Sigma Vakverf introduceert vijf nieuwe high solids ïïff HEI T DOE HET ZELE life- - Sterke gipsvezelplaat tóch vervormbaar Geentops: eigentijdse variant op ouderwets smeedijzeren tuinhek Bloembollen-tips Balkon- en terrasbakken in het najaar Isolerend vermogen cellenbeton ideaal voor spouwmuur S 1111 Met de nieuwe high solid producten van Sigma Vakverf bereikt u het professionele resultaat van de vak man. U brengt in één keer een hoge re laagdikte aan, hetgeen een betere dekking biedt en uw houtwerk ja renlang beschermt tegen de Neder landse weersinvloeden. Met Sigma S2U solid gloss, Sigmasolid gloss, Sigma Schakelsolid en Sigmalife HS gloss en satijn werkt u net zo plezie rig als met normale terpentinever- dunbare verfsoorten. Ze bevatten echter vijftig procent minder oplos middel en zijn daardoor minder mi lieubelastend. Vanzelfsprekend zijn de high solids verkrijgbaar in een groot aantal kleuren. Bij gebogen wanden en plafonds denkt men vaak dat dat in particuliere situaties onuitvoerbaar is. „Dat is alleen door profes sionals voor elkaar te krijgen", veronderstel len velen ten onrech te. Met Fermacell gipsvezelplaten kun nen echter op eenvou dige wijze gebogen vormen worden gere aliseerd. Het enige dat nodig is, is (goedkoop) plaatmateriaal om een mal te maken. Extra voordeel is, dat het buigproces nauwelijks invloed heeft op de oorspronkelijke eigen schappen, zoals de brandwerendheid, de sterkte, de drukvast- heid en de geluidsiso- lerende werking. Kiezen voor een ou derwets stijlvol smeedijzeren tuinhek betekende tot nu toe dat de smid er een op maat moest maken. Maar het prijskaartje dat nu eenmaal bij ambachtelijk hand werk hoort past lang niet binnen elk bud get. Greentops ont wikkelde daarom een serie metalen siertuin- hekken en poorten die qua stijl en kwaliteit zeer dicht in de buurt komt van het degelijke vakwerk van weleer. De productie ervan is echter grootschaliger dan vroeger het geval was. En dat heeft een gunstig effect op de prijs. Het planten van bloembollen is een heel eenvoudig werkje. Toch kunnen er bij het planten van bloembollen in de tuin nog vragen ont staan. Hieronder vol gen een aantal tips om tot een succesvol bloeiend resultaat in het voorjaar te ko men. Het plaatsen van een stevige spouwmuur in een garage of berging kan zelfs voor de meest doorgewinter de doe-het-zelver een klus zijn waar hij als een berg tegenop ziet. Door echter gebruik te maken van het juiste materiaal wordt het plaatsen van die muur een eenvoudig klusje. Cellenbeton heeft een groot isolerend ver mogen en is gemakke lijk te bewerken. Spouwmuur Afwerking Snel resultaat Wanner de nazomer over gaat in de herfst, krijg je de neiging om de tuin meer vanuit het huis te bekijken. Als het goed is staat er nog van alles te bloeien, maar is er ook dicht bij huis nog wat te zien? Een goed ge vulde plantenbak of grote pot op het terras kan een prima aanvul ling zijn. Dat geldt vanzelf ook voor het balkon, waar altijd wel plaats is voor één of meerdere bakken of potten. Als je de plan ten goed kiest geeft dat nog maanden kleur. DOE HET ZELF Sigma S2U solid gloss is een hoog glanzende high solid voor- en aflak met uitstekende kras-, stoot- en slijtvaste eigenschappen. Met name ge schikt voor objecten die bloot staan aan een ho ge belasting, zoals trapleuningen of meubels. gtwfc» WgS®e»y Ook verkrijgbaar in traditione le Sigma S2U gloss en satijn. De prijs van Sigma S2U solid gloss is fl. 65,10 per liter (wit) en fl. 73,25 (kleur). Sigmasolid gloss is een glan zende high solid aflak met een zeer goede dekking door een hogere laagdikte, een goede vloeiing en een prettige ver werking. Kortom, met deze lak bereikt u een strak eindresul taat. Sigmasolid gloss vormt in combinatie met Sigmasolid primer een optimaal high so lid verfsysteem. Bij nieuw hout kan meestal worden vol staan met één laag Sigmaso lid primer en in plaats van de gebruikelijke twee lagen aflak, één laag Sigmasolid gloss. Deze aflak is al langer verkrijg baar in zijdeglans: Sigmasolid semigloss. De prijs van Sig masolid gloss is fl. 63,20 per liter (wit) en fl. 70,85 (kleur). Sigma Schakelsolid is een combinatie van een high solid grond-, voor- en aflak, hét pro duct van de professionele schilder. Dit éénpotssysteem heeft eveneens een zeer goe de dekking door een hogere laagdikte, een goede vloeiing en een prettige verwerking. Eveneens verkrijgbaar in de traditionele Sigma Schakelverf en Sigma Schakelcontinu: een kwaliteit waarmee u ook on der koude weersomstandighe den kunt verven. De prijs van Schakelsolid is fl. 49,15 per li ter (wit) en fl. 57,75 (kleur). Sigmalife HS gloss en satin zijn twee professionele, tran sparante High Solid edelbeits- en, respectievelijk in glans en half-glans kwaliteit. Verkrijg baar in lichtvaste, transparan te houtkleuren die de houtnerf accentueren. Beide beitsen ga randeren een duurzame glans en een goede bescherming te gen UV-straling. Bij nieuw hout is het raadzaam eerst een laag Sigmalife Impregnant aan te brengen. Vervolgens af werken met drie lagen Sigma life HS gloss of satin. De prijs is fl. 56,30 per liter. Sigma Coatings heeft met Sig ma Vakverf een breed en pro fessioneel assortiment kwali teitsverven, waaronder grond verven, aflakken, beitsen en muurverven. Dit complete productenp akket omvat zowel binnen- als bui tentoepassingen. Voor elke omstandigheid is er wel een Sigma Vakverf die de beste bescherming en mooiste af werking biedt. Aanvankelijk werd Sigma Vakverf, zoals de naam al zegt, alleen door vak schilders gebruikt. Sinds enkele jaren kunnen professionele doe-het-zelvers, die bij voorkeur werken met hoogwaardige kwaliteitspro ducten, deze Sigma producten ook kopen. Sigma Vakverf is uitsluitend verkrijgbaar bij de Vakverf-dealer. In Nederland zijn er ruim zeshonderd Sigma Vakverf specialisten die u graag van advies voorzien. Na uw keuze voor Sigma Vakverf producten kunt u met recht zeggen: Dat zit er voor jaren op! Dunne (tien millimeter) Fer macell platen zijn het meest geschikt. Meerdere platen van deze dikte kunnen op elkaar Met een mal van goedkoop materiaal kunnen allerlei vormen worden gebogen. worden bevestigd en gebo gen, als dit voor brandwe rendheid, geluidsisolatie of stabiliteit vereist is. Begonnen wordt met het maken van een buigmal waarop voorzichtig een plaat Fermacell van bij voorbeeld 260 centimeter lang wordt gelegd. De plaat wordt met veel water nat gemaakt en afgedekt met een gesloten folie. In één nacht tijd voegt de plaats zich naar de vorm van de mal. Vervolgens kan de folie worden verwijderd en is de plaat na circa twaalf uur droog. Na het van de mal aftil- len, wordt de plaat op de zij kant neergezet. De gebogen Fermacell platen worden hori zontaal gemonteerd op de draagconstructie. De stijlen van deze draagcon structie moeten wel dichter bij elkaar worden gezet, bijvoor beeld dertig centimeter. Ver der worden de normale ver werkingsrichtlijnen gevolgd, zoals het verlijmen van de na den met Fermacell voegen- lijm. De Fermacell gipsvezel platen zijn verkrijgbaar bij de betere bouwmarkten. Het assortiment telt vijf ver schillende modellen. Deze va riëren in hoogte van zeventig tot negentig centimeter. De elementen zijn alle 155 centi meter lang. Poorten zijn los le verbaar en zijn tachtig centi meter lang. Naast de siertuin- hekken en bijbehorende poor ten kent het programma eind-, tussen-, en hoekpalen voor montage van de hekken en scharnier- en sluitpalen voor de poort. Ook is er een muur bevestiging waarmee Green- tops aan een muurtje of kolom kan worden bevestigd. De se rie siertuinhekken wordt stan daard in oud Hollands groen uitgevoerd. De producten zijn in principe echter ook in elke andere kleur te leveren. Prij zen en levertijden worden hier dan aan aangepast. De hekken en poorten zijn eenvoudig te monteren als de bijgeleverde folder Handleiding Tuinhekken stap voor stap wordt gevolgd. Greentops siertuinhekken zijn onder meer te koop bij de ves tigingen van Praxis en Intra- tuin. Al voor minder dan hon derd gulden per meter kan de consument dit hekwerk aan schaffen. Het materiaal be staat uit gegalvaniseerd staal met een polyester poeder- coating. Mits de hekken perio diek worden onderhouden, kunnen de producten een le ven lang meegaan. Greentops metalen siertuinhekken en poorten: de eigentijdse variant op het ouderwetse smeedijzeren tuinhek. Afgebeeld is model Amsterdam. Bi.0EMB0i.LEkJ KUkJklEU CjCPLAMT WÖKJDEM, T5TDAT VOf^ST VE CROkJD MAAKTT/" Plant voorjaarsbloeiende bloembollen, zoals tulp, nar cis en hyacint altijd in het najaar. U kunt de bloembol len van eind september tot eind november planten. Zorg er daarbij voor dat de bollen altijd vóór de eerste nachtvorst in de grond zit ten. Plant de bloembollen twee keer zo diep dan de bol hoog is en altijd met het puntje naar boven. Bloembollen kunnen in prin cipe in elke grondsoort ge plant worden, zolang de wa- terdoorlatendheid maar goed is. Zelfs in zware klei grond kan er geplant wor den. Meng in dat geval de klei in het plantgat met com post, 'zand of turfmolm voor een optimaal resultaat. Terras- en balkon bezitters kunnen bloembollen in pot ten en bakken planten. Zet de pot of bak bij hele stren ge vorst in de garage of schuur en zorg ervoor dat ze voldoende vochtig worden gehouden, omdat de grond in potten en bakken sneller uitdroogt dan in de tuin. Vele soorten bloembollen hoeven na hun bloei niet gerooid te worden. Dit is erg gemakkelijk. U plant de bol letjes van bijvoorbeeld kro kus, sneeuwklokje, blauwe druifje, narcis, anemoon en botanische tulpsoorten maar één keer en ze zullen elk voorjaar weer bloeiend te rug komen. Eén bloeiende tulp, narcis of blauw druifje is al lente in de tuin. U kunt zich voorstellen dat een hele toef van deze lentebodes een overweldi gend effect geeft. Plant daar om minimaal tien tot twaalf tulpen, voor hyacinten leve ren zes tot acht bollen al het nodige effect en van de klei nere soortjes kunt u tussen de twintig en honderd bol len planten voor een fraai kleuren tapijt. De ideale plant tijd: half september tot en met begin november. Vooral garages en bergingen hebben vaak een enkelvoudi ge gevel. Hierdoor kunnen vocht en kou makkelijk naar binnen dringen. Een spouw muur dan dit probleem oplos sen. Er zijn verschillende ma nieren om deze muur neer te zetten: een regelwerk met gipsplaat en isolatiemateriaal of een klamp van kalkzand steen waarbij de stenen op een speciale manier worden gemetseld, aangevuld met bij voorbeeld steenwol. Wat ma teriaal betreft heeft de doe- het-zelver keuze genoeg. Het moet echter wel zo zijn dat het materiaal gemakkelijk en snel te bewerken is. Een gemakkelijke en snelle be werking. Aan deze eigen schappen voldoet het product cellenbeton, ook wel gasbeton genoemd. Voor onder meer de doe-het-zelfmarkt wordt cellenbeton uitgevoerd in handzame blokken die erg licht van gewicht zijn. Daar naast zijn de blokken uitste kend bestand tegen vocht, hebben een groot geluidsiso- lerend vermogen en zijn brandwerend. Belangrijke ei genschappen, maar het feit dat cellenbeton zich gemakke lijk laat bewerken, is voor u als doe-het-zelver een groot voordeel. Zagen, boren, spijkeren en schroeven in cellenbeton gaat zonder problemen. Het wer ken met eenvoudig handge reedschap is bij cellenbeton als voldoende. Voor het op maat zagen van de blokken kan een eenvoudige handzaag (eventueel met geharde tan den) gebruikt worden, het ma ken van een kleine sleuf kan eventueel al met een verfkrab- ber. Eenvoudig en snel, daar gaat het om bij het werken met cellenbeton. Om met een spouwmuur van cellenbeton te kunnen plaat sen, heeft u blokken met een breedte van zeven centimeter nodig. Bij de meeste doe-het- zelfzaken zijn deze YTONG- blokken (acht stuks per vier kante meter) en de speciale lijm voor het verlijmen van de blokken verkrijgbaar. Eventu eel extra gereedschappen, als een handzaag met geharde tanden, lijmkam, rasp en een pleistertroffel, zijn ook bij de meeste doe-het-zelfzaken te verkrijgen. Wanneer u de muur gaat plaatsen op een ongelijke vloer, is het aan te raden deze met specie vlak te maken. Daarop kan een vloerprofiel, ook te koop bij de doe-het- zelfhandel, worden geplaatst. De eerste laag blokken kan zonder lijm in het profiel gezet worden. Deze laag moet zui ver vlak en waterpas, het liefst langs een draad geplaatst worden. De verticale voegen tussen de blokken worden wel gelijmd. De tweede laag blok ken wordt op de eerst laag ge lijmd. De lijm kunt u met de lijmkam op de blokken aan brengen. Hierbij is het belang rijk dat de lijm gelijkmatig wordt verdeeld zodat de wand vlak en waterpas blijft. Zo kunt u de muur verder opbouwen. Hierbij is het wel belangrijk dat u tussen de bestaande muur en de spouwmuur een ruimte van twee centimeter vrij laat. Omdat cellenbeton een groot warmte-isolerend vermogen heeft, is het niet nodig om in deze spouw nog eens extra isolatiemateriaal te gebruiken. Is de wand geplaatst, dan kunt u deze eventueel afwerken met gemodificeerd gips. In ga rages is het echter niet onge bruikelijk om de wand onafge werkt te laten. Sleuven voor eventuele elektraleidingen kunnen met een sleuventrek- ker of een verfkrabber een voudig worden aangebracht. De sleuven kunnen worden weggewerkt met een gipspro duct. De sparing voor een wandcontactdoos kan met be hulp van een steenboortje ge maakt worden. Wie snel en een stevig resul taat wil, is met cellenbetonnen blokken het beste af. Door hun royale afmeting en geringe gewicht zijn de blokken snel te verwerken. In praktisch elke doe-het-zelfzaak zijn cellenbe tonnen blokken van cellenbe tonproducent YTONG Neder land verkrijgbaar. Een mooi bolvormig groen- blijvend struikje is Hebe Emer ald Green, die ook wel Green Globe heet. Het heeft heel klein, fris groen blad en wordt niet hoger dan dertig centime ter. Emerald Green is heel ge schikt om apart in een pot te zetten. Maar je kunt hem na tuurlijk ook met andere plan ten combineren. Een andere soort is Hebe Odo- ra (ook wel buxifolia ge noemd), die donkergroene blaadjes heeft. Doordat ze dakpansgewijs over elkaar vallen ontstaat een apart ef fect. Hebe Odora blijft even eens laag ën bloeit van juni tot augustus met witteaartjes. Alleen als bladplant is het al de moeite waard. Meerdere potten met telkens één Hebe erin kun je leuk rangschikkep tot een decora tief geheel. Om bakken te beplanten kun je ook heel goed struikheide of Calluna gebruiken. Het is door zijn fijne blad heel aardig of van dichtbij te bekijken. Cal luna heeft het voordeel, dat de planten in de winter groen blijven of iets verkleuren. Au- rea (roodpaars bloeiend, der tig centimeter hoog) heeft geelgroen blad dat in de win ter iets donkerder wordt. Van Cuprea (lichtpaars, vijftien centimeter hoog) is het blad eerst geel en later geelgroen. Andere alge soorten zijn Mui lion (rozepaars, vijfentwintig centimeter hoog), J.H. Hamil ton (roze, vijfentwintig centi meter hoog, bronsgroen blad in de winter) en Tenuis (roze, dertig centimeter hoog). De al lerkleinste Calluna-soorten zijn leuk in lage potten of schalen: Golden Carpet (roze, goudgeel blad, acht centime ter), Alba Rigida (wit, donker groen blad, vijftien centime ter) en Mrs. Ronald Gray (paars, heldergroen blad, acht centimeter) zij er enkele van. Mooie combinaties van Callu na in een grote pot of planten bak zijn te maken met andere zuurminnende heesters zoals Pieris, Kalmia angustifolia, de kleinste Rhododendrons of Erica. Zet ze in een mengsel van half-om-half potgrond en tuinturf. Struikheide moet ieder voor jaar eind februari - begin maart zo'n vijf centimeter te rug worden gesnoeid om de struiken bossig te houden. Ze bloeien daardoor ook beter! Besdragende planten en hees ters maken de sfeer in de herfst. Het in zonde om ze niet te gebruiken, en gelukkig zij ze er ook in kleine maten. Pernet- tya mucronata is een van de mooiste: de kleine, stekelige gepunte blaadjes zijn glan zend groen. In mei en juni bloeit Pernettya met kleine witte bloempjes, maar het op vallendst zijn de grote bessen, tot meer dan 1,5 centimeter doorsnee, die in de herfst ver schijnen. Bij Crimsonia zijn de bessen karmozijnrood. Andere beskleuren bieden bij Lilian (ii- laroze), Parelmoer (lichtroze), Signaal (dieprood) Sneeuw witje (wit met roze stipjes) en Wintertime (zuiver wit). Pernettya is een struikje voor zure grond. Het is daarom goed te combineren met de hierboven al genoemde soor ten. Door het op een zonnige plek te zetten blijft hij mooi bossig. Gebruik de bestakken van Pernettya ook eens als versiering in boeketjes, of met klimoptakken op de kersttafel. Klimop is klimop, zult u zeg gen... Mis! Er zijn alleen al vier bruikbare echte soorten, en van de 'gewone' klimop Hede- ra helix, bestaan tientallen vormen. Ze verschillen alle maal in kleur, bladvorm en te kening. En sommige klimmen niet eens, maar liggen liever en vormen dus een uitsteken de, onkruidwerende bodem bedekking. Geschikt voor bak ken en potten zijn Conglome- rata, met donkergroen, klein blad; Erecta met stijf opgaan de takken; Ivalace, met klein, vijflobbig, glanzend blad dat een opvallend gegolfde rand heeft. Liggende soorten kun je goed gebruiken om over de rand van bakken te laten groeien. Klimoptakken zijn een prachti ge aanvulling in herfst- en winterboeketten. Van snoeien hebben ze geen last. Garages en bergingen hebben vaak enkelvoudige gevels. Een spouwmuur van cellenbeton is eenvoudig en zonder bouwkun dige ingrepen te plaatsen. Door de zeer hoge isolerende wer king van cellenbeton is extra isolatiemateriaal overbodig. Hebe Emerald Green.

de Faam | 1997 | | pagina 15