Middelburgs ouderenkoor zoekt leden Stengelvrees, contact en klein blond leed Literatuur en filosofie Hallo Vlissingen Populaire organist bespeelt theaterorgel Concertzaal Herenliefde IN MIDDEN ZEELAND Volgend jaar wil het koor 'Zang houdt jong' uit Middelburg zijn dertig jarig bestaan vieren. Het ouderenkoor kampt echter met één groot pro bleem: het aantal leden van het koor is de laat ste jaren drastisch teruggelopen. „Er zitten nu nog maar vier mannen in het koor", vertelt voorzitter Joop Tax. „De bas-sectie is daarmee behoorlijk aan de magere kant". 'Zang houdt jong' is nu op zoek naar nieuwe leden zodat volgend jaar een volwaardig programma op de planken kan worden gebracht. In het kader van de Cabarestafette 1997- 1998 treden vrijdag 10 oktober drie finalisten van het Leids Cabaret Festival op in de Stadsschouwburg in Middelburg. Myriam Mulder en Marcel Boon warmen het pu bliek op voor de Zeeuwse première van Hetty Feteris, de winnares van de pre stigieuze cabaretprijs. Feteris won zowel de jury- als publieksprijs. Literatuur en filosofie staan centraal in een se rie van vier lezingen van de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland. In de eerste lezing, dins dag 14 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek, spreekt Cornelis Verhoeven over inspiratie. Piet Meeuse heeft het 18 november over verbeel ding, 16 december gevolgd door Gerrit Krol over stijl. Patricia de Martelaere sluit 13 januari de hekken met een verhaal over ervaring. Slechts een paar da gen na het verschijnen van hun vijfde cd tre den de leden van de Haagse rockband Hal lo Venray op in Vlis singen. Zaterdag (11 oktober) laat de groep in De Piek horen waar om het één van de populairste live bands van Nederland is. Woensdag 8 oktober 1997 FAAM/VL.ISSINGER 15 De teksten, presentatie en mu ziek van het Haagse viertal zijn doorspekt met humor. Hallo Venray zag acht jaar ge leden het levenslicht toen twee ontwerpers, een ge schiedenisleraar en een mid delbare scholier elkaar von den in hun muziek. Niet zo gek lang daarna volg de gelijk de eerste cd van het viertal: 'You don't hit guys with glasses on'. Inmiddels zijn zanger/gitarist Henk Koorn, gitarist Toon Moer land, drummer Dim Veldhui- sen en bassist Peter Konings toe aan het uitbrengen van hun vijfde cd - getiteld Hallo Venray. Deze werd geproduceerd door ex-Gruppo Sportivo Hans Vandenburg. Hallo Venray toert vanaf deze maand door het land om de nieuwe nog naamloze schijf te promoten, met name in zalen waar de band nog niet eerder optrad. De deuren van De Piek ope nen zaterdag om 21 uur. Hallo Venray. De populaire Engelse organist John Mann bespeelt vrijdag (10 oktober) het Compton theater orgel van de Concertzaal in Middelburg. Mann brengt muziek uit musicals, films, evergreens en top 10 melodieën. Hij is één van de meest populaire organisten van Groot-Brittannië en heeft, vergeleken met zijn tijd genoten, verreweg de meeste ervaring met enter tainment en showbusiness rondom het orgel. Al op jonge leeftijd trad hij op in zijn geboorteplaats Brighton. Eind jaren vijftig werkte hij bij ABC-cine- ma's, die hij verruilde voor zijn showband The John Mann's Show. Ook tegenwoordig is hij nog regelma tig te beluisteren in het toonaangevende BBC orgel programma The Organist Entertains. Manns optreden in de Concertzaal begint om 20 uur. In het Middelburgse COC-café Goudwaard is momenteel een expositie geopend van werk van de gay-kunstenaar Hay Wijnhoven uit Nijmegen. Hierin komt vooral het man nenlichaam en de erotiek van de herenliefde aan bod. Wijnhoven is een bekende kunstenaar in de homowereld. Zijn toegankelijke lino's tonen de spanning van seksuali- teit'tussen mannen. Door de gebruikte techniek en het aanzetten van de lichaamsvormen ontstijgt dit werk het niveau van de goedkope erotiek. Wie na het zien van de li no's meer werk van de Nijmegenaar wil bewonderen kan terecht in de tijdelijke galerie Klein Vlaanderen 101, even eens in Middelburg. Hier zijn een aantal bronzen jongens torso's te zien die zich kenmerken door een hoge mate van perfectie. Ook zijn er een paar sculpturen van de kun stenaar tentoongesteld. De torso's zijn tot en met zater dag 2 november te zien op dinsdag en donderdag van 19.30 tot 21 uur en 's zondags van 15 tot 17 uur. De lino's in café Goudwaard zijn nog tot december te bezichtigen. ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, Ludmila Kalmaeva, schilderijen, portretten en posters. Geopend na tel. af spraak 0118-603469. DOMBURG Apparthotel Bommeljé, He renstraat 24, Han Koster, schil derijen. Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, F. Hart Nibbrig, schilderijen 'Zo mers in Zoutelande'. GOES Kunstuitleen De Bevelan- den. Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kunstenaars, diverse werken. Stadskantoor, Oostsingel 2, Elsa Westland; beeldhouw werk. Joop Dam;tekeningen. Galerie-Atelier De Kaai, Turf kade 7, Mariska Schil per oord, 'Droomvlucht'. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, Arend Hijner, schilderijen 'Een impressionist in het We- melding van 1900'. Lunchcafé Stadhuis, Lange Kerkstraat 1, Josefien Blanco, aquarellen. KAMPERLAND Restaurant Papiïlon, Veer- weg 37, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DIJ KÊ~ Galerie llona. Dorpsstraat 23- 25, llona Schmit, naïeve schil derijen. Geopend za. van 14-17 uur. Atelier De Kattenbeker, Dorpsstraat 8, Frans Haak, olie verfschilderijen. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vlas- markt 7-9, Maurice en Saskia Göth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pas tels. Trees Verwilligen, nieuwe werken (vanaf 11 oktober). Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 0118-629419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Grootmede 66, tel. 0118- 616323, staaltouwplastieken en staal- steenobjecten, geopend na tel. afspraak. Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen, Kousteensedijk 7, Middel burg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Galerie Spitsbergen, Koren dijk 46, Jaap Heuvingh, beel den. Kapper Henk v.d. Veen, Kor te Noordstraat 6, David Heijge- laar, gemengde technieken. Hotel Arneville, Buitenrust straat 22, Ria Ruedisueli, beel den. Roosevelt Study Center, Ab dij 9. 'Exodus naar de Nieuwe Wereld: Ellis Island en de Zeeu wen in Amerika'. Leendert van der Pool, tekeningen. Depot, 't Zanddorp 68, Willem Pastoor, Corian de Dreu en Lonneke Pastoor. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, Els van Baarle; gedachten in textiel. Hans Keukelaar; schilderijen. Stefaan de Visscher; objecten in de tuin (t/m 12 oktober). Vleeshal, Markt, 'De verbor gen stad'. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, 'Het Zeeuws pa let', 19 exposanten met diverse technieken. Metro S, Kuiperspoort 22, Joop Dam, 'Hommage aan' (t/m 11 oktober). Galerie Het Gouden Brief- ke. Gortstraat 32, Rien Goené, plastieken in ijzer en brons en olieverfschilderijen. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, Willy de Houck, stempelen en stampen 'A glimpse of Tyl'. Zeeuws Museum, Abdij, Pie- tei Slagboom, Een visie op de uitbreiding van het Zeeuws Museum in de Abdij. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, Lidia Verschoor; grafiek, olie verf, acryl en gemengde tech niek. Peter Kromhout; schilde rijen. Yolanda PhHippens; schil derijen. Klein Vlaanderen 101, Hay Wijnhoven, torso's en enkele andere sculpturen. Café Goudwaard, Lange Noordstraat 52, Hay Wijnho ven, lino's. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, J. de Klerk, mi niatuurbibliotheek. ABN-AMRO Bank, Markt 7, Jo den Hollander, objecten en cirages. NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstproject Framework Invitation. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, 'Mam moeten terug in Zeeland'. Toeristisch Centrum Oran jezon, Schoolstraat 4, Joke Plomp-Kroes, aquarellen 'Va kantie'. OOST-SOUBURG De Zoute Viever, Donge- straat 1, Martin en Elma Smit van Wuijckhuijse; fotografie en poëzie. Ria Barten; poppen. Geopend tijdens kantooruren. Watertoren, Frans Gentils; te keningen en schilderijen. Ul- rich Langenbach; composities van objecten. Ma rio van Horrik; geluidssculp tuur. Erna Nijman; installatie voor de Reinwater- kelder. Monique Laros; schilde rijen. VEERE Stadhuis, Kerkstraat 7, 'Vond sten in Veere'. Museum Schotse Huizen, Kaai 25, llona Schmit, olieverf schilderijen. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, le vende reptielen, amfibieën en insekten, dagelijks geopend: Zo., ma. en do. van 14-17.30 uur. Di., wo., vr. en za. van 10- 12.30 uur en van 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' ze ven wissellijsten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Karin Starmans. Arsenaaltheater, Arsenaal plein 7, Ludmila Kalmaeva, te keningen en grafiek. Stadhuis, Stadhuisplein 2, Unicef, tentoonstelling 'Geen tijd om jong te zijn' (t/m 9 okto ber). Milieu Educatie Centrum 'De Kloek', Korenbloemlaan 5, 'Thuis in het milieu'. Bellamy 19, Bellamypark 19, Huub de Bode; installatie met schilderijen. Hein Dingemans; tekeningen, schilderijen en outsiderkunst. 'Een ontmoe ting^ WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. WOLPH AARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie De Hoekweide, Na zareth 4, Klaas Boonstra; schil derijen. DONDERDAG 9 OKTOBER Abdijplein, Middelburg; Bei aardconcert, 12 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Toneelgroep Comedia, 'U spreekt met uw moorde naar', 20 uur. Grote Kerk, Veere; Serge Noyelle en zijn gezelschap, 'Medea's kinderen', 21 uur. Arsenaaltheater, Vlissin- gen; Fernando Lameirinhas en Raymond van het Groene- woud, 21 uur. VRIJDAG 10 OKTOBER Prins van Oranje, Goes; Theatershow 'Brasil Tropical', 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Cabarestafette, 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Orgelconcert door John Mann, 20 uur. Grote Kerk, Veere; Serge Noyelle en zijn gezelschap, 'Medea's kinderen', 21 uur. De Piek, Vlissingen; 'Kids are allright', try-outs, 21 uur. The Duke, Middelburg, Fer nando Lewis, 22 uur. ZA TERDAG 11 OKTOBER Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Gospelimpuls met elf koren, 19.30 uur. Hervormde Kerk, Domburg; Capella Terra Tremens, 20 uur. De Piek, Vlissingen; Hallo Venray, 22 uur. Podium 't Beest, Goes; Lee Ranaldo en William Hooker, 22.30 uur. ZONDAG 12 OKTOBER Kapel van Sint Maarten, Hoogelande; Vocaal Ensem ble Kwarts, 14.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissin gen; Oscar Andrade, 15 uur. DINSDAG 14 OKTOBER Grote Kerk, Goes; Carillon concert door Sjoerd Tammin- ga, 13.30 uur. Midgard, Middelburg; Jam sessie, 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; tragi-komisch toneelstuk 'Schakels', 20 uur. WOENSDAG 15 OKTOBER Ambachtcentrum, Goes; Poppentheater Sim Bolus, 'De koning is bloot, leve de ko ning', 14 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; tragi-komisch toneelstuk 'Schakels', 20 uur. DONDERDAG 9 OKTOBER Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Copland' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 20 uur. 't Beest Goes, 'La Seconda Volta' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Jack Brown Geni us' 19.30 uur. 'The Ugly' 22 uur. VRIJDAG 10 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'George uit de Jungle' 19 uur. 'Copland' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Once Were Warriors' 19.30 uur. 'Angel Baby' 22 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Jong talent' 19.30 uur. 'Korte film' 21 uur. 'Prijsuitreiking jong talent' 22 uur. 'Hard Eight' 24 uur. ZATERDAG 11 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'George uit de Jungle' 14 en 19 uur. 'Copland' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Buenos Ai res vice versa' 20.45 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Napoleon' 14 uur. 'Brassed Off 16 uur. 'Twin Town' 19.30 uur. 'Night falls on Manhatten' 22 uur. Shelter Middelburg, 'The lion, the witch and the ward robe' 20 uur. ZONDAG 12 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Napoleon' 14 uur. 'My Best Friend's Wedding' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'George uit de Jungle' 14 en 19 uur. 'Copland' 21.30 uur. Grand Theater Goes, The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'For Roseanna' 14 uur. 'Island on Birdstreet' 16 uur. 'Chinese Box' 20.30 uur. MAANDAG 13 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Copland' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'O Sangue' 20.30 uur. DINSDAG 14 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Copland' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'O Sangue' 20.30 uur. WOENSDAG 15 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Air Force One' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Napoleon' 14 uur. 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'George uit de Jungle' 14 uur. 'Copland' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 14 en 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Hiroshima mon amour' (Lava) 20.30 uur. Het teruglopende aantal leden van 'Zang houdt jong' is vol gens voorzitter Tax te wijten aan de leeftijd van veel zang- lustigen. „We zijn natuurlijk een ouderenkoor", legt Tax uit. „Een groot deel van onze leden is de tachtig al gepas seerd. Met mijn vijfenzestig jaar ben ik maar een jong broekje. Het komt in het koor veel voor dat leden ermee moeten stoppen omdat ze bijvoorbeeld niet meer genoeg adem meer heb ben". Het aantrekken van nieuwe leden blijkt voor de vereniging geen eenvoudige zaak. Tax: „Het is niet zo sim pel om mensen te interesse ren om te gaan zingen. En dat terwijl ons koor toch graag gezien is". 'Zang houdt jong' brengt een repertoire dat varieert van geestelijke liederen tot oude volkswijsjes. „Het ligt er een beetje aan voor wie we zingen", doet Tax uit de doeken. „Als we in een gereformeerd bejaardentehuis optreden zingen we natuurlijk wat meer geestelijke liede ren". De nummers die op de lijst van het koor prijken zijn ondermeer Mijn herder, Fluis tering der hoop, het Zeeuwse volkslied en een Nederlandse vertaling van Bob Dylan's klassieker 'Blowin' in the Wind'. „We treden gemiddeld iedere maand een keer op. Alleen in de zomermaanden houden we een kleine pauze in verband met de vakanties". 'Zang houdt jong' is een graag geziene gast in bejaar dentehuizen en tijdens kerk diensten. „We werken regel matig mee aan kerkdiensten in de Oostkerk in Middel burg", vertelt Tax. „Het dankbaarste vind ik toch het zingen in bejaardentehui zen. Die mensen genieten zichtbaar van ons optreden en in de pauze mengen we ons tussen het publiek en maken we hier een daar een praatje. De reacties die je dan krijgt zijn altijd geweldig". Het ou derenkoor oefent iedere woensdagmorgen in het ge bouw van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Molstraat 13 in Middelburg. Tax: „ledereen die interesse heeft kan gewoon tijdens de repetities binnenwandelen. En 11 oktober zingen we weer tij dens een korenmiddag in de Nederland Hervormde kerk in Oost-Souburg". Marcel Boon. ret Festival heeft al menige zaal versteld doen staan van haar kunnen. Het kleine blon de leed dat zij brengt is van een hoog niveau en wordt ge bracht met een overweldi gend enthousiasme. De jury van het festival schreef in zijn rapport dat de eerste prijs op haar was ge vallen vanwege haar vakman schap „waarmee zij de inhoud van haar programma boven de traditionele kunstvorm uit tilt". Feteris wordt tijdens haar op treden begeleid door Jeroen Sleyfer op piano en Bas Schneider op bas. De kwaliteit van de show is vergelijkbaar met die van cabaret-veteranen Jasperina de Jong en Adèle Bloemendaal. De liedjes die Hetty Feteris tussen haar hu moristische intermezzo's zingt zijn geschreven door Joost Laterveer en Jos Versteege. Haar Rotterdamse tongval en energieke aanwezigheid staan garant voor een avondje ou derwets cabaret. De optre dens van de drie cabaretiers in de Middelburgse schouw burg worden aan elkaar ge praat door Jan Pieterse. Pie- terse is tekstdichter en journa list bij het Haarlems Dagblad. Sinds de oprichting van de Cabarestafette is Pieterse vas te presentator. Hij combineert zijn presentatie met voor drachten uit eigen werk. Myriam Mulder bijt vrijdag het spits af in de schouwburg met haar show Contact. Mul der studeerde af aan de Ant werpse studio Teirlinck en be landde dit jaar in de finale van het Leids Cabaret Festival. Myriam Mulder is een vrouw van tweeëndertig lentes die slank is, geslachtsrijp, willend, verlangend, vragend naar aanhankelijkheid, gebonden heid, zelfs een tikkeltje slaafs heid maar geen geschikte partner kan vinden. Ze rookt, drinkt en dat is in een tijd van anti-kankercampagnes geen goede reclame voor jezelf. De grootste kracht van Gro ninger Marcel Boon, die na Myriam Mulder het podium betreedt, is zijn directe bena dering van het publiek. Bin nen de kortste tijd weet hij een intieme sfeer en familiale gezelligheid te creëren. Mar- Hetty Feteris brengt Klein blond leed. cel Boon is niet het type caba retier dat de grote misstanden in de wereld aan de kaak stelt. Hij blijft dichter bij huis en is als geen ander in staat om de kleine geneugten en ergernis sen in het dagelijkse leven met het publiek te bespreken. Boon neemt zijn toehoorders mee in zeer herkenbare situ aties en weet op de voor hem zo typische ontwapenende manier de lachers op zijn hand te krijgen. Het dagblad Trouw schreef over hem: geraffineerde meligheid, die soms aan het beste van Her man Finkers doet denken, met Toon Hermans-achtige flau wekul en met intelligent enga gement". Het hoogtepunt van de Cabar estafette in de Middelburgse schouwburg zal voor veel mensen ongetwijfeld het op treden van Hetty Feteris zijn. De kleine blonde talentvolle winnares van het Leids Caba- Verhoeven studeerde aanvan- ceerde. Tot 1993 was hij aan kelijk voor priester, maar vol tooide deze studie niet. Hij studeerde vervolgens oude ta len, wijsbegeerte en gods dienstwetenschappen aan de Katholieke Universiteit Nijme gen en werd docent oude ta len aan het Jeroen Bosch Col lege in Den Bosch. In 1981 werd hij benoemd als hoogle raar antieke wijsbegeerte aan de Universiteit van Amster dam, waar hij later ook meta fysica en geschiedenis do- Cornelis Verhoeven spreekt dinsdag over inspiratie. FOTO FRITS DROOG de universiteit verbonden. Verhoeven is één van de meest productieve Nederland se schrijvers. Sinds zijn de buut Rondom de Leegte uit 1965 publiceerde hij een groot aantal wijsgerige essays. Ver der maakt hij vertalingen van werd van Seneca, Cicero en Aristoteles. Zijn bibliografie beslaat meer dan vijftig titels en vele duizenden artikelen in dag- en weekbladen en in cul turele en wijsgerige tijdschrif ten. In 1964 ontving hij de cul tuurprijs van de provincie Bra bant voor zijn essays. In 1979 werd de P.C. Hooftprijs voor letterkunde (essay) aan hem toegekend. Recente publica ties van zijn hand zijn: Een re gister, bedenkingen over woordjes en flossen (1995), Hetzelfde anders, postacade mische uitweidingen (1996) en De glans van oud ijzer, her inneringen (1996). Verhoeven spreekt dinsdag over het grondbegrip 'inspiratie'.

de Faam | 1997 | | pagina 15