Weerplekken wegwerken Veilig klussen WIJ HEBBEN VOOR DE DOE HET ZELVER SPRUYT ÏEGELZETBEDRIJF BRUINES Om Gratis uitgave voor extra kabelaansluitingen handige tips helpen u op we± Badkamer- en keukenverf bestrijden schimmels Beits die tuinhout duurzaam beschermt Tucana geeft water de ruimte IDAVAINE Midavaine En natuurlijk altijd vakkundig adviesl Consumenten die thuis zelf extra aansluitingen voor radio en televisie willen maken kunnen bij hun kabelexploitant het boekje 'Thuis extra aansluitingen op de kabel' aanvragen. Deze zestien pagina's tellende handleiding met teke ningen beschrijft gedetailleerd hoe je eenvou dig goede aansluitingen kunt realiseren. Het is een handige hulp voor de doe-het-zelver op dit gebied. r Z,elf doenmaar dan weloverwogen. Op deze pagi na een aantal handige tips voor handige klussers of voor wie het wil worden. Niet alles kan op deze pagi na worden verwerkt. Maar de gespeciaiseerde doe-het- zelf-zaak kan nagenoeg altijd helpen bij elk soort karwei. Al jaren ergert ze zich groen en geel als ze naar de schimmels in de rechter bovenhoek in haar badkamer kijkt. „Het is alsofTk zelf niet lekker schoon ben als ik uit bad kom", maar ze kon er niet aan doen. „Het schijnt een kwestie te zijn van onvoldoende ventilatie". Tijdens de bouw van het huis is er te weinig rekening mee ge houden. „Nadat ik er van alles op heb ge smeerd, ben ik ten einde raad gaan informeren wat een bouwtechnische aanpassing zou kos ten. Daar schrok ik behoorlijk van omdat zo'n beetje de halve badkamer verbouwd moest worden. Er moest zelfs een extra ventilatieka naal worden gehakt". In de tuin zijn natuurlijke materialen in. Houten schuttingen krijgen doorgaans de voorkeur bo ven stenen muren. Tuinmeubelen van hout stralen zoveel meer warmte uit dat kunststof zitjes. En de terrasjes zelf worden tegenwoor dig ook vaak met hout 'betegeld'. Tegenover al le (sfeer)voordelen van hout staat één groot nadeel; moet men het goed beschermen. Ons vochtige klimaat is immers een ware plaag voor hout. Het verweert, verkleurt, verrot en krijgt een groene aanslag als regen en wind on voldoende beschermd hout teisteren. Verf, behang met bijpassende stoffen, vloerbedekking, kinderbehang en zonwering Professionele lakken van: m -SIGMA -SIKKENS -JOTUN EN WIJZONOL en doe het zelf verven -HISTOR -FLEXA HET RODE KRUIS: VOOR DE LICHTPUNTJES Alles onder één dak Complefe plaat- en houtafdeling voor al uw precisiewerk Verf - schuifwanden - sanitair - elektra - gereedschappen - ijzerwaren ALLES VOOR DE DOE-HET-ZELVER OP HET GEBIED VAN: sanitair - gas - cv eiektro en installeren dakbedekking Wij leveren de bekende merken zoals: Grohe Ucosan Radson Venlo Sphinx Nefit Sealskin Daalderop Atag Huppe Fasto etc. etc. adverteren m FAAM VUSSINGER Woensdag 8 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 21 Er is sinds kort een nieuw middel in de handel dat speciaal bedoeld is om weerplekken in textiel te verwijderen en om het te beschermen. Weerplekken zijn door gewoon boe nen niet verwijderbaar, zelf wassen op hete temperaturen of met agressieve middelen maken het totale resultaat al leen maar erger. Weggooien of vervangen hoeft echter niet meer, want HG International te Almere heeft een nieuw product ontwik keld waarmee weerplekken eenvoudig uit textiel te verwij deren zijn. Dit product heet 'HG vlekweg voor weerplek ken in textiel' en is geschikt voor alle soorten textiel. Dus ook kleding, handdoeken of douchegordijnen kunnen er probleemloos mee worden behandeld. Het nieuwe middel tast het te behandelen materiaal en eventueel aanwezige kunststof (zoals bijvoorbeeld tent raampjes) niet aan. 'HG vlekweg voor weerplekken' in tex tiel is verkrijgbaar bij uw drogist en doe-het-zelf-zaak en kost 18,95. Eén verpakking is goed voor een oppervlakte van ongeveer vier vierkante meter. Tot de onderwerpen in het boekje behoort onder meer achtergrondinformatie over de aansluitdoos, het gebruik van coaxkabel, het monteren van stekkers aan kabels, de toepassing van tweeverdelers en versterkers, het aansluiten van videorecorders op een ex tra aansluiting en uitbreiding vanuit moderne Abonnee Overgave Punt-meterkasten. Ook een overzicht van techni sche specificaties waaraan de diverse materialen moeten voldoen ontbreekt niet. De tekst van het boekje is hel der en makkelijk leesbaar, zelfs voor een leek op het ge bied van extra aansluitingen. Veel van de beschreven han delingen zijn voorzien van de tailtekeningen en de meer in gewikkelde opstellingen wor den verduidelijkt met sche ma's, zodat het uitvoeren van de werkzaamheden in de praktijk weinig problemen zal opleveren. Het gidsje is een geheel ver nieuwde versie van de gelijk namige uitgave uit 1992, toen alleen nog onder auspiciën van de VECAI, de vereniging van kabelexploitanten. De uitgave van 1996 is uitge bracht onder auspiciën van de Begeleidingscommissie Huis installaties. Hierin werken naast de VECAI tevens de Ve- fica, Uneto, de Consumenten bond en het Nederlands Tele visie Platform samen. Consu menten kunnen de brochure gratis aanvragen bij hun ka belexploitant. Klussen aan je eigen woning. Voor veel mensen een ple zierige vrijetijdsbesteding, waarbij ze vaak ook nog eens de waarde van hun eigen woning vermeerderen. Maar zorg dan wel voor de juiste materialen en gereedschap pen-, en veilig materieel. Jaarlijks worden ongeveer 3600 slachtoffers behandeld als gevolg van een val tijdens huis houdelijk werk of doe-het-zelven. Een goede trap voor komt veel leed. Tien veiligheidtips bij klussen in de hoogte 1. Plaats het klimmaterieel op een stevige, vlakke onder grond. 2. Sta met niet meer dan één persoon op de trap. 3. Reik tijdens het werk nooit te ver opzij. 4. Gebruik gereedschapsbakjes die aan trap of ladder kunnen worden bevestigd. 5. Maak van een ladder geen steiger of stellage, maar ge bruik hem zoals hij bedoeld is. 6. Zorg voor een ladder met een horizontaal stavlak in de gebruiksstand. 7. Een stabiliteitsbalk onder de onderste sport voorkomt wegzakken in de grond. 8. Als de ladder onder een hoek van ongeveer zeventig graden tegen de gevel staat, hebben de sporten een horizontaal stavlak en kunt u veilig omhoog. 9. Berg de ladder na afloop schoon op, ontdaan van vet, vuil en cement, zodat hij ook bij de volgende klus me teen weer veilig kan worden gebruikt. 10. Kies een degelijke trap of ladder, bijvoorbeeld van Alt- rex. Deze gaan tientallen jaren mee en zijn veilig in het gebruik. O O E H IE1 r z E L F Hl ilMll r, r-v H b 1 U I s m •••- Verffabrikanten spelen steeds meer in op de vraag naar speciale verfsoorten die problemen als schimmelvorming snel en doel treffend kunnen oplossen. Ze zijn in de verfwinkel en doe-het-zelfwinkel verkrijgbaar. Antoinet van Groenekan deelt haar misgenoegen met ruim één miljoen huishoudens in ons land. Uit onderzoek van TNO blijkt dat in maar liefst twintig procent van alle Ne derlandse huizen zwarte en bruine schimmelvorming voorkomt. De oorzaak zit in het vocht dat in de keuken en badkamer neerslaat op wan den en plafonds. Dat vocht kan vaak niet op een geleide lijke manier uit de ruimte 'ont snappen'. Volgens TNO komt dat door een te slechte venti latie. Is het dan alleen een probleem van huizen die in de tijd gebouwd zijn waarin men niet zoveel aandacht schonk aan ventileren? Uit hetzelfde onderzoek blijkt van niet. Mo derne huizen die wel goede ventilatievoorzieningen heb ben, zijn vaak weer zó goed geïsoleerd dat ook schimmel vorming optreedt. Zoals Antoinet van Groenekan zelf ervoer, is er tegen schim melvorming haast geen kruid gewassen. ,,lk heb het eerst met normale latex een aantal keren overgeschilderd. De eerste weken bleef dat er re delijk wilt uitzien. Maar dan komt de ellende weer en be gint het hele circus van voor af aan. Iemand adviseerde me toen om bleekwater of soda te gebruiken. Dat zou de schim mel wel klein krijgen. Mooi niet dus". Toen kwam toevallig een ou de kennis langs. „Als je die schimmels nattigheid wilt la ten voelen, moet je Badka mer- en keukenverf van Ala- bastine halen", adviseerde hij. „Dat is een nieuw product met een uitgekiende formule die de schimmels duurzaam weert. Ik heb het in mijn keu ken ook gebruikt. En met suc ces, want ik heb een einde ge maakt aan het schimmelbe- staan". „Dat komt omdat er in Badka mer- en keukenverf actieve, veilige ingrediënten zitten die de schimmels met gelijke munt bestrijden. Ze eten ze, simpel gezegd, gewoon op", legt een voorlichter van Ala- bastine uit. „Als je schimmel vorming wilt aanpakken met onze Badkamer- en keuken verf, begin je met het schoon maken van de zwarte plekken met sodawater of een bleek middel. Vervolgens smeer je er Badkamer- en keukenverf op en klaar is Antoinet in dit geval. De verf op acrylaat-ba- sis is gemakkelijk op te bren gen, is reukarm en droogt snel. Wat.dat betreft lijkt ze op een normale latex. Als ze er eenmaal opzit, dan is de goed dekkende verf schrobvast. Badkamer- en keukenverf kan overigens binnen en buiten gebruikt worden en met een liter doe je zo'n vijf tot acht vierkante meter. De standaard kleur is helder wit. Iemand die een andere kleur wil, kan die eenvoudig mengen zonder de duurzaam schimmelwerende kwaliteiten van het product te verminderen". Overigens heeft ook verffabri- kant Histor kortgeleden een nieuwe verf op de markt ge bracht in de vorm van Varifix. Het gaat om een serie pro bleem oplossende verfpro ducten. Ze zijn uitstekend ge schikt voor behandeling van zuigende ondergrond, haar scheurtjes in muren, door ni cotine vergeelde muren, vochtaanslag en schimmels, waarover we het eerder had den. i Om tuinhout werkelijk duurzaam te beschermen, ontwikkelde Alabastine een serie Tuin Terras producten. De producten sto ten optimaal water af, geven 'groen' worden geen kans en zor gen voor een veel langere levensduur van hout. „Vertel mij wat", zegt Hans van Meer. Na de tuinen zomer klaar gemaakt worden, heeft hij in zijn klussenbedrijf dage lijks met hout te maken. Hij zette als menig schutting en pergola voor zijn klanten. Ook in zijn vrije tijd laat Van Meer veel hout door zijn handen gaan. „Ik bewerk bijvoorbeeld houten palen voor pergola's, waardoor ze nét even anders worden". Hoe beschermt en verfraait hij hout? „Ik gebruik voor mijn klanten (en ook voor mezelf) sinds kort Alabastine Tuin Terras producten. Met deze nieuwe serie kan ik alle soorten hout die ik verwerk, behandelen en duurzaam be schermen tegen ons natte kli- maatje. Bijvoorbeeld op een ruw houten schutting breng ik nu standaard Tuinhoutbeits aan. Die beits is écht wateraf stotend. In het begin had ik ook zoiets van 'zal wel, weer een beits die meer belooft dan dat hij doet'. Totdat ik een de monstratie ervan meemaakte. Men had op exact hetzelfde stuk ruw, ongeschaafd hout een aantal andere beitsen aan gebracht naast Alabastine Tuinhoutbeits. Vervolgens werd er water op gespoten. Bij alle beitsen zag je al vrij snel dat het water toch introk in het hout. Je krijgt dan van die on bestemde vlekken. Die drogen weer wel, maar knagen 'on- derhouts' aan de levensduur van het materiaal, dat gaat scheuren en kromtrekken. Bij Tuinhoutbeits bleven de drup pels boven op het hout liggen. Als pareltjes dropen ze af en lieten ze geen sporen na. Dat komt, zo vertelde ze, doordat de beits verrijkt is met een was die super waterafstotend werkt. Net als het verendek van een eend. Tuinhoutbeits, dat er is voor ongeschaafd hout, is overigens onschade lijk voor planten en dieren. Ook dat spreekt me aan". „Je kunt op je vingers natellen wat voor effect de waterafstotende eigenschap heeft op het hout. Het gaat veel langer mee, houdt de opgebrachte kleur ook langer vast en voorkomt die vieze aanslag. Wat voor mij ook een argument is om de producten uit de nieuwe serie te gebruiken, is de korte droogtijd ervan. Toen ik on langs zijn zachthouten tuin- bankje behandelde met de speciale Tuinmeubelbeits in transparant teak was_ dat al binnen een uur volledig droog. Ik heb er meteen lekker even op en van zitten genie ten". Het installeren van een complete badkamer in een kleine ruimte is een probleem. Om de ruimte zo efficiënt mogelijk te gebruiken heeft Ucosan het ruimtebesparende concept Tucana ontwikkeld. Het bestaat uit een bad, een douche- bak en een douchecabine, dat desgewenst aangevuld kan worden met Apropos wastafels. Bij de vervaardiging van deze elementen wordt gebruik gemaakt van het gepaten teerde kunststof Quaryl. Dit materiaal biedt talloze voorde len. Het is kras-, kleur- en vormvast, bestand tegen huis houdelijke chemicaliën, warmte-isQlerend, recyclebaar en gemakkelijk schoon te maken. Daarnaast zijn er veel ver schillende opstellingen mogelijk. Het bad en de douchebak kunnen in alle gangbare sanitairkleuren worden geleverd. VERF BEHANG AUTOLAK i JACHTLAK J Middelburg 0118-612886 Hot Nederlandse Rode Kruis Oriv'.rsr.hilli(>h':if). discriminatie. go Hot Rod'; Kruis laat Aon dol i'i ook anders kan Hoi stookt do handen uit do mouwen on probeert 00' positieve bijpmgÊ 10 leveren. Of dot nu j'nnt oio mensen die 'en S'e Jh\f4i: yuiu oen romp of conflict '.orii-i'.t mot familie verloren hebben of rerdrevon /ijn j.m huis eri haard. O! do' hei JOiJil om mensen die he '•en ;'/:«illii> oor of oor helpende hond ,l die- alleen op /akahlie kunnen nis er i'. tl':' Rod' Krer. i'. er er, (k.i helpt. We kunnen niet zonder, geen mïnuu+ Aanbieding vloertegels Carofrance. dit is een poreelenatotegel met l() jaar garantie voor slechts 39,95 per m Wanneer U tijdens de woonmaand besluit P om bij ons uw volledige badkamer renova tie uit te besteden krijgt U het luehtmassa- ge systeem van ons bedrijf in uw bad gratis ingebouwd en geleverd voor het optimale bad ue nol. Tegelzettersbedrijf - Sanitair - Badkamerrenovatie A Joachimikade 48-1. Goes. tel. 0113-250257 HET TEGELGILDE Openingstijden van onze showroom: werkfjars-'n: van 09 .30 12 00 uur maandag gesloten 13.30-17 00 uur zaterdag van 09 30 - 15 30 uur DE BEZIGE HAND Buteuxstraat 12, Oost-Souburg Tel. 461241 MINDERHOUD Zuidstraat 116, Westkapelle Tel. 572612 FLIPSE Badhuisstraat 8a, Koudekerke Tel. 551950 DAVIDSE Torenstraat 14, Meliskerke Tel. 561290 (vele onderdelen uit voorraad leverbaar) maandag t/m vrijdag: 8.00 - 12.00 uur/ 13.00 - 17.30 uur; zaterdag 8.30 - 16.00 uur Domburgs Schuitvlot 21 Tel. (0118) 612330 MIDDELBURG OPVALLEND GOED!

de Faam | 1997 | | pagina 21