DE WOONSFEREN '97/'98 1 De keuken als leefruimte Fris en fruitig L e s s is m o i em o re or le s s pp Harmonieuze soberheid Voelbare elegantie Koel? Cool! 1 <*4 Voor veel mensen is de keuken meer dan alleen een functionele werkplaats in het huis. Steeds vaker is de keuken het gezellige middelpunt van het huiselijk leven. Een woonruimte waar het draait om comfort en goede smaak. Niet verwonderlijk dat velen geen genoegen meer nemen met een kleurloze standaardkeuken. Mensen kiezen voor een investering in hun huis: een stijlvolle keuken, afgestemd op indivi duele wensen en behoeften. Zelf ontwerpen Werkbladen Ingetogen basic Kleur, kunst en kitsch In deze typisch 'Oosterse' fauteuil 'Wicky' van Ligne Roset is gevlochten manilla hennepvezel verwerkt. Ontwerp: Didier Go mez. OOSTERS 'Back to the roots', zo zou dit thema ook kunnen heten. Zo op het eerste gezicht lijkt 'Oosters' qua kleurbeeld op het vroegere eco, het is nu alleen duidelijk vermengd met een vleugje mini malisme. Donkerder hout en strak uitgevoerde, eenvoudige meubels geven karakter aan deze ietwat meditatieve stijl. De stoffen zijn natuurlijk, de kleuren aards en sober. Voor het veel zijdige bruingamma, toegespitst op koffie- en cacaotinten, is een duidelijke hoofdrol weggelegd. m WEELDERIG Wonen anno nu; wat is in, wat is uit? Om de consument de helpende hand te bieden brengt het Perscentrum Wonen tra ditiegetrouw de nieuwe woonsferen in beeld. Voor komend sei zoen draait alles om een verdere verfijning van de bekende sfeergroepen: Ingetogen, Multi-functioneel, Uitbundig, Oosters, iMndelijk en Weelderig. Kwaliteit en comfort zijn de trefwoorden die centraal staan, meer dan stilistische perfectie. Het zoeken naar inspiratie in verre culturen verschuift naar de achtergrond. Het interieur van nu is neutraal, westers georiënteerd, met her en der nog een exotisch of etnisch accent. Ook het kleurbeeld is rusti ger geworden: kobaltblauw, vergrijsde pastels, en een scala aan bruinschakeringen zijn de belangrijkste trendkleuren voor 1997/1998. Een belangrijke invalshoek zijn en blijven de retro-stijlen. Ze lopen als een rode draad door alle thema's heen. Van negentiende eeuwse romantiek, via art deco tot en met de swingende sixties'Met het einde van het millennium in zicht bekruipt menigeen en neiging tot reflec tie, zo menen toonaangevende trendwatchers. Zelfs meer vooruitstrevende types hunkeren stilletjes naar het verleden. Kijk maar naar de ongekende revival van de vijftiger en zestiger jaren. Kuipstoeltjes, sprietpootjes, kleurig kunststof en kitscherig chroom - liet is allemaal terug van weggeweest. Op de internationale vakbeurzen zijn zelfs de sobere seventies' weer gesignaleerd, strak vormgegeven in kubistische meubels, (donker)bruin edelhout en smette loos witte lak. Voer voor avantgardisten. Bij de meer toegankelijker woonsferen staan een aantal opmerkelijke nuanceverschuivin gen op het programma. Opvallend is dat de sfeergroepen steeds verder naar elkaar toekrui pen en in sommige opzichten zelfs gaan overlappen. De uitstraling wordt meer en meer be paald door de details: stoffering transparanten zijn trenden accessoires (veel kleurrijk kunststof). Alles komt aan op de persoonlijke combinatie van dergelijke beeldbepalende ac centen. De basisinrichting wordt daarentegen steeds soberder. Of zoals de stilisten van het Nederlands Interieur Instituut het onlangs zo treffend verwoorden: Less is more, more or less |pp 5£ ®P§§® 'VSM ::v' i.t-Viip 'V Bij de Fibre cupboards van Pastoe zorgen kleur en vorm en ma teriaal voor een transparante disign look. INGETOGEN Licht en luchtig, harmonieus en helder, koel maar niet kil. Dit is - kort maar krachtig - de meest kenmerkende omschrijving van 'Ingetogen'. In dit duidelijk architectonisch getinte thema draait alles om de kunst van het weglaten; puurheid zonder poespas. Interieurs zijn ingericht en aangekleed vanuit de 'less is more' gedachte. Functionaliteit is belangrijk, net als materiaalkeuze en kleurbeeld. Vergrijsde pastels en metalliceffecten zijn overdui delijk aanwezig. Het 'Ingetogen' interieur heeft iets technisch, zonder onnatuurlijk over te komen. 'Weelderig' is een woonthema voor de consument die gesteld is op kwaliteit, geniet van luxe en comfort en oog heeft voor details. De sfeer is harmonieus en vrouwelijk, de vormen veelal geënt op historische stijlen. De kleuren zijn warm, de materia len aaibaar. Al die ingrediënten tezamen geven het 'Weelderi ge' interieur haar typerende theatrale sfeer. LANDELIJK SSpp imHWHlWIIHHWMWfftiriHI Kabinet 'Harlow' is een ontwerp uit de- Allusions'-lijnwaarvan de stijl zinspeelt op het verleden, het heden en de toe komst. 'Allusions' is onderdeel van de Lam Lee Collection. Dekbedovertrekken 'Tabasco' en 'Celine' van de Linnenklub in frisse kleuren en dessins. Helder en (h)eerlijk, zomers en zonnig, fris en fruitig. De kleuren van het 'Landelijke' thema hebben onmiskenbaar een mediterraan tintje gekregen. Het helderblauw van de Provence is een kleur die overal in terug komt en mooi combi neert met ingetogen witnuances, beige en ecru. De meubels geven blijk van ambachtelijk vakmanschap en doen in eer ste instantie wat klassiek aan. Naast geloogd grenen nemen langzaam maar zeker zwaardere houtsoorten als eiken, kersen en donkere beitsen een belangrijkere plaats in. De specifieke, eigen behoef ten zijn afhankelijk van de ei sen die iemand aan zijn keu ken stelt. Mogelijkheden zijn er genoeg. Want de keuken branche is de laatste jaren in grijpend veranderd. Enerzijds zijn ontwerpers en leveran ciers beter gaan luisteren naar de wensen van hun klanten, anderzijds volgen de ontwik kelingen op het gebied van vormgeving, keukenappara- tuur en materiaal elkaar nu in hoog tempo op. Eén van de positieve gevol gen van de kentering in "keu- kenland" is dat er bij het ont werpen, veel meer dan vroe ger, naar de wensen van de consument wordt geluisterd. Het bezoek aan een keuken specialist begint dan ook met het uitwerken van eigen id- een. De verkoper neemt er uit gebreid de tijd voor en met hulp van computerprogram ma's worden maatgesneden oplossingen voor de keuken problemen uitgedacht. Bij de indeling wordt altijd uitge gaan van vier aspecten: de kasten, het werkblad (inclusief spoel-eenheid), het kookcen trum en de overige appara tuur. De populariteit van de (half) open keuken heeft gezorgd voor een enorme variatie in kleur, vorm en stijl. Was de keuken vroeger "gewoon" wit, thans is er een variabel aanbod van keukens dat aan sluit op het interieur van de woonkamer. De trend is een keuken waarin lichtgekleurde, houten kastfronten de boven toon voeren. Maar veel fabri kanten verschijnen ook met kleuren als oranje en licht groen. Erg in trek is ook de moderne versie van de klas sieke sfeerkeuken. In de mo derne keuken is vooral de contrasterende werking tus sen hout en metaal de trend. Net als ronde hoeken, deur tjes van Tiffany-glas en alumi nium laden in houten frames. Ook de zogenoemde "zwe vende keuken", met elemen ten op pootjes, krijgt veel be langstelling. Naast de kastenwand bepaalt vooral het keukenwerkblad het gezicht van de keuken. De hoogte van het moderne werkblad is op uw lichaams lengte afgestemd en kenmerkt zich door een groot reini gingsgemak. Om wat voor soort bladen het ook gaat: hinderlijke randjes en moeilijk bereikbare hoekjes behoren definitief tot het verleden. Bij het ontwerp van uw keuken zal altijd rekening worden ge houden met de "keuken-rou- ting": wassen, voorbereiden, koken en afwassen. Deze vier verschillende werkfuncties worden bij een goed keuken- ontwerp in een logische volg orde geplaatst. Even zo belangrijk als het werkblad is de kookunit. Ook hier zijn weer vele mogelijkhe den. Elektromagnetisch ko ken, beter bekend als inductie, is enorm in opkomst. De voor delen liegen er dan ook niet om: koken op inductie is snel ler, heeft een laag energiever bruik en de kookplaat blijft ta melijk koel. De nieuwste in ductiekookplaten zijn voorzien van een tijdschakelklok, spe ciale powerstanden, hittebe- grenzers, geèntegreerde tip- toetsen en energiebesparende kookzones. Bovendien is de vormgeving meestal strak en eigentijds. Alle keramische in ductiekookplaten zijn vlak en verzinken zodoende prachtig in het werkblad. Ook bij andere (inbouw)appa- ratuur zoals koelkasten, ovens, vaatwassers of magne trons hebben nieuwe metho des hun intrede gedaan. Koel kasten en diepvriezers doen geruisloos hun werk en ge bruiken steeds minder stroom. De nieuwste ovens hebben een zelfreinigend ver mogen en kunnen veel meer dan alleen verwarmen. Popu lair is de oven die u van alle gemakken in één keer voor ziet: oven, grill en magnetron op één locatie! Ook voor de aanschaf van keukenappara- tuur geldt dat er alle ruimte is voor de invulling van per soonlijke ideen. De 'New Sity' relaxfauteuil is voorzien van een draaimechanis- me, verstelbare rugleuning en uitschuifbare zitting. Het bijpas sende voetenbankje maakt het relaxen compleet. MULTI-FUNCTIONEEL Handig en praktisch, doordacht en uitgebalanceerd; dat zijn de sleutelwoorden voor de actuele woonsfeer 'Multi-functioneel'. De meubels zijn van alle gemakken voorzien. Ergonpmie en flexibiliteit, zitcomfort en design gaan hand in hand. Dankzij de ingetogen kleuren en materialen ademt het interieur een beetje de stijl van de zestiger of zo men wil begin tachtiger jaren: strak, formeel en architectonisch. 'Multi-functioneel' is een no- nonsense, 'back to basic' stijl waarin harmonieuze eenvoud voorop staat. UITBUNDIG De woonsfeer 'Uitbundig' heeft misschien wel het meest eigen gezicht. Het is een expressieve stijl vol kleur, kunst en kitsch. Met name de pop-art en het Italiaanse postmodernisme zijn een onuitputtelijke bron van inspiratie. Toch is de basis van 'Uitbun dig' 1997/1998 strak en architectonisch. Accessoires, multifunc tionele kleinmeubelen en kunstzinnige karpetten zorgen voor de vrolijke noot. Het is een sterk individualistisch woonthema voor (jonge)mensen die kleur durven bekennen. Origineel, maar niet extreem; naast woonplezier telt immers ook het wooncomfort. Expressieve eetkamerstoel 'Calvi' van Montis met vierkante zit ting, waar rug en armdelen als een decoratie worden opgesto ken en poten als stelten die het geheel op hoogte brengen. Ont werp: Gijs Papavoine.

de Faam | 1997 | | pagina 15