STROSKERKSE DAG Willem Passenier wil symposium over toerisme 50% h 60 s korting p P Zeeuwse Sportraad presenteert tweede Beach Sport krant m P D O e zaterdag 5 juli as. in Serooskerke zie pagina 22 Oosterse cultuur in op Middelburgse Markt Beachvolleybaltoernooi in Vlissingen o M PEETERS 50% korting!!!!!!! dr. A.M.W. van Honwelingen, oogarts WOENSDAG 2 JULI 1997 JAARGANG 99 - NUMMER 27 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEH Voor het derde achtereenvolgende jaar wordt in Middelburg de Pasar Asean gehouden. Van vrijdag 11 juli tot en met zondag 13 juli is de Markt in Oosterse sferen gehuld. Dit jaar staat niet alleen Indonesië centraal maar zijn een groot aantal Oosterse landen op de markt ver tegenwoordigd. Behalve kraampjes met Oos terse producten en lekkernijen komen er ook een groot aantal artiesten naar Middelburg. Muziek, dans en als klapper Wieteke van Dort, alias Tante Lien. PZC WEEKBLADEN Willem Passenier is een man van de prak tijk. Zeker als het gaat om toerisme. Wie dat thema aansnijdt vindt bij de Domburger on middellijk een gewillig oor, maar zal vervol gens ook moeten lui steren. Want voor Domburg en de gas ten die moeten komen spreekt hij met passie. Maar iedereen weet ook dat hij de ooit hautaine Walcherse badplaats kent als zijn broekzak. En wie Domburg kent - lijkt hij voortdurend te wil len zeggen - weet dat die plaats de hoofd stad is van toeristisch Zeeland, de vaandel drager waar ooit de eerste buitenlandse gasten massaal het strand innamen. Toe risme en de toekomst. Zeeland praat er mo menteel over, samen met het land om - zeg maar - een mentali teitsverandering tot stand te brengen. Niet Cadzand of Scheve- ningen concurreert met de Walcherse of Zeeuwse badplaatsen, maar Spanje. ...wat solistisch bezig in de toeristenindustrie... ...heel Europa klaagt, behalve Spanje... ...Willem, hoe gebeurde dat vroeger... ...het is een attractie om aan de overkant van de straat te komen... ...ik geloof niet in die mensen uit het noorden- De Zeeuwse Sport raad heeft onlangs de tweede editie van de Beach Sport Zeeland Krant gepresenteerd. In de krant staan alle sportevenementen die deze zomer op de Zeeuwse stranden plaatsvinden in een kalender gerangschikt. De krant is verschenen in een oplage van zes tigduizend exempla ren en is verspreid on der ondernemers en VVV-kantoren in de Zeeuwse kustplaat sen. Promotie Toekomst t Per 01/07/'97 is toegetreden tot de oogheelkundige maatschap van W.H. Bavelaar en C. Strous, oogartsen Voor afspraken in Vlissingen of Middelbu rg kunt it van maandag t/m vrijdag bellen naar: 0118-633079, van 09-00 -12.00 uur 13-30- 16.30 uur VA iwooy TOT 15 JULI WEDGWOOD VOOR DE OUDE KOERS! Een nieuwe keuken is niet nodig! Wieteke van Dort, alias Tante Lien. De Stichting Evenementen Middelburg -SEM- is in 1995 begonnen met een Pasar Ma- lam. Dit jaar staat niet alleen Indonesië in de belangstelling maar zijn ook Thailand, Malei sië, Singapore, Vietnam, de Filippijnen en Brunei verte genwoordigd. De SEM is er ook dit jaar weer in geslaagd om een keur van artiesten naar Middelburg te halen. De optredens vinden op twee verschillende podia plaats. Op alle drie de dagen van de Pa sar Asean is er een dagband die verschillende optredens verzorgd. Op vrijdag is dat de Middelburgse rockband Ber- satu. Bersatu speelt Indorock en Molukse muziek. Veteraan Rudy van Daim is zowel vrij dag als zaterdag van de party. Van Daim speelt samen met zijn band en verzorgt ook een Oplage: 51.110 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: (0118) 484216. Druk: PZC Grafische Bedrijven, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. tel. (0118) 484000 Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. solo-optreden. De Walcherse Salamony Sisters presenteren zich vrijdagavond voor het eerst aan een groot publiek. De vijf zussen maakten enkele jaren geleden furore tijdens een optreden bij Omroep Zee land en staan garant voor mooie samenzang. Naast mu ziek worden er ook andere facetten uit de Oosterse cultu ren belicht. Zaterdag zijn er demonstraties Pencak Silat. De vechtsport is niet zuiver gericht om een tegenstander uit te schakelen maar staat be kend om de mooie sierlijke bewegingen. Een oude beken de voor Middelburg is ook Franciss Parr. De soulzangeres werd bekend met haar optre den als Patti Labelle in de Soundmixshow en speelde al eerder op de Middelburgse Markt. Zondag herleeft de tijd van Tempo Doeloe met het optreden van de Tempo Doe loe Minstrels. Krontjong- en hawaïn muziek vormen het hoofdbestanddeel van hun re pertoire. Absolute topper be looft het optreden van Wiete ke van Dort te worden. Als Tante Lien heeft zij al menig hart gestolen met gezellige liedjes en leuke conferences. Het optreden van Wieteke van Dort begint zondag om 16.15 uur en is de laatste act op de Pasar Asean. „Het toerisme gaat me aan het hart", pleit de Domburger voor een zorgvuldig uitgestip pelde toekomst. „Er zijn heel wat jongelui die toerisme tot vak. hebben gekozen. Ze gaan er voor in Middelburg naar school. Wij ouderen moeten er voor zorgen dat die men sen een toekomst hebben". Hij vindt ook dat de Zeeuwen het samen moeten doen. Van uit een ondernemersgeest. En als ze met z'n allen een lei draad naar de toekomst heb ben, kunnen ze volgens de 64- jarige Domburger eindelijk eens bij de provincie aanklop pen. Die geeft nu niet zoveel. Minder nog dan bijvoorbeeld Domburg in zijn eentje krijgt. „Het is nu nog veel te veel hap-snap. Daar werf je geen gasten mee". Praten met Passenier is vooral luisteren. Soms pakt hij de toon van de leermeester met veel ervaring, een volgende keer weet hij de toehoorder met zijn gedreven pleidooi compleet op een verkeerd spoor te zetten. Hij is welis waar lid van allerlei commis sie, maar praat op persoonlij ke titel. „Zeeuwen zijn vooral ondernemend, maar de laat ste tijd wat solistisch bezig in de recreatie-industrie". Die stelling staat voor hem als een paal boven water. Hij staaft die redenering met niet te achterhalen verhalen over stiekeme transacties bij hem in de buurt die hij persoonlijk waarnam en waar de lokale Soms staan de files tot buiten Domburg. FOTO ANDA VAN RIET ondernemers zonder opdrach ten bleven en vrachtwagens van buiten de provincie goe deren kwamen leveren die bij wijze van spreken om de hoek voor hetzelfde bedrag te koop waren. En dan ergert hij zich groen en geel - „zoals zoveel Domburgers" - aan het eens zo pronte maar nu niet meer dan een als bouwval te betite len Strandpaviljoen. „Ik heb het er vanmorgen nog met de burgemeester over gehad. Ik stelde haar voor om allerlei vergunningen voor de dag te halen. Met die regels in de hand kan ze ingrijpen". Hij spreekt schande. „Dat Strand paviljoen is toch zeker geen visitekaartje voor Domburg". Innovatie, investeringen, re novatie en kwaliteitsverbete ring. Het zijn geen toverwoor den, oordeelt Passenier die zijn hele leven in - zoals hij het zelf noemt - de grote horeca heeft gewerkt. „Ondernemers moeten de koppen bij elkaar steken. En ze moeten natuur lijk samenwerken. We weten allemaal dat het aantal toeris ten in Zeeland terugloopt. Bo vendien komen de gasten va ker, maar ook korter. Het is al lemaal een gevolg op de eco nomische crisis in Duitsland. Ze hebben bovendien maar weinig te verteren. Van een bevriende ondernemer hier hoorde ik dat hij t-shirts aan bood, twee voor een tientje. De mensen vonden zelfs dat nog te duur. Maar heel Europa klaagt. Behalve Spanje. Daar hebben ze op tijd de koppen bij elkaar gestoken. We zijn gewoon te duur geworden voor de toerist. Dus moeten we wat doen. Niet zitten wachten. Nou zijn er kortgele den bijeenkomsten geweest van het Zeeuws Bureau voor Toerisme. Daar kwamen zaken als ik nu aanhaal aan de orde. Maar de sprekers hebben in Meliskerke voor een lege zaal staan pra ten. Maar zeg nou eens eerlijk. Zulke bijeenkomsten hou je toch niet in Meliskerke. Die hou je toch in Domburg of pakweg Westkapelle. Die plaatsen hebben op het ge bied van toerisme toch veel meer te betekenen". Op een keurig getypt briefje heeft Passenier wat voorbeel den genoemd over innovatie en kwaliteitsverbetering. Hof Domburg. Een project dat leek als een molensteen rond de nek van de Domburgse overheid, maar nu zo goed als quitte draait. „Herinvesteren en nog eens investeren", licht hij toe. „Ze zijn nu bezig om tweehonderd appartementen bij te bou wen". Vervolgens kwam het Badho tel in beeld. Ook dat project kan de goedkeuring van de Domburger in hart en nieren opgespeld krijgen. En dan maakt hij zich een beetje boos. „Kortgeleden kwam de laiidbouwtop naar Walcheren om er te vergaderen. Ze logeerden hier in het Bad hotel. Toen het voorbij was vroegen de mensen me hier: 'Willem, hoe gebeurde dat nou vroeger'. Ik heb ze geant woord dat we vroeger als er hoogwaardigheidsbekleders in Domburg waren, we de straten versierden. Kijk. Dat landbouwtreffen was toch een prachtige gelegen heid om op de televisie te ko men. Alleen Monique de Heer van het Badhotel heeft zich uitge sloofd om er wat van te ma ken. En natuurlijk William hier van 't Groentje. Die werkt veel sa men met het Badhotel. Voor de rest zijn ze gewoon blijven doorgaan alsof er niks aan de hand was". Als het aan Passenier ligt wordt er op 30 oktober aan staande een symposium ge houden. „Dat is nodig om de wind uit de zeilen te nemen van de concurrerende buitenlandse badplaatsen". Na dat sympo sium moet een aantal zaken goed worden geregeld, meent hij. „Bijvoorbeeld festivals. Er zou een grote kalender moeten komen waarop alle evene menten worden vermeld. Die evenementen kun je dan on derbrengen in een festival. Ook de samenwerking tussen ondernemers in de recreatie sector en de overheden moet op dat symposium worden besproken. Het kan toch ge woon niet doorgaan zoals het nu gaat. Kijk nou naar de hoofdstraat hier in Domburg. Dat zou toch een soort flanneerstraat moe ten zijn. Het is nu een soort van attrac tiepark om aan de overkant van de straat te kunnen ko men. De hele dag rijden de vracht wagens af en aan. Soms staan de files tot ver buiten Dom burg. In Renesse hebben ze het be ter begrepen. Daar kunnen de mensen hun auto kwijt aan de rand van het centrum, vervol gens kunnen ze met een busje of zoiets naar het strand of naar het stadje worden ge bracht. ledereen is daar tevreden. Zo wel de klanten als de onder nemers. De overheden zou den eens wat meer moeten aannemen van de eigen be woners, de mensen die erva ring hebben. Wat mij betreft houden ze wat vaker een refe rendum". Met dit onderwerp komen we op het hoofdstuk deskundig heid. Passenier schudt zijn hoofd. Het is toch belachelijk dat ze vaak mensen uit het noorden of uit de Randstad laten ko men om ons te vertellen wat en hoe we het moeten doen. Ik geloof niet in dat soort lui. We hebben hier deskundigen genoeg. Laatst was weer zo'n type hier met kromme pijp uit het noor den van het land. Maar wat die allemaal onder het mom van deskundigheid had te bie den, wisten we hier al lang. Als het aan mij ligt krijgen we een beleid dat de hele kust strook van Cadzand tot en met Goeree bestrijkt, met Dom burg als een soort kusthoofd- plaats. het oude gemeente huis hier kan dan dienen als een soort managementskan- toor". Sporten op het strand is een bezigheid die de laatste jaren sterk aan populariteit wint. Het beachvolleybal is al jaren een geliefde bezigheid maar ook andere sporten worden steeds meer op het strand be oefend. „Het is al lang niet al leen meer beachvolleybal", vertelt Carry Cramer. „Het strand leent zich ook uitste kend voor voetbal, korfbal, Jeu de Boules, tennis, fitness en gloednieuwe sporten als brisk walking", vervolgt ze. Carry Cramer heeft als coördi nator sport en beweging van de Zeeuwse Sportraad aan de wieg gestaan van de tweede editie van de Beach Sport Zee land Krant. De eerste editie van de krant is vorig jaar verschenen en werd enthousiast ontvangen. „Dit jaar hebben we het alle maal nog wat professioneler kunnen aanpakken", legt Cra mer uit. „We hebben de eve nementen geïnventariseerd via de VVV-kantoren en orga nisatoren die bij ons bekend waren. Het doel hiervan is ei genlijk om de krachten te bun delen. Goed georganiseerde strandevenementen trekken immers toeristen aan". Het sportaanbod is in de zomer maanden relatief weinig om dat de meeste sportclubs in de zomervakantie hun activi teiten staken. Doordat strand- sporten steeds meer in de be langstelling komen organise ren bijvoorbeeld strandpavil joens steeds vaker wedstrij den in verschillende discipli nes. Cramer: „De verschillende evenementen die door de hele provincie georganiseerd wer den en worden waren bij het grote publiek vaak niet be kend. Met behulp van de krant kun nen toeristen en de Zeeuwen zelf precies zien wat er zoal te doen is op het gebied van strandsporten. Omdat sportieve vakanties nu trend zijn haken we op deze manier in". De tweede Beach Sport Zee land Krant krijgt zeker een ver volg. „De krant krijgt steeds meer bekendheid en we ho pen dan ook dat organisato ren zich bij ons aanmelden zo dat hun activiteiten volgend jaar ook in de krant vermeld kunnen worden". Behalve het uitgeven van de krant kan de Zeeuwse Sportraad ook assi steren bij het organiseren van de evenementen. Dochteror ganisatie Stichting Sportieva beschikt over een groot assor timent spelmaterialen waar de organisatoren gebruik van kunnen maken. „Behalve de materialen be schikken we ook over ervaring en kennis. Het is de bedoeling dat we sa men met de organisatoren tot een professionelere aanpak kunnen komen". De Zeeuwse Sportraad hoopt dat de strandsporten uitgroei en tot evenementen van naam waar toeristen op af komen. Cramer: „Kijk eens naar de marathon van Rotterdam. Daar komen jaarlijks twintig duizend mensen op af. In Zeeland zouden we eigen lijk ook zoiets moeten hebben. En de Zeeuwse stranden le nen zich daar uitstekend voor". Veertig jaar SKWM, oftewel veertig jaar geschiedneis van het jongerenwerk. Kinderen die het keihard nodig hebben kunnen voortaan ook fietsen vanuit Het Zilveren Schor in Arnemuiden. Het Indiaas restaurant aan de Turfkaai in Middelburg is het eerste restaurant in zijn soort dat een vrouwelijke kok achter de potten en pannen heeft staan. De Pagter verkoopt nu ook antiek in Veere. De Vlissingse Deltaband gaat voor goud naar het Wereldmuziekconcours, maar laat zich eerst scheren en knippen tijdens de opening van het Straatfestival. Het Badstrand in Vlissingen staat zaterdag 7 juli in het teken van beachvolleybal. Tijdens een groot toernooi speelt de Nederlandse beachvolleybaltop om de ereplaatsen. Het toernooi wordt in Vlissin gen gehouden op uitnodiging van de Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevard. De Nationale Master Series Beachvolleybal is een sport evenement dat acht verschil lende plaatsen in Nederland aandoet. De finales van de Master Series worden op 16 en 17 augustus op het Sche- veningse strand gehouden. De laatste serie voorronden wordt op 7 juli op het Vlis singse Badstrand gespeeld. De teams bestaan uit twee personen en in totaal treden er acht dames- en acht heren teams aan. „Het belooft een groot spekta kel te worden", vertelt Wil lem-Jan Buijs, bestuurslid van de Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevard en uitbater van strandpaviljoen Panta Rhei. „Er worden grote tribunes op het strand ge bouwd voor de echte liefheb bers. Maar vanaf de boule vard is alles natuurlijk ook pri ma te volgen". De Vereniging Vrienden van de Vlissingse Boulevard is af gelopen winter in het leven geroepen met als de boule vard nieuw leven in te blazen. Behalve dat de vereniging de Master Series Beachvolleybal naar Vlissingen heeft gehaald 0, PLEIN 19'»0 NR 16-20 MIDDELBURG 0118-612508 worden er deze zomer ook nog tal van andere evenemen ten op de boulevard georgani seerd. „We willen iedere zondag een looporkest op de boulevard laten spelen en hebben ver schillende sportactiviteiten in de pen zitten", vertelt be stuurslid Monique Lust. „We hopen dat het volleybaltoer nooi een succes wordt zodat we het volgend jaar weer kun nen laten komen", vertelt Wil lem-Jan Buys. „Het moet uitgroeien tot een evenement van formaat zoals bijvoorbeeld de jaarlijkse mo torcross". Op juli Syircll lil- pri|«. Villi duukVNtc WcJuwixkI N.-r\ iu/cn .i;uu;o|xiM tuin lU- GESCHENKEN Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26. Nu al op onze totale zomerkollektie tot kinder schoenen D Scherminkelstraat 33,4381 GJ Vlissingen, tel. 0118-419089 Uw keuken is D^NDTK C nog functio- A/K I neel. maar ze bevalt u niet meer. PORTAS renoveert met nieuwe (ront- delen, in tal van varianten en dessins. Voor deliger dan u denkt. Wij renoveren ook keukens en trappen Bel ons! PORTAS vakbedrijf Zevenbergen tel. 0168-335002

de Faam | 1997 | | pagina 1