WINTERGEVOEL van de hippie en de yup Door Karina Leijnse Woensdag 17 september 1997 FAAM/VLISSINGER 19 Het zakenpak m/v: voor heren het driedelig kos tuum voor dames het broek- of mantelpak. De mannenversie met een tikkeltje schouder eraf, de vrouwen liever een beetje schouder erbij. De broek van de man is smal tot zeer smal, heeft een iets hogere taille en het liefst geen band- plooi. De lengte van de pijp met brede omslag moet net de schoen ra ken (geen knik meer). Het jasje is getailleerd en voorzien van een en kele rij knopen. Het vrouwenpak is evenzo slank gesneden maar wat losser rond het lijf. De broek mag best wat wijd zitten. In tegenstel ling tot de heren mag een dubbele rij knopen nog wel. In plaats van een broek is het rokje er nog steeds maar dan wel super mini zodat het net onder het jasje uit komt. Aan het eind van die meterslange benen paraderen dan gevaar lijk hoge hakken. Power woman is back! Ge bruikt worden fraaie wollen stoffen in een bijna onzichtbare grote ruit, de klassieke Prince de Galle of een jazzy krijtstreep. Ook stretch materialen zijn gesignal eerd die het net te krap pe mannenpak de broodnodige bewe gingsvrijheid geven. On der het mannenpak dat deze winter in vele nu ances bruin te zien is een overhemd met bre de stropdas in een licht blauwe kleur. Bruin en blauw gaan hand in hand, de eerste als bo ventoon de tweede als accent kleur. Naast hemd mag er deze win ter, net als vorig sei zoen, casual shirts met ritsje, v-hals of geblokte gebreide spencer onder het jasje gedragen wor den. De brave school jongen doet het nog een jaartje over. Een winterjas koop je om in te wonen. En deze winter zijn ze enorm be haaglijk. Polyesters voe ren de boventoon zowel voor de sportievere ver sies als voor de geklede jas. High-tech doek dat water en wind afstotend is vaak voorzien van een extra glans voor een 'catchy' effect. De stoere Wie al een voorronde geproefd heeft van de nieuwste najaars- en wintermode kan het niet ontgaan zijn: het wordt flink bruin de komende tijd. Winkels hangen vol met camel, koffie, chocolade, mokka of gewoon bruin. Voor het silhouet en het materiaal tekenen jaren '60 invloeden. Sluik en lang voor een lijzig effect en stoffen zo zacht als het 'love and peace'-gevoel zelf Als absolute tegenpool het zakenpak. Voor de mannen slank gesneden, voor de vrouwen masculina met een knipoog naar de jaren '80. De terugkeer van schou dervullingen die doen denken aan de carrière makende yup. Twee uitersten samen in een winter. caban, de jas die afkom stig is uit de werkmans kloffie, heeft twee rij knopen reikt tot over de heupen en heeft een stevige brede rever. Maar het mag deze win ter ook wat glamoures zijn zelfs voor de man. Dit rijkere imago wordt verkregen door een glanzende nepbont kraag die als een stola over de schouders valt. Deze jassen zijn enkel- lang en van een zachte wollenstof. Een jas die de allure van een dandy geeft. De hippie invloe den zijn sterk vertegen woordigd deze winter. Retro hippies rukken op en halen hun gram in de zucht naar aaibare en 'voel'-stoffën. Voor de jassen passeren alle ver sies nepbont, van kort geschoren tot een stevi ge krul maar ook lang harig en pluizig de re vue. Als het maar harig is. Zelfs de originele Af ghaanse jas waar de vacht van een complete lama in verwerkt is en die zo krap zit dat je er bij de oksels onmiddel lijk uitscheurt is weer helemaal terug van weggeweest. Wie er nog een op de zolder heeft liggen kan de lui zen eruit schudden en als neo hippie weer he lemaal 'te wauw' zijn. De retro hippie-stijl be reikt deze winter op vele fronten een hoogtepunt, fluweel, chenille, flock- print in arabeskdessin, bouclé; allen stoffen die erom vragen liefdevol geaaid te worden. Ook de combinatie van ver schillende printjes en stofjes in een outfit doet bijna denken aan de Oosterse mix uit de ja ren zestig. En als klap op de vuurpijl de terug keer van dat enkel lange grof gebreide vest met zakken, grote knopen en een kraag. Zo'n kle dingstuk waarvan je ver geten was dat het ooit bestaan heeft. In de ja ren zestig met grove breinaalden uren vak werk geweest, nu in een handomdraai met een computer gestuurde breimachine vervaar digd. Nu is het slechts nog wachten op de jas gemaakt van een Per zisch tafelkleed en de poncho. De kinderschoen is een begerenswaardig arti kel. Ze zijn geavanceerde technische hoog standjes en de vormgeving laat niets meer te wensen over. Geavanceerd vanwege de hoge ei sen voor een deskundige loopontwikkeling, mo- dieuse vormgeving omdat een kinderschoen blijkbaar een uitdagend object is voor veel de signers. De keuze voor de consumentjes is zo groot en divers dat het moeilijk is om slechts bij één paar per seizoen te blijven. De kinderschoen wordt 'volwassener' zonder dat het kinderima go eraf gaat. Het modebeeld is overwegend stoer, ook voor de meisjes. Hier en daar zie je wel wat elegante laarsjes die smal gesneden volgens de laatste sixties trend vormgegeven zijn. Heldere kleuren zijn als accenten gebruikt op een basis van zwart. De spekzool is weer te rug en begint naast de profielzooi een goeie tweede plaats in te nemen. Dat zullen de mees te ouders helemaal niet erg vinden want pro fielzolen zijn goed voor een constante stroom opgedroogde modder in huis, om nog maar te zwijgen over ander ongerief. Even weggeweest maar weer volop in beeld is het gebruik van vel- cro oftewel klittenband. De uitvinding die ve ters, knopen en ritsen totaal overbodig maakt. Kinderen zweren erbij want leren strikken is toch altijd een heksentoer, bovendien zijn de schoenen in een mum van tijd aan en uit en is er geen gedoe meer met knopen in de veters en afgetrapte hielen. Een goeie kinderschoen staat of valt bij een goeie pasvorm. Barbara Stevens van Pompidoe, een kinderschoenenzaak in Vlissingen, legt uit dat een stevige hiel oftewel de contrefort van de schoen en de maat het meest bepalend zijn voor de kwaliteit van de schoen. „Een goed voetbed is fijn maar de binnenkant van de schoen moet verstevigd zijn voor een goede af wikkeling van de voet. Een schoen mag nooit de groei van de voet belemmeren maar hij mag ook niet op de groei gekocht worden want dan gaat de voet schuiven". De kinderschoen stapt er stevig op los

de Faam | 1997 | | pagina 19