Euro wordt ruim twee gulden waard Tekenwedstrijd pannenkoekhuis IMieuw cultureel centrum Arduin Kwaliteit en lage prijs. Da's Agriland Speeltuin Oost-Souburg bijna in de steigers Slurfter wordt uitgegraven Zandduinen Neeltje Jans Week van Brood met wedstrijd Voor tuin en dier! Bloembollen Set Naturado Potgrond Regenton Naturado Bemeste Tuinaarde Fort Kruiwagen Rolborder UITERLIJK 1 JULI 2002 IS EURO ENIGE WETTIGE BETAALMIDDEL Naar verwachting zal de euro ruim twee gul den waard zijn. Dat betekent dat na omreke ning in euro's alle prijzen in Nederland onge veer de helft lager zijn. Dat geldt uiteraard ook voor de inkomens. Wennen Aanpassingen Wennen Minder kosten Winterheide i KLM Overall Felix Trio Kattenbrokjes Friskies Gourmet Fietsbanden Set Spaanse Slof Runner Diepvries Diervoeding Warme Hap Hondendiner Pittah Maxi Brokken Blenzo Dames of Herenmuil HONDEN DINER Snoozy Schelpenzand G0ES van Hertumweg 1 telefoon (0113) 21 51 85 MIDDELBURG Kleverskerkseweg 57 telefoon (0118)61 37 59 OUD BEIJERLAND Julianastraat 58 telefoon (0186) 61 22 59 Varkensoren Ostrea Kattenbak vulling Kanarie Zangzaad Tropisch Zaad Parkietenzaad Parkietenzaad Grof of Volièrezaad Vitakraft Hooi of Stro Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 4 oktober 1997 4 FAAM/VLISSINGER Woensdag 1 oktober 1997 Om elk misverstand te voor komen: in koopkracht gaat niemand er door de omwisse ling op voor- of achteruit. Het zal wel iets langer duren voor dat iemand miljonair is. Want wie bijvoorbeeld met zijn of haar vermogen net de grens van een miljoen gulden had bereikt, zal merken dat na de introductie van de euro zijn vermogen nog 'maar' een half miljoen euro waard is. Wat koopkracht betreft, zal Het project Mooi zo Goed zo staat in de startblok ken om bedrijven te bezoeken die eventueel een bij drage willen leveren aan een speeltuin in Oost-Sou burg. De projectleidster 'bedelt' daarbij niet uitsluitend om geld. Ook materialen en hand- en spandiensten worden gretig geaccepteerd. Als alles volgens plan verloopt kan de speeltuin in Oost-Souburg begin volgend jaar een feit zijn. Het prject Mooi zo Goed zo wil bewoners en onder nemers dichter bij elkaar brengen door vraag en aanbod in de diverse wijken op elkaar af te stem men. De speeltuinvereniging Oost-Souburg werd in 1994 opgericht. Sindsdien heeft de club er van alles aan gedaan om geld bijeen te sprokklen. Maar er wordt niet over een nacht ijs gegaan. De doestelling bijvoorbeeld om valide- en midenr valide kinderen samen te laten spelen blijft overeind. Alle speelob- jecten worden daarvoor geschikt gemaakt. Ondertussen zijn er al heel wat centjes bijeen ge haald. De vereniging heeft daarvoor allerlei acties georganiseerd. Binnenkort staat weer een inzame lingsactie op stapel in de vorm van 'Lachen voor een knaak'. Die gaat komende maand beginnen. Overigens laat ook de gemeente zich niet onbe tuigd. Samen met een aantal fondsen neemt de ge meente eenderde van de kosten voor haar rekening. Enkele bedrijven hebben al een bankje of een speel toestel gesponsord. Het project Mooi zo Goed zo gaat nu met een mapje vol voorbeelden met speeltuig naar bedrijven met de vraag of ze geld willen geven. Het goedkoopste apparaat kost f 500,- en het duurste staat geboekt voor f 14.600,-. Ook wordt nog gezocht naar bedrijven die skelters willen betalen voor de jeugd van Oost-Souburg. Om te laten zien de sociale sponsoring ook goed is voor een bedrijf krijgen de ondernemers het boekje 'Wie goed doet, wie goed ontmoet' overhandigd. men niets merken van de in voering van de euro. Als we voor het gemak zeggen, dat de euro twee gulden waard wordt, dan worden alle prijzen gedeeld door twee. Een brood van fl. 2,50 kost dan 1 euro en 25 eurocent. Vergeet echter niet dat het inkomen ook wordt gedeeld door twee: het lijkt dat of men de helft min der krijgt, maar dat is natuur lijk niet zo. Men kan van het geld hetzelfde kopen als vroe ger, het inkomen blijft hetzelf de waard. Natuurlijk zal iedereen erg moeten wennen aan de euro. Maar wie wel eens met vakan tie in het buitenland is ge weest die weet: op een gege ven moment houd je gewoon op de prijzen naar guldens om te rekenen. Dan ben je al ge wend aan de waarde van die munt. Zo zal het ook met de euro gaan. Als de euromunten en -biljetten worden inge voerd kan men zowel met gul dens als euro's betalen. Uiterlijk 1 juli 2002 is de euro definitief het enige wettige be taalmiddel. De gulden is dan verleden tijd en wordt niet meer als betaalmiddel geac cepteerd. De overgang op de euro is daarmee echt voltooid. Natuurlijk kan men oude mun ten en bankbiljetten wel nog een tijdje inwisselen voor eu ro's. De invoering van de euro brengt voor de hele samenle ving aanpassingen met zich mee, die soms ingrijpend kun nen zijn. Kassa's, geldautomaten en computersystemen moeten worden aangepast. Automati sche weeg- en prijssystemen in winkels moeten opnieuw worden geprogrammeerd. Prijskaartjes en tarievenlijsten moeten veranderen. Parkeer- meters, winkelwagentjes en kluisjes moeten worden om gebouwd. Het doorvoeren van al die aanpassingen kost na tuurlijk geld. Hoeveel is moei lijk te schatten. Maar wie reeds rekening houdt met de komst van de euro, bijvoor beeld bij nieuwe investerin gen om zich in te dekken te gen wisselkoersen, kan de kosten beperken. Verder moet natuurlijk ieder een wennen aan de nieuwe munt en rekeneenheid. Het zal even duren voordat iedereen vertrouwd is met de euro en niet meer de prijzen terugre kent naar guldens. Voor de een zal dat lastiger zijn dan voor de ander. Gelukkig gaat het hierbij om eenmalige uit gaven en inspanningen. Een van de grote voordelen van de omwisseling naar de euro ligt heel erg voor de hand: het gebruik van één munt scheelt in de toekomst, als iedereen eraan gewend is, een hoop gereken en veel om- wisselingskosten. Dit is in ie der geval in het voordeel van iedereen die wel eens als toe rist door Europa reist. Ook voor importerende en ex porterende bedrijven is het naast elkaar bestaan van aller lei munten nogal onpraktisch. Zij hebben baat bij de invoe ring van de euro. Naast het feit dat zij geen omwisselings- kosten meer hebben, hoeven zij ook geen kosten meer te maken om zich in te dekken tegen wisselkoersrisico's. Daarnaast worden de prijzen straks overal binnen de EMU- landen in euro's aangegeven. Daardoor worden prijsver schillen beter zichtbaar, waar door kopen in het buitenland eenvoudiger wordt; zowel voor consumenten als voor het bedrijfsleven. Dat stimu leert de concurrentie, ver hoogt de welvaart en kan lei den tot meer keuze en lagere prijzen. Behalve de verzanding vormen ook illegale motorcrossers een bedreiging voor het planten- en dierenleven in de slurfter. FOTO JAAP WOLTERBEEK Het natuurgebied De Kaloot is één van de laatste restanten schor in het zoutwatergedeelte van de Westerschelde. Een eeuw geleden maakte het deel uit van een groot aaneengeslo ten slikken- en schorrengebied met een oppervlakte van meer dan honderd hectare. Deze week begint Rijkswaterstaat met het uitgraven van de slurfter om te voorkomen dat ook dit laat ste stukje schor verdwijnt. Het kleine gebied bezit waar devolle dieren en planten die karakteristiek zijn voor slurf- ters: zoute of brakke duinvallei die met de zee zijn verbonden door een opening in de voor ste duinenrij. Het is een ge deeltelijk begroeid, zandig ge bied in een kustzone die jaar lijks wordt overstroomd door zeewater. Het natuurgebied is aan het verzanden, waardoor het zou te Westerscheldewater steeds minder vaak het gebied bin nenstroomt en de karakteris tieke overgangen van zout naar zoet water dreigen te verdwijnen. Daarom voert Rijkswaterstaat eenmalig graafwerkzaamheden uit om te kijken of de typische na tuurwaarden behouden kun nen worden. Samen met Natuurmonumen ten, de gemeenten Vlissingen en Borsele, provincie Zeeland en het waterschap wordt be keken hoe het gebied verder kan worden beschermd, bij voorbeeld tegen illegale mo torcrossers die de vogels ver storen en de vegetatie aantas ten. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap houden zondag (5 oktober) een excur sie door de zandduinen van Neeltje Jans. Onder leiding van een aan het eiland verkn ochte gids maken deelnemers kennis met zand, wind, water en kunst. De natuur op Neeltje Jans is nog heel jong. Het eiland is aangelegd op een bestaande zandplaat, als werkplaats voor de aanleg van de Oosterschel- dekering. Daarna zijn er dui nen aangelegd. Inmiddels geeft de natuur alweer enkele jaren zelf vorm aan de duinen. Het samenspel van water en zand levert een voedingsbo dem voor meer dan zestig plantensoorten. Vogelliefheb bers komen het beste aan hun trekken wanneer zij een verre kijker meenemen. Pannenkoekhuis Elsje Fiederelsje uit Vlissingen be loonde vorige week maar liefst een hele schoolklas voor het inzenden van een tekening. Het pas geo pende pannenkoekhuis hield een tekenwedstrijd waarmee een mooi cadeau en een gratis maaltijd verdiend kon worden. De eerste prijs ging naar groep 2 van de Joos van Laaren- school, die gezamenlijk een tekening hadden gemaakt. De hele klas mocht pannenkoeken komen eten, terwijl het uit geloofde geldbedrag werd afgestaan aan het goede doel Woord en Daad. Andere - individuele - winnaars zijn Arjen- ne Sturm, Lydia Dekker, Mark Treurniet en Marlinde Ver sluis. Zij ontvangen een prijs en een pannenkoek voor het hele gezin. Op het terrein van de stichting Arduin in Middelburg is vorige week vrijdag het nieuwe Cultureel Centrum Ar duin geopend. Dit centrum is ontstaan na renovatie en verbouwing van de voormalige gymzaal en heeft de uit straling van een grand-café. Het cultureel centrum heeft een vernieuwde toneelvoor ziening, is rolstoelvriendelijk en gelegen aan een pleintje vlak bij andere wijkgerichte voorzieningen als een buurt- supermarkt en een petit-res- taurant. Op korte termijn wordt op diezelfde plek nog een bakkerij, een bloemens- hop en een bruin café ge opend. Voor de warme bakkers staan extra drukke dagen op de agenda, want van zaterdag 4 tot en met zater dag 11 oktober wordt de Week van het Brood ge houden. Onder het motto 'Brood, lekker en gezond de dag rond' haakt in op de campagne van de bak kers waarin duidelijk wordt gemaakt hoe gezond brood is. De campagne 'Bewaak je basis' is in juni begonnen. Klasnten van de bakker krijgen een fgra- tis receptenfolder in de Week van het Brood. Daarin wordt aangegeven wat er allemaal voor lekkers met brood is te maken. Hoogtepunt - zo noemen de bak kers het zelf - is de consumentenwedstrijd. Volgens de warme bakkers is die wedstrijd vooral interes sant voor jongeren omdat er maar liefst tien inline skates zijn te winnen, elk ter waarde van f 680,-. Ook zijn er allerlei kleinere prijzen te winnen (Erica carnea) Gocdo wmierharde heide die vaak lol mei doorbloeit Is in tegenslelling lol de mpesle heidesooiten geschikl om in k ilkhoudende grond geplam lo worden set a 100 bollen, o.a. tulpen, irissen, crokussen, narcissen blauwe druifjes en allium zak 40 liter x groen 168 liter slagvast kunststof, met deksel en kraantje zak 40 liter .325- gelakte of verzinkte bak inhoud 90 liter -8990- - blauw katoen met rits maat 50-60 4900" 20 x 250 cm.^_ £95 diverse smaken set a 3 blikken a 410 gram diverse soorten blik a 400 gram T&5- 26" of 28" binnen- en buitenband met zijreflectie JL590- diverse kleuren maat 36-46 ,990- verse pens, vers vlees kippenvlees of boek- maag 2 x 200 gram 10 kilo 1£93* 25 kilo _439ö" diverse soorten ,2£90\3290' J 3490-3600- [I vkii vtefKfYi->xir. zak a 25 kilo ,095- per stuk 025 zak a 20 kilo iD9€T 5 kilo loe&n&er pak a 2,5 kilo AT5

de Faam | 1997 | | pagina 4