Pannenkoeken, poffertjes en smouters bij pannenkoekenhuis Fiederelsje Foto Verschoore krijgt Kodak onderscheiding Wetenschapsdag in Middelburg met ontwerpwedstrijd ■r Lonen horeca onder de loep Dag van de ouderen in Open Hof Voormalige Kaasboer gaat weer open Stichting Horeca Onderwijs mMÊÈÊn* i kil Wie kent niet het oude Hollandse rijmpje 'Elsje Fiederelsje, zet je klompjes bij het vuur'? Clau- dine Nitzsche uit Middelburg in ieder geval wel. Zij is onlangs haar pannenkoekenhuis Fie derelsje in de Korte Geere in Middelburg be gonnen. Zaterdag 20 september wordt de zaak officieel geopend. Op het menu van Fiederelsje prijken niet alleen pannenkoeken maar ook poffertjes, eenvoudige gerechten en de tradi tionele Zeeuwse smouters. Smouters De Vlissingse vestiging van Foto Verschoore is door Kodak onderscheiden met de Kodak Ex press Quality Award. Deze onderscheiding wordt ieder kwartaal toegekend aan vier zaken met een 1 uur service die aan de hoogste kwa liteitsnormen voldoen. Het is de eerste keer dat Verschoore de onderscheiding krijgt, wel zit de fotozaak al jaren in de top tien van bedrijven die kwalitatief de beste producten afleveren. De voormalige Kaas boer in Biggekerke is maandag heropend onder de naam Tennis Centrum Remato. Ten- nisleraren Remco Maandag en Marjolein Kodde nemen het sportgedeelte voor hun rekening en Pieter Boone uit Grijpskerke exploiteert de kantine. Het complex is voor zien van een nieuwe bar en vanuit de kanti ne kan nu ook op de tennisbanen worden gekeken. Het restau rant is ook weer open en is beschikbaar voor partijen. In het Vlissingse wijkcentrum Open Hof wordt 1 oktober de Internationale Dag van *de Oude ren gevierd. De organisatie van het evenement is in Vlissingen in handen van het Lokaal Co mité Dag van de Ouderen Vlissingen. CURSUS AOV/hov CURSUS CAFÉBEDRIJF/SOCIALE HYGIENE Net zwanger? 50 minuten Diana Janse neemt Van Marion over PPfiPSir tl Nieuwe winterhand Skoda voor vrouwen Panasonic en Mc Donald Z00 Antwerpen Nieuwe Citroën Zee-Idee Onschatbare klassieker Accessoire-actie VW en Audi Liliane kerstkaartactie Boekje over zacht tapijt Woensdag 17 september 1997 FAAM/VLISSINGER 13 Zo'n anderhalve maand gele den opende Claudine Nitzsche de deuren van haar pannen koekenhuis Fiederelsje. Met de officiële opening heeft zij gewacht tot na het seizoen en zaterdag 20 september is het zover. Clown Joli Jolig komt de kinderen vermaken met ondermeer een ballonnen-bla zende pop en een goochelaar vertoont' zijn trucs. Koken lag eigenaar Claudine Nitzsche al tijd al goed en nu heeft ze dan haar eigen pannenkoeken huis. „Ik ben eigenlijk bij pan nenkoeken gekomen omdat me dat wel leek te behapstuk- ken", legt Nitzsche uit. „Be halve pannenkoeken en poffertjes staan er ook andere gerechten op de menukaart, niet iedereen houdt nu een maal van pannenkoeken". Speciaal voor gasten die niet van pannenkoeken houden serveert Claudine zelfgemaak te broodjes met rauwkostsala- de, ham, brie, shoarma vlees of gerookte forelfilets. Voor liefhebbers van vlees zijn er rundertournedos. Het meel voor de pannenkoe ken, poffertjes en broodjes haalt Claudine bij molenaar Brasser uit Biggekerke. In de witte korenmolen uit 1712 maalt Brasser als enige in Zeeland beroepsmatig koren tot meel. De molenaar levert niet alleen de ambachtelijke meelsoorten aan Fiederelsje. „Toen ik er een keer was ver telde hij dat zijn vrouw zo'n lekker recept voor smouters heeft", vertelt Nitzsche. „Ik had daar nog nooit van ge hoord maar het is een typi sche Zeeuwse lekkernij. Het houdt het midden tussen een oliebol, krentenbol en poffer tje, maar vet zijn ze absoluut niet". De molenaarsvrouw wilde het oude recept aanvan kelijk niet verklappen maar na enig aandringen is zij toch ge zwicht. De smouters die wor- Claudine Nitzsche met een schaal echte Zeeuwse smouters. den geserveerd met poeder suiker prijken nu op de menu kaart van pannenkoekenhuis Fiederelsje. „Gewoon voor bij de koffie of als hartig tussen doortje", verklaart Claudine. „Bijna niemand kent het maar oudere Zeeuwen kunnen zich de smouters nog wel herrin- neren. Er zaten pas twee. oudere Zeeuwen op het terras die niet wisten wat ze overkwam toen ze zagen dat wij smouters ver kopen. Ze vertelden dat er vroeger een meisje bij hun op school zat die de smouters als lunch van huis mee kreeg. Dat was de laatste keer dat ze de smouters hadden geproefd". Tijdens de officiële opening op 20 september komt clown Joli Jolig ondermeer de prij zen uitreiken van een teken wedstrijd voor kinderen die enkele weken geleden is be gonnen. Om de opening te vieren zijn er verschillende aanbiedingen. Zo krijgen de gasten van Fiederelsje gratis' koffie bij een portie poffertjes, gaat een portie smouters over de toonbank voor een vrien denprijsje en is er gratis vanil- le-ijs bij een kinderpannen koek. Niet alleen tijdens de opening van het pannenkoekenhuis is er extra aandacht voor kinde ren. Speciaal voor partijtjes is er op de eerste verdieping van de zaak een Fiederelsjeskamer ingericht. Nitzsche: „Die ka mer is speciaal voor kinder feestjes. We verzorgen ook complete feestjes waarbij ge kozen kan worden uit een aan tal thema's. Zo kunnen ze een indianenfeest houden, zelf pannenkoeken bakken in com binatie met een spel of knut selen". Voor de kinderfeestjes wordt Claudine bijgestaan door een aantal vriendinnen. Het feestvarken mag boven dien altijd zelf zijn of haar pannenkoek bakken en krijgt ook nog een cadeautje van Fiederelsje. Medewerkers van de afdeling horeca van de CNV Industrie- en Voedingsbond gaan woensdag 17 september de lonen van hore- ca-medewerkers onder de loep nemen. Werknemers in de horeca, catering en ver- blijfsrecreatie kunnen hun loon laten contro leren bij de bond. Zowel leden als niet-leden kunnen bij de looncontrole terecht. Als er dingen niet blijken te kloppen helpt de bond leden verder. Niet-leden krijgen gratis advies over wat zij moeten doen. Medewerkers van de CNV Horeca bereke nen op de informatiemiddag of het salaris overeenstemt met loonafspraken in de CAO voor werknemers in de horeca of de ver- blijfsrecreatie. Aan de hand van de loon- strook wordt het juiste loon bepaald. Fou ten komen op die manier snel aan het licht en kunnen worden verholpen. Om dat goed te kunnen doen is het noodzakelijk dat werknemers hun loonstrook en arbeidsover eenkomst meenemen. Daarnaast geven medewerkers van de CNV ook informatie over zaken als vakantiegeld, overuren, arbeidsomstandigheden en reis kostenvergoeding. De looncontrole wordt van 15 tot 17 uur gehouden in het Zuiderba ken aan de Rentmeesterlaan in Middelburg. Alle honderdtwintig zaken die een fotominilab van Kodak hebben worden streng door de fabrikant gecontroleerd. „Wekelijks sturen de zaken de testresultaten van de chemi caliën naar ons op", legt Ge rard Meijs van Kodak uit. „Als die testen goed zijn is dat voor ons een indicatie dat de foto's waarschijnlijk ook goed zijn. Maar zo eenvoudig is het niet, via periodieke steekproeven controleren wij de kwaliteit van de foto's". Zo komt er on geveer om de vier weken een medewerker van Kodak bij Verschoore binnengewandeld die de afgedrukte foto's aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt. Meijs: „We letten dan niet alleen op de kwaliteit van de afdruk maar controle ren bijvoorbeeld ook of het formaat wel precies goed is en of de films goed zijn ge sneden". De fotozaak van Ad Ver schoore bleek dit kwartaal als beste uit de bus te komen. Zelf denkt hij dat dit komt door de inzet van zijn mede werkers Fons Wijnacker die de foto's afdrukt. „Fons heeft ja renlange ervaring in dit werk", vertelt Verschoore. „Doordat hij heel precies te werk gaat kunnen we kwalita tief goede foto's afleveren. Dat moet ook wel want tegen woordig kan je haast op iede re hoek van de straat foto's af laten drukken. Wij moeten ons dus onderscheiden door kwa liteit". Met name de drukke periodes kunnen wel eens voor problemen zorgen. Ver schoore: „Als het heel druk is krijg je de neiging om dingen af te raffelen. Bij ons gebeurt dat niet. Ook als het druk is blijft Fons heel consciëntieus werken". Gerard Meijs (links) overhandigd de onderscheiding aan Ad Verschoore. Fons Wijnacker kijkt op de achtergrond toe. Marjolein Kodde, Pieter Boone en Remco Maandag van Ten nis Centrum Remato. De vorige eigenaar van de voormalige Kaasboer heeft het er slechts twaalf maanden volgehouden. De bowlingbaan werd eruit gesloopt en men concentreerde zich voorname lijk op de verhuur van geluids installaties. „We hoorden van de ene op de andere dag dat de zaak failliet was", vertelt Marjolein Kodde. „Ik denk dat ze een beetje verkeerd geïn vesteerd hadden". Marjolein Kodde en Remco Maandag werden door een projectont wikkelaar gevraagd of zij mis schien het bedrijf wilden voortzetten. Kodde: „We wa ren al een aantal jaren bezig om een tenniscentrum in Mid delburg op te zetten. Dat wist die projectontwikkelaar ook en toen zijn we hier aan begon nen. Van de bank en de cura tor van de Fix mochten Maan dag en Kodde de banen blij ven gebruiken, zo konden de lessen gewoon doorgaan. Na een verbouwing van twee maanden is het complex 15 september heropend onder de naam Tennis Centrum Rema to. „Er was ten eerste nogal wat achterstallig onderhoud", doet Remco Maandag uit de doeken. „We hebben de ten nisbanen eens grondig schoongemaakt en we hebben een oud werkhok ontruimd en bij de kantine getrokken. Van uit de kantine kan nu zo op de banen worden gekeken". De kantine is voorzien van een nieuwe bar en ook het restau rant kan weer open. Horeca ondernemer Pieter Boone gaat het restaurant echter niet in de •axjfc oude stijl voortzetten. Het res taurant is alleen geopend voor partijen, het fameuze steen grillen blijft echter wel be staan. In het tenniscentrum gaan Kodde en Maandag aller eerst lessen geven, daarnaast is er een competitie en wor den er regelmatig wedstrijden georganiseerd. „Voor dames hebben we op maandagmid dag en woensdag- en vrijdag morgen wedstrijdjes. Er wordt dan getost en de dames spe len steeds tegen een andere tegenstander", legt Kodde uit. „Voor de jeugd is er een acht- kampcompetitie en verder is er heren- en damessponsor- tennis". De lessen die Remato verzorgt worden gegeven op alle niveaus en de banen zijn ook te huur voor tennis of badminton. Marjolein Kodde en Remco Maandag hebben allebei een opleiding tot ten- nisleraar gevolgd bij de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Tennis Centrum Remato is zeven dagen per week geopend van 9 tot 23 uur. van de musical verzorgt oude- renkoor Zanglust uit Vlissin gen een optreden. De ver schillende volksdansgroepen van de Stichting Welzijn Ou deren Vlissingen geven een demonstratie van hun kun nen. Molukse ouderen van de Stichting Mae Uku geven een show met Molukse kleder drachten. Om 15.40 uur is er een muzikaal intermezzo van leerlingen van de Zeeuwse muziekschool. De hele dag is er in het Open Hof ook een informatiemarkt waar verschillende ouderen- organisaties zich presenteren. In de kerkzaal van het wijkcen trum is een fototentoonstel ling over 'beeldvorming' van ouderen. De ouderendag wordt om 17 uur afgesloten. Speciaal voor vijftigplussers is een programma samenge steld met film en dia voorstel lingen, koorzang, een musical en instrumentale optreden. Onder het motto 'kun je nog zingen, zing dan mee' kunnen bezoekers ook zelf meezingen. Diverse ouderenorganisaties zijn aanwezig om informatie te geven. De Dag van de Ouderen in Open Hof wordt om 10 uur geopend door wethouder L.C. Poppe-de Looff. Daarna wordt er gezongen met orgelbegeleiding van J. Dingemanse. De Stichting Ma joraat brengt een musical op het toneel in twee delen. Het eerste deel begint om 10.40 uur en het tweede deel om 15.10 uur. Na het eerste deel Tijdens de nationale Wetenschapsdag op zondag 5 oktober presenteert de Zeeuwse bibliotheek een bijzonder programma voor jong en oud. Zo is het onder andere mogelijk mee te doen aan een ontwerpwedstrijd waarbij bezoekers uitgedaagd wor den de homepages van de Zeeuwse Bibliotheek en de Hoge school Zeeland te ontwerpen. De Wetenschapsdag, die plaats vindt in het kader van de Wetenschap Techniekweek, is een landelijke manifestatie. In het hele land doen meer dan hon derdveertig instellingen mee met allerlei activiteiten. Het the ma dit jaar is 'Klein en Groot. Binnenkort starten er cursussen in meer dan 80 steden. Het examen is 29 januari. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Men kan zich nog aanmelden. CURSUS AOV/hov Deze cursus (voorheen Middenstand) leidt op voor hel AOV diploma dal verplicht is wanneer u een bedrijf wilt starten. Bijvoorbeeld een boetiek, sportzaak, kapperszaak, taxibedrijf, horecabedrijf etc. Inclusief gratis videofilm. CURSUS HYGIËNECODE/HACCP Een cursus of workshop, die u leert omgaan met de nieuwe verplichte Hygiënecode. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Deze vervolgcursus op Cofébedrijf is met name voor degene die zich willen bekwamen in hel vak van Restauranthouder. CURSUS CAFÉBEDRIJF De meest populaire opleiding voor de horeca. Met het diploma is men vakbekwaam èn voldoet men aan do nieuwe verplichte eis voor ondernemers en leidingge venden; Sociale Hygiëne. Inclusief gratis videofilm. CURSUS SOCIALE HYGIËNE Een cursus volgens de nieuwe verplichte eis, waaraan voortaan alle feidinggevenden en ondernemers moe ten voldoen. Inclusief gratis videofilm. zowel mondeling als schriftelijk Voor gratis brochure of aanmelden, "ZT076 571 00 78 (24 uur per dag) Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. Nu steeds meer bedrijven, in stellingen en particulieren ver tegenwoordigd willen zijn op Internet, wordt er door de ont werpers en makers van Ho mepages goud geld verdiend. Studenten Communicatie van de Hogeschool Zeeland laten zien dat de doe-het-zelver veel geld kan besparen. In samen werking met de Zeeuwse Bi bliotheek hebben zij een wed strijd uitgeschreven waarbij de deelnemers een ontwerp moeten maken voor de Home page van de Hogeschool en de Bibliotheek. Bij een stand EEN KLEINE MOEITE VOOR ZO'N GROOT GELUK Rel voor meer informatie of aanmelding gratis 0800-022 80 70, of je informatrice: Mevr. P. Minnaar tel. 0118-61 15 47 Mevr. L. de Jong tel. 0113-22 08 90 in de Bibliotheek kan het pu bliek een ontwerp op papier inleveren. De studenten zor gen ervoor dat het geschikt wordt gemaakt voor publica tie op Internet. Wie al ervaring heeft met het maken van Ho mepages kan zijn of haar ont werp ook via Internet naar de organisatie sturen. Een des kundige jury, bestaande uit professionele automatiseer ders en communicatiedeskun digen, zal het winnende ont werp aanwijzen. De winnende Homepages zullen door de Bi bliotheek en de Hogeschool ook worden gebruikt. Bij de Zeeuwse Bibliotheek is tijdens de Wetenschapsdag nog veel meer te doen. Zo geeft de Keuringsdienst van Waren een presentatie over voedsel en microben en vindt er buiten het museum een presentatie plaats van radio grafisch bestuurbare model- boten. Doorlopend is er een tentoonstelling van modellen van schepen, treinen, vliegtui gen en poppenhuizen. Voor kleine knutselaars (6-14 jaar) die zelf aan de slag wil len met schaar, lijm en sol deerbout is er het Pretlab. In de Zeeuwse Bibliotheek zijn Poster van de Wetenschapsdag. vier bouwpakketjes verkrijg baar, waarmee kinderen hun eigen technische vaardighe den op de proef kunnen stel len. Met wat zeep en glycerine maken ze bijvoorbeeld hun ei gen Supersop. De Leugen pie per, een apparaatje dat piept als je liegt, is een ander on derdeel van het Pretlab. Die pieper werkt als volgt: als je liegt ga je zweten, en op het vochtig worden van de huid reageert de Leugen pieper. Hoe functioneert het BSS- computersysteem van de Oosterscheldekering? Ant woord op deze >vraag krijgen bezoekers van Waterland Neeltje Jans op de Weten schapsdag. Om 13.00 uur vindt daar de lezing plaats on der de titel: 'Kleine knoppen, grote gevolgen. Bij Neeltje Jans kunnen bezoekers ook naar lezingen met onderwer pen als: 'Nederlandse water bouw aan de slag in het bui tenland, en 'Energiegebruik van deltavogels. Behalve op 5 oktober, zijn er tijdens de Wetenschap Techniekweek, van 4 tot en met 11 oktober, allerlei andere activiteiten voor klein en groot. De Zeeuwse bibliotheek organiseert een lezing op 7 oktober. P.E.K. van Andel ver zorgt doe lezing onder de titel: 'Van klein naar groots. Seren- dipideit: de kunst een onge zochte vondst te doen. Tijd stip: 20.00 uur. Toegang fl 5,- Een overzicht van alle activi teiten op de Wetenschapsdag of in de Wetenschap Tech niekweek is te vinden in de programmakrant. Deze is gra tis te verkrijgen bij bibliotheek en VVV-kantoor. Blokker komt met een video over het leven van de onlangs zo tragisch overleden Britse prinses Diana. Het betreft een portret van de prinses vanaf de periode dat ze met de Britse troonop volger Charles trouwde. De videoband kost f 15,-. Een deel van de opbrengst gaat naar het Diana, Princess of Wales Memorial Fund, een fonds dat de idealen van Diana wil laten blijven le ven. Gerard Janse neemt de Rijwiel en sportshop Van Marion aan de Zuidstraat in Westkapelle over. Janse was tot aan de overna me in dienst van Van Marion. De klanten kunnen gewoon wor den geholpen zoals ze gewend waren. Na de officiële overname krijgt de zaak de naam van de nieuwe baas. Het Zwitserse bandenmerk Maloya heeft een nieuwe win terhand gepresenteerd onder de naam Cresta 220. De band is afgestemd op het vaak te gengestelde klimaat van het bergland bij uitstek en moet ondanks de buitentemperatuur 'lekker soepel' blijven. Volgens de fabrikant heeft de Cresta 220 plus minus tien procent meer grip dan alle andere win terhanden. De nieuwe winterhand, de Cresta 220. Skoda richt zich met zijn nieuwe felgele Felicia 1.3 Yellix op vrouwen. Het kennelijk zeer aantrekkelijke fotomodel Wim is daarom uitgenodigd om bevallig op de motorkap plaats te ne men waarna de genomen foto in een advertentiecampagne wordt gebruikt in vrouwenbladen. Skoda - ingelijfd bij Volkswa gen - spreekt van een anders dan andere aanpak en knoopt er een Yel- lix-wedstrijd aan vast. Wie name lijk een proefrit maakt met de Skoda en daarna een passende slagzin invult' maakt kans op een avondje stap pen met Wim. Wim op zijn knalgele Skoda. Om zijn batterijen verkoop wat te stimuleren geeft het merk Panasonic bij zijn blister batterijen aan kopers gratis een ca deaucheque van Mc Donalds ter waarde van vijf gulden. Om kans te maken op zo'n cheque moet wel een aantal vragen goed worden beantwoord, een limerick worden gemaakt en de streepjescode van de blister worden opgeplakt. Internet bezit ters kunnen overigens ook meedoen. De Antwerpse ZOO timmert flink aan de weg om bezoekers te trekken. Entreekaarten voor dit 154-jarig dierenpark kunnen nu ook bij ANWB-VVV-kantoren worden gekocht. ANWB-leden krij gen f 2,50 korting. Citroën introduceert zijn nieuwe Xsara op de tweejaarlijkse motorshow in Frankfurt, die daar momenteel wordt gehouden. Het Franse merk toont er zowel de berline als de Coupe. De Xsara onderscheidt zich in de middenklasse door de ruimte van interieur en kofferbak. De auto heeft bovendien veel extra's. Vanaf 1 oktober is de Xsara te koop in Nederland. De Zeeuwse mossel heeft alle aandacht in het Zee-Idee van deze week van het Nederlands Visbureau Al voor de elfde ach tereenvolgende week introduceert het Visbureau een recept dat - uiteraard - alles heeft te maken met vis. Het bureau combi neert deze keer eetculturen door de mosselsaté aan te prijzen. De recepten er voor liggen in de viszaken. Het bureau voegt er verder aan toe dat het Zeeuwse zeegerecht ook koud - voor als er iets overblijft - op allerlei manieren is te gebruiken. Het jaarboek De Onschatbare Klassieker is weer te koop. In het 1072 pagina's tellende ver zamelwerk is een groot aantal nostalgische en klassieke au to's uitgebreid. In totaal wor den 3400 modellen behandeld. Van elk model is een afbeel ding opgenomen en worden belangrijke technische gege vens vermeld, evenals de pro ductieperiode en de aantallen die zijn gefabriceerd. Het jaar boek 1998 kost f 29,50 in de boekhandel. De omslag van het jaarboek. De Audi en Volkswagen-dealers zijn een accessoire-actie be gonnen voor de eigen merk occasions. Volgens de importeur kan die actie worden begonnen omdat de statijd van de inge ruilde auto's steeds korter is. Voor de eigen merken is daarom een aantal pakketten samengesteld die eenvoudigweg kunnen worden onderverdeeld in audio, sportief, veelzijdigheid en com fort. De vastgestelde prijzen zijn allemaal inclusief btw en mon tage. Voor de derde achtereen volgende keer houdt het Li- liane Fonds een kerstkaar tenactie. Deze kaarten van kunste naar Adry Deeken-Van Gorp kunnen bij het fonds wor den besteld (adres: Postbus 75, 5250 AB Vlijmen) en zijn dubbel, zodat ze voor zowel de kerst- als nieuwjaars boodschap kunnen worden gebruikt. De opbrengst gaat naar kin deren met een handicap in Cameroen. Het Liliane Fonds richt zich speciaal op kinderen in ontwikkelings landen met een handicap. De vorige kerstkaartenactie bracht f 54.000,- op. Kinderen om wie het gaat bij de kerstkaartenactie Wie overweegt om vloerbedekking aan te schaffen kan meer te weten komen in een brochure Alles over Tapijt dat de Stich ting PIT (Produkt Informatie Tapijt) begin september heeft uitge geven. De brochure bevat dertig pagina's informatie. PIT is een zelf standige en onafhankelijke organisatie die is opgezet met de overheid, consumentenorganisaties en testinstituten. Het boek je is verkrijgbaar bij de betere woninginrichters.

de Faam | 1997 | | pagina 13