DE WOONSFEREN '97/'98 Bubbelen staat garant voor eigentijds badplezier Nieuwe vaatwassers onzichtbaar en energiezuinig Lekker slapen Unieke garantie voor tapijtvlekken Verbouwblad voor wie meer wil weten eaannemer egèlt alles! 'De regio bepaalt' Woninginrichter biedt objectieve informatie SieMatic Keukenideeënboek maakt consument wijzer Tapijt kopen vraagt tijd en aandacht want het aanbod is groot. Het Produkt Informatiesys teem Tapijt (PIT) biedt de mogelijkheid om een verantwoorde selectie te maken op functio naliteit. Woninginrichters en tapijtspeciaalzaken verspreiden op grote schaal folders over dit uniforme systeem. PIT werd ontwikkeld door de tapijtbranche, de overheid en de consumen tenorganisaties. Woensdag 1 oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Houwen of verbouwen Spuwen ferjbudgeJ .V r- •- Is wat van ver komt altijd lekker? Nee dus. Wel spannend. Maar minstens net zo spannend is het om de Woonmaand oktober eens lekker te gaan winkelen en te bezien of er voor de winter nog iets lekker knus is aan te schaffen in een van de vele woonwinkels op Walcheren. Onder het motto Oost West Thuis Best kan het huis thuis worden waar het klokje zo tikt als dat het nergens anders tikt. Op deze pagina een aantal voorbeelden. Maar er is nog veel meer nieuws te zien in de Walcherse zaken. Snal Inwullanl NVOB Controlelijst: voor 4e jaarlijkse Inspectie van uw hels Een gedegen tapijtkeuze begint met inwinnen van informatie bij woninginrichter of tapijtspecialist. Welke soorten zijn er, wat zijn de verschillen, wat kan ik op de lange termijn van een dergelijk type tapijt verwachten? Er is keus uit een scala aan mate rialen en structuren die allemaal hun specifieke kenmerken hebben. De combinatie daarvan bepaalt of u uiteindelijk tevreden zult zijn over uw aanschaf. Veel consumenten zien op een gegeven ogenblik door de bomen het bos niet meer. Het PIT-sys- teem is dan een nuttig hulpmiddel om op basis van het toekomstige gebruik trefzeker tot een eerste selectie te komen. De kenmerken van een bepaald type tapijt zijn daarvoor vertaald in een dertiental pictogramachtige symbooltjes: vijf voor de mogelijke toepassingen en acht voor de speciale eigenschappen. Zo kunt u in een handomdraai nagaan of die mooie frisé nu aanbevolen wordt voor de woonkamer, de slaapkamer, de werkruimte of de trap; dan wel brandwerend, antistatisch en/of geschikt voor vloerverwarming is. Al die symbooltjes worden verwerkt tot het PIT-etiket. Daarop staat ook informatie over merknaam, fabrikant, pool- en rug materiaal en breedtematen. Aangezien vrijwel alle tapijtleveranciers meedoen aan dat PIT-systeem, is de informatie op bijna alle tapijtstalen te vinden. Let wel op het bijbehorende PIT-vignet, want dat is de officiële garantie voor de juistheid van de gegevens. Wie het allemaal nog eens rustig wil nalezen, kan bij de woninginrichter een handzaam drie pagina's tellend foldertje mee nemen. Voor meer informatie over het tapijt is er de brochure 'Alles over tapijt'. Deze brochure telt maar liefst 32 pagina's en gaat ook uitgebreid in op praktische toepassingen, fabricagetechnieken, ondergrondtips en garantieregelingen. Achterin zit bovendien een overzichtelijk vlekkentabel. Wie wil verbouwen weet dat het veel geld kost. Daarom is het verstandig om voor de bouw goed af te wegen hoe en wat er gedaan moet worden, het NVOB (Nederlands verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid) heeft daarom een nieuwe uitgave van het Verbouwblad klaar liggen waarin alles wat met de bouw heeft te maken aan de orde komt. Het blad verschijnt voor de zes de keer en staat propvol infor matie over financieringen, bud getten en vergunningen en kwaliteitseisen. Of het nu gaat om een dakkapel, voor extra licht, een serre voor meer ruim te of een nieuw huis op eigen grond, het wordt allemaal uitge diept en uitgelegd welke stap pen er moeten worden onder nomen. Het blad is verkrijgbaar bij de NVOB aannemers op Wal cheren. Kopers van hoogwaardig merk- tapijt zijn eigenlijk maar voor een ding bang: die ogenschijn lijk niet te verwijderen vlek. Wat TMC Zeeland betreft behoort die vlekken angst voorgoed tot het verleden. TMC, met winkels in Goes, Middelburg en Kruinin- gen, introduceert namelijk on der het motto 'Tapijtvlek? Nou en?' voor bijna alle tapijten de Tapijt-Vlek-Weg Garantie, het geen er op neerkomt dat de ko per bij TMC stomweg drie jaar volledige garantie krijgt. Maar de vloerbedekking moet dan wel nog dit jaar worden ge kocht. Vloerbedekking blijft nummer een in West-Europa. Meer dan vijftig procent van de inwoners heeft zachte vloerbedekking. Een goede isolatie voor zowel geluid als warmte speelt bij die keuze een belangrijke rol. Blijft evenwel de angst voor een niet te verwijderen vlek als duidelijk minpunt. De groep van Het Wo ninginrichters Initiatief Stijl&Klasse heeft de koppen bij elkaar gestoken en gezocht naar een definitieve oplossing voor het vlekken probleem en gevon den. TMC Zeeland is aangeslo ten bij die organisatie. Garantie Samen met het Engelse Londen general Holding is gewerkt aan een concept waarmee voor de dag kon worden gekomen als - wat genoemd zou kunnen wor den - de betere woninginrich ters. Nagenoeg alle tapijtsoor ten vallen onder de Tapijt-Vlek- Weg Garantie, behalve kokos-, sisal- en katoentapijt. Gekozen kan worden voor een garantie periode van drie of vijf jaar. Heel bijzonder aan de garantie is dat er tijdens de garantiepe riode geen rekening wordt ge houden met afschrijving. Wie een niet te verwijderen vlek heeft krijgt een nieuw tapijt. Maar eerst moet dan wel het zo genaamde drie stappen plan worden gevolgd. Bij een vlek wordt eerst de advieslijn voor een tapijtvlek gebeld om een reinigingsadvies in te winnen. Lukt het niet om de vlek te ver wijderen, dan wordt Chem-Dry ingeschakeld om de vlek gratis te komen weghalen. Lukt het deze specialisten ook niet, dan mag de consument bij TMC Zeeland gratis een nieuw tapijt uitzoeken voor de nieuwwaarde van het oorspronkelijke tapijt. De aankoopfactuur en het op naam gestelde certificaat moet wel bij de hand worden gehou den. Volgens TMC Zeeland kan de consument nu bij een vlek ge woon de schouders ophalen en de slogan herhalen: 'Tapijtvlek? Nou En?. TMC weet uit ervaring dat er veel tapijtvlekken kunnen ontstaan. Een jaap in de hand De woonmaand oktober leent zich bij uitstek voor de introduc tie van het nieuwe SieMatic Keu kenideeënboek. Woonvizier Zee land wijdt er de hele woon maand aandacht aan. Overigens heeft deze keukenspecialist de hele maand oktober open huis. Dan kan alle informatie worden verkregen bij de specialisten van Woonvizier. Het nieuwe keuken boek van SieMatic is zo bijzonder omdat iedereen die van plan is om een keuken te kopen gewoon thuis kan verifiëren wat zoal te koop is. „Henk van de Vaart van Woonvizier Zeeland legt uit: „Wie van plan is om een keuken te kopen kan kiezen uit wel hon derden modellen. Om uit dat gi gantische aanbod een verstandi ge keuze te maken is enorm moeilijk. Documentatie over keu kens bevat vaak veel afbeeldin gen en informatie. Van enige rangschikking is nauwelijks spra ke. Bij het samenstellen en ont wikkelen van het nieuwe Sie Matic Keukenideeënboek is men van een andere opzet uitge gaan". De keuken heeft zo in de loop der jaren een wat andere taak gekregen. Was het voorheen uit sluitend een werkruimte, er wordt in de moderne architec tuur ruimte gecreëerd voor ont moeting en gezelligheid. Van de Vaart: „Vandaar dat de samen stellers van het SieMatic boek zijn uitgegaan van die functies in de keuken. De consument wordt eerst geïnformeerd over de spe cifieke keukenfunctie en vervol gens toont men een aantal kleu renfoto's van keukens waarin die Lekker wegzakken in een warm bad is een weldaad. Genieten van een bubbelbad doet daar nog een schepje bovenop. De bellen en bubbels verkwikken, masseren en ontspannen het li chaam zeer geleidelijk. Spieren komen tot rust, de bloedsom loop wordt gestimuleerd en de huid wordt geprikkeld. En u kunt het daarbij net zo geriefelijk ma ken als u wilt: met een lekker glaasje erbij, een boek of een tijdschrift, of met zwoele muziek op de achtergrond. Er is een aantal termen in om loop als we het over bubbelen hebben. Bubbelbad, whirlpool, antistressbaden of jacuzzi zijn de meest voorkomende. In principe zijn er maar twee soorten bub belbaden: baden met het hydro- systeem en baden met het spa systeem. Bij het hydro-systeem wordt een deel van het water uit het bad weggezogen en vervol gens rondgepompt via een bui zenstelsel en inspuit-jets in de zijwanden. Hierdoor gaat het badwater circuleren en ontstaan er bruisende golven. In het spa systeem spuiten sproeiers (met behulp van een compressor) lucht van buitenaf in het water, waardoor dit gaat borrelen. De sproeiers zijn voorzien van te rugslagklepjes, zodat de lucht wel het bad inkan, maar het wa ter niet eruit. Beide systemen zijn in een nieuw bad ook te combineren (tot een spa/hydro- systeem). Het inspuiten van lucht wordt hier gecombineerd met het rondpompen van het water. Zoals gezegd, in het hy- drosysteem zuigt een pomp (een deel van) het badwater op en spuit het met kracht onder het wateroppervlak weer terug in het bad. De openingen waar door dat gebeurt heten nozzels. Ze kunnen meestal op een be paald deel van het lichaam wor den gericht. Voor extra massage kunnen de waterstralen worden voorzien van een wateronder breker, die ook wel "pulsator" heet. Vaak kan de kracht van de waterstralen worden geregeld. Optimaal genieten dus. Leidingen Voor ideaal bubbelplezier is het belangrijk dat de leidingen mak kelijk bereikbaar zijn en goed schoon blijven. Bubbelbaden kunnen zijn uitgevoerd met open of open/dichtsysteem. Bij open/dichte systemen zijn de lei dingen alleen bereikbaar als er water wordt uitgespoten. Open systemen komen bij spa- en hy- drobaden voor. Na gebruik stro men de leidingen leeg, maar dan kunnen zeep- en vuilresten achterblijven. Bij de open hydro- systemen is er dan soms een automatische naspoelmogelijk- heid, waarbij de leidingen na gebruik worden gereinigd. Het open/dichte systeem vinden we uitsluitend bij spabaden. Hier sluiten kleppen de openingen van binnen af, tenzij er lucht wordt ingespoten. Er kan dus nooit water teruglopen in het stelsel. De meeste luxe baden kunt u heel eenvoudig bedienen met behulp van een paneel in de badrand. Er zijn ook baden met (zelfs onder water te gebruiken) infrarood afstandsbediening. Een op de rand van het bad ge plaatste sensor is het wakend oog van uw bubbelpret, en voert al uw commando's uit. He lemaal comfortabel zijn de ba den waarop u via een paneel verschillende programma's kunt instellen, compleet met de tijds duur erbij. Het paneel beschikt over een geheugen, dus u hoeft uw favoriete programma('s) maar één keer in te stellen en op te slaan. Wat zeker bijdraagt aan het comfort is de vormgeving van de meeste luxe bubbelba den. Door uitgekiende lichaams ondersteunende elementen aan te brengen voor armen, benen en hoofd, geniet u nog meer van het constant bewegende water. Daarnaast is het erg praktisch dat een groot aantal baden over handige hoekjes en plankjes be schikken, waarop u hapjes en drankjes kunt plaatsen. U komt het bad gewoon niet meer uit! Veiligheid Dat vocht en elektriciteit samen voor levensgevaarlijke situaties kunnen zorgen, is bekend. Alle bubbelbaden moeten daarom voldoen aan zeer hoge veilig heidseisen. De elektriciteit die de bubbels veroorzaakt, mag natuurlijk nooit met water in aanraking komen. Een KEMA- keur is absoluut noodzakelijk. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor de modellen waarin sfeer verlichting is aangebracht. Met deze verlichting is trouwens nog iets aan de hand. De lampen kunnen er niet goed tegen wan neer ze branden terwijl het bad leeg is. Kies dus bij voorkeur een model dat de lampen auto matisch aanschakelt als het bad volloopt, en uitschakelt als het bad leegloopt. Je waant je echt in een tropisch paradijs wanneer u badolie, bad zout of heerlijk geurende krui dencombinaties aan het badwa ter toevoegt. Ze verzorgen het li chaam, ruiken heerlijk en laten geen resten achter in het bad. Wees overigens zeer spaarzaam met het toevoegen van bad- schuim. Door de krachtige circu latie van het water en de toevoe ging van lucht kan een enorme schuimberg ontstaan die de bad en bubbelpret snel zal vergallen. Daarnaast is badschuim niet be vorderlijk voor het buizensys teem van uw bubbelbad. Algen en kruiden, verkrijgbaar in vloei bare en vaste vorm, genieten de voorkeur. Wilt u evenwel toch van badschuim genieten, schenk dan met mate, zullen we maar zeggen. Wie plannen heeft om binnen kort een bubbelbad aan te schaffen en u wilt graag meer informatie, dan kunt u een brief kaartje sturen aan de Vereniging Comfortabel Wonen, Postbus 710, 6710 BS in Ede. De vereni ging zorgt er dan voor dat de le den van "Comfortabel Wonen" u gratis en vrijblijvend informeren over hetgeen er op dit moment in de handel is. Wie plannen heeft om roman tisch te gaan bubbelen doet er verstandig aan alle veilig heidsregels op te volgen. De vakman weet er overigens wel raad mee. De laatste vijf jaar heeft de af- wasautomaat een behoorlijke ontwikkeling doorgemaakt. Op het gebied van techniek, ruimte indeling en vormgeving is er veel veranderd. De trend is om de vaatwasser volledig te inte greren met het keukenmeubi- lair, zodat hij "onzichtbaar" wordt. Voor het binnenwerk is de ontwikkeling van de zoge naamde "silent-blocks" belang rijk, omdat deze het geluidsni veau terugdringen. Nieuw is ook de zogenaamde "aqua-sen- sor": de infraroodtechniek die zorgt voor besparing van water. Afwasautomaten zijn er in tallo ze modellen en maten. Vrij staande modellen raken uit, want in een moderne keuken is de vaatwasser meestal inge bouwd. De machine komt dan onder het aanrecht en de deur van het apparaat krijgt eenzelf de front als de keukenkasten. Een goede keukenspecialist biedt u op dit gebied diverse mogelijkheden. Een opvallende technische ver betering van de moderne vaat wasser is de verplaatsing van het verwarmingselement. Vroe ger zat dit element zichtbaar in de kuip. Gevallen plastic beker tjes of dekseltjes konden dan smelten en etensresten konden verbranden. In de nieuwe ma chines zit het element onzicht baar in het bodemgedeelte, zo dat deze problemen verleden tijd zijn. Warmtewisselaar Duurdere afwasautomaten heb ben een "extra-dry" functie. Met een warmtewisselaar wordt een deel van de, tijdens het afwas sen, ontwikkelde warmte benut voor de volgende spoelgang. Dit vraagt minder energie en is hygiënischer omdat met deze condensatie-droogtechniek geen ongefilterde lucht van bui tenaf wordt ingevoerd. De huidige machines zijn veili ger dan die van een aantal jaren terug. Veel modellen zijn bij voorbeeld uitgerust met een waarschuwingssysteem dat ver schillende problemen signal eert. Als de sproei-arm of de watertoevoer geblokkeerd is, of als er zout of naglansmiddel moet worden toegevoegd, dan meldt de machine dit op het display. Een goede moderne af- was-automaat is beveiligd met een zogenaamde "aquastop". Deze zorgt voor afsluiting van de watertoevoer bij eventuele lekkage in de slangen of in de machine. In de meeste machi nes is ook de thermostaat be veiligd tegen oververhitting van het verwarmingselement. Spoelruimte aangepast Moderne vaatwassers kenmer ken zich ook door een vergro ting van de spoelruimte. De meeste machines hebben apar te korven voor de verschillende soorten vaatwerk. En sommige bestekkorven hebben afsluitba re vakjes, zodat bijvoorbeeld theelepeltjes niet meer door de machine gaan dwalen. Er zijn modellen met een zilvercasset te, waarin zilveren bestek extra voorzichtig wordt gewassen. In de meeste machines kan de bo- venkorf in hoogte worden ver steld. Onder invloed van nieuwe eet gewoontes en veranderende gezinssamenstelling introdu ceerden fabrikanten vorig jaar machines met mono- of duo systemen. Met één druk op de knop kunt u afwasautomaten ook "half werk" laten doen. Als u weinig afwas heeft, zet u alles in de bovenste korf en laat u de machine "mono-wassen". Deze mogelijkheid geeft een behoor lijke besparing op water en energie. betreffende functies op voor beeldige wijze vorm hebben ge kregen. Die opzet sluit prima aan op wat de consument wil weten. Zo is het SieMatic Keukeni deeënboek een uitstekend hulp middel om tot een weloverwo gen keuze te komen". Door de uitvoerige informatie wordt de aanstaande keukenko per veel wijzer. Ook facetten waaraan de consument niet zo een-twee-drie denkt zijn opgeno men in het boek. Volgens Henk van de Vaart brengt het boek als het ware structuur aan in het denken. „Daardoor is de consu ment beter in staat om zijn wen sen te formuleren en een voor selectie te maken". De man van Woonvizier Zeeland voegt er aan toe dat hij met iemand die goed gedocumenteerd zijn zaak bin nenstapt op een heel andere ma nier communiceert. „Je kunt dan beter tot een weloverwogen be slissing komen waar later nie mand meer spijt van heeft" Het eerste exemplaar van het SieMatic Keukenideeënboek werd uitgereikt aan de restaura teur Ton Fagel. Het boekwerk omvat 144 pagina's met functie- gerubriceerde informatie en 199 kleurenfoto's. Het boek is in de Woonmaand Oktober gratis ver krijgbaar bij de SieMatic Keuken adviseurs. Ook is er een keuken- taalwijzer in opgenomen en al lerlei extra's om op een gedegen manier plannen te maken voor de aanschaf van een nieuwe keuken. Ouders van peuters en kleuters die van het kinderledikant ver huizen naar 'het grote bed' doen er goed aan een goed kussen aan te schaffen. Vaak - zo blijkt - krijgen de kinderen een afdankertje onder hun hoofd geschoven. Aquarama in Vlissingen heeft daarom een ac tie ontwikkeld voor de kleinsten onder de naam 'Op het grote bed'. Daarbij wordt in combina tie 'Mijn eerste dekbed' en 'Mijn eerste kussen' aangeboden. Vol gens Aquarama moet een hoodkussen de juiste dikte heb ben voor een anatomisch juiste slaaphouding. Het dekbed moet lekker warm en licht zijn. Bo vendien moeten beide wasbaar zijn in de machine. En mis schien wel het belangrijkste: het kind moet kunnen ademen door het kussen en dekbed heen. Een eigen huis. naar cicion idee bij het schillen van aardappels, een overhaaste beweging bij koffiedrinken, kauwgom onder de schoenen, allemaal huiselij ke ongelukjes die overal voor komen. Maar als modelauto's in -de kamer op het aangeschaf te kwaliteitstapijt worden ge spoten is het niettemin een an der verhaal. Daarom valt - aldus TMC Zeeland - de ene vlek wel onder de garantie en de andere niet. De consument wordt in elk geval voorgelicht over de in houd van de garantiebepalin gen. Wie voor 1 januari tapijt aanschaft ter waarde van mini maal f 129,- per strekkende me ter krijgt bij TMC drie jaar ga rantie cadeau. Tapijtvlekken kunnen op allerlei manieren ontstaan.

de Faam | 1997 | | pagina 17