Geen ongezuiverde lozingen meer Riooloverstort en veedrenking Heineken Rlieuw beleid voor buitengebied OP:NERGENS ZO GOEDKOOP... franse klassewijn i/etèasseftocfóaétë/ N.V. DELTA Nutsbedrijven De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden KRAT 24 FLESSEN KRAT 24 FLESSEN LA CHASSE DU PAPE CÖTES DU RHONE elders&t95' Gasprijs omhoog door stijging olieprijzen 'Vroeger drumde ik de zaal plat.' Woensdag 18 juni 1997 FAAM/VLISSINGER 13 Waterschap Zeeuwse Eilanden Waterstand is de informatierubriek van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vra gen over de beschreven onderwer pen kunt u terecht bi) bureau Communicatie: Mariette van Gorkum (0113-241209) of Karen Kroese (0113-241368). Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528 aterstand Afvalwater in de sloot? Nee, want dat heeft kwalijke gevolgen voor de kwali teit van het slootwater. De natuur in en om het water is daar uiteraard niet bij gebaat. Daarom moet gebruikt water in principe in de riolering terecht komen, waarna het op een zuiveringsinstallatie wordt schoongemaakt. Toch komt er nog steeds afvalwater in de sloot terecht: ongezuiverd of via een sep tic tank voor een deel gezuiverd. Dat gebeurt omdat niet overal in het buitenge bied riolering ligt en veel huizen - voorai boerderijen - te ver van de riolering aflig gen. De regering - en daarmee ook het waterschap Zeeuwse Eilanden - wil vóór het jaar 2005 het aantal ongezuiverde lozingen van huishoudelijk afvalwater in het buitengebied terugbrengen naar nul. Natuur minder belasten In het gebied van Zeeuwse Eilanden wordt momenteel op zo'n drieduizend plaatsen nog afvalwater op oppervlakte water geloosd, in verreweg de meeste gevallen via een septic tank. Een septic tank zorgt ervoor dat het afvalwater voor ongeveer 25% schoon wordt, maar dat is niet genoeg. De bedoeling is nu dat al deze drieduizend lozingen vóór 2005 óf worden aangesloten op de riolering, óf via een grotere/betere septic tank óf via een betere individuele behandeling (bijvoor beeld een helofytenfilter) natuur en milieu minder gaan belasten. Alle betrokkenen bij het 'Lozingenbesluit huishoudelijk afvalwater' (I maart 1997) krijgen komend najaar van het ministerie Een klein aantal veehouders in het land heeft op lokaal niveau te kampen met gezondheidsproblemen bij het vee. zoals vruchtbaarheidsproblemen en een ver minderde melkproductie. Als oorzaak wordt gedacht aan het drinken van oppervlaktewater dat vanuit een nabijge legen overstortput met rioolwater is ver vuild. Onderzoek kan die directe relatie echter niet aantonen. Het is wel duidelijk dat kort na een overstorting - als gevolg van hevige regenval - het slootwater niet geschikt is als drinkwater voor vee. In Zeeland speelt dit probleem een minder grote rol. omdat het oppervlaktewater op de meeste plaatsen brak is en daar mee ongeschikt als drinkwater voor vee. Verbeteringsplannen van gemeenten en waterschap Zeeuwse Eilanden zullen op de langere termijn het probleem groten deels oplossen. In de tussentijd is het Voor de veehouders die hun vee uit oppervlaktewater laten drinken verstan dig zich van de risico's bewust te zijn. met de aanwezigheid van een rioolover- stortput rekening te houden en maatre gelen te treffen. Een weidepomp kan bij voorbeeld verplaatst worden naar een andere sloot, de veehouder kan mis schien een grondwaterbron slaan, drink water per as aanvoeren of de veedrenk- voorziening aansluiten op het drinkwa terleidingnet. Afrastering voorkomt dat het vee rechtstreeks uit de sloot drinkt. van Verkeer Waterstaat, in samenwer king met het waterschap, bericht over hoe dit alles in z'n werk gaat. De aangeschre ven personen moeten vervolgens aange ven hoe zij uitvoering willen gaan geven aan de nieuwe maatregel. Bijdrage als stimulans Uiteraard kost een aansluiting op de riole ring geld en het aanleggen van een klein schalige. eigen zuivering natuurlijk ook. Er is globaal berekend dat een normale aan sluiting op de riolering niet meer zou moeten kosten dan 24.500,Kost het toch meer. dan staan de kosten niet meer in verhouding tot de baten (het zoge noemde milieurendement). In dat geval moet de lozer een septic tank van 6 m' aanschaffen en zelf betalen (ca. 7500,-). Maar wie gaat de aansluiting op de riole ring. die 24.500,-. betalen? Het is de taak van de gemeente te zorgen voor riolering, terwijl het waterschap moet zorgen voor een goede kwaliteit van het water. Het waterschap wil dan ook aanleg van riolering stimuleren door maximaal 10.000,- per te saneren lozing bij te dra gen, mits de gemeente datzelfde bedrag inbrengt. Blijft 4500,- over. een vast bedrag dat de lozer voor zijn aansluiting op het riool betaalt. Nieuwe lozingen? Tot nu toe heeft u alleen gelezen over bestaande lozingen. Maar hoe zit het met een nog te bouwen huis in het buitenge bied? Dat huishouden mag niet op de sloot lozen en is verplicht - op eigen kos ten - aan te sluiten op het riool. Er is hier echter één uitzondering: nieuwe bedrijfs woningen van aan het buitengebied gebonden (boeren-)bedrijven. Wanneer aansluiting op het riool in zo'n geval min der dan 30.000.- kost, dan betaalt de lozer 10.000,- en waterschap en gemeente ieder de helft van het bedrag dat overblijft. Kost de aansluiting meer dan 30.000,- dan wordt een alternatief ontwikkeld, bijvoorbeeld een helofytenfil ter, waarvan de kosten ca. I 5.000.- zul len zijn. De lozer betaalt ook hier 10.000.- en de rest is voor gemeente en waterschap. Overigens moet over de bij drageregeling nog overeenstemming met de gemeenten worden bereikt 'vERGELUK! Deze geselecteerde rode en witte op wapentles gebottelde Rhöne wijnen zijn een waar meesterstuk. De naam "La Chasse du Pape" danken zij aan de vroegere kelders van de paus nabij Avignon. PROEFNOTITIES: ROUGE: kleur volrood, bouquet fruitig, smaak stevig en kruidig, aanbevolen bij vleesgerechten. BLANC: kleur goudgeel, bouquet fruitig, smaak Iris, aanbevolen bij visgerechten of heerlijk op een zomeravond. BARBERA D'ASTI PROEFNOTITIES: kleur: robijnrood, bouquet: licht kruidig, smaak: zacht en vol, aanbevolen bij: rood vlees ol kaas S0AVE CLASSIC0 PROEFNOTITIES: kleur: licht geel, bouquet: Iruitig. smaak: droog en Iris, aanbevolen bij: vis en als aperitief •ïtuwromwiui GOES: Winkelcentrum De Bussel (bij Jan Bruijns Supermarkt) DIRCK III heelt meer dan 50 slijterijen, bel voor onze overige vestigingen: 0172 447 300 De gasprijs van DELTA voor de kleinverbruikers wordt voor een belangrijk deel bepaald door de inkoopprijs bij de Gasunie. Per 1 juli 1997 moet DELTA 2,4 cent per kubieke meter (m3) meer gaan betalen aan de Gasunie. Die prijsverhoging is een gevolg van hogere olieprijzen op de wereldmarkt. De gasprijs die u als kleinverbruiker per 1 juli 1997 aan DELTA moet gaan betalen zal met hetzelfde bedrag van 2,4 cent per m3 stijgen. In onderstaand overzicht is de gasprijs opgenomen voor kleinverbruikers (tot 170.000 m3/)aar) zoals die zal gelden per 1 juli 1997 (nieuw) en zoals deze tot die datum geldt (oud). (bedragen inclusief 17,5% BTW) nieuw oud vastrecht per maand: 8,33 f 8,33 prijs per m3: 55,11 ct. 52,71 ct. energiebelasting per m3 (boven 800 m3): 7,52 ct. 7,52 ct. N.B. De bovengenoemde m3-prijzen zijn gebaseerd op "Groninger-kwaliteit". Een volledig tarievenoverzicht is vanaf 1 juli 1997 gratis verkrijgbaar op onze kantoren. Middelburg, juni 1997. Postbus 5048 4330 KA Middelburg tel. (0118) 69 21 11 e-mail: info@delta-zld.nl AUe aarèieöngen zijn geM*j t'm 28 jum. zolang de voorraad streM Druk-en zetfouten voorbehouden' De voorzomer is de uitbundigste tijd van het\ jaarHet feest van het leven tooit zich in\ jeugdig groen en bonte kleurenprachtHoe\ verrukkefjk is het om dan met een goed glas wijn over het ieven te filosoferen Zan\ Leerzem heeft een uitstekende wijn uit de\ Faugères Languedoc in de junidoos\ gedaan DOMAINE PE LA SERRE 1994 Een appellation controléedie uit maarHefst\ 5 druivenrassen is geperstCa rig nan GrcnacheCinsauitSyrah en Mourvèdre Hj is dieproodkernachtigkaraktervolkor daatEen fantastische wijn voor zo weinig geld: 12 fessen voor f 35.=

de Faam | 1997 | | pagina 13