Nieuwbouw Hakvoort Klederdrachtpoppen sieren winkeletalage Zitcomfort voor Kindertelefoon In hoog tempo door de natuur Buurtcafé voor jong en oud Start Omroep Zeeland tv met plankenkoorts Net zwanger? Dan heb je tien weken de tijd om ook andere vrouwen gelukkig te maken. Operatie schoenendoos Nieuwe service Korrelatie Wereldvluchtelingenweek Duur petje Op recreatieterrein De Piet in Arnemuiden wor den dit weekend de provinciale kampioen schappen samengestelde wedstrijden gereden. Ruiters en paarden uit Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zoeken de strijd op in de on derdelen dressuur, terreinrit en gehoorzaam heid. Spetterende Rock Roll Variété-avond Woonmaand Extra werk door bouw tunnel Ongebleekt karton Milieukeur kattenbakvulling Contactgroep prostaatkanker Zeeuws Landschap Holiday on Ice Zien is overleven Bestelauto van het jaar Woensdag 8 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 17 De vrijwillige medewer kers van de Kindertele foon zitten sinds kort een stuk lekkerder in hun stoel. Vorige maand kre gen zij namelijk twee fon kelnieuwe bureaustoelen en een tv-videotoestel van de liefdadigheidsinstelling Kiwanis. Een goede stoel is geen over bodige luxe voor medewer kers van de Kindertelefoon. Een paar uur achter elkaar aan de telefoon zitten kan soms erg inspannend en ver moeiend zijn. Ook de televisie met video is niet bedoeld als speeltje: tele visie is een belangrijk medi um in de jongerencultuur en bepaalde uitzendingen moet dan ook iedereen gezien heb ben om kinderen goed te woord te kunnen staan. Medewerkers van de Kin dertelefoon zijn blij met hun nieuwe stoelen. Je lichaam maakt van de 6e tot en met de 16e week van je zwangerschap een hormoon (hCG) dat vruchtbaarheidsproblemen bij andere vrouwen kan oplossen. Bel voor meer informatie of aanmelding gratis 0800-022 80 70, of je informatrice: P. Minnaar tel. 0118-611547 EEN KLEINE MOEITE VOOR ZO N GROOT GELUK L. de Jong tel. 0113-220890 Voorheen zat Café Biljart Alas- sio in het pand. „Eigenlijk gaan we een beetje op dezelf de voet door", vertelt René van Hilst. „De klaverjasvereni- ging blijft komen en het biljar ten op vrijdag loopt ook ge woon door. Maar wat echt nieuw is is de dartafdeling". Hij wijst op een nieuwe ruimte achterin het grote café, speci aal aangekleed om te kunnen darten zonder pijl of muur te beschadigen. „De Vlissingse dartster Karin Krappen komt hier eens per twee weken met twee teams trainen en er wor den dan ook competitiewed strijden gehouden", vervolgt hij. Ook sport gaat het duo aan het hart. „We hebben een groot beeldscherm waar we voetbalwedstrijden op kunnen kijken. Van het Nederlands elf tal, maar ook bij andere wed strijden zetten we de tv aan". Voor kinderen is er een aparte speelhoek, „ledereen moet hier kunnen komen, vinden wij. Oud, jong, mensen met kinderen. Dit is echt een fami liecafé".Bijzonder zijn de ope ningstijdens van Het Hart van Middelburg. Net als voorgan ger Alassio is de zaak donder dagochtend al vanaf zeven uur 's morgens open. „Voor de marktkooplui. Die komen hier hun koffie drinken en dat willen we erin houden. We moeten nog wat zieltjes terug winnen, maar dat komt wel goed", zegt hij beslist. Van Hilst en Saya kennen el kaar al jaren. „We zijn hier al lebei opgegroeid en kennen elkaar sinds onze jeugd. Alle bei hadden we de droom om ooit een eigen café te begin nen. We kwamen elkaar op nieuw tegen toen we nog bij Maxis werkten. En toen we daar na een reorganisatie eruitgeknikkerd zijn, heb ik hem gebeld en gevraagd of hij het zag zitten om samen met mij een café te beginnen". Het tweetal staat samen in de zaak: „We wisselen elkaar een beetje af". Volgende week wordt begonnen met een klei ne kaart. „Saté, broodjes, soep. Dat soort dingen. Hier achter is een keuken die we daarvoor kunnen gebruiken. Trouwens, boven is een ver gaderruimte waar groepen ge bruik van kunnen maken. Het fijne van dit pand is dat er ver schillende groepen in kunnen zonder dat ze last van elkaar hebben. Boven vergaderen, in het voorste gedeelte kaarten, in het middenstuk biljarten en achterin darten", besluit hij. Het nieuwe pand wordt naar verwachting nog dit jaar in gebruik genomen. Op industrieterrein Vrijburg (tussen Mid delburg en Vlissingen) is de eerste paal geslagen voor een nieuwe vestiging van Hakvoort Horeca. Bij de bouw van het pand is gekozen voor een formule, waarin een gedeelte zal worden verhuurd aan be drijven die toeleveren aan de horecasec- tor. Zo zullen naast Hakvoort ook Homint Horeca- en Projectmeubilair en Eijsink Kasregisters en Afrekensystemen een plaatsje vinden in het nieuwe gebouw. Uitbreiding van Hakvoort was noodzakelijk door de groei die het bedrijf mee maakt. Naar verwachting wordt het pand nog dit jaar in gebruik genomen. De kosten van de nieuwbouw bedragen rond de zes miljoen gulden. Denk rond Sinterklaastijd ook eens aan een ander. Dat is in het kort de boodschap die Operatie Schoenendoos wil uitdragen. Operatie Schoenendoos is een wereldwijde actie waarbij bijna an derhalf miljoen kinderen uit rijke landen schoenendozen vullen met klein speelgoed, schoolspullen en biscuits. Deze worden rond Kerst als een teken van vriendschap en medeleven uitgedeeld aan kinderen in Sierra Leone en in voormalig Joegoslavië. Inlichtin gen: 033 - 465 1272. Stress, rouw, pesten, depressies, fobieën en dementie: proble men waar vrijwel iedereen op de één of andere manier mee te krijgt. Daarom kunnen mensen tegenwoordig naast telefonische hulp en informatie bij Korrelatie gratis goed leesbare informatie bladen bestellen over een groot aantal psychische problemen. De nieuwe service is mogelijk dankzij samenwerking met het Natio naal Fonds Geestelijke Volksgezondheid. Folders zijn te bestellen op telefoonnummer 030 - 233 1335. Volgende week (van 12 tot en met 18 oktober) houdt de Stich ting Vluchteling opnieuw de Wereldvluchtelingenweek. In die week wordt aandacht gevraagd voor de zestien miljoen vluchte lingen die in een nieuw land een ander bestaan proberen op te bouwen. Dit jaar gaat bijzondere aandacht uit naar de vrouwen van Srebenica, die samen met hun kinderen in Tuzla en omgeving proberen de ellende uit hun stad te vergeten. VERVOLG PAGINA 1 Omroep Zeeland Televisie wil vooral nieuws brengen uit de provincie. Daarvoor zijn dagelijks drie camera ploegen onderweg. In de aanloopfase moet het mate riaal telkens worden ver sjouwd naar de studio in Oost-Souburg, maar de om roep wil ook een kleine stu dio in Axel. „We willen dat doen om ook vanuit Zeeuws-Vlaanderen zo actu-, eel mogelijk te kunnen wer ken. Maar de, subsidiegevers willen die wens niet honore ren", klaagt Feij. Uit een persbericht blijkt dat de eerste programma's van Omroep Zeeland 'vrij kort' zullen zijn. Er wordt een vast schema gevolgd van maan dag tot en met vrijdag van even voor zes tot even na half zeven. Daarin zit onder meer een kinderprogramma, het NOS- Journaal, Zeeuws nieuws en op de maandag sport. Dins dag woensdag en donder dag wordt ingegaan op ach tergronden van het nieuws en de vrijdag is gereseveerd voor een oude Zeeuwse film. Elke dag wordt het program ma afgesloten met het on derdeel Toeren. Tot negen uur 's anderdaags wordt het programma een aantal ke ren herhaald. Het onder breekt dan Tekst-tv. Het ka naal is overdag gereser veerd voor Tekst-tv van Om roep Zeeland. Overigens werkt Omroep Zeeland samen met diverse omroepen, bedrijven en in stanties, meldt Feij nog. De samenwerking - aldus de di recteur-hoofdredacteur wordt onderstreept met de dagelijkse doorgave van het NOS-Journaal. Omroep Zee land werkt tevens als corre spondent voor het NOS- Journaal en programma's als Twee Vandaag, Netwerk en Nova. Ook is er samenwerking met de Wereldomroep. 1- Klederdrachtpoppen en meubelinrichting. Op het eerste oog hebben deze twee zaken weinig met elkaar gemeen. Maar wie langs de etalage van Joosse Interieurs in Arne- muiden loopt, ziet behalve meubels zo'n honderd pop pen, allemaal gehuld in minutieus nagemaakte kleder dracht. Eigenaar van de poppen is de Arnemuidenaar Jaap Geense, die nu na dertig jaar sparen zijn troetelkin deren even heeft afgestaan voor een tentoonstelling. ,,'t Is begonnen met, hoe kan het ook anders, een Arne- muidse pop", vertelt Geense. „Een mooie pop met een prachtige muts, op z'n zon dags, zoals wij dat noemen. Daarna kwam er een pop in rouwdracht bij en zo zijn we eigenlijk aan het verzamelen geslagen. Die poppen werden vaak gemaakt voor een goed doel, zie je. Voor de kerk, of voor een zendingspost. De vrouwenkrans in een dorp maakte dan klederdrachtpop pen die je kon kopen". Geense interesseert zich vooral in poppen die zo origineel moge lijk zijn aangekleed. „Eigenlijk ben ik te laat begonnen met verzamelen. Dertig jaar gele den waren er nog volop vrou wen die zelf klederdracht maakten en er in liepen. Je kunt zo'n pop eigenlijk alleen maar maken als je zelf ook in klederdracht liep, of zoals wij zeggen 'op z'n boers'. Want al die kleine details, die weet je alleen als je het van dichtbij hebt meegemaakt. Op een fo to kun je niet zien hoe de rok ken precies lopen. Of hoe de krullen aan de muts hangen". Hij wijst op een Arnemuidse jongenspop. „Dat visserspetje bijvoorbeeld, daar ben ik drie keer voor naar België gere den. Dan heb je het toch over een duur petje, nietwaar?" Maar de poppen van Geense zijn niet alleen gehuld in Arne muidse of zelfs Zeeuwse kle derdracht. „Ik heb ze uit heel Nederland", licht hij zijn col lectie toe. „Maar ik moet eer lijk zeggen dat ik van sommi gen ook niet meer weet waar ze vandaan komen. Ik had na tuurlijk eigenlijk overal brief jes aan moeten hangen met de afkomst, maar dat heb ik dus niet gedaan. Deze week kwam er wel iemand in de winkel die mij kon vertellen waar één van de poppen van daan komt. Dat is dan leuk, ja". Geense is soms op bijzondere manieren aan zijn poppen ge komen. „Veel mensen verza melden adressen voor me van mensen die nog van die pop pen maakten. Op een gegeven moment kreeg ik twee adres sen doorgespeeld. De één zou alleen poppen in zondagse dracht maken, de ander maak te zondagse poppen en pop pen in de gewone doorde weekse dracht. Ik wist niet welke vrouw ik moest hebben, maar ik wilde natuurlijk wel al lebei de drachten. Dus belde ik de twee vrouwen op om de ►Jaap Geense (links) en Wim Joosse temidden van de collectie. prijs te vragen en bestelde de poppen bij de juiste vrouw. Een week later werd ik door haar gebeld. Die twee bleken elkaar te ken nen. Haar vriendin had haar gebeld en vertelt dat ik haar ook benaderd had. Dus toen dachten ze dat ik een handel tje in klederdrachtpoppen had en wilden ze niet meer aan mij verkopen. Mensen die die poppen maken zijn er vaak erg trots op, weet je. Ik heb toen gezegd dat ze die pop zelf bij Zaterdag zijn er de wedstrij den voor de klassen licht, mid den en zwaar. Zondag zijn er de paarden- en ponycombina ties in de beginnersklasse en vindt de terreinrit plaats. De organisatie van de kampioen schappen is in handen van de Stichting Promoting Samen gestelde Wedstrijden Zuid west. De samengestelde wedstrijd sport stond jarenlang in een slecht daglicht. Volgens de or ganisatie is dat nu aan het veranderen. „Je moet heel wat mans zijn om een paard in een hoog tempo door onef fen terrein te rijden, het in ba lans te houden en het goed bij de sprongen te brengen", laat coördinator van de stichting Jan Groeneweg weten. „Bo vendien heeft onderzoek in Duitsland aangetoond dat sa mengestelde wedstrijdpaar- Zaterdag 18 oktober 1997 Met optredens van: de swingende 4-mans formatie Catch-22 bandparodist Riny van der Lee Blues Brothers-act door Jonas Friends Inclusief heerlijk koud en warm buffet en welkomstcocktail. Aanvang19.00 uur Prijs 49,50 volwassenen 24,50 kinderen Reserveer snel want VOL=VOL Blbelweg2, 4357 BTDomburg, Tel. 0113 - 374200 telefoon 0118 588260 DE. PAREL, den de langste levensver wachting hebben. Wat het meeste boeit in deze tak van sport is de bijzondere band tussen ruiter en paard. En de afwisseling. Een paard is bedoeld om te galopperen en de samenge stelde wedstrijd is, afgezien van de rensport, de discipline die die kwaliteit het best tot zijn recht laat komen". Het Arnemuidse recreatieter rein vormt dit jaar voor de derde keer het decor voor de provinciale kampioenschap pen samengestelde wedstrij den. Zondagochtend wordt begon nen met dressuur, waarbij de harmonie tussen ruiter en paard centraal staat. Vervolgens doen de deelne mers een warming up van on geveer drie kilometer om de dieren klaar te maken voor een uithoudingsproef. Dit is een bostraject van twee of vier kilometer waarbij een aantal natuurlijke sprongen gemaakt moeten worden. Af sluiting van deze terreinrit is een gehoorzaamheidstest in de vorm van een springproef. Jan Groeneweg: „Je kunt een paard niet dwingen vanuit een hoog tempo een terrein- sprong te maken. Het springt vrijwillig omdat het goed is opgeleid en ver trouwen heeft in zichzelf en de ruiter, of het springt niet". mij kon komen afleveren, zo dat ze kon zien wat ik nog meer allemaal had. Nou, dat vond ze prachtig". De poppen van Geense staan normaal gesproken op zijn vliering. En daar kwam Wim Joosse, eigenaar van de Arne muidse woninginrichtingzaak, ze eigenlijk per toeval tegen toen hij bij Geense op bezoek was. Hij legt uit waarom de poppen nu voor een maand in zijn eta lage te vinden zijn. „Oktober is natuurlijk de woonmaand. De zomer is voorbij en men sen richten zich weer op het huis in plaats van op de tuin. Daarom proberen wij in die maand zoveel mogelijk men sen binnen te krijgen. Je hoeft niets te kopen, maar kom toch eens binnen, dat is wat we uit willen dragen. Elk jaar doen we in oktober dan ook iets bijzonders. Onze slogan is: karakteristieke schoonheid. Dat slaat op onze FOTO JAAP WOLTERBEEK meubelcollectie. Nou, en dat is toch precies wat die poppen ook uitstralen?". Joosse, ook een echte Arnemuidenaar, was gelijk enthousiast toen hij de poppen van Geense zag. „Die wil ik in mijn winkel, dacht ik. Maar ik kreeg ze niet zomaar mee, hoor". Geense lacht en legt uit waarom: „De helft van de collectie is niet meer te vervangen. Ja, die uit Urk wel, als ik daar heen bel kan ik zo drie poppen bestellen. Maar van die van Wieringen zal dat niet meer lukken. Van de meeste drachten is er ge woon niemand meer die ze kan maken. Dus ik ben er toch een beetje voorzichtig mee. En ze moes ten natuurlijk tip-top in orde zijn om hier in de winkel te kunnen staan. Dus dat was nog een flinke klus. Het zijn er nogal wat, weet je". Wie de poppen van Geense wil zien, kan de hele maand oktober terecht bij Joosse In terieurs. :De bouw van de Wester- scheldetunnel levert hon derden extra arbeids plaatsen op. Arbeids voorziening Zeeland gaat ervoor zorgen dat de bouwers van de Wester- scheldetunnel op tijd over goede arbeidskrach ten beschikken. In totaal gaat het om drie- tot vierhonderd ar beidsplaatsen, voorspelt Arbeidsvoorziening Zee land. Met name in de sectoren betonbouw en in de nog op te richten betonfabriek ontstaat ex tra behoefte aan perso neel. Daarnaast is er ex tra werk in de wegen bouw, elektrotechniek en werktuigbouw. De negen arbeidsbu reaus en drie centra vak opleidingen in Zeeland zorgen voor de werving en selectie van perso neel. Daarnaast wordt een regionale en landelij ke wervingscampagne begonnen en is er een speciaal scholingspro gramma ontwikkeld om werkzoekenden toe te rusten voor het specifie ke werk aan de tunnel. Extra aandacht wordt be steed aan veiligheid. De Westerscheldetunnel verbindt Zeeuws-Vlaan- deren in de toekomst met Zuid-Beveland. De verkeerstunnel wordt vanuit Terneuzen onder de Westerschelde ge boord over een afstand van 6,6 kilometer. De boorwerkzaamheden be ginnen in 1999. Vervol gens wordt er zes dagen per week - 24 uur en twaalf meter per dag - geboord. De tunnel zou in november 2002 klaar moeten zijn. Jim Saya (links) en René van Hilst voor hun café. FOTO JAAP WOLTERBEEK Natuurvoeding Bellamy in Vlissingen verkoopt nu melk in on gebleekt karton, dat terug kan worden gestuurd voor hergebruik naar de fabrikant. Volgens de natuurvoedingszaak is daarmee een afvalprobleem opgelost. Het geretourneerde karton wordt ge bruikt voor plaatmateriaal, bijvoorbeeld voor meubelen. Kattenbakkorrels met milieukeur worden steeds meer gekocht. Er zijn inmiddels zo'n twintig merken die de met een milieukeur stempel beplakte zak kattenbakvulsels op de markt brengen. De Stichting Milieukeur wijst er op dat de kor rels na gebruik in de GFT-afvalbak kunnen worden gegooid, waardoor ze weer een nieuw leven als mest krijgen. Voor mannen met een tumor aan de prostaat is in Amsterdam een lotgenotengroep opgericht; de Stichting Contactgroep Pros taatkanker. Deze wordt gesteund door de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenverenigingen (NFK) en de Nederlandse Kan kerbestrijding. Voor het vormen van een netwerk zijn nog actieve mensen nodig. Wie meer wil weten kan terecht bij de contact groep op telefoonnummer 020 - 570 0545. In het herfstnummer van Zeeuws Landschap dit keer een uitge breid artikel over ons aardkundig erfgoed: over tertaire standen en verdronken landen. Daarnaast bijdragen over de Verdronken Zwarte Polder, lepelaars in Zeeland en een fotoreportage over de broedkolonies op de Hooge Platen. Het Zeeuws Landschap is een uitgave van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Total Clubcardhouders kunnen met een korting van ƒ17,55 naar één van de spectaculaire Holiday on Ice shows in Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Maastricht, Utrecht, Rotterdam en Gronin gen. Behalve wereldsterren schittert ook Gerard Joling in deze muzikale geschiedenisreis door de geschiedenis van Broadway. Bij inlevering van vijfhonderd clubcardpunten kunnen de card- houders een kortingsvoucher en een reserveringsformulier opha len. In Chicago werd onlangs de reclameactie 'Zien is overleven' van Pearle en Veilig Verkeer Nederland uitgekozen als beste recla meactie ter wereld van dit jaar. Het is voor het eerst dat een Ne derlands reclamebureau (Benjamens, Van Doorn - Euro RSCG) de ze eer te beurt valt. De Volkswa gen Caddy is uitgeroepen tot bestelauto van het jaar 1997/- 1998. Deze ver kiezing is een initiatief van het vakblad Au tomobiel Ma nagement. De jury is van me ning dat Volks wagen een goede naam heeft opgebouwd in de bedrijfswagensector. Andere belangrijke punten: de gunstige leaseprijzen en verbruikscijfers, de hoge restwaarde en het reparatie/onderhoudscontract. De Cad dy is leverbaar in een bestelwagen en een combi-uitvoering.

de Faam | 1997 | | pagina 17