturele Vrouwendag wordt ieder jaar gehouden, steeds in een andere Zeeuwse plaats. Dit jaar is de bijeenkomst in Scholengemeenschap Schel- demond aan het Weyevliet- plein in Vlissingen. Van 14 tot 18 uur is er een gevarieerd programma met veel dans en zang en verschillende work shops. Hoogtepunt is een op treden van de African Band Kizomba uit Angola. De ope ning van de Provinciale Inter culturele Vrouwendag wordt muzikaal omlijst door de Mo lukse zanggroep Inalo. Ook jongeren van de Koerdische Cultuur Vereniging Mesopota- mië verzorgen een optreden met zang en dans. Onder het motto 'vrouwen la ten hun stem horen in de ge zondheidszorg' wordt er om 15 uur een forumdiscussie ge houden. De discussie staat onder leiding van Gisela Ritoe en drie leden uit verschillende culturen houden een korte in leiding over de toegankelijk heid van de Nederlandse ge zondheidszorg voor buiten landse vrouwen. Bij de discus sie zijn verschillende tolken aanwezig. De interculturele dag wordt afgesloten met een optreden van Kizomba, een professio nele en traditionele dans-, zang- en percussiegroep uit Angola. Monique van den Berg ontvangt de waardecheque van René Riemens (links) en Johnny Saija. FOTO JAAP WOLTERBEEK Monique van den Berg was één van de honderddertig goede inzenders die de juiste plaats in de Middelburgse winkelstraat hadden gevon den. Op de foto prijkt een fragment van de deur van da mesmodezaak Elegant. Uit handen van René Riemens van computerzaak Reco en Johnny Saija van de Faam/Vlissingen kreeg Van den Berg de cheque. Om het winkelen enigszins te verge makkelijken kon de Middel burgse winnares de cheque omruilen tegen twintig waar debonnen van vijfentwintig gulden. „Ik heb al een beetje nage dacht wat ik ga kopen", vertelt Monique van den Berg. „Ik wil in ieder geval iets bij Jan La- ban uitzoeken, verder ga ik voor nieuwe schoenen kijken en misschien ook nog wel iets bij Reco". De enige voorwaar de waaraan de Middelburgse is gebonden is dat ze de vijf honderd gulden in de Se geersstraat moet besteden. „Dat spreekt natuurlijk voor zich", verduidelijkt René Rie mens. „De actie hebben we nu voor het eerst gehouden en wat ons betreft was het een succes. Er kwamen zelfs mensen hier in de winkel vra gen of de foto soms bij ons was gemaakt". De winkeliers van de Segeers straat zijn van plan om vier keer per jaar een soortgelijke actie te houden. De volgende staat gepland voor rond de kerstdagen. Lunchroom De Schrans, heet een half jaar onder de naam de nieuwe onderneming. „Van schransen, nassen. Een puur Hollands woord voor lek ker eten", legt de kersverse ei genaar Eric Hermans uit. Voorheen was hij franchisene mer van de landelijke organi satie La Boca. „We zijn in ja nuari 1995 begonnen. Je koopt dan als het ware een formule. Inclusief kaart, meu bilair en serviesgoed. Je be taalt een soort entreegeld en staat een percentage van je maandomzet af aan de orga nisatie. Maar je bent ook aan bepaalde regels gebonden. Een uitgebreide kaart kon bij voorbeeld nauwelijks binnen het La Boca concept". Begin dit jaar werd duidelijk dat La Boca van haar Middel burgse filiaal af wilde. „De Markt werd autovrij, er reden geen bussen meer in deze buurt. Dat merk je aan je ver koop, ja. Voor La Boca was het niet genoeg meer en de organisatie wilde de coffee shop dan ook afstoten. Zo kre gen wij de mogelijkheid om de zaak over te nemen en zelf eigenaar te worden". Per 1 mei heeft het echtpaar Hermans de zaak overgeno- Eric en Doryn Hermans: „Nu men. „Maar we mochten nog La Boca doorgaan. Als een soort uitloop, kun je zeggen. Je moet het ook een beetje voorzichtig doen natuurlijk. Maar nu is het dan zover". De zaak is op het eerste oog niet veel veranderd. „Het meubilair was allemaal gloed nieuw, dus dat hebben we ge woon ook overgenomen. Het staat er al, dus waarom zou je nieuw aanschaffen?", legt Eric we los zijn van La Boca kunnen we Hermans uit. Wel is de over- Hermans vindt het nog steeds name duidelijk op de kaart, jammer dat de Markt autovrij „We hebben nu naast brood- is geworden. Toch kijkt hij op- jes meer dingen om te eten. timistisch naar de toekomst Pannekoeken, pizza, kinder- nu er daadwerkelijk aan ge- plates. De kaart is echt enorm werkt wordt om het plein voor uitgebreid. Nu we los zijn van het stadhuis weer aantrekke- La Boca kunnen we beter in- lijk te maken. „Ja, ze hadden spelen op de markt. We heb- dat geld beter in hun zak kun- ben een ontbijtservice die lek- nen laten zitten, ledereen op ker loopt en bezorgen ook de Markt baalt als een stekker, schotels en buffetten". vooral in de winter. Maar goed, volgens de laatste plannen komt er hier vlak achter een parkeer garage. Dat zou voor ons natuurlijk heel gunstig zijn. Er is veel leegstand in de binnenstad. Mis schien dat die dan ook eens verholpen kan wor den. De loop is weg en dat kost iedereen omzet. We hebben veel klanten die werken op het ge meentehuis en dan hoor je natuurlijk wel eens wat. Dat er binnen de politiek ook veel onenig heid is over wat er nu precies met de Markt moet gebeuren. Maar ik ben in ieder geval blij dat er iets gebeurt". De Markt wordt - als al les volgens plan verloopt - begin volgend jaar op de schop genomen. „Dat betekent voor ons dat de weekmarkt drie tot vier maanden wegvalt. Een behoorlijke inkomsten derving. Of de gemeente daarin bijdraagt? Ik weet het eerlijk gezegd nog niet. Maar ik blijf opti- beter inspelen op de markt". mistisch. We komen er FOTO JAAP WOLTERBEEK wel doorheen". model wil kijken maar het ook echt wil laten rijden, vliegen of varen verkoopt Hobby en modelbouw Visser radiogra fisch bestuurbare modellen. „Die worden ook als bouw pakket verkocht", vertelt Vis ser. „Compleet met zender en elektro- of brandstofmotor. De goedkoopste zweefvliegtuigen zijn er al vanaf zo'n zeventig gulden. Maar de grotere vliegtuigen en auto's gaan al gauw wat meer in de papieren lopen". Reserve-onderdelen en mate rialen voor de bouwer die lie ver niet volgens de bouwteke ning werkt heeft Visser ook. „Voor de schepen heb ik ver schillende soorten hout, balsa en ochecki. En dan natuurlijk ook de verf in potjes en spuit busjes. En voor wie het echt netjes wil hebben we complete airbrush- apparatuur". De eerste reac ties die John Visser op zijn zaak heeft gekregen zijn posi tief. Visser: „Er zijn veel men sen die van modelbouwen houden en een echte gespe cialiseerde winkel was er al lang niet meer. Ze zijn blij dat ze nu hun mate rialen weer in de buurt kun nen halen. Zelf hou ik trou wens niet zo van modelbou wen... ik heb het geduld er niet voor". de doeken. „Als ik een verde ling in populariteit moet ma ken dan staan die op één. Daarna komen de tanks en pantserwagens, op de voet gevolgd door de schepen". Visser heeft bouwpaketten van verschillende merken in zijn assortiment en ieder jaar voegen de fabrikanten weer een paar modellen aan hun collectie toe. Voor de gevorderde model bouwers heeft Visser het neusje van de zalm op het ge bied van schaalmodellen in huis. Grote bouwpakketten van sleepboten van sleepbe drijf Smit en echte metalen auto's,- schaal één op acht. Visser: „Daar komt geen tu betje lijm aan te pas. Die bouwpakketten zitten hele maal met schroefjes aan el kaar, voor de echte liefheb bers". Voor wie niet alleen naar zijn John Visser met een bouwdoos van sleepboot De Zwarte Zee. FOTO JAAP WOLTERBEEK meling heeft kunnen vinden. Hierbij is een goede mix ont staan van dorpsgezichten en inwoners. Hij geeft de lezer in zicht in het wonen en werken van de dorpelingen, neemt hen mee naar feesten, begra fenissen, het landleven en de prachtige boerderijen. De uit gebalanceerde onderwerpen maken de uitgave romantisch en sfeervol. 'Sint Laurens in vroeger tij den' is een boek geworden dat er zijn mag en .dat beslist in elke boekenkast van dit dorp thuishoort. Wie zoveel nostalgie graag ter hand zou willen nemen kan hiervoor te gen fl. 34,90 terecht bij Le- vensmiddelenbedrijf Attent- de Regt, Van Citterstraat 51 te Sint Laurens en verder uiter aard bij elke boekhandel. Ervaring in het repareren van tweewielers heeft Walhout ge noeg. Zeven jaar werkte hij in de werkplaats van de Dom- burgse fietsenmaker Akker daas waar hij de kneepjes van het vak leerde. „Na zeven jaar begint het toch een beetje te jeuken", vertelt Walhout. „Ik vond het nu tijd worden om een eigen bedrijfje te begin nen". De ruimte waar de win kel en werkplaats van Stefan is gevestigd is in een loods van zijn vader. „Het is toch al een flinke investering maar op deze manier kan ik relatief goedkoop huren", legt de fiet senmaker uit. Walhout richt zich met zijn bedrijf voorna melijk op Serooskerke en de omliggende dorpen. „Zelf kom ik uit Oostkapelle en daar hoop ik ook wat klanten van mee te nemen. Voor repara ties lever ik een extra service. Ik kom de fiets bij de klant op halen en als hij gemaakt is breng ik hem weer terug. Ze ker met een kapotte fiets is het geen lolletje om naar de fiet senmaker te lopen". Behalve reparaties aan fietsen en zo nodig ook brommers verkoopt en verhuurt Stefan Walhout ook tweewielers. Walhout: „Ik moet nog een beetje kijken hoe het gaat lo pen. Voorlopig heb ik alleen twee dehands fietsen, de kinderfiet sen zijn wel nieuw. Wie toch een nieuwe fiets wil kopen kan er een bestellen vanuit de folders van vrijwel alle gang bare merken. Als er veel vraag naar is wil ik in de toekomst misschien wel een showroom met nieuwe fietsen inrichten". Specialiteit van de fietsenma ker is het opknappen van ver waarloosde karretjes. „Als ik echt een oude fiets binnen krijg is het voor mij een sport om hem er weer als nieuw uit te laten zien", vertelt Walhout. „Repareren, lakschade bijwer ken en alles weer mooi op- De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Terneuzen: 0115-613641 Goes: 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. Tien jaar lang heeft John Vis ser in de Speelboom in Mid delburg gewerkt. Daar was hij ondermeer verantwoordelijk voor de inkoop van bouwpak ketten en modelauto's. „Daar heb ik eigenlijk het idee gekre gen om voor mezelf te begin nen", legt Visser uit. „Dat werk beviel me wel maar om een eigen zaak te hebben is natuurlijk nog veel leuker". In zijn winkel in de Gravenstraat heeft John Visser vrijwel alles wat er op het gebied van mo delbouw is te vinden. Hoewel er ook goedkopere bouwpakketten voor kinderen zijn heeft Visser vooral veel materiaal voor de gevorderde bouwer in zijn zaak. „Wat nog steeds erg populair is zijn de schaalmodellen van vliegtuigen", doet Visser uit Bij uitgeverij Deboektant Oostvoorne is het eerste van de twee deeltjes over 'Sint Laurens in vroeger tijden' verschenen, sa mengesteld door Rens Riemens. Nu inmiddels van zoveel Wal cherse dorpen een boekje is uitgekomen over 'in vroeger tij den' kon het niet uitblijven of ook over Sint Laurens diende een dergelijk boekje tot stand te komen. Het fotografisch oog gunt de lezer slechts bij uitzondering een blik in de vorige eeuw, maar wat er aan prachtige foto's overblijft beslaat de periode 1900 tot 1940. FOTO JAAP WOLTERBEEK meeste reparaties zijn in een dag klaar. „Ik probeer zoveel mogelijk de fietsen die 's mor gens worden gebracht 's mid dags klaar te hebben. En klei ne reparaties worden gewoon uitgevoerd terwijl de klant wacht". Riemens: „Het maken van een soort journaal-verslag met beelden van alle belangrijke gebeurtenissen op cultureel, kerkelijk en maatschappelijk terrein bleek, begrijpelijk, als snel een volstrekte onmoge lijkheid. Het beschikbare foto materiaal was dan ook uit gangspunt en bij de keuze daaruit heb ik getracht zo goed mogelijk de diverse as pecten van het leven van Sint Laurens in elk van die perio des in beeld te brengen". De keus van de opgenomen foto's werd ook bepaald door wat er in eerdere boekjes over Sint Laurens werd gepubli ceerd. In deze uitgave treft men dan ook vrijwel uitsluitend nieuw 'oud' fotomateriaal aan. Voor zoveel mogelijk zijn de namen van de op de foto's voorko mende personen vermeld en zijn de foto's uitgebreid toege licht. Maar foto's kunnen het verle den weliswaar doen herleven, maar toch altijd tot op zekere hoogte vindt de heer Rie mens. „Om ook iets van de vroegere sfeer in herinnering te roepen wordt de fotoreeks voorafgegaan door een tekst gedeelte waarin ik in kort be stek iets over het dorp en zijn inwoners vertel. Misschien gaan sommige foto's dan toch nog wat meer spreken", aldus ansichtkaartenverzamelaar Rens Riemens. De heer Rie mens liet bij het samenstellen van het eerste deeltje zijn keu ze vallen op de meest prachti ge foto's die hij in zijn verza- poetsen. Voor mij is dat dank baar werk en de klant weet vaak niet wat hij ziet als de fiets klaar is". Walhout is een liefhebber van fietsen. In zijn werkplaats heeft hij een speci aal hoekje ingericht waar hij onderdelen van oude opoe- fietsen bewaard. Walhout: „Kijk bijvoorbeeld eens naar deze dynamo. Het ding is loodzwaar, zo degelijk worden ze tegenwoordig niet meer ge maakt". Rijwielshop de Drie hoek is van dinsdag tot en met zaterdag geopend. De Stefan Walhout van Rijwielshop de Driehoek in Serooskerke.

de Faam | 1997 | | pagina 11