GEMEENTE MIDDELBURG Zaterdag Open Monumentendag Muntjesactie voor Uganda Nieuwe vergaderronde wijktafels Bedrijfsbezoeken Rooivergunningen College in dialoog met bewoners Beleid in tien projecten vormgegeven Eerste avond in Arnemuiden geanimeerd Week 37 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Woensdag 10 september 1997 FAAM/VLISSINGER 5 NtiftlftMiélmlIfiiiull. I Mj mmsmm Begroting 1998 gereed Bij de sectie Communicatie ligt de tweede begroting van de nieuwe ge meente Middelburg ter inzage. De ze begroting is de financiële ver taling van het gemeentelijk beleid voor 1998. De gemeenteraad zal de begroting behandelen op maandag 3 november. In oktober wordt op deze pagina nog uitgebreid inge gaan op de inhoud. Het gemeentebestuur wil een inte grale en projectmatige aanpak van diverse onderdelen uit het beleids programma waarbij kwaliteit, flexi biliteit, élan. zakelijkheid en snel heid voorop staan. Samen met het bedrijfsleven en het maatschappe lijk middenveld moet een duurzaam strategisch beleid worden voorbe reid. De mogelijkheden van de stad moe ten worden benut om Middelburg weer allure te geven. De economi sche'ontwikkeling van de stad dient dan ook volop aandacht te krijgen. Hierbij mogen de behoeften van de minder draagkrachtigen niet wor den vergeten. Een sociaal beleid is noodzakelijk om de stad mede een humaan gezicht te geven. Het gemeentebestuur is verheugd een begroting inclusief meerjaren ramingen aan te kunnen bieden, die aan het eind van de planperiode structureel sluitend is en waarin toch een behoorlijk aantal nieuwe voorzieningen is opgenomen. Een positief punt is verder dat de ont trekkingen aan de algemene reserve sterk zijn teruggedrongen. Dit alles was slechts mogelijk door het door voeren van een ombuigingsoperatie. In verband met de herindeling dient er rekening mee te worden gehou den dat de in de begroting vermelde cijfers voor het jaar 1996 (zowel bedragen als prestaties) betrekking hebben op de oude gemeente Mid delburg. Vanaf het jaar 1997 gelden zij voor de nieuwe gemeente. Strategische projecten Op projectmatige wijze wordt een tiental strategische projecten voor bereid om de ontwikkeling van de stad te versnellen. Het gaat om de volgende projecten: - stadskantoor Dit kantoor is de trekker voor de verdere ontwikkeling van het Sta tionsgebied. Het nieuwe stadskan toor dient een bijdrage te leveren aan een optimale dienstverlening aan de bevolking van Middelburg. - infrastructuur De aanleg van de derde kanaalkrui sing dient te worden bespoedigd. Dit houdt in dat ook de rijbanen van het laatste gedeelte van de N-57 - tussen de kanaalkruising en de aan sluiting op de A-58 - moeten wor den verdubbeld. De verkeersproblematiek bij de Schroebrug vereist een snelle en goede oplossing. Het rondwegen stelsel verdient constante aandacht, mede in relatie tot nieuwe (woon-) wijken. Het Vliegveld Midden-Zee land moet de beschikking krijgen over een verharde baan om hierdoor ook impulsen te kunnen geven aan het bedrijfsleven. - binnenstad Het monumentale karakter van Middelburg mag een eigentijdse ontwikkeling van het centrum niet in de weg staan. Naast herinrichting van de Markt is het streven er op gericht het gehele kernwinkelge bied te revitaliseren. Een goede be reikbaarheid en toegankelijkheid van het stadscentrum is belangrijk om de levendigheid hiervan te kun nen garanderen. Op de locatie De Schakel zal na de verplaatsing van Midgard een grote parkeergarage worden verwezenlijkt. - scholen Scholing is van vitaal belang in een moderne samenleving. Dit betekent dat een stad dient te beschikken over een goed pakket aan basis- en voortgezette onderwijsvoorzienin gen met een goede spreiding over de stad. De herhuisvesting van de scholen dient zo snel mogelijk ge realiseerd te worden. - zwembad de bouw van een nieuw adequaat zwembad is van groot belang, waarbij aan een stadsgewestelijk zwembad prioriteit wordt gegeven. Dit is tevens van belang voor de in vulling van de tussen de gemeenten Vlissingen en Middelburg gelegen geledingszone. De ontwikkeling van deze zone is belangrijk om het enige stedelijke gebied in Zeeland verder te vervol maken. - schouwburg Middelburg is van oudsher culturele hoofdstad van Zeeland. Om grote culturele producties te kunnen huis vesten wordt gestreefd naar de bouw van een volwaardige schouw burg. - culturele infrastructuur Een breed cultuuraanbod kenmerkt Middelburg. Er is tevens ruimte voor grensverleggende c.q. avant- gardistische kunstbeoefening Mid delburg wenst een platform te zijn voor alle cultuuruitingen. Dit houdt in dat de culturele infra structuur voortdurende aandacht be hoeft. waarbij samenwerking tussen gemeente(n) en provincie is gebo den. Hierbij wordt ook gedacht aan cul tuurhistorie. Het samengaan van het Rijksarchief, hel archief van Veere en het gemeentearchief in een nieuw archiefcentrum is hierin een belangrijke ontwikkeling. - industrieterreinen De bestaande terreinen dienen te worden opgewaardeerd terwijl nieuwe hoogwaardige bedrijventer reinen moeten worden ontwikkeld. De Mortierepolder zal in dit ver band versneld tot ontwikkeling worden gebracht. Uitstraling en be reikbaarheid staan hierbij centraal. Gestalte zal worden gegeven aan een verbetering van het acquisitie- en werkgelegenheidsbeleid. - stationsgebied Behalve hel bouwen van een stads kantoor en een schouwburg zijn in dit gebied meer ontwikkelingen voorzien. In dit gebied zijn kanto ren gepland waardoor een positieve impuls wordt gegeven aan de werk gelegenheid van de stad. Ook is een nieuw busstation voor zien waardoor diverse vormen van vervoer optimaal op elkaar kunnen aansluiten. Het ontwikkelen van woningen is een component die van hel Sta tionsgebied een zachte overgang tussen Middelburg ten noorden en ten zuiden van het Kanaal door Walcheren kan maken. -VINEX De door het Ministerie van VROM opgelegde VINEX-taakstelling dient onverkort te worden gehaald. Dit betekent onder meer dat de ont wikkeling van het gebied Veldzigt en het Molenwater hoge prioriteit verdient. Voorts dient op flexibele wijze te worden gekeken naar hel ontwikkelen van nieuwe woonge bieden (inbreiding) om de VINEX- taakstelling te kunnen halen. Ste denbouwkundig verantwoorde en ambitieuze woonprogramma's die nen hieraan een bijdrage te leveren. Om de voortgang en de ontwikke ling van deze strategische projecten te kunnen bewaken wordt met pro jectteams gewerkt. Hierdoor vindt onder andere een integrale (beleids-) benadering plaats en wor den de beschikbare financiële mid delen optimaal ingezet. Vlissingen en Middelburg doen dit jaar voor de negende keer geza menlijk mee aan de Open Monu mentendag op zaterdag 13 septem ber. Op die dag opent een dertigtal monumenten verspreid over het stadsgewest de deuren tussen 10.00 en 17.00 uur. Iedereen kan op de Open Monumentendag een kijkje nemen in de opengestelde monu menten en vaak wordt er ook nog iets extra's georganiseerd: een ten toonstelling of een rondleiding. Monumenten zijn er in soorten en maten. Veel panden zijn nu in ge bruik als woonhuis, maar in andere monumenten zijn bedrijven/organi saties gevestigd. Verder zijn er mo numenten als kerken, molens en noem maar op. Middelburg heeft zo'n 1100 monumenten. Vlissingen telt er ruim 275! Op de Open Mo numentendag mag u bij of in onge veer 35 monumenten een kijkje ne men. Geschiedenis Middelburg is, gerekend naar het aantal beschermde monumenten op de rijkslijst, de vijfde monumenten- stad van ons land. Eigenlijk is het "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 15 tol en met 21 september maandag rundergehaktballen. jus, andijvie, gestampte aardappelen dinsdag rundersaucijzen, jus, rode bieten. aardappelen woensdag kalfsragout, gemengde groenten. aardappelen donderdag kipschnitzel "cordon bleu", wor telen, aardappelpuree vrijdag gepaneerde zeesnoekfilet, ge mengde groenten, bechamelaard- appelen zaterdag nasi goreng met kipsateh zondag wat de pot schaft verbazingwekkend dat Middelburg ondanks afbraak van gebouwen in de 19e en 20ste eeuw en ondanks het verwoestende Duitse bombarde ment op 17 mei 1940 (waarbij 573 woon- en zakenpanden en 18 open bare gebouwen verloren gingen) nog zoveel monumenten telt. Na bloeiperioden in de late middel eeuwen en de zeventiende eeuw volgde in de negentiende eeuw een dieptepunt voor Middelburg. Mis schien is dat achteraf gezien nog niet zo gek geweest: het heeft im mers verhinderd dat er kapitaal was voor stadsvernieuwing waardoor nog zoveel intact is gebleven... Open monumenten In Middelburg zijn de volgende monumenten zaterdag geopend: Stadhuis; Engelse Kerk, Bodenplaats: 's-Hertogenbosch. Vlasmarkt 51: Kloveniersdoelen. Achter de Hout tuinen 30; Kuiperspoort; Le Baron Chassee. Gortstraat 30; Ramschip "De Schorpioen", Loska- de; Pakhuis "De Kemel", Kinderdijk 88; Balans 17; Abdijcomplcx (Nieuwe Kerk, Wan- delkerk, Koorkerk); Zeeuws Museum, Abdijplein 4; Abdijtoren Lange Jan; Voormalig Zeeuws Museum, nu no tariskantoor, Wagenaarstraat 1 Dam 41 Dam 61 Gasthuiskerk, Lange Delft 94: Mol*en Nieuw- en Sint Joosland; Lutherse Kerk, Zuidsingel 60; Oostkerk, Oostkerkplein. Museumbus Omdat beide gemeenten de Open Monumentendag samen organise ren rijdt er lussen Vlissingen (Bel- lamypark) en Middelburg (Markt) een speciale "antieke" museumbus zodat alle monumenten "in stijl" bezocht kunnen worden. De rit Nieuwsgierig zijn mag zaterdag! Dam 4i is een van de opengestel de monumenten. Foto: Anda van Riet duurt ongeveer 30 minuten en kost het "museumprijsje" van 2 kwart jes. Vertrektijden Middelburg: 10.00 uur; 11.30 uur; 13.30 uur; 15.00 uur; 16.30 uur. Vertrektijden Vlis singen: 10.45 uur; 12.15 uur; 14.15 uur; 15.45 uur. Informatie Tijdens de Open Monumentendag kunt u van 10.00 uur tot 17.00 uur bij de VVV-kantoren in Middelburg en Vlissingen terecht voor informa tie. Bij de gemeentelijke secties Com municatie - Stadhuisstraat 2 in Mid delburg en Stadhuisplein 2 in Vlis singen - zijn gratis uitgebreide bro chures verkrijgbaar over de openge stelde monumenten. Wie houdt niet op zijn minst een handvol vreemde munten over na een buitenlandse vakantie. Meestal verdwijnen deze munten ergens vergeten in een la. Dit jaar kunt u er iets heel nuttigs mee doen: door een actie van NOVIB zijn deze munten geld waard. Bij de gemeentelijke sectie Com municatie, in de voorlichlingswin- kel. bij de diverse gemeentelijke re ceptie-balies, en bij scholen en be drijven staan collectebussen waarin vreemd muntgeld wordt verzameld. Banken hebben zich bereid ver klaard hiervoor een vergoeding te geven. De opbrengst van de munt jesactie komt ten goede aan hel door de gemeente Middelburg on dersteunde NOV I B-project "Ugan da: Plattelandsontwikkeling". Het gemeentebestuur zal de opbrengst verdubbelen! Het Uganda-project werkt aan de ontwikkeling van hel platteland door mensen te leren lezen en schrijven, en door landbouwtrai- ning te geven. Speciale aandacht is er voor de positie van vrouwen, omdat zij een essentiële rol vervul len in de Oegandese samenleving. Bij de landbouwtraining is het uit gangspunt het behoud van het mi lieu. Duurzaam landgebruik, ver antwoord gebruik van waterbron nen, herbebossing, gebruik van mi lieuvriendelijke bestrijdingsmidde len en investeren in tuinbouw zijn hier voorbeelden van. De komende weken worden in de verschillende wijken de wijktafels gehouden. De wijktafel is een over leg tussen bewoners, gemeente en instellingen om de leefbaarheid van de verschillende wijken te verbete ren. Hel gaat dan o.a. om het schoonhouden, de veiligheid en de verdraagzaamheid van een wijk. Tijdens de komende ronde van de wijktafels worden in iedere wijkta fel de volgende onderwerpen be sproken. Er worden plannen ge maakt voor het project "duurzaam veilig". Dat betekent, dat de ge meente en dc bewoners binnen een periode van een paar jaar de veilig heid op straat willen verbeteren. Niet voor een korte periode, maar zorgen voor permanente oplossin gen van verkeersonveilige situaties. Het wijkbeheer is nu ongeveer een jaar actief in Middelburg. Binnen kort zal dat eerste jaar ook nabe sproken worden. In de wijktafels zullen nadere mededelingen gedaan worden over dc te volgen procedu res en afspraken. Op maandag 15 september wordt de wijktafel Dauwendaele gehou den. (20.00 uur, OC Dauwendaele). Onderwerpen zijn: de stand van za ken m.b.t. het verplaatsen van het jeugdhonk, het aanpassen van het winkelcentrum Dauwendaele. het eventuele verplaatsen van hel Ont moetingscentrum Dauwendaele. De wijkvereniging Nieuw en St. Joos land hebben te kennen gegeven geen gebruik te willen maken van de mogelijkheid om "aan te schui ven" bij deze wijktafel. Zij zullen voorlaan twee keer per jaar recht streeks met de wijkwethouder over leggen. Op dinsdag 16 september wordt de wijktafel Zuid gehouden. (20.00 uur, Zuiderbaken). Daar zullen on derwerpen aan de orde komen m.b.t. het buurtproject in Reijersho- ve, de ontwikkeling van Veldzigt (woningbouw en kantorenbouw). het beheer van Poortershove (het jeugdhonk) en problemen rond het fietspad en de skatebaan op het Meiveld. Op 17 september wordt de wijkta fel West gehouden (Stromenwijk. 't Zand. Brcewijk en Griffioen) (20.00 uur. gebouw SKWM, Arne- laan 57). Onderwerpen zijn o.a.: toekomst Stromenwijk: de ontwik keling van het plan de Hooghe Plaaten (een nieuwbouwproject ter hoogte van de Westerscheldestraat) en de rol die de wijktafel en bewo ners in de ontwikkeling van dit plan mogen spelen. Wijktafel Arnemuiden verplaatst! De wijktafel Arnemuiden wordt verplaatst van maandag 22 septem ber naar woensdag I oktober. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis de Arne. aanvang 20.00 uur. Op dinsdag 23 september ten slotte vindt dc wijktafel Noord (Nw Middelburg, Centrum, Klarenbeek) plaats. Plaats van de bijeenkomst: WOP Nw Middelburg, Zacharias Janssestraat 15, aanvang 20.00 uur. Zoals altijd zijn de bijeenkomsten van de wijktafels openbaar. Wilt u onderwerpen bespreekbaar maken, meldt u dan van tevoren bij een van de WOP's. Ook voor kleine proble men, vragen en opmerkingen kunt u altijd terecht bij een van de WOP's bij u in de buurt. Het college van burgemeester en wethouders legt in het najaar vier be drijfsbezoeken in Middelburg af. Op 16 september wordt de Woningbouwvereniging Middelburg bezocht, op 14 oktober Scheldebouw BV. op II november de Konmar Superstore, en op 16 september Tranport- en Containerbedrijf Wielemaker BV. In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren en wilgen langs wegen, vruchtbo men, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op 1.30 m boven hel maaiveld, maximaal 3 bomen per locatie). Een aanvraag is ontvangen voor: 1 zilverspar aan dc Arnelaan 10 essen. 10 populieren, 1 kastanje, 15 iepen en 5 esdoorns tussen de Sandberglaan en Hof Ter Veste Voor informatie kunt u terecht bij de heer H. ten Klooster van de afdeling Groenbeheer. 0118-675312. Deze maand belegt het college van burgemeester en wethouders van Middelburg vijf gespreks- avonden om met de inwoners te overleggen over de wijze waarop zij bij het gemeentelijk beleid be trokken willen en kunnen wor den. Alle inwoners van Middel burg zijn hiervoor per brief uit genodigd. De kop is er inmiddels af: de eerste avond in Arnemuiden is op 3 sep tember gehouden. Het was een geanimeerd gesprek tussen inwoners en het college, waarin allerlei zaken aan de orde kwamen: van de inrichting van stra ten tot de bereikbaarheid van amb tenaren. Centraal staat bij alle onderwer pen de vraag: hoe is het contact tussen gemeente en inwoners; is dat voldoende en tijdig of moet het anders; zijn daar suggesties voor te geven? Vanavond wordt dc gespreksavond gehouden voor de inwoners van de wijken Middelburg-centrum. Nieuw Middelburg, Klarenbeek en Sint Laurens in de Burgerzaal van het stadhuis (ingang via het bordes aan de Markt): voor de inwoners van de Magi- straatwijk. Erasmuswijk en Reijers- hove vindt op donderdag 1 I sep tember in Het Zuiderbaken (Rent meesterlaan 245) een gespreks avond plaats; op maandag 22 september vindt in het Ontmoetingscentrum Dauwen daele (Vrijlandstraat 51) een ge spreksavond plaats voor de inwo ners van Dauwendaele en Nieuw en Sint Joosland); voor de inwoners van de Stromen wijk, "t Zand en de Griffioen wordt op woensdag 24 september een ge spreksavond georganiseerd in de aula van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (Elzenlaan 4). Op dinsdag 21 oktober wordt in de Burgerzaal van het stadhuis een zesde gespreksavond belegd. Op deze avond wil het college van bur gemeester en wethouders overleg gen met vertegenwoordigers van de Middelburgse maatschappelijke groeperingen en belangengroepen. Alle avonden beginnen om 20.00 uur en zullen door het voltallige college van burgemeester en wet houders worden bijgewoond. Bestaande overlegvormen Natuurlijk zijn er al vele vormen van overleg waarbij u direct met het gemeentebestuur in contact kan ko men. Voorbeelden hiervan zijn: - spreekrecht bij commissieverga deringen; wekelijks spreekuur van dé leden van het college van burgemeester en wethouders; periodiek overleg in de wijken van Middelburg (wijktafels en wijkberniddelaars); informatie-avonden. Deze worden regelmatig georga niseerd met het doel informatie te verstrekken over bepaalde pro jecten; inspraak. De gemeente kent een inspraak verordening. Deze biedt de bur gers van de stad de mogelijkheid om mondeling en/of schriftelijk zijn/haar visie kenbaar te maken over die zaken die in de inspraak gaan. De inspraakverordening stelt hiervoor regels; - commissie beroeps- en bezwaar schriften. Wanneer u het niet eens bent met een besluit van de gemeenteraad, het college van burgemeester en wethouders of van de burgemees ter kunt u bij deze commissie een bezwaarschrift indienen. Tijdens een hoorzitting wordt u als indie ner gehoord; - ombudscommissie. Hier kunt u terecht wanneer u vindt dat de gemeente u onjuist heeft behandeld; - onderzoek naar de gemeentelijke dienstverlening. In 1996 heeft bij wijze van steek proef onder de bevolking van Mid delburg een dergelijk onderzoek plaatsgevonden. In 1998 zal dit worden herhaald. Een van de projecten lieeft de "infrastructuur" van Middelburg als thema, waaronder ook de problematiek van de Schroebrug. Foto: Johan Sinke Bewoners van Arnemuiden waardeerden de gelegenheid, die de gespreksavond bood. om de collegele den eens "in de ogen te kunnen kijken." Foto: J. Wol terbeek

de Faam | 1997 | | pagina 5