Ziekenhuis Walcheren Nieuwe specialisten op Walcheren vussnww Middelburger Bert Rogge fietst pelgrimtocht. 3000 kilometer naar Santiago (Spanje) met de absolute top uit de nieuwe Marathon - serie: de Sparta Stilio. Ig Aids-Polikliniek in Vlissingen - 5 Z 35' ihrini PTÉPlo Meer diefstallen in ziekenhuis Patiënten in Ziekenhuis Walcheren doen er verstandig aan tijdens hun verblijf in het ziekenhuis hun kost baarheden thuis te laten. De voorbije paar maanden is sprake van een toename van diefstallen van spullen bij zowel bij patiënten als personeel. Informatieavond voor aanstaande ouders llw PETIET a Nieuwe zorgopleiding goed voor doorstroming Bezoekersliften zijn toe aan vervanging Peter Cijsouw coördineert kwaliteitszorg Dienstverlening onderwerp enquête De kanokampeerder r r 3 Ei m tl i? iS k* BceaEBEeBeifl «r 2 **t*W G P PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 6, juni 1997 Toenemend samenspel van Thuiszorg en ziekenhuis Gerealiseerd met de service én vakkundige begeleiding van Sparta fietsen en Rens Petiet Tweewielers Korte Noordstraat 53 4331 CH Middelburg Tele-fax: 0118-624394 Vrijdagavond koopavond Oude Zoutdijk 2-4 - Hulst - Telefoon 0114-312058 In het seizoen elke dag geopend vanaf 10 uur 10 FAAM/VLISSINGER Woensdag 25 juni 1997 Xr De opleiding van personeel vanuit de zorginstellingen wordt op een andere leest geschoeid. Met ingang van het komende schooljaar begint een veranderde opleiding, die het toekomstige personeel in de zorgsec tor breder inzetbaar moet maken dan nu mogelijk is. Op Walcheren verandert de nieuwe opleiding de zoge naamde 'in-service-opleiding'; daarbij werd de theoreti sche opleiding voor een beroep in de zorgsector gecom bineerd met werk in een ziekenhuis, een psychiatrische instelling of een verpleeghuis. Die keuze van het werk terrein was afhankelijk van de keuze van de specifieke opleiding. A- of B-verpleegkundige dan wel ziekenver zorgende. De nieuwe opleiding wordt overkoepeld door Regionale Opleidings Centra, waarbij de gebouwen van de 'oude' in-service-opleidingen als dependances worden benut. Kernpunt van de veranderde opleiding is een bredere inzetbaarheid van de studenten. In de toekomst kunnen zij worden ingezet in zowel psychiatrische instellingen als ziekenhuizen en verpleeghuizen. Wel zijn in die algemeen brede opleidingen niveauverschillen aangebracht. Bij deze nieuwe opleidingsvorm blijven de zorginstellin gen op Walcheren nauw betrokken. Dat is van belang voor de verwerving van stageplaatsen, maar ook voor de planning van nieuw personeel. De opleiding zelf maakt het mogelijk, dat afgestudeerd personeel makkelijker tus sen de verschillende soorten zorginstellingen kan door stromen. Daardoor moet beter zorg op maat kunnen worden geleverd: de betrokken personeelsleden zijn. op hun niveau, op meerdere terreinen in te zetten. De komende maanden zullen bezoekers in Ziekenhuis Walcheren enige hinder ondervinden door de vervanging van beide grote liften in de hal. Als gevolg van deze ingrijpende aanpassing zal elk van de twee liften 6 weken buiten gebruik zijn en zal er dus drie maanden lang slechts één lift werken. De liften worden om beurten vervangen. Medisch direc teur C. Kostense: „Het komt er dus op neer, dat men sen drie maanden lang last zullen hebben van het feit. dat er maar één lift te benutten is. Het betekent dat bezoekers vaker van de trap gebruik zullen moeten maken. We proberen de overlast zo klein mogelijk te houden. Daarom ook is de vakantietijd uitgekozen om de operatie uit te voeren. Ook voor het ziekenhuis is de zomerperiode relatief rustig." In de tweede helft van september zullen de nieuwe liften naar verwachting beide te benutten zijn. Ziekenhuis Walcheren heeft sinds I april een mede werker die zich over de verschillende afdelingen heen bezig houdt met de kwaliteit van het werk en de dienstverlening. Het is Peter Cijsouw, stafmedewerker klinische zorg. Voor zijn coördinerend werk op het ter rein van de kwaliteitzorg heeft hij gemiddeld twee dagen per week beschikbaar. werking met thuis zorg en verpleeghui zen in de regio stimu leren. Je kunt het werk zien als een sti mulerende functie." De benoeming is een uitvloeisel van de wettelijk ver plichte kwaliteitszorg in ziekenhuizen. Op Walcheren heeft een stuurgroep enkele jaren geleden deze ontwik kelingen voorbereid en er een begin mee gemaakt. Peter Cijsouw: „Je kunt bij verbetering van de kwaliteit van het werk denken aan bijvoorbeeld een betere dienst verlening naar de klant, de patiënt dus. Binnen het zie kenhuis zelf kan het werk soms effectiever en doel treffender worden gedaan als personeel over de grenzen van verschillende afdelingen heenkijkt. Door samen zaken aan te pakken kun je tot betere resultaten komen. Daar heeft niet alleen de patiënt, maar ook het perso neel en de hele organisatie baat bij." Leidraad voor het werken aan kwaliteitsverbetering in de Walcherse ziekenhuiszorg is een reeks landelijk gefor muleerde normen. Peter Cijsouw: „Mijn werk in dit geheel komt er feitelijk op neer. dat ik mensen op ideeën breng en dwarsverbanden tussen de afdelingen leg. Bovendien kan ik ook buiten het ziekenhuis de samen- Twee stagiares, studenten van de HBO-V in Vlissingen, ronden aan het eind van deze maand een enquête af onder patiënten van een aantal poliklinieken in het Walcherse ziekenhuis. Het gaat daarbij om de afdelingen Laboratorium, Nucleaire Geneeskunde en Röntgen. De bedoeling is inzicht te krijgen in de ervaringen van deze patiënten met de dienstverlening in de betrokken poliklinieken. De gegevens worden verwerkt in een rap port en gebruikt om na te gaan of en op welke manier de service verbeterd kan worden. Foto: Peter Cijsouw. die binnen het ziekenhuis de kwaliteitszorg coördineert foto Ruben Oreel In verband met die ontwikkeling is de ziekenhuisorgani satie alerter op situaties, waarbij diefstal makkelijk wordt gemaakt. Het personeel heeft bijvoorbeeld het advies gekregen kostbaarheden en geld op te bergen in afsluit bare kasten. Afspraak is ook dat patiënten nadrukkelijker dan voor heen wordt gewezen op het gevaar van diefstal. Algemeen directeur drs. G.A.M. Bogaerts: „Het zieken huis is min of meer een openbare ruimte, waar veel men sen binnenkomen. Dat maakt het risico van diefstal gro ter dan in een gewoon kantoor. Patiënten moeten er alert op zijn geen kostbare spullen mee te nemen het zie kenhuis in. het is van belang dat ze zo min mogelijk gele genheid tot diefstal geven." Sinds enkele maanden heeft Vlissingen een polikliniek voor aidspatiënten en mensen die met het hiv-virus zijn besmet. De internist dr. W. Blok. gespecialiseerd in infectieziekten, houdt één keer per week spreekuur. Medisch-ziekenhuisdirecteur C. Kostense: „De relevan tie van een dergelijk spreekuur is groot, sinds er medi camenten zijn om aidspatiënten te behandelen en de ziekte van een dodelijke ziekte een chronische ziekte is geworden." De aids/hiv-poli is een project, waarin dr. Blok samen werkt met de verpleegkundig consulente van de Gemeenschappelijke Gezondheids dienst (GGD). De consulente begeleidt de patiënten bij de uitvoering van therapieeën. Voorlopig is er alleen in Ziekenhuis Walcheren een aids-spreekuur. Denkbaar is dat het project uitbreiding ondergaat naar andere delen van Zeeland. De samenwerking met GGD is mogelijk geworden door een financiële bijdrage van de stichting Godshuizen in Middelburg; die beheerde voor de fusie van ziekenhui zen op Walcheren het Gasthuis in Middelburg. Elk jaar stelt deze stichting Godshuizen een ton beschikbaar voor (medische) zorgprojecten op Walcheren. P. Hintzen A. M. W. van Houwelingen H. P. van Not foto Ruben Oreel Twee nieuwe specialisten hebben sinds I mei hun prak tijk in Ziekenhuis Walcheren. Het zijn dr. A.M.W. van Houwelingen, die de derde oogarts is en de algemeen chi rurg P. Hintzen, die de vertrokken chirurg dr. J.F.R. Harms is opgevolgd. Hintzen volgde onder meer in het Dijkzigt-ziekenhuis Rotterdam de opleiding tot algemeen chirurg en volgde voortgezette opleidingen in Utrecht, Delft en Amsterdam. Hij werkte voor zijn benoeming in Middelburg in het Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen. Dr. Van Houwelingen werkte onder meer in het Ziekenhuis Walcheren organiseert komend najaar twee bijeenkomsten, waar informatie wordt gege ven voor aanstaande ouders. Dat is het geval op don derdag 18 september aanstaande en donderdag 20 november. De bijeenkomsten worden gehouden in het ziekenhuis. Het programma bevat informatie over bevallen in het ziekenhuis, de mogelijkheid vragen te stellen en een rondleiding over kraamafdeling en verloskamers. De bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur, beide donderda gen. Men kan over de avonden informatie vragen en zich voor deelname opgeven via het secretariaat van de kraamafdeling tussen 9 en 15 uur, telefoon 0118 425510. Oogziekenhuis Rotterdam en was sinds eind 1994 waar nemend oogarts bij de maatschap oogheelkunde Goes (Oosterscheldeziekenhuis). Zoals al gemeld deden eer der dit jaar, per I april, twee andere specialisten hun intrede in Ziekenhuis Walcheren: de plastisch chirurgen dr. D.P. Goossens en dr. H.P. van Not. Er is sprake van een toenemend samenspel tussen Thuiszorg en Ziekenhuis op Walcheren. De afgelopen jaren is op een aantal terreinen van medische zorg geza menlijk gewerkt. De resultaten daarvan zijn zo bemoedi gend dat dit jaar een paar nieuwe terreinen in de samen werking worden 'ontgonnen.' Daarbij gaat het onder meer om de nazorg voor cardio logische patiënten en het aids-consulentschap, waarover elders in deze nieuwsbrief wordt bericht. Ook voor algemene zaken als voeding, maatschappelijk werk en voorlichting aan patiënten wordt nu een samen werking in de steigers gezet. Daarbij kunnen medewer kers van Thuiszorg Walcheren patiënten in het zieken huis bezoeken en van advies dienen, en omgekeerd: zie kenhuispersoneel kan ook behulpzaam zijn in de zorg bij mensen thuis. Al langer gebeurt dat in de vorm van nazorg als mensen ontslagen worden uit het ziekenhuis. De afgelopen paar jaar hebben Thuszorg Walcheren en het ziekenhuis deze vorm van samenspel (transmurale samenwerking in vaktaal) opgezet en uitgebreid bij de zorg voor diabetes, bij carapatiënten, de zorg voor patiënten met kanker, chronisch zieken en stoma-patiën ten. Frame aluminium 700S. gelakt en gepolijst Voorvork RST. verend, aluminium, gepolijst Velgen Rigida Laser, aluminium. hofkamer dubbel gebust Buitenbanden Vredestein Spider metPRS Achterdrager draadstang. aluminium Zadel Vetta Lite Gel Stuurbocht - - ptultt-position. aluminium TECHNIEK Voornaaf Shimano STX-RC Achternaaf Shimano STX-RC. 8 speed silent clutch Crankstel Shimamo STX-RC Remmen Tektro. V-brakes Derailleurs Sfiimano STX-RC Stuurversteller ëripshift SRT600 Stuurpen Zoom. verstelbaar, aluminium -Verlichting Sou&itez halogeen. Burtrn LED GEWICHT PRIJS TOEBEHOREN FRAME HOOGTE j 3 12 bidons (bij herenmodel). AXA |S19 slot, zijsteun op achtervork, Ibel. Ttanz-X verende zadefpen Keren: 54. Si Dames: 50,54 •M' :<V. 1 61 cm 57 cm TWEEWIELERS O Steeds meer mensen ontdekken de rust en het comfort van kanovaren en kanokampe ren. Het reizen met een Canadese kano biedt kanovaarder met bagage de mogelijk heid om met geringe inspanning langere afstanden af te leggen. De mogelijkheden daarvoor zijn alleen al in Vlaanderen en in Nederland vrijwel onbe grensd. Walther de Block biedt u graag ver rassende informatie over mogelijkheden dicht bij huis! Daarnaast is een uitstapje naar bijvoorbeeld het noorden (Scandinavië) een prima moge lijkheid om nieuwe plekjes te ontdekken. Ook 50-ers die er weer eens avontuurlijk op uit willen trekken, of jonge gezinnen met kinderen ontdekken dat de Canadese kano een prima middel is om een vakantie of korte trip te ondernemen. Natuurlijk zijn er ook mensen die wat sportiever willen varen, zij maken voor een tocht gebruik van de zeekajak-en weten de gehele bagage onder deks weg te bergen om op meer open water hun ontdekkingstocht te maken. Kano's speciale sea-bags, watertonnen, kleding en schoeisel voor deze fantastische water sport, zijn slechts een klein onderdeel van het verrassend veelzijdige assortiment bij Walther de Block in Hulst. Tent- en kampeerspedaalzaak Walther de Block is een uniek bedrijf voor Zeeland en Vlaanderen door haar ruime assortiment op het gebied van Tentkamperen Outdoor en kanokamperen. Laat u verrassen aan de Oude Zoutdijk in Hulst. Kruiningen/ Perkpolder 53 i; WALTHER DE BLOCK Axel Morres Richting België Gemakkelijk bereikbaar aan de noordelij ke invalsweg van Hulst gelegen, direct naast het Q8 Service-Station, 7 dagen per week geopend vanaf 10 uur; dus ook op zondag.

de Faam | 1997 | | pagina 10