Streektaal met Rowwen Hèze en Surrender Vette gitaarsound van Jan Rijbroek Kinder boeken week Unieke wereldpremière Vijftien jaar Blue Spirit ■ra. IN MIDDEN ZEELAND Gitarist Jan Rijbroek - bij liefhebbers van blues- rock zeker geen onbekende - staat zaterdag (4 oktober) samen met zijn band op de planken van De Piek in Vlissingen. Een dag eerder is er in het pand aan de Hellebardierstraat een jam sessie. Net zwanger? Tien jaar geleden was Rowwen Hèze nog het best bewaarde ge heim van Limburg. Te genwoordig kent ie dereen het Limburgs- talige zestal. Zaterdag 25 oktober treedt de band op in de Vlis singse sporthal Bas- kensburg. In het voor programma de Beve landse formatie Sur render, die de Zeeu wen in hun eigen taal opwarmt. Trefzeker Feestmuziek Woensdag 1 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 7 ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, Ludmila Kalmaeva, schilderijen, portretten en posters. Geopend na tel. af spraak 0118-603469. DOMBURG Apparthotel Bommeljé, He renstraat 24, Han Koster, schil derijen. Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, F. Hart Nibbrig, schilderijen 'Zo mers in Zoutelande'. GOES Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kunstenaars, diverse werken. Stadskantoor, Oostsingel 2, Elsa Westland; beeldhouwwerk. Joop Dam; tekeningen. Galerie-Atelier De Kaai, Turf- kade 7, Mariska Schilperoord, 'Droomvlucht'. Galerie Van den Berge, Wijn gaardstraat 3, Richard Kent Ho- wie, fotowerken. En een selectie van grafiek en kleine unica (t/m 4 oktober). Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, Arend Hijner, schilderijen 'Een impressionist in het We- meldinge van 1900'. KAMPERLAND Restaurant Papitlon, Veerweg 37, Lydia Klop-Steendijk, aqua rellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona. Dorpsstraat 23- 25, llona Schmit, naïeve schilde rijen. Geopend za. van 14-17 uur. Atelier De Kattenbeker, Dorpsstraat 8, Frans Haak, olie verfschilderijen. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vlas- markt 7-9, Maurice en Saskia Göth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pas tels. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 0118-629419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel, Grootmede 66, tel. 0118-616323, staaltouwplastieken en staal- steenobjecten, geopend na tel. afspraak. Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen, Kousteensedijk 7, Middel burg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Galerie Spitsbergen, Koren dijk 46, Jaap Heuvingh, beelden. Kapper Henk v.d. Veen, Korte Noordstraat 6, David Heijgelaar, gemengde technieken. Hotel Arneville, Buitenrust straat 22, Ria Ruedisueli, beel den. Roosevelt Study Center, Ab dij 9. 'Exodus naar de Nieuwe Wereld: Ellis Island en de Zeeu wen in Amerika'. Leendert van der Pool, tekeningen. Depot, 't Zanddorp 68, Willem Pastoor, Corian de Dreu en Lon- neke Pastoor. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, Els van Baarle; gedachten in textiel. Hans Keukelaar; schilderijen. Stefaan de Visscher; objecten in de tuin. Vleeshal, Markt, 'De verborgen stad'. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, 'Het Zeeuws pa let', 19 exposanten met diverse technieken. Metro S, Kuiperspoort 22, Joop Dam, 'Hommage aan'. Galerie Het Gouden Briefke, Gortstraat 32, Rien Goené, plas tieken in ijzer en brons en olie verfschilderijen. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, Willy de Houck, stempelen en stampen 'A glimpse of Tyl'. Zeeuws Museum, Abdij, Pieter Slagboom, Een visie op de uit breiding van het Zeeuws Muse um in de Abdij. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, Lidia Verschoor; grafiek, olie verf, acryl en gemengde tech niek. Peter Kromhout; schilderij en. Yolanda Philippens; schilde rijen. Klein Vlaanderen 101, Hay Wijnhoven, torso's en enkele andere sculpturen (vanaf 5 okto ber). Café Goudwaard, Lange Noordstraat 52, Hay Wijnhoven, lino's (vanaf 5 oktober). Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, J. de Klerk, minia tuurbibliotheek. NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, ten toonstelling windenergie. Dage lijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Topshuis, Trechter 5, kunstproject Fra mework Invitation. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, 'Mammoeten terug in Zeeland'. Toeristisch Centrum Oranje zon, Schoolstraat 4, Joke Plomp-Kroes, aquarellen 'Va kantie'. OOST-SOUBURG De Zoute Viever, Dongestraat 1, Martin en El ma Smit-van Wuijckhuijse; fotografie en poë zie. Ria Barten; poppen. Geo pend tijdens kantooruren. Watertoren, Frans Gentils; te keningen en schilderijen. Ulrich Langenbach; composities van objecten. Ma rio van Horrik; geluidssculptuur. Erna Nijman; installatie voor de Reinwaterkel- der. Monique Laros; schilderij en. VEERE Stadhuis, Kerkstraat 7, 'Vond sten in Veere VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, leven de reptielen, amfibieën en in- sekten, dagelijks geopend: Zo., ma. en do. van 14-17.30 uur. Di., wo., vr. en za. van 10- 12.30 uur en van 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Karin Starmans. Theater Café Het Arsenaal, Arsenaalplein 7, Ludmila Kalma eva, tekeningen en grafiek. Galerie Hannelore Meijaard, Hendrikstraat 8, Joop Mier- mans; objecten en tekeningen. Jaap v.d. Schraaf; karatiden (t/m 5 oktober). Stadhuis, Stadhuisplein 2, Uni cef, tentoonstelling 'Geen tijd om jong te zijn' Milieu Educatie Centrum 'De Kloek', Korenbloemlaan 5, 'Thuis in het milieu' (vanaf 4 ok tober). Bellamy 19, Bellamypark 19, Huub de Bode; installatie met schilderijen. Hein Dingemans; tekeningen, schilderijen en out siderkunst. 'Een ontmoeting' (vanaf 5 oktober). WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. WISSENKERKE Galerie De Praktijk, Voor straat 15, Yvonne Scbm/df; olie verfschilderijen. Rit Creemers; aquarellen. Marian Kievits; bronzen beelden (t/m 5 oktober). WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebolle- weg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie De Hoekweide, Naza reth 4, Leo de Jong; materie, schilderijen en tekeningen. Klaas Boonstra; schilderijen (vanaf 4 oktober). DONDERDAG 2 OKTOBER Abdijplein, Middelburg; Bei aardconcert, 12 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Het Nationaal Toneel, 'De nacht van de Pauw', 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Nieuw Sinfonietta Amsterdam, 20 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Theatergroep Growing Up in Public, 'De zomertrilogie', 20.15 uur. VRIJDAG 3 OKTOBER De Hoeksteen, Middelburg; Zang- en muziekavond, 19.30 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Jan Rot en Hans Breetveld, 'Dans met mij', 20.15 uur. Grote Kerk, Veere; Serge Noyelle en zijn gezelschap, 'Me dea's kinderen', 21 uur. De Piek, Vlissingen; Jamses sie, 21 uur. Café De Pompe, Goes; Scale Models, 22.30 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER Hervormde Kerk, Kapelle; Orgelconcert door Bram Beek man, 20 uur. Prins van Oranje, Goes; Julya Lo'ko, 'Colour me forever', 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Jango Edwards, 'Mum', 20.15 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Sonali Sharma, Indiase Kathakdans, 20.30 uur. Grote Kerk, Veere; Serge Noyelle en zijn gezelschap, 'Me dea's kinderen', 21 uur. Podium 't Beest, Goes; Kong en Budha Building, 21 uur. Rock Café Gommert, Vlissin gen; Engorge, 21.30 uur. De Piek, Vlissingen; De Jan Rijbroek Band, 22 uur. ZONDAG 5 OKTOBER Stadsschouwburg, Middel burg; Muziekensemble I Com- pani, 15.30 uur. DINSDAG 7 OKTOBER Grote Kerk, Goes; Carillon concert door Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. Midgard, Middelburg; Jam sessie, 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Golden Earring, 20 uur. WOENSDAG 1 OKTOBER Ambachtcentrum, Goes; Poppentheater Sim Bolus, 'De koning is bloot, leve de koning', 14 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Karin Post, 'Vavoom', 20 uur. Prins van Oranje, Goes; To neelgroep Comedia, 'U spreekt met uw moordenaar', 20 uur. Grote Kerk, Veere; Serge Noyelle en zijn gezelschap, 'Me dea's kinderen', 21 uur. DONDERDAG 2 OKTOBER Grand Theater Goes, 'The Lost World' 20 uur. 't Beest Goes, 'Heavenly Creatures' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Exit' 20.30 uur. VRIJDAG 3 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Copland' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Nothing to Lose' 19 uur. 'Face/Off 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Priest' 19.30 uur. 'Fresh' 22 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'De gordel van sma ragd' 19.30 uur. 'The Brave' 22 uur. 'Playing God' 24 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Bean' 14 uur. 'Copland' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Nothing to Lose' 14 en 19 uur. 'Face/Off 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Hook' 14 uur. 'Is land on Birdstreet' 16 uur. 'She's so Lovely' 19.30 uur. 'LA Confidential' 22 uur. 'Nowhere' 24 uur. ZONDAG 5 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Bean' 14 uur. 'Copland' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Nothing to Lose' 14 en 19 uur. 'Face/Off' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 14, 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Floaing Life' 20.45 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Nederlands filmfes tival' 14 uur. 'Touch' 16 uur. 'Prisoner in the Mountain' 19.30 uur. 'Gaston's War' 22 uur. MAANDAG 6 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Copland' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Face/Off 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'The Sweet Hereaf ter' 19.30 uur. 'Love! Valour! Compassion!" 22 uur. DINSDAG 7 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Copland' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Face/Off 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Courting Courtney' 19.30 uur. '187' 22 uur. WOENSDAG 8 OKTOBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lost World' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'My Best Friend's Wedding' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Bean' 14 uur. 'Copland' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Nothing to Lose' 14 uur. 'Face/Off 20 uur. Grand Theater Goes, 'The Lost World' 14 en 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Hook' 14 uur. 'The Whole of the Moon' 19.30 uur. 'War Stories' 22 uur. ZATERDAG 4 OKTOBER Alhambra II Vlissingen, 'La dy en de Vagebond' 14 uur. ZONDAG 5 OKTOBER Alhambra II Vlissingen, 'La dy en de Vagebond' 14 uur. WOENSDAG 8 OKTOBER Alhambra II Vlissingen, 'La dy en de Vagebond' 14 uur. Jan Rijbroek kan tot één van moddervette gitaargeluid put de beste gitaristen van Neder- hij naast blues en rock ook uit land gerekend worden. Zijn soulmuziek. Dat hij nooit doorbrak met een superhit om op die manier bekendheid bij het grote publiek te verwer ven, is een bewuste keuze van de rasmuzikant. Platendeals worden door hem categorisch geweigerd, omdat hij liever zoveel mogelijk op treedt. Zo stond hij in het voorpro gramma van ZZ Top en werk te hij in de Verenigde Staten samen met Chuck Berry, Slash en Chris Daniels. Jan Rijbroek kan gerekend worden tot één van de beste gitaristen van Nederland. Het Middelburgse drum bugle corps Blue Spirit viert 1 no vember haar vijftienja rig bestaan in de Stadsschouwburg. Daar wordt de avond vullende theatershow 'Spirit in 't Theater' ge bracht. Onderdeel van de show is een geza menlijke dansact van Blue Spirit en Jubal, een collega-drumcorps uit Dordrecht. Behalve de leden van Blue Spi rit en haar jeugdcorps Blue Spirit Cadets wer ken het Middelburgs Muziekkorps, Inter Scaldis Pipes Drums, Hans Noote- baart Muziekproduc- ties. Dansschool Joke Louwerse en Toneel vereniging 't Zand mee aan de avond, die wordt afgesloten met een feest voor geno digden. Kaarten voor de theatershow zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stads schouwburg. In de Vlissingse biblio theek worden tot 11 okto ber activiteiten voor de jeugd gehouden in het kader van de Kinderboe kenweek. Die staat dit jaar in het teken van 'De Tijdmachine'. Zo is er vol gende week woensdag (8 oktober) een knutselmid- dag voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Deel nemers kunnen schilde ren, maskers maken, een groot kasteel beschilde ren en knutselen op de computer. De knutselmid- dag begint om 14 uur. Gedurende de hele Kin derboekenweek kunnen in de bibliotheek de be kroonde boeken en ande re verhalende en infor matieve boeken over vroeger bekeken en gele zen worden. De Compagnie Serge Noyelle brengt zater dag 4 oktober de we reldpremière Medea's Kinderen in de Grote kerk van Veere. Noyelle is een van de meest vooraanstaande theatermakers in Frankrijk. Het is voor de eerste keer dat Noyelle een voorstelling bui ten Frankrijk maakt. De voor stelling wordt verzorgd in het kader van het Zeeland Nazo mer Festival dat vijf weken duurt. De theaterstukken van Noyel le zijn over het algemeen beeldend, absurd, geweldda dig en shockerend. Hij grijpt terug op verhalen uit de my thologie en vertaalt die naar de hedendaagse problema tiek. In Medea's Kinderen laat Noyelle de hummeltjes ont snappen aan de offerwoede van hun moeder. Ze duiken vervolgens op in de twintig ste eeuw. Dat gegeven leidt tot verrassende ontknopin gen. Hef verhaal buitelt alle kan ten op, maar geeft geen op lossingen voor de gestelde problematiek. Eerder slaat de Fransman die aan gruzele menten. Toneel is toneel, is de filosofie van Noyelle. Want een dooie is niet echt dood. Babbelende wezens hebben niet per defini tie iets te zeggen. Die hebben hun tekst ge leerd. „Het is alsof je de droom in- en uitloopt", stelt hij vast. En intussen wordt de toeschouwer bij zijn nekvel gepakt. Hij komt ogen en oren tekort. Het is het totaal van surrealistische beelden, komische momenten, teksten in het Frans, Duits, Engels en Nederlands, hallucinerende li ve muziek, geluiden, visuele hoogstandjes die zo kenmer kend zijn voor het werk van Noyelle. Het is voor de eerste keer dat Noyelle buiten Frankrijk een voorstelling maakt. Het ge zelschap repeteert al in Veere sinds half september. Me dea's Kinderen is een co-pro ductie van Compagnie Serge Noyelle, de Stadsschouwburg Middelburg en de Stichting Zeeland Nazomer Festival. In Veere worden vijf voorstellin gen gegeven. Vervolgens gaat het gezelschap naar Til burg, Amersfoort, Groningen, Haarlem, Arnhem en Nijme gen. In Veere treedt Noyelle en zijn groep na zaterdag ook nog op 8, 9, 10 en 11 oktober op. Scene uit Medea's Kinderen. Tex Mex, polka's, Ierse folk en dat alles gezongen met een Limburgs accent. Rowwen Hè ze komt uit het Noordlimburg se dorp America en ontstond uit de traditie om tijdens car naval je eigen lokale hits te maken, op te nemen en live te spelen. De sterke songs van zanger/gitarist Jack Poels, de humor en de vindingrijkheid van de band viel op in Hilver sum en het duurde dan ook niet lang voor het vrolijke ge luid van Rowwen Hèze via de ether in heel Nederland te be luisteren was. De eenvoudige teksten die een flinke dosis humor, maar vaak ook een serieuze onder toon hebben, maken Rowwen Hèze in brede kringen geliefd. Boudewijn de Groot zegt over Jack Poels: „Hij is een van de beste tekstschrijvers van Ne derland: heel simpel, maar ka rakteristiek en trefzeker". Aan het begin van dit jaar kreeg de band de Gouden No- tekraker: leden van de vak bond voor uitvoerende musici kozen Rowwen Hèze als beste Bel voor meer informatie of aanmelding gratis 0800-022 80 70, of je informatrice: Mevr. P. Minnaar tel. 0118-61 15 47 Mevr. L. de Jong tel.0113-22 08 90 Live staat de groep als een huis. Met veel enthousiasme, speelplezier en een stevige sound komt Rowwen Hèze op de luisteraar over als een stoomtrein. Poels: „Door gaans vinden Nederlanders het Limburgs dialect best leuk. Wij gaan naar de rand stad toe met de bedoeling die mensen eens effe een poepie te laten ruiken. En ze ruiken het hoor! We maken echte feestmuziek en we eindigen steevast met een uitgelaten hossende menigte voor ons podium". Daarbij blijkt de accordeon, bediend door Tren van Encke- vort, hèt feestinstrument bij uitstek. „Wanneer we die op pakken zie je de gezichten van het publiek al stralen". Het in strument wordt door de band leden overigens steevast aan geduid als 'penspiano'. Zanger/gitarist Jack Poels samen met Tren van Enckevort op 'penspiano'. FOTO HARRIE MUIS live act in Nederland. Een maand later, in februari, ver scheen de laatste - zesde - cd van de groep: Water, lucht en liefde. De single 'En dan is 't maar dom' kan niet anders dan autobiografisch zijn. Hij verhaalt over de droom van een plattelandsjongetje om popmuzikant te worden. Als tweede single van deze cd werd 'Klompendans' uitge bracht, die vooral door de voor televisie toegevoegde meisjesgroep opzien baarde. In sporthal Baskensburg zul len behalve de echt bekende nummers van Rowwen Hèze (Bestel Mar en Limburg/Kwes tie van geduld) ook de num mers van deze laatste cd te horen zijn. In het voorprogramma van de 'Limbo's' (Rowwen Hèze is trots op deze geuzennaam) staat de Bevelandse rock groep Surrender. Net als Rowwen Hèze brengt Surrender al hun nummers in het dialect, zij het dan in de Bevelandse spraak. In de re gio brak Surrender vooral door met nummers als 'Ons bin de Zeeuwen' en 'Goese Meren'. De avond vol. streektaal en stevige muziek begint om 20.30 uur. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij VVV-kan- toren, videotheek Souburg, Music Store in Bergen op Zoom en Delta Discs in Zierik- zee. EEN KLEINE MOEITE VOOR ZO'N GROOT GELUK

de Faam | 1997 | | pagina 7