Vlissingse De Ruyterfeesten groter dan ooit Studiedag over emigratie van Zeeuwen naar Amerika Peter Wildeman opnieuw in Koorkerk Middelburg Midgard langer op Herengracht Kreymborg geeft fietsarrangement weg Voorronde van Grote Prijs Amstel Zomerconcert op Vlissings carillon Twee keer Circus Renz Bouwbedrijf aangetrokken voor nieuwbouw Veldzigt Woensdag 13 augustus 1997 FAAM/VLISSINGER De leden van de Vereniging Winkelcentrum zijn er klaar voor. Alles is tot in de puntjes geregeld en niets staat een geslaagd feest van 21 tot en met 23 augustus nog in de weg. Het aanbod aan kramen is dit jaar groter dan voorgaande jaren en ook het amusement dat geboden wordt valt niet mis te verstaan. Modezaak Kreymborg in Middelburg heeft de ze zomer een prijsvraag gehouden. Winnares mevrouw J. Verpoorte uit Terneuzen heeft 2 augustus de hoofdprijs in ontvangst genomen. Uit handen van filiaal-manager J.A. de Boer kreeg zij een fietsarrangement voor twee per sonen in het Golden Tulip Figi in Zeist aange boden. Entertainment Zeeuwse identiteit Tentoonstelling Onderscheid Symbool 11 Vloerisolatie Inmaken Klassiekers Diepvrieszakjes Volkswagen Oldtimers Rugzakken Tijgerpythons Afslankwedstrijd Zijdemuseum Technical Academy In de filmzaal van het provinciehuis in de Abdij in Middelburg wordt op zaterdag 6 september een studiedag over Zeeuwse emigratie naar Amerika in de negentiende eeuw gehouden. De organisatie van de studiedag is in handen van de werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuwsch Genootschap en het Roosevelt Stu dy Centre. Aanleiding voor de studiedag is het honderdvijftigjarig bestaan van het dorpje Zee land in de Amerikaanse staat Michigan. De getalenteerde jonge organist Peter Wilde man uit Lisse speelt dinsdag 19 augustus op het orgel in de Middelburgse Koorkerk. Wilde man staat bekend om zijn improvisaties op het orgel. Inmiddels heeft hij al vijf cd's met geïm proviseerde orgelmuziek op zijn naam staan. Wildeman speelde in mei ook al in de Koorkerk waarna hij direct is uitgenodigd voor een twee de concert. Het laatste concert in de reeks zomerconcer- ten op het carillon van de Stadhuistoren wordt op zaterdag 30 augustus gehouden. De werkgroep Beiaardconcerten van Uit in Vlissingen heeft Frits Reynaert uitgenodigd om tussen 15 en 16 uur te concerteren. Rey naert speelt werken van Handel, Schubert, Satie en Grieg. Het befaamde Nederlandse circus Herman Renz is van maandag 8 september tot en met woensdag 10 september te gast in Middelburg. Het Nationaal Nederlands circus geeft voorstel ling op het Hof van Tange. Circus Renz wil in Middelburg goed voor de dag komen, er reist deze zomer namelijk nog een circus onder de naam Renz door Zeeland. FOTO JAAP WOLTERBEEK Het jongerencentrum Midgard blijft twee maanden langer geves tigd in de tijdelijke huis vesting op de Heren gracht in Middelburg. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het jonge rencentrum direct na de zomervakantie in haar nieuwe gebouw De Schakel zou trekken. Omdat de verbouwing van het toekomstige jongerencentrum vertra ging heeft opgelopen blijft Midgard tot uiter lijk 1 december geves tigd in het pand Heren gracht 48. Na de sluiting van het oude vertrouwde Midgard-pand aan de Kuiperspoort is het jongerencentrum in mei naar de Herengracht ver huisd. In de periode van mei tot en met juli zijn er bij de politie en de afdeling mi lieuzaken van de gemeente Middelburg geen meldin gen van overlast over het jongerencentrum geweest zodat het college van bur gemeester en wethouders geen bezwaren ziet om de tijdelijke huisvesting aan de Herengracht te verlengen. De verbouwing van De Schakel is vertraagd door dat er ingrijpende voorzie ningen in het gebouw moe ten worden getroffen om te kunnen voldoen aan de mi- lieueisen, brandveiligheids voorschriften. en inrich tingseisen voor de drank en horecawet. De omwonenden van het pand Herengracht 48 zijn inmiddels door de gemeen te Middelburg schriftelijk op de hoogte gesteld van het voornemen om de tijde lijke huisvesting van Mid gard te verlengen. „Als het weer nou ook een beetje meewerkt wordt het een geweldig feest", is de stellige overtuiging van secre taris Harry van Hal van de Ver eniging Winkelcentrum Vliss- ingen. Organisator van de jaarlijkse De Ruyterfeesten, de Vereni ging Winkelcentrum Vlissin- gen, is er alles aan gelegen om goed voor de dag te ko men. „Ik ben blij verrast met het aantal Vlissingse onderne mers dat meedoet", vertelt Van Hal. „De laatste jaren is dat wel eens anders geweest en ook binnen onze vereni ging is er veel meer enthou siasme voor de feesten". De Vereniging Winkelcentrum Vlissingen was enkele jaren geleden in een dalletje beland. Van Hal: „Het aantal leden liep terug en op de een of andere manier bleken ondernemers niet echt meer geïnteresseerd in de vereniging. Dit jaar gaat het weer een stuk beter met ons. Het aantal leden van de vereniging is met twintig pro cent gegroeid en er komen er nog steeds bij". Het aantal ge gadigden om een kraam te huren tijdens het feestweek end is dit jaar ook groter. „Er was dit jaar enorm veel animo om een kraam te huren tijdens de De Ruyterfeesten", vertelt Van Hal tevreden. „Zowel de Vlissingse winkeliers als on dernemers van buitenaf zien de feesten weer helemaal zit ten. Omdat we zoveel aanbod Wielrenners kwalificeren zich 16 augustus in de Ronde van Oost-Souburg voor de Grote Amstel Prijs op 25 april 1998. De Grote Prijs Amstel is vorig jaar in het leven geroepen om amateur-wielrenners de kans te geven om een ech te wielerwedstrijd te rij den. Behalve in Oost-Souburg wor den er ook in zestien andere plaatsen voorronden gehou den. De eerste tien deelnemers Organist Peter Wildeman is geboren in 1972 en begon zijn orgelstudie bij Leen Schip pers. Behalve orgel studeerde hij ook koordirecti^, onder meer aan de Schumann Aca demie. Wildeman is nu diri gent van acht koren. Hij com poneert en arrangeert veel vo cale en instrumantale muziek waarvan veel op cd is uitge bracht. Jaarlijks wordt Wilde man gevraagd voor tal van concerten in binnen- en bui tenland. Zo komt hij nu net te rug uit Israel en staat er al een tournee gepland door Tjechie. De stijl van Peter Wildeman staat bekend om zijn improvi satie. Kenmerkend is de op bouw van een crescendo naar Tussen 1840 en 1920 kozen maar liefst meer dan dertig duizend Zeeuwen ervoor om hun heil in Amerika te gaan zoeken. In de staat Michigan werd het dorpje Zeeland gesticht door een groep Zeeuwen onder lei ding van boer Jannes van de Luyster uit Borssele en domi nee Cornelis van der Meulen uit Goes. De groep die bestond uit vier honderdvijftig Zeeuwen ver trok in de zomer van 1847 vanuit Goes naar de 'Nieuwe Wereld'. Ook op andere plaatsen in Amerika vestigden zich Zeeu wen. De plaatsen Paterson in New Jersey, Rochester en West-Sayville in New York, Oostburg in Wisconsin en Ril land in Colorado zijn enkele hadden hebben we zelfs selec tief kunnen zijn. De Vlissingse ondernemers krijgen natuur lijk voorrang maar we zijn tot een hele mooie mix kunnen komen". Om de vereniging goed voor de dag te laten komen en de De Ruyterfeesten in volle glo rie te herstellen streeft Harry van Hal naar kwaliteit. „Het programma moet kwalitatief goed zijn. Honderd procent lukt vrijwel nooit maar we streven er wel naar om het zo veel mogelijk mensen naar de zin te maken. Op de Oude Markt wordt een gloednieuw podium opgebouwd waar de hele dag entertainment is". Onder entertainment verstaat Van Hal niet alleen muzikale acts maar ook de gebruikelijke modeshows. „Op het podium is doorlopend van alles te be leven", legt Van Hal uit. „Er zijn modeshows die worden afgewisseld met dansdemon- straties van dansschool De Jong. Sportzaak Ten Tije ver zorgt een eigen modeshow en dan is er natuurlijk ook nog muziek". Op donderdag en zaterdag speelt de band Groovability op het podium op de Oude Markt en zondag is het de beurt aan 7-lnch. Van Hal: „Daarnaast zijn er ook nog muzikale acts op an dere plaatsen in het centrum. gaan automatisch door naar de halve finale die op 27 sep tember tijdens de Nationale Clubkampioenschappen in Dronten worden gehouden. De Grote Prijs Amstel staat open voor wielrenners die de laatste twee jaar geen KNWU- licentiehouder zijn geweest. Daarnaast moeten de deelne mers minimaal achttien jaar zijn. Van de zeventien voor rondes die worden gehouden gaan de eerste tien naar de halve finale in Dronten. Veer tig renners kunnen zich daar plaatsen voor de grote finale plaatsen die favoriet waren onder de reislustige Zeeuwen. Tijdens de studiedag wordt e.r een overzicht geboden van de motieven voor emigratie, de uitvoering van de reis, de ves tiging en levensvatbaarheid van de Zeeuwse gemeen schappen in Amerika en het behoud van de Zeeuwse iden titeit. Tijdens de studiedag in het provinciehuis worden vier le zingen gehouden. Dr. Pieter Stokvis van de Open Universi teit in Den Haag bijt de spits af met een lezing over 'Motieven en patronen van de Zeeuwse emigratie, 1840-1920'. De reis routes die de Zeeuwen volg den komen aan de orde in de uiteenzetting van prof.dr. Ro- Er komt bijvoorbeeld een ech te Nikkelen Nelis, het loopor kest De Slobbers en een Belgi sche groep Popular Classic. Die zijn we bij toeval tegenge komen toen ze deze zomer in eens in de Vlissingse straten speelde. Zowel van het publiek als de ondernemers beviel deze band zo goed dat we ze me teen hebben gecontracteerd voor de De Ruyterfeesten". Speciaal voor de kinderen zijn er diverse activiteiten op het Zeemanserve. Van Hal: „We hebben ervoor gekozen om al le kinderactiviteiten te concen treren. Op het Zeemanserve komen een soort super tijdens de beroemde Amstel Gold Race. Tijdens de wieler klassieker rijden de gekwalifi- ceerden voor de Grote Prijs Amstel op een deel van het tweehonderdvijftig kilometer lange parcours door het Lim burgse heuvelland. Bierbrou wer Amstel verbindt al 31 jaar haar naam aan de klassieker en heeft samen met de wieler bond de Grote Prijs Amstel ontwikkeld om ook amateur rijders een kans te geven. Deelnemers kunnen zich aan melden bij de Wielerstichting Vlissingen. een climax. Ook ingetogen heid en fraai trio spel zijn vas te prik in Wildemans optre dens. Op 19 augustus laat de organist in Middelburg ver schillende improvisaties ho ren. Tijdens zijn concerten zoekt Wildeman doorgaans een balans tussen 'bekende' werken en 'nieuwe frisse' wer ken. Het concert in de Koor kerk begint om 19.45 uur. bert Swierenga, hoogleraar aan het Hope College in Hol land, Michigan. Dr. Hans Krab- beman van het Roosevelt Stu dy Centre geeft na de lunch een beschrijving van de vroe ge geschiedenis van het dorp je Zeeland in Michigan. Tot slot legt prof.dr. Jaap van Marle, directeur van het P.J. Meertens Instituut in Amster dam, uit waarom het Zeeuwse dialect in Amerika niet meer bestaat. De studiedag duurt van 9.30 tot 16 uur en geïnteresseerden kunnen zich voor 25 augustus telefonisch aanmelden bij het rijksarchief in Middelburg. Een dag voor de studiedag wordt eveneens in het Roose velt Study Center de tentoon stelling 'Exodus naar de Nieu we Wereld: Ellis Island en de Zeeuwen in Amerika' geo pend. In de expositie worden unieke brieven, foto's, scheepspapieren en voorwer pen van Zeeuwen getoond die de afgelopen honderdvijftig jaar naar Amerika zijn geëmi greerd. Een centraal onderdeel van de tentoonstelling zijn de teke ningen van de Middelburgs- spring-glijbaan, twee draai molens, een schminkstand en een gewoon springkussen". De activiteiten voor de kinde ren zijn gratis toegankelijk. Ondernemers die lid zijn van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen delen bonnetjes uit waarmee de kinderen op het Zeemanserve terecht kunnen. „Dat hebben we bewust zo gedaan", legt Van Hal uit. „We mogen best wel eens een beetje onderscheid maken tussen ondernemers die wel lid van de vereniging zijn en hen die dat niet nodig vinden. De gemeente Middelburg heeft bouwbedrijf De Del ta uitgekozen om de wo ningbouw in het gebied Veldzigt te realiseren. Het college van burgemeester en wethouders heeft 6 mei aan zes bouwbedrijven ge vraagd een plan in te die nen voor het toekomstige bouwproject. Een speciaal in het leven ge roepen selectiecommissie heeft de plannen van de bouwbedrijven bekeken en het plan van De Delta kwam als het beste uit de bus. De selectiecommissie werd bij haar taak gesteund door de New Yorkse kunstenaar Leen- dert van der Pool. Deze kunstwerken op groot formaat schetsen de omge ving en de gevoelens van ver wachting en verwarring die menig immigrant bij aan komst in de Nieuwe Wereld overvallen hebben. De tekeningen zijn geïnspi reerd op de toenmalige toe gangspoort tot Amerika: Ellis Island. Op dit kunstmatige eiland werden de immigranten voor binnenkomst in Amerika gese lecteerd. Tussen 1892 en 1954 zijn hier meer dan 12 miljoen immi granten begonnen aan hun nieuwe leven. Sinds 1990 is het voormalig immigratiestation een muse um en het symbool voor Ame rika als een natie van immi granten.- De tentoonstelling 'Exodus naar de Nieuwe Wereld: Ellis island en de Zeeuwsen in Amerika' wordt geopend op 5 september om 16 uur in het auditorium van het Roosevelt Study Centre. Na een welkomstwoord van C.A. van Minnen, directeur van het studiecentrum, wordt De vereniging organiseert een hoop en niet-leden pikken na tuurlijk altijd een graantje mee, terwijl ze er niet voor be talen. Eigenlijk zou je het zo kunnen zien dat alleen positieve on dernemers lid zijn van onze vereniging", stelt de secreta ris. Wat Harry van Hal betreft zijn de De Ruyterfeesten die vol gende week worden gehou den een aanzet tot een Vlis- sings winkelcentrum wat weer bruist als de branding. „Het roer moet om, dan kunnen we over een paar jaar weer met recht zeggen dat het hier bruist als de branding". Woningbouwvereniging Mid delburg en de Vrouwen Ad vies commissie. Bij de beoor deling van de plannen stond stedenbouwkundige kwaliteit voorop. Er is dan ook gelet op de belevingswaarde, prakti sche bruikbaarheid van de openbare ruimte en duurzaam bouwen. De plannen van De Delta voorzien in een goede invulling van de stedenbouw kundige randvoorwaarden en is ook de groenvoorziening niet vergeten. De gemeente streeft er nu naar om in het gebied Veldzigt voor het eind van 1998 honderd woningen op te leveren. De actie van Kreymborg is ge houden ter ondersteuning van de zomercollectie. Klanten kregen bij elke besteding een wedstrijdformulier waarmee één van de tien fietsarrange- menten kon worden gewon nen. Om voor de prijs in aan merking te komen moesten deelnemers de slagzin 'Kreymborg en Golden Tulip zijn 't ideale stel want: af maken. Winnares J. Verpoorte uit Terneuzen vervolgde de slagzin met 'Kreymborg kleedt me sportief en elegant en Gol- Na de tragische dood van Her man en Diana Renz in maart vorig jaar maakte het Duitse circus Renz Berlin aanspraak op de naam Renz. Voor de rechtbank in Breda eisten de Duitsers dat hun Nederlandse concurrenten de naam Renz zouden laten vallen. De rech ter stelde echter dat de naam Renz in Nederland staat voor de afkorting 'Ras Echte Neder landse Zwervers' en wees het verzoek van het Duitse circus af. Circus Herman Renz wil in Middelburg laten zien dat er een groot verschil bestaat tus- den Tulip laat me fietsend ge nieten van België en Neder land.' Met haar slagzin sleepte mevrouw J. Verpoorte een hoofdprijs in de wacht. Het was overigens niet de eerste prijs die de Terneuzense in ontvangst kon nemen. Naast haar baan als activiteitenbe geleidster is de grote hobby van de winnares het meedoen aan prijsvragen. De prijs van Kreymborg en Golden Tulip is maar liefst de 115de prijs die mevrouw J. Verpoorte op haar naam heeft staan. sen de twee circussen. Speci aal voor de productie 'Renz blijft Renz' conctracteerde de directie verschillende topartie sten die afkomstig zijn van in ternationale circusfestivals en beroemde circussen als Kro ne, Knie en American. De acts vormen samen een boeiende en vloeiende mix van acroba tiek, dressuur, jongleren en natuurlijk de spanning in de nok van de tent. Het circus geeft drie voorstellingen in Middelburg. Maandag om 19.30 uur, dinsdag om 16.30 en 19.30 uur en woensdag om 15 uur. te bezichtigen op werkdagen van 11 tot 12.30 uur en 13.30 tot 16.30 uur. Nog geen twintig procent van de Nederlandse vloeren is geïso leerd en daardoor gaat veel kost bare energie verloren. Het minis terie van Vrom heeft een bijzon dere subsidieregeling in het leven geroepen die isolatie en vochtvrij maken stimuleert: de DuBo (Duur zaam Bouwen) regeling. Ook par ticulieren kunnen van deze rege ling gebruik maken. Vroeger was het inmaken van levensmiddelen bedoeld om be derf tegen te gaan. Tegenwoordig wordt de ouderwetse vorm van conserveren vooral als hobby be oefend. Sonja van de Rhoer en Elisabeth Bakker schreven er een boek over: 'Inmaken en conserve ren'. Het duo beschrijft tientallen recepten, waarbij moderne hulp middelen als de magnetron niet onbenut blijven. Het werk is ver schenen bij uitgeverij Van Dis- hoeck en kost 29.95. Het Autotron in Rosmalen staat 6 en 7 september helemaal in het teken van Volvo klassiekers. De Klassiekerbeurs is een jaarlijks te rugkerend evenement dat on stond uit de onderdelenbeurs voor Volvo oldtimer clubs. Naast de traditionele onderdelenbeurs is er een tentoonstelling die alle Volvo modellen vanaf de oprich ting in 1927 in beeld brengt. De zomer is het invries seizoen bij uitstek. Fabrikant Toppits heeft daarom een zomerse wedstrijd uitgeschreven waarmee culinaire prijzen gewonnen kunnen wor den. Wie de slagzin 'Lekker kokke rellen vraagt om Toppits produc ten..' zo origineel mogelijk af maakt, maakt kans op een dagje koken met Raya Lichansky (be kend van de Vijf Uur Show) of één van de honderd kookcursussen die weggegeven worden. Het wedstrijdformulier is verkrijgbaar in de winkels. Deze maand is het vijftig jaar geleden dat Pon's Automobiel handel officieel werd aangesteld als dealer van de Volkswagen in Nederland. In oktober 1947 kwa men de eerste zes Kevers in Ne derland aan. In de afgelopen vijf tig jaar zijn maar liefst anderhalf miljoen personenauto's en 380 duizend bedrijfswagens geïmpor teerd. De jaarbeurs in Utrecht is op 22, 23 en 24 augustus helemaal gevuld met klassieke auto's en motorfietsen. De Oldtimer Jaar beurs Vehikel, zoals de beurs heet, is de grootste oldtimerbeurs die ooit in Nederland is gehou den. Er zijn niet alleen complete auto's en motoren te koop maar de verzamelaar kan er ook terecht voor oude onderdelen, vakbladen, boeken, modelauto's en automo- bilia. Bijou Lederwaren in de Lange Delft in Middelburg heeft een nieuw merk rugzakken in haar as sortiment. De rugzakken van het Amerikaanse merk Eastpak zijn er in zeven soorten en maar liefst vijftien kleuren. Onder de rugzak ken is zelfs een model wat speci aal is ontwikkeld voor skeelers. De schoenen op wieltjes kunnen aan de zijkanten van de rugtas be vestigd worden. Voor het eerst in de levendige geschiedenis van het Noorder Dierenpark in Emmen zijn er-jon ge tijgerpythons uit het ei ge kropen. Echt bijzonder is dat het om een tweeling-tijgerpython gaat. Tot grote verbazing van de verzorgers kropen er niet één maar twee slangetjes uit het ei. De kleine slangen wegen onge veer honderd gram en zijn veertig tot vijftig centimeter lang. Uit een Europees onderzoek is vorig jaar gebleken dat bijna de helft van de Nederlandse honden en katten te zwaar zijn. Als een huisdier één koekje krijgt staat dit gelijk aan een heel pak koekjes voor de mens. Hill's Pet Nutrition heeft de Hills Afslankwedstrijd 1997 op poten gezet om het over gewicht bij huisdieren terug te dringen. Inschrijving en deelname verlopen via de dierenarts. Voor meer informatie heeft Hill's een speciale voedingslijn ingesteld: tel. 0800-0222466. Het zijdemuseum in Grijpskerke heeft als eerste museum in Zee land een site op internet geopend. De site bevat veel informatie over het museum, workshops, kinder- textielmiddagen en exposities. Er worden ook nog sites in de Duitse en Franse taal ontwikkeld. De in ternet adressen van het zijdemu seum zijn: www.zijde.net, www.seide.net en www.soie.net. De Rover Group heeft onlangs haar 'Technical Acedemy' geo pend, een speciaal voor het doel ontwikkeld, hypermodern trai ningscentrum voor servicespecia listen van Rover en Land Rover dealers. Het nieuwe trainingscen trum bevindt zich nabij het eerder dit jaar in gebruik genomen De sign and Engineering Centre van de Rover Group in Gaydon, War wickshire in Engeland. Met de op richting van de Technical Acade my kan Rover het kwaliteitsniveau van Service en After Sales binnen het wereldwijde dealernetwerk op een nog hoger niveau brengen. Een studiedag èn een tentoonstelling over naar Amerika emigrerende Zeeuwen in het Adbij- complex. FOTO JAAP WOLTERBEEK de film 'Island of Hope, Island varingen van emigranten in of Fear' vertoond. De film is Amerika. De tentoonstelling een documentaire over de er- is tot en met 31 oktober gratis Frits Reynaert is niet alleen stadsbeiaardier in zijn woon plaats Enkhuizen maar be speelt daarnaast ook weke lijks de carillons van Almere, Maarssen, Edam en Hoorn. Sinds 198G is Reynaert ook één van de drie beiaardiers die op het klokkenspel van het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam spelen. Reynaert studeerde eerst or gel aan het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam en haaide in 1985 het diploma Uitvoerend Musicus Beiaard aan de Nederlandse Beiaard school in Amersfoort. In de zomermaanden verzorgt Rey naert concerten in diverse Eu ropese landen. Ook de Ver enigde Staten worden deze zomer voor de zevende keer door Reynaert aangedaan. Op het carillon van de Stadhuis- to.ren in Vlissingen speelt Frits Reynaert verschillende stukken uit de Suite in d mi nor van Georg Friedrich Han del. Van Franz Schubert speelt hij drie liederen waarna Gnossiennes 2 en 3 van Eric Satie op het programma staan. Het werk van de com ponist Grieg komt aan bod met fragmenten uit de suite 'Aus dem Holzberg Zeit'. Rey naert sluit zijn concert af met een improvisatie op 'In een blauw geruite kiel'. Winnares J. Verpoorte (links) ontvangt de prijs van J.A. de Boer van Kreymborg in Middelburg. Peter Wildeman improviseert op het orgel in de Koorkerk.

de Faam | 1997 | | pagina 11