Autisme op het spoor 4 r /d -Ji I h Wegvervoer Banen op de weg VISWINKEL DE BRUINVIS Bij aankoop van een zak mosselen: GRATIS zakje versgesneden mosselgroenten! rsr Kwaliteit op campings ««Officiële Mededelingen Deze week: Markt 39 - Middelburg 0118-638380 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Ouders van autisten hebben samen met professionele deskundigen op een rijtje gezet wat er nodig is voor goede hulpverlening aan autisten. Na het in beeld brengen van de zorg die er is, is het dan niet lastig meer vast te stellen wat er ontbreekt: onder meer een woon-/werkvoorziening. Aan de provincie is bij de aanbieding van de rapportage gevraagd te helpen op het goede spoor te komen. Landschaps camping Milieu Ontwerp-besluit wijzigen vergunning Elf Atochem Vlissingen Saneringsplan Oude Veerseweg 5 Middelburg Saneringsplan Domburgseweg 18 Domburg openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 9.00 - 17.00 uur Nu ook op maandag middag geopend. SUPERKWALITEIT TEGEN EEN SCHERPE PRIJS Chauffeur afzetsysteem m/v Kipperchauffeurs m/v Chauffeur vervoer agrarische produkten m/v Chauffeurs bietencampagne m/v Ft YIVcVJ van9 Je 6 keer Per jaar het Kids for UMJWM Animals-clubblad met de leukste BMISIÉIiliiiiiSiiili informatie over dieren. En als je de bon hiernaast invult, krijg je ook nog eens een schitte rend welkomstpakket thuisgestuurd, dat bestaat uit een cd met 4 dierenhits, een sleutelclip, een clubkaart Poe het vandaag nog, want zonder jouw bescherming hebben dieren geen Ja, ik word lid van Kids for Animals (0 t/m 18 jaar). Stuur de bon in een envelop naar: PIERENBESCHERMING, t.a.v. de Ledenadministratie, antwoordnummer 2105, 2S08 VD DBN HAAG Woensdag 23 juli 1997 FAAM/VLISSINGER 13 Abdijprovinde zeeiand Niguws Overheden, bedrijven en instanties werken op Schouwen-West samen aan de verbetering van de kwaliteit van landschap, natuur en milieu. Ook moeten er betere mogelijkheden komen voor recreatie en landbouw. Het werk gebeurd op basis van een soort draaiboek, de Regiovisie. Meer dan 35 kampeeronderne- mers in de Westhoek van Schouwen hebben plannen inge diend die moeten leiden tot een verhoging van de kwaliteit van hun kampeerterreinen. Ook is het de bedoeling dat er meer verschei denheid komt in het aanbod. Een onafhankelijke commissie is druk doende met de beoordeling van de plannen. Het gaat er om of ze voldoen aan de ideeën over verbe tering van kwaliteit en diversiteit die in de Regiovisie zijn beschre ven. Meer kwaliteit De herstructurering van de ver- blijfsrecreatie, zoals dit project heet, is een essentieel onderdeel van de plannen om Schouwen- West aantrekkelijker te maken voor bewoners, toeristen en plan ten en dieren. De consument wil meer kwaliteit. Dat wil zeggen, hij wil goede sanitaire voorzieningen, liefst een zwembad bij de cam ping, meer ruimte voor zijn tent of caravan, veel groen om zich heen, meer privacy enzovoort. Meer keuzes De consument wil ook kunnen kie zen uit zoveel mogelijk verblijfs- vormen. Dat kan een trekkershut zijn voor fietsers, een huurtent of -caravan met ontbijt of alleen ruimte om een kampeerauto neer te zetten. De Schouwse kampeeronderne- mers beseffen dat ze de concur rentie alleen aan kunnen als ze aan de wensen van de consument tegemoet komen. Daarvoor is ruimte nodig. Veel ruimte. Ruimte In de Regiovisie is met de vraag naar ruimte rekening gehouden. Voor kampeerterreinen is extra ruimte vrijgemaakt buiten het kwetsbare duin- en vroongebied. Alleen bedrijven die de kwaliteit van het kampeerterrein verbete ren en/of een bijdrage leveren aan de verbreding van het recre atieve aanbod, mogen die ruimte benutten. Kwaliteit en diversiteit boven kwantiteit is dan ook het motto. De plannen De plannen van de ondernemers voorzien onder meer in vergroting van de. standplaatsen, moderne sanitaire voorzieningen, verbete ring van de ontsluiting, milieu maatregelen, natuurvoorzieningen en verbetering van de landschap pelijke inpassing van de terreinen. De commissie die de plannen beoordeelt, bestaat uit vier onaf hankelijke deskundigen. Nadat zij hun oordeel hebben gegeven, volgt nog een planologische toet sing. Er wordt immers nieuwe ruimte in beslag genomen. Uiteindelijk is het aan de gemeen teraad van Schouwen-Duiveland het sein al dan niet op groen te zetten. Nieuwsbrief Dit artikel is ontleend aan de Nieuwsbrief Schouwen-West. De nieuwsbrief verschijnt vier maal per jaar en bevat beschrijvingen van de vorderingen die worden gemaakt vanuit de Regiovisie. Zo bevat het nieuwste nummer ver der artikelen over "Gratis parke ren en gratis vervoer" en over de lange weg die is te gaan "Naar een vernieuwend product voor plattelandstoerisme". De nieuwsbrief is gratis ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. Zeeland telt ruim zevenhon derd autisten. Velen verblijven in een instelling voor verstan delijk gehandicapten. De zorg daar is te verbeteren door meer specifiek in te spelen op de mogelijkheden en onmoge lijkheden van mensen met autisme. Wie autisme heeft is het hele leven aangewezen op begeleiding, stellen de ouders en professionele hulpverle ners. Autisme Autisme is een ontwikkelings stoornis die al op jonge leeftijd optreedt. Dat maakt dat het invloed heeft op het functioneren van de persoon in elke volgende levensfase. Zoals bij iedere ziekte en afwijking komt autisme voor van lichte tot ernstige mate en zijn er normaal begaafde autisten en autisten met een verstandelijke handicap. Een van de lastige din gen is dat autisme niet direct aan de buitenkant herkenbaar is. Als dat wel zo zijn, zou er vooral in sociale contacten minder zijn uit te leggen. Daar openbaart de ziekte zich het sterkst. Mensen met autisme zijn niet in staat alle informatie uit hun omge ving in zich op te nemen en van daaruit een keuze te maken hoe te handelen. Vaak valt hen dus onbegrip ten deel. De mensen zijn dan ook vaak angstig en verward, vallen terug in stereotiep gedrag en sluiten zich op in zichzelf. Om de wereld om hen heen hanteer baar te maken, zijn ze gebaat bij eindeloos geduld en structuur. In beeldtaal gesproken is een goede spoorlijn en goed spoorwegmate- rieel nodig. Locomotief Bij het aanbieden van de rapporta ge zeiden de ouders van kinderen met autisme zichzelf wel eens te vergelijken met een locomotief: je duwt of trekt hem/haar voort om op het goede spoor te blij ven, je verzet de wissels en atten deert op signalen, die je soms ook moet vertalen, je stopt bij stations die hij of zij anders voorbij zou rijden, als het nodig is over te stappen breng je het kind naar het juiste perron om de aansluiting niet te missen, als ontsporing dreigt of als de wereld te snel langs flitst, trek je aan de noodrem, je laat hem of haar uitstappen waar hij moet zijn. Voor jezelf is dan het moment gekomen gebruik te maken van je retourtje. Bij de overhandiging van de rap portage ontving de gedeputeerde dan ook een locomotief met een haakje. Nog een karretje De structuur voor de zorg voor autisten in Zeeland, zeg maar de spoorlijn, ligt er eigenlijk al. De professionals weten elkaar steeds beter te vinden en voortdurend ervaringen met elkaar uitwisselen maakt dat het mogelijk is binnen bestaande instellingen steeds beter in te springen op de speci fieke behoefte van autisten. Ouders, hulpverleners en ziekte kostenverzekeraars blijven wat dat betreft op de ingeslagen weg voortgaan. De locomotief rijdt. Maar achter die locomotief hoort nog een karretje. Een woon-/werk- voorziening voor (jongvolwasse nen. Niet apart Het is niet de bedoeling een nieu we en aparte instelling van de grond te tillen en autisten daar naar over te plaatsen. Waar het om gaat is die stoornissen cen traal te stellen die voortvloeien uit het autisme. De mate van intelli gentie of een eventuele verstande lijke handicap is voor een plekje in de woon-/werkvoorziening dan ook niet van doorslaggevende betekenis. De zorg voor autisten beweegt zich vaak op het grens vlak van de zorg voor verstande lijk gehandicapten en de geestelij ke gezondheidszorg. Soms kan noch het ene noch het andere 'hulpverleningscircuit' voldoende inspringen op de behoefte aan begeleiding, ondersteuning en zorg. Vandaar dat de opstellers van de rapportage pleiten voor een gezamenlijk initiatief en ver volgens een samenwerkingsver band van de instellingen voor ver standelijke gehandicaptenzorg en voor geestelijke gezondheids zorg. De woon-/werkvoorziening hoort dan ook aangehaakt te zijn bij een van de bestaande instellingen. De stichting Arduin en de stichting Emergis lijken voor dit samenwer kingsverband het meest in aan merking te komen. Rectificatie Vorige week heeft AbdijNieuws een hoofdartikel gewijd aan de Landschapscamping. Daarin staat beschreven dat een ondernemer die een dergelijke camping wil beginnen 5 hectare moet onttrek ken aan de boerderij: drie voor inrichting natuur en 2 voor de landschapscamping. Deze gege vens zijn niet juist. In principe moet een boer 7 hectare ontrek ken aan de boerderij: voor inrich ting natuur en twee voor de land schapscamping. Wie minder natuur wil inrichten, krijgt ookmin- der ruimte voor camping en aan tal standplaatsen. Overigens komen boerderijen bin nen de ecologische hoofdstruc tuur en binnen WCL-gebieden niet in aanmerking voor de aanleg van een landschapscamping. Voor de Zak van Zuid-Beveland betekent dat, dat de schil rond het WCL- gebied wel in aanmerking komt, het WCL-gebied zelf niet. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een verzoek ontvangen om wijziging van de vergunning Wet milieubeheer van Elf Atochem Vlissingen bv. te Vlissin gen van 1 februari 1994. In deze vergunning is bepaald dat voor de logistieke eenheid Productie de gesommeerde jaaremissie van stoffen die behoren tot de klasse C.3 van de Nederlandse Emissie Richtlijn (NER) met ingang van 1997 niet meer mag bedragen dan 25 kg per jaar. Gezien het feit dat Elf Atochem alleen aan deze norm kan voldoen indien er onevenredig hoge investeringen gedaan worden, wordt verzocht om de vergunde norm voor deze jaaremissie te verhogen naar 100 kg per jaar. Gedeputeerde Staten willen aan dit verzoek gevolg geven. Het ontwerp-besluit ligt van 24 juli tot en met 20 augustus 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeentehuis Vlissingen, werk dagen van 8.30-12.30 en 13.30- 15.00 uur en (na tel. afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Daarna, tot het einde van de be roepstermijn, liggen de stukken ter inzage op genoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en 14-15 uur. Een ieder kan tot en met 21 augustus 1997 schriftelijke bedenkingen tegen het ontwerp besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie ruim te, milieu en water, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Wie van gedachten wil wisselen over het ontwerp-besluit kan tot en met 13 augustus 1997 een telefonische afspraak maken (0118-631984). Bij de gedachten- wisseling wordt de verzoeker in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit, de adviseurs die advies hebben uitgebracht over het ont werp-besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkin gen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit, kunnen later beroep instellen. illmmommÊKÊm Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een bodemonderzoeks rapport en een saneringsplan ont vangen van de heer J. Christiaan- se te Middelburg met betrekking tot de bodemverontreiniging op de locatie Oude Veerseweg 5, Middelburg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en het saneringsplan (artikel 39 Wet bo dembescherming) goed te keu ren. De stukken, inclusief de ontwerp beschikking, liggen van 23 juli tot en met 20 augustus 1997 ter inzage bij Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkda gen van 9-12 en 14-16 uur, en in gemeentehuis Middelburg, werkdagen van 8-12 en 13-17 uur en (na telefonische afspraak 0118-675000 tst 241) op don derdagavond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerpbeschik king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631736. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een bodemonderzoeks rapport en een saneringsplan ont vangen van de Stichting Uitvoe ring Amovering Tankstations te Rotterdam met betrekking tot de bodemverontreiniging op de loca tie Domburgseweg 18 te Dom burg. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en tevens een sane ringsplan (artikel 39 Wet bodem bescherming) goed te keuren. De stukken, inclusief de ontwerp beschikking, liggen van 23 juliiot en met 20 augustus 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkda gen van 9-12 en 14-16 uur, en in gemeentehuis Veere, Dorps plein 28, Koudekerke, werkda gen van 9-12 en 14-16 uur en op donderdagavond van 17.30- 19.00 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerpbeschik king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631736. De Gemeenschappelijke Personeelsdienst Wegvervoer verzorgt werk en scholing voor chauffeurs in het Beroepsgoederenvervoer. Het werk kan zowel op uitzendbasis als in vaste dienst via de GPdW bij verschillende opdrachtgevers worden verricht. Veel transportbedrijven in Zeeland zijn momenteel op zoek naar chauffeurs die ervaring hebben met een portaal- en/of haakarmsysteem. De werkzaamheden worden vnl. in de regio uitgevoerd. Er zijn momenteel banen voor zowel korte als lange tijd. U bent in bezit van rijbewijs C,E en CCV-B diploma. Informatie bij Joop van Gijs, Tel. (0113) 23 18 34, Goes, Piet Heinstraat 2b. Voor werkzaamheden op Walcheren en Zuid-Beveland zoeken wij nog steeds ervaren 6x6 en 8x8 chauffeurs. U heeft bij voorkeur ervaring met het rijden in het terrein. Het betreft het vervoer van grind, zand en grond. Informatie bij Joop van Gijs, Tel. (0113) 23 18 34, Goes, Piet Heinstraat 2b. Een transportbedrijf op Zuid-Beveland is dringend op zoek naar een chauffeur met1 2 jaar ervaring met trekker oplegger of combinatie. U dient wel rekening te houden met weekenddiensten. Het betreft nationaal vervoer. Deze baan is voor lange tijd. Informatie bij Joop van Gijs, Tel. (0113) 23 18 34, Goes, Piet Heinstraat 2b. Vanaf medio september zoeken wij zowel ervaren trekker oplegger als combinatie chauffeurs. Zoals bekend wordt het werk verricht in wisseldiensten. Indien u drie aaneengesloten maanden beschikbaar bent, dan is dit de baan voor u. Informatie bij Joop van Gijs, Tel. (0113) 23 18 34, Goes, Piet Heinstraat 2b. Wijziging tarieven De tarieven zijn voor zowel het volledig- als het basis pakket per 1 juli 1997 gewijzigd. Dit komt omdat een aantal gemeenten hun tarieven hebben gelijkgesteld en door wijzigingen in wettelijke heffingen en in rechten van programma-aanbieders. Vanaf 1 juli 1997 gelden de volgende tarieven: Gemeenten volledig basis pakket pakket Middelburg, Veere en Vlissingen 22,00 12,02 Axel, Hontenisse, Hulst, Oostburg, 22,31 14,82 Sas van Gent, Sluis-Aardenburg en Terneuzen Borsele, Goes, Kapelle, Noord- 22,67 14,29 Beveland, Reimerswaal, Schouwen-Duiveland en Tholen Deze bedragen zijn in guldens per maand en zijn inclu sief 17,5% BTW. ZekaTel Kabeltv en Telecommunicatie Postbus 8130, 4330 EC Middelburg Tel. (0118) 88 22 34 Fax (0118) 88 28 88 E-mail: info@zekatel.nl DIER ZOEKT VRIEND Als je van dieren houdt, word dan lid van Kids for Animals. Deze actieve jeugdclub van de Dierenbe- scher-ming doet er alles aan om die- ren een beter leven te geven. g IiJfaljj Het lidmaatschap kost maar 15,-/ IfliM 325 Bfr. per jaar en daarvoor ont- en een sticker- boekje met die- renplaatjes. Ik wacht op de acceptgiro van 15,-/ 325 Bfr. Ik betaal per kalenderjaar. Daarna ontvang ik het wel komstpakket èn 6 keer per jaar het clubblad. Naam:jongen/meisje Straat: Postcode: Plaats: Geboortedatum: Handtekening ouder/verzorger: BC 01 16 Een postzegel mag, maar hoeft niet.

de Faam | 1997 | | pagina 13