4 n IMtiiaÉ1 llmiiiiib GEMEENTE M tviiéflmlIiiiivlC DDELBURG li Maandag vergadert de raad Rooivergunningen Eigenhaardstraat Kleurgebruik in de binnenstad Waterfitness Sportinstuiven EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Spreekuur wethou ders én burgemeester Week 36 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Tafeltje Dekje Woensdag 3 september 1997 FAAM/VLISSINGER 5 1 w* Aanstaande maandag 8 september vergadert de gemeenteraad vanaf 19.30 uur in de raad/aal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die bereikbaar is via de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. Bent u moeilijk ter been, neemt u dan van tevoren contact op met de bodes van het stadhuis, telefoon 675403. De agenda en andere stukken liggen ter inzage bij sectic Communica tie. Gesproken wordt over de volgende voorstellen: 1. Vaststelling notulen van de vergadering van de raad der gemeente Middelburg, ge houden op 24 maart 1997. 2. Vaststelling besluitenlijst van de vergadering van de raad der gemeente Middelburg, gehouden op 7 juli 1997. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Onderzoek geloofsbrief nieuw raadslid. 5. Benoeming vertegenwoordi ger in de Gemeenschappelij ke Regeling Stadsgewestelij ke brandweer Vlissingen/ Middelburg. 6. Verzamelvoorstel tot het wij zigen van de begroting 1997. 6a. Beslissing op bezwaarschrift in het kader van de Wet voorkeursrecht gemeenten. 7. Vaststelling concernjaarreke ning 1996 en jaarrekening 1996 S.S.G.M.. 8. Vaststelling jaarrekening 1996 voormalige gemeente Arnemuiden. 9. Vaststelling voorbereidings- besluiten. Voorgesteld wordt voorbereidings- besluiten vast te stellen voor: - Kerksteeg 9 voor de verbouwing van de woning; - Seisweg 109 voor uitbreiding van de woning; - Seispark en Seisweg 38 tot en met 106 (even) voor de eventuele plaatsing van bijgebouwen; - Veldzigt, Jacob Pieter Boreel- straat en Statenlaan (gedeeltelijk) voor het bouwrijp maken en ge deeltelijk herinrichten; - Hofplein (Rijksarchief) voor de uitbreiding van de kelderruimte; - Oranje Nassaustraat 46, Arne muiden, voor uitbreiding van een woning; - Oranjeplaat 3, Arnemuiden. voor de verbouwing van een woning. 10. Veldzigt. Voorgesteld wordt de bevoegdheid tot het aangaan van ontwikkelings- voorwaarden over te dragen aan het college van B&W. 11. Molenwater le fase. Het ontwerp voor de eerste fase van het Molenwater heeft het stadium bereikt waarin het aan de raad kan worden gepresenteerd met het ver zoek een voorbereidingsbesluit te nemen. Het plan is ontwikkeld dooi de VOF-Molenwater (i.o.) waarin de ontwikkelingsmaatschappijen DURA Bouw Rotterdam en Ballast Nedam Woningbouw deelnemen. Het plan is ontworpen door de sa menwerkende Zweedse architecten bureaus van Ralf Erskine en Bengt Ahlqvist, hierin bijgestaan door het Middelburgse bureau Rothuizen v.Doorn 't Hooft. Hel plan vormt de eerste uitwerking van het door Ralf Erskine voor het Molenwater opge stelde masterplan. Gegeven de tijds druk vindt de presentatie plaats aan de hand van hel "voorlopig ont werp". Het plan wordt vervolgens verder uitgewerkt en verfijnd tot het "definitief ontwerp". Het voorlopig ontwerp bevat 62 wo ningen, waarvan 48 appartementen en 14 eengezins-woningen. Van de stadwoningen zijn er zes gesitueerd aan de Zuidsingel, zeven aan hel "Kastanjelaantje" en één op het bin nenterrein. De stadswoningen krij gen een kleine privétuin. de rest van het binnengebied wordt ingericht als gezamenlijke, semi-openbare stadstuin. Het complex is gedeelte lijk onderkelderd door een parkeer garage met een capaciteit van 50 parkeerplaatsen. De entree van de garage bevindt zich aan de Lutherse Kerklaan. De situering van de bouwblokken is zodanig dat het merendeel van de markante bomen langs en op de streekschool kavel kan worden ge handhaafd. Selectief moet een aan tal bomen worden gerooid, voorlo pig wordt dit aantal geschal op vijf. Ook zal hel karakter van de Luther se Kerklaan, momenteel een bo- menlaantje, stedelijker worden. De betrekkelijk jonge bomen langs de Lutherse Kerklaan zullen aan de zij de van de streekschoolkavel plaats maken voor een nieuwe gevelwand. Ten aanzien van het masterplan is een aantal inspraakreacties inge diend. De strekking van de reacties luidde kort samengevat: zie af van nieuwe bebouwing op het Molen water, maak er een park van en breng indien mogelijk het water weer terug. In tweede instantie werd dit standpunt voor wat de di rect aanwonenden betreft genuan ceerd tot: ingeval u van mening bent toch bebouwing te moeten re aliseren vragen wij u de afstand tot de gevels aan de Zuidsingel op 20 meter te brengen. Achtergrond bij deze wens is dat de bomen aan de Zuidsingel behouden moet blijven. Aan de gevraagde 20 meter kan niet worden voldaan: behoudens de ver nauwing in het ruimtelijk profiel van de Zuidsingel ter plaatse van de gestapelde woningen (tot 16.5 en 14 meter), bedraagt de afstand tussen de gevels 18,5 meter. Een belang rijke wijziging ten opzichte van het Masterplan waarop is ingesproken betreft echter de omvang van de ge stapelde woningbouw aan de Zuid singel die voor meer dan de helft is vervangen door eengezinswonin gen. 12. Bouwplan Elzenlaan De vraag naar de mogelijke invul ling met woningbouw van het per ceel gelegen aan de Elzenlaan kent een lange geschiedenis. Reeds in augustus 1994 werd deze locatie aan de Woningbouwvereniging Middelburg aangeboden voor wo ningbouwdoeleinden. Voor dit per ceel is vervolgens een aantal plan nen ontwikkeld, met name voor se niorenhuisvesting. Nadat verschil lende plannen met gestapelde wo ningbouw werden afgewezen, is ge kozen voor een bouwprogramma met grondgebonden (senioren)wo- ningen waarbij aansluiting werd ge zocht bij de twee-onder-één-kap verkaveling van het naast gelegen blok. Aansluitend op een voorbereidings besluit van oktober 1996 werd in de raadsvergadering van 24 maart 1997 besloten in principe accoord te gaan met het starten van een vrij stellingsprocedure om hel bouw plan dal betrekking heeft op 8 twec- onder-één-kap woningen, 14 par keerplaatsen en behoud van een ge deelte van het terrein voor groen voorziening te realiseren. Genoemd plan heeft twee weken voor een ieder ter visie gelegen. Ge durende de ter visie termijn is er een bedenking ingediend door de "Bewoners Beukenlaan Middel burg". 13. Bedenkingen garages Eduard Veternianstraat. 14. Verhuiskostenvergoeding ten behoeve van bewoners sloop- flats Westerscheldestraat. 15. Milieujaarverslag 1996 (planning 1997). 16. Samenstelling Algemeen Be stuur Gemeenschappelijke Regeling Maatschappelijke Zorg Walcheren (M.Z.W.). 17. Jaarrekening 1996 en begro ting 1998 W.V.G. (Wet Voor zieningen Gehandicapten). Jaarrekening 1996: Het overschot is aanmerkelijk lager dan was voorzien. Het aan de deel nemers terug te betalen overschot is daardoor ook lager dan verwacht en uileindelijk uitgekomen op 1.724.200. Het Middelburgse aan deel ad. 619.000 daarin is gereser veerd en toegevoegd aan de reserve W.V.G. Begroting 1998: Aanvankelijk tot en met het jaar 1996 en later uitgebreid met het jaar 1997 hebben de deelnemers zich verplicht de WVG-uitkering uit liet Gemeentefonds ter beschikking te stellen aan het openbaar lichaam. Ingaande het jaar 1998 zou de ge meenschappelijke regeling W.V.G. dan worden behandeld zoals alle gemeenschappelijke regelingen: bij dragen op basis van reëel geraamde lasten en baten. De begroting 1998 W.V.G. is evenwel nog gebaseerd op de systematiek van de voorgaan de jaren. 18. Wijziging gemeenschappelij ke regeling Werkplaatsen Walcheren. 19. Aanleg vervangend sport complex Nieuw en Sint Joos- land. Om in de kern Nieuw en Sint Joos- land woningen te kunnen bouwen is een nieuwbouwplan ontworpen: "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van S tol en met 14 sep tember maandag rundergehaktbal, jus, crème spi nazie, aardappelen dinsdag varkenshaasje, wortelen, appel- puree woensdag dunne plakken rundvlees, jus, witlof, krielaardappelen donderdag gegrilde kippenpoot, gemengde groenten, aardappelpuree vrijdag spaghetti bolognesc zaterdag stoofpotje met andijvie, kriel aardappelen zondag wat de pot schaft In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren en wilgen langs wegen, vruchtbo men. kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op 1.30 m boven het maaiveld, maximaal 3 bomen per locatie). Een aanvraag is ontvangen voor: 1 lijsterbes aan de Zacharias Jansen straat 1 berk aan de Populierenlaan 1 prunus en 1 eik aan de Breeweg 1 berk aan de Grootmede I ceder aan de Spanjaardstraat Voor informatie kunt u terecht bij de heer H. ten Klooster van de afdeling Groenbeheer, 0118-675312. Van 8 tot en met 19 september 1997 zal de riolering in de Eigenhaard straat, Nieuwe Poortstraat (gedeelte Eigenhaardstraat - Korendijk) en de Korendijk (gedeelte Nieuwe Poortstraat tot huisnummer 54) van binnenuit worden gerenoveerd. Een met hars geïmpregneerde vilten kous wordt door middel van waterdruk in de bestaande riolering ingebracht. Vervolgens wordt het water in de kous verwarmd tot 85 "C. Dit uithardingsproces duurt 8 uur. Hel water wordt daarna afgevoerd in de riolering en daarbij kan een zeer lichte concentratie styreen vrijkomen. Daar styreen een zeer lage geurdrempel heeft zal de geur te ruiken zijn als een lijmlucht. Het is een zeer vluchtige en in deze concentratie ongevaarlijke stof. De werkzaamheden beginnen met het opbreken van de bestrating op een aantal plaatsen in de Eigenhaardstraat. de Nieuwe Poortstraat en de Koren dijk. Op deze plaatsen zal de bestaande riolering worden opgegraven, om zo het inbrengen van de nieuwe riolering mogelijk te maken. Tijdens de werkzaamheden zal het verkeer lijdelijk gehinderd worden. Op bepaalde plaatsen is het parkeren onmogelijk. Dit zal tijdig door verkeers- afzettingen aangegeven worden. In een brief zijn de aanwonenden ingelicht over de werkzaamheden. "Nieuwland-Kom". Het Grondbe drijf heeft een exploitatieopzet ge maakt voor een deel van dit plange bied. genaamd "Nieuwland-Zuid". De exploitatie-opzet voorziet in wo ningbouw op een gedeelte van het huidige sportcomplex. Het resteren de gedeelte van het sportcomplex, dal buiten de exploitatie-opzet blijft, is gereserveerd voor toekom stige uitbreiding van woningen in deze kern. In het bestemmingsplan en de ex ploitatieopzet is de aanleg van een nieuw sportcomplex voorzien. Met deze aanleg kan nu worden begon nen en de woningbouw is gepland in de tweede helft van 1998. In het definitieve bestemmingsplan zijn de resultaten van de inspraak procedure verwerkt. Met de sport vereniging is overeenstemming be reikt over het plan voor het sport complex. Het nieuwe sportcomplex zal be staan uit twee groene velden, een trainingsstrook met verlichting, vier kleedkamers, parkeerterrein en een groensingel. De gemeente deelt in de kosten van de door de vereniging te bouwen kantine en kleedaccommodatie. 20. Ontwerp-begroting overlegorgaan R.P.C.Z. 1998 Nieuwbouw in Nieuw en Sint Joosland komt aan de orde bij punt 19. Foto: Anda van Riet. Er is en was altijd veel discussie over het onderwerp kleurgebruik. Dit geldt zeker ook voor de kleuren die worden gebruikt voor de panden in de Middelburgse binnenstad. Voor ir. J. Snoey, tot voor kort stadsar chitect en lid van de monumentencommissie, was dit de aanleiding om een notitie op te stellen. Hierin beschrijft hij de historie van de kleuren in Middelburg en geeft hij aan welke overwegingen meespelen bij de beoordeling van kleuren door de Welstands-/Monumentencommissie. De notitie is kort en lezenswaardig, daarom plaatsen we hier de hele tekst. "De binnenstad van Middelburg is in 1992 aangewezen als Beschermd Stadsgezicht. De bedoeling van de aanwijzing is het behoud van de stedenbouwkundige structuur en de daarbij behorende bebouwing. De bebouwing omvat niet alleen de geregistreerde monumenten, maar ook de niet-monumentale gebou wen. Het gaat dus om het geheel aan verschijningsvormen, de open bare ruimte daarbij inbegrepen. Kleur- en materiaalkeus spelen bij dit alles een belangrijke rol. In hel bestemmingsplan Beschermd Stads gezicht wordt het een en ander ge zegd over de toe te passen materia len bij het bouwen of verbouwen van eigendommen. Over toe le passen kleuren wordt in de planvoorschriften niet gespro ken. Toch is het gebruik van goede kleuren voor schilderwerk van groot belang voor het aanzien van een stad. Iedere stad heeft zijn eigen kleurkenmerken. Maastricht is bij voorbeeld anders dan Middelburg. Hetzelfde geldt voor de architectuur in een stad. Architectuur en kleuren horen bij elkaar. Op deze manier ontstaat een harmo nieus straatbeeld. Zo wordt Middel burg nu gekend als een "lichte stad". De gevels, indien geschil derd. zijn doorgaans licht van kleur. Het houtwerk is meestal eveneens licht van kleur, terwijl ramen en deuren in donkere kleuren zijn ge verfd, met als uitschieter het don kergroen. Het architectuurbeeld is in hoofdzaak 18e eeuws. Hollandse baroktijdperk. Vrij sober van karak ter. hier en daar verluchtigd met 16e en 17e eeuwse renaissance-bouw- werken. Momenteel is er sprake van een evenwichtig en harmonieus ge heel. De laatste tijd moet geconstateerd worden dat er sprake is van opval lend kleurgebruik. Opvallend in de zin van afwijkend van het gangbare. De stad dreigt te verkleuren. De meningen zijn daarover verdeeld. Sommige mensen menen zelfs dat in vroegere lijden sleden veel kleur rijker waren dan nu het geval is. Het is daarom goed iets over kleurge bruik in het verleden te vertellen. Daarbij moet een duidelijk onder scheid gemaakt worden in gebruik buiten en binnen. In het interieur werd soms uitbundig van kleur ge bruikgemaakt. De mogelijkheid daartoe bestond door het ontbreken van allerlei weersinvloeden, waar door ook andere materialen zoals behang vrijelijk konden worden toegepast. Ook gebrandschilderde ramen waren erg effectief. Met de buitenkant van een gebouw was het echter heel anders. Het verfproduct moest weerbestendig zijn, waardoor de keus beperkt was. Bovendien was het zo dat verf al leen werd gebruikt om minder fraai metselwerk of natuursteen aan het zicht te onttrekken. Daarvoor was het nodig in een aantal gevallen voor het schilderen een pleisterlaag aan te brengen. Het zo verkregen uiterlijk moest het aanzien van na tuursteen hebben. Een imitatie dus, maar dat was niet belangrijk! De meest toegepaste natuursteen was kalk- en zandsteen en vanzelfspre kend hardsteen. De te gebruiken kleuren waren daarom licht van toon. bijvoorbeeld lichtcrème, bei ge, oker of lichtbruin. Grijsblauw werd vaak gebruikt voor plinten. Bij het schilderen direct op baksteen werd bijvoorbeeld het dodekoprood (baksteenkleur) gebruikt om minder mooi of gerepareerd werk te ver doezelen. In Amsterdam werd bij voorbeeld zwart gebruikt bij gebrek aan geld voor duurdere kleuren. Sinds het midden van de vorige eeuw raakt het imiteren van natuur steen in onbruik en ontstaat het beeld zoals dat er nu nog steeds is. Diverse tinten gebroken wit voor het gevelwerk en wit/groen voor het houtwerk. Vastgesteld moet worden dat binnensteden vroeger minder kleurrijk zijn geweest dan wel eens wordt gedacht en bovendien dat het beeld van nu alweer een traditie heeft van ongeveer anderhalve eeuw. Het zal inmiddels duidelijk zijn dat wanneer een enkel pand in een straatwand wordt voorzien van sterk afwijkende, opvallende kleuren, het totaalbeeld wordt beïnvloed. De sa menhang en harmonie worden ver stoord. Een afwijkende combinatie in toepassing van kleuren tast bo vendien de architectuur en/of het historisch karakter van het pand zelf aan. Het schilderen in één kleur maakt het onderscheid tussen gevel onderdelen, zoals kroonlijst, kozij nen en ramen onzichtbaar en ver- Wie in de Middelburgse binnenstad woont en wel eens een andere kleur wil (laten) aanbrengen op de gevel, doet er goed aan even te overleggen met de gemeentelijke sectie Bouwen en Wonen, telefoon 675200. Dan kan in overleg een keuze worden gemaakt uil de vele kleunnogelijkheden en u voorkomt daannee eventuele problemen achteraf. Foto: Anda van Riet Sinds januari 1997 is het van gedachten wisselen met de Middelburg se wethouders er een stuk eenvoudiger op geworden. Elke dinsdag houden de wethouders een uur vrij, van 16.30 tot 17.30 uur. voor de Middelburgers die hen willen spreken. Vanaf dinsdag 2 september houdt ook de burgemeester, de heer mr. L.B.I-L Spahr van der Hoek. spreekuur. Tijdens het spreekuur kunnen allerlei zaken aan de orde komen. Het is echter nadrukkelijk niet de bedoeling dat het spreekuur officiële be zwaar- en beroepsprocedures vervangt. Een afspraak voor het spreek uur kan worden gemaakt via het telefoonnummer 675431 stoort daarmee de architectuur. Het schilderen in vele opvallende kleu ren levert een verbrokkeld beeld op, waarin niet meer zichtbaar is wat architectonisch bij elkaar hoort. Op vallende kleuren worden ook ge bruikt als een vorm van reclame. Er zijn echter andere vormen denkbaar, die het stadsbeeld niet aantasten. Al geruime tijd is de gemeente be zig de stad op te knappen en op peil le houden. Het beheren van de stad is een continu proces. De stad moet aantrekkelijk zijn voor bewoners en bezoekers. Een zekere uitstraling is eveneens van belang voor het eco nomisch functioneren van de stad. De openbare ruimte, zowel horizon taal als verticaal, is in principe van iedereen en is belast met een "so ciale hypotheek". Niet iedereen kan daarin zomaar zijn gang gaan. Van daar dat de overheid als belangen behartiger van iedereen spelregels opgesteld heeft. Zo is de gemeente gehouden uitvoering te geven aan de Woningwet en de daaruit voort vloeiende bouwverordening. Onder meer wordt in deze regelgeving hel welstandstoezicht beschreven. De Welstands-/Monumentencom- missie is een onafhankelijke com missie die het gemeentebestuur ad viseert over bouwplannen. Als on derdeel daarvan adviseert de com missie ook over kleurgebruik. Het gaat immers over de beoordeling van veranderingen in het stads beeld. Kleur- en materiaalgebruik is daarbij van groot belang. Bij de beoordeling van de te gebrui ken kleuren wordt gelet op het pand zelf en de omgeving ervan. Het is moeilijk bepaalde kleurcombinaties in het algemeen voor te schrijven. Per pand zijn verschillende toepas singsmogelijkheden. afhankelijk van de ligging. Zeker is dat de kleurstelling niet beperkt hoeft te blijven tot wit/donkergroen. Er zijn veel meer mogelijkheden. Globaal gaat de voorkeur uil naar lichte kleuren voor de gevelvlakken en het houtwerk en meer donkere kleuren voor ramen en deuren. Voor de goe de orde wordt vermeld dal het ge schetste kleurbeeld niet alleen de beschermde monumenten betreft. In feite geldt het voor alle gebouwen in het gebied van het beschermd Stadsgezicht. Zoals al eerder is ver meld gaat het om het geheel aan versch ij n i ngsvormen Voor het wijzigen van kleuren op monumentenpanden is zonder meer een monumentenvergunning nodig. Bij niet-monumentenpanden is dat niet het geval. Schilderen is een vorm van onderhoud en daarom niet vergunningplichtig. Bij een opval lende kleurwijziging zal de Wel standscommissie wel achteraf een oordeel geven over het schilder werk. Bij een negatief advies wordt verzocht de kleuren te wijzigen. Het is daarom aan te bevelen vooraf overleg te plegen met de Welstands- /Monumentencommissie via de sec tie Bouwen en Wonen van de dienst Stadsontwikkeling. Samengevat geldt als uitgangspunt voor het kleurgebruik binnen het Beschermd Stadsgezicht het ge bruik van natuurlijke tinten en ma terialen. Dit laat nog een scala aan mogelijkheden open, zodat het di verse. maar harmonieuze beeld in stand blijft en verloedering wordt voorkomen." Aquajogging, Aquafitness, Aquarobic en Hydrofit zijn de bewegingsactivi- teiten die deelmaken van hel "Poelendaele Waterfitnessprogramma". Door elke week een accent te leggen op een van bovengenoemde Aqua-activitei- ten krijgt het Aqua-fit wekelijks een zeer gevarieerd karakter. De start van het nieuwe Aqua-fit seizoen is op 16 september. Deelnemers kunnen zich vanaf heden, bij de kassa van zwembad "Poelen daele" te Middelburg, aanmelden voor een gratis proefles. Deze gratis proeflessen vinden plaats op: - Dinsdagavond 9 september van 18.55 lot 19.40 uur: -Vrijdagmiddag 12 september van 14.30 tot 15.15 uur: - Vrijdagavond 12 september van 18.55 tot 19.40 uur. Voor meer informatie of aanmelding kunt u terecht bij de kassa van zwem bad "Poelendaele" te Middelburg op telefoonnummer 0118 - 626451. Volgende week gaan de sportinstuiven in de sporthal "Kruitmolen" weer van start. Tijdens deze instuiven kan onder deskundige leiding een aantal sporten worden beoefend (o.a. badminton, volleybal). Regelmatig is er aerobic op de woensdagmorgen. Op deze ochtend kan er ook een trimcir- cuit worden afgewerkt. De instuiven vinden plaats op: maandagmiddag: 13.00-14.30 uur: maandagavond: 21.00-23.00 uur: woensdagmorgen: 09.00-10.30 uur. De start is op maandag 8 september 1997. De woensdaginstuif begint op 10 september 1997. De kosten bedragen voor de maandagmiddag en woensdagochtend 2,50. Voor de maandagavond dient 3.- te worden betaald. Nadere inlichtingen zijn le verkrijgen bij Wim Caljouw van de sectie welzijn, telefoon 0118- 675674.

de Faam | 1997 | | pagina 5