Trendy sportschoenen in Middelburg Rondweg ondermijnt bedrijfsleven Serooskerke Vrijwillige thuishulp: geen goedkope hulp in de huishouding Zeeland Onderhoud Service voert alle klussen uit Horeca Vlissingen brengt structuur in evenementen Knuffelberen voor Ambulancedienst Woensdag 23 juli 1997 FAAM/VLISSINGER 11 In de Middelburgse Lange Delft is vorige week een filiaal van sportschoenenzaak Coach geo pend. Manuel Kremer, ex-prof handballer, is be drijfsleider van deze eerste Coach-vestiging in Zeeland. „We zijn een snelgroeiende jonge, trendy franchiseketen", beschrijft hij zijn on derneming. De zaak in Middelburg is de éénen- vijftigste vestiging van de sportschoenen ke ten. Kennis Cavello Trend De vrijwillige thuishulp van de gemeente Mid delburg en de gemeente Vlissingen zijn gefu seerd. De vrijwillige thuishulp heeft nu drie ta ken in haar pakket: thuishulp voor gehandicap ten, thuishulp voor dementerenden en termina le zorg. In totaal beschikt de thuishulp over zo'n zestig vrijwilligers die wekelijks een bezoek brengen aan hun 'hulpvrager'. De vrijwilligers bieden steun, maken eens een uitstapje of ontlasten de directe naasten van de hulpvrager op een andere manier. De fusie van de twee thuishulp organisaties loopt vooruit op het samengaan van de overkoepelende platformen voor vrijwil ligerswerk van Vlissingen en Middelburg. Het gloednieuwe be drijf Zeeland Onder houd Service voert klusjes en klussen uit van het schoonmaken van de dakgoten tot een volledige renova tie van een badkamer. Het bedrijf van zwa gers Sam Kluijfhout en Adri Dalebout tim mert sinds 1 juni aan de weg. „We wilden het rustig opbou wen", vertelt Sam Kluijfhout. „Maar we hebben de agenda nu al behoorlijk vol staan". De Vereniging Horeca Vlissingen heeft een eigen evenementen commissie in het leven geroepen. Haar hoofddoel is een goede structurele samenwerking tot stand te brengen tussen horeca, gemeente Vlissin gen en de sponsors. Werkt die doelstelling dan kunnen kwalitatief hoogwaardige eve nementen worden verzorgd. En kwaliteit - aldus de commissie - heeft een positieve uitstraling. Ook het waarborgen van conti nuïteit van de evenementen is een aan dachtspunt. De kersverse commissie stelt verder vast dat de concurrentie in de omlig gende steden groot is. Ook daar wordt structureel gewerkt om de consument te versieren. De muren van de winkel zijn van vloer tot plafond bedekt met schoenen, hier en daar af gewisseld met wat kleding. „We richten ons voornamelijk op schoenen",, legt Kremer uit. „Dat is dus anders dan in een andere sportzaak. We hebben wel iets aan kleding, maar alleen als het erg trendy is. Tenniskleding zul je hier dus niet vinden. Wel verkopen we bijvoorbeeld Australian trainingspakken. Maar ook de Nederlandse tegenhanger Ca- vello. Dat is net zo trendy als Australian maar een stuk goedkoper. En exclusiever, want Cavello was tot nu toe niet te koop in Middelburg". In het assortiment van Coach bevinden zich zo'n zevenhon derd modellen sportschoe nen. „Vrijetijdsschoenen, maar ook functionele sport schoenen. Er is geen sporter die hier niet kan slagen", be weert Kremer. „En al ons per soneel heeft een flinke dosis kennis in huis. ledereen is zelf actief sporter". Zelf heeft Kre mer op topniveau gehand bald. „Maar ik wilde me meer rich ten op werk, dus daar ben ik mee gestopt. Niet helemaal natuurlijk, want ik ga nu bij EMM handballen. Dat is best een leuk team. Jammer dat ze vorig jaar nèt niet gepromo veerd zijn naar de hoogste klasse. Volgend jaar beter". Kremer is afkomstig uit het oosten van het land. „Daar heb ik vijf en een half jaar ge werkt bij verschillende Coach- vestigingen. Ik ken de franchi- se-gever vrij goed en wilde op een gegeven moment voor mezelf beginnen. Daarom ben ik naar Zeeland gekomen. Ik heb nu het recht om in heel Zeeland winkels te openen. En als alles goed gaat wil ik ook snel beginnen in Goes en Vlis- singen". Het voordeel van Coach ten opzichte van bestaande sport zaken is de enorme keus aan modellen. „We hebben hier veel op voorraad, maar als we toevallig iets niet hebben pak ik de telefoon en bel naar één van de andere vestigingen. Dan heb ik de schoenen als nog binnen vierentwintig uur". Volgens Kremer zijn de be staande sportzaken in Middel burg niet rouwig om de komst van Coach. „Ik zie ze zelf als collega's. En onze komst heeft ook voor hen voordelen. Men sen blijven nu in Middelburg om bijvoorbeeld Cavello te kopen. Voorheen moesten ze daarvoor naar Oost-Souburg. En veel klanten gingen in Goes naar Footlocker. Die mensen hou je dan toch in je stad". Coach richt zich voornamelijk op jongeren. „Die zijn toch het meest trendgevoelig. Je merkt het trouwens ook gelijk in de winkel. We zijn nu een week open en sommige jongens zijn al vijf keer in de winkel geweest. Niet om iets te ko pen maar gewoon om verlek kerd naar de schoenen te kij ken. Dat vinden we trouwens helemaal niet erg. Daar is de sfeer in de winkel ook naar. Jongeren geven veel geld uit aan schoenen. En alles moet volgens de laatste mode. Wie zijn kleedgeld heeft gehad, wacht tot er weer een gloed nieuw model Nike Air Max in de winkel ligt en komt die dan gelijk halen. De modellen van Nike veranderen elke drie maanden, dus is het zaak om er snel bij te zijn. In augustus komt er trouwens een model Air Max op de markt dat ex clusief gemaakt wordt voor Coach. Die kun je dus niet krij gen bij andere sportzaken. Daar verwachten we best veel van". De prijs van de bekende mer ken is over het algemeen niet hoger of lager dan in andere zaken, zegt Kremer. „De prij zen voor A-merken zijn vast gesteld en daar mag je niet van afwijken. Maar bij ons geldt wel: als er afgeprijsd wordt, doen we het rigoureus. Bij Nike mag je bijvoorbeeld na drie maanden afprijzen. En dan gaat er bij ons ook niet een klein bedragje van de Manuel Kremer: „Als er afgeprijsd wordt, doen we het rigoureus". FOTO AN DA VAN RIET prijs af", garandeert hij. De Coach-keten doet overigens ook veel aan sponsoring. „We geven niet zo heel veel geld uit aan public relations", ver telt Kremer. „Maar daar staat tegenover dat we veel aan sponsoring doen. Niet in cash geld, maar voornamelijk in shirts. Die zijn dan niet hele maal gratis, maar ik hoef er ook geen winst op te maken. Eigenlijk is het de bedoeling in iedere tak van sport één re gionaal team te hebben dat in Coach t-shirts loopt. Zo zien mensen je naam toch steeds opduiken". Serooskerke moet niet ont sloten worden met een noordelijke rondweg, maar met een zuidelijke. Gebeurt dat toch, dan zijn de nade len voor de bedrijven gigan tisch en dient de provincie de ondernemers te helpen met compenserende maat regelen. Tot die conclusie komt de Kamer van Koophandel. Ze schrijft dat aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland, die een noor delijke rondweg wil en ver wijst naar de notitie 'Econo mische effecten rondweg Serooskerke'. Volgens de Kamer heeft het college on voldoende rekening gehou den met de aanbevelingen in die notitie. „Er wordt wel iswaar naar het onderzoek verwezen, maar het feit dat er door de aanleg van een noordelijke rondweg voor het bedrijfsleven negatieve effecten te verwachten zijn, wordt voor kennisgeving aangenomen", stelt plaats vervangend secretaris drs. J.J.A.M. Bruurs van de Ka mer van Koophandel vast. Het merendeel van de klan ten van bedrijven en win kels in Serooskerke komt van buiten het dorp. Ze be zoeken de bedrijven per au to. Als de rondweg komt zo als de provincie dat wil zul len minder mensen van bui ten Serooskerke bezoeken. Er zijn - aldus de brief - vol doende concurrenten in de buurt die deze verwachting rechtvaardigen. Daarnaast kan het zijn dat trekkers uit het dorp verhui zen naar een plaats waar de consument makkelijker kan komen. De achterblijvende bedrijven zullen daar onge twijfeld nadeel van onder vinden, meent Bruurs en hij citeert daarbij uit het rap port 'Economische effecten rondweg Serooskerke'. Bruurs: „Op basis van het onderzoek naar de economi sche effecten, komen wij tot de conclusie dat het vanuit lokaal-economisch perspec tief aanbeveling verdient de huidige situatie te handha ven en Serooskerke zuidelijk te ontsluiten". Maar de Kamer houdt toch rekening met een noordelij ke rondweg. Bruurs schrijft: „Mocht u onverhoopt ten behoeve van de duurzame verkeersveiligheid en de leefbaarheid van Seroosker ke besluiten tot aanleg van een noordelijke rondweg, dan dient u de consequen ties voor ondernemend Se rooskerke in uw overweging mee te nemen. Met name met betrekking tot de keuze voor een van de tracévarianten, dienen de te verwachten economische effecten een rol van beteke nis te spelen". Vervolgens pleit Bruurs er voor om een variant te kie zen die zo weinig mogelijk nadelige effecten heeft voor het bedrijfsleven van Ser ooskerke. Komt die rond weg met al zijn nadelen er wel, dan dient de provincie compenserende maatrege len te nemen. De thuishulp richt zich op het werk waar de professionele zorg vaak niet aan toe komt: eens een stukje gaan wande len, met een reumapatiënt naar de markt, met een ge handicapt kind naar de kinder boerderij of gewoon eens ge zellig een praatje maken. „Wij doen waar de meeste hulpver leners geen tijd voor hebben", vertelt Annelies Taal van de vrijwillige thuishulp. „Maar onze vrijwilligers zijn geen goedkope hulpjes in de huis houding". Samen met Janet Annelies Taal en Janet van Roosendaal van de vrijwillige thuishulp. FOTO ANDA VAN RIET van Roosendaal coördineert Annelies Taal de projecten van de thuishulp. „Sinds 1996 zijn we al bezig", vervolgt Taal. „We hebben vorig jaar vijfentachtig mensen weke lijks bezocht". De vrijwilligers die bij de thuishulp worden ingezet krijgen eerst allemaal een cursus en komen daar naast maandelijks bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. „De privacy van de hulpvra gers wordt daarbij wel ge waarborgd", verduidelijkt Ja- net van Roosendaal. De hulpverlening gaat in sa menspraak met professionele zorgverleners als de Sociaal Pedagogische Dienst, de Stichting Emergis, de Thuis zorg en de huisartsen. Van Roosendaal: „We hebben hele goede afspraken gemaakt over wie wat doet. We lopen elkaar niet voor de voeten. De professionele zorg moest na tuurlijk wel even wennen in het begin maar ze zijn nu heel blij met het werk dat wij doen". De vrijwillige thuishulp richt zich alleen op gehandicapten, dementerenden en terminale patiënten die nog thuis wo nen. „We komen dus niet in het ziekenhuis of in bejaar dentehuizen", legt Annelies Taal uit. „Die hebben daar zelf mensen voor. Maar misschien dat we in de toekomst ook daar vrijwilligers in gaan zet ten". De vrijwillige thuishulp is ge vestigd naast het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissin gen, in het gebouw van de Thuiszorg. „We wonen alleen bij de Thuiszorg in", vertelt Van Roosendaal. „We hebben verder geen binding met de organisatie". Om voor vrijwil lige thuishulp in aanmerking te komen is geen verwijzing van bijvoorbeeld de huisarts nodig. Er zijn slechts geringe kosten aan verbonden. De hulpvragers betalen alleen de reiskosten van de vrijwilligers. Van Roosendaal: „In de prak tijk komt dat neer op zo'n vijf gulden per bezoek. Als dat be drag niet op te brengen is kunnen we er ook nog wel een mouw aanpassen". Sam Kluijfhout en Adri Dalebout van Zeeland Onderhoud Service. FOTO ANDA VAN RIET Sam Kluijfhout uit Oostkapelle en Adri Dalebout uit Oudelan- de komen allebei uit de bouw. Kluijfhout werkt al jaren als timmerman en metselaar en Dalebout verdient zijn brood als loodgieter. „We wilden al een tijdje voor onszelf beginnen", doet Dale bout uit de doeken. „We heb ben allebei onze baan nog en voeren in onze vrije tijd de klussen van ons eigen bedrijf uit". Zeeland Onderhoud Ser vice is er voor alle soorten on derhoudswerk voor zowel par ticulieren als bedrijven. Het tweemansbedrijf heeft een vliegende start gemaakt. „Alle vrije uurtjes worden al goed benut. Het werk komt gewoon langs alle kanten op ons af", vertelt Kluijfhout. „We hebben nog helemaal geen reclame gemaakt en toch krijgen we al veel op drachten", vervolgt hij. De klussen die Zeeland On derhoud Service tot nu toe heeft uitgevoerd zijn zeer ge varieerd. Dalebout: „We heb ben vorige week bijvoorbeeld een dakgoot bij iemand schoongemaakt, dat soort klusjes doen we ook. Een an dere opdracht was om een ge deelte van een boerderij te restaureren, erg afwisselend werk dus". Kluijfhout en Dalebout pakken alle klussen aan: schilderwerk, het plaatsen van zonwerin gen, het bouwen van tuinhuis jes of tuinonderhoud. Het ren overen van badkamers is een specialiteit van Zeeland On derhoud Service. Kluijfhout: „Dat vinden we het leukste werk. Als je een bad kamer renoveert dan zie je het gewoon opknappen. Het is een dankbare klus". Zeeland Onderhoud Service is aange sloten bij het VLOK: de Vereni ging van Landelijke Klusbe drijven. Bij de vereniging zijn alleen kleine klusbedrijven zonder personeel aangesloten. De le den van de vereniging staan garant voor het leveren van kwalitatief goed werk. Kinderen van basisschool Het Kompas overhandigen een symbolische cheque aan F. van Akkeren van de Ambulancedienst Walcheren. Leerlingen van de Oost-Souburgse bassischool Het Kompas hielden 15 juli een sponsorloop. Het daarmee verkregen bedrag is inmiddels verdeeld over twee goede doelen. Het eerste is het opknappen van de schoolpleinen aan de Molenweg en Roerstraat. Daarnaast heeft de school een bedrag geschonken aan de Ambulancedienst Walcheren, die er knuffelberen van zal kopen. De knuffelberenactie is afkomstig van Good Bears of the World. Zo kan het leed van kinderen die met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd worden verzacht worden. Een horeca-activiteit tijdens een voorgaand jaar op de Nieuwendijk in Vlissingen. FOTO ANDA VAN RIET Eigenlijk is de Evenementen Commissie Horeca uit nood geboren. Allerlei perikelen waarover niemand meer wil praten onder het motto verge ven en vergeten, liggen ten grondslag aan de oprichting van de commissie. Vooral rond evenementen, zo is alge meen bekend, werd nog wel eens gemord en wees de be schuldigende vinger richting plaatselijke overheid. Die zou met meerdere maten meten l als evenementen werden ge organiseerd. In de eerste Nieuwsbrief van de commis sie wordt niettemin een aantal struikelblokken uit het verle den genoemd. Te laat afgege ven vergunningen, tegenstrij dige en dure precariorechten en een gebrek aan goede kernafspraken veroorzaakten grimmige verhoudingen tus sen ambtenaren en bestuur ders aan de ene kant en de ac tieve horeca aan de andere kant. „Veel ondernemers hebben het gevoel tegen een muur op te lopen als zij met de plaatse lijke instanties vergunningen moeten regelen", verwoordt de commissie het ongenoe gen in de Nieuwsbrief van ju ni. Ook onderling functioneer de de horeca niet altijd onder een noemer. Dat moet dus allemaal verle den tijd zijn. Over de toekomst is de commissie het in ieder geval roerend eens. Er moe ten kernafspraken worden ge maakt met de gemeente. Die afspraken moeten onder meer leiden tot een model vergun ning waardoor snel en effi ciënt gewerkt kan worden. Bo vendien moet een „soort zwaargewicht" worden ge vonden die tijd en goede con tactuele eigenschappen heeft en zich prima weet te wéren in het doolhof op het stad huis. Die persoon moet bo vendien 'neutraal overkomen'. „Wie weet zo'n duizendpoot", vraagt de redactie van de Nieuwsbrief. Intern structuur aanbrengen en naar buiten toe gedegen presenteren zijn twee belang rijke pijlers van de ECH. Daar bij hoort ook evaluatie en na zorg van de sponsoring van evenementen. Volgens de Nieuwsbrief moet voor de sponsoring een aan spreekpunt worden gecreëerd in de persoon van de voorzit ter. „Het is van vitaal belang om het totaalbelang goed te behartigen", lezen de betrok kenen in de Nieuwsbrief. Ver der wordt bekeken in hoever re de horeca wil meedoen aan het Straatfestival. „Het econo- t mische belang is voor de ho- reca-ondernemers toch het belangrijkste. In zo'n periode moet geld worden verdiend in plaats van dat te betalen. La ten we er met z'n allen naar streven dat we als horeca faci litaire voorzieningen verzor gen en zo verdelen dat een ie der terug kan zien op een goed festival". Omdat de Evenementen Com missie nog amper werkte toen het Straatfestival in Vlissingen werd georganiseerd moest worden afgezien van structu rele medewerking. Daarom komt ze in augustus met een eigen evenement in de vorm van een muziekfestival op 8,9 en 10 augustus op het Bella- mypark, Nieuwendijk en Zeil- markt. Een week later is er weer een driedaags evene ment op het Bellamypark waaraan de Nieuwendijk ook zal meedoen. Zaterdag 16 au gustus staat bij de ECH ge boekt als een 'leuke kinder middag'. En voor de zomer heeft de commissie ook nog wat in petto.

de Faam | 1997 | | pagina 11