Middelburger Riemens klust op afroep Vlissingse apotheken propvol geschiedenis Halve eeuw Anbo Negentig jaar postzegels sparen Zwemvier daagse voor Ronald MacDonald fonds Echtpaar ziet brood in Klarenbeek Spoorovergang wordt vernieuwd Vruchtbaar herintreden voor ontslagen Scheldemedewerker ...in het begin maak je alle enveloppen nog heel hoopvol open... ...hier gaat alles een stuk mense lijker, vind ik... ...vorige week heb ik mijn jaarcontract ondertekend... Klusjes in huis. De één laat ze liggen wegens tijdgebrek, de ander ontbreekt het aan zin of gereedschap. De Middelburger John Riemens, zelf fervent klusser, heeft van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Met zijn bus rijdt hij over Wal cheren om problemen her en der op te lossen. „Ik doe in principe alles voor een klant", vertelt hij. Spetterende Rock Roll Variété-avond Nieuws Strenge eisen Getob Net zwanger? De leden van de Ver- Complete Zeeuwse maaltijd Zeeuwse roomboter koekjes Gratis motor controle Vredestein helpt verkeersbrigadiers Autoverkopen toegenomen eniging Vrienden van het Stedelijk Museum en het Gemeentear chief Vlissingen bren gen donderdag 6 no vember een bezoek aan apotheek Van de Sande in de Badhuis straat. Suriname jaarkalender Precies een halve eeuw geleden kwamen ze voor het eerst bij elkaar, in een zaaltje in de Vlissingse Noordstraat. Gemeenschappelijk doel van de groep: het behartigen van de be langen van ouderen. Negenendertig geïnteres seerden gaven zich op, de contributie werd be paald op vijf cent per maand. Tegenwoordig is de afdeling Vlissingen van de ouderenbond An bo uitgegroeid tot een club met meer dan dui zend leden. Woensdag 15 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 17 VERVOLG VAN VOORPAGINA, Maar van Start mocht ik geen nul uren contract aannemen, dus dat ging niet door. Toch best frustrerend: had ik iets, mocht het niet". Ondertussen kocht het echt paar een studentenhuis in Vlissingen om daar kamers te verhuren. „De gekste ideeën kregen we, dat zei ik al. En op grond van het plan van Start kreeg ik, terwijl ik dus al in de WW zat, een hypotheek los. Tpen zijn we echt heel hard aan het werk gegaan om de boel daar op te knappen. En er wonen nu studenten in. Maar een baan had ik nog steeds niet". Solliciteren deed hij wel. „In het begin maak je alle enve loppen nog heel hoopvol open. Maar na dertig, veertig afwijzingen is de spanning er wel een beetje vanaf. Ik heb echt overal op gereageerd en had het ook best leuk gevon den om eens totaal iets an ders te gaan doen. Amanuen sis op een school bijvoor beeld. Of het repareren van rolstoelen. Maar het werd al lemaal niets. Op een gegeven moment had den we een soort rouleersys teem met het gezin. Als er weer een brief kwam van een bedrijf waar ik gesolliciteerd had, maakten we die omste beurt open. Mijn vrouw, mijn dochters en ik", lacht hij bij de herinnering. Wel had Tange al een aanbie ding gekregen via het project. „Bij een Noord-Brabants be drijf dat een project in de Randstad wilde opstarten. Dat was eigenlijk vlak na mijn ont slag bij De Schelde. Ik heb het niet gedaan omdat ik liever niet weg wilde uit Arnemui- den. Ik wilde eerst kijken of ik niet iets dichter bij huis kon vinden". Tange heeft nu een plek ge vonden bij Traas Werktuig bouw en Constructie in Nieuwdorp. „Eigenlijk is dat nog best raar gegaan. Ik had een advertentie in de krant ge zien en daarop gereageerd. Na twee maanden kwam de afwijzing binnen. Op woens dag. Donderdags belde Lian- ne van Beek van Start. Of ik dat niets vond. Ik ben op ge sprek gegaan en heb er eerst drie maanden op detacher ingsbasis gewerkt. Daarna werd dat verlengd tot 1 okto ber. Vorige week heb ik mijn jaarcontract getekend, dus tot 1 oktober volgend jaar ben ik onder de pannen. Daarna hoop ik dat ik een vaste aan stelling kan krijgen". Het werken in een klein bedrijf was wel even wennen voor de Arnemuidenaar. „Het werk is eigenlijk hetzelfde als het werk dat ik bij De Schelde deed. Maar de sfeer is heel anders. Op De Schelde heb je arbeiders, bazen, chefs, afde lingshoofden, noem maar op. Je kon nooit rechtstreeks te gen iemand zeggen: 'he, zou je dat niet zus of zo doen'. Nee, dat moest ik eerst naar mijn baas, die moest dan naar de ander zijn baas en die gaf het dan door. Hier kun je snel en direct de mensen aanstu ren. En er wordt hier een stuk harder gewerkt. Als er bij De Schelde net zo hard gewerkt was, hadden er niet zoveel ontslagen hoeven vallen, denk ik. En er is daar te weinig vooruit gekeken, teveel ver trouwd op de opdrachten die liepen. Dan ga je dus de mist in". „Kijk, ontslagen worden is niet leuk. En zeker op deze leeftijd is het echt wel even schrikken. Maar achteraf heb ik geen spijt van hoe alles is gelopen. Door die cursussen ben ik toch een stuk sterker in mijn schoenen komen te staan, ondernemender gewor den. Ik vind dat voor mij alles positief heeft uitgewerkt. We doen nu dat hondenvoer ver kopen, we hebben een stu dentenhuis en ik heb een nieuwe baan. Of ik mijn baan bij De Schelde terug zou wil len hebben? Nee, ik denk het niet. Bij Traas gaat alles een stuk menselijker, vind ik. En steeds die onzekerheid over je werk, dat heeft ook zijn weer slag op je gezin. Van ex-colle ga's hoor ik dat er nog steeds stemmen opgaan voor weer nieuwe reorganisaties. Er is nog steeds niet genoeg werk om iedereen aan de slag te houden. Nee, ik heb er leuk gewerkt, maar ik kan nu beter mijn energie kwijt". Vier avonden achter elkaar lekker zwemmen en onder tussen een goed doel steu nen. Dat zijn de ingrediën ten van de Nationale Zwemvierdaagse in het Middelburgse zwembad Poelendaele. Van maandag 20 tot en met vrijdag 24 trekt jong en oud baantjes ten behoeve van het Ro nald MacDonaldfonds. Kinderen tot en met twaalf jaar zwemmen een afstand van tweehonderdvijftig meter. Oudere deelnemers leggen een dubbele afstand af. Daar naast zijn er sponsorkaarten verkrijgbaar waarmee het Ro nald MacDonaldfonds wordt gesteund. Dit is een organisa tie die ouders van zieke kinde ren in de buurt van het zieken huis opvangt. Wie mee wil doen aan de Nationale Zwem vierdaagse, kan in de herfst vakantie van 16.30 tot 19 uur terecht in het zwembad in Middelburg. De deelnemer die, het grootste bedrag aan spon sorgeld bijelkaar zwemt, wint een prijs. Marius (rechts) en Leontine van der Morst voor hun brood- en banketzaak in de Middelburgse wijk Klarenbeek. FOTO JAAP WOLTERBEEK De NS gaan de spoorwegovergang aan de Middelburgse Schroeweg vernieu wen. Van aanstaande vrijdag tot en met volgende week dinsdag (17 tot en met 21 oktober) is de overgang daarom af gesloten. Het doorgaand verkeer met bestemming Walcheren dat via de A58 Middelburg binnenkomt wordt omgeleid via de half hoge brug in Vlissingen. Het uitgaand verkeer van Walcheren wordt via de Nieuwe Vlissingseweg en de halfhoge brug in Vlissingen geleid. Verkeer van en naar Veere kan gewoon gebruik ma ken van de spoorwegovergang Nieuw- landseweg. Fietsers en voetgangers worden verwezen naar de voetgangers tunnel bij het NS-station. Plaatselijk verkeer wordt met borden via de Vrij landstraat of de Torenweg doorverwe zen naar de Nieuwlandseweg. Treinen rijden overdag volgens de normale dienstregeling, 's Avonds geldt een aan gepaste dienstregeling. De Vlissingse Filatelisten Vereniging viert volgende maand haar negentigjarig bestaan. Speciaal voor de gelegenheid wordt een briefkaart uitgegeven met een afbeelding van een in 1907 uitgebrachte Nederlandse postzegel erop. Deze zegel is voor die tijd bijzonder, omdat voor de eerste keer een portret van iemand anders dan de regent is afge beeld. In 1907 werd de driehonderdste geboortedag van Michiel de Ruyter herdacht. De zegel toont dan ook een af beelding van De Ruyter naar een schilderij van Ferdinand Bol en een zeventiende eeuwse oorlogsvloot in actie. De briefkaart past volgens de filatelisten vereniging behalve in een Nederlandse verzameling ook in thematische collec ties. De vereniging kende hoogte- en dieptepunten in de negentigjarige geschiedenis en begon onder de naam Postzegelvereniging Vlissingen. Ze moest in de tweede wereldoorlog de deuren sluiten, waarschijnlijk vanwege de Joodse afkomst van de toenmalige voorzitter. De Vlis singse filatelisten zochten hun heil in Middelburg, waar de IV Philatelica Middelburg van de Duitse bezetter wel met activiteiten mocht doorgaan. Na de oorlog werd in Vlissin gen de postzegelvereniging opnieuw opgestart, nu onder de naam IV Philatelica Vlissingen. Bij het vijftigjarig be staan van deze vereniging in 1995 werd ze voortgezet on der de naam Vlissingse Filatelisten Vereniging. „Gras maaien, de dakgoot re pareren, het hele huis schilde ren, een losgeraakt tegeltje vastzetten maar ook een schutting zetten, een bezem steel repareren of een kamer behangen. Echt alles waar de klant zelf geen tijd, zin of ge reedschap voor heeft. Wat voor de één een leuk karweitje is, is voor de ander een be hoorlijke klus. Dat hoeft dus nu geen probleem meer te zijn, want zo'n klusje knap ik graag even op". Samen met zijn vriendin, die zijn adminis tratie doet, heeft hij zich aan gesloten bij De Klussenier, een klusbedrijf uit Veenen- daal. „Toen ik een advertentie te genkwam van De Klussenier hing ik dezelfde dag nog aan de telefoon. Twee dagen later zat ik op kantoor om de moge lijkheden te bespreken. Voor mij was het een uitgemaakte zaak: dit is wat ik al jaren wil. Nu ik de kans krijg mijn wens werkelijkheid te laten worden, hoef ik niet lang na te denken. Wat mij betreft krijgen de in woners van Middelburg en Vlissingen een hardwerkende Klussenier tot hun beschik king zodat ze zelf van alle ake lige, moeilijke en tijdrovende klussen zijn verlost", ant woordt John Riemens enthou siast op de vraag waarom hij voor zichzelf is begonnen. De Middelburger heeft zelfs zijn sport ervoor opgegeven. „Mijn abonnement op de sportschool heb ik inderdaad opgezegd. Je kunt nu een maal niet een eigen bedrijf be ginnen en dan tegen de klant zeggen: wacht u even tot ik klaar ben met sporten. Wil je bewijzen dat je een goed on dernemer bent dan zul je twee dingen moeten doen, namelijk vakwerk en kwaliteit leveren Zaterdag 18 oktober 1997 Met optredens van: de swingende 4-mans formatie Catch-22 bandparodist Riny van der Lee Blues Brothers-act door Jonas Friends Inclusief heerlijk koud en warm buffet en welkomstcocktail. Aanvang 19.00 uur Prijs 49,50 volwassenen 24,50 kinderen Reserveer snel want VOL=VOL Tel. 0113 - 374200 DE, PAREL, Babelwcg 2,4357 BT Domburg, telefoon 0118 - 5SS260 en je klant als koning behan delen". Riemens heeft een omweg ge maakt om tot zijn doel te ko men, maar daar heeft hij een logische verklaring voor: „Wie weet nou op zijn twaalfde, als 'ie een school moet kiezen, wat hij wil worden? Ik niet, tot ik na mijn Mavo en verschil lende cursussen in aanraking kwam met de klus- en ver bouwwereld. Toen had ik het gevonden. Ik vind het fantas tisch om problemen uit de wereld te helpen, oude dingen te repareren of iets nieuws onder mijn handen te laten groeien. Mijn hele leven ben ik al met mijn handen bezig. Ik heb al zoveel verbouwingen gedaan en klussen geklaard dat ik me bijna niet kan voor stellen dat ik bij een klant er gens vreemd van op zal kij ken". Omdat Riemens wil be wijzen dat er verschil is tussen een karweitje opknappen en degelijk vakmanschap leveren geeft hij op al z'n afgeleverde werk garantie. „Zeker, het is één van de voordelen van een Klussenier. Verder reken ik ook geen voorrijkosten. Niet voor grote, maar ook niet voor kleine klussen. Ik heb geen luxe kantoor of een dure secretaresse dus mijn klanten hoeven daar ook niet voor te betalen". Hij knikt grijnzend naar zijn vriendin Margot den Toonder, die het administra tieve gedeelte van John's be drijf voor haar rekening neemt. „John is hartstikke goed met zijn handen dus daar maakt hij alle tijd voor vrij. Ik vind administratie leuk om te doen en aangezien ik zelf slechts halve dagen in een boetiek werk, heb ik voldoende tijd om hem te steunen", vertelt ze. Over zijn aanmelding bij de overkoepelende organisa tie De Klussenier in Veenen- daal is Riemens duidelijk. „Prima mensen die me con stant op de hoogte houden van de laatste ontwikkelingen op het gebied van materiaal en methodes. Bovendien heb ik ruim tachtig zelfstandige collega's met wie ik bij grote of spoedeisende klussen kan samenwerken. Zij voldoen na melijk aan dezelfde strenge ei sen als waaraan ik moest vol doen voor ik werd geaccep teerd". Riemens heeft inmiddels ook een introductiedag bij de Vlis singse Gamma-vestiging ach ter de rug. Hij gaat nauw met de bouwmarkt samenwerken om op die manier de klanten nog beter van dienst te kun nen zijn. „Het was alleen jam mer dat ik precies de dag van de begrafenis van prinses Dia na had uitgekozen, want er waren bijna geen mensen in de zaak. Maar wie met mij of mijn werk wil kennismaken, vindt bij Gamma de flyer met alle gegevens. Dus geen ge tob als je halverwege een zelf- bouwkast niet meer verder kunt. Niemand hoeft zich daarvoor te schamen. Ge woon even bellen, dan maken we het samen af. Het is toch doodzonde als zo'n ding half af naar zolder verdwijnt?" Rie mens heeft al een aantal offer tes uitstaan. „Daar volg ik een vaste procedure voor. Wie mij belt kan nog dezelfde dag op antwoord rekenen. Dan ma ken we zo snel mogelijk een afspraak waarna ik na een paar dagen de offerte aflever. Behalve natuurlijk bij een klant waar het water langs de muur afstroomt. Dan pak ik eerst het probleem aan, want het zou te gek zijn om die mensen te laten wachten. Dat geldt ook voor de stoelpoot die even moet worden vastge lijmd. In dat geval help ik even tussendoor. Maar wel altijd met garantie en zonder voor rijkosten", besluit hij. EEN KLEINE MOEITE VOOR ZO'N GROOT GELUK Bel voor meer informatie of aanmelding gratis 0800-022 80 70, of je informatrice: Mevr. P. Minnaar tel. 0118-61 15 47 Mevr. L. de Jong tel. 0113-22 08 90 Het vis- en mosselver werkingsbedrijf Zeeland's Roem in Yerseke komt op de markt met drie mossel en vismenu's. Het betreft een mosselmenu Thais en Zeeuws en een vismenu Noordzee. De maaltijden worden omschreven als compleet met knapperige groenten in een volle krui dige saus. Er moet wel nog wat rijst of aardappels bij worden gekookt. Het zijn de allereerste roerbak maaltijden met mosselen die op de markt komen. De drie menuutjes van Zeeland's Roem. Na brood, bier en eierkoeken komt de Stichting Zeeuwse Vle gel nu met volkoren roomboter koekjes op de markt. De koekjes zijn gebakken van Zeeuwse Vlegel tarwemeel. De streek eigen koekjes zijn ontwikkeld in samenwerking met Nipius Banket in Ouddorp. De stichting vindt het belangrijk om permanent on derzoek te doen naar de mogelijkheden van het in Zeeland ge teelde Vlegelmeel. Afgelopen zaterdag konden de koekjes wor den geproefd op de Ekomarkt bij Micmec in Vlissingen. Motorrijders kunnen van woensdag 22 tot en met zondag 26 oktober tijdens de MotorRai 1997 hun motor gratis laten contro leren. Dat is een aanbod van de Bovag die daarmee tevens de zogenaamde 'motorcheck' wil promoten. Bij de Bovag aange sloten bedrijven doen zo'n motorcheck om de berijders de ze kerheid te geven dat ze dat hun tweewieler veilig is. De Nederlandse bandenfabrikant Vredestein heeft geld gege ven aan de Stichting Verkeerbrigadiers. Daarmee wordt nieuwe kleding ontwikkeld voor de klaarovers die dagelijks de school jeugd veilig naar school helpt. De auto verkopen in Nederland zijn in de eerste negen maan den van dit jaar licht toegenomen van 393.228 naar 394.799. Niettemin is er een aantal verschuivingen. De terreinauo heeft een pas op de plaats moeten maken voor de op dit moment zeer populaire spacewagen, die de afgelopen jaar vervijfvoudig de op de Nederlandse wegen. Ook stationwagons blijven - ge zien de verkoopcijfers - stijgen in aantal. De cabriolet vindt meer aftrek en is kennelijk niet meer alleen voorbehouden aan mensen met een goed gevulde beurs. (Bron: RAI) Voor het vijfde achtereenvol gende jaar is kortgeleden de Suriname Jaarkalender ver schenen. Hij draagt de titel Rei zend door Suriname. Karakte ristieke foto's en uitgebreide informatie geven een beeld van het dagelijkse leven en de reis mogelijkheden van het land. De kalender is een uitga- Een van de foto s die is afge- ve van stichting Suriname drukt op de Suriname Jaarka- Jaarkalender. Bij die stichting lender 1998 (0118-603779) is de kalender ook verkrijgbaar. Ook de natuurvoedingswinkel De Tuin aan de Korte Delft in Middelburg verkoopt de kalender. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen was in eerste instantie vooral be doeld als organisator van ge zellige bijeenkomsten. In de loop der jaren valt echter een verschuiving te zien naar de daadwerkelijke belangenbe hartiging van vijftig plussers. Zo houdt Anbo Vlissingen re gelmatig bijeenkomsten waar in een bepaald thema dat voor ouderen interessant is uitgebreid wordt belicht. Ont spanning wordt echter ook vandaag de dag niet vergeten: nog steeds organiseert de af deling bingo- of andere spel- middagen. Zelfs meerdaagse reizen staan jaarlijks op het programma. De bond viert de mijlpaal 5 november met een middag voor leden in kerkzaal Open Hof. Het Scheldeloodsenkoor en zanger Peter Adriaanse tre den op tijdens deze feestmid dag. Apotheker Michiel Snoek ont vangt het gezelschap in zijn verbouwde apotheek en de aangrenzende drogisterij en geeft een rondleiding en le zing. „Eigenlijk hadden de vrienden vorig jaar bij het honderdjarig bestaan van de apotheek al willen komen", vertelt Snoek. „Maar toen zaten we midden in de verbouwing van de dro gisterij, vandaar dat het alle maal wat later is geworden". Nadat vorig jaar het honderd jarig bestaan van apotheek Van de Sande is gevierd met de onthulling van een bronzen portret van apotheker J.M.H. van de Sande en een grote re ceptie met oud-medewerkers is de apotheek op de schop gegaan. Snoek: „De drogiste rij naast de apotheek is voor zien van een nieuwe voorge vel en er is honderd vierkante meter aangebouwd. Nu alles achter de rug is zijn we in staat om de vrienden te ont vangen". De Vlissingse apo theker is sinds 1992 eigenaar van de drogisterij en de apo theek. Bij de dagelijkse leiding van het bedrijf wordt hij bijge staan door apothekers Lydia Fourdraine en Onno Kieviet. Tijdens zijn lezing voor de Vrienden van het Stedelijk Museum en het Gemeentear chief Vlissingen gaat Snoek niet alleen in op de historie van zijn eigen bedrijf maar ko men ook andere apothekers uit het Vlissingse verleden aan de orde. „Vlissingen heeft al sinds Mi- chidl de Ruyter apothekers", doet Snoek uit de doeken. „Zo was bijvoorbeeld de vader van de beroemde schrijfster Coosje Buskens apotheker. Apothekers Lydia Fourdraine van apotheek Van de Sande. Zijn zaak was gevestigd aan het Bellamypark en hij heeft over die periode een mooi dagboek achtergelaten". Snoek heeft in de loop der ja ren verschillende attributen van oude Vlissingse apothe ken verzameld. Zo laat hij vol trots een pillendoosje van apotheker Baert zien die aan het begin van de negentiende eeuw een apotheek aan de Kleine Markt had. „Dit soort tastbare bewijzen zijn natuur lijk heel erg leuk. Het is echt Vlissings en uniek omdat het de tijd heeft overleefd". Het beroep apotheker ging in vroeger tijden vaak gepaard met andere functies in de Scheldestad. Zo was apothe ker Winkelman niet alleen ver antwoordelijk voor de pillen, drankjes en zalfjes in zijn apo theek maar was hij ook de burgervader van Vlissingen. Snoek: „Veel apothekers heb ben zich ook actief ingezet voor het wel en wee van de stad Vlissingen. Zo beschreef apotheker/burgemeester Win kelman ook de geschiedenis Onno Kieviet en Michiel Snoek (v.l.n.r.) in de verbouwde drogist FOTO JAAP WOLTERBEEK van zijn woonplaats. Mijn ei gen voorganger Van de Sande heeft zich jarenlang ingezet voor de Boerenpartij". De ge schiedenis van apotheek Van de Sande is vorig jaar verza meld in het boekje 'Apotheek aan de Badhuisstraat, 100 jaar'. „De lezing en rondlei ding zijn alleen toegankelijk voor leden van de Vereniging Vrienden Stedelijk Museum en het Gemeentearchief Vliss ingen", vertelt Snoek. „Maar volgend jaar willen we een open dag houden waar ieder een zich kan laten informeren over de Vlissingse apotheken in het heden en verleden". Marius en Leontine van der Most hebben vorige week een brood- en banketzaak geopend aan de Middelburgse Noordweg. Ze willen zich vooral onderscheiden van andere winkels «door kwaliteit en goede service te bieden. Brood en banket De Noordpoort, zoals de nieu we zaak voluit heet, richt zich vooral op bewo ners uit de Middelburgse wijk Klarenbeek. Leontine van der Most-van den Berg laat we ten: „In de wijk Klarenbeek zijn verder weinig voorzieningen voor bewoners. Zo hebben wij het plan ontwikkeld om een verkooppunt voor brood en tjanket te beginnen. Omdat we zelf geen bakkers zijn, betrekken wij onze produc ten van de Middelburgse bakker Jan Schrieks, de Goese banketbakker Van Opdorp en het bonbon- en chocoladeatelier La Confrérie uit Steenbergen".

de Faam | 1997 | | pagina 17