RUYTER- FEESTEIM Chefkok viert vijfde lustrum Westkappelaar verwent kleindochter met jeugdsentiment Zonaanbidster Vlissingen Oogsten op de ouderwetse manier Oo en öo Gekostumeerde lampionoptocht Circus in Vlissingen en Westkapelle Ssintiatuin ^p\NSE BIBLi0> 'WatcA&ui 27-22-23 AUGUSTUS WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1997 JAARGANG 99 - NUMMER 32 ...niet zomaar een karretje met wielen en een bakje... ...'t is een koninklijk bokje... Op de akker van de fa milie Kwekkeboom aan de Prooyenseweg in Middelburg wordt dinsdag 12 augustus op de traditionele ma nier geoogst. De win tertarwe wordt niet met moderne tractors en combines van het land gehaald maar met echte Zeeuwse trekpaarden. ...vroeger moest ik afwachten of de bok er vandaag wel zin in had... De Domburgse chef kok Ben de Haas werd vorige week flink in het zonnetje gezet door zijn collega's. Donderdag werkte De Haas namelijk vijfen twintig jaar in de ho reca. PZC WEEKBLADEN faam. Standwerkers concours, kermis en weekmarkt In Westkapelle kennen ze hem allemaal. Toe risten verwijzen naar hem als 'de man met de bokkenwagen'. Re gelmatig maakt de Westkappelaar Adrie Davidse een ritje door het dorp, samen met zijn geitenhok Sil en een exact na gebouw de bokkenwagen uit 1934. V Adrie Davidse groeide op in een huis aan de Middelburgse Noordweg. „Recht tegenover ons woonde de familie Verha- ge". Deze familie had in 1934 een bokkenwagen laten ma ken in Brigdamme, een ge huchtje net buiten Middel burg. „En ik had een bok", glundert de nu vijfenvijftig jaar oude Davidse bij de her innering. „Elke dag na school gingen zoon Adrie Verhage en ik uit rijden. Naar Gapinge en terug, bijvoorbeeld. Prachtig was dat. Het is altijd mijn droom geweest om die wagen nog eens te herbouwen". Dat gebeurde vorig jaar. Da vidse: „De originele bokken wagen bestaat nog steeds. Hij staat bij de kleinzoon van Adrie Verhage ergens in Hoorn. Maar ik mocht hem hierheen laten komen om er een replica van te maken. Een aannemer hier uit de buurt, Sturm, heeft hem precies nagemaakt. En Paree uit 's-Heerenhoek heeft het tuig gemaakt, met gareel, bit, alles erbij. Het is niet zo- Adrie Davidse met bok Sil en de replica van de bokkenwagen uit 1934 waar hij in zijn eigen jeugd mee reed. FOTO JAAP WOLTERBEEK maar een karretje met wieltjes en een bakje, het is een echt wagentje. Ik heb hem zelfs he lemaal laten bekleden". Het ziet er inderdaad schitterend uit. Het in felle kleuren ge schilderde wagentje heeft ei- genlijk meer weg van een ko ninklijk koetsje. „Rijke families op Walcheren reden vroeger met zo'n bokkenwagen. Dit is echt een authentiek Walchers type", vertelt Davidse niet zonder trots. Hij vervolgt: „Ik ga bijvoor beeld met het karretje naar de markt in Westkapelle. Mooi is dat. Ook de reacties die je van mensen krijgt. Vooral van ou deren. Die herinnert het aan vroeger. Ik zoek ook expres drukke verkeerspunten op. Daar moet de bok tegen kun nen". Geitenhok Sil is nu zeventien maanden oud. Het heeft flink wat tijd gekost om hem zover te krijgen dat hij een wagentje wilde trekken. „Ze hebben het niet voor niets over bokken kuren en bokken streken. Het heeft veel geduld gekost, ja. Normaal gesproken kies je je bok een beetje uit die bijvoorbeeld gemakkelijk meeloopt aan een lijn. Maar geheel zwarte bokjes zijn zeldzaam en ik wilde per se deze hebben". Dat maakte het trainen niet gemakkelijker. „In het begin wilde hij niet lo pen. Toen hij drie maanden De Stichting Het Werkend Trekpaard zet zich in om te la ten zien hoe Zeeuwse trek paarden vroeger werden inge zet in de landbouw. De tarwe van de familie Kwekkeboom wordt geoogst met behulp van twee zogenaamde zelfbin- ders. In Zeeland zijn nog maar enkele zelfbinders die in een goede staat verkeren. De ma chines worden voortgetrokken door drie trekpaarden. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelfbin der is zwaar werk voor de trekpaarden omdat de zelfbin der uit veel draaiende delen bestaat. Daarnaast moet voor een goed resultaat de machi ne met een vrij hoge snelheid worden voortbewogen. Als de schoven gebonden zijn wor den ze met een prachtige ge restaureerde boerenwagen af gevoerd. Behalve dat het graan gemaaid wordt is er ook een antieke dorsmachine aanwezig die het graan dorst. In totaal zijn er 21 trekpaarden aan het werk te zien. De de monstratie begint om 16 uur en duurt tot 21 uur. Belang stellenden worden volop in de gelegenheid gesteld om de unieke demonstratie te filmen of te fotograferen. Oogsten met zelfbinders. oud was wreef hij uit protest met de horens over de grond. Het heeft lang geduurd voor hij het zichzelf makkelijker maakte door gewoon maar te lopen. Maar nu gaat het goed. Sil loopt keurig op bit, daar man keert echt niets aan. Hij is heel erg aan me gehecht, en het is ook echt een heel leuk beest. Als hij mijn auto hoort, gaat hij al met zijn poten op het hekje staan. Om me te be groeten". De bok loopt aan een lijn over het gazon in de tuin van de familie Davidse. „Maar als het regent gaat 'ie naar binnen, 't Is echt een ko ninklijk bokje: wat 'ie hebben wil, kan 'ie krijgen". i Zelf neemt Davidse geen plaats in het wagentje. Kinde ren van toeristen mogen er wel in, om even een fotootje te maken. Maar de bokkenwa gen is gemaakt voor klein dochter Fleurtje. „Ze is drie en vindt het prachtig. Maar ze mag nu alleen nog maar als ik erbij ben. Het gaat nog wel een paar jaar duren voor ze er alleen op uit kan". Zelf was Davidse acht jaar oud toen hij er in een bokkenwagen op uit trok. „En als kind heb je niet zoveel overwicht als volwas sene. Dat merk ik nu wel, dat verschil. Sil gaat daar heen waar ik heen wil. Vroeger moest je toch altijd maar weer afwachten of de bok er van daag wel zin in had". De bok kenwagen is overigens niet de enige droom van Davidse. „Nee. Ik heb er nog één. Als ik ooit nog eens met pensioen ga, dan koop ik een Fries paard. En een tweewielige wagen natuurlijk. Dan heb je pas écht iets moois". Op de Kleine Markt in Vlissingen is afgelopen vrijdag een modezaak speciaal voor tieners geopend. Eige naar Wies Meeuisen: „In Zeeland ben ik de eerste". Verder deze week: cursus bierbrouwen, stanwerker- concours in Middelburg, informatie van de overheid, geestelijke liederen van Don Kozakkenkoor en handige van dag tot dag overzichten. Eigenlijk zou Jan Zwemer deze aflevering eens inte graal in z'n dialectenpro gramma op Omroep Zee land moeten voorlezen; op papier is 't agauw zö stof fig. 't Gaat deze 'reize' na melijk over verschillen tus sen oo's en öö's. Er is na melijk een belangrijk dia lectverschijnsel dat hier nog nooit echt aan bod is gekomen: de uitspraak van woorden als boodschap, school en goot in Noord- west-Walcheren. De o-klank in die woorden wordt in dorpen als Westka- ppel, Domburg, Oostkappel en Melis- en Aagtekerke na melijk uitgesproken als een 56. En dat is uniek in Neder land. Normaal gesproken is het verschil tussen een oo en een terug te voeren op de 'normale' oude tweeklank; woorden die in de oude spel ling met een dubbele oo (of ee) werden geschreven, wer den in de regel als uitge sproken (boomen-böömen, loopen-lööpe, beenen-bêê- nen). In Noordwest-Walcheren wordt op die regel echter niet gelet. Nu zijn er wel meer streken waar men het met re geltjes zo nauw niet neemt, maar daarbij denk je niet zo snel aan Walcheren. In de ge noemde dorpen gelden dan ook eigen uitspraakregels, waar men zich vrij strikt aan houdt: de uitspraak van de o is er afhankelijk van de mede klinker die erop volgt. Voor letters als een t, d, s en I wordt de oo een en in alle andere gevallen blijft het een oo. Vandaar dat op het gehele westelijke platteland van Wal cheren de dialectuitspraak van bomen, ogen en kope (in ou de spelling met dubbele o) ge lijk is aan de Algemeen Ne derlandse uitspraak. In de rest van Zeeland en in West-Vlaan- deren spreekt men van böö- men, öögen en kööpe. En ter wijl in de gehele zuidwestelij ke Nederlanden woorden als scholen, rozen en boden (in de oude spelling met enkele o) 'op z'n 'ollands' worden uit gesproken, gebruikt Noord west-Walcheren dus de schöölen, röözen en bööden. Overigens schijnt er op West- kappel een verschil in uit spraak te bestaan tussen de in woorden als lööpe en böömen en de in bijvoor beeld bóót en dööd. In het eerste geval neigt de uit spraak naar een oa, in de dia lectologie een open geronde achterklinker genaamd. En in het tweede geval trekt de uit spraak meer naar een twee- klank-o zoals die in Zuid-Be- vland en West-Zeeuws-Vlaan- deren wordt gebruikt. Een zo genaamde half open geronde achterklinker. Als je die woor den uitspreekt, moet je maar eens op de 'stand' van je lip pen letten, dan weet je me teen hoe ze aan die termen komen... Marco Evenhuis „Ik begon 25 jaar geleden in een restaurant in Schevenin- gen, als leerling kok. Daarna heb ik in een paar andere res taurants gewerkt, allemaal in de buurt van Den Haag. Daar heb ik ook mijn vrouw Ineke leren kennen. Zij komt van Walcheren en toen ik hier een maal een paar keer geweest was wist ik dat ik hier ook wil de komen wonen. Maar dan moet je natuurlijk wel werk hebben". In april 1992 werd De Haas aangenomen als chef-kok in theatercafé 't Groentje in Domburg. „Eigenlijk heel an der werk dan ik in Den Haag deed. Daar werkte ik voorna melijk in zaken-restaurants, 's Middags heel druk bij de lunch, veel vergaderingen, dat Een oude Domburgse traditie wordt in ere hersteld: de jaarlijkse gekostu meerde lampionoptocht. In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog werd de optocht iedere zomer gehouden door de families die de zomer in Domburg doorbrachten. De optocht vertrekt woensdag 13 augustus om 20.30 uur vanaf het parkeerterrein aan de Roosjesweg. Onder muzikale begeleiding trekt de stoet daarna door het centrum van de badplaats. Een jury beoordeeld de deel nemers en de tien leukste creaties ontvan gen een prijs. Oorspronkelijk was de lam pionoptocht in Domburg voorbehouden aan de elite die de badplaats in de zomermaan den bevolkte. Tegenwoordig mag iedereen aan de optocht meedoen. Deelnemers kun nen lopend meedoen of op skeelers, fiet send, steppend of voortgetrokken op een boerenwagen met tractor. Deelnemers stel len zich tussen 20 en 20.30 uur op bij de parkeerplaats aan de Roosjesweg. Hoewel ook lampiondragers die zich niet hebben verkleed mee mogen doen rekent de evene menten commissie Domburg Actief erop dat er zoveel mogelijk mensen in een ver rassende outfit gestoken zijn. De prijsuitrei king wordt om ongeveer 21.45 uur gehou den op het bordes van het gemeentehuis. De gloednieuwe Evenementen Commissie Horeca heeft het druk: deze maand staan er onder de naam Horeca Muziek Festival Vlissingen maar liefst twee lange weekeinden vol muziek op het programma. Het folkloristisch dansensemble Liesma uit Letland is te gast in Zeeland. De 25 dansers, vijf zangers en zes muzikanten verzorgen maar liefst acht voorstellingen in België en de kustprovincie. Oplage: 51.110 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen lax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 Dolle donderdag is van oudsher één van de drukste dagen in Middelburg. Aanstaande donder dag (7 augustus) is het weer zo ver: kermis op de Markt, week markt op het Damplein en stand werkersconcours in de Lange Delft. Tussen 10 en 17 uur probe ren tientallen marktkooplieden hun vaak bijzondere waren te slijten aan het publiek. Aan het concours zit natuurlijk ook de jaarlijkse wedstrijd verbonden. Een jury bestaande uit H. van der Kam (Stichting Evenementen Middelburg), W.M. Berghauser- Pont-Stuiver (Consumenten bond), H.J.M. Bogaert (VVV), A.J. Schuitema (Middelburgse middenstand) en R.J.F. van Hese (gemeente Middelburg) beoor delen welke standwerkers in de prijzen vallen. Wethouder J. van Dijk-Sturm reikt aan het eind van de middag de prijzen uit. FaanWIissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. -T Ben de Haas wordt gehuldigd door collega's. FOTO JAAP WOLTERBEEK Het Golden Circus uit Frankrijk geeft deze maanij voor stellingen in Vlissingen en Westkapelle. Met zo'n dertig voertuigen en meer dan zestig personen strijkt het circus Ivan 16 tot en met 18 augustus neer op het voormalige MIRO-terrein in Vlissingen. Van 20 tot en met 22 augustus staat de circustent met een doorsnede van meer dan der tig meter bij Camping In den Boomgaard in Westkapelle. Het Golden Circus wordt beheerd door de familie Miche- Iletty, een artiestengezin met negen kinderen. De familie Micheletty is sinds enkele jaren op reis met een eigen circus. Het Golden Circus maakt geen gebruik van een traditionele opperstalmeester. Met behulp van lichtef- fecten vloeien de diverse acts in elkaar over waarbij het publiek van de ene verbazing in de andere valt. In de voor- j stellingen van het Golden Circus wordt de spits afgebeten door David Micheletty met een dressuur-nummer. Hij be gint met vrijheidspaarden en komt later nog terug met po ny's. Na de paarden is het de beurt aan de gedresseerde witte duiven van Mademoiselle Patricia. Dan lonel is af- i komstig uit het Roemeense staatscircus en is bekend om zijn handstandnummer. Traditioneel in de familie Michelet ty zijn de rijwielacts. Ook in hun eigen Golden Circus mag een rijwielnummer dan ook niet ontbreken. Steve Miche- letty fietst met een éénwieler zelfs langs trappen omhoog terwijl Albert de meest onwaarschijnlijke evenwichtskunst vertoond op een gewone fiets. Wat niet in een traditioneel circus mag ontbreken zijn natuurlijk de clowns. Het Golden Circus heeft er maar liefst vier in haar gelederen. De optre dens van clown Alexis lopen als een rode draad door de voorstellingen van het circus. Alexis is een jong talent en weet op subtiele manier een vertederende glimlach op de gezichten van zijn toeschouwers te toveren. Als hij enkele mensen uit het publiek bij zijn act betrekt maken de glimla chen al snel plaats voor daverende lachsalvo's. Veel te la chen valt er ook met het trio Les Micheletty. Vader en twee zoons staan garant voor een amusante act. Het Golden Circus geeft van 16 tot en met 18 augustus voorstellingen in Vlissingen en van 20 tot en met 22 au gustus in Westkapelle. Kaarten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij de VVV-kantoren van de twee plaatsen. Ook clowns ontbreken niet in het Golden Circus. T/M ZATERDAG 16 AUGUSTUS BIJ AANKOOP VAN 25.- CHEQUE VAN 2.50 KADO! Mooie laagblijvende heester met de melodieuze naam Cuphea. Absolute zonaanbidster. Bloeit weelderig met kleine bloempjes. Keuze uit diverse kleuren. Kan in de tuin maar ook goed op het terras of op het balkon. Van 6.95 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. soort dingen. Grappig is ook hoe het hoogseizoen dan ver schilt: bij de zaken-restaurants is het 's winters heel druk en zie je niemand tijdens vakan ties. Hier is dat precies an dersom. Maar je kunt het ook eigenlijk niet met elkaar ver gelijken: de mensen komen echt om heel andere redenen binnen". De Haas werd donderdagoch tend door zijn collega's ont haald met een spandoek en een zelfgemaakte pop in koks- kledij. ,,'s Avonds bracht de Oost-Souburgse fanfare Vlijt en Volharding hier een seren ade, dat was heel leuk", ver telt De Haas. Ook ontving hij een oorkonde van de Veerse burgemeester.

de Faam | 1997 | | pagina 1