WELVAART OF SCHONE SCHIJN Onze oudjes hebben het maar goed Gilde Walcheren Verpleeghuis 't Gasthuis op rood 612004 ANBO AANBOD VAN KENNIS EN ERVARING O U DE RE N MIS HA N DEL ING BIJ DE MENSEN THUIS Woensdag 25 juni 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Activiteitenwinkel Data om alvast te noteren: INGEZONDEN «Iiiftiuuisit 17e JAARGANG NUMMER 95 Het gaat goed in Nederland. Er worden steeds meer vaak duurdere auto's verkocht. Aan verre vakanties worden enorme bedragen besteed. Als we om ons heen kijken en de reclamebood schappen geloven dan leven we in een luxe maatschappij en hebben we niets te klagen. Dit rooskleurige beeld wordt gecorrigeerd door de Rapportage Ouderen 1996, opgesteld door het Sociaal en Cultureel Planbureau. Armoede UVV-Middelburg Feiten Meer feiten Risicofactoren Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Informatief huisbezoek Doel Werkwijze Adviezen Publiciteit Verpleeghuiszorg is sterk veranderd en meer dan vroeger gericht op het geven van individuele zorg aan de bewoner. Voor elke bewoner wordt een individueel zorgplan gemaakt. Ook op het gebied van de privacy van de bewoners is veel verbeterd. Het nieuwe verpleeghuis 't Gasthuis heeft alleen één- en tweepersoons kamers, met per twee kamers een gezamenlijke badkamer.' Met deze woorden presenteert 't Gasthuis zich aan de Walcherse bevolking. Verkeers- opfriscursus Privacy Efficiency Peuterproject Interval-project Kortgeleden verscheen een brochure met bo venstaande titel, geschreven door Harm Ranke- ma en uitgegeven door het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn. Op een heldere en bondige wijze zijn de uitkomsten en ervaringen beschreven van een onderzoek naar ouderen- mishandeling in de periode september 1991 tot en met augustus 1993 in twee regionale meld punten. Inmiddels is er een Landelijk Steun punt Bestrijding Ouderenmishandeling geko men, waar hulp- en dienstverleners informatie, advies en begeleiding kunnen krijgen en onder steuning bij de opzet van een regionaal meld punt. Vrij onzichtbaar probleem Vormen van mishandeling Taboe De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Spreekuur elke woensdag middag van 13.30 tot 15.30 uur Overzicht van de contact personen van de vrijwillige hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. Da- vidse, tel. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Donderdag 4 september en donderdag 2 oktober om 14.00 uur: Bingo in St. Willi- brord, Bachtensteene 1. Donderdag 18 september om 14.00 uur: Ledenvergadering in St. Willibrord, Bachtenstee ne 1. Na de vergadering is er vanaf 15.00 uur toneel en ca baret. Dinsdag 7 oktober: Medewer kersbijeenkomst om 14.00 uur in de wijkpost Het Bastion. Samenwerking met HVM Langs deze weg willen wij, de Bewonerscommissie Hof ter Veste, beter bekend als B.C.H.T.V., de Huurdersvereni ging Middelburg hartelijk dan ken voor de geboden kennis en begeleiding inzake het te rugvorderen van het veel te hoge bedrag aan gemeen schappelijk groenonderhoud, dat als servicekosten was op gevoerd en gedurende de tijd dat wij hier wonen was geïnd. Zo blijkt maar weer eens, dat ook aspirant-bewoners voor nieuwbouwwoningen/appar tementen zeer nauwgezet die nen te controleren waarvoor en waarom men servicekos ten gaat betalen, alvorens een huurcontract te tekenen. Voor wat betreft de situatie op Hof ter Veste is inmiddels al les opgelost en afgerekend. Na de expositie 'Jong Talent', waarbij cursisten van 12 tot 16 jaar hun eindprodukten van de gelijknamige cursus van het MIKV tentoonstelden, is nu de beurt aan Henny Rijken. Van 16 juni tot 18 augustus zijn haar landschappen en stil levens in acryl, olieverf en pastel te bekijken in de 3 ruimten op de begane grond van het gebouw Molstraat 13. Vanwege de zomervakantie is het gebouw 's morgens geslo ten en zijn de werken van maandag t/m vrijdag alleen 's middags van 13.00 tot 16.30 uur te'bewonderen. seniorenkrant Deze rapportage verschijnt om de twee jaar en maakt het dus mogelijk om ontwikkelin gen over een langere periode te signaleren. Uit de gepubli ceerde cijfers blijkt dat oude ren die behoren tot een van de hieronder genoemde groe pen voor een groot deel in ar moede dreigen te geraken en dat hun positie nog steeds verslechtert. Het gaat hierbij om ouderen met een inkomen dicht bij het sociale minimum. Hierbij gaan we uit van het bedrag van de AOW: 1070,- per persoon voor gehuwden, err 1542,- voor ongehuwden per maand. Een tweede cate gorie is de zelfstandig wonen de ouderen met lichamelijke beperkingen en tenslotte zijn er de bewoners van verzor- gings- en verpleeghuizen. Voor het begrip armoede ne men we de definitie over van het rapport 'De terugkeer van armoede in Zeeland 1993'. De- Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridgesoos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 601971 ze definitie luidt: 'Armoede is een totaalsituatie waarin men sen langdurig aangewezen zijn op een minimuminkomen. Tegelijkertijd worden zij ge confronteerd met een groei end sociaal isolement en ont breken perspectieven voor verbetering'. In beide ge noemde rapporten wordt vastgesteld dat onder de ar men - zowel jongeren als ou deren - de vrouwen sterk oververtegenwoordigd zijn. Het merendeel van ouderen met een minimum-inkomen zijn vrouwen. Aangezien zij gemiddeld ouder worden dan mannen en beperkingen toe nemen met de leeftijd, vor men alleenstaande vrouwen ook de meerderheid van de ouderen met beperkingen en van de bewoners van verzor- gings- en verpleeghuizen. Uit de rapportage Ouderen 1996 blijkt dat 200.000 alleen staande ouderen (waarvan 2/3 vrouwen) en 110.000 alleen wonende ouderen geen (aan vullend) pensioen hebben. Het percentage van alle oude ren met een laag inkomen be droeg in 1990 12%, in 1993 was dat toegenomen tot 18%. Voor alleenstaande oudere vrouwen waren deze cijfers: in 1990 had 21% een laag inko men, in 1993 was dit 32%. Hieruit blijkt een flinke gemid delde achteruitgang in die paar jaar. Rijkdom Uit de cijfers blijkt tevens dat 65-plussers met een laag inko men de laatste jaren niet meer in staat lijken om rond te ko men. Zij moeten interen op spaargeld of schulden maken. Dit wordt bij een gelijkblijvend inkomen toegeschreven aan: de toename van de uitgaven voor verzorging, de snelle toe name van woonlasten, de for se stijging van de gemeente lijke heffingen en de toename van de eigen bijdragen voor de gezondheidszorg. In 1981 was 3% van de ouderen meer dan de helft van zijn inkomen kwijt aan wonen en verzor ging. In 1994 was dit opgelo pen tot 31% van de ouderen. Door deze ouderen werd over het algemeen bespaard op voeding, verkeer en recreatie. Het rapport 'De terugkeer van armoede in Zeeland 1993' handelt over alle armen, zo wel jong als oud. Het rapport zegt ondermeer: 1. Deelname aan het maat schappelijk en sociaal ver keer is gering. Daardoor is er sprake van vereenza ming en sociaal isolement. Eén op de drie onderzoch ten zegt mensen te missen op wie hij/zij kan vertrou wen. 2. Voeding en kleding zijn bij Armoede armen sluitposten voor de uitgaven. 3. Het openbaar vervoer is te duur om daar regelmatig gebruik van te maken. 4. 64% van de armen wil wel op vakantie, maar kan dit niet betalen. 5. Huishoudelijke apparaten, zoals koelkasten en wasma chines komen minder voor bij armen. 6. De omgeving reageert niet zelden negatief naar ar men: er is sprake van voor oordelen, van mis- of zelfs ontkenning. Een aantal factoren kunnen de oorzaak zijn van een steeds verder wegzakkende wel stand. Zo is na 5 jaar mini mumloon de rek er uit. Het weinige spaargeld is op, huis houdelijk apparatuur begint het te begeven en de financië le problemen stapelen zich op. Lokale woonlasten vor men een steeds grotere aan slag op het budget van de mi nima. Het hebben van schul den vormt een extra strop om de hals van mensen met een minimum-inkomen. Nog steeds hebben veel mensen met een minimuminkomen geen of nauwelijks toegang tot huursubsidie en bijzondere bijstand. Het ontbreken van een sociaal netwerk zoals fa milie en/of vrienden die vaak ook materiële steun kunnen verlenen, doet de situatie nog verder verslechteren. Het ar moedevraagstuk trekt op het ogenblik wel de aandacht, zo als blijkt uit het vele papier en de schone woorden die er aan worden gewijd. Maar een daadwerkelijke, geïntegreerde aanpak tekent zich (nog) niet af. Ondanks de florissante staat waarin de Nederlandse economie verkeert. Hier ligt nog een grote taak voor de bonden en voor de politiek. Meldpunt vrijwillige thuiszorg- Middelburg De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg gaat in Dauwen- daele, Magistraatwijk, Eras- muswijk en Reijershove bin nenkort van start met het pro ject Informatief Huisbezoek. Het doel is het aanreiken van informatie over voorzienin gen/regelingen op het gebied van wonen, zorg en welzijn, zonodig gevolgd door advies, bemiddeling, directe hulp aan alle 75-plussers om zodoende de kloof tussen vraag/behoef te en aanbod te verkleinen. Het huisbezoek heeft een dub bel karakter; door het per soonlijk contact met de onder vraagde kan deze op zijn beurt ook informatie geven aan de vrijwilliger over allerlei zaken rond zorg, wonen en welzijn. Alle mensen van 75 jaar en ouder uit zuidelijk Middelburg zullen persoonlijk worden be naderd. Voor dit project, dat begin 1998 zal gaan plaats vinden, zijn 10 tot 20 vrijwilli gers nodig. Van deze vrijwilli gers wordt verwacht dat zij een eenvoudige verslagleg ging/rapportage kunnen ma ken en bereid zijn aan ca. 4 voorbereidings/scholingsbij- eenkomsten deel te nemen. Gedurende de looptijd van de huisbezoeken wordt de vrij williger ook begeleid. Voor aanmelding als vrijwilli ger of voor meer informatie kunt u contact opnemen met Margot Piscaer van de SWOM, tel: 62 75 37. <sv Het Gilde Walcheren kent al een langere historie dan haar negen jarig bestaan als stich ting. Begin 1986 is er al een opzet gemaakt door de toen malige functionaris van de SWOM Bert Geleijnse. Aanlei ding waren de cursussen 'Pensioen in zicht', die tot op de dag van vandaag in het Van Eeghenhuis in Aarden burg (nu Studiecentrum Zee land) worden gehouden. Deze cursussen kennen 'terugkom- dagen' in het gebouw van de SWOM in de Molstraat. Hier werd het idee geboren en al snel ontstond een groep advi seurs. Op 3 maart 1988 werd de Stichting Gilde Walcheren op gericht en ontving het bestuur een startsubsidie van de Pro vincie Zeeland. Inmiddels ont vangt het bestuur subsidies van de gemeenten Middel burg en Vlissingen en van het Platteland Walcheren. Aan de wieg van het Gilde stond de heer Brakman, die deze maand'aftreedt. Hij is na 3 perioden niet meer herkies baar. Hij vergelijkt de organi satievorm van het Gilde Wal cheren met die van een ge meente. Het bestuur van het Gilde is het College van bur gemeester en wethouders, de contactpersonen zijn de ge meenteraadsleden. Een groot verschil is dat de medewer kers van het Gilde vrijwilligers zijn. De doelstelling van het Gilde is het verlenen van diensten van adviseurs aan personen en/of organisaties op Walche ren. Deze diensten bestaan uit het organiseren, coördineren, ondersteunen en bemiddelen bij het totstandkomen van contacten tussen deze twee partijen. De adviseurs zijn mannen en vrouwen van 50 jaar en ouder, die gratis hun kennis en erva ring aan anderen beschikbaar willen stellen. De adviseurs zijn allen men sen met ruime werk- en le venservaring of gespeciali seerd in een bepaalde hobby. Contactpersonen vormen de schakel tussen de aanvragers en de adviseurs. Er zijn onge veer 85 adviseurs, over heel Walcheren verspreid. De aan vrager zoekt de contactper soon die het dichtst in de buurt woont en deze legt het contact met de adviseur. Het Gilde is te vergelijken met een vacaturebank. Object van be middeling is echter geen be taalde arbeid, maar ervaring en deskundigheid die ouderen in de loop van hun leven heb ben opgebouwd en waarmee anderen hun voordeel kunnen doen. Door jarenlange uitoe fening van een beroep, hobby, of andere bezigheden, schuilt er onder ouderen immers een grote hoeveelheid kennis en ervaring, die dankzij de gilde- bemiddeling niet verloren hoeft te gaan. Daarbij gaat het uitsluitend om kennisover dracht en niet om het verrich ten van werkzaamheden en het opknappen van klusjes. Het Gilde is geen klussen- dienst. De adviseur bepaalt zelf zijn grenzen. Het zal tij dens de uitvoering van op drachten niet altijd mogelijk zijn de activiteiten te beperken tot strikte advisering. Voor de aanvrager is het be langrijk te weten dat de advie zen van het Gilde Walcheren objectief en onafhankelijk zijn, commerciële belangen spelen hier geen rol. Iedere inwoner van Walcheren, ongeacht leef tijd, kan advies vragen zo vaak dat nodig is. Het advies is gra tis. Maakt de adviseur echter kosten, zoals telefoon, auto of openbaar vervoer, dan wordt dit bij de aanvrager in reke ning gebracht. De adviezen zijn in een aantal gebieden onder te brengen zoals: hob by's, techniek, aanschaf appa ratuur, sociaal, bedrijfsorgani satie, tuin, enz. Een aantal voorbeelden: bijen houden, lassen, advies bij de aanschaf van een caravan, wegwijs in de hulpverlening, belastingza ken, advies bij de aanleg van een tuin. Tenminste eenmaal per jaar houdt het Gilde een 'Gilde- dag', waarbij adviseurs hun 'vak' laten zien. Dit gebeurt elke keer op een andere plaats op Walcheren, zodat alle inwoners dicht bij* huis kennis kunnen nemen van de activiteiten van het Gil de Walcheren. De publiciteit wordt verzorgd middels ad vertenties en een folder, maar ook op Maximaal tekstpagina 549/5 en binnenkort op inter net http://www.i- middel burg.nl. Het Gilde Walcheren blijft op zoek naar meer advi seurs en roept iedere 50-plus- ser die de periode van betaal de arbeid heeft afgesloten op zijn/haar kennis aan anderen over te dragen. De adviseur houdt op deze manier zijn kennis paraat, krijgt niet het gevoel 'uitgerangeerd' te zijn en behoudt de sociale contac ten, hetgeen het welbevinden ten goede komt. Het Gilde Walcheren heeft een belang rijke functie voor alle betrok kenen. Hopelijk zullen de Wal- cherse gemeenten dit initiatief blijvend financieel ondersteu nen. De Gilde adviezen wor den van harte aanbevolen bij alle inwoners van Walcheren. Informatie bij het secretariaat, Mevr. Vandenkerchove, Post bus 24, 4360 AA Westkapelle, tel. 571402. Wij waren op bezoek bij zorg manager Leyendekker, de baas van 't Gasthuis en vroe gen hem wat de ingebruikna me voor de nieuwe bewoners betekent. Uit zijn antwoord maken wij op dat voor vele ex-bewoners van het voorma lige verpleeghuis Herengracht de intimiteit, de vertrouwde sfeer van dat oude gebouw node wordt gemist. Zij moe ten wennen aan een zakelijker, moderne vormgeving. On wennig stond men ook tegen over de vergroting van het aantal mensen dat overdag bij elkaar zit: van 10 mensen in Vooraankondiging De verkeersopfriscursus, die in 1996 een groot succes was, wordt herhaald op de volgen de data: 4, 11, 18 en 25 no vember en 2 december, steeds van 19.00 tot 21.15 uur in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. U kunt zich nu al opgeven. Tel: 62 75 37. de Herengracht naar 15 in 't Gasthuis. Een van de voornaamste lan delijk doorgevoerde verande ringen in het moderne ver pleeghuis is het terugbrengen van het aantal bewoners per slaapkamer. Terwijl Der Boede meest 4-persoonskamers en enkele 6-persoonskamers heeft en de Herengracht meest 4-persoonskamers had, telt 't Gasthuis 12 eenper soons- en 24 tweepersoons slaapkamers. De ontwikkeling van minder mensen per ka mer wordt vanuit Den Haag voortgezet. Daardoor is 't Gas thuis alweer verouderd, want inmiddels is voorgeschreven dat er in nieuwbouw alleen nog maar 1-persoonskamers, uitgerust met eigen sanitair zijn toegestaan. De heer Ley endekker vraagt zich wel af waar het geld voor deze priva- cy-operatie vandaan moet ko men. Nieuw is ook dat ge streefd wordt naar kleinere verpleeghuizen, in tegenstel ling tot de in het verleden vaak ver doorgevoerde nei ging tot fusie en vergroting. Zo worden 30 verpleeghuis bedden weggehaald bij Der Boede en ondergebracht bij verzorgingshuis Ter Mantelin- ge in Domburg. Ook voor de verpleging heeft de beperking van het aantal bewoners per kamer een gunstig effect. Er kan beter worden ingespeeld op individuele omstandighe den. Ook wordt de nachtrust niet meer zo vaak verstoord als in de oude situatie. Het nieuwe gebouw biedt veel meer ruimte voor bewoners en personeel. Het is er lichter en de ruimten zijn praktischer ingericht. Dat geeft dus een prettige woon- en voor het personeel, werkomgeving. Een grote aanwinst is het res taurant, dat met grote ramen uitzicht biedt op het Klein Vlaanderen. Desgewenst kun nen bewoners hier met fami lie, vrienden en bekenden in een ontspannen sfeer bijeen zitten. De Heer Leyendekker wees ons op de dwang tot efficien cy die het ministerie kan toe passen. Er kan een 'efficiency korting' worden toegepast wanneer men meent dat de efficiency onvoldoende is. De ze korting kan oplopen tot 8% van het budget. Het zoeken naar meer efficiency heeft ge leid tot het streven om meer handen aan het bed te creë ren. Dat zou kunnen gebeuren door het aanstellen van hulp krachten, die de verpleegkun digen eenvoudige werkzaam heden uit handen kunnen ne men, zodat zij de gelegenheid krijgen om het werk te doen waarvoor zij zijn opgeleid. (Wij vragen ons wel af of het aantal verschillende gezichten rond de bewoners niet te groot zou kunnen worden voor de beleving van de be woners). Eind vorig jaar is met de orga nisatie van peuterspeelzalen overeenstemming bereikt over het 'Peuterproject'. Een maal per twee weken wordt een groepje peuters tussen 2 en 4 jaar en een groepje de menterende ouderen samen gebracht en wordt het norma le crèche-programma afge werkt. Het resultaat is ronduit verte derend. De ouderen (herbele ven als het ware hun jeugd of hun ouderschap, terwijl de peuters extra aandacht krij gen. Als de financiering rond komt zal het Peuterproject ze ker worden uitgebreid. Tot slot kregen we informatie over het 'Interval-project'. Evenals Der Boede biedt 't Gasthuis een thuis verpleegde persoon eens per zes weken een dag verblijf aan. Dit ter ontlasting van degene die met de thuisverpleging is (over)belast. Ook is de efficiency ermee ge diend, want zo kan opname in een verpleeghuis worden uit gesteld. Ouderenmishandeling is een vorm van mishandeling van een oudere door een persoon, die het slachtoffer goed kent en waarvan de oudere op de een of andere manier afhan kelijk is. Ouderenmishandeling komt in de meeste gevallen vjoor bin nen het gezin, daardoor is er ook zo moeilijk een vinger op te leggen. Maar ouderenmis handeling kan ook plaats vin den in een verpleeg-, verzor- gings- of ziekenhuis. Door het isolement waar veel ouderen in zitten en het gebrek aan kennis bij de professionele hulpverlening is het een vrij onzichtbaar probleem. Oude ren maken zelf ook nauwelijks melding van mishandeling, bijvoorbeeld omdat zij bang zijn voor vergelding of om in een verpleeghuis opgenomen te moeten worden. Voorkomende vormen van mishandeling kunnen zijn: lichamelijke mishandeling: De oudere vertoont blauwe plekken, zwellingen of klei ne brandwonden. psychische mishandeling: De oudere wordt getreiterd, beledigd, bedreigd. Verwaarlozing: de oudere krijgt niet voldoende eten of lichamelijke en medische zorg. Uitbuiting: (klein)kinderen eigenen zich juwelen of cheques van de oudere toe. Seksueel misbruik: Onge wenste seksuele handelin gen met of in het bijzijn van ouderen. Schending van rechten: De post wordt achtergehouden of de oudere wordt in huis vastgehouden. Uit het eerder genoemde on derzoek blijkt dat het gevaar van mishandeling toeneemt met het stijgen der jaren. De meest kwetsbare groep be staat uit weduwen van 75 jaar en ouder. Naarmate er meer zorgbehoefte is groeit het risi co op mishandeling. De da ders komen in de meeste ge vallen uit de directe omgeving van de oudere, zoals een zoon of dochter, echtgenoot of kleinkind, maar ook hulpverle ners kunnen daders zijn. De dader is meestal iemand met een negatief zelfbeeld, sa menhangend met alcohol of drugverslaving of sociale pro blemen. Het is wel zaak dat er zeer voorzichtig wordt omgegaan met de kenmerken van slacht offer en dader. Niet iedere al leenstaande 75-jarige wedu we is slachtoffer, evenmin is iedere werkloze verslaafde zoon dader. Er rust een taboe op ouderen mishandeling en het is nog weinig zichtbaar, maar dat waren incest, kinder- en vrou wenmishandeling aanvanke lijk ook. Anders is wel dat de ouderen mishandeling zich niet alleen in de thuissituatie afspeelt. Een grote groep ouderen woont immers in een verzor- gings- of verpleeghuis. Hier heeft het onderzoek zich ech ter niet op gericht. Voor meer informatie en ad vies kunnen hulp- en dienst verleners terecht bij het Lan delijk Steunpunt Bestrijding Ouderenmishandeling, tele foon 030-230 66 70. Een Meldpunt Ouderenmis handeling is er in Zeeland nog niet. De SWOM gaat wel aan de slag om dit van de grond te krijgen. Tot die tijd kunnen meldingen gedaan worden bij de Stichting Thuiszorg Wal cheren, tel: 68 40 00 of 44 88 44.

de Faam | 1997 | | pagina 17