Nieuw restaurant met verrassend interieur Stroskerkse Dag weer geslaagd Overdekt terras bij orchideeën kwekerij Wekking Middelburgse maakt mooiste quilt Vlootschouw en hardzeilen in Veere Leren remmen op skates Woensdag 9 juli 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Op de boulevard in Vlissingen is brasserie restaurant De Groene Dolfijn geopend. De nieuwe zaak van Marika Meulpolder en Le on Dolk is gevestigd op de begane grond van het nieuwe gebouw dat staat op de plaats van het oude Strandhotel. Zowel in het restaurant als de brasserie kan gegeten en gedronken worden. Leon Dolk: „We heb ben in beide gedeeltes dezelfde menukaart. De luxe die onze gasten in het restaurant erbij krijgen betalen wij". KvK komt exporteurs tegemoet Harrie Verkaik heeft showroom op internet Het Verdrag van Amsterdam De Koudekerkse orchideeën kwekerij Wekking is uitgebreid met een overdekt terras. De orchi deeën worden in het bedrijf van Rinus en Ina Wekking gekweekt en aan de man gebracht. Daarnaast geeft het echtpaar veel voorlichting over het houden van orchideeën. Op het nieu we terras van de kwekerij aan de Strandweg worden koffie en frisdrank geserveerd. „Mis schien dat we in de toekomst ook nog een klei ne versnapering kunnen aanbieden", blikt Ri nus Wekking vooruit. Meer dan de moeite waard. Dat oordeel velt J.A. Bouterse, penningmeester van de Ondernemersver eniging Serooskerke over de jaarlijkse bra derie in het Walcherse dorp, die de nostalgi sche titel Stroskerkse Dag kreeg opgespeld. Naast kramen en een aantal vaste evene menten zoals ringrij- den, werd afgelopen zaterdag ook de voor ronde Nederlands kampioenschap su persjoelen aan het jaarlijkse evenement toegevoegd. Een cheque ter waar de van f 250-. Dat is de prijs die Jos Wes tenhof- van Frankf- oort vorige week heeft ontvangen na een quiltwedstrijd bij Stoffenwinkel La Vaca in Middelburg. Het idee om een quiltwed strijd te houden komt van Henk Jobse, een van de eigenaren van La Vaca. iedereen die maar een beetje cre atief was met stof kon deelnemen. De deel nemers hebben de op dracht gekregen om een quilt te maken op A4-formaat met als thema Zeeuwse in vloeden. Hoogaarzen, hengsten en andere oude zeil schepen zeilen zaterdag 12 juli om het hardst tijdens de Van Loon Hardzeildag in Veere. De historische schepen starten en finishen bij de Campveerse Toren. Vanaf de wal is het schouwspel prima te volgen. Voorafgaand aan de wedstrijd houden de schepen op vrijdag 11 juli tussen 17 en 18 uur een vlootschouw op de rede van Veere. Voorop in de vlootschouw vaart de stoomsleper Hercules uit 1915. Bedrijven die hun export serieus willen aanpakken tegen lage kosten kunnen terecht bij de Kamer van Koophandel. Middels de SEM (Subsidieregeling Exportmedewerkers Mid den- en Kleinbedrijf) kan een capabele exportme dewerker in het bedrijf worden ingezet. De loon kosten van deze mede werker worden voor 50 procent vergoed. Voor de begeleiding van bedrij ven die gebruik willen maken van de SEM heeft de Kamer van Koophan del een exportconsulent aangesteld. De exportme dewerker helpt aan de hand van een vooraf op gesteld plan de export van een bedrijf opzetten of uitbreiden. De Kamer van Koophandel heeft ook nog een andere rege ling om de export van goederen te stimuleren: het Programma voor Starters op Buitenlandse Markten). Bedrijven kun nen ook van allebei de re gelingen tegelijk gebruik maken. Diverse Zeeuwse bedrijven maken inmid,- dels al met succes ge bruik van de mogelijkhe den van de Kamer van Koophandel. Nadat het nieuwe apparte mentencomplex op de boule vard was opgeleverd bleef het horeca-gedeelte op de begane grond nog leeg staan. Dolk: „Vijf weken geleden was het hier nog een betonnen bun ker". Leon Dolk is geen onbekende in de Walcherse horeca. De af gelopen dertig jaar heeft hij zaken gehad in Domburg. Sa men met Marika Meulpolder is hij nu in Vlissingen neerge streken. „Ik ben gevraagd om deze zaak te openen, vandaar dat ik de overstap van Dom burg naar Vlissingen heb ge maakt", verklaart Dolk zijn verandering van werkterrein. Wat meteen opvalt bij De Groene Dolfijn is het interieur. De zaak is ruim en de muur schilderingen vallen op. „Dat is een verhaal apart", zegt Ma rika Meulpolder die de inrich ting van De Groen Dolfijn heeft verzorgd. „Ik had zoiets gezien bij 'Eigen huis en tuin', het programma van RTL 4. Ik heb toen naar de omroep ge beld en na verschillende keren te zijn doorverbonden kreeg ik het adres van een Utrechtse schilder". In het restaurant is een kustlijn op de muur ge schilderd waarvan de duinen naadloos overgaan in de Nol- ledijk die door het raam is te zien. Meulpolder: „Het is een fantasielandschap maar ieder een is verrast om te zien dat het overgaat in het uitzicht dat we hier hebben". Voor het opnemen van de be stellingen hebben Marika Meulpolder en Leon Dolk het modernste systeem in huis Behalve in zijn eigen zaak bedient Harrie Verkaik uit Middelburg zijn klanten sinds kort ook via internet. De zaak in sportprijzen, reclameartikelen en relatie geschenken heeft haar eenvoudige internet-pagina uitgebouwd tot volwaardige showroom. In de digita le showroom van Verkaik kunnen alle artikelen wor den bekeken en besteld via een elektronisch bestel formulier. Om de showroom op internet op te zetten heeft Har rie Verkaik de hulp ingeroepen van Dick Meijaard van Meijaard Consultancy. „Veel bedrijven hebben een eenvoudige pagina op internet", zegt Meijaard. „Ik vind het vreemd dat de mogelijkheden van het systeem nog niet optimaal benut worden". Via de digitale showroom is Harrie Verkaik zeven dagen per week en vierentwintig uur per dag 'geopend'. „De klanten hoeven nu niet in de auto te stappen om naar ons toe te komen", vertelt Silvana Verkaik. „We hoeven nu ook niet meer iedereen een catalo gus toe te sturen want alle producten zijn op het scherm te zien". Wie de internet-showroom van Ver kaik binnenkomt krijgt eerst een etalage te zien. In etalage staan verschillende artikelen uitgestald. Me ijaard: „Het is eigenlijk net als bij een echte winkel. Je ziet al verschillende dingen in de etalage. Als je daar met de muis van de computer op klikt kom je in de winkel zelf". Van alle producten die Verkaik in huis heeft is een foto in de internet-showroom te zien zodat de klant precies weet wat hij besteld. „Bovenin het scherm staat een balk waarop alle ar tikelen zijn uitgestald", legt Meijaard uit. „Als je dan bijvoorbeeld op een aansteker klikt krijg je een foto van de verschillende modellen op het scherm. De klant kan op het elektronische bestelformulier precies invullen welke kleur de aanstekers moeten hebben en of er bijvoorbeeld een opdruk op moet staan". De bestelformulieren worden per computer verzonden en rollen dan bij Verkaik in Middelburg uit de printer. Silvana Verkaik: „Op deze manier kunnen onze pro ducten overal ter wereld worden bekeken en be steld". De nieuwe internet-presentatie van Verkaik werpt nu al zijn vruchten af. Meijaard: „Er wordt in ieder geval al zoveel omzet mee gemaakt dat de kosten er ruim uit zijn. Ik heb zelf het idee dat dit gewoon de toekomst is. Voor mij is het ook een soort proef, maar gezien de resultaten denk ik dat veel bedrijven dit voorbeeld zullen volgen". Het in ternet adres van Verkaik is: http://www.zeelandnet.nl/verkaik. Half juni kwamen in Amster dam de Europese regerings leiders bij elkaar voor de EU- top ter afsluiting van het Ne derlandse voorzitterschap van de Europese Raad. Na maanden van voorbereiding zou in de Nederlandse hoofdstad over het 'Verdrag van Amsterdam' besloten worden. De Nederlandse overheid in de personen van minister-president Kok, minister van Mierlo en staatssecretaris Patijn (beiden Buitenlandse Zaken) hebben maanden voorafgaand aan de top geprobeerd alle obstakels bij de lidstaten weg te nemen, tot in de laatste week voor de top aan toe. Frankrijk wilde op het laatste moment meer aandacht voor werkgelegenheid in het Verdrag. Omdat het Verdrag van Amsterdam staat voor een aan passing van de Europese 'grondwet', heeft het betrekking op alle inwoners van Nederland. Het nu overeengekomen Ver drag is een aanvulling op het Verdrag van Maastricht; het wordt ook een verbeterde versie genoemd. Eind 1991 werden in Maastricht al afspraken gemaakt over de Europese munt, samen werking van de politie in alle Eu ropese lidstaten, over meer be voegdheden voor het Europese parlement en over het Europese Hof van Justitie. Nu, tijdens het voorzitterschap van Nederland, zijn die afspraken nog eens aan gehaald en op een aantal pun ten verbeterd. Hoewel de EU- top in Amsterdam een hele be langrijke bijeenkomst is ge weest, moeten de parlementen van de vijftien lidstaten het Ver drag nog goedkeuren. Voor de inwoners van elk land bestaat er daardoor nog de mogelijkheid invloed uit te oefenen op het Verdrag van Amsterdam. Dene marken heeft al aangekondigd dat er over het Verdrag in dat land een referendum gehouden zal worden. Werkgelegenheid is het onderwerp dat in de week voorafgaand aan de EU-top veel in de publiciteit geweest is. Oor spronkelijk zou er maar weinig over werkgelegenheid in het Verdrag van Amsterdam ko men. Maar onder druk van Frankzijk is er op het laatste mo ment toch een artikel over dit onderwerp toegevoegd. Voorop blijft evenwel staan dat alle lid staten zelf verantwoordelijk blij ven voor de werkeloosheid in hun eigen land. Het is namelijk moeilijk om dat probleem Euro pees aan te pakken. Wat er van uit Europa wel gebeurt is bij voorbeeld het steunen van be drijven. De Europese Investe- rings Bank (EIB) heeft in 1996 voor zes miljard gulden aan le ningen verstrekt aan meer dat elfduizend kleine- en middelgro te bedrijven. Daarbij is nu afge sproken dat de EIB zich de ko mende jaren verder zal inzetten voor de ontwikkeling van projec ten die uiteindelijk veel werkge legenheid opleveren. Hierbij kan vooral gedacht worden aan pro jecten op het gebied van techno logie, infrastructuur (hoge snel heidslijn), milieu en gezond heidszorg. Op het gebied van de Europese binnengrenzen is tijdens de top in Amsterdam besloten dat de onderlinge grensposten binnen vijf jaar opgeheven worden. Aan die grenzen zal dan geen pas poortcontrole meer plaatsvin den. Uitzondering hierop vor men de landen Engeland en Ier land. Aan de Europese buiten grenzen, op vliegvelden en aan havens zal de paspoortcontrole gewoon blijven bestaan om ille gale immigratie te voorkomen. Overigens blijft de verplichting bestaan om als Nederlander in het buitenland een legitimatie bewijs te kunnen tonen. In de meeste landen geldt, net als in Nederland, een legitimatieplicht voor zowel bewoners van dat land als voor buitenlanders. Er zijn nieuwe afspraken gemaakt op het gebied van de misdaad bestrijding. Om de Europese misdaad Europees te bestrijden is in 1994 Europol opgericht. De ze organisatie werkt samen met de opsporingsdiensten in de lid staten en kan politiekorpsen ver zoeken onderzoeken in gang te zetten. Dit laatste is tijdens te Top in Amsterdam afgesproken. Vluchtelingen van buiten Euro pa die in Nederland afgewezen worden, kunnen voortaan niet meer terecht in de andere lidsta ten. In het Verdrag van Amster dam is overeengekomen dat in elke Europese lidstaat voortaan dezelfde regels gelden ten aan zien van vluchtelingen. Vluchte lingen behouden wel het recht om in ieder Europees land een asielaanvraag in te dienen. Ne derland loop op een aantal ter reinen voorop in Europa. Daar door hebben bepaalde zaken die zijn vastgelegd in het Verdrag geen invloed op het dagelijks le ven in Nederland. Zo zijn er in het Amsterdams verdrag mini male sociale normen vastge legd. Nederland zit al boven die normen en behoeft dus niks aan te passen. Voor andere Europe se lidstaten is dat anders. Zo worden ouderschapsverlof, mi nimumloon en een werkweek van maximaal 48 uur in Enge land nu pas ingevoerd, dankzij het Verdrag van Amsterdam. Er zijn nog veel meer zaken gere geld tijdens de EU-top in Am sterdam. Voor mensen die geïn teresseerd zijn in alle feiten heeft de Nederlandse overheid alles op een rijtje gezet. Deze 'facts- heet' is aan te vragen via de Postbus 51 Infolijn (0800-8051). Op dit nummer kan ook verdere tolefonische informatie vc.kre gen worden over Europa. Rinus en Ina Wekking zijn in 1978 begonnen met hun or chideeën kwekerij. Hun spe cialiteit is de Phalaenopsis, een orchidee die prima als ka merplant is te houden. „Bij In dische mensen staat de plant ook bekend ais de maanorohi- dee", vertelt Rinus Wekking. „Het is een misverstand dat orchideeën niet geschikt zijn om in huis te houden. Een groot deel van ons werk be staat ook uit voorlichting. Er is nog steeds veel onwetend heid over het houden van or chideeën". De meest bijzondere orchi deeën verkoopt het echtpaar Wekking aan particulieren. Daarnaast worden er jaarlijks ook nog zo'n vijftigduizend planten gekweekt voor de groothandel. Het kweken van orchideeën is een geduldig werkje. Het tra ject van zaadje tot bloeiende plant neemt zo'n vier tot vijf jaar in beslag. De zaadjes wor den in een speciaal laboratori um tot plantjes gekweekt. Al les moet in een steriele omge ving gebeuren want als er stof of een bacterie bij de zaadjes komt is het gebeurd. Wekking: „Het is een geduldig werkje en we doen alles met de hand. Omdat we maar met z'n tweeën werken hebben we er onze handen aan vol". De meest bijzondere bloemen ontstaan bij kwekerij Wekking vaak per ongeluk. „Door vreemde kruisingen krijgen we echt zeldzame planten. Maar je weet natuurlijk nooit of het uitpakt zoals je het in gedachte hebt". Rinus en Ina Wekking krijgen veel liefhebbers van orchi deeën in hun kas. „ledereen kan op zijn gemakje in de kwekerij kijken om te kijken hoe de planten worden ge kweekt. Daarom heb ik ook het over dekte terras gemaakt, dan kunnen onze klanten ook rus tig een kopje koffie drinken. Volgend jaar wil ik nog een klein oerwoud nabouwen in de kas. Er komen nu zoveel mensen dat het niet meer handig is als iedereen overal in de kassen kan. Daarom maak ik dtt oerwoud, waar ie dereen kan zien welke planten we allemaal in huis hebben", legt Wekking uit. Orchideeën kwekerij Wekking is in de zomermaanden van dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 13.30 tot 17 uur. Op zaterdag kan de kas van 9 tot en met 12 en 13 tot en met 16 uur worden bezichtigd. Leon Dolk en Marika Meulpolder in hun nieuwe zaak. FOTO ANDA VAN RIET gehaald. De obers en serveer sters zijn uitgerust met een ra diografische terminal die de bestellingen vanaf de tafel doorseint naar het buffet of de keuken. „Voor de klanten is het soms wel even wennen, maar het werkt geweldig", legt Dolk uit. „Met dit systeem hebben we ook veel minder last van verbale overlast. Er is geen geschreeuw bij het buffet of in de keuken". Behal ve de bestellingen kunnen met het systeem ook korte boodschappen worden door geseind. „Bijvoorbeeld of de yoghurt links- of rechtsdraai- end moet zijn", vervolgt Leon Dolk. Op de menukaart van De Groene Dolfijn prijken veel visgerechten, niet alleen uit de pan maar ook van de grill. Dolk: „We zitten zo dicht bij het water dat we wel veel vis op de kaart moeten hebben. Het is trouwens ook een trend, steeds meer mensen gaan vis eten in plaats van vlees". De Groene Dolfijn is zeven dagen per week geo pend. Dennis Toerse uit Ritthem en Huub Stijns uit Oos-Souburg werden de nummers een en twee van deze voorronde van het Nederlands kampioen schap dat dit najaar in Gorin- chem wordt gespeeld. Het supersjoelen is volgens Bouterse van toegevoegde waarde geweest voor de Stroskerkse Dag. Meer dan tweehonderd deelnemers tel de de organisatie. En het was niet zomaar een partijtje sjoe len. De bak waarop werd ge speeld is maar liefst vijf meter lang en de stenen extra groot. Geen sinecure, zo oordeelde een deelnemer die thuis tij dens winteravonden nog wel eens een partijtje ouderwets sjoelt. Voor het overige beoor deelden de deelnemende win keliers en kraamverkopers aan de Stroskerkse Dag het festijn als geslaagd. Er werd goed gekocht en het was drukker dan een jaar er voor. Bouter se: „Maar je moet zo'n dag ook zien als promotie van het dorp. Dat is nog belangrijker dan de omzetcijfers op zo'n dag". Een van de tweehonderd deelnemers aan de vooronde voor het Nederlands kampioenschap supersjoelen. FOTO ANDA VAN RIET „Je kunt het eigenlijk vergelijken met schaatsen", legt Rob Imanse uit. „Als er ijs ligt gaat eerst de jeugd het parcours ver kennen. Later volgen de moeders en weer wat later gaan ook de vaders het ijs op. Zo is het met skeeleren ook gegaan". Het fenomeen skaten is volgens Imanse uitgegroeid van rage tot volwaardige sport. Het skaten wordt niet langer alleen gezien als recreatiemogelijkheid maar ook als'fitness-activiteit. Imanse: „In de rest van Nederland worden ook al echte toertochten ge reden op de skates. Het materiaal is ook allemaal een stuk beter geworden. Gevestigde namen in de sportwereld als Nike en Fila hebben skates in hun assortiment". Een probleem bij veel beginnende skaters blijkt echter het rem men. Om deze techniek en een goede houding aan te leren ver zorgt Imanse elke woensdagavond een instructie. „Onder lei ding van ervaren instructeurs geven we uitleg over hoe men kan remmen. We maken op zo'n avond ook meteen een tochtje naar Zoutelande. Onderweg letten de instructeurs ondermeer op techniek en houding. Veel mensen vinden het ook leuk om eens in groepsverband te skaten", weet Imanse. De skate-in- structie wordt alleen gegeven als het droog weer is. Imanse: „Als het regent kan het natuurlijk niet doorgaan, dan glij je snel uit met de skates. Maar van wind hebben we geen last". De in structie op de parkeerplaats van de Kanovijver begint om 19.30 uur. Imanse: „Mensen die geen skates hebben en het toch eens willen proberen kunnen ook een paar bij ons huren. We hebben zo'n veertig paar in de verhuur dus we kunnen ook grote groe pen voorzien". Imanse is zich bewust van de mogelijkheden die de nieuwe sport in zich heeft. Op andere plaatsen in Nederland zijn al speciale skate-routes uitgezet om toertochten te maken. „Daar ben ik ook mee bezig. Het VVV-kantoor heeft mij bena derd om een route uit te zetten. Ook voor toeristen is skaten een leuke manier om kennis te maken met de omgeving. En Walcheren leent zich er uitstekend voor. Een groot deel van de wegen is van asfalt of beton, beter kun je het als skater niet hebben". Rob Imanse: „Skates zijn niet alleen maar populair onder de jeugd". FOTO ANDA VAN RIET „Veel mensen haken af bij het skaten omdat ze niet kun nen remmen", legt Rob Imanse uit in zijn in skates ge specialiseerde winkel Bebop op de Boulevard in Vlissin gen. Het 'rolschaatsen' op skates -of skeelers- is niet al leen populair onder de jeugd maar ook ouderen trekken steeds vaker de schoenen op wieltjes aan. Om beginners te laten wennen aan de skates geeft Bebop elke woens dagavond instructie waarbij de deelnemers ook het 'o zo belangrijke' remmen onder de knie krijgen. Daar heeft de winares J. Wes tenhof goed over moeten na- Jos Westenhof-van Frankfoort krijgt de waardebon van Henk Jobse. FORTO ANDA VAN RIET denken. Haar inzending heeft de Zeeuwse wateren op de achtergrond en een wachtto ren op de voorgrond. De deelnemers hebben zo'n twee maanden de tijd gehad om iets in elkaar te zetten. Uit de veie inzendingen zijn vijf deelnemers in de prijzen ge vallen waar Westenhof als beste uit de bus is gekomen. Begin september is zij met quilten begonnen en heeft het van een vriendin geleerd. Met een groepje van zes vrouwen bezoekt ze een quilt-workshop op Walcheren en regelmatig komen ze bijeen om ideeën uit te wisselen. Met de cheque mag zij voor f 250,- gratis win kelen bij La Vaca. strijd. De Jetty is afgelopen winter helemaal gerestau reerd en zal naar verwachting hoge ogen gooien in de wed strijd. De eerste prijs bij het hardzei len is een zilveren model van de Jetty. Deze wisseltrofee is beschikbaar gesteld door de gemeente Veere en wordt uit gereikt door burgemeester A.C. de Bruin. De prijsuitrei king vind na de zeilwedstrijd plaats in het stadhuis van Veere. In 1928 organiseerde journa list Willem van Loon een hardzeildag voor hoogaarzen uit Arnemuiden. De eerste prijs bestond uit veertig rijks daalders en iedere visser kreeg een kruik jenever. De Stichting Behoud Hoogaars houdt de wedstrijd voor de vierde keer en het aantal deel nemende schepen is inmid dels gestegen tot twintig. De Zeeuwse hoogaarzen Jetty uit Antieke zeilschepen varen om het hardst op de rede van Veere. De Van Loon Hardzeildag is een initiatief van de Stichting Behoud Hoogaars. Een hoog aars is een oud houten zeil schip dat vroeger werd ge bruikt door Zeeuwse vissers. De stichting heeft in 1994 de wedstrijd voor het eerst ge houden en herstelde daarmee een oude Walcherse traditie. 1913 en De Windroos uit 1925 varen ook mee in de wed- Rinus en Ina Wekking op hun nieuwe overdekte terras. FOTO ANDA VAN RIET

de Faam | 1997 | | pagina 17