Middelburgse serviceflat bestaat vijfentwintig jaar Zeeuwse geschiedenis vastgelegd op nieuw medium ÖSIMO KËfiMX de Klerk parketvloeren 3^^ .ÉftliJtll >€ï!f binnenhuis WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 JAARGANG 99 - NUMMER 43 ARISTO TRETFORD speciaalzaak in vloer- en vensterdecoratie Kromme Weele 21-23 M'burg 0118-614077 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De fotograaf komt er niet in. „Ik weet wel waarvoor u komt", vertelt ze hem vriendelijk door de intercom. „Uw collega zit al boven voor het interview. Maar ik wil niet op de foto en ik laat u ook niet binnen". Beslist loopt de 86-jarige mevrouw J.J. Nieuwenhuis terug naar haar stoel om haar verhaal te vervolgen. „Ik geef me nooit helemaal prijs, weet je". Drachtenshow Ons Boerengoed Op uitnodiging van de Vlissingse wijkvereni- ging Rosenburg verzorgt Ons Boeregoed uit Kruiningen zaterdag 1 november een Zeeuwse avond in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Meer dan honderd personen laten klederdrach ten zien. Het koor van Ons Boeregoed zing Zeeuwse en Vaderlandse liedjes alsook enkele zeemansliedjes. De Zeeuwse avond begint om 19.30 uur. ...ik kreeg het hier gemakkelijk... ...ik ben altijd een beetje bang dat ik val en niet bij de bel kan komen... ...als ik de deur achter me dicht trek, ben ik hele maal op mezelf... ...heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad voordat iedereen het ermee eens was dat de vrouwen ook gingen biljarten... if 1 PZC WEEKBLADEN faam/1 Uniek Bedrijven Onderwijs 'WeUc&enb ptcU 'Andniepers en aore 'aeneiers I? VbeJI Griekse LIVE-MUZIEK zaterdag 1 november met bij: SHLONIKI At i i seisplein 5 middelburg 0I 18-626721 PLOEG STOFFEN GORDIJNSTOFFEN interart tapijt Zeeuwse klederdrachten met vlnr dracht uit Noord-Beveland, Tholen, Thoolse rouw, Schouwen en Duiveland. Naast allerlei Zeeuws erfgoed presenteert Ons Boeregoed ook een cd - de eerste - met de titel Lied van Zeeland. Com missaris van de koningin in Zeeland, drs. W. T. van Gelder neemt die eerste opname van het koor in ontvangst. Het op treden van het koor wordt af gewisseld met 30 verschillen de Zeeuwse drachten. Gezon gen worden liedjes als 'Ja me bin Zeeuwen', 'Bedelaarskind', 'Als de klok van Arnemuiden' en het Zeeuws-Vlaams volks lied. En na de klederdrachten show treedt de toneelgroep van Ons Boeregoed op met het stuk Liefde in 't Oenderkot. Ons Boeregoed kwam tot le ven in de herfst van 1989. Bij een dorpsfeest in Kruiningen staken heel veel inwoners zich in de traditionele dracht. Na het feest realiseerde een aan tal mensen zich dat het niet lang meer zou duren of nie mand zou meer in dracht ver schijnen. Die mensen besloten kort daarop om een vereni ging op te richten, met het ac cent op de kleding. Op 6 maart 1990 verdiende de ver eniging een aubade. Maar liefst 250 personen staken zich tijdens een bijeenkomst in kle derdracht en nu - na zeven jaar - zijn het er al 450. Daar door is de vereniging de grootste in Nederland gewor den. Overigens wordt niet al leen gegokt op de Zuid-Beve- landse of Walcherse dracht. Er zijn ook leden uit Cadzand, Axel, Noord-Beveland, Hulst en Tholen die ieder zijn en haar dracht mee naar bijeen komsten neemt. Tevens is er een aantal rouwdrachten en kleding uit de negentiende eeuw. De leeftijd van de leden varieert van een tot negentig jaar. Naast kleding dragen wordt ook aandacht besteed aan het onderhoud er van. Ook maken de leden replica's met behulp van deskundigen. Voor het plooien en opmaken van mutsen is professionele hulp voorhanden. De Middelburgse serviceflat De Middelburcht bestaat vol gende maand vijfentwintig jaar. Mevrouw Nieuwenhuis woont er even zo lang. Ze houdt niet van drukte om haar persoon, dat is duidelijk. Toch wil ze wel uitleggen waarom ze destijds koos voor een ser viceflat. En hoe het komt dat dat zo goed bevalt dat ze er tegenwoordig nog steeds woont. Even moet ze nadenken. Maar niet lang. „Waarom ik hier al vijfentwintig jaar woon? Nou, ik kreeg na mijn zestigste steeds meer moeite met het huishouden. Mijn man en ik woonden des tijds op de Boulevard Evert- sen in Vlissingen, in een an tiek huis. Maar het schoonma ken en onderhouden van zo'n oud huis kost veel werk. En dat ging op een gegeven mo ment niet meer. Op aanraden van de dokter zijn we toen verhuisd naar een serviceflat. De Middelburcht was overi gens niet de enige flat in zijn soort hier in Zeeland. We zijn ook in Goes geweest, maar ik wilde liever niet van Walche ren af". „En toen we eenmaal hier zijn gaan kijken, was ik gelijk ver kocht. Mijn man wilde op de zevende verdieping wonen, zonder buren boven zijn hoofd. Ik wilde persé aan de zonkant". Ze wijst op haar uit zicht op het centrum van Mid delburg. „De andere kant is ook mooi. Daar kijk je uit over weilanden. Maar dit is de zon kant, hier heb je licht". In de serviceflat werd alles een stuk rustiger voor het echtpaar Nieuwenhuis. „Ja, ik kreeg het hier gemakkelijk. Er wordt natuurlijk iedere dag een warme maaltijd voor je gekookt. Je hebt hier wel mensen die zelf koken: ieder een heeft ook gewoon zijn ei gen keuken. Maar ik vond het heerlijk om ineens een kok te hebben. Ik heb in vijfentwintig jaar nog nooit één keer ver brand eten gehad. Als je zelf eten kookt is dat nog wel eens anders", lacht ze bij de herin nering. Maar de voordelen van het wonen in een serviceflat gaan verder dan de dagelijkse war me maaltijd. „Het eten wordt in een speciale kast op de gang gezet. Er wordt dan ook op gelet of het eten wel uit de kast gehaald is. Dat geeft een veilig gevoel. Trouwens, er is hier ook een speciale alarm- wacht". Ze wijst op een knopje aan de muur. „Als je daarop drukt, komen ze gelijk kijken hoe het met je gaat. Gelukkig heb ik het zelf nog maar één keer no dig gehad. Toen lag ik met griep en koorts in bad en kon er niet meer uitkomen. Dan is het wel fijn dat iemand je even komt helpen. Kijk, toen we hier nog met ons tweeen zaten letten we wel een beetje op elkaar. Maar sinds de dood van mijn man, nu vier jaar ge leden, ben ik ook maar in mijn eentje, weet je. Ik ben wel al tijd een beetje bang dat ik val en niet bij de bel kan komen. Maar dan sla ik wel gewoon tegen de verwarming. Dan ko men ze ook wel kijken". De alarmwacht heeft een eigen post in de flat en is vieren twintig uur per dag te berei ken. Het concept van de serviceflat lijkt op dat van een aanleun woning. Toch is er een wereld van verschil, legt Nieuwen huis uit. „Ja, dat is een gedachtenfout die veel mensen maken. Maar aanleunwoningen zijn meestal huurwoningen, terwijl deze flats echt gekocht kunnen worden. De service koop je er naar eigen wens bij. Je blijft hier helemaal zelfstandig. Als ik de deur van mijn woning achter me dichttrek, ben ik he lemaal op mezelf. Er is nie mand die op me let of me komt halen voor activiteiten. Tenzij ik met iemand heb af gesproken natuurlijk. En als ik geen zin heb, ga ik gewoon niet. Je bent hier vrij, onaf hankelijk. Dat is het grootste voordeel, vind ik". Voor de bewoners van De Middelburcht wordt van alles georganiseerd. „Ook dat gaat anders dan in een aanleunwo ning. Daar wordt alles in het bejaardenhuis geregeld en daar kun je dan gebruik van maken. Wij regelen zelf wat we willen doen. Mevrouw Van de Sande, die woont hier ook in de flat, organiseert altijd van alles". Zelf is mevrouw Nieuwenhuis lid van de Nachtegalen: de zangclub van de flat. En ze bridget. Daarnaast is de bil jartclub zeven jaar geleden ook opengesteld voor vrou wen. Mevrouw Nieuwenhuis meldde zich destijds direct aan. „Vroeger was dat een echte mannenbezigheid. Het heeft ook nog heel wat voeten in de aarde gehad voordat ie dereen het ermee eens was dat ook de vrouwen zouden gaan biljarten. Twee van de mannelijke leden wilden niet hebben dat vrou wen zomaar zonder meer in eens aan het biljart zouden komen. Ze waren nogal bang dat het laken kapot zou gaan, weet je. Daarom kregen we al lemaal lessen en na een tijdje ook een soort proefje, om te bewijzen dat je het kon. We zijn zeven jaar verder en met het laken is nog nooit iets ge beurd. Biljarten is trouwens wel iets waar je eigenlijk op jongere leeftijd mee moet beginnen. Ik heb het dus zeven jaar gele den geleerd, maar mis nog steeds". Mevrouw Nieuwenhuis weet het zeker. Zij wil niet meer verhuizen, maar tot aan haar dood in De Middelburcht blij ven. „Kijk nou eens om je heen. Deze ruimte krijg ik ner gens anders meer. Nee, ik blijf hier". De Middelburcht. Oplage: 51.110 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. De plek in Yerseke waar de moord op een vader van tien kinde ren plaatsvond en de indrukwekkende begrafenisstoet in het dorp. De bruiloft van de 71-jarige Pieter Schout en de 79-jarige Pieternella van de Broek uit Koudekerke. De brand in de Zierik- zeese sigarenfabriek Borneo. Het zijn een paar nieuwsfeiten uit het jaar 1927, in beeld gebracht in het geïllustreerde weekblad Ons Zeeland en nu op initiatief van Ad Weststrate door uitge verij De Koperen Tuin op cd rom uitgegeven. „Alle beelden en verhalen passen op één enkele cd rom", vertelt uitgever Jan Bruijns van de Goese boek handel. „De mogelijkheden daarvan zijn ongekend. Het is gebruiksvriendelijk en ook de prijs houden we laag. Je kunt op je computer de foto's ach ter elkaar bekijken, maar ook op trefwoord opzoeken. Zee land in vroeger tijd op cd rom, dat is oud en nieuw met el kaar verenigd". Samensteller Ad Weststrate uit Veere maakte eerder een cd rom met enkele duizenden ansichtkaarten. Zijn bedoeling is nu in totaal enkele tiendui zenden foto's en verhalen uit Ons Zeeland voor iedere com- puterbezitter raadpleegbaar te maken. Kort geleden tikte hij nog een aantal jaargangen op de kop en 1927 wordt de eer ste cd rom in een lange reeks. Weststrate: „Ik ben nu bezig met het voorbereiden van een volgende cd rom, over het jaar 1928. Het is een uitdaging de reeks straks compleet te maken". De fotoverzameling van Ons Zeeland is uniek te noemen. Een fotograaf reisde speciaal de provincie af, op zoek naar nieuws. Zo legde hij vast dat er in Bath een haai was aan gespoeld en in Sluis was hij getuige van de ingebruikname van de nieuwe katholieke kerk. Hij bezocht bekende plekjes in de steden en dor pen om ze op de gevoelige plaat vast te leggen, zoals de kerk en het stadhuis in Veere en de Abdij van Middelburg. Maar hij fotografeerde ook schilderachtige achterafstraat- jes. Hij bracht het suikerzoete villa-complex Zorgvliet in Elle- woutsdijk in beeld en de 's avonds verlichte Gentsepoort in Hulst. In Middelburg zag hij hoe er in het dok werd gewerkt aan De Ruyter, waarvan de mas ten hoog boven de huizen uit staken. De meeste opnamen zijn levendiger dan oude an sichten, omdat het dagelijks leven in beeld is gebracht. De fotograaf had een voorkeur voor foto's van m'ensen die ergens mee bezig waren, zo als het breien van vissersnet- ten in Veere, het laden lossen van schepen in tal van haven tjes, het slachten van een var ken en het opvissen van kreef ten in de Schelde. Je ziet hoe bij Bath schepen werden inge klaard. Het vermaak kwam daarnaast ook aan de orde, zoals een optreden van de Goese toneelvereniging On derling Kunstgenot, kermis in Kruiningen, ringrijden in Nieuw- en Sint Joosland en handboogschutters tijdens een toernooi. Er was in Ons Zeeland veel aandacht voor bedrijven. Ad Weststrate: „Er stonden talrij ke reportages in van bedrij ven, zoals Maison Codi, het Grand Hotel en de Auto Cen trale in Middelburg en ijsfa briek De Noordpool in Goes. Die reportages zijn natuurlijk ook interessant, dus die heb ik niet overgeslagen". In 1927 werd er volop gewerkt aan wegen, dijken en brug gen. De sluis van Hansweert werd vernieuwd en een brug bij de Zierikzeese Havenpoort afgebroken. In Vlissingen richtte men een aanlegplaats in voor ferry-bo ten, die kort daarop werd be zocht door Koningin Wilhelmi- na. Op Zuid-Beveland werd de locaalspoorlijn feestelijk in ge bruik genomen. Kort daarna vond het eerste ongeluk plaats: een auto kwam in bot sing met de locaaltrein. En dan de bouw van de Thoolse brug over de Eendracht. Er werd geheid om de fundering van de brug aan te leggen, maar er moesten ook huizen voor worden gesloopt en te gelijkertijd werd er riolering aangelegd. Bij de foto's staat geschreven: „Het oude Tholen ondergaat wel een algeheele verbete ring". Het is bij elkaar slechts een kleine greep uit de vele reportages in de jaargang 1927 van Ons Zeeland. Een van de opgenomen foto's. Samensteller Ad Weststrate: „Het op cd rom zetten van de Óns Zeelandjaargangen is een groot project, dat een paar jaar in beslag gaat nemen. Het wordt een omvangrijk naslag werk over onze provincie voor de oorlog, dat iedere compu- terbezitter thuis kan raadple gen. Ik ben er ook aan begon nen om het materiaal toegan kelijk te maken voor het on derwijs". Als begin volgend jaar het Centrum De Veste wordt geo pend, komt daar ook een afde ling nieuwe media. Iedere be zoeker kan daar gratis de al uitgegeven Zeeland cd roms raadplegen en opzoeken wat er over een bepaald dorp of onderwerp is gepubliceerd. Uitgever Jan Bruijns verwacht dat er ook veel bronnen-uitga ven op cd rom zullen volgen. Toch betekent dit volgens hem niet, dat er binnenkort al leen nog op schijfjes wordt uitgegeven: „Je zult dat doen, als het om iets omvangrijks gaat, om iets dat je alleen op cd rom kunt aanbieden. Er zul len zeker ook boeken blijven verschijnen, want die hebben een eigen charme en zijn uit eindelijk toch het eenvoudigst op te slaan. Ik verwacht juist, dat er door alle nieuwe ont wikkelingen alleen nog maar meer op de markt komt". tl De twee hoofdrolspelers, de beide we zen' Caroline Bardoux en Krista de Koe. Het Middelburgs Theater komt met een herop voering van de voorstelling 'De twee wezen' van d'Ennerij en Cor- mon. Regisseur Ans Schilder be werkte het stuk dat aanstaande zaterdag in pre mière gaat. Zeeuws gereedschap begint een tweede leven in Afrika. De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Nederlandse Verenigingn tot Bescherming van Dieren bestaat driekwart eeuw. Met andere woorden: Vijfenzeventig jaar strijd tegen dierenleed. Hakken en zagen in het Zeeuwse landschap. Dat gebeurt zaterdag 25 oktober op initiatief van het Zeeuwse vrijwillige natuur- en landschapsbeheer. En verder: informatie van stad en provincie en andere instituten in de voorlichtingsrubrieken. D'r wordt wat afgepraat over dialect tegenwoordig. De één zou het Zeeuws liefst een officiële status geven, de ander spreekt graag plat, maar vindt al het overige mè praot van niks. Feit blijft, dat steeds meer oud dialect verdwijnt en dat er zo goed als geen nieuw dialect meer ont staat. Gelukkig zijn er prettige uit zonderingen op die regel; Jan Zwemer schreef al eens over knaezen ('t bin gin knienen, mèr ook gin 'aezen), juunbu- zen (frikandellen) en zwêêtblik (gereedschap). Dat zijn alle drie min of meer serieus be doelde woorden, die in princi pe best kans maken om tot de spreektaal door te dringen. Maar er zijn ook 'nieuwighe den' die óf nogal geforceerd, óf spottend zijn. t Voorbeelden van geforceerde nieuwe woorden vind je bij voorbeeld in 't Boerekrantje van de Bevelandse kleder drachtenclub Ons Boeregoed. In dat krantje las ik onder meer een goedbedoeld Zeeuws alternatief voor 'ho mepage' op internet: 'n zaete. Een zaete, moet u weten, is onder meer op Yesse een plaats voor de kust, waar de boten ten anker gaan. In het noordoosten van het land lijkt het overigens te lukken om de aldaar uitgevonden term 'sied' (van [blad-jzijde) er in de spreektaal in te krijgen. Spottende nieuwe dialect woorden kom je vooral in Vlissingen nogal 's tegen. Die stad kent al sinds het eind van de vorige eeuw een grote Ar- nemuidse gemeenschap, die vooral aan de oostkant van de oude binnenstad goed verte genwoordigd is. Vlissingers spotten nogal eens met het in hun oren platte Erremuus en verzinnen de gekste 'Erremuu- se' woorden: een anmekaore- fiets zou een tandem, andnie pers handremmen en een zui veren geeltje (natuurlijk net even groter dan een zilveren tientje) 'Erremuus' voor cd zijn. Ook 'echt' Arnemuids is vromstomper voor terugtrap rem. Een woord dat op Sou burg, hoewel ironisch, wel echt in gebruik is. Ik heb het althans meerdere malen ge hoord. Maar ook buiten Vlissingen kom je 'Arnemuids' tegen. Een laatste voorbeeldje: een Walcherse kippenboer vertel de in alle ernst dat ze op het vissersdorp kalkeieren aenei ers noemen. Ook na enige on gelovige opmerkingen bleef hij dat volhouden. Zijn vrouw kon haar lach niet meer in houden en bracht uit: ,,Lou, zei noe mèr eerlijk da je dat gisterenaevend onder de kof fie verzonne 'Aeneiers dus. Lijkt me een aardig nieuw woord voor pseudo- dialect. Marco Evenhuis SHOES FOR KIDS Ontdek 'The original base". Kleurrijk, modieus en origineel. l)e nieuwe O'SlMO-collectie staat nu in onze winkel. Schoenen van rM Goes/ Middelburg Gravenstraat 6, Middelburg Tel: 01 I 8-61 3022 reserveren gewenst U/xj, yvjix Ci> ixxct \J/04>A. vf

de Faam | 1997 | | pagina 1