Van zijderups tot beschilderde stof Zomerconcerten Zeeuws Orkest Hotel van het Leven X-Head in de Piek MSN Zeeuws Koperkwartet IN MIDDEN ZEELAND Toeristen weten de weg naar het Zijdemuseum in Grijpskerke al jaren te vinden. Maar veel Walchenaren weten nog niet eens van het be staan van het museum. In de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is momenteel een exposi tie ingericht. Uit de collectie boeken leert de bezoekers alles over zijde, van rups tot be werkte stof. Het Zeeuws Orkest geeft zaterdag 29 juni een zomerconcert op het Middelburgse Abdijplein. Gastdirigent is de Rus Lev Markiz. Solist is Ja- ques Zoon (dwarsfluit). Op het programma staan werken van Paul Dukas, Carl Reinecke en Ludwig van Beethoven. De beeldend kunstenaressen Ingrid van de Lin de en Marlou Pluymakers zijn van plan de Gro te Kerk in Veere om te bouwen tot 'hotel van het leven'. De zeventien kapellen worden dan zeventien kamers met schilderijen, gedichten, verhalen en betekenis. Het Zeeuws Koperkwartet treedt zaterdag 21 juni op in de Nederlands Hervormde Kerk in Domburg. Op het programma staan com posities van Shostakovitch, Ximenes, Frac- kenpohl, Sander, Ramsoe en Van Beethoven. Aanvang 20.30 uur. De Domburgse gitaarrockformatie X-Head treedt zaterdag 21 juni op in De Piek. Één dag eerder is het Vlissingse poppodium gevuld met een aantal beginnende bandjes, die onder de noemer 'The kids are allright' een gratis optre den verzorgen. Woensdag 18 juni 1997 FAAM/VLISSINGER 7 mvrnw® m fl De Bombyx Mori. De tentoonstelling is samen gesteld uit de collectie van de Stichting Zijde (de beheerders van het Zijdemuseum) en de Zeeuwse Bibliotheek. Hij is te bezichtigen tot en met 12 juli De Russische dirigent Lev Markiz begon zijn carrière als violist. Hij trad op als solist en kamermusicus. Sinds 1981 woont hij in Nederland, waar hij met verschillende orkesten werkte. Momenteel is hij artis tiek leider en chef dirigent van Nieuw Sinfonietta Amster dam. Met dit ensemble maak te hij toernees naar de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Duitsland, Frankrijk en Italië. Dwarsfluittist Jaques Zoon studeerde aan het Sweelinck Conservatorium en volgde master classes in Canada (Banff, Centre of the Arts). Als solo-fluittist was hij te horen bij het Amsterdams Philhar- monisch en het Residentie Or kest. In 1988 werd hij be noemd tot solo-fluittist van het Concertgebouworkest en tot hoofd vakdocent aan het Rotterdams Conservatorium. Drie jaar geleden gaf hij beide banen op om in de Verenigde Staten te vestigen. Daar is hij nu docent in Bloomington, In diana. Hij speelt in het Cham ber Orchestra of Europe. Het Zeeuws Orkest speelt don- dérdag 26 juni in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Het concert op het Middelburgse Abdijplein be gint om 20.30 uur. Solist Jaques Zoon. FOTO GOVERT DE ROOS tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Het echtpaar Adri en Guky van Hoegee is de Stichting Zij de. Het duo houdt zich al jaren bezig met het kweken van zij derupsen. „Een uit de hand gelopen hobby", noemen ze het zelf. Het begon met de aanschaf van een moerbei boom, bijna twintig jaar gele den. Nu woont en werkt het echtpaar Adri en Guky van Hoegee in een voormalige kleuterschool in het Walcher- se dorp Grijpskerke. 'Zijde-expo', staat er met gro te letters op de voorgevel. Het paar weet dan ook werkelijk alles te vertellen over zijde; van de vraatzuchtige rups tot beschilderde stof. „We zijn ze ker al vijftien jaar bezig met zijde", vertelt Guky van Hoe gee. „Ik met de stof en het be schilderen ervan, Adri met rupsen en moerbei-bomen". Het begon allemaal met de aanschaf van zo'n laatste boom, voor in de tuin. „Men sen willen altijd dat een boom iets nuttigs doet in de tuin. Tamme zijderupsen eten uit sluitend bladeren van moer bei-bomen en met die weten schap ben ik begonnen", ver telt Adri van Hoegee. „Hele maal verkeerd trouwens, want de soort die wij in de tuin had den, de zwarte moerbei, eten ze niet of nauwelijks. Maar dat leer je pas later". In het museum staan bakken met rupsen in verschillende ontwikkelingsstadia. Voorna melijk de Bombyx Mori, ofwel de tamme zijderups. „Onoog lijke diertjes", noemt Guky van Hoegee ze. Haar man ver telt dat de Chinezen, die de zij deteelt voor het eerst exploi teerden, de tamme rups zo gekweekt hebben dat ze ook bijna niets anders kunnen dan zijde produceren: „De zijde- vlinders die uit de cocon ko men zien eruit als motjes: zon der kleur of tekening. Ze kun nen eigenlijk niet eens vlie gen. Als je ze in een schoe nendoos zet is de rand al te hoog om overheen te ko men". Het houden van zijderupsen is geen sinecure. „De tempera tuur is belangrijk, de vochtig heid is belangrijk. En dan het voedsel natuurlijk". De tamme zijderups is namelijk uiterst kieskeurig als het om eten gaat. „Ze gaan nog liever dood dan dat ze iets eten wat ze niet lekker vinden". Van Hoegee laat iedere week een aantal van de door eigen vlin ders gelegde eitjes uitkomen. Zo krijgt de bezoeker een aar dig beeld van de ontwikkeling van een rups: net uit het ei zijn ze zwart en ongeveer drie milimeter lang. Dertig dagen en vier vervellingen later is de rups geel en negen centimeter gegroeid: klaar voor verpop ping. Dan blijkt hoe de veel vraat z'n naam aan verdient. Hij maakt een cocon van slechts één enkele draad, die tussen de vijftienhonderd en drieduizend meter lang is. En wanneer de rups klaar is en eigenlijk aan zijn metarmorfo- se naar vlinder wil beginnen, komt de mens roet in het eten gooien. „Het afhaspelen van de zijde is vies werk", vertelt Guky van Hoegee. „De rups maakt eigenlijk namelijk twee draden: één van zijde en de ander van kleefstof. De kunst bij het afhaspelen is het vin den van het begin. Dan gaat de cocon in water van zestig graden, om de kleefstof los te maken, en kan het afhaspelen beginnen. De lijm stinkt enorm en maakt het werk ook niet prettiger". De rupsen in de zijde-expo worden met rust gelaten: de stoffen die Guky van Hoegee beschildert en verkoopt in het winkeltje bij het Zijdemuseum worden geïmporteerd uit het Oosten. „Eigenlijk komt alle zijde tegenwoordig uit het Ingrid van de Linde werd in 1959 in Goes geboren. Twaalf jaar later meldde ze zich aan bij het Kinder atelier in Goes. Van 1992 tot 1997 studeerde Van der Linde aan de Acade mie voor Schone Kunsten in Sint-Niklaas (België). Momen teel werkt ze in Kloetinge. In de schilderijen van Van de Lin de worden beelden uit de oudheid geplaatst in het he den. Ze vertellen een verhaal waarvan delen zijn afgesloten, terwijl andere gedeeltes door lopen naar een volgende afle vering. Zelf zegt ze hierover: „Het gebeurt me heel vaak dat ik iets wat ik geschilderd heb, later weer tegenkom in een boek of op een oud kistje. Of waar dan ook. Het is alsof je put uit een na tuur stroom, alsof de natuur je antwoorden geeft". Marlou Pluymakers (1959) is afkomstig uit het Zuid-Lim burgse Hulsberg, maar woont sinds 1980 in Kapelle. Net als Van de Linde volgde ze de Academie voor Schone Kun sten in Sint-Niklaas. Pluyma kers over haar éigen werk: „Ik heb altijd het verlangen om zo achteloos te schilderen dat het lijkt alsof er geen moeite voor gedaan is. Ik ben vaak verrast door mijn eigen schilderijen. Ze zijn vaak een gift, meer dan de uitkomst van mijn inspanningen. Altijd probeer ik weer te geven waar het voor mij werkelijk over gaat". 'Het hotel' is van 5 juli tot en met 17 augustus te bezoeken. Oosten. Vroeger werd er ook in onze streken zijde geprodu ceerd, maar door de bewerke lijkheid en de hoge lonen in de Westerse landen is dat te genwoordig vrijwel niet meer mogelijk. „En waarom zou je een hele week keihard werken terwijl je de stof voor een paar tientjes kunt importeren?" Het Zeeuws Koperkwartet. Het koperkwartet bestaat uit Huug Steketee en Ab Brouwer op trompet, Daniël Ploeger op trombone en René Passenier op trombone/tuba. In 1982 werd het Zeeuws Koperkwartet opgericht door vier conservatoriumstudenten die allemaal begonnen bij Zeeuwse muziekverenigingen. Steketee is te genwoordig solotrompettist van het Residentieorkest en do cent aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Ab Brouwer is docent aan de Zeeuwse Muziekschool en de Ste delijke Scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen. Daniël Ploeger studeert trombone aan het conservatorium in Den Haag. Passenier tenslotte is docent aan de Zeeuwse Muziekschool en dirigent van brass band Apollo uit Dom burg. Het Zeeuws Koperkwartet geeft zondag 22 juni eenzelfde concert in Wemeldinge. X-Head bestaat al weer een paar jaar. Vorig jaar verscheen de eerste mini-cd van de band, getiteld 'Lost'. De leden grijpen vooral terug op mu ziek die in het begin van de ja ren tachtig werd gespeeld door bands als The Cure en Joy Division. X-Head bestaat uit Roel Gabrielse (zang/gi taar), Marcel Urgert (gitaar), Hans van der Peijl (drums) en Eddie Dominicus (bas). Het optreden van X-Head be gint om 21 uur, evenals de concerten van 'the kids'. ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, Ludmila Kalmaeva, schilderijen, portretten en pos ters. Geopend na tel. afspraak 0118-603469. DOMBURG Golden Tulip Badhotel, Dom- burgseweg 1, Ron van Velsen, schilderijen. Lunch- en Tea room Labruyre, Karin's Cre ations, schilderijen. Appartho- tel Bommelj, Herenstraat 24, Jan Willem Nieuwenhuizen, fo to's. GOES pen' gemengde technieken. Abn-Amro Bank, Markt 7, C. van der Padt, aquarellen, pastel krijt en olieverf. Zeeuwse Bi bliotheek, Kousteensedijk 7 'Van zijdeworm tot boeken worm' boeken over en zelfs van zijde. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Henny Rijken, landschappen en stille vens in acryl, olieverf en pastel. NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, ten toonstelling windenergie. Dage lijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Topshuis, Trechter 5, kunstproject Frame- work Invitation OOSTKAPELLE Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kun stenaars, diverse werken. Oos- terscheldeziekenhuis, 's-Gra- venpolderseweg 114, 'Oriëntaal se impressies', foto-expositie waarbij de mens in zijn authen tieke omgeving centraal staat. Verpleeghuis Ter Valcke, Valckeslotlaan 200, Christianne E. Louisse, stillevens en land schappen. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Sin gelstraat 13, 'Hemels erfgoed', keuze uit de bisschoppelijke ver zameling van Breda's museum. Galerie Van de Berge, Wijn gaardstraat 3, diverse kunste naars, groepstentoonstelling zonder titel. Lunchcafë Stad huis, Grote Markt, Johan Hiet- brink, olieverfschilderijen. Stadskantoor, Oostsingel 2, Adriaan Hamelink, foto-exposi tie. Multi Vlaai, Gasthuisstraat 6, Galerie-atelier De Kaai. Gale rie-atelier De Kaai, Turf kade 7, Thea Boss, 'Mensenbeelden'. Grote Kerk, 'Goes En-Passant': Anne Breel; keramiek. Anneke Coppoolse; keramiek. Bella Hendriksen-Braham; olieverf schilderijen en collages. Ilse van Loo-Remijn; schilderijen. Wim Oranje; fotografie. Frida van Overbeeke-Verschuur; sculptu ren in brons, steen en alumini- umcement. Jack Willemsen, sculpturen in metaal. GRIJPSKERKE Zijdemuseum, Lou Willeboord- se, vlinderpentekeningen. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Veerweg 37, Lydia Klop-Steendijk, aqua rellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. van af 17 uur. KAPELLE Fruitteeltmuseum, Biezeling- seweg 10, diverse scholen uit Noord- en Zuid-Beveland, vogel- verschikkers. KATTEN DIJ KE Galerie llona. Dorpsstraat 23- 25, llona Schmit, naïeve schilde rijen. Geopend za. van 14-17 uur. Atelier De Kattenbeker, Dorpsstraat 8-10, Jan Capello, aquarellen. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vias- markt 7-9, Maurice en Saskia Gth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pastels. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 0118- 629419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel, Grootmede 66, tel. 0118-616323, staal- touwplastieken en staal- steenobjecten, geopend na tel. afspraak. Lange Jan-Project, Anneke Kaai-Van Wijngaarden, Psalmen. Dagelijks geopend. Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen, Kousteensedijk 7, Middel burg in vogelvlucht. Meubel toonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Ne- derhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Roose velt Studiecentrum, Abdij, ex- positie over het leven en werk van de drie Roosevelts: de pre sident Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1884-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roo- se-velt (1884-1962). Galerie Spitsbergen, Korendijk 46, Jaap Heuvingh, beelden. Kap per Henk v.d. Veen, Korte Noordstraat 6, David Heijgelaar, gemengde technieken. Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, Ria Ruedisueli, beelden. Con cert- en Gehoorzaal, Singel straat 13, leden van 't Zeeuws- Palet, diverse werken. Restau rant de Burght van Antwer pen, Turfkaai 3, Lies Beyerinck, pentekeningen. Galerie Cae- suur. Nieuwe Wal 4, Anda van Riet en Karina Leijnse, foto's en interviews over straatmode 'Dresscode bekend' Galerie 'T', Turfkaai 25, Marja de Lange; schilderijen. Marjan Groene- veld-Lambeck; etsen, schilder werk en gedichten. Wim Zwij- sen; monothin en gemengde techniek. Anglique Sturm; sta pelobjecten in koper, zink en messing. Juul Kortekaas, Brakstraat 5, Juul Kortekaas; schilderijen en objecten. Dees Goosen; schilderijen. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 'Zierikzee rond 1900', foto's en prentbriefkaarten (t/m 21 juni). Metro S, Kuiperspoort 22, Elske Neus. Galerie Het Gouden Briefke, Gortstraat 32, Greethe de Korne; schilderijen van kat ten in het oude Egypte in olie en acryl. Jeannet Hoejenbos; bloe men in aardewerk. Rabobank, Lange Geere 3, Hannie Pot, kera miek en schilderijen. Brasserie De Huifkar, Markt 19, D. Heij gelaar, 'Stoom- en radarsche- Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, 'Mammoeten te rug in Zeeland'. Toeristisch Centrum Oranjezon, School straat 4, Addy Meulmeester, fo to's, tekeningen en schilderijen van het Zeeuwse landschap. Green White Hotel, Noordweg 43, Thea van Soelen en Olivier Beijnen, aquarel, acryl en ande re technieken. OOST-SOUBURG De Zoute Viever, Dongestraat 1, Cor van der Poel, pentekenin gen en aquarelschilderijen. Ge opend tijdens kantooruren. Wa tertoren, Atty Bax, beelden. Da vid Smithson, Bettina Gruber em Ulrich Tillmann, 'Das glau- ben, das wissen und das zwei- felen'. SINT LAURENS Boerderijgalerie De Össe- berg, Singelweg 11, Marloes Nolten, schilderijen 'Kleurrijke impressies uit de Dominicaanse Republiek'. VEERE Stadhuis, Kerkstraat 7, 'Vond sten in Veere'. Grote Kerk, Ou destraat 26, Hetty van der Lin den, 'Gerverfde vrijheid' schil derijen. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25/27, llona Schmit, schilderijen. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, leven de reptielen, amfibieën en insek- ten, dagelijks geopend van 14- 17.30 uur. Vanaf 1 juni: Zo., ma. en do. van 14-17.30 uur. Di., wo., vr. en za. van 10-12.30 uur en van 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens, Op dub beldekkersveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Klei ne Galerie, Koudenhoek 32, Karin Starmans. Stedelijk Mu seum, Bellamypark 19, Van Zeeuwse Admiraliteit tot marine in Zeeland. Caf Stout, Van Dishoeckstraat 27, Carta Schot, schilderijen en tekeningen. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebolle- weg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie De Hoekweide, Naza reth 4, Mira Peters, olieverfschil derijen. DONDERDAG 19 JUNI Stadhuis, Veere; Carillonbe speling Kees van Eersel, 15 uur. Podium 't Beest, Goes; Seul, theaterwandeiing langs vier ver schillende voorstellingen, 20 uur. VRIJDAG 20 JUNI Kloveniersdoelen, Middel burg; Xenakis Ensemble, 19.30 uur. Podium 't Beest, Goes; Seul, theaterwandeling langs vier verschillende voorstellin gen, 20 uur. De Piek, Vlissin gen; The Kids Are Allright, 21 uur. ZATERDAG 21 JUNI Grote Kerk, Goes; Dies Ie Due, muziekworkshop 'De doorbraak', 14 uur. Hervormde Kerk, Ka pelle; Orgelconcert door Henk G. van Putten en violiste Mar- greet Lugt, 20 uur. Podium 't Beest, Goes; Seul, theater wandeling langs vier verschil lende voorstellingen, 20 uur. Wijkcentrum Het Bolwerk, Vlissingen; G-talk, 20 uur. Her vormde Kerk, Domburg; Con cert Zeeuws Koperkwartet, 20.30 uur. Grote Kerk, Veere; Xena kis Ensemble en Richard Alston Dance Company London, 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Xhead, 21 uur. Rock Cafë Gommert, Vlissingen; Boogie Dogs, 22 uur. ZONDAG 22 JUNI Manhuistuin, Goes; Galacon cert met medewerking van alle Goese muziekverenigingen, 12 uur. Grote Kerk, Veere; Xena kis Ensemble en Richard Alston Dance Company London, 20.30 uur. DINSDAG 24 JUNI Grote Kerk, Goes; Carillon- concert Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. Midgard, Middelburg; Jamsessie, 20 uur. WOENSDAG 25 JUNI Ambachtscentrum, Goes; Poppentheater Sim Bolus, 'De koning is bloot, leve de koning', 14 uur. DONDERDAG 19 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Fifth Ele ment' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Turbulence' 20 uur. Alhambra IV Vlissin gen, 'Donnie Brasco' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Tur bulence' 20 uur. Schutters hoftheater Middelburg, 'Kolya' 20.30 uur. VRIJPA G20JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 19 en 21.30 uur. Alham bra II Vlissingen, 'The Fifth Element' 19 en 21.30 uur. Al hambra III Vlissingen, 'All Stars' 19 uur. 'Turbulence' 21.30 uur. Alhambra IV Vlis singen, 'Beavis and Butthead do America' 19 uur. 'Donnie Brasco' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'All Stars' 19 uur. 'Turbulence' 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'La Promesse' 19.30 uur. 'Kolya' 22 uur. ZATERDAG 21 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 14, 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen, 'The Fifth Element' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'All Stars' 14 en 19 uur. 'Tur bulence' 21.30 uur. Alham bra IV Vlissingen, 'Beavis and Butthead do America' 14 en 19 uur. 'Donnie Brasco' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'All Stars' 14 en 19 uur. 'Turbulence' 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Kolya' 19.30 uur. 'La Promesse' 22 uur. ZONDAG 22 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 14, 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen, 'The Fifth Element' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'All Stars' 14 en 19 uur. 'Tur bulence' 21.30 uur. Alham bra IV Vlissingen, 'Beavis and Butthead do America' 14 en 19 uur. 'Donnie Brasco' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'All Stars' 14 en 19 uur. 'Turbulence' 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Kolya' 20.30 uur. MAANDAG 23 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Fifth Ele ment' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Turbulence' 20 uur. Alhambra IV Vlissin gen, 'Con Air' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Turbulence' 20 uur. Schuttershof theater Middelburg, 'Mam ma Roma' 20.30 uur. DINSDA G24JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Fifth Ele ment' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Turbulence' 20 uur. Alhambra IV Vlissin gen, 'Con Air' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Turbulence' 20 uur. Schuttershof theater Middelburg, 'La Promesse' 20.30 uur. WOE NS DAG ^5 JUNI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Fifth Ele ment' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'All Stars' 14 uur. 'Turbulence' 20 uur. Alham bra IV Vlissingen, 'Beavis and Butthead do America' 14 uur. 'Con Air' 20 uur. Grand Theater Goes, 'All Stars' 14 uur. 'Turbulence' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Kolya' 20.30 uur. ZATERDAG 21 JUNI Alhambra II Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. ZONDAG 22 JUNI II Alhambra II Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. WOENSDAG 25 JUNI Alhambra II Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. De Domburgse gitaarrockformatie X-Head.

de Faam | 1997 | | pagina 7