Kunstmatig windwak 's winters leven in de plantmaand TUIN ■uw tuin winterklaar-! met CF L ulf HU* Nieuwe Oogst uoelse houdt vijver Nu aantrekkelijke najaars kortingen voor aanpakkers VRUCHTBOMEN STRUIKEN DE VLIJT De Vlijt. Slapen is ons vak. Groene buitenkamer rukt op 999,- De Graene Fruitteler De strenge winter van 1996/1997 kende naast veel ijspret ook veel dierenleed, vooral voor vissen, kikkers, salamanders en andere diertjes in tuinvijvers. Zij overleefden de vorstperiode niet. Toch bracht 1997 ook een nieuw inzicht: windwakken zorgen voor een beweging die warmer water van de bodem naar het opper vlak stuwt. Wonen en werken vraagt steeds meer ruimte. Grond is schaars en duur. De echte natuur die we nog hebben willen we graag houden. De beschikbare ruimte wordt zo eerlijk mogelijk verdeeld en dus worden nieuwe tuintjes klei ner. Maar we willen er wel volop van genieten. En dat kan meer dan ooit. Dankzij het nieuwe denken over de kleine tuin. Woody kloofmachine COMPOSTMOLEN BIO 3000 i Husqvama 132 HBV Husqvama 1600 EL Husqvama 55 Ir is al een echte Husqvama motorzaag vanaf f 549,- J.W. Frlsostraat 31 Krabbendijke tel.(0113)50 12 55 HET GROOTSTE ASSORTIMENT VAN ZEELAND EN in speelvorm, halfstam en hoogstam tevens buxus - leilandii's - leilindes - catalpa's en bolacacia's bijprodukten boompalen - potgrond - tonkin- stokken en bindband f 760,- De Slaapvooriichter voor Zeeland Woensdag 15 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 19 Dat principe is aan het licht •gebracht door de Ijsmeester van de elfstedentocht. Het vormt het uitgangspunt van de Aquafit, waarbij een pomp je de watercirculatie op gang brengt en daarmee voorkomt dat de vijver volledig dicht vriest. Er blijft altijd een wak, al daalt de temperatuur tot min twintig graden Celsius. De Aquafit wordt gemaakt door Oase-Pumpen, in ons land de belangrijkste leveran cier van pompen en fontei nen. Het systeem, waarop pa tent is aangevraagd, is ver krijgbaar bij de betere tuin- en vijvercentra. Oase-Pumpen geeft drie jaar garantie op de Aquafit. In elke strenge winter doet hetzelfde probleem voor: de vijver vriest dicht. Bladeren en plantenresten op de bodem ontwikkelen rottingsgassen die door het bevroren opper vlak geen uitweg kunnen vin den. Vissen en andere kleine levende wezens hebben door deze gassen bijna geen kans te overleven. Als de dooi intreedt wordt de schade pas goed zichtbaar: dure vissen die soms jaren lang zijn gekoesterd komen dood aan de oppervlakte drij ven. Ook de kikkers moeten eraan geloven, er is geen vro lijk gekwaak in het voorjaar en ook geen kikkerdril. De gevol gen blijven nog lang merk baar. Om het leven in de vij ver te sparen is er nu de Aquafit, de ijsvrijhouder van Oase-Pumpen. In ons land met soms onvoor spelbare strenge winters wordt voor vijvers een diepte van minimaal zestig tot tach tig centimeter aanbevolen. Daarin blijft de bodemtempe- ratuur namelijk altijd rond de drie a vier graden Celsius. Is de vijver minder diep of staat de waterbak op de grond, dan bevriest het water tot op de bodem en is circulatie niet mogelijk. Om het relatief warme water optimaal te laten bewegen, bestaat de Aquafit uit een drijflichaam, een pomp en een slang. De pomp, zo'n tien tot twintig centimeter boven -de bodem, voert het daar aanwe zige water door een slang naar een drijver aan het wa teroppervlak. Zo blijft steeds een wak met een diameter van achtentwintig tot dertig centimeter open, voldoende om de biogassen te laten ont snappen. Ook voor vogels is dat prettig, want die hebben steeds een plek om te drinken. De slang - met een standaard- maat van tachtig centimeter - kan eenvoudig op elke ge wenste lengte worden inge kort. Het snoer heeft een lengte van tien meter. Door rond de pomp hierin wat speling te Veel mensen denken er pas in het voorjaar weer aan om nieuwe planten voor de tuin aan te schaffen. Toch is het niet onverstandig om als in het najaar te planten. Dat geldt zeker voor bomen en heesters met kluit: die kun je planten zolang het niet vriest. Maar oktober is ook gunstig voor het planten van vaste planten. Ten eerste is de bodem nog redelijk warm, zodat de planten stevig kunnen wortelen voor de winter invalt. Bovendien zor gen de herfstregens ervoor, dat ze snel aans laan. In het volgende jaar hebben ze daardoor een voorsprong. Ze zullen sneller uitlopen en eerder bloeien. De keus in vaste planten voor het hele volgende tuinseizoen is nu bovendien heel groot. Tuinen maken steeds meer deel van het huis. De sfeer van bin nen wordt als het ware overgenomen door buiten. Het is el- kaars supplement. Wat binnen niet of net niet kan gaat naar buiten en andersom. Vandaar dat tuincentra tegenwoordig meer giJP bieden dan bollen en planten. Het zijn doorgaans ook adviescentra waar vaklui de consument te woord staan en waar nodig adviseren. Tuincentra vallen tegenwoordig trouwens ook onder de categorie 'recreatief winkelen', alwaar de consument tussen de uitgestalde groenwaar ideeën opdoet en verwerkt voor ei gen haard, huis en tuin. Op deze pagina enkele voorzetjes voor een goede start naar de wintertuin die volop plezier kan schenken vanaf het voorjaar. Compact, krachtig, en gemakkelijk in gebruik. Perfect voor diegenen die zelf haardhout willen kloven. Elektronische motor M 3000 W 220 volt j Max. dikte van de takken45 Met geluidsdemperi Krachtige bladblazer/zuiger voor de profes sional, Inclusief complete set hulp stukken en opvangzak $0* Smal zaaghuis, Grote ruimte tussen draagbeugel en achter handgreep, Volautomatische kettingrem, Elektronische beveiliging tegen overbelasting Hoogvermogen in breed toerentalgebied, Air Injection, Gecombineerde startgas/choke-hendel, Volautomatische kettingrem, Decompresseur voor een verder- lichte start, Smart-start IraiillKtle adviesprijs 1.199,- inruilkortinj 200,- 1400 Watt voor 349,- voor tocht .wssangBiB^ Ter Poorteweg 13 Koudekerke Openingstijden: elke dag 13.00-18.00 zaterdag vanaf 09.00 Deze advertentie ksvam tot stand i.s.m. De Zeeuwse Keur wemeldingse zandweg 10 kapelle tel.: 0113-342944 's maandags gesloten Beestenmarkt 12, Goes. Tel. (0113) 23 22 13 Korte Delft 4, Middelburg. Tel. (0118) 63 38 30 houden kan de Aquafit tijdens een lange vorstperiode wor den opgetild en schoonge maakt. Uiteraard moet de pomp worden geplaatst voor de vorst intreedt. Het stroom verbruik is gering, vergelijk baar met een televisie in de wachtstand. Uitgebreide tests hebben aan getoond dat de Aquafit in vij vers van meer dan zestig cen timeter diep zelfs tot een tem peratuur van min twintig gra den Celsius goed functioneert. Wordt het nog kouder dan kan het wat een beetje dichtvrie zen. Een keteltje warm water is genoeg om dit euvel te ver helpen. Het is belangrijk sneeuw bijtijds van het ijs te verwijderen, want planten hebben licht nodig voor het aanmaken van zuurstof. De kleine Aquafit 300 ver plaatst maximaal driehonderd liter water per uur en de Aquafit 600 - voor diepe vijvers - maximaal zeshonderd liter. Met een draaiknop is de snelheid te regelen. De Aquafit 600, in standaarduitvoering met tweetraps fontein, is in warmere tijden in te zetten als fonteinpomp. Zo levert de grootste van de twee uitvoeringen plezier in winter en zomer. De adviesprijzen zijn respectievelijk fl. 89,- en fl. 159,-. Verkrijgbaar bij tuin- en vijvercentra. Zo'n klein tuintje vraagt om een nieuwe benadering. An ders dan we tot nu toe ge wend zijn. Geen miniatuur park waarin zoveel mogelijk grote tuinelementen op ma- durodam-formaat worden sa mengepropt, maar maximaal bruikbare leefruimte, een ech te buitenkamer. Zelfs op het kleinste stukje grond, een bal kon, een dakterras, overal kan zo'n verrukkelijke groene bui tenkamer worden gemaakt. Als je maar weet hoe en dat is vakwerk, want er komt steeds meer techniek bij kijken. Je ziet het overal om je heen gebeuren. De ruimte wordt optimaal be nut. Kleine lapjes tuin worden voor een groot deel artistiek bestraat met steen, hout of (gerecyclede) kunststof. De tuin krijgt kamerbrede vloer bedekking. Als er geen tuin- wanden zijn, worden ze opge richt. De privacy wordt maxi maal en het groen wordt er niet minder om, maar anders toegepast. Weelderig groeien de klimplanten verschijnen vooral langs de wanden, slin geren zich vol geurende bloe men in zuilen en pergola's omhoog, hangen uit prachtig samengestelde, rijkbeplante bakken. Uit bronstenen, vij vertjes en spuwers aan de muur klinkt zacht water geluid. Wandschil deringen, trompe l'oeils en andere tuin kunst verle vendigen het beeld. Maar er wordt voor al veel bruikbare zit- en leef ruimte ge creëerd. De buitenruim te gaat steeds meer op binnen lijken, met een comfor tabele zit groep, een eethoek, een speel hoek voor de kinderen, misschien zelfs een werkhoek. En dan pa radijselijk in de open lucht, zo als het eigenlijk hoort en zoals we dat uit het zuiden kennen. Buiten leven met het comfort dat we binnen gewend zijn. Muziek die klinkt uit speciale buitenluidsprekers waar de buren geen last van hebben. Dat is de trend. Het verschil tussen binnen en buiten wordt steeds kleiner. Het doet er niet meer toe waar we die buitenkamer willen hebben, op de begane grond, op het dakterras elf-hoog of op het dak. De techniek is er, het vakman schap ook. Uitgekiende water- geef- en en drainagesystemen maken het plantenonderhoud gemakkelijk. Leidingen kun nen in de wanden worden weggewerkt, net als de circu latiesystemen voor speelse waterwerkjes, vijvers en fon teintjes. Elektriciteitsaanslui tingen zijn overal mogelijk. In zo'n tuin kun je lekker leven, genieten van zon, weer en wind. Met mooie planten, kleuren, vormen en verrukkelijke geu ren om je heen. Een eigen we reldje, gecomponeerd zoals u ook met zorg uw huis inricht. De ideale plek om te relaxen, te spelen, met vrienden te praten, heerlijk te eten en drinken. Alleen al van Sleep Dream vindt u 5 verschillende natuurlatex-matrassen in comfortdiktes variërend van 14 tot 22 cm. Ook leverbaar in stofvrije ca ra latex-uitvoering vanaf (14 cm, 90/200) Hoofdkussens in tientallen uitvoeringen. Navulbaar. Vanaf f 69," Ook stofvrij. Satijnen dekbed overtrekset van 100% katoen. In prachtige kleuren en alle maten. Vanaf f99,95 Grange, schitterend handbewerkt smeedijzeren bed. (Exclusief bodems en matrassen) f2.135," (160/200) Grote showrooms met complete collecties voor de slaapkamer o.a. matrassen i slaapkamers lattenbodems linnenkasten boxsprings seniorenbedden spiralen tienerbedden waterbedden bedtextiel en nog veel meer oe VUlt viert haar 100 1**9 bestaan Meilleur Boxspring van Sleep Dream. Groot aanpassend vermogen en keuze uit twee bardheden. Als inzet of in honderden dessins en kleuren, gestoffeerd. Elektrisch verstelbaar: vanaf f 2.780,- Handverstelbaar: vanaf t 1.400,- Vlak: vanaf f 810," (90/200 Exclusief hoofd en voetbord)

de Faam | 1997 | | pagina 19