Nieuwe VOM-voorzitter: 'Best een complexe club' Waarin een klein straatje groot kan zijn Mil i«LI IS Toeristisch huis nu officieel open Meer openheid Ombudscommissie Stichting Horeca Onderwijs 'Wegens opening gesloten Het zien van de ge sloten deuren van het Toeristisch Huis Zeeland moet een vreemde gewaarwording zijn ge weest voor toeristen die vorige week woens dag iets nodig hadden van ANWB of VVV. De officiële opening van het in de regio zowel be jubelde als verguisde project was namelijk al leen bedoeld voor genodigden. Die kwamen in grote getalen nieuwsgierig een kijkje nemen in het verbouwde Polderhuis en de daaraan vast- gebouwde ANWB/VVV/ZWN-winkel. Kijkdoos Hofje CURSUS AOV/hov CURSUS CAFÉBEDRIJF/SOCIALE HYGIENE Ondernemers zijn over het algemeen niet de gemakkelijkste mensen om te verenigen. Henk Boers beaamt dat, maar durft toch de voorzit tershamer van de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) over te nemen van Han Bo- gaert. „De VOM heeft de afgelopen jaren bewe zen de neuzen dezelfde kant op te krijgen. Het onderlinge wantrouwen is in elk geval tot nul gereduceerd". Eigen straatje Paraplu Doorlooproute Afgelopen zaterdag stond de Sint Janstraat in Middelburg volop in de belangstelling. En dat werd volgens de winkeliers eens tijd. Een pro motiecampagne in de vorm van het Sint Jan Spektakel moest het publiek ervan overtuigen dat er meer te beleven valt dan menigeen denkt. Nieuwe Braun haardroger Gratis voicemail Kwart eeuw VIVA Veilige autostoel Budgetagenda Pestkoppen 140.000e Lelietheater GM op Internet Nieuw Toyotarecord Foliumzuur Middelburgse koopavonden Kleurplaatwedstrijd Woensdag 1 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 25 Het Polderhuis is alleen toe gankelijk via de ingang van de winkel. Een hele grote houten deur vormt de afscheiding tussen de twee samengevoeg de panden. Als de deur open zwaait, is ook het Toeristisch Huis officieel geopend. „Prachtig", klinkt het van alle kanten wanneer de rondlei dingen beginnen. De authen tieke elementen die Delftse School-architect J.G. Berg hoef bij de bouw en de inrich ting van het toenmalige wa terschapshuis aanbracht zijn voor een groot deel gehand haafd. Toch heeft het gebouw een heel modern jasje. Die combi natie tussen oud en nieuw blijft de bezoekers boeien. Of anders het doolhof aan trap jes en niveauverschillen wel. „Ja, in het begin was het even wennen, maar nu heb ik me toch een conditie", grapt een medewerkster die wat gasten rondleidt. De eerste verdieping van het Polderhuis is omgebouwd tot de tentoonstelling 'Zeeland Verbeeld', die bedoeld is als driedimensionale Zeeland brochure. Behalve vitrines met voorwer pen uit Zeeuwse musea is er bijvoorbeeld een zapwand die iets duidelijk maakt over de recreatieve mogelijkheden in de provincie. Dia's worden doorlopend ge projecteerd op de muur. Een grote kijkdoos moet ook de kleinste bezoekers een voor proefje van een veelzijdige Zeeland-vakantie bieden. Op dat de zomertoerist terugkomt in het voor- of naseizoen en opdat de dagjesmens besluit toch een paar nachtjes te boe ken (de Vakantieboekingscen- trale bevindt zich immers bin nen handbereik). In het Toeristisch Huis zijn de kantoren van het Bureau voor Toerisme (voorheen provin ciale VVV Zeeland), Recron, Breed Overleg Deltawateren en het Recreatieschap Veerse Meer gebundeld. Dit om, zo als staatssecretaris A. van Dok-van Weele het tijdens het officiële gedeelte in het Mid delburgse stadhuis verwoord de, „de klant niet té laten kie zen uit het aanbod, maar het aanbod af te stemmen op de klant". Een andere benadering dus. Van Dok: „Jaren geleden hoorde je uit Zeeland vaak de opmerking: Zeeland is vol, alsjeblieft niet nog meer toe risten. Groot was dan ook mijn verrassing toen ik in juli dit jaar in Trouw las dat Zee land meer toeristen kan ge bruiken, met name buiten het hoogseizoen. En als je zoals hier als ondernemer en be stuurder dezelfde taal kunt spreken, kun je wel stellen dat je een voortrekkersrol hebt". Dan was er ook nog een be zoeker met duidelijk gevoel voor dramatiek. Naar buiten kijkend en wijzend naar het tot verdwijnen gedoemde 't Hofje sprak hij sereen: „Wat een mooi uitzicht heb je hier...". Even daarvoor herinnerde ge deputeerde J.G. van Zwieten de aanwezigen in zijn toe spraak nog aan de voor- en te genspoed die met de tot standkoming van het Toeris tisch Huis gepaard ging: „De verbouwing van het Polder huis is snel gegaan. Zeker in vergelijking met de periode tussen idee en bouw. Het zoeken naar een lokatie, het vinden van een geschikte plaats, de dreiging dat het een monumentenpand zou wor den waarin niets mocht wor den veranderd en dan natuur lijk de problematiek rond 't Hofje. Je zou er een boek over kunnen schrijven. Maar het Toeristisch Huis mag er zijn. En de ANWB heeft hier de mooiste winkel van het land". Binnenkort starten er cursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 29 januari. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. CURSUS AOV/hov Deze cursus (voorheen Middenstand) leidt op voor hel AOV diploma dat verplicht is wanneer u een bedrijf wilt starten. Bijvoorbeeld een boetiek, sportzaak, kapperszaak, loxibedrijf, horecabedrijf etc. Inclusief gratis videofilm. CURSUS HYGIËNECODE/HACCP Een cursus of workshop, die u leert omgaan met de nieuwe verplicnte Hygiënecode. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op Cafébedrijf is met name voor degene die zich willen bekwamen in het vak van Restauranthouder. CURSUS CAFÉBEDRIJF De meest populaire opleiding voor de horeca. Met hel diploma is men vakbekwaam èn voldoet men aan de nieuwe verplichte eis voor ondernemers en leidingge venden; Sociale Hygiëne. Inclusief gratis videofilm. CURSUS SOCIALE HYGIËNE Een cursus volgens de nieuwe verplichte eis, waaraan voorlaan alle leidingpevenden en ondernemers moe ten voldoen. Inclusief gratis videofilm. zowel mondeling als schriftelijk Voor gratis brochure of aanmelden, j ÏT076 571 00 78 (24 uur per dog)' Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. De Ombudscommissie Middelburg gaat meer openheid van zaken ge ven over haar werk. Dit in navolging van de colle ga's in Vlissingen. Dat staat in het jaarverslag 1996 dat de commissie kortgeleden heeft gepu bliceerd. Volgens commis sie voorzitter mr. D.F. Vos moet wel nog worden be keken in welke vorm de publiciteit wordt gezocht. De Ombudscommissie is in het leven geroepen om klachten van het publiek over de ambtenaren en politici van een gemeente te behandelen. Ze doet dat vanuit een onafhanke lijke positie.. De Middel burgse commissie func- Als politici en ambtenaren een scheve schaats berijden kan daarover een klacht worden neergelegd bij de Ombudscom missie. tioneert sinds mei 1993. De teneur in het jaarverslag is lauwtjes. Burgers klagen kennelijk niet zoveel. Toch zijn er ook enkele terechtwijzingen naar - met name - de sociale zaken. Vooral de afhandeling van bijstandsaanvragen. In twee gevallen zouden die onbehoorlijk zijn geweest. Ook is het college aangesproken. Er staat: „De commissie vindt het in algemene zin onbehoorlijk als mensen een normale afhandeling van een zaak alleen kunnen verkrijgen door het toevallig kennen van de wethouder". De ombudscommissie heeft dan ook geadviseerd om de afhande lingen bij sociale zaken aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Boers (64) was tot twee jaar geleden eigenaar van Erik's Intersport aan de Nieuwe Burg. Als voorzitter van de daar gezetelde winkeliers- straatvereniging deed hij bo vendien - „in '92 of '93, pre cies weet ik dat niet meer hoor" - zijn intrede in het be stuur van de VOM. „Het is best een complexe club", ver telt hij. Het bestuur bestaat uit de voorzitters van de vier Mid delburgse winkelstraatvereni gingen, de Horeca Activiteiten Commissie, de Raad voor de Nederlandse Detailhandel en de Stichting Evenementen Middelburg. „Ik was in het begin, net als veel anderen, ook uiterst sceptisch, kan ik wel zeggen. Ik zat echt in de VOM voor mijn eigen straatje: een hech te winkeliersvereniging waar bijna alle Nieuwe Burg-onder- nemers lid van zijn. Het is na tuurlijk geen grote straat en dus moet je flink aan de weg timmeren om op te vallen. De winkelstraten beconcurreer den elkaar onderling nogal: je wil als ondernemer altijd dat jouw straat meer opvalt en meer publiek trekt dan een an dere. De VOM bestond toen nog niet zo heel lang, was nog een jonge organisatie. De straatverenigingen en het Midden en Klein Bedrijf, die ook ondernemersbelangen behartigt, bestonden al lan ger. Sommigen vroegen zich af waar het voor nodig was, "nog zo'n club erbij". Langzamerhand werd het hem en de rest van de Middel burgse ondernemers duide lijk. „Toen Vlissingen ging renoveren nam ik plaats in een werkgroepje met Wal- cherse ondernemers dat over de gevolgen daarvan filoso feerde. Veel collega's namen Vlissingen toen nog niet echt serieus, maar feit is dat het eerste en tweede jaar een deel van de omzet afvloeide naar daar. Hoeveel precies weet je nooit precies, maar we hebben daar zeker geld la ten liggen". „Wat we in feite proberen is het koopcentrum van Middel burg onder één paraplu te krij gen. Dat is onze eerste priori teit. Om gezamenlijk de Mid delburgse binnenstad in Zee land te promoten. Want van mei tot september heb je als ondernemer kansen genoeg om te verdienen. Maar voor de overige periode is het zaak om mensen uit de omliggen de gemeenten hier naar toe te krijgen. Dat moet je gezamen lijk doen". Prioriteit nummer twee is mo menteel de herinrichting van het winkelgebied. „Middel burg gaat in zijn geheel op de schop. Dat gaat niet zomaar. De VOM is onderhandelings partner van de gemeente en spreekt namens alle onderne mers. We worden geacht mee te betalen aan de herinrich ting. Dan is het toch ook lo gisch dat je inspraak hebt over het resultaat", vindt hij. De VOM is uitermate gelukkig Henk Boers: „Als ondernemer heb je van mei tot september genoeg kansen om goed te verdie nen. Voor de overige periode is het zaak om mensen uit de omliggende gemeenten naar Middel burg toe te krijgen FOTO JAAP WOLTER BEEK zijn met de opening van het nieuwe Toeristisch Huis. „Een grote aanwinst voor Middel burg. Temeer daar het de aan zet is voor de echte 'Acht', de winkelroute die eindelijk de grote winkelstraten met elkaar verbindt. Voor die mensen in 't Hofje die plaats moeten ma ken voor winkels betreur ik het wel. Je kunt daar prachtig wonen en het is altijd jammer wanneer je moet wijken voor commerciële belangen. Maar voor de binnenstad is het ui terst belangrijk dat die door looproute van Nieuwe Burg naar Lange Delft er komt. Mid delburg is een stad met een mooie monumentale uitstra ling. Daarnaast hebben we een prachtig winkelcentrum. Op die combinatie moeten we zuinig zijn". Beeld van de modeshow en de drukte in de St Janstraat. Vanaf de Lange Delft tot aan de Turfkaai bruiste de straat van de activiteiten. Klim- en kleefwand, terrasjes, schmin ken, clowns, springkussen, ridders die origineel St. Jans bier verkochten en als klap op de vuurpeil een modeshow en muziekgroepen. De mode show werd in korte flitsen over de hele dag verspreid. In de pauze werd het plankier bezet door de groep Nada Na ga uit Goes die gespeciali seerd is in het bespelen van Jembehtrommels en Didgeri- doo (lange houten blaasin strument afkomstig van de Aboriginals, Australië). Mu ziek die niet alleen te horen maar door de trillingen lijfelijk te voelen is. De modeflitsen trokken veel mensen de straat in. De modellen waren allen vrijwilligers door de winke liers zelf bij elkaar gezocht. Na slechts een avond oefenen stapten ze vol lef het hoge plankier op. Sport Shop '94 toonde vooral trainingspakken die volgens eigenaar Michael Sinke allang niet meer alleen op de voetbalvelden te zien zijn maar steeds meer de straat op gaan. Veel polyes ters maar ook behaaglijk ka toen. De stijl doet tegenwoor dig weer veel denken aan de authentieke Amerikaanse jog gingpakken. Weinig dessins, slechts een logo op voor- of achterkant en afgebiesde mouwen en broekspijpen. De kleuren zijn veel gedempter dan voorheen, vaak ton sur ton. Het merk van ex-to-pvoet- baller Cruyff werd nog extra in het zonnetje gezet door een speciaal promotieteam. Leder speciaalzaak Dija liet vooral haar veelzijdigheid zien. Glad leer, ruig leer, suède en nubuk in stoere jacks, lange jassen en trendy met ceintuur. Zwart en bruin voeren nog steeds de boventoon maar felle kleuren als blauw en geel voor de mo dieus® look waren duidelijk aanwezig. Voor het komende ski- en snowboardseizoen liet Bodyline Sportsfashion bij zonder fraaie en trendy pak ken zien. Strak ogende salo- petten en catsuits, weer- en windjacks in felle kleuren en doorgestikte overalls die wel een stootje kunnen verdragen. Voor de echte casualfreak te kende Jackie's Jeansshop. Flinke kabeltruien op jeans die deze winter niet voor- of afge wassen zijn maar diep indigo blauw. Daarbij fleecesweaters en korte jackjes van spijker- stof of met een glanzende coating. De modellen van Stoffenhuis Klestex droegen gedrapeerde winterstoffen en Terres des Hommes liet een aantal jas sen zien in fraai geweven en bedrukte stoffen afkomstig uit Nepal. Cotton Country bracht een overwegend bruin en groen b'eeld op het plankier. Lange jurken met daarover heen schortvormen en lange rubberjassen vaak in combi natie met de topper van deze winter: de hoed. Tweedbrei- sels in het tendy lange hippie- vest en transparant zwart voi le als voorproefje op de ko mende feestdagen. Point Re cords bleek als verrassing niet alleen c.d.'s te verkopen maar stuurde een clubje houselief- hebbers het plankier op met sweaters van d.j.'s en platen labels. Het publiek reageerde enthousiast op het Sint Jan Spektakel en liet ietwat schaamvol weten dat men niet wist dat deze straat nog zoveel te bieden had. Voor medeorganisator Gerbrand van der Vorst, zelf eigenaar van interieurzaak St. Jutte- mus, een reden om wellicht de koppen weer bij elkaar te steken en een herhaling mo gelijk te maken. Sinds vorige week kunnen PTT Telecom-klanten met een en kelvoudige aansluiting in Zeeland en een aantal aangrenzende regio's gebruik maken van de VoiceMail. Het betreft een per soonlijk antwoordapparaat dat hoort bij de eigen aansluiting. Met een eenvoudige handeling kunnen alle binnenkomende te lefoongesprekken worden doorgeschakelfl. VoiceMail werkt simpeler dan een antwoordapparaat. De gebruiker hoeft er na melijk niets voor aan te schaffen. Het vrouwenblad Viva bestaat 25 jaar en heeft zijn eerste jubi leumnummer uitgegeven. Daarin worden allerlei zaken over en door vrouwen feestelijk toegelicht. In het verjaardagsnummer onder meer hoe een vrouw met maatje 48 er net zo leuk uit kan zien als een vrouw met maat 38, acht meubelmakers aan het woord, Goedele Liekens zegt dat het haar niet verbaast dat zo veel vrouwen geen orgasme krijgen en een aantal pagina's over de vraag mag je zijn wie je bent. TNO heeft een nieuwe autostoel ontwikkeld die is bedoeld om de veiligheid en comfort te verhogen. De stoel is voorzien van een speciaal mechanisme dat de hoofdsteun verticaal houdt, ongeacht de stand van de rugleuning. Die aanpassing is vooral bedoeld voor lange mensen. Ook is de stoel volledig aangepast aan de antropometrie, de maten en vormen van het menselijk lichaam en delen daarvan. Bij de ontwikkeling hebben drie TNO-instituten meegewerkt en is gebruik gemaakt van heel ge avanceerd apparatuur. Inmiddels is de dertiende editie van de Budgetagenda ver schenen. Er is voor een groter formaat gekozen zodat er meer informatie in kan worden opgenomen. Zo komt er bij elke week een financieel onderwerp aan bod. Verder doet de NIBUD agen da ook dienst als compact kasboek. Naast de dagen van de week zijn er kolommen opgenomen voor het noteren van uitga ven. Voor de duidelijkheid: NIBUD staat voor Nationaal Instituut Budgetvoorlichting.. Een aantal tijdschriftenwinkels verkoopt deze agenda voor mensen met een gat in hun hand. Een op de vier kinderen op basisscholen en een op de twaalf in het voortgezet onderwijs worden gepest. Daarom heeft een aantal organisaties in en voor het onderwijs een PestTest op de markt gebracht. Via de computer kunnen leerlingen nagaan in welke mate ze worden gepest, of ze zelf pestkoppen zijn, waar en wanneer dat gebeurt en wat er tegen wordt gedaan. Als ie dere leerling de test doet, kan worden nagegaan hoe de pest- verhoudingen liggen op een school. De testresultaten worden vervolgens besproken in de klas of groep en het lerarenkorps kan aan de slag met preventieve maatregelen. Schrijfster Lulu Wang ont ving half september uit han den van haar uitgever het honderdduizendste exemplaar van haar succesboek Het Le lietheater. Het betrof een spe ciaal vervaardigd handgebon den exemplaar in een gestof feerde cassette. De schrijfster Lulu Wang met uitgever Cees Haasbeek. Surfers op Internet kunnen via General Motors hun eigen auto of truck bouwen. De nieuwe interactieve 'Configurator' van GM is voorzien van alle basismodellen, optiepakketten, onderdelen en beschrijvingen van belangrijke zaken. Het helpt surfers bij het bouwen volgens hun eigen specificaties. Een ingebouwd systeem voorkomt dat de gebruikers opties kiezen die niet op elkaar passen. GM is de eerste autofabrikant die dit systeem aan de consument beschikbaar stelt. Tot op heden was het al leen toegankelijk voor 8000 dealers. Toyota Motor Corporation verkocht in augustus 49.000 nieu we auto's in Europa. Voor de Japanse fabrikant betekende dat een absoluut maandrecord. Het vorige record werd in augustus 1990 gevestigd met 47.500 nieuwe auto's. Ten opzichte van de zelfde maand vorig jaar is een stijging van dertien procent gere aliseerd. De verkoopstijging in Nederland bedroeg 24 procent. Belangrijk aandeel in de stijging had de Corolla, die kortgeleden werd geïntroduceerd. Vrouwen met een lage opleiding gebruiken tijdens hun zwan gerschap minder vaak foliumzuur dan vrouwen met een hogere opleiding. Het zuur verkleint de kans op een zogenaamd open ruggetje. Hoewel slechts 21 procent van de zwangere vrouwen foliumzuur gebruikt, staan artsen positief tegenover het gebruik er van. Dat zijn enkele resultaten uit een onderzoek van TNO, de afdeling preventie en gezondheid in samenwerking met de Rijksuniversiteit van Groningen. Middelburgse winkeliers mogen op de zondagen 19 oktober en 14 en 21 december open zijn tussen 12 en 17 uur. In verband met de feestdagen zijn er ook extra koopavonden ingelast. De toegestane avondopeningen zijn gepland op 2, 3 en 4 december voor Sinterklaas en met het oog op de Kerstdagen zijn er koop avonden op 22 en 23 december. PTT Telecom sloot vorige week woensdag haar kleur plaatwedstrijd af met een feestelijke prijsuitreiking. Het telecommunicatiebedrijf wilde met de wedstrijd ouders via hun kinderen attenderen op het gemak van de Sterdienst Direct Doorschakelen. Ryan de Bruijn uit Vrouwenpolder (foto) won de hoofdprijs: een paar skeelers. De tweede en derde prijs waren voor Nandi- ne en Sjoerd van Veenendaal, beiden afkomstig uit Middel burg. Volume creeren en tevens een hoofd mas sage. Dat kan volgens de ontwerpers van Braun met de nieu we haardro ger Sensa tion, die ver krijgbaar is als 1600- en 1800 Watt model, elk met een keuze uit diverse standen voor alle typen haar. Dankzij het nieuwe handvat met een kunststof oppervlak ligt deze nieu we haardroger lekker in de hand. Met het - wat wordt genoemd - innovatie filter kan vanaf de buitenkant makkelijk worden schoongemaakt. De winkelprijs voor de 1600 Watt bedraagt f 79,- en die voor de 1800 Watt f 99,- Veel belangstelling voor de bezichtiging van het Toeristisch Huis. FOTO JAAP WOLTERBEEK

de Faam | 1997 | | pagina 25