Provincie Zeeland Economie in Zeeland rt van deRuyterkaart! Over 1 wee Vlissingen Denken en doen GIRO 145 Prettig parkeren... verder verplaatsen... in met deRuyterkaart... kunt u Officiële Mededelingen Gratis - mm Milieu Geluidsanering industrieterrein Vlissingen-Oost Gedoogbeschikking Industrial Park Vlissingen bv Wijzigingen vergunning Hoechst Trevira Vlissingen de zonnebloem Woensdag 13 augustus 1997 FAAM/VLISSINGER 9 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij In hun begrotingsbrief voor 1998 bepleiten GS het zogeheten inte graal plannen: een weg van den ken en doen. Samenhang aan brengen tussen de veelheid van plannen, opdat het een niet ten koste gaat van het ander en de kwaliteit van onze omgeving op z'n minst behouden blijft. En daar in speelt een actief mileubeleid een grote rol. Toekomstverkenning In 1998 zal de nota Toekomstverkenning verschijnen. Het stuk is bedoeld om aan te geven of de doelen die de provin cie zich heeft gesteld in het milieubeleid, ook werkelijk zijn gehaald. Die doelen staan ver woord in het milieubeleidsplan Kerend Tij Twee. Wat de leefom geving betreft verwachten GS dat er achterstanden zijn bij het terug dringen van geluid- en stankhinder en bij bodemsanering. Veranderingen in het klimaat zou den mede oorzaak zijn van te veel stikstofoxide en fijn stof in de lucht. In het oppervlaktewater lijkt de hoeveelheid nitraat te hoog en bi] de combinatie water en bodem gaat het om bestrijdingsmiddelen en zware metalen. Kansen GS willen niet alleen doorgaan met sanering, maar ook nagaan hoe met dezelfde middelen meer resultaat is te behalen (optimalise ren). Een manier van werken kan bijvoorbeeld zijn eerst vast te stel len welke kwaliteit de grond moet hebben, gelet op het gebruik. Per slot van rekening behoeft indus trie een andere bodem dan een woonwijk. Verder is het de bedoe ling meer geld uit te trekken, om ook langs die weg meer te berei ken (intensivering). Duurzame ver betering van het milieu is alleen te bereiken in samenwerking met andere beleidsvelden en met een integrale aanpak van een gebied. Op die manier is er kans op suc ces bij inrichten en vernieuwen van bedrijventerreinen, bij invoe ren van nieuwe technologie en bij .het scheppen van andere ver voersmogelijkheden. Veehouderij Sinds dit jaar geldt voor het vesti gen van veehouderij een interim- beleid. Zo is vestiging gebonden aan aantal dieren en daarmee samenhangende mestproductie en tijdelijk aan maximaal toelaat baar te bebouwen vierkante M Ter sanering van industrie- lawaai voor industrieterrein Vlis- singen Oost (gemeenten Vlissin- gen en Borsele) is een ontwerp programma van maatregelen gemaakt. De geluidzone rond industrieter rein Vlissingen-Oost is definitief vastgesteld door de Kroon op 26 juli 1991. Daarbij is gebleken dat 15 woningen een hogere geluid belasting vanwege het terrein ondervonden dan 55 dB(A). Het onderzoek naar mogelijke maatre gelen heeft geresulteerd in het Programma van Maatregelen (PvM). Uit het fase-3-onderzoek is geble meters voor stallen. Verder is nagegaan hoe is te voorkomen dat in de praktijk te veel mest wordt verspreid. Het beïnvloeden van het vesti gingsbeleid is een moeizame zaak. Vooral als het gaat om bevoegdheden. Dat neemt niet weg dat GS van plan zijn de mogelijkheden te benutten die de provinciale milieuverordening en het streekplan bieden. De goed keuring van bestemmingsplannen voor het buitengebied zullen GS stringent toetsen aan de provin ciale uitgangspunten. De artikelen in AbdijNieuws maken deel uit van een serie over de begroting 1998 van de provincie. Hoe GS het huishoudboekje willen invullen en het geld willen beste den staat beschreven in de begro tingsbrief: Integraal plannen: een weg van denken en doen; Economie; De zorg voor de samenleving; Internationaal beleid en Algemeen bestuurlijk zijn de hoofdstukken waarin het beleid van de provincie voor het komend jaar staat verwoord. De brief is uitgegeven als een soort brochure: 12 bladzijden tekst, verluchtigd met foto's. Achter in de brief staan als bijla gen de beleidsvoornemens voor 1998 (1,5 pagina), de nieuwe structurele uitgaven (1 bladzijde) en de incidentele uitgaven (3,5 pagina) vermeld. De begrotingsbrief is gratis ver krijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. ken dat alleen nog op twee wonin gen als gevolg van de motor crossvereniging "De Uitlaat" spra ke is van een saneringssituatie. Het treffen van saneringsmaatre gelen om de saneringssituatie te beëindigen is binnen het maximale bronkostenbedrag niet mogelijk. Om voor de toekomstige invulling van het industrieterrein geluid ruimte te reserveren wordt voor gesteld de maximaal toelaatbare geluidbelasting vast te stellen op de ten tijde van de zonering heersende geluidbelasting. Het ontwerp-programma van maatregelen en de daarop betrek king hebbende stukken liggen ter inzage van 14 augustus tot en met 10 september 1997 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen 9-12 en 14- 16 uur, in het gemeentehuis van Vlissingen, werkdagen 8.30- 12.30 en 13.30-15.00 uur, en na tel. afspraak (0118-487204) op woensdagavond van 17.15-20.15 uur, en in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkens- zand, werkdagen 8.30-12.30 uur en op donderdagavond van 17.00-20.00 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 10 september 1997 schrif telijk hun zienswijzen over het ontwerp-programma indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Directie RMW, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Zij kunnen verzoeken hun persoonlijke gege-. vens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over het ontwerp-programma kan tot en met 10 september 1997 daartoe een telefonische afspraak maken (0118-631984). Monde linge zienswijzen kunnen dan naar voren worden gebracht. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een gedoogbeschikking Nieuws Toonaangevende onderzoekers stellen dat het goed gaat met de economie in Nederland. Onderzoeksbureau NYFER (van Nijenerode) gaat uit van een groei van het bruto binnenlandsproduct van 3%: Zeeland zou in 1997 uitkomen op een score van 6% en in 1998 bijna 5%. Komt dat uit, dan zou Zeeland koploper zijn in de Nederlandse economie. Ook de werkgelegenheid zou de komende tijd toenemen; zelfs, voor het eerst in jaren, in de industriële sector. Kenmerkend voor het econo misch beleid van de provincie is dat het voorwaardenschep pend is. Dat wil zeggen dat de provincie het tot haar taak rekent te zorgen voor een zo goed mogelijk sociaal econo misch klimaat, voor zo opti maal mogelijke omstandighe den. In hun begrotingsbrief voor het komend jaar schrij ven Gedeputeerde Staten (GS) dat ze dat op twee manieren willen bereiken (tweesporen beleid in de vaktaal): een sti muleringsbeleid (onder meer door subsidies) en een plan- ningsbeleid in samenhang met ruimtelijke ordening, milieu en infrastructuur. Stimuleren en plannen Het zogeheten stimuleringsbeleid komt onder meer tot uiting in het subsidiëren van technologische vernieuwingen, cursussen voor werknemers om hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren of om er voor te zorgen dat in Zeeland voldoende deskundigheid voor handen is voor bedrijven die in Zeeland zijn geïnteresseerd; ener gie, infrastructuur en promotie en acquisitie. In bijzondere gevallen verleent de provincie subsidies voor het vestigen van bedrijven of creëert zij voorwaarden waardoor het voor bedrijven aantrekkelijker wordt zich hier te vestigen. verleend aan Industrial Park Vlis-' singen bv voor het oprichten van een installatie voor het verzame len en neutraliseren van afvalwa ter. Het verzoek en de beschikking lig gen van 14 augustus tot en met 25 september 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 25 september 1997 tegen de beschikking een bezwaar schrift indienen bij Gedeputeer de Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlo pige voorziening vragen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. In het planningsbeleid gaat het er om de belangen van economie, ruimtelijke ordening en milieu goed af te wegen en met elkaar in overeenstemming te brengen. GS kondigen aan dat eind dit jaar begin volgend jaar Provinciale Staten een oordeel kunnen geven over een nieuw sociaal-econo misch beleidsplan. Dat plan is bedoeld voor de jaren 1998 tot 2002. De sectoren landbouw, vis serij, toerisme en watersport zul len ook onderdeel zijn van het nieuwe beleidsplan. Zeeland Seaports De twee havenschappen zijn gefu seerd tot een geheel: Zeeland Seaports. Het is nu zaak verder te werken aan (internationale) be kendheid en naamsbekendheid. Het volgend jaar zal voorts in het teken staan van verdere ontwikke ling van de Autrichepolder. aan passing van de goederenspoorlijn Vlissingen-Oost en realisering van de spoorlijn Axel - Zelzate. Bedrijventerreinen Zeeland heeft voldoende terreinen ,voor het vestigen of uitbreiden van bedrijven. Wel is het nodig de kwaliteit op te krikken. Vandaar dat er een onderzoek loopt om bestaande bedrijventerreinen nieuw leven in te blazen zodat ze kunnen voldoen aan moderne ves tigingseisen. Technologie en bedrijven Het ziet ernaar uit dat het ministe rie van economische zaken het stimuleren van technologische .ontwikkelingen meer wil overlaten aan de provincies. Het gaat daar bij vooral om voorlichting en advies. Vandaar dat het de bedoe ling is het Innovatiecentrum en een deel van het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf samen te voegen. Een regionale adviesraad voor de technologie gaat dit cen trum aansturen. De provincie krijgt een zetel in de adviesraad. Verder is de provincie van plan bij wijze van proef een zogeheten bedrijvenloket in te stellen. Bedrijven kunnen dan op een cen traal punt terecht met al hun vra gen. Landbouw De situatie in de landbouw, zo schrijven GS, dwingt tot zoeken naar nieuwe economische dra gers. Maar dat mag niet leiden tot aantasting van de kwaliteit van het landelijk gebied. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft dan ook twee pijlen op haar boog: versterking van de markt- en concurrentie kracht van overblijvende bedrijven en vernieuwing van het landelijk gebied door taakverbreding. Daarbij gaat het onder meer om (agrarisch) natuurbeheer en plat- telandstoerisme. In 1998 krijgt de provincie geld van LNV voor het opzetten van projecten die een voorbeeld kunnen zijn voor andere boeren in Zeeland. Visserij De regelingen voor het verminde ren van de capaciteit van de vis- serijvloot hebben bijgedragen aan de naleving van de quotering. De regels voor de quotering zijn in Nederland en dus ook in Zeeland niet overschreden. Maar op grond van afspraken tussen de Europese visserijministers moet de Nederlandse kottervloot op I—i Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een verzoek ontvangen tot wijziging van de vergunning Wet milieubeheer van Hoechst Trevira Vlissingen bv te Vlissingen van 4 februari 1992. In de bij deze vergunning behorende aan vraag van 28 november 1990 is op bladzijde 9 onder 3 aangege ven dat voor de emissie van NOx van de verwarmingsinstallaties voor verwarmingsolie (Santo- therm) conform de Algemene Maatregel van Bestuur "Besluit Emissie Eisen Stookinstallaties milieubeheer A" (BEES) een norm geldt van 350 mg/Nm3. Per 1 januari 1998 moeten de Santo- therminstallatie 1 en 2 conform het BEES voldoen aan de emissie norm van 150 mg/Nm3. Beide installaties zijn voorzien van een luchtvoorverwarmer waardoor een norm-verhogende factor (1,503) toegepast mag worden. De norm voor NOx-uitstoot wordt dan 222 mg/Nm3. Verzocht wordt om per 1 januari 1998 de factor 1,503 voor luchtvoorver- warmmg toe te passen bij een temperatuur van 186e C. Gedeputeerde Staten willen aan dit verzoek gevolg geven. Het ontwerp-besluit ligt van 14 augustus tot en met 10 septem ber 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en wa ter, Het Groene Woud 1, Middel burg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Vlissingen, werkdagen 8.30- 12.30 en 13.30-15.00 uur, en (na tel. afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-15 uur. Eenieder kan tot en met 11 sep tember 1997 schriftelijke be denkingen tegen het ontwerp besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie termijn met 21% worden vermin derd. De zeedagenregeling overi gens is door de ministers geac cepteerd als middel om de vangst te verminderen. GS zien hierin een uitweg om met klem te blijven bepleiten niet over te gaan tot het verminderen van het aantal vaar tuigen. Aanscherpen van de huidi ge regels is vóldoende, aldus GS, om aan de eisen van de Europese ministers tegemoet te komen. Toerisme De Zeeuwse toeristische sector heeft een jaarlijkse omzet van ruim twee miljard gulden. Er wer ken ruim 15.000 mensen. GS vin den het toerisme een belangrijke pijler in de economie die kan blij ven rekenen op steun. Dat neemt met weg dat ook het bedrijfsleven zelf betekenisvol moet bijdragen. Dat gaat op voor kwaliteitsverbe tering, maar ook voor het project bureau van het Bureau voor Toerisme. Verdere toetsstenen voor handhaven van dat bureau zijn de omvang van de orderporte feuille en de effecten op seizoens verlenging en verbreding van het product. RMW, postbus 165,4330 AD Mid delburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over het ontwerp-besluit kan tot en met 3 september 1997 een telefonische afspraak maken (0118-631984). Bij de gedachten- wisseling wordt de verzoeker in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit, kunnen later beroep instellen. Duizenden langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehandicapten gaan dit jaar op een Zonnebloem-vakantie. "Ook ik help mee" Houder van hei keurmerk 11-96 van het Centraal Bureau Fondsenwerving Postbus 2100, 4800 CC Breda Telefoon (076) 560 20 60 Deelnemende bedrijvenon der nemers zijn herkenbaar aan de

de Faam | 1997 | | pagina 9