lesiiiiitl GEMEENTE MIDDELBURG Gemeente gaat op teletekst Spoorwegovergang vernieuwd Nota over vrijwilligers Energieverbruik 25% omlaag Vervoer voor ouderen I meterkaart 1996-97 thuis in middelburg 97 Commissies rD*"- Afgesloten vrijdag 17 - dinsdag 21 oktober Straatnamen Meer tijd huursubsidie Actiepunten Spreekuur college Cliëntenraad Collecten c cO Week 41 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. OP SLOT^J BUIT ER UIT Tafeltje Dekje Enquête geeft positief beeld Bij 39 huurwoningen Start actie "zuinig stoken" Nieuwe meterkaart komt eraan! C/3 <D TJ C <D N C Gemiddeld, op gas bespaard: 10%, 115 m3. Woensdag 8 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 5 Vanaf vandaag staat ook over Middelburg gemeentelijke informatie op tele tekst van Maximaal TV. Op dc pagina's 830 tot en met 839 worden niet alleen algemene gegevens vermeld; er is ook plaats voor zeer actueel nieuws. Door middel van teletekst voegt de gemeente een hedendaagse ui tingsvorm toe aan de beslaande communicatievormen. Op een snelle, direc te en toegankelijke manier biedt de sectie Communicatie de inwoners rele vant nieuws. De gemeente voorziet haar inwo ners op allerlei manieren van infor matie. Zo is er de informatiepagina van de gemeente in de Faam, er worden regelmatig advertenties ge plaatst, er bestaat een informatie gids en nu is er dus ook teletekst. Om u wegwijs te maken in deze in formatiebrij leggen we hieronder uit welke informatie u waar kunt vinden. Op deze informatiepagina van dc Faam kunt u wetenswaardigheden over de gemeente lezen. Op journa listieke wijze worden actuele on derwerpen aangeroerd. Meestal be vat de pagina een achtergrondarti kel of een interview en een aantal mededelingen. Deze pagina wordt tevens gebruikt om uitleg te geven over zaken die onduidelijkheden of onrust oproepen. In de Faam staat iedere week een pagina met Informatie van de Overheid. Een pagina met mede delingen over bijvoorbeeld infor matie over huursubsidie, bouwaan- vragen, verleende vergunningen of verkeersmaatregelen. Op die ma nier blijft u op de hoogte van wat er in uw omgeving eventueel staat te gebeuren. Ook wordt vermeld hoe u tegen besluiten bezwaar kunt ma ken. Bij incidentele belangrijke medede lingen of als er sprake is van de zo genaamde artikel 19-procedure wordt er een advertentie in de PZC geplaatst. De artikel 19-pro- cedure houdt in dat de gemeente voor een bepaald bouwplan vrijstel ling verleent van het bestemmings plan. Door die vrijstelling kan er sneller gehandeld worden en hoeft het hui dige bestemmingsplan niet te wor den aangepast. In de advertentie wordt aangegeven hoe u uw beden kingen kunt indienen. Een andere informatiebron is de in formatiegids Thuis in Middelburg. Jaarlijks verschijnt een nieuwe uit gave van deze wegwijzer van ver enigingen, organisaties, instanties e.d. in de gemeente. Vanaf december kunt u de gids voor 1988 bij de sectie Communi catie afhalen. En tenslotte is sinds vandaag tele tekst aan de gemeentelijke infor matiekanalen toegevoegd. Op de tekstpagina's (830-839) van Maxi maal TV treft u informatie aan over vergaderingen van de gemeenteraad en de commissies, over openingstij den en adressen en u wordt op dc hoogte gehouden van actueel nieuws. Het nieuwsgedeelte wordt indien nodig dagelijks aangepast, zodat zo actueel mogelijk op ont wikkelingen kan worden ingespron gen. Roepen deze informatiekanalen vragen op of bent u op zoek naar een gemeentelijke brochure? Schroomt u niet en bel of bezoek de sectie Communicatie: Stads huisstraat 2. telefoon 675450. De medewerkers helpen u graag op weg. In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende da gen: Commissie Welzijn, Personeelsza ken en Milieu, vanavond woensdag 8 oktober om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw J.P. de Nooijer, tele foon 675531. Onder meer wordt behandeld (on der voorbehoud): begroting 1998, nieuw indicatie-orgaan, subsidie COS, vrijwilligersnota, deelname IZA-regeling. Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur, donderdag 9 okto ber om 19.30 uur. Secretaris is de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675304. Onder meer wordt behandeld (on der voorbehoud): vervanging ver keerslichteninstallatie Zandstraat/Pottenbakkerssingel, aanvullend krediet reconstructie Nieuwe Kleverskerkseweg. Commissie Sociale Zaken, Econo mische Zaken en Cultuur, maan dag 13 oktober om 20.00 uur. Se cretaris is mevrouw J P. de Nooijer, telefoon 675531. Onder meer wordt behandeld (on der voorbehoud): ontwerpbegroting 1998, gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool, benoemin gen vacatures besturen. Commissie Algemene en Bestuur lijke Zaken, dinsdag 14 oktober om 19.30 uur. Secretaris is me vrouw A.C. Beije, telefoon 675434. Onder meer wordt behandeld (on der voorbehoud): ontwerpbegroting 1998, Jaarverslag Ombudscommis- sie 1996, actieplan 1998 Arrondis sementspakket, Districtswerkplan 1998 politie Zeeland. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij sectie Communi catie en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecretaris. De gemeenteraad vergadert op maandag 20 oktober om 19.30 uur. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een wanne maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 13 oktober tot en niet 19 oktober maandag rundergehakt, crème spinazie, aardappelen dinsdag witlofschotel met ham en kaas woensdag boerenkool met rookworst donderdag kalkoenrollade in roomsaus, wor telen, aardappelen vrijdag gepaneerde visfilet, gemengde groenten bechamel aardappelen zaterdag nasi rames zondag wat de pot schalt Foto Johan Sinke. De Nederlandse Spoorwegen gaan de spoorwegovergang aan de Schroeweg vernieuwen. De werkzaamheden beslaan uit het vernieuwen van de spoorstaven en het vervangen van de wegverhar dingen tussen de rails en de aan sluitende weggedeelten. Na dc werkzaamheden zal het passeren van de spoorwegovergang voor het wegverkeer veel comfortabeler zijn. Deze werkzaamheden hebben tot gevolg dat de spoorwegovergang gedurende een aantal dagen afge sloten zal zijn. Dit zal zijn van vrijdag 17 oktober 17.00 uur tot en met dinsdag 21 ok tober 10.00 uur. De spoorwegovergang zal voor alle verkeer, ook voor fietsers en voet gangers, worden afgesloten. Het doorgaand verkeer, met be stemming Walcheren, inkomend vanaf de A-58, zal worden omge leid via de halfhoge brug in Vlissin- gen. Het uitgaand verkeer van Walche ren zal worden omgeleid via de Nieuwe Vlissingseweg en de half hoge brug in Vlissingen. Het inkomend verkeer met bestem ming Veere kan gewoon gebruik maken van de spoorwegovergang Nieuwlandseweg. Het verkeer ko mend van Veere kan ook van deze overgang gebruik maken. De fietsers en voetgangers zullen worden verwezen naar de voetgan gerstunnel bij het station van de Nederlandse Spoorwegen. Plaatselijk verkeer wordt met bor den via de Vrijlandstraat of de To- renweg verwezen naar de spoor wegovergang Nieuwlandseweg. De treinen zullen overdag volgens de normale dienstregeling rijden, 's Avonds geldt een aangepaste dienstregeling. Eventuele informatie voor wat be treft de omleidingen kan worden verkregen bij de opzichter Civiele Techniek. C.A. van Elsacker, tel.: 0118-675332. Bij de sectie Communicatie ligt de concept-nota vrijwil ligerswerk tot 15 oktober ter inzage. U kunt deze con cept-nota inzien en eventu ele reacties doorgeven aan de sectie Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur. De definitieve beleidsnota moet nog door het college en de raadsleden worden vastge steld. Het doel van de beleidsnota is om het vrijwilligerswerk in de gemeente Middelburg te ondersteunen. Enquête Begin dit jaar is een enquête gestuurd naar alle vrijwilli gersorganisaties om te achter halen welke behoefte aan on dersteuning er is. Maar liefst 77% van de organisaties heeft de enquête ingevuld terugge stuurd. Het beeld dat uit het onderzoek naar voren komt is positief: er zijn geen grote knelpunten in het Middel burgse vrijwilligerswerk. Stimulerende maatregelen Uit het onderzoek blijkt dat de organisaties liever geen directe ondersteuning willen, maar de voorkeur hebben voor stimulerende maatregelen. De gemeente is onder andere van plan om - een vrijwilligersprijs in te stellen: - algemene cursussen voor vrijwilligers te organise ren; - een vrijwilligerskrant uit te brengen en - omdat niet alle vrijwilligers verzekerd zijn, een collectieve verzekering af te sluiten. Informatie De concept-nota is opgesteld bij de sectie Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Met vragen kunt u te recht bij Jo Ella Verbeek, telefoon 675676. Son wegwijzer naaf verenigingen, organisaties, instanties e.d. in tie gemeente Behalve advertenties, deze informatiepagina en het boekje "Thuis in Middelburg" kunt u vanaf vandaag ook op Maximaal Teletekst informatie vinden: op pagina 830 t/m 839. Eind 1994 was de vervanging van de CV-ketels aan de orde in veertig Mid delburgse huurwoningen. Verhuurder: ABC Vastgoedbeheer (toen nog ge heten: VABOG Beheer). De bewoners kozen toen voor energiebesparing en lagere energiekosten. Zij hebben inmiddels "energie(k) bespaard". En. die energiebesparing levert deze huurders nu. ondanks hun huurverho ging, geld op! Dat wordt nog versterkt door de stijgende energieheffing. Op advies van de ABC Vastgoedbeheer, de gemeente en NV Delta Nuts- bedrijen, accepteerden de huurders een geringe huurverhoging. In ruil daar voor kreeg hun huurwoning een extra energiezuinige CV- en warmwaterin stallatie. Tn 1995 plaatste ABC Vastgoedbeheer Hoog Rendement (HR) combi-CV-ketels. De overal aanwezige grote elektrische boilers verdwe nen. Bij een aantal woningen was de afstand tussen CV-ketel en keuken zo groot, dat in de keuken een 10 liter close-up boiler nodig was. De eerste praktijkresultaten voor deze ketelvervanging zijn nu bekend: het energiegebruik is, tussen 1994 en 1996, gemiddeld met een kwart gedaald! (uiteraard voor graaddagen gecorrigeerd). In een vijfde van de betrokken huurwoningen daalde het energiegebruik zelfs 35% of meer. Dit is vooral het resultaat van genoemde extra energie zuinige HR-eombi-installatie en het wegdoen van de grote elektrische boi lers. Mogelijk zette ook de begeleidende voorlichting over energiebespa ring door verhuurder en gemeente aan tot extra besparing. Bewust omgaan met energie ook bij zuinige installatie belangrijk! Ook met een zuinige installatie kunt u veel verbruiken. Immers, ook dan blijft het van belang hoe je ermee omgaat. Genoemde nieuwe CV- warm-water-installatie maakt het bijvoorbeeld gemakkelijker om "onbe perkt" en met een grote straal te douchen. Dat bespaart niet. uiteraard. Daar is schriftelijk (en ook op voorlichtingsbijeenkomst) dan ook al me teen op gewezen. Daarbij is geadviseerd om een (water- en energie-)bespa- rende douchekop te nemen. Uit de verbruiksgegevens is af te leiden, dat in de woningen waar meer (warm) water gebruikt is, in het algemeen (veel) minder energie bespaard is! Juist bij strenge winter veel besparing Extra zuinige HR-apparatuur bespaart juist bij een strenge winter veel ku bieke meters aardgas, veel milieuheffing en dus ook wel geld. Natuurlijk kan de energierekening er na zo'n winter wel hoog uitzien, maar die zou met de oude ketel nog veel hoger uitvallen (20-30%). "Op het nippertje" de rol van Middelburgse Energiebeleid De opdracht om bovengenoemde ketelvervanging uit te voeren met gewone CV-ketels was reeds versterkt. De grote elektrische boilers zouden gewoon blijven hangen. De huur zou gelijkblijven. Op dat moment kwam deze ke telvervanging ter sprake bij een bijeenkomst die de gemeente organiseerde om energiebesparing bij woningen te stimuleren (GEA-energiebeleid). De particuliere verhuurder en Delta waren daarbij vertegenwoordigd. De gemeente adviseerde de verhuurder en de eigenaar van de huurwonin gen op basis van berekeningen van Delta om de huurders de keus te geven. Zij konden dan kiezen voor een huurverhoging in ruil voor extra-zuinig stoken. Met brieven en op dc bijeenkomst werden de bewoners voorgelicht door de verhuurder, in nauwe samenwerking met de gemeente en Delta. Uiteindelijk kozen verreweg de meeste huurders voor de huurverhoging. De nu resulterende besparing komt vrijwel exact overeen met de in de voorlichting voorspelde besparing. Projecten zoals dit project zijn, anders dan bij woningbouwverenigingen, (nog) uitzonderlijk bij particuliere verhuurders. Oproep nieuwe besparingsprojecten Uw ideeën en suggesties voor nieuwe ketel vervangingsprojecten of andere energiebesparende projecten bij woningen zijn welkom. U kunt die doorge ven aan de heer P. Meulmeester van de sectie Bouwen en Wonen (doorkies- nummer 675281) of aan de heer P.A. Seip van afdeling Milieuzaken (675242). Het stookseizoen staat alweer voor de deur. Over 14 dagen ontvangt u de nieuwe en vernieuwde meterkaart voor gas/elektriciteit/water, met kans op prijs. Die kaart bespaart. De inzenders van vorig stookseizoen bespaarden gemiddeld: 10%, ±115 m' gas (zie figuur). Sommigen nog veel meer: 13% van de inzenders bespaarde zelfs meer dan 20%! De meterkaart maakt het u makkelijk om deel te nemen aan de landelijke gasbespaar-actie "Zui nig stoken". Elk jaar doen daar ruim een miljoen huishoudens aan mee. Mevrouw J.C. van Dijk-Sturm, wethouder milieuzaken, zal op 22 oktober de prijzen uitreiken aan de 50 winnaars van de meterkaart-actie van vorig stookseizoen. Over "Zuinig Stoken", de prijsuitreiking en de nieuwe meter- Oudere inwoners van Walcheren (boven 60 jaar) kunnen gebruik maken van een goedkope vervoersmogelijkheid. Het gaat om zogenoemd collec tief aanvullend vervoer. Dat betekent dat u samen in een taxi(busje) reist. Hierdoor is dit vervoer veel goedkoper dan individueel taxivervoer. Tarief Voor dit vervoer betaalt u 5,- per zone. Die zones zijn opgenomen in een zonekaart van het collectief vervoer. Er kan alleen met bonnen worden be taald. Hiervoor zijn boekjes met bonnen te koop. Een bonnenboekje bevat 5 bonnen van elk 5,-- Met een bon kunt u één zone reizen op alle dagen tussen 09.00 en 24.00 uur op Walcheren, Noord en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen. Voorwaarden Vrienden of familieleden mogen met u meereizen. U kunt voor hen ook met de bonnen van 5.- betalen. Ritten kunnen worden gecombineerd. Daarom dient u tenminste één uur voor het tijdstip waarop u opgehaald wilt worden, de rit bij het vervoersbe drijf te bestellen. Omdat er gezamenlijk gereisd wordt, kan de taxi voorrij den tussen 15 minuten vóór en 15 minuten na de door u opgegeven vertrek tijd. Er wordt van u verwacht dat u dan gereed bent om te vertrekken. In de taxi(busjes) geldt een rookverbod. Aanvragen vervoerspas Om van dit vervoer gebmik te kunnen maken, moet u beschikken over een vervoerspas. Een vervoerspas kunt u aanvragen bij Thuiszorg Walcheren in Middelburg en Serooskerke en bij Thuiszorgcentrum Zeeland in Vlissingen (zie hierna). Bij de vervoerspas ontvangt u een uitgebreide instructie over het gebruik van de pas. de tarieven, de spelregels en de zonekaart. Verkoopadressen Op vertoon van uw vervoerspas zijn bonnenboekjes te koop bij: - Thuiszorg Walcheren, Breestraat 15, Middelburg, tel. (0118) 684000. op werkdagen van 08.00-17.00 uur. - Thuiszorg Walcheren, Noordweg 133, Serooskerke, tel. (0118) 597300, op. werkdagen van 08.00-17.00 uur. - Thuiszorgcentrum Zeeland, Badhuisstraat 104, Vlissingen, tel. (0118) 410401, op werkdagen van 08.30-17.30 uur en op zaterdag van 10.00- 14.00 uur. - De voormalige gemeentehuizen te Meliskerke en Arnemuiden (gebruike lijke openstellingsuren). Op donderdag 16 oktober 1997 vindt er een openbare vergadering plaats van de commissie straatnaamgeving. Deze vergadering wordt gehouden om 11.00 uur in de kantine van de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. Op de agenda staan o.a. de straatnaamgeving in de plannen Nadorst, Veld- zigt en Molenwater. Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting heeft besloten de termijn voor het indienen van aanvragen voor huursubsidie te verlengen met twee maanden. Denkt u dus in aanmerking te komen voor huursusbsidie, kan kunt u dit nog aanvragen tot 1 december! Formulieren zijn onder meer bij de sectie Communicatie verkrijgbaar. Van de zes gespreksavonden, die het college van burgemeester en wethou ders houdt in de Middeelburgse wijken, zijn er nu vijf gehouden. Er komt er nog een: op dinsdag 21 oktober voor vertegenwoordigers van Middel burgse maatschappelijke groeperingen en belangengroepen in het stadhuis. Van alle avonden is een "actiepuntenlijst" gemaakt. Deze zijn beschikbaar bij het wijkondersteuningspunt of de sectie Communicatie. Wie niet in de gelegenheid is er daar een op te halen, kan bellen met Communicatie, dan wordt het opgestuurd. Elke dinsdag houden de wethouders en de burgemeester een uur vrij van 16.30 tot 17.30 uur voor de Middelburgers die hen willen spreken. Tijdens hel spreekuur kunnen allerlei zaken aan de orde komen. Het is ech ter niet de bedoeling dat het spreekuur officiële bezwaar- en beroepsproce dure vervangt. Een afspraak voor het spreekuur kan worden gemaakt voor de wethouders via telefoon 675431; voor de burgemeester via telefoon 675780. De Cliëntenraad is een onafhankelijke instelling, die de belangen van de cliënten van de afdeling Sociale Zaken behartigt. De Cliëntenraad is gevestigd aan de Molstraat 13 - ingang Spuistraat, Post bus 593, 4330 AN Middelburg. Spreekuur op maandag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. In deze uren kunt u ook bellen: telefoon 0118 - 614299. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toestem ming verleend om in de komende periode een huis-aan-huis-collecte te houden: 6 tot en met 11 oktober: Nationale Collecte voor mensen met een Verstandelijke Handicap (NKGG) 13 tot en met 18 oktober: EHBO, afdeling Middelburg. i— 50 40 30 20 10 <-0 1-10 11-20 >20 groep met X% besparing tov streefverbruik kaart informeren wij u de komend^ weken op deze plaats. Noteert u nu al vast de eerste datum waarop u uw meterstanden weer opneemt: zondag avond 2 november 1997 (of eventueel maandagochtend 3 november). N

de Faam | 1997 | | pagina 5