Kunstenaar knapt schoolplein op Walchers echtpaar op de bres voor Spaanse Podenco-hond Veere pakt stankoverlast Domburg aan Zeeuwse Komedie gaat straat op h DE HELE GOE KOO «ScjC WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1997 JAARGANG 99 - NUMMER 35 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHERE v Het schoolplein van de Vlissingse basisschool Het Vlot aan het Waaigat heeft een nieuwe ge daante. Schilder Erik Kettmann heeft de grau we muur van het plein beschilderd. Een school dolfijnen, een walvis en een reusachtige schild pad sieren nu de anders zo saaie muur. Dwaze moeders PZC WEEKBLADEN faam/* Politie Het Vlissingse echt-, paar Jeanette en Ron van der Meer heeft zich het lot aangetrok ken van talloze ver waarloosde en mis handelde Spaanse Po- denco-honden. Het duo is net terug van een reis naar het Spaanse Benissa, waar een ander Ne derlands paar een op vangcentrum voor de ze jachthond heeft in gericht. ,..'t is verschrikkelijk wat je daar allemaal ziet... ...onder de struiken, bedekt met duizenden teken... ...een geflipte Duitse herder en twee Podenco's: één dood en één duidelijk verzwakt- ...op zoek naar mensen die een hond willen adopteren... GOESE NACHTMARKT Grote belangstelling voor De Ruyterfeesten in Vlissingen. Karina Leijnse bekeek er alvast de komende wintermode. Het Vlissingse Sportfondsenbad wordt zeer waarschijnlijk opgenomen in de volgende editie van het Guinness Book of Records. Als tenminste het record niet voortijdig verbroken wordt.... Verder deze week: open dag Activiteiten Centrum Middelburg, 'Rondje met 't pontje' een schot in de roos, schietvereniging Meliskerke hield rommelmarkt, een torenspektakel in Oostkapelle, nuttige informatie van gemeente en andere instellingen en handige van dag tot dag overzichten. SPAAR MEE BIJ A&P VOOR DE GRATIS SURPRISEBOX ,1 De burgemeester en wethouders van Veere gaan een eind maken aan de stankoverlast in Domburg. Bewoners aan het Casem- brootplein hebben al lange tijd last van een rioollucht. De oorzaak van het probleem is een riooloverstort die uitmondt in een af- wateringssloot aan de oostzijde van de Mezgerweg. Het behoud van een eigen plek, en als het even kan in het huidi ge Vestzaktheater. Za terdag gaat amateur toneelclub De Zeeuw se Komedie de straat op om deze bood schap te verkondigen. ■V. E. Het idee om het schoolplein door Kettmann op te laten fleuren is ontstaan bij de kin deren van de school zelf. „Vrienden van mij hebben hun kinderen hier op school", vertelt Erik Kettmann. „Die kenden mijn werk en wilden graag dat ik hier op hun schoolplein kwam schilde ren". Het idee van de kinderen sloeg aan bij het schoolbe stuur en onder de leerlingen van Het Vlot is een enquête gehouden hoe de muur van hun schoolplein eruit moest gaan zien. Kettmann: „De kin deren hebben zelf voor dolfij nen gekozen. Omdat ze dat graag willen schilder ik ze, het hadden van mij net zo goed olifanten mogen zijn". Kettmann is een week of drie bezig geweest met de muur schilderingen. „Met dat war me weer kan ik niet de hele dag schilderen. Ik werk 's morgens en op het heetst van de dag hou ik siësta. Dan kom ik 's middags weer terug", doet Kettmann uit de doeken. Oplage: 51.110 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Faam/VHssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. Het schoolbestuur van Het Vlot had toegezegd dat Erik Kettmann zou worden gehol pen door een aantal moeders. „Ja, dat was me beloofd", zegt Kettmann. „Er zouden een aantal 'dwaze' moeders komen helpen maar ik heb er nog niet één gezien. Die zitten vast allemaal op de camping en het strand". Doordat Kettmann nu in zijn eentje werkt kan hij niet alles beschilderen wat hij in ge dachten had. „Ik wilde ook dat lelijke gegalvaniseerde hek schilderen. Zo vind ik het hier net op Aus- witsch lijken. Maar daar heb ik nu geen tijd voor. Ik doe al leen het hek voor de ingang van de school nog". Kettmann ergert zich aan de lelijkheid van het schoolplein. Zelfs het prikkeldraad bovenop de muur die door hem beschil derd is heeft hij van een kleur tje voorzien. „Nou ziet het er in ieder geval een stuk vrien delijker uit", merkt hij op. Van de buurtbewoners krijgt Kettmann enthousiaste reac ties. Kettmann: „ledereen vindt het een hele vooruitgang, ik heb nog geen onvertogen woord gehoord. Het meest vreemde was nog wel dat er hier in eens een stuk of zeven agen ten stonden. Die kunnen mij aan het werk zien vanuit het politiebureau en kwamen nu eens kijken hoe het er van dichtbij uit ziet. Ze vonden het prachtig". Het werk van Erik Kettmann op het schoolplein van Het Vlot zit er inmiddels bijna op. Het toegangshek wordt nog van een fleurige regenboog voorzien en dan houdt de schilder het voor gezien. „Ik wil dat het klaar is voordat de school weer begint. Als er de hele dag kinderen rondlopen kan ik niet rustig werken". „Een Podenco is eigenlijk wat je noemt een halve wind hond", vertelt Jeanette van der Meer. „Hij stamt direct af van de Faraohond, één van de oudste windhonden-soorten. In Spanje wordt de Podenco voornamelijk gehouden voor de jacht", legt ze uit. Jeanette wordt zichtbaar ge ëmotioneerd wanneer ze praat over het lot van de Podenco in Spanje. „En daar wringt 'm de schoen. Want als na een maand of vier blijkt dat zo'n hond niet helemaal voldoet, wordt hij gewoon wegge gooid. Aan een paal gebon den op een vuilnisstort, opge sloten zonder water of voed sel, in een gedempte waterput gegooid, 't is gewoon ver schrikkelijk wat je daar alle maal ziet. Toen we in Spanje zaten zagen we zelfs twee honden die met hun poten in lekkend accuzuur stonden. Echt hartverscheurend". Jeanette van der Meer, samen met haar man eigenaar van de Martin Gaus Hondenschool Walcheren 'Westhound', maakte kennis met het op vangcentrum via een artikel in een blad over dieren, ,,'t Klikte gelijk toen ik over die mensen las. Later is er nog wat meer direct contact geweest en naar aanleiding daarvan zijn we met een bus vol voedsel, me dicijnen en hondenkussens zelf naar Spanje toegereden". In het Spaanse dorp Benissa (vlak boven Benidorm) troffen de Van der Meers het gezin Leen, Annelies en Naomi Ja cobs, die daar een opvangcen trum voor mishandelde en af gedankte Podenco's hebben ingericht. „Deze mensen heb ben vijftien jaar geleden voor het eerst een Podenco van de dood gered. Die lag onder de struiken, bedekt met duizen den teken. Ze brachten hem naar de dierenarts, die hun adviseerde de hond in te laten slapen. De hond is op aandrin gen van Annelies toch geope reerd en heeft het gehaald. Die hond is uiteindelijk nog zestien geworden", verhaalt Jeanette van der Meer. Door het opnemen van de Podenco ontstond bij het gezin uit Den Haag de liefde voor de Poden co. „Na het overlijden van de moeder van Annelies is het gezin in Spanje gaan wonen, om daar Podenco Aid Founda tion te beginnen". In het opvangcentrum zitten momenteel 120 Podenco's en 28 andere honden die alle maal in deplorabele staat aan kwamen bij het opvangcen trum. Ook de Van der Meers wisten een Podenco te redden van een gewisse dood. „Met Annelies struinden we de om geving af op zoek naar ver waarloosde en afgedankte Po denco's. In een politieasiel in Javea, een naburig dorpje, was het raak. In een oude schacht vonden we een geflip te Duitse herder en twee Po denco's. Één dood en één dui delijk verzwakt". Het drietal wist de vals geworden Duitse herder af te leiden met suiker pinda's en kon op deze manier de verzwakte Podenco letter lijk over het hek van het 'asiel' gooien. „Ik wist niet wat ik zag", zegt Jeanette van der Meer met tranen in haar ogen. „De hond, naar schatting vier tot vijf maanden oud, zat on der de teken, vlooien en lui zen. Letterlijk duizenden teken kleefden in haar vacht en in haar oren. Ze kon niet meer op eigen poten staan en had het op eigen kracht niet lang meer gehaald".De Podenco werd binnengehaald in het opvangcentrum voor een grondige reiniging. „We zijn met drie man bijna vier uur bezig geweest om alle teken van haar af te halen. Daarna kreeg ze voor het eerst in tij den weer fatsoenlijk voedsel. Want een asiel in Spanje is iets anders dan een asiel in Nederland, weet je. Daar komt gewoon eens in de zoveel tijd iemand langsrijden met water en voer en verder wordt er niet naar de dieren omgeke ken".De Podenco's in het op vangcentrum hebben geluk gehad. Ze verblijven in grote rennen: reuen bij reuen, teef jes bij teefjes en de jonge hon den bijelkaar. Nadat de hon den aangesterkt zijn wordt er gezocht naar een passend ge zin. „Die gezinnen bevinden zich in heel Europa. Er wordt trouwens bij plaatsing echt gekeken of die bepaalde hond wel bij dat bepaalde gezin past, om meer problemen te voorkomen. De Podenco's hebben al genoeg meege maakt", weet Jeanette van der Meer. Ook in Nederland is de familie Jacobs nog op zoek naar pleeggezinnen die een goed thuis willen bieden aan een hond met een verleden. Ook hier zetten de Van der Meers zich in. „Wie een hond op zou willen nemen moet zelf con tact opnemen met de Podenco Aid Foundation. Wij hebben natuurlijk wel het adres, maar we zijn voornamelijk op zoek naar mensen die een hond willen 'adopteren'. Dat kan al voor 28 gulden per jaar. De hond blijft in dat geval in het opvangcentrum zitten tot er een geschikt gezin is gevon den. Je krijgt als je een Poden co adopteert een foto van de hond. Wanneer deze geplaatst is krijg je een foto van de hond in zijn nieuwe gezin. Zo kun je de Podenco Aid Foundation toch steunen. Daarnaast zijn we op zoek naar mensen die willen con troleren of een in Nederland geplaatste hond ook daadwer kelijk goed terecht is geko men. Zo'n hond heeft namelijk al vreselijk veel meegemaakt en de stichting wil er dan ook echt zeker van zijn dat er in het nieuwe gezin niet opnieuw problemen ontstaan", vertelt Jeanette. Wie de Podenco Aid Founda tion wil steunen kan contact opnemen met de Martin Gaus Hondenschool Walcheren Westhound: 0118-464 693. In de nacht van 29 op 30 augustus van 20.30 uur tot 00.30 uur met 75 marktkramen en bekende standwerkers O Ruim f40.- GRATIS li boodschappen en fP ^1 honderden guldens AQUA VIVA TAFELWATER ROOD, literfles 49 gf|l||Jl.kUfll van 447* GRATIS Surprisepunt bij elke 25,- boodschappen. ELKE DAG GOED NIEUWS Deze overstort zou eigenlijk maar zes keer per jaar moe ten werken maar omdat Domburg met een bergings tekort kampt is dit veel va ker het geval. Ingenieurs- en architecten bureau Haskoning heeft in opdracht van de voormalige gemeente Domburg een plan opgesteld waarbij de overstortleiding tweehon derd meter in zuidelijke richting zou worden gelegd. Omdat er een bergingste kort is in Domburg wordt er ook een bergingsriool aan gelegd. Op deze manier worden twee problemen opgelost: de vervuiling en het ber- gingsterkort worden opge heven. De voormalige gemeente Domburg had al fl 410.000,- beschikbaar gesteld voor de aanleg van het bergingsri ool en bijkomende werken zoals het dempen van de sloot en de aanleg van een geluidswal. Bij de uitwer king van de plannen bleek echter dat de uitvoering veel gecompliceerder is als aanvankelijk werd aangeno men. De ondergrond van het te verplaatsen riool is te slap waardoor er extra voorzie ningen moeten worden-ge- troffen. De burgemeester en wet houders van de gemeente Veere hebben nu een voor stel bij de gemeenteraad in gediend om honderdvijftig duizend gulden extra be schikbaar te stellen. Als het voorstel wordt goedgekeurd wordt er opnieuw overleg gevoerd met de buurtbewo ners omdat de oorspronke lijke plannen moeten wor den aangepast. Komedie-woordvoerder Leo nard van de Berge: „Dit theater heeft recht van be staan". Het Vlissingse Vestzaktheater staat op de lijst om gesloten te worden. Na 28 jaar geen onderhoud aan het pand te hebben gepleegd, zijn de kos ten van eventuele restauratie te hoog voor de gemeente Vlissingen. Deze is eigenaar van het pand, maar verhuurt het aan exploitant De Zeeuw- Leonard van de Berge: Dit theater FOTO JAAP WOLTER BE EK. heeft recht van bestaan' se Komedie. Van de Berge: „Wp zijn in 1990 al naar de ge meente gegaan om te vragen hoe het nu zat met de verbou wing. En al die jaren zijn we afgehouden. We hebben ons passief opgesteld, afgewacht wat de gemeente zou gaan doen. In mei kregen we het bericht van wethouder Poppe- de Looff (cultuur) dat het Vest zaktheater gesloten moet wor den. Maar dat is nooit een beslis sing van de gemeenteraad ge weest. Omdat het 25 septem ber alsnog in de raad behan deld wordt, proberen we nu zoveel mogelijk naar buiten te treden". Zo waren leden van de Zeeuwse Komedie te zien bij de opening van het Straatfes tival, toen zij in een stille om gang het Vestzaktheater sym bolisch ten grave droegen. Aanstaande zaterdag (30 au gustus) gaat de Zeeuwse Ko medie opnieuw in de rouwkle ding. Van de Berge: „Op de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke staan we dan met een stand. Mensen die nog nooit in het Vestzaktheater zijn geweest kunnen daar een tijd afspre ken om er even langs te gaan. We proberen zo op een the atrale manier de aandacht te trekken. En mensen kennis te laten maken met de Zeeuwse Ko medie". Volgende week zater dag, 6 september, trekken de Komedie-leden als daklozen door de straten van Vlissin gen. Maar niet alleen het pu bliek op straat moet worden geïnformeerd over de Zeeuw se Komedie en de toestand rond het Vestzaktheater. „11 September houden we een fo rumavond in het Vestzak theater. Aan de hand van drie inleiders en een aantal stellingen pro beren we tot een discussie te komen. En daar nodigen we natuurlijk mensen van de gemeente en provincie voor uit. Vooral bij gemeenteraadsle den bestaat maar weinig ken nis over het Vestzaktheater, hebben we gemerkt. Maar dat zijn wel de mensen die straks over de toekomst van het Vestzaktheater moe ten beslissen". Jeanette van der Meer in Spanje met de door haar van de dood geredde Podenco: „leder zwart puntje is een teek". FOTO RON VAN DER MEER

de Faam | 1997 | | pagina 1