Ruyterfeesten weer in de lift Michiel de Ruyter en Paddeltje in het publiek Levendige Oude Markt met mode, sport en dans Binnenstad bruist van muziek Gratis parkeren met 'Michieltjes' De Ruyterfeesten 1997 Een week voor het begin van het drie dagen durende De Ruyterfeest is het een drukte van je welste bij Wim Smits. Als lid van de evenemen tencommissie van de Vereniging Winkelcen trum Vlissingen wordt hij om de haverklap op gebeld door kraamhouders die nog even de laatste details willen weten. Persoonlijk Wonderen Voorbereiding Grandioos Het aantal kraampjes dat dit jaar op de De Ruy terfeesten is te vinden is groter dan voorgaan de jaren. Het Scheldeplein, Walstraat en de Lange Zelke worden omgetoverd tot één grote markt met koopjes en versnaperingen. De Vlis- singse zeeheld Michiel de Ruyter en zijn scheepsjonge Paddeltje zijn dagelijks de gast op de feesten. Rallywagen De Oude Markt staat tijdens de De Ruyterfees ten in het teken van mode, sport en dans. Op het pleintje achter de Hema wordt een over dekt podium van tien bij tien meter opge bouwd waarop elke dag wel iets te beleven is. Donderdag 21 augustus Vrijdag 22 augustus Zaterdag 23 augustus Fun Mambo 7-lnch Tijdens de De Ruyterfeesten worden in Vlissin gen de zogenaamde 'Michieltjes' geïntrodu ceerd. Dit zijn spaarzegeltjes die klanten in de winkel krijgen en waarmee het parkeergeld te rug kan worden verdiend. Voorbeeld Chipknip Pasje Verbetering Woensdag 20 augustus 1997 FAAM/VLISSINGER 17 „We hebben alles tot in de puntjes geregeld", stelt hij zelfverzekerd vast. „Woens dagavond bouwen we de kra men op en als die donderdag morgen om een uur of tien al les op zijn plek staan ben ik dik tevreden". Vorig jaar hield Smits zich voor het eerst bezig met de organisatie van De Ruyter feesten. Dit jaar heeft hij er z'n handen vol aan. Zijn werkka mer in de Badhuisstraat is ge vuld met het geluid van een constant rinkelende telefoon en ook de computer staat stand-by om de eventuele laatste wijzigingen te verwer ken. Wim Smits woont sinds 1992 in Vlissingen en is er in middels niet meer weg te den ken. „Ik ben toen gepensio neerd, maar ik had nog geen zin om achter het raam te gaan zitten", legt Smits uit. Als productiemanager bij vliegtuigfabrikant Fokker hield Smits zich jarenlang bezig met de ontwikkeling en bouw van passagierstunnels, de gangen waardoor passagiers het vliegtuig binnen komen. „Een schitterende baan maar ik heb nog teveel energie om thuis te gaan zitten". Hij kwam in aanraking met de reclamecommissie van de weekmarkt en begon zich daarvoor in te zetten. Smits: „De voorzitter van de winke liersvereniging zag me zo be zig en dacht: 'die kan mis schien ook wel iets voor ons doen'. Zo ben ik eigenlijk bij de winkeliersvereniging en De Ruyterfeesten betrokken ge raakt". Inmiddels is de aanwe zigheid van Smits niet meer weg te denken van de Vereni ging Winkelcentrum Vlissin gen. En ook de Ruyterfeesten zitten in de lift. Het aantal kraam houders is groter dan voor gaande jaren en nog steeds dienen gegadigden zich aan. Smits: „Vorige jaren hebben we veel werk uit handen ge geven. Nu hebben we de touwtjes weer zelf in handen. We hebben bijvoorbeeld ad vertenties geplaatst in een landelijk tijdschrift voor marktkooplui en daar veel re acties op gekregen". Volgens Smits is reclame be langrijk voor de feesten. „Sa men met mijn zoon heb ik op heel Walcheren posters opge hangen. Op campings, bij ho tels, winkels, noem maar op. Het feest staat ook aangege ven op de informatieborden bij de invalswegen van Vlis singen". Niet alleen kraamhouders van buitenaf tonen interesse in de De Ruyterfeesten, ook de ei gen leden van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen hebben er zin in. Volgens Smits komt dit voor een deel doordat het contact tussen de leden van de vereniging is verbeterd. Vier keer per jaar worden de ondernemers geïn formeerd over het wel en wee van de vereniging door een periodiek. Smits: „Ik breng de nieuwsbrief zelf langs bij de leden. Dan spreek je ze me teen even persoonlijk en dat doet wonderen". Om niets aan het toeval over te laten heeft Wim Smits veel aandacht besteed aan de voorbereiding van de feesten. Met alle betrokken partijen is het hele programma uitvoerig doorgesproken zodat er geen onaangename verrassingen zijn als De Ruyterfeesten een maal in volle gang zijn. „Ik heb bijvoorbeeld alles door genomen met de brandweer", legt Smits uit. „Als er overal kraampjes staan is het belangrijk dat de brandweer op de hoogte is van de locaties. Mocht er dan iets voorvallen dan weet je in ieder geval wat je te wachten staat. De stadswacht is op de hoog te van de evenementen en ook deze verleent volledige medewerking aan de fees ten". Zeer te spreken is Smits over de samenwerking met de ge meente Vlissingen. „Van de gemeente hebben we alle medewerking gehad. Dat is voor ons natuurlijk heel be langrijk. Zo heeft de gemeente bijvoorbeeld een parkeerter rein op het terrein van de Schelde beschikbaar gesteld waar de kraamhouders voor een prikkie kunnen parkeren. Ook dat soort zaken zijn be langrijk". De ervaringen wat betreft or ganisatie en planning die Smits bij Fokker heeft opge daan komen hem deze dagen goed van pas. Smits: „Daar heb ik natuurlijk veel profijt van maar je kan niet alles in calculeren. Als het weer in ieder geval maar een beetje meewerkt dan wordt het een grandioos feest. En als het klaar is dan begin nen we gewoon weer voor volgend jaar. Daar hebben we ook al ideetjes voor". Het aantal marktkooplui dat dit jaar een plekje op de fees ten wilden bemachtigen is be duidend groter dan vorig jaar. „Door het grote aanbod heb ben we kunnen selecteren", vertelt Harry van Hal, voorzit ter van de Vereniging Winkel centrum Vlissingen. „We wil len natuurlijk niet alleen kraamhouders van buitenaf. Het feest is op de eerste plaats bedoeld voor Vlissing- se ondernemers". Door het grote aanbod heeft de winke liersvereniging een mooie se lectie kunnen maken waarin alle branches ruimschoots vertegenwoordigd zijn. De Vlissingse winkeliers pak ken zelf ook flink uit. Zo heeft Pompidoe in de Scharminkel straat een echte rallywagen voor de deur staan. De auto staat er ter ondersteuning van een actie van het tassenmerk Kipling. Pompidoe heeft een wedstrijd georganiseerd waarmee een Kipling-tas ge wonnen kan worden. Juwe liers Henk en Ingrid van der Kooij presenteren tijdens de De Ruyterfeesten de nieuwste collectie Esprit Timewear Hor loges. Bezoekers van de fees ten maken kans een horloge te winnen dgor de juiste naam van een bepaald model horloge te raden. De prijzen van de wedstrijd van Van der Kooij worden zaterdag 23 au gustus om 16.30 uur uitge reikt. Speciaal voor de De Ruyterfeesten doen Michiel de Ruyter en Paddeltje hun thuishaven aan. Het tweetal is dagelijks op de De Ruyterfees ten te vinden. Wim Smits: „Ik heb nog teveel energie om achter het raam te gaan zitten FOTO JAAP WOLTER BE EK Michiel de Ruyter brengt speciaal voor 'zijn' feesten een bezoek aan thuishaven Vlissihgen Lunchroom Panaché heeft rond het podium een terras neergezet zodat bezoekers hun gemakje alles goed kun nen zien. Donderdag, vrijdag en zaterdag zijn er de hele dag modeshows en demonstraties sport en dans op het podium op de Oude Markt. Tussen de shows en demonstraties door zijn er optredens van de bands Groovabilïty en 7-lnch. De modeshows worden ver zorgd door het Vlissingse mo dellenbureau Aliènne. Zo'n vijftien mannequins en dress- man van het modellenbureau showen dames- en herenmo de in verschillende maten. In de modeshows die in de avonduren te zien zijn wordt ook kinderkleding getoond. De kleding die op de catwalk is te zien is afkomstig van de Vlissingse modezaken Bub bles, Troye ledermode, Hans Anders brillen, Hans Knuijt, Bobbe damesmode, Pata- chou, 4 Teens, Drie Tonnetjes sieraden, Mabélis, 't Gabber- Centrum Vlissingen 12.00-18.00 uur Popular Classic 16.00-20.00 uur Nikkelen Nelis Podium Oude Markt 13.30 uur 14.30 uur 16.00 uur 17.00 uur 19.00 uur 20.00 uur Zeemanserve hele dag mode, sport en dans-spektakel muziek van Groovability mode, sport en dans-spektakel muziek van Groovability mode, sport en dans-spektakel muziek van Groovability kindervermaak Nikkelen Nelis is vrijdag te zien en horen in de Vlissingse binnenstad. Centrum Vlissingen 12.00-18.00 uur Popular Classic Podium Oude Markt 11.00 uur mode, sport en dans-spektakel 13.30 uur mode, sport en dans-spektakel 14.30 uur muziek van Groovability 16t00 uur mode, sport en dans-spektakel 17.00 uur muziek van Groovability 19.30 uur mode, sport en dans-spektakel 20.30 uur muziek van Groovability Zeemanserve hele dag kindervermaak Centrum Vlissingen 11.00-16.00 uur Looporkest De Slobbers 12.00-18.00 uur Popular Classic Podium Oude Markt 11.00 uur 12.00 uur 12.30 uur 13.30 uur 14.00 uur 15.00-17.00 uur Zeemanserve hele dag mode, sport en dans-spektakel muziek van 7-lnch mode, sport en dans-spektakel muziek van 7-lnch mode, sport en dans-spektakel muziek van 7-lnch kindervermaak tje en Pompidoe. De mode shows worden gepresenteerd door ladyspeaker Diana van Hoften. Tussen de modeshows door verzorgd Ten Tije fitnesscen trum Vlissingen demonstraties van sporten die bij het cen trum beoefend kunnen wor den. Het team laat bijvoor beeld funk aerobic, steps en high impact aerobic op het po dium zien. „Bij funk aerobic gaat het niet zozeer om de sport als om de fun", verdui delijkt Gerben Rodts van Ten Tije. „Het is - zeg maar - bewe gen op muziek en het lijkt meer op dansen dan op een echte sport. Denk bijvoorbeeld aan clips van Janet en Michael Jackson, zoiets. En dan steps, dat ook op muziek wordt beoe fend". De demonstraties van Ten Tije worden uitgevoerd door mensen van allerlei pluimage. Rodts: „Het zijn heus niet allemaal superslanke jonge modellen, ledereen kan deze sporten beoefenen en het is voor alle leeftijden. Dat is ook in de demonstraties terug te vinden". De derde sport die Ten Tije op de planken brengt is high impact aerobics. „Ei genlijk is dat gewone aerobics maar dan allemaal wat inten siever", legt Rodts uit. „De oe feningen zijn wat zwaarder en de muziek is wat sneller". Be halve op het podium is Ten Tije fitnesscentrum Vlissingen ook op de De Ruyterfeesten aan wezig met een kraampje. Be zoekers van de feesten kunnen daar een eenvoudige conditie test doen met behulp van een fiets die voorzien is van een hartslagmeter. Rodts: „We de len ook bonnen uit voor gratis proeflessen. Voor de conditie test is een sportinstructeurs aanwezig". Behalve mode en sport zijn er ook dansen te zien op het po dium op de Oude Markt. Cur sisten van Dansschool De Jong uit Vlissingen demon streren verschillende dansen. Verschillende stijlen als Rock and Roll, Country and Wes tern, de Mambo en Salsa staan op het programma. „De dansen worden in gewone vrijetijdskleding uitgevoerd", vertelt Kees de Jong van de dansschool. „We willen laten zien dat dansen een gewone bezigheid is waar je niet su- pergoed voor hoeft te zijn en in speciale kostuums hoeft te lopen". De demonstraties La- tin en ballroom die door een wedstrijdpaar worden ver zorgd zijn wel in officiële wed- strijdkleding. Waar gefeest wordt is muziek, zo ook op de De Ruyterfeesten. Verspreid door de binnenstad van Vlissingen treden tijdens de feesten verschillende muzikanten en gezelschappen op. Don derdag is er een echte Nikkelen Nelis aan het werk te zien en het Brusselse duo Popular Classic is alle drie de dagen van de partij. Looporkest Melody Makers zijn vrijdag te gast in het cen trum en zaterdag is het de beurt aan looporkest De Slobbers. Nikkelen Nelis, alias Piet de Walle, is een muzikant die niet alleen de moeite waard is om naar te luisteren maar zeker ook om naar te kij ken. Hij speelt op zijn accordeon en bedient daarbij ge lijktijdig z'n trom mel, toeters en al lerlei andere leuke muziekinstrumen ten. Door daarbij regelmatig met zijn hoofd te schudden gaan de talloze belletjes klingelen die aan zijn goudkoperen hoofddeksel zijn bevestigd. Nikke len Nelis loopt donderdag van 16 tot 20 uur door de binnenstad. Het Brusselse duo Popular Classic speelt viool en gi taar. Het tweetal was deze zomer al eerder te gast in Vlissingen. Het spontane optre den dat het duo toen op de hoek van de Lange Zel ke verzorgden sloeg zo aan dat de twee muzikanten direct voor de De Ruyterfeesten gecon tracteerd zijn. Vrijdag en zater dag lopen er door de Vlissing se straten twee looporkesten. Vrijdag voorzien de Vlissingse Melody Makers de De Ruyter feesten van een vrolijke noot en zaterdag trakteren De Slob bers uit Papendrecht het win kelende publiek op onverval ste feestmuziek. Muziek is er ook op het podi- De Zeeuwse coverband 7-inch. um op de Oude Markt. Tussen de modeshows en demon straties van sport en dans door spelen de bands Groova bility en 7-lnch. Groovebility speelt donderdag en vrijdag steeds drie sets op de Oude Markt. De Zeeuwse coverband 7-lnch treedt zaterdag aan. De band speelt hits uit de jaren zeven tig en tachtig. Zo nu en dan speelt de band ook recenter werk. Geen rumba of wals maar mu ziek van Tïna Turner, David Bowie, Lionel Ri chie, Spandau Ballet en Gary Moore. 7-lnch bestaat uit Aad van Os (zang, gi taar), Ad Oste (bas en vocals), Louis Filius (drums en vo cals), Sjaak Lam me rs (key boards), Sonja de Deckere (sas, vocals), Vivian Dagevos (trom pet, vocals) en Olivier Beekman (leadgitaar). 7- Inch staat garant voor een feeste lijke swingende performance waarbij niemand stil kan blijven zitten of staan. De zegeltjes moeten op een speciale kaart geplakt worden die bij het VVV-kantoor kan worden omgeruild voor een telefoonkaart van tien gulden. Met de telefoonkaart kan, be halve in telefooncellen, be taald worden bij parkeerme- ters en in de bus. Tot nu toe doen er al dertig Vlissingse ondernemers mee aan de ac tie, die tot in lengte van dagen door kan blijven gaan. zich te nemen. „Het aan spreekpunt moet een relatief onafhankelijke instantie zijn. Anders krijg je het idee dat er iemand aan verdient. Vandaar dat de keus op het VVV-kan toor is gevallen", legt Jacobs uit. De Vlissingse spaaractie is uniek in Nederland, in nog geen enkele andere plaats loopt een dergelijke actie. Jan Jacobs: „Omdat we de eerste zijn hebben we het plan ook gedeponeerd. De notaris heeft vastgelegd dat het ons idee is. In de rest van Nederland wor den de ontwikkelingen op de voet gevolgd. In september is er een bijeen komst van alle VVV-kantoren in Nederland en de organisa tie heeft mij gevraagd de spaaractie daar nader toe te lichten. Het is dus niet on denkbaar dat andere plaatsen het Vlissingse voorbeeld vol gen". Onder de ondernemers in de binnenstad is enthousiast op De spaaractie wordt gecoördi neerd door het VVV-Vlissin- gen. Jan Jacobs, directeur van het VVV-Vlissingen en de Stichting Vlissingen Promotie doet de ontstaansgeschiede nis van de spaaractie uit de doeken. „Er is een groep on dernemers die zich inzet voor de verbetering van het cen trum van Vlissingen. Deze Werkgroep Binding Binnen stad kwam met het idee om een doorlopende actie op te zetten rond het betaald parke ren". Nadat het idee was ge boren werd het VVV benaderd om de plannen verder uit te werken en de coördinatie op Nadat de verschillende moge lijkheden voor de actie op een rijtje zijn gezet is er een spaar kaart ontwikkeld in de vorm van een creditcard. „We heb ben het lekker Vlissings ge houden", vertelt Jan Jacobs. „De zegeltjes heten dus Mi chieltjes en de kaart waar ze opgeplakt moeten worden heet De Ruyterkaart". Om te benadrukken dat de zegeltjes waarde hebben zijn ze voor zien van een zilverkleurige op druk. Op de spaarkaart moe ten veertig zegeltjes worden geplakt voordat de kaart kan worden verzilverd. Jacobs: „We hebben veel aandacht besteed aan het uiterlijk van de kaart en de zegeltjes. De kaart kan gewoon in de porte monnee tussen de andere cre ditcards en pasjes". Jan Jacobs: Wie in Vlissingen zijn boodschappen doet kan het parkeergeld terug verdienen". FOTO JAAP WOLTERBEEK de actie gereageerd. Dertig bedrijven hebben zich inmid dels aangemeld, maar vol gens Jacobs zal dat aantal snel groeien als de actie een maal goed loopt. „Het is na tuurlijk allemaal nog nieuw en het zal even wat tijd nodig hebben voordat de grootste groep ondernemers overstag gaat", denkt Jacobs hardop. „Maar ik heb er wel veel ver trouwen in. Het is een actie die voor alle partijen interes sant is. De ondernemers kun nen voor weinig geld een leu ke geste naar de klanten ma ken, het VVV-kantoor is bij machte om het spaarsysteem te exploiteren, de gemeente krijgt geen cent minder par keergeld en het publiek kan er een leuk centje mee verdie nen". Wat Jan Jacobs betreft kan de spaaractie tot in lengte van dagen blijven doorlopen. „Het is niet ondenkbaar dat de tele foonkaarten van tien gulden binnen nu en een paar jaar uit de roulatie worden genomen. Dat probleem hebben we al voorzien, we gaan dan over op de chipknip. Bij inlevering van een volle De Ruyterkaart wordt dan gewoon tien gul den op de chipper gezet". De Michieltjes zijn vanaf don derdag verkrijgbaar. De win keliers die aan de actie mee doen zijn herkenbaar aan een sticker op de deur en op de kassa.

de Faam | 1997 | | pagina 17