iliilimiJt ii.Jtii.iéÉÉlllM. GEMEENTE MIDDELBURG Jaarverslag 1996 Ombudscommissie Vervolg jeugddebat wordt onderzocht Gedeelte Noordweg vernieuwd Aanvragen huursubsidie vóór 1 oktober Winkels zondags open Openingstijden uniform Spreekuur college Raad op excursie Actiepunten stadsdebatten "Fouten maken is menselijk... klagen is redelijk" Week 38 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Tafeltje Dekje Woensdag 17 september 1997 FAAM/VLISSINGER 5 1 De Ombudscommissie Middelburg beeft onlangs haar jaarverslag over 1996 aangeboden aan de gemeenteraad. De Ombudscommissie bestaat uit onafhankelijke leden en onderzoekt klachten over de gemeente. Uit het jaarverslag blijkt, dat de commissie in 1996 twintig klachten ont ving. Meer dan de helft van de klachten had betrekking op de dienst Maat schappelijke Zaken. Met name de afhandelingstermijn van bijstandsaanvra gen gaf aanleiding lot veel klachten. In het najaar van 1996 heeft de com missie haar bezorgdheid hierover kenbaar gemaakt aan het college van bur gemeester en wethouders. Burgemeester en wethouders deelden hierop mee, dat er reeds enkele maatregelen waren genomen en dat andere maatre gelen nog zouden volgen, om deze problematiek op te lossen. De commis sie beveelt in haar jaarverslag aan, de ontwikkelingen bij de dienst Maat schappelijke Zaken nauwlettend te blijven volgen. Als een klacht wordt ingediend bij de Ombudscommissie, wordt eerst de gemeentelijke dienst waarover wordt geklaagd in de gelegenheid gesteld daarop te reageren. Zo mogelijk wordt in dit stadium de klacht in overleg met de klager tot tevredenheid van beide partijen opgelost. In zeven geval len lukte het niet de klacht in dit stadium op te lossen en stelde de commis sie een onderzoek in. In drie van deze gevallen oordeelde de commissie, dal de gemeente onbehoorlijk had gehandeld. De commissie vond, dat de gemeente veel te lang had gedaan over de afhandeling van door burgers ge dane aanvragen/verzoeken. Bovendien was verzuimd, de burgers tijdens de afhandelingstermijn op de hoogte te stellen van de stand van zaken. In de overige vier door de ombudscommissie onderzochte klachten oor deelde de commissie, dat de gemeente behoorlijk had gehandeld. In enkele gevallen gaf de commissie wel een aanbeveling. De commissie heeft bij voorbeeld aanbevolen, de bestaande standaard-procedures voor het geven van voorlichting aan inwoners bij uitvoering van (weg)werkzaamheden. zo nodig aan te passen aan de specifieke situatie. Degenen die geïnteresseerd zijn in het jaarverslag van de commissie, kun nen gratis een exemplaar afhalen bij de sectie communicatie. Dit is een mooie aanleiding om het bestaan van deze commissie en de wijze van werken nog eens aan dacht te geven. De Ombudscommissie Middelburg is in 1993 door de gemeenteraad in gesteld en heeft een onafhankelijke positie. Dit betekent dat de drie le den en het plaatsvervangend lid van de commissie in geen enkel opzicht werkzaam zijn bij de gemeente of er banden mee hebben. Alleen de secretaris, die de commissie in haar werk ondersteunt, is in dienst van de gemeente, maar voor het werk uitsluitend verantwoording ver schuldigd aan de ombudscommis sie. De Ombudscommissie onderzoekt schriftelijke klachten, maakt hier van een rapport en kan aanbevelin gen doen om eventuele fouten te herstellen en in de toekomst te ver mijden. De Ombudscommissie brengt jaarlijks aan de gemeente raad verslag uit van de verrichte werkzaamheden. Samenstelling De samenstelling van de commissie is als volgt: de heer mr. D.F. Vos. voorzitter: de heer M.A. Mondeel, lid: mevrouw P.A. Jasperse-Moogerhei- de, lid. De Ombudscommissie wordt bijge staan door een ambtelijk secretaris, mevrouw mr. A.C. Beije-van Dui- vendijk. en de heer mr. J.J. Groe- nenberg, plaatsvervangend secreta ris. I-Iet secretariaat is gevestigd in het stadhuis. Lange Noordstraat 1. Welke klachten? U kunt bij de Ombudscommissie terecht wanneer u ontevreden bent over de manier waarop ambtenaren, gemeentebestuurders of gemeente lijke instanties zich tegenover u hebben gedragen. Dat wil zeggen over de manier waarop zij hun werk hebben ge daan en ook over de resultaten van dat werk. Hebben zij u correct te woord gestaan, u voldoende en tij dig informatie of antwoord gege ven? Hebben zij u ook op mogelijke an dere beroepsmogelijkheden gewe zen? Hebben zij de in uw geval van belang zijnde wetten en voorschrif ten goed toegepast of uitgevoerd? U ziet er kunnen heel wat aanlei dingen zijn om te klagen! Een paar voorbeelden: U hebt de gemeente schriftelijk ver zocht maatregelen te nemen tegen het vandalisme in uw wijk. Na en kele maanden hebt u nog geen en kele reactie ontvangen van de ge meente. In dit geval kimt u een klacht indienen bij de Ombudscom missie. U hebt een brief geschreven aan de gemeente en informeert telefonisch, op welke termijn u een reactie kunt verwachten. De betrokken ambte naar is erg onvriendelijk en wei gert, zonder opgave van redenen, u de gevraagde informatie te vers trekken. Ook in dit geval kunt u een klacht indienen bij de Ombudscom missie. Welke klachten niet? De Ombudscommissie behandelt geen klachten die betrekking heb ben op de politie of de parkeerpoli tie. Ook klachten over het algeme ne beleid van de gemeente, dat de gemeenteraad heeft vastgesteld en waarvan bijvoorbeeld gemeentelij ke verordeningen uitvloeisel zijn. kunnen niet bij de Ombudscommis sie worden ingediend. Datzelfde geldt voor gemeentelijke beschikkingen waarvoor aparte be roeps- of bezwaarschriftenprocedu res gelden. Een paar voorbeelden: De gemeenteraad besluit ^enkele du re schilderijen te kopen, ter ver fraaiing van het stadhuis. U vindt, dat dit geld beter gebruikt zou kun nen worden voor andere voorzie ningen in de stad. Tegen dit besluit van de gemeenteraad kunt u echter geen klacht indienen bij de Om- bi tdstom m issi e. De woningbouwvereniging krijgt van burgemeester en wethouders een vergunning voor het rooien van enkele kastanjebomen naast uw wo ning. U vindt, dat deze prachtige bomen moeten blijven staan. U kunt ■dan een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders tegen het verlenen van de rooivergun- ning. In dit geval kunt u niet terecht bij de Ombudscommissie. Hoe dient u een klacht in? U kunt uw klacht schriftelijk in dienen bij de Ombudscommissie op hel in dit artikel vermelde adres. Schrijf kort en duidelijk wat er is gebeurd, wanneer het is gebeurd en waarom u het daar niet mee eens bent. Uw brief moet zijn voorzien van naam. adres en eventueel tele foonnummer. Het secretariaat van de Ombuds commissie kan u als dat nodig is helpen bij. het op schrift stellen van uw klacht. Twijfel? Wanneer u twijfelt of u met uw klacht bij de Ombudscommissie aan het juiste adres bent. dan kunt u contact opnemen met de secretaris van de commissie (telefoonnummer 0118-675434. U kunt uw schriftelijke klacht sturen naar: Ombudscommissie Gemeente Middelburg Postbus 133 4330 AC MIDDELBURG Jeugddebat: "Verder kijken dan je neus lang is" Raadsleden in gesprek met jongeren Jonseren. wie zijn dat? Wat willen ze? Politici, wat doen ze en waarom? Veel jongeren zeggen over polilick: "Kan mij het wat schelen?" Dal wil niet zeggen dat zij geen eigen me ning hebben. Ze lopen niet snel achter een ideologisch vaandel, maar per onderwerp hebben ze wel degelijk iets te zeggen. Hoe denken zij voor allerlei zaken. Voor veel inwoners, ook voor jon geren. is het niet zo duidelijk wat een gemeentebestuurder doet. Waar is hij of zij mee bezig, welke keu zen moeten ze maken. Wat komt er kijken bij het besturen van een stad. Veel vragen, weinig antwoorden nog. De gemeente is op zoek ge gaan naar die antwoorden door contact te leggen tussen jongeren en politici. Door van beide groepen te verwachten dat ze "verder kijken dan hun neus lang is". De eerste zet was het organiseren van een jeugddebat op 30 mei met als dagvoorzitter Bas Westerweel. de bekende t.v.-presentator. Vijftig jongeren namen deel aan hel debat. Veel meer jongeren waren vooraf betrokken bij het debat. Op de middelbare scholen is door de jongeren zelf bepaald waarover ge sproken ging worden. Acht koppels van raadsleden en ambtenaren zijn naar de scholen toe gegaan om met de jongeren te praten. Het sociaal- cultureel werk heeft hetzelfde ge daan in het jongerencentrum Mid- gard. Op 30 mei werden eerst in kleine groepen de onderwerpen uitgediept, zoals dat ook gebeurt in raadscom missies. Vervolgens was een plenai re discussie in de raadzaal. De cate ring werd verzorgd door leerlingen van ROC-Zeeland. De conclusies uit dat debat worden nu verder uitgewerkt. Alle deelne mende partijen hebben een lijst met vragen ontvangen. Zodra deze alle maal ingevuld zijn. kunnen defini tieve conclusies worden opgesteld. Om een idee te geven van wat be sproken is, zetten we hier enkele belangrijke onderwerpen alvast op een rij. Communicatie De thema's voor het debat werden aangedragen tijdens bezoeken aan scholen en jeugdhonken door "be- zoekteams", bestaande uit een raadslid en een ambtenaar. Zowel jongeren als bezoekteams hebben aangegeven dat zij deze gesprekken nuttig en plezierig vonden. Er moest dus gezocht worden naar een manier om deze gesprekken regel matig te houden. Om dit goed te kunnen organiseren worden de scholen aangeschreven met de vraag wat er mogelijk en wenselijk is. Op welke manier en Foto: R. Oreel wanneer passen deze bezoeken in het schoolprogramma. Een bezoekronde kan dan worden afgesloten met een grotere bijeen komst, De ideeën daarover worden nog verzameld. Vrijetijdsbesteding Onderzoek moet worden gedaan naar de mogelijkheid om in het bin- nenstadsoverleg met SEM en HAM en dergelijke instanties evenemen ten voor de jeugd structureel op de agenda te zitten. Er zal meer bekendheid worden ge geven aan bestaande activiteiten vooral op sportgebied. Voor leerlingen van de basisscholen worden al sportmiddagen georgani seerd om ze kennis te laten maken met heel uiteenlopende sporten. Met hetzelfde doel, maar dan voor een groter publiek, wordt ook jaar lijks de sportmanifestatie op de Middelburgse Markt gehouden ("Markt wordt sportpark"), zoals op 31 mei jl. Sportinstuiven zijn er in de Kruitmolen op maandagmiddag en -avond en woensdagmorgen. Een "sportstrippenkaart". waarmee je een aantal sportactiviteiten kunt bezoeken om kennis te maken is een suggestie die wordt onderzocht. Een skatebaan aanleggen ergens in de binnenstad zal op vooral ruimte problemen stuiten. Alternatieven worden bekeken, waarbij zowel de plaats als de financiering onder werp zijn van discussie. Veiligheid Veel mensen, ook de jongeren, ken nen een gevoel van onveiligheid op stille en donkere plekken in de stad. Daar is al een inventarisatie van ge maakt enkele jaren geleden, die misschien moet worden bijgesteld. Een aantal plaatsen in de stad kan op die manier worden verbeterd. Veel jongeren blijken bereid te zijn mee te helpen met het opruimen van hun eigen rommel. Het is be langrijk dat daarvoor samen met de gemeente een plan van aanpak komt en dat de jongeren elkaar hierop aanspreken. Meer voorlichting moet er op de scholen komen over het gebruik van alcohol en soft- en harddrugs, te beginnen op de basisscholen. Met het ZCAD kan worden beke ken hoe die voorlichting, ook door middel van folders, uitgevoerd kan worden. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 22 tot en met 28 september maandag rundergehaktbal in jus, crème- spinazie, aardappelen dinsdag witlofschotel met ham en kaas, aardappelen woensdag varkenshaasje, wortelen, aard appelpuree donderdag kip of kalkoen, groenten, aard appelen vrijdag visfilet, aardappelen, groenten zaterdag pannenkoeken gevuld met vruchten zondag wat de pot schaft Foto: E. Engel Het college van burgemeester en wethouders heeft onlangs besloten dat de winkels in geheel Middelburg (postcodegcbieden 4331 l/m 4339) op zon dag 5 oktober 1997 geopend mogen zijn. De winkels mogen dan tussen 09.00 en 20.00 uur hun deuren openen. Deze dag is aangewezen op verzoek van een Middelburgse woninginrich ter. In hoeverre andere winkeliers gebruik zullen maken van deze mogelijk heid tot openstelling is op dit moment nog niet bekend. Overigens mogen in het centrum van Middelburg (postcode 4331) de win kels elke zondag en een aantal feestdagen geopend zijn. De winkeliers zelf kunnen bepalen of zij ook daadwerkelijk van deze mogelijkheid gebruik willen maken. De winkels die buiten hel centrum gevestigd zijn. moeten in principe op zon- en feestdagen de deuren gesloten houden. Volgens de Ver ordening kan het college van burgemeester en wethouders 12 zon- en feest dagen per jaar aanwijzen waarop het verbod om de winkeldeuren te ope nen. niet geldt. Zo'n vrijstelling is dus verleend voor bovengenoemde dag. Wilt u meer informatie over de Winkeltijdenwet of de Winkeltijdenverorde- ning, dan kunt u contact opnemen met mevrouw A. Rouwendal van de af deling Economische Ontwikkeling en Grondzaken, tel. (0118)-675253. Alle gemeentelijke kantoren (Diensten Middelen, Stadsontwikkeling, Stadsbeheer en Maatschappelijke Zaken en het Gemeente-archief) zullen in de toekomst op maandag tot en met vrijdag geopend zijn van 08.00 lot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Op de donderdag zal een aantal gemeentelijke organisatie-onderdelen ook 's avonds zijn geopend van 18.00 tot 20.00 uur. Dit geldt voor het Gemeen te-archief, de afdeling Sociale Zaken en de secties Burgerzaken, Bouwen en Wonen en Communicatie, evenals de sectie Interne en Juridische Zaken van de Dienst Stadsbeheer. Alleen voor de sectie Burgerzaken worden afwijkende openingstijden ge hanteerd. Deze sectie zal dagelijks geopend zijn van 08.00 tot 13.00 uur en op de donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Ruimere openingstijden van deze sectie leiden lot een uitbreiding van de formatie, hetgeen het col lege om financiële redenen niet verantwoord acht. In eerdere berichten werd gemeld dat deze openingstijden in zouden gaan per 1 oktober. Dit zal een later tijdstip zijn. dat nog nader be paald moet worden. Zo snel mogelijk zal er dan ruime bekendheid aan worden gegeven. Sinds januari 1997 is het van gedachten wisselen met de Middelburgse wethouders en burgemeester er een stuk eenvoudiger op geworden. Elke dinsdag houden de wethouders en de burgemeester een uur vrij van 16.30 tot 17.30 uur voor de Middelburgers die hen willen spreken. Tijdens het spreekuur kunnen allerlei zaken aan de orde komen. Het is ech ter niet de bedoeling dat het spreekuur officiële bezwaar- en beroepsproce dure vervangt. Een afspraak voor het spreekuur kan worden gemaakt voor de wethouders via telefoon 675431; voor de burgemeester via telefoon 675780. Op maandag 29 september vindt de jaarlijkse excursie van de gemeente raad van Middelburg plaats. De raad zal een bezoek'brengen aan het nieu we Toeristisch Huis Zeeland, de nieuw gefuseerde scholengemeenschap Nehalennia, Mieras mosselen en schelpdieren te Arnemuiden en aan het rechtbankcomplex. De raad houdt jaarlijks een excursie om op de hoogte te blijven van de di verse ontwikkelingen in de stad c.q. omgeving en om kennis te kunnen ne men van het gevoerde beleid van de te bezoeken instanties/bedrijven. Over de voorgenomen herbestra- tingswerken van de Noordweg tussen het begin van Brigdamme en de Gereformeerde kerk wordt een informatiebijeenkomst ge houden op donderdag 25 septem ber 1997 om 19.30 uur, in het wijkcentrum "Van Cittershof", Van Cittersstraat 64 te Sint-Lau- rens. (Tel.nr. 61 34 32). Inspraakprocedure Er komt ook een inspraakprocedure over het herbestraten van dit ge deelte Noordweg. Met wensen en suggesties zal zo mogelijk rekening worden gehouden bij de uitwerking van de plannen. Inspraakprocedure Er komt ook een inspraakprocedure over het herbestraten van dit ge deelte Noordweg. Met wensen en suggesties zal zo mogelijk rekening worden gehou den bij de uitwerking van de plan nen. Tot 5 november 1997 kunt u uw mening schriftelijk kenbaar maken op een inspraakformulier. Tot die tijd ligt hel plan ter inzage bij: - het wijkondersteuningspunt Nieuw Middelburg, gevestigd in het Van Epenpark (op dinsdagen van 09.00 t/m 11.00 uur geo pend); - sectie Communicatie, Stadhuis straat 2 (geopend 08.00 t/m 12.30 uur en van 13.30 t/m 17.00 uur); - dienst Stadsbeheer, bij de sectie Interne en Juridische Zaken en de sectie Civiele Techniek, bei den in de Vlissingsestraat 21 te Middelburg (geopend van 8.00 t/m 12.00 uur en van 13.00 t/m 16.00 uur). Op deze plaatsen zijn ook de in spraakformulieren verkrijgbaar. Omschrijving van het werk Voorafgaande aan de herbestra- tingswerken gaat N.V. Delta Nuts bedrijven in dit gedeelte Noordweg de waterleiding en een elektrakabel vernieuwen. Ook gaat de gemeente enkele rioolhuisaansluitingen over zetten van het secundair riool op het hoofdriool. De straatindeling van het gedeelte in Brigdamme verandert in feite weinig en ziet er als volgt uit. De rijbaan, met de huidige breedte, wordt uitgevoerd in nieuwe gebak ken gele klinkers dikformaat. De parkeervakken worden uitgevoerd in aanwezige rode klinkerkeien. Voor het vrachtverkeer is besloten eenrichtingsverkeer in te stellen, in de richting van de kern Sint-Lau- rens. In het gedeelte van Brigdam me tot de kerk is besloten de rij baanbreedte terug te brengen van 5.50 meter naar 5.00 meter. Om de snelheid van het verkeer af te rem men zullen er in dit gedeelte op re gelmatige afstanden gebogen drem pels worden aangelegd. In de schei- dingshaag tussen rijbaan en fiets pad zullen bomen geplant worden. Voor de inrichting met drempels, verkeersremmers en groenelemen- ten is deze inspraakprocedure be stemd. Nadere technische informatie over ile plannen kan u verkrijgen bij de dienst Stadsbeheer, de heer C. Mouthaan (tel.nr. 67 53 91). De huursubsidiewetgeving is per I juli 1997 ingrijpend gewijzigd. Een van de belangrijkste wijzigingen is de invoering van een vermogens toets. Niet alleen het vermogen van de aanvrager moet worden opgege ven maar ook dal van de partner en alle medebewoners. Onder vermogen moet worden ver staan: tegoeden bij banken, auto. caravan, boot. onroerende goederen etc. Voor elke bewoner moet hiervoor een apart formulier worden inge vuld. Peildatum voor de bepaling van het vermogen is 1 januari 1998. U moet dus een schatting maken. Let u er dus op dat u, uw partner en uw medebewoners elk het eigen formu lier ondertekent. De meeste huurders, die reeds huursubsidie ontvangen, hebben in middels van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer een voor gedrukt formulier 'Vervolgaan- vraag huursubsidie' toegestuurd gekregen. Degenen die sinds kort of geen huursubsidie ontvangen, kunnen een formulier afhalen bij: het bureau huursubsidie van de af deling sociale zaken. .Simpelhuis- straat I in Middelburg. Het formulier dient door u. uw partner en uw overige medebewo ners volledig te worden ingevuld en ondertekend. Wanneer het formu lier volledig is ingevuld en voor zien van bijlagen, kunt u het in een voldoende gefrankeerde envelop opsturen. Als u huurder bent van de woning bouwvereniging, moet u het formu lier sturen naar: Woningbouwver- eniaina Middelburg, Postbus 7120. 4330. GC Middelburg. Als u particulier huurt kunt u het opsturen naar: gemeente Middel- bura. bureau huursubsidie. Postbus 510. 4330 AN Middelburg. Als u vragen heeft over hel invullen van het aanvraagformulier kunt u telefonisch contact opnemen met: de medewerkers van bureau huur subsidie, tel. 675667. Wat moet u opsturen of meenemen? - het aanvraagformulier huursubsi die voor het subsidiejaar 1 juli 1997-1 juli 1998: Denkt u er aan liet aanvraagformulier hurusubsidie vóór I oktober in te leveren Foto: Johan Sinke. - de namen, geboortedata, en fisca le nummer van u, uw partner en al uw medebewoners wanneer deze niet op het formulier ver meld staan; - een kopie van het belastingbiljet 1996 van u, uw partner en mede bewoners; - hel geschat vermogen per 1 janu ari 1998 van u. uw partneren uw medebewoners. Voor uw partner en elke medebewoner moet een apart formulier worden ingevuld en door henzelf worden onderte kend, wanneer zij boven de 18 jaar zijn. Voor medebewoners on der de 18 jaar moet de wettelijke vertegenwoordiger ondertekenen. Wat verder nog van belang is. Ten eerste: de op het aanvraagfor mulier opgegeven personen, inclu sief eventuele onderhuurders en/of medebewoners, moeten op de peil datum (dit is 1 juli 1997) in hel be volkingsregister staan ingeschreven op het adres waarvoor huursubsidie wordt aangevraagd. In de tweede plaats mogen op de peildatum op het adres waarvoor huursubsidie wordt aangevraagd in het bevolkingsregister geen andere personen staan ingeschreven dan op liet formulier opgegeven. Uw aanvraagformulier moet bij de gemeente zijn ingediend vóór 1 oktober 1997 of binnen 3 maan den na de ingangsdatum van de huur. Van de zes gespreksavonden. die het college van burgemeester en wethouders houdt in de Middel burgse wijken, zijn er nu drie ge houden. Er komen er nog drie: maandag 22 september voor inwoners van Dau- wendaele en Nieuw en Sint Joos- land in Ontmoetingscentrum Dau- wendaele; op woensdag 24 septem ber voor inwoners van Stromen- wijk, 't Zand. en Griffioen in de au la van de CSW; op dinsdag 21 ok tober voor vertegenwoordigers van Middelburgse maatschappelijke groeperingen en belangengroepen in hei stadhuis. Van alle avonden wordt een "actiepuntenlijst" ge maakt. Deze zijn beschikbaar vanaf tien dagen na de betreffende ge- spreksavond bij het wijkondersteu ningspunt of de sectie Communica tie. Wie niet in de gelegenheid is er daar een op te halen, kan bellen met Communicatie, dan wordt het opge stuurd. «•Wv De Ombudscommissie behandelt bijvoorbeeld klachten over ambtenaren. Foto: E. Engel

de Faam | 1997 | | pagina 5