Warme wintermode tijdens hete Ruyterfeesten Grote belangstelling Ruyterfeesten Duo Gavotte in Koorkerk Rondje met 'n pontje is schot in de roos Schietvereniging verscholen onder de grond Open dag Activiteiten Centrum Middelburg Door Karina Leijnse Op een groot podium op de Oude Markt in Vlis- singen werd tijdens de Ruyterfeesten drie da gen lang warme winterkleding getoond. De or ganisatie was in handen van Aliënne's promo tion team. Een voorproefje op een lange bitter koude winter. Breigoed Blauw Sportfondsenbad vermeldt in Guinness Book of Records Het Viissingse Sportfondsenbad krijgt naar alle verwachting een vermelding in het Guinness Book of Records. Onder dé naam Wandelend Water heeft het Sportfondsen bad zaterdag 9 augustus de langste blus- lijn ter wereld gemaakt. Vanaf de waterpartij aan het Scheideplein tot en met de overdekte Lange Zeike en Sint Ja- cobspassage stonden drie dagen lang kraam pjes en stands vol slimme koopjes en informa tie. Het Activiteiten Centrum Middelburg voor uitkeringsgerechtigden als langdurig wer kelozen, arbeidsongeschikten en lichame lijk gehandicapten houdt maandag 1 sep tember een open dag. Tijdens de open dag in Ontmoetingscentrum Dauwendaele worden de activiteiten van het nieuwe sei zoen gepresenteerd. Zeeuwse dagen De Vereniging Natuur monumenten houdt 6 en 7 september de Da gen van de Natuur in Zeeland. Dit jaar staat de werkschuur van de vereniging bij de Zwaakse Weel (Zak van Zuid-Beveland) centraal. De activitei ten centreren zich rond het thema 'wa ter'. van de natuur Duo Gavotte bestaat uit organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Vrijdag 29 augustus geeft het duo een zomerconcert in de Koorkerk in Middelburg. Het project 'Fiets een rondje met 'n pondje' dat 1 juli van start ging is een schot in de roos. Ze ker met het zomerse weer van de afgelopen weken maakten veel toeristen en recreanten gebruik van de pontjes die deze zomer in de vaart zijn. Half verscholen onder de grond ligt aan de Ra- penburgseweg in Meliskerke het clubgebouw van Schietvereniging Meliskerke. De schietver eniging heeft afgelopen zaterdag haar twee jaarlijkse rommelmarkt gehouden. Met de in komsten van de rommelmarkt onderhoud de vereniging haar panden. Gepantserde kluis Militaristisch Grote titels voor kleine lezers Cursus afslanken in zwembad Heruitgave Suske en Wiske voor minister Pronk Zeeuwse mosselen in de kijker Verkoop Audi A8 blijft groeien Husqvarna; van kattenrug tot computer Zonnebrillen van Porsche Vleesconsumptie stabiel Woensdag 27 augustus 1997 FAAM/VLISSINGER 7 Het publiek, dat de koelte van de schaduw zocht, keek nog ietwat afwijzend naar de dikke trui of warme jas die door de modellen getoond werden. Met de hete zon op het hoofd was het bijna niet voor te stel len dat wellicht de korte broek binnenkort ingeruild zou wor den voor een fraai winter exemplaar. Maar de winkeliers die deze modeshow bevolkten wisten wel beter. Het wordt binnen kort vast en zeker bitterkoud. Om de overgang van zomer kleding naar een wintergarde- robe geleidelijk te laten verlo pen liet Troye Ledermode een aantal zeemleren combinaties zien die veel deden denken aan authentieke Indianen len dendoeken. Lange franjes en kraaltjes maakten dit beeld nog completer. Al snel intro duceerde ook deze zaak de ware winterjas: stevig leer, warm gevoerd en voorzien van bontkraag. Bubbles dameskleding toonde vooral veel breigoed. Vesten en truien met flinke kabels en jersey deux pieces. Damesmo de Bobbe introduceerde de topper van komende winter: het broekpak. In een brede krijtstreep met een enkele rij of dubbele rij knopen en slank gesneden is dit 'kostuum' een absolute must. Veel bruintin ten met als accent een blauwe blouse. En de korte fakefurjas in A-lijn in een keizerlijke diepblauwe kleur. Voor de heren eenzelfde kleurbeeld, bruin en diep blauw, met als toevoeging mosterdgroen. Kostuums in uni en met een flinke ruit met als fraai accent de stropdas van een duidelijk bloemmotief voorzien. Naast deze kos tuums toonde Hans Knuyt mannenmode ook vrijetijds- kleding: fleece sweaters met ritsje of colletje in kleurvlak ken. Dat blauw een belangrijke kleur wordt deze winter liet ook Patachou zien die haar modellen liet lopen in broek en mantelpakken. In plaats 0 Een greep uit de collectie van 4 Teens. FOTO ANDA VAN RIET van knopen waren het hier de ritsjes die accent legden in de jasjes. De broekspijpen waren iets uitlopend naar een jaren '70 beeld. 4 Teens, een nieuwe zaak speciaal voor kinderen die nog net geen puber maar ook niet echt kind meer zijn, liet de 'youngsters' op een persiflage van -hoe kan het ook anders- the Spice Girls en Backstreet Boys dansen. Ge ruite tuinbroek, korte ruiten- rok, een catsuit met kniebe schermers, werkmansbroek en fleecesweaters met daarop blinkende bomberjacks in knalgeel en kobaltblauw en onder dit alles stoere schoe nen van Pompidoe. In een speciale act toonde de Drie Tonnetjes allerhande sieraden en sjaaltjes en Hans Anders verzorgde tijdens de hele show de nieuwste brilmode. Om het publiek nog even een geheugensteuntje te geven betreffende de nieuwe winter kleuren sloot Mabélis de rij met blauw, bruin en mosterd- groen in lange rok met drie splitten, enkellange marinejas met brede rever, a-lijn bont manteltje en een fluwelen broekpak. De recordpoging werd ge daan in het kader van de Recorddagen die in alle Sportfondsenbaden in Ne derland worden gehouden. Aanstaande zaterdag wor den er weer records in het zwembad gevestigd, inzet is nu het wereldrecord wa tertrappelen. In juli werden de eerste re cords in het Viissingse zwembad gevestigd. Met het stapelen van jerrycans, het grootste aantal perso nen op een surfplank en badmuts vullen sleepte het Sportfondsenbad drie na tionale records in de wacht. In het kader van 'water naar de zee dragen' werd zater dag 9 augustus de langste bluslijn ter wereld gemaakt. Vanaf het zwembad aan het Baskenburgplein tot aan het standbeeld van Michiel de Ruyter op het Keizers- bolwerk stond een lange keten mensen die emmer tjes water aan elkaar door gaven. Zo werd het water uit het zwembad in een klein badje bij Michiel ge leegd. De Viissingse notaris A.J. Sauer hield een oogje in het zeil tijdens de record- poging die is aangemeld bij het Guinness Book of Re cords. Zaterdag 30 augus tus worden er weer records gevestigd in het Sportfond senbad. Op het programma staat het wereldrecords wa tertrappelen dat samen met andere Sportfondsenbaden in Nederland wordt gehou den. In heel Nederland gaan om 14 uur zoveel mo gelijk mensen in het water om het gezamenlijke record te vestigen. Het Viissingse zwembad rekent op mini- maai honderdvijftig deelne mers. Daarnaast staan ook de langste en snelste af stand achteruit zwemmen, spijkerbroek hangen, zoveel mogelijk ballonnen achter elkaar in het water opbla zen en kratten stapelen op het programma. Deelne mers kunnen zich om 10 uur inschrijven bij het zwembad. De records wor den gevestigd tussen 10.30 en 13 uur. Daarna is het de beurt aan de watertrappe laars. De Recorddagen wor den gehouden om meer mensen te interesseren in de accommodaties van Sportfondsen Nederland NV. Behalve zwembaden zijn ook sporthallen, tennis- en squashcentra, multifunc tionele gebouwen, ijsbanen en bowlingbanen bij de NV aangesloten. Nikkelen Nelis kwam over uit Venlo om de bezoekers van de Viissingse Ruyterfeesten te amuseren. FOTO ANDA VAN RIET Vlissingen was weer in de ban van Michiel de Ruyter. De naar hem genoemde feesten waren ondanks de zinderende hitte een succes. Voor de evene mentencommissie van de Ver eniging Winkelcentrum Vlis singen een kroon op het grote organisatiewerk. Het was druk, warm en gezellig in de Viissingse binnenstad. Dat de temperatuur nog steeds tegen het tropische aan zat hinderde het publiek niet. Zelfs een stevig in het pak zit tende Michiel de Ruyter die met zijn scheepsjongen Pad deltje langs de kramen fla neerde kon de warmte blijk baar goed verdragen. „Af en toe even de schaduw opzoe ken", was zijn devies. Over de drukte had hij ook zo z'n mening, „ledereen is het strand een beetje zat. De men sen willen toch weer wat gaan ondernemen, zeker als je nog vakantie hebt. Overdag was het redelijk druk maar tijdens de avonduren ging de stroom mensen voetje voor voetje tussen de kramen door", en lachte er tevreden bij. Niet alleen koopwaar en informatiestands sierden de straten er was even zoveel vertier. Een grote opblaasbare glijbaan en draaimolen voor de kleintjes. Demonstraties stijldansen, airobics en een zes meter hoge klimwand voor de sportieve geesten. Veel muziek waarbij Nikkelen Nelis met z'n vele toeters en bellen een aangename trakta tie was voor het publiek maar ook looporkesten, funk- en rockbands op een podium op de Oude Markt die vooral in de avonduren veel gehoor en bekijks hadden en een klassiek duo waar menigeen even bij op adem kon komen. De vele terrassen stroomden aan het einde van de middagen vol en bleven tot in de kleine uurtjes zwoel na gonzen. Drie dagen lang heeft Vlissingen genoten van succesvolle tropische Ruyterfeesten. Het Activiteiten Centrum Middelburg biedt mogelijk heden om andere mensen te ontmoeten of bezig te zijn op educatief of creatief gebied. De open dag van het centrum duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Er wordt dan informatie gebo den over de activiteiten die in het komende seizoen plaatsvinden. Bezoekers kunnen kennis maken met de activiteiten door tentoongesteld werk en demonstraties, fn het komende seizoen is er in het Activiteiten Cen trum Middelburg iedere maandagmiddag handvaar digheid, kleien/boetseren, olieverfschilderen, sjoelen, klaverjassen en volksdan sen. Iedere dinsdag en donder dag worden de activiteiten biljarten, caliigrafie, engels voor beginners en gevor derden, handvaardigheid, klaverkjassen, houtbewer- ken, olieverfschilderen, te kenen, en creatief schilde ren gehouden. Woensdag middag worden bijeenkom sten gehouden die rond een bepaald thema zijn op gebouwd. Deelname aan de activiteiten van het cen trum kost één gulden per activiteit. Vanaf 10.30 uur zijn er regel matig wandelexcursies rond- om de Zwaakse Weel. Daar naast is er een drietal fietsex- cursies georganiseerd. Op een informatiemarkt wordt het pu bliek onder meer voorgelicht over de Zeeuwse Witrikken, een speciaal koeienras. De ac tiviteiten worden gehouden vanuit de werkschuur van de Vereniging Natuurmonumen ten aan de Zwaakse Dijk. Deze staat aangegeven vanaf de provinciale weg die Goes met Ovezande verbindt. Ook de schuur bereikbaar vanaf het stoomtreinstation Kwaden- damme, door middel van een tien minuten durende wande ling. Genieten van de natuur in de Zak van Zuid-Beveland. FOTO BERT MULLER Duo Gavotte speelt geestelijke liederen, klassiek-populaire muziekstukken en Roemeense muziek. Martin Mans speelt tijdens het concert ook enkele orgelimprovisaties. De organist en panfluitiste hebben dit voorjaar hun derde cd uitgebracht. Óp het zilveren schijfje staan ondermeer een Roemeense suite uit vier de len en 'Sirba Concertante' van de Roemeen Dinicu. Roe menië is het land waar de panfluit uit afkomstig is en derhalve goed vertegenwoor digd in het repertoire van het duo. Stukken die Duo Gavotte in de koorkerk ten gehore brengt zijn 'Gavotte' van Gos- sec, 'Siciliano' van Pergolesi, 'Le Basque' van Marais en 'The Rose' van Mc Broom. Noortje van Middelkoop speelt solo een traditionele Roemeense Balada. Het gees telijk gedeelte van het pro gramma bestaat uit 'Geprezen zij de Heer', 'Sanctus' en 'Hei lig, heilig, heilig'. Noortje van Middelburg speelt al sinds haar jeugd panfluit. Zij heeft haar studie gevolgd op het Hilversumse Conserva torium waar zij in 1996 afstu deerde als docerend musicus. Dit jaar doet zij examen voor het diploma uitvoerend musi cus. Van Middelkoop heeft les gehad van Damian Luca en Nicolai Pirvu, twee Roemeen se grootheden op het gebied van panfluitmuziek. Organist Martin Mans is geboren in Melissant en heeft door zijn improvisatietalent grote be kendheid verworven in bin nen- en buitenland. Diverse concerttournees voer de hem door Europa, Canada en Australië. Het concert in de Middelburg se Koorkerk begint om 20 uur, kaarten zijn bij de ingang van de kerk verkrijgbaar. Niet alleen de zomerse veer diensten zijn populair bij re creanten maar ook de ver trouwde boot tussen Vlissin gen en Breskens voorziet in een grote behoefte. Van oudsher worden veel ver bindingen in Zeeland onder houden met veerdiensten. Door de wijzigingen in de na oorlogse infrastructuur zijn echter het gros van de veer diensten opgeheven. Speciaal voor fietsers heeft het Bureau voor Toerisme Zeeland een aantal veerdien sten in ere hersteld. In een speciale almanak staan de twaalf Zeeuwse bootverbin dingen waar gebruik van ge maakt kan worden. De veerverbindingen blijken nu al een schot in de roos te zijn. De 'Breeveertien' die tus sen Burghsluis en Colijnsplaat vaart viel bij de recreanten zo goed in de smaak dat de schipper ook speciale natuur- tochten is gaan maken in de avonduren. Onder leiding van een gids wordt een tocht over de Oosterschelde gemaakt waarbij zelfs zeehonden te zien zijn. Op donderdagavond De rommelmarkt van Schiet vereniging Meliskerke wordt eens in de twee jaar gehou den. Het aanbod is groot. „We kunnen twee jaar verzamelen voor deze rommelmarkt", ver telt vice-voorzitter Gerrit Kamphof. „We hebben veel meubels en audio-apparatuur. Daarnaast natuurlijk ook on telbare kleine snuisterijen". De pronkstukken van de rom melmarkt werden bij opbod verkocht. „We vonden tussen de troep zelfs een catechis mus uit de achttiende eeuw. Dat zijn dan toch leuke din gen". Schietvereniging Meliskerke is in 1951 opgericht en telt onge veer honderd leden. De leden komen overigens niet alle maal uit Meliskerke zelf maar van over heel Walcheren. Kamphof: „We schieten hier met pistolen, karabijnen en klein en groot kaliber geweer. We hebben eigen banen die we zelf onderhouden. Om de contributie zo laag mogelijk te laten, houden we om de twee jaar een rommelmarkt. Met de inkomsten kunnen we onze panden onderhouden. De banen van de schietvereni ging liggen voor een deel on der de grond. „We zijn de eni ge schietvereniging met ba nen van vijftig meter", vertelt Kamphof. „In totaal zijn er acht banen die voor alle disci plines zijn om te bouwen. We schieten hier staand, liggend en geknield". Schietvereniging Meliskerke heeft ook jeugdleden. „Die schieten alleen met luchtdruk wapens en alleen onder bege leiding. De minimum leeftijd die wij hanteren is twaalf jaar. Als ze wat ouder zijn stromen ze vanzelf door naar de volwas senen". De avonden waarop avond. „De in Meliskerke geschoten wordt we hier in zijn maandag- en vrijdag- kluis", doet wapens bewaren een gepantserde Kamphof uit de doeken. „Slechts een enkeling bewaard zijn wapen liever thuis. Onze gebouwen hebben een rechtstreekse verbinding met de politie en een beveili gingsbedrijf. Als er wordt in gebroken wordt er dus direct alarm geslagen". Hoewel enkele legerjassen bij de schietbanen aan de kap stok hangen ontkent Kamphof dat zijn vereniging militaris tisch is. „In tegendeel juist", verweert Kamphof zijn vereni ging. „Op sensatiezoekers zit ten we hier absoluut niet te wachten. Die legerparka's hebben we uit puur praktische overwegingen. We hebben die jassen nodig bij het schieten. Er zijn ook speciale schietjas- sen maar die zijn onbetaal baar. Een oude legerparka is Martin Mans en Noortje van Middelkoop vormen samen Duo Gavotte. 28 augustus vaart de 'Bree veertien' nogmaals uit voor een natuurtocht. Ook rondvaartboten zoals de 'Lady Madeleine' die vanuit Middelburg een tocht over het Veerse Meer maakt heeft da gelijks een aantal fietsers on der haar passagiers. De ver trouwde veerdiensten tussen Vlissingen en Breskens en Kruiningen en Perkpolder blij ken ook nog steeds in een grote behoefte te voorzien. De 'Breskense-boot' vervoerde op zomerse dagen meer dan tweeduizend fietsers en zes tienhonderd voetgangers over de Westerschelde. De veerdiensten die speciaal voor het project in het leven zijn geroepen varen nog tot 1 september. De Almanak van de Zeeuwse pontjes is verkrijgbaar bij de Zeeuwse VVV-kantoren. J\ dan een prima tussenoplos sing". Voordat een aspirant-lid tot de vereniging wordt toege laten worden zijn gegevens doorgegeven aan de politie om te worden onderzocht. Kamphof: „Het is niet zo dat iedereen zomaar lid kan wor den van een schietvereniging. De politie trekt de persoon na en als hij iets op zijn kerfstok heeft gaat het feest niet door. En dan heb ik het natuurlijk niet over iemand die door rood licht is gereden". In de zesenveertig jaar dat de schietvereniging bestaat is het nog niet vaak voorgekomen dat het bestuur iemand moest weigeren. „Het komt een heel enkele keer voor. Maar de meeste haken dan al af als ze horen dat ze een inschrijvings formulier moeten invullen dat naar de politie wordt ge stuurd". Aan het begin van het school jaar komt uitgeverij Malmberg uit Den Bosch met een nieuw initia tief om het lezen door kinderen te bevorderen. Onder de naam Boektoppers biedt de uitgeverij bekende en bekroonde kinderboe ken aan tegen een zeer lage prijs. Voor vijfentwintig gulden kan elke basisscholier in het bezit komen van een pakket van zes populaire kinderboeken of vier fraaie pren tenboeken. De pakketten zijn sa mengesteld naar leeftijd en lees- ontwikkeling van de kinderen. In het Sportfondsenbad in Vlis singen wordt vanaf vrijdag 12 september de cursus aquaslank gegeven. De cursus is een samen werking tussen het zwembad en voedingsadviesbureau Reduce en is een combinatie van aquajog- gen en een volledige afslankcur- sus. Aquajoggen is een van de populairste watersporten van dit moment. Verticaal drijvend in een 'wetbelt' doen de deelnemers oe feningen en wordt er aan de con ditie gewerkt. Voorafgaand aan het aquajoggen geeft een diëtiste van het voedingsbureau een af- slankcursus. Minister Pronk voor Ontwikke lingssamenwerking ontvangt woensdag 3 september in het "Museon' in Den Haag het eerste exemplaar van een bijzondere heruitgave van het Suske en Wis- ke-album 'De Parel in de Lotus bloem'. Dit album verschijnt in het kader van het dertigjarig be staan van de LepraStichting. Het verhaal speelt zich af in het Hima- laya-gebergte in Nepal. Stripteke naar en schrijver Paul Geerts overhandigt het bijzondere album aan de minister. De opbrengst komt ten goede aan het de Lep raStichting in Nepal. In de week van 1 tot 7 septem ber is het Nationale Mosselweek, een week waarin de Zeeuwse mossel de hoofdrol speelt. Heel Nederland wordt aangespoord om gezellig met z'n allen rond de mosselpan te gaan zitten. De actie is georganiseerd door het Neder lands Visbureau. Het visbureau geeft tips over de consumptie van mosselen. Zo moeten de mosse len zo kort mogelijk voor con sumptie worden aangeschaft en nooit worden bewaard in een bak water. Het beste is om de mosse len in de groentela van de koel kast te bewaren op een omge keerd bord, zodat ze niet in hun eigen vocht komen te liggen. Bij lekvrije verpakkingen spreekt het bewaaradvies voor zich. Audi is de enige Duitse autofa brikant in het luxesegment die in de eerste zes maanden van dit jaar in Duitsland een verkoop- groei kon noteren. Het aantal nieuw geregistreerde Audi's A8 groeide in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar met 13 pro cent. In Duitsland heeft de A8 een aandeel in het luxesegment van 22 procent; van januari tot en met juni 1996 was dit 17,5 procent. Ook op de internationale markt was het topmodel van Audi zeer succesvol met een totaal van bij na vijfendertighonderd wagens. De export van de Audi A8 groeide in de eerste helft van dit jaar met maar liefst 85 procent. Dit jaar is het honderdvijfen twintig jaar geleden dat Husqvar na in Zweden startte met het ont werpen en fabriceren van naaima chines. De eerste naaimachine stamt uit 1872 en kreeg de bij naam 'kattenrug' vanwege zijn gebogen frame. Hij werd al snel de beste vriend van menig huis vrouw. In de decennia daarna ver overde de naaimachine zich moei teloos een plekje in elk huisgezin en maakte standaard deel uit van de huwelijksuitzet van elke jonge vrouw. Ter gelegenheid van het honderdvijfentwintigjarig bestaan heeft Husqvarna diverse aantrek kelijke aanbiedingen waarbij er ook nog eens een goede inruilpre- mie wordt gegeven voor oude naaimachines. Topaanbieding is de Husqvarna 350, een veel ver kocht model die nu na inruil en een jubileumkorting voor vierhon derd gulden minder over de toon bank gaat. Bausch Lomb heeft een ex clusieve collectie Porsche Design zonnebrillen op de markt ge bracht. Het gaat om vier gloed nieuwe modellen en drie aange paste ontwerpen van de meest populaire zonnebrillen van Por sche Design. De kern van de col lectie is de Boxster zonnebril die genoemd is naar de laatste sport wagen van Porsche. Topontwer pers van Porsche Design en Bausch Lomb werkten samen bij het creëren van de vier nieuwe zonnebrillen: Boxster, Proton, T1 en Flow. De totale collectie is het neusje van de zalm voor dragers die prestige en absolute kwaliteit voor ogen hebben. De Nederlandse consumenten hebben in het eerste halfjaar van 1997 evenveel vlees gekocht als in dezelfde periode van 1996. Wel traden verschuivingen op binnen de verschillende soorten, hebben de Productschappen Vee, Vlees en Eieren bekent gemaakt. Doordat de gemiddelde prijs hoger lag dan vorig jaar steeg de waarde van de huishoudelijke vleesaan kopen met bijna drie procent. On der invloed van de fors hogere prijzen voor vers varkensvlees ko zen veel consumenten voor een alternatief in de vorm van gehakt, kip of panklare producten. Na een terugval begin vorig jaar zit rund vlees weer in de lift. t HUISJB Vice-voorzitter Gerrit Kamphof van Schietvereniging Melis kerke. FOTO ANDA VAN RIET

de Faam | 1997 | | pagina 7