Kinky feestje Zeventien Elektra-nominaties op Walcheren Geen massale drukte op horecafestival Cor Janse beste ringrijder Maritieme dag Arion krijgt vervolg Middelburgse wint reis naar Griekenland Expositie Janna-Maria de Feijter Bij het Vlissingse hotel Arion is afgelopen zon dag een maritieme dag gehouden. De verschil lende maritieme evenementen die bij het hotel plaatsvonden sloten aan bij de overzichtsten toonstelling van de maritieme schilder Jan de Quelery die tot 5 september in het hotel op de boulevard te zien is. Onder de naam 'De Sade-Scandals' wordt in de Stadsdanszaal in Middelburg zaterdag 23 aug- stus een bodage, leather en toy-party gehou den. Als dresscode vermeit de uitnodiging Ca- pain Hook, leather, latex, underwear en French royalty. Dauwtrappen in de Zepeduinen Genieten van vo gels, konijnen en reeën in de Zepe duinen op Schou- wen-Duiveland kan dit jaar nog één keer tijdens de laatste zomeroch- tend-dauwtrapex- cursie op donder dag 21 augustus. De excursie begint om 6 uur bij het toegangshek van Slot Haamstede. Meer dan de helft van de in totaal 32 nomi naties de Elektra's 1997 is toegekend aan groepen en personen op Walcheren. Drie scholengemeenschap pen: SSGM, de CSW en SG Scheldemond, de Zeeuwse Komedie, de Stichting Middel burgs Theater, Groep Papillon en de jonge ren- en volwassenop leiding van Amateur theaterschool De Am bitie maken kans op een onderscheiding voor een opmerkelijke prestatie. Choreografie Artistieke leiding Festival De eerste editie van het Vlissingse horecafesti val zit erop. Grote mensenmassa's waren er op het festival niet te vinden. Wel gezelligheid, niet alleen voor het podium maar vooral ook op de omliggende terrassen. Het festival is ge organiseerd door de horecavereniging met als doel de stille maand augustus nieuw leven in te blazen. Wilde haren Blues Opperstalmeester De Souburger Cor Janse heeft de eerste prijs gewonnen bij het ringrijden op de twee folklo ristische dag in Middelburg. Óp het Molenwa ter liet hij zien de sterkste te zijn van de twee honderddrie deelnemers. Het echtpaar Taner Acyol en Esther Verweij opende deze week een buurtsupermarkt op de hoek van de Vlissingse Singel en de Schelde- straat. „Het oude pand van de apotheek stond al een maand of twee leeg. Eigenlijk wilden we weer iets in de horeca beginnen, maar de ge meente Vlissingen wil liever alle horeca in het centrum hebben", vertelt Esther Verweij. Woensdag 20 augustus 1997 FAAM/VLISSINGER 13 met een sleepboot waarop uit alle brandspuiten water spoot. Op het terras van hotel Arion stonden kraampjes met aller lei maritieme attributen. Zo was Combi Back bijvoorbeeld aanwezig met ingelijste repro ducties van schilderijen van Jan de Quelery. Daarnaast zijn werken van hem afgebeeld op t-shirts en mokken. De schil der was zelf ook aanwezig en werkte onder het kritische oog van het publiek onverstoor baar door. Maritieme boekhandel De Pla za richtte een kraam in met boeken en maritieme snuiste- Hoogtepunten waren een op treden van het Scheldelood- senkoor en rondvaarten met een antieke Hoogaars over de rede van Vlissingen. De werken van Jan de Quele ry zijn regelmatig in hotel Arion te bewonderen. Dit keer was de aanleiding de opening van een overzichtstentoon stelling van de Vlissinger, 5 september in het Scheep vaartmuseum in Antwerpen. „Het is uniek dat deze schilder exposeert in het toch wel pres tigieuze Scheepvaartmuseum van Antwerpen", vertelt Joost van Damme van hotel Arion. „Omdat hij nu toch een selec tie heeft gemaakt uit zijn hele oeuvre leek het ons leuk om deze werken eerst aan het Vis- singse publiek te tonen". Om de expositie nog wat meer in het zonnetje te zetten organiseerde Van Damme sa men met de schilder een ma ritieme dag op de boulevards van Vlissingen. Voor de boule vard voer de hele dag een hoogaars van de Stichting Be houd Hoogaars. Ook sleper Van den Akker kwam langs me. „Afgelopen winter is er een vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevards op gericht die zich tot doel heeft gesteld om meer activiteiten op en rond de boulevards te ontplooien. Wij zijn daar ook lid van en dit past prima in het plan". Het succes van de ma ritieme dag is voor Joost van Damme aanleiding om ook volgend jaar een maritieme dag te organiseren. „Dan pak ken we het allemaal nog wat groter aan. Ik weet nu in ieder geval dat er voldoende be langstelling voor is". rijen. Organisator Joost van Dam me was zeer te spreken over de belangstelling van het pu bliek tijdens de maritieme dag. Van Damme: „Normaal zie je bij strandweer niemand op de boulevard maar nu loopt het toch lekker vol". Ook de plezierjachtjes op zee naderden de boulevard opval lend dichterbij dan anders het geval is. „Dit past precies in ons toekomstbeeld van de boulevard", vertelt Van Dam- 'De Sade-Scandals' draait om dans, show, verrassingsacts en decors. Speciaal voor het feest zijn er in de Stadsdans zaal diverse podia, hoekjes en stellingen waarop acts plaats vinden van een gestroomlijn de bondage-dans tot een bloedstollende SM-act. Het feest is geïnspireerd door de wat aardigere gedeeltes uit het werk van Markies de Sa- de. Spetterend entertainments te gen de achtergrond van zowel de roerige jaren van de be storming van de Basille in 1789 als de huidige jaren ne gentig. Kaarten voor 'De Sa de-Scandals' zijn verkrijgbaar bij de Stadsdanszaal in de Beddewijkstraat. Kaarten voor de dauw- trapexcursie van de Ver eniging Natuurmonu menten zijn verkrijgbaar bij het VVV in Haamste de. De excursie duurt on geveer twee uur. In de Zepeduinen huizen niet alleen wilde dieren maar ook pony's. Een kudde zwarte Shetlan ders graast in de duinen en zorgt zo dat er genoeg openheid blijft voor duin kruiden. Ze lopen in groepjes door het hele terrein en iedere keer is het weer een ver rassing waar ze zich laten zien. De Vereniging Na tuurmonumenten houdt op woensdag 20 en 27 augstus ook nog avond wandelingen in het na tuurgebied. Veel leer, latex en ondergoed in de Stadsdanszaal. Een Elektra is een gestileerd vrouwenbeeldje, ontworpen door de Middelburgse kunste nares Rachel Herz. Het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater kent jaarlijks Elek tra's toe als pluim op de hoed voor degenen, die iets verras sends toonden binnen het amateurtoneel. Doel van deze onderscheiding is te stimule ren tot kwaliteitsverbetering. Bovendien geldt het jaarlijks festival waarin de Elektra's worden uitgereikt als groots ontmoetingsfeest voor het ge hele amateurtoneel in Zee land. De voorstelling 'Het syn droom van Groen' door de Scholengemeenschap Middel burg mag vier nominaties no teren, voor: vrouwelijk bijrol (Marcelle Kuijpers), muzikale vormgeving (Leo Dreessen), choreografie (Marleen van Buuren en Barbara Stommel) en voor totaalproductie (Ger Boer en Rob de Groot). Voor de productie 'De wijze kater' van Herman Heijermans door de CSW is een nomina tie toegekend in de categorie vrouwelijke hoofdrol aan Femke Beije voor haar rol van de wijze kater. Nieuw dit jaar is de categorie Choreografie. Eén van de ge nomineerden daarin is Nicole Meijsen uit Zonnemaire. Zij maakte de choreografie voor de dansen in de productie 'Fif ty-Fifty' door leerlingen van de Scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen. De Zeeuwse Komedie uit Vlis singen, die met de voorgeno men sluiting van het Vestzak theater haar unieke speelplek bedreigd ziet, mag in elk ge val wel drie nominaties note ren voor de productie 'Kras' van Judith Herzberg. De Zeeuwse Komedie wordt ge nomineerd voor opmerkelijk decor, vrouwelijke bijrol (Co- rien de Witte) en voor totaal productie (Josien de Graaf). De Jongerengroep van Ama teurtheaterschool De Ambitie wist met de voorstelling 'Veen, moeras, klei' nomina ties in de wacht te slepen voor: muzikale vormgeving (Paul ten Broeke), algehele vormgeving en ensemblespel. Bij de volwassenafdeling van de Ambitie is Koen Mijnheer genomineerd in de rubriek mannelijke hoofdrol voor zijn vertolking van 'de vrijgezel' in het toneelstuk 'Rinkelrooien'. De Stichting Middelburgs Theater sleepte twee nomina ties in de wacht voor de pro ducties 'Alice, Alice': één voor Marianne Minnaard in de ca tegorie vrouwelijke bijpol voor haar vertolking van de Harten koningin en één voor de alge hele vormgeving. Verder is Johan Bodrij genomineerd bij de Stichting Middelburgs Theater voor de creatie van de rol van Theo Vandaele in het stuk 'Thuis' van Hugo Claus. Bij het musical en operettege zelschap Groep Papillon krijgt Peter Adriaanse uit Middel burg een nominatie in de ca tegorie regie voor zijn artistie ke leiding van de jubileum productie Papillon Pygmalion. De Theatergroep Intermezzo onder leiding van Ali Pankow uit Zierikzee kreeg vier nomi naties toegekend, te weten voor: re gie, decor, vrouwelijke hoof drol (Lies Hanse) en voor het ensemblespel van de voltalli ge cast, onder wie Oscar Pos- tema en Frangois Vervaet, spelers van jeugdtheater groep Kwark. De uiteindelijke winnaar van de Elektra's worden bekend gemaakt tijdens het Elektra- festival op zaterdag 20 sep tember in de Stadsschouw burg in Middelburg. Het programma wordt uitge voerd met een knipoog naar de Amerikaanse Oscar-uitrei king. De regie van het festival is in handen van de provinciale to neeladviseurs Willem Huij- breghs en Ron Lubbersen. Voorafgaand aan de bekend making van de Elektrawin- naars geeft de bekende close harmonyformatie Montezuma Revenge een concert. Tot slot van het festival is er een bal na onder leiding van de for matie 'Doctor Charlie his Ju Ju Men (featuring the Charlet- tes)'. Eerder op vrijdagavond 5 september wordt in het ge bouw van de Stichting VMC Zeeland in Middelburg de zo genaamde genomineerden avond gehouden. Daar wor den de certificaten en de jury rapporten uitgereikt. De jury voor de Elektra-beoor- deling wordt dit jaar gevormd door Jan Burggraaf uit Lewe- dorp, Piet Bodbijl uit Goes en Katinka van den Dool uit Mid delburg, terwijl Gerard Baij- ens uit Middelburg als reser velid fungeerde, om te voor komen dat één van de juryle den bij een productie betrok ken zou zijn. Zanger Rick de Leeuw van de Tröckener Kecks had de bühne gemist tijdens zijn vakantie. Het Zeeuws Mannenduo opende vorige week vrijdag voorzichtig het festival voor een handje vol publiek op de Zeilmarkt. Slechts voorzien van een akoestische gitaar en een trommel met brushes galmde het duo That's Allright Mamma van Elvis door de mi crofoon. Aan enthousiasme ontbrak het in ieder geval niet. Ook In Geval van Noot, de band die daarna kwam, kon het plein niet vullen. Vlis singen bleek niet massaal uit te lopen voor de eigen Zeeuwse bands. Zondag was het te doen op het Bellamypark, met optre dens van Louis Fernando en de Straight Johns. De drukte was nu voornamelijk op de terrassen te vinden en niet zo zeer voor het podium. De Vlis singse Straight Johns hadden duidelijk het voornemen om er een feestje van te maken. Het aanvankelijk schuwe pu bliek dacht er anders over. De toeschouwers waren echter niet opgewassen tegen de eindsprint van de Straight Johns. Een paar Stones-klas- siekers en de beentjes gingen eindelijk van de vloer. Het tweede weekend van het horecafestival speelde zich geheel af op het Bellamypark. Voor het podium was het aan merkelijk drukker als de week ervoor. Vrijdagavond was het na de Mighty Jackhals dè beurt aan de Tröckener Kecks. Alhoewel de punkers van wel eer hun wildste haren kwijt zijn stonden zanger Rick en de zijnen toch garant voor een feestje. Het was het eerste optreden nadat de Kecks met vakantie zijn geweest en ze hadden de bühne duidelijk gemist. „Kun nen jullie ons goed horen", wilde de energieke zanger we ten. „We mochten niet zo hard spelen van de mensen van Vlissingen". De band speelde veel nieuwere ballades maar aan het eind kwamen klassie kers als 'Het komt nooit meer goed' en 'Hart en ziel' overtui gend uit de boxen. Zaterdagavond werd geopend door de Vlissingse 1009 Band. Veel publiek was er nog niet maar dat was anders toen Blues 'n Trouble haar opwach ting maakte. De gewezen be geleidingsband van blues-ko ning BB King zette een stevige blues neer. Voorzien van slij pende mondharmonica's en scheurende gitaren verander de het Bellamypark in een sin- gende menigte. De volle maan scheen van achter het podium goedkeu rend neer op het publiek. De laatste band op het festival was Horn Off Plenty. De zeven bandleden speelden een swingende mix van verschil lende muziekstromingen met funk als basis. Een waardige afsluiting van de eerste editie van het horecafestival. Henk Hut van de horecaver eniging is zeer tevreden over het festival. Hut: „Het weer werkt mee, de gemeente werkt mee en het publiek werkt mee. Wat wil je dan nog meer. Het was de bedoeling om het gat wat in de maand augustus qua evenementen viel op te vullen. En dat is vol gens mij prima gelukt". Tus sen de bedrijven door sprak Hut als een volleerd opper stalmeester de bands aan el kaar. „Hoe het volgend jaar gaat worden weten we nog niet", vertelt Hut. „Dat hangt geheel af van de politiek. Als de plannen van de gemeente door gaan moeten we al een jaar van tevoren vastleggen wat voor evenement we wil len organiseren. Maar ja, de gemeente zal wel bijdraaien. Daar komen in ieder geval verkiezingen voor", vervolgd Hut lachend. Het horecafesti val is het eerste evenement dat de nieuwe evenementen commissie van de horecaver eniging heeft georganiseerd. Hut: „Als je ziet in wat voor een korte periode we alles hebben moeten regelen is het zeer geslaagd. En de omwo nenden kunnen gerust zijn. We gaan nu weer acht maan den in de rust, dan kunnen ze hier even van bijkomen". Eén van de ruiters steekt een ring op het Middelburgse Molenwater. De eerste prijs bestaat uit een bronzen beeldje van de hand van Koningin Beatrix. Van de rijders op het Molen water waren er drieëntwintig die in de eerste twintig beur ten zeventien of meer ringen staken. Omdat Cor Janse de sterkste was werd hij net als in 1995 winnaar van het bron zen beeldje van Koningin Beatrix. Paul van den Broeke uit Serooskerke won de beker van Prinses Juliana. Hij klopte daarmee zijn dorpsgenoot Krijn Coppoolse die de wissel beker van wijlen Prinses Wil- helmina won. De jury lette tij dens de folkloristische dag niet alleen op de verrichtin gen van de ringstekers. De mooist versierde paarden kre gen ook een prijs. De mooist versierde paarden waren van de familie Lous. Vader Simon won de eerste prijs en dochters Rianne en Esther de tweede en derde prijs. Maaike de Werk werd eerste in de categorie trek paarden. Esther Verweij en Taner Acyol: „Niet veel voorraad, wel veel keus". FOTO JAAP WOLTERBEEK In Grieks restaurant Salo- niki in de Gravenstraat in Middelburg zijn onlangs prijzen onder de vaste klanten verloot. Z. Ver- straate uit Middelburg won één van de hoofdprij zen: een reis voor twee personen naar het Griekse eiland Kos. Restaurant Saloniki verloot ie der jaar onder de vaste klan ten een aantal prijzen, varië rend van een gratis diner tot een compleet verzorgde reis naar Griekenland. De vaste klanten van Saloniki hebben een stempelkaart. Iedere keer als de bezitter van zo'n kaart bij Saloniki komt eten ont vangt hij een stempeltje. De prijzen worden verloot onder de vaste klanten met een volle kaart. Winnares Z. Verstraate neemt de prijs in ontvangst van eige naar C. Piastiras. tasie en een eigen innerlijk oog. De Feijter is geboren in Ter- neuzen en volgde in 1988 een cursus tekenen bij Wim de Haan in Middelburg. In 1992 behaalde zij het getuigschrift van de vierjarige opleiding Hogere graad Schilderkunst, met als neven vakken tekenen en kunstgeschiedenis aan de Stedelijke Academie voor schone kunsten in Brugge. De laatste jaren exposeerde De Feijter in Middelburg en Domburg. Janna-Maria de Feij ter maakt gebruik van ver schillende technieken als inkt op rijstpapier. Daarnaast maakt zij ook tradi tionele olieverfschilderijen op doek. Daarom week het duo uit naar „We zijn hier een beetje in de een ander soort onderneming. buurt gaan rondkijken. Er wo nen hier veel ouderen en wer kende mensen, terwijl er ei genlijk geen supermarkt echt in de buurt is. De afstand naar Albert Heijn bijvoorbeeld is best groot als je moeilijk ter been bent. Vandaar dat we op dat idee van een buurtsuper kwamen", legt Verweij uit. Verweij en Acyol richten zich dan ook met name op oudere en werkende mensen. „We willen hier gewoon een beetje extra service geven. Qua prijs kun je natuurlijk niet echt con curreren met de grote super markten, alhoewel ik denk dat we niet eens zo gek veel bo ven hun prijzen zitten. We wil len ons meer onderscheiden door boodschappen thuis te bezorgen bijvoorbeeld. En we zijn iedere avond tot acht uur geopend. Behalve zaterdag, dan sluiten we om zes uur". Ook telefonisch bestellen is mogelijk. „Voor mensen die moeilijk ter been of ziek zijn. Gewoon even bellen en je boodschappen doorgeven. Dan komt mijn man die even brengen". Voor die service wordt, bij besteding van meer dan vijfentwintig gulden, geen extra kosten in rekening ge bracht. „En wie onder die vijf entwintig gulden zit, betaalt twee gulden vijftig", zegt Ver weij. Daarnaast specialiseren Ver weij en Acyol zich in vers be reide maaltijden. „Dat is lek ker makkelijk voor werkende mensen", weet Verweij. „We hebben de bereiding nu nog uit handen gegeven, maar als het een beetje aanslaat wil ik zelf gaan koken". Het stel is afkomstig uit Den Haag, waar het al een shoar mazaak draait. „Die loopt ge woon door. Maar we hadden zin in iets nieuws. En we zijn op Zeeland gekomen omdat mijn moeder hier in Vlissin gen woont". „Wat verder nog bijzonder is aan deze supermarkt is dat we een heel ruim assortiment hebben. We hebben niet veel op voorraad, maar we hebben wel heel veel keus", besluit ze. Bij De Kapper in de Korte Geere in Middelburg zijn tot en met eind september schil derijen van Janna-Maria de Feijter uit Grijpskerke te be wonderen. De expositie be staat uit werken van verschil lende technieken op doek en zijn geïnspireerd op 'Het In nerlijk Oog', een gedicht van Cees Noteboom. Olieverfschilderij van Janna- Maria de Feijter. De zichtbare wereld sluist het beeld door het geopende oog. Het innerlijk oog ontvouwt het, maakt het nieuw in nieu we schijnsels'. Zo luiden de eerste regels van het vers van Noteboom. Jan na-Maria de Feijter is van me ning dat de toeschouwer haar werken bekijkt met eigen fan-

de Faam | 1997 | | pagina 13