MOC in Vlissingen Middelburgse braderie in de lift Tennisclub presenteert nieuwe sponsor Internet voor zakelijk gebruik Computerbedrijf in nieuw pand I Gratis fotograferen Oldtimers op Walcheren Rijksarchief Vlissingen is uitermate schoon In het oude legeringsgebouw van de Mare chausseekazerne aan de Beatrixlaan in Vlissin gen is sinds enkele maanden het Medisch Or thopedagogisch Centrum (MOC) gevestigd. Het MOC maakt deel uit van de Stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland en er wonen acht kin deren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. Computerdeskundigen Daniël Komkommer en Peter Davidse openen binnenkort hun nieuwe kantoor in de Vlissingse Badhuisstraat. De twee ondernemers begonnen ongeveer een jaar geleden met hun bedrijf IT Adviesgroep. In middels is het duo toe aan een nieuw bedrijfs pand. Spelen Tuin Oplossing Eigenaars van oldtimers rijden graag met hun pronkstuk door de Walcherse dorpen. De omgeving leent zich behalve door de pitto reske boerderijtjes namelijk ook door de tal loze B-wegen door weilanden uitstekend om met de kostbare oude auto's in stijl te para deren. Kennissenkring Cabriokrassen Prima aardappels Seksualiteit Taxus Baccata Overeenkomst met cliënten NWH 85 jaar Mobiliteitsgarantie Gratis verhuisbus IJsbereiders boos Vakantiejobbers Frisdrank van kraanwater Marijn de Valk, restaurator van het Zeeuwse Rijksarchief, controleert jaarlijks de verschillen de depots van het archief op schimmels. De Vlissingse depots hebben van haar een 'anti schimmel prijs' ontvangen. Deze archiefruim ten voldoen aan alle eisen die gesteld worden aan een optimale bewaring van materiaal. Dit jaar géén lege winkelstraten of verlaten parkeerplaatsen tijdens de Middelburgse bra derie. In plaats daarvan muziek, sfeer en na tuurlijk de bijbehorende koopjes. Zelfs de enor me plensbui die vrijdagmiddag even alles in het water dreigde te laten vallen, kon de pret niet drukken. De Vlissingse tennis club De Schelde heeft vrijdag haar nieuwe hoofdsponsor voor het jaarlijkse vier ster ren A-toernooi aan het publiek voorgesteld. Het jaarlijkse toernooi van LTC De Schelde is het grootste tennis toernooi in Zeeland. De ING Bank Midden- Zeeland komt assu rantiekantoor Schip per versterken om het prijzengeld de moeite waard te maken voor toptennissers. Het toernooi wordt gehou den van 25 tot en met 31 augustus in tennis park De Nolle. Niveau Stikgezellig De Middelburger T. Otto werd blij verrast na de aanschaf van een fototoestel. Hij is één van de gelukkigen die - met zijn gloed nieuwe camera - een jaar lang gratis mag fotograferen. Woensdag 18 juni 1997FAAM/VLISSINGER Daniël Komkommer en Peter Davidse in het nieuwe kantoor van IT Adviesgroep. De elektronische snelweg, e-mail, Internet, homepage. Deze termen duiken steeds vaker op. De mogelijkheden om geau tomatiseerd toegang te krijgen tot informatie nemen in een razend snel tempo toe. De Kamer van Koophandel en Fa brieken Midden- en Noord-Zeeland houdt 23 juni een semi nar over het Internet. Deelnemers worden geïnformeerd over de mogelijkheden en zakelijke toepassingen van het wereldwijde computernetwerk. Bovendien worden er de monstraties van de meest elementaire zaken gegeven, zoals electronic mail (e-mail), WWW en FTP. Dit seminar begint om 13.30 uur in Hotel Arneville in Middelburg. Aanmelden bij de Kamer van Koophandel. Maandag 30 juni wordt het MOC officieel geopend door Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder. Het Me disch Orthopedagogisch Cen trum is in december geopend op een tijdelijke lokatie in Mid delburg. Sinds enkele maan den is het centrum in Vlissin gen gevestigd. De kinderen die er wonen hebben proble men in de thuissituatie, zijn getraumatiseerd door bijvoor beeld geweld of hebben emo tionele stoornissen. In het MOC wonen ze met z'n achten op een zo gewoon mogelijke .manier. ,,Ze gaan gewoon naar school en spelen met de andere kin deren uit de buurt", vertelt Trudy van Hoof, coördinator van het MOC. „Voorheen wer den kinderen met deze proble matiek vaak buiten de provin cie geplaatst. Zeker omdat er ook aan het contact met de ouders ge werkt moet worden is dat niet handig". In het voormalige legerings gebouw zijn een huiskamer, slaapkamers, spreekkamers en speelruimte gemaakt. De groep staat onder leiding van een groepsleider en ver der werken er een kok, een or thopedagoog, maatschappe lijk werker, fysiotherapeut, lo gopedist en een kinderarts. Van Hoof: „Een heel team werkt samen met het kind om de problemen op te lossen. Het streven is natuurlijk om het kind weer naar huis te kunnen laten gaan. De behan delingstermijn die daarvoor staat varieert van één tot an derhalfjaar". Het MOC is geen psychiatrisch ziekenhuis. De kinderen die er wonen hebben naast emotio nele stoornissen veelal ook een medisch probleem. „De kinderen die hier zitten heb ben niet echt een psychiatri sche stoornis. Wel komen hier kinderen die bijvoorbeeld behandeld zijn in het psychiatrisch ziekenhuis maar nog niet naar huis toe kunnen". Het MOC heeft inmiddels ook een donatie van het Nationaal Fonds Kinderhulp gekregen. Van Hoof: „Met dat geld gaan we de tuin aankleden en ko pen we een bus waar we mee op vakantie kunnen gaan". De officiële opening van het Medisch Orthopedagogisch Centrum wordt maandag 30 juni om 16 uur verricht door de Commissaris van de Konin gin. „We hebben daarvoor ge kozen omdat we het provin ciale karakter van de voorzie ning willen benadrukken", verklaart Van Hoof. Het bedrijf van Daniël Kom kommer en Peter Davidse is geen gewoon computerbe drijf. Het tweetal richt zich al lereerst op het geven van ad viezen en dan voornamelijk op het gebied van netwerken. „Netwerken in de ruimste zin van het woord", verduidelijkt Komkommer. „Dus niet alleen een netwerk in een bedrijf maar ook internet, intranet en bijvoorbeeld telewerken". IT Adviesgroep werkt voorna melijk voor bedrijven en ge meenten. Het bedrijf is niet aan een merk gebonden en kan dus optreden als onafhan kelijk adviseur. „In eerste in stantie adviseren we onze op drachtgevers over hoe een be paald probleem kan worden opgelost", legt Peter Davidse uit. „Als voor die oplossing apparatuur of software moet worden aangekocht dan kun nen wij die spullen leveren". IT Adviesgroep heeft goede contacten met alle fabrikanten van computers en software. Komkommer: „Op deze ma nier kunnen we ecnt op maat werken, leder probleem ver dient een eigen oplossing". Het bedrijf begon een jaar ge leden aan huis bij Daniël Kom kommer. „Eerst ging dat pri ma, maar al gauw kwamen we gewoon ruimte tèkort". In het nieuwe kantoor aan de Bad huisstraat 15 is naast kantoor ruimte ook een gedeelte inge richt als demonstratiezaaltje. „We kunnen het werk ook niet meer met z'n tweeën aan", vertelt Peter Davidse. „Daar om moeten we wel eens men sen inhuren en dan heb je daar ook een werkplek voor nodig". IT Adviesgroep is dis tributeur van software die speciaal is bestemd voor net werken. Komkommer: „Dat is eigenlijk het enige merk waar we min of meer aan gebon den zijn. We zijn distributeur voor Europa maar kunnen ook andere software leveren". Pech onderweg tijdens de vorige Walcherenrit. Wie van goed verzorgde oldtimers houdt, kan zaterdag 21 ju ni zijn hart ophalen. Dan wordt voor de éénentwintigste keer de Walcherenrit voor Oldtimers gereden. Maximaal honderd 'ouwetjes' rijden mee in de tocht. In ieder geval zijn er een paar bijzondere exemplaren aanwezig: de Middelburgse Magirus brandweerauto uit 1930 en de Dodge Beep, die in 1942 door de Oostkappelse brandweer in ge bruik werd genomen. De Walcherenrit voert de deelnemers vanaf 9 uur onder poli tiebegeleiding van de Vlissingse Oranjedijk (achter het Arse naal) via Oost-Souburg, Ritthem, Middelburg en Veere naar manege De Eendracht. Hier is tegen lunchtijd een paarden- show met ruiters en amazones van de manege. Daarna trekt de groep terug naar Vlissingen, na eerst Vrouwenpolder, Oostkapelle, Domburg, Meliskerke en Biggekerke te hebben aangedaan. De stoet komt naar verwachting rond 15.15 uur weer aan op de Vlissingse Zeemanserve. Daar zijn ze voor het publiek tot 17.30 uur te bewonderen. Met het oog op de naderende vakantie werft De Kennissenkring Zuid Nederland nieuwe leden. „We zijn geen relatie- of huwe lijksbureau", benadrukt de organi satie. „We proberen gelijkgestem de mensen bij elkaar te brengen". De bemiddelingsservice is be doeld voor iedereen die zijn of haar kennissenkring wil uitbrei den. Voor informatie 0164- 259334. Het nieuwe kraslot van de Lotto heet Cabriokrassen en biedt drie keer kans op een prijs. Er zijn geldprijzen te winnen met hoofd prijzen van f 50.000,- en er is nu een bonus spel aan toegevoegd waarmee een Volkswagen Golf Cabriolet is te winnen. In totaal staan twintig cabrio's klaar voor winnaars. Cabriokrassen is sinds gisteren (dinsdag 17 juni) te koop. Dankzij de droogte is de Fries- lander nieuwe oogst van prima kwaliteit. Althans, dat zegt veiling meester B. Hage in St. Annaland op Tholen. Aardappelen die in de droogte zijn gegroeid hebben een hoogwaardige kwaliteit, aldus de veilingmeester. De eerste partijen aardappelen zijn inmiddels ge veild. De Frieslander aardappelen zijn milieuvriendelijk geteeld en ze zijn van half juni tot eind sep tember te koop. Het JAIB (Jongeren Advies Informatie Bureau) legt in de maanden juni en juli het accent op seksualiteit. De komende we ken staat homoseksualiteit cen traal. Vooral jongeren die hun eer ste gevoelens krijgen weten er vaak geen raad mee, meldt het JAIB. In de heteroseksueel getinte wereld voel je je dan vaak een uit zondering, totdat je ontdekt dat er meer mensen zijn die hetzelfde voelen, aldus het informatiebu reau met vestigingen in Middel burg, Goes, Terneuzen, Tholen en Zierikzee. Ook de gemeente Veere verza melt snoeisel van de Taxus, net als Intratuin in Koudekerke dat doet. De Taxus bevat namelijk de stof taxol die van belang is voor medicijnen waarmee een aantal vormen van kanker kunnen wor den bestreden. Nog tot en met vrijdag 20 juni kan het verse snoei afval tussen half acht en tien uur 's ochtends worden ingeleverd. De raad van bestuur van het centrum voor geestelijke volksge zondheid, Emergis, gaat een sa menwerkingsovereenkomst teke nen waarin de medezeggenschap van de cliënten is geregeld. Met deze ondertekening wordt vol daan aan de wettelijke verplich ting. Emergis is gevestigd in Goes. Met de overeenkomst gaat de deur open voor een cliënten raad die een aantal belangrijke adviesrechten heeft. De NWH (Nederlandse vereni ging van Huisvrouwen) bestaat 85 jaar. Dat wordt dus feesten. Maar er is ook een noviteit te mel den. De NWH gaat op Internet om zodoende allerlei informatie te verstrekken. De website wordt geopend tijdens de conferentie Emancipatie op donderdag 19 ju ni in Den Haag. In navolging op Audi en Volks wagen personenauto's is nu ook Mobiliteitsgarantie van toepas sing op de bedrijfswagens van Volkswagen, die na 1 juni dit jaar zijn afgeleverd. De mobiliteitsga rantie geldt voor een jaar (maar kan worden verlengd) en helpt de bezitter van de wagen als er een technisch mankement is. De Mo biliteitsgarantie geldt landelijk. Wie voortaan een hypotheek af sluit bij Hypotheek Service in Mid delburg krijgt gratis en voor niks een verhuisbus als toetje. Volgens de heer Simon van Hypotheek Service is deze geste een noodza kelijk kwaad omdat de reclame borden langs de A 58 moeten worden verwijderd. De bus - een verhoogde Ford Transit - fungeert nu als rijdend reclamebord, legt de hypotheekverstrekker uit. Tendentieus en denigrerend. Zo noemen de ambachtelijke ijsbe- reiders de conclusie van een in het Algemeen Dagblad gepubli ceerd eigen onderzoek naar smaak en kwaliteit van met name Italiaans ijs. Voor een aantal ijssa- lons was het resultaat vernieti gend. „We hebben in de loop der jaren een uitstekende reputatie opgebouwd", stellen de ijsberei- ders vast. „En uit het AD-artikel lijkt het er op alsof de consument steeds door het oog van de naald kruipt". De overkoepelende orga nisatie van ijssalons stelt een groot aantal vraagtekens bij het onderzoek. „Het artikel geeft geen enkele feitelijke informatie over de wijze waarop de beoordeling tot stand is gekomen". Uitzendbureau Job Support in Roosendaal is begonnen met een spaaractie, de Vakantie Jobbers. Het systeem werkt net als air mi- les. Voor elk gewerkt uur krijgt de uitzendkracht een zogenaamde 'jobber' bijgeschreven. Op die manier kunnen mensen geld spa ren. Het systeem is niet alleen voor vaste mensen van Job Sup port, ook vakantiekrachten kun nen sparen- Frisdrank maken van kraanwa ter? Dat kan. Bij Minet aan de Se- geerstraat in Middelburg wordt sinds kort een Soda Club appa raat aangeboden waarmee kool zuurhoudend water kan worden gemaakt. Daardoor behoort een glaasje prik met een behoorlijke keuze aan smaak - van bronwater tot vruchtenlimonade toe - tot de mogelijkheden. Medewerkster Francisca Boen en T. Otto. FOTO: FOTO VERSCHOORE Stof, warmte en luchtvochtig heid zijn de grootste vijanden van archiefstukken. Schim mels en insecten zijn namelijk gek op papier en andere dra gers van cultureel erfgoed. De Valk: „Dit is nu al het tweede jaar dat ik geen vuiltje in de depotlucht vind. Hier in Vlis singen heerst de ideale toe stand voor archiefmateriaal van papier, leer en perka ment". Dat komt doordat het depot gebouw relatief nieuw is (1991), de klimaatinstallatie optimaal werkt en er ook re gelmatig schoonmaakacties worden gehouden. Instellingen in Zeeland die hun archiefdepots willen laten controleren, kunnen gebruik maken van de service die het Rijksarchief in Zeeland op dit gebied verleent. Marijn de Valk: „Vast onderdeel van zo'n controle is het meten van het luchtkiemgetal. Dat is een norm voor de kwa liteit van de lucht in het depot. Ook kunnen er veegmonsters genomen worden van objec ten, om de individuele schim mels te isoleren en ze op te kweken in een broedstoof. Op deze manier kan bekeken wor den of de gesignaleerde schimmels actief zijn. In dat geval moeten er snel maatre gelen genomen worden". In Vlissingen was De Valk snel klaar: de depotlucht daar heeft een kiemgetal van 0, wat zeer uitzonderlijk is. 0 Veel belangstelling voor ambachtelijke werkzaamheden op het Geereplein. Het vier sterren A-toernooi van De Schelde wordt dit jaar voor de negende keer gehou den. leder jaar maken sporters van naam hun opwachting op de banen van de tennisclub. „Zo hebben we Richard Kraji- cek al een keer hier gehad", vertelt toernooileider Harry Mooibroek. „Die zal dit jaar niet komen maar we verwachten wel an dere spelers uit de Nederland se subtop". Hoewel de lijst met deelnemers nog niet be kend is heeft Mooibroek wel al toezeggingen van Hanneke Ketelaars, vierde op de dames ranglijst, en Marcel Reuter, zesde bij de heren. De nieuwe hoofdsponsor heeft een contract getekend waarmee de naam ING Bank voor drie jaar aan het tennis toernooi is verbonden. „We hebben een tijd met de tennis club en sponsor Schipper Ac countants rond de tafel geze ten", vertelt Gerrie Huis in 't Veld van de ING Bank. „We willen proberen om het toer nooi een eigen gezicht te ge ven. Hopelijk gaan onze rela ties het toernooi ook waarde ren en kunnen we de lijst met sponsors in de toekomst mis schien uit gaan breiden". ook de muziek erbij. Ik had Berdien Stenberg nog nooit in het echt gezien, maar ze doet het echt hartstikke leuk". De mevrouw is al over de brade rie geweest. Twee flinke tas sen rusten naast haar stoel op de grond. „Ja, ik ben ge slaagd: een paar schoenen voor mezelf, een tafelkleed voor mijn dochter en snoep en een petje met Donald Duck voor mijn kleinzoon", somt ze haar koopjes op. „En voor mijn man een zonnebril, voor vaderdag. Die was kapot, weet je". Het Damplein staat in het te ken van de popmuziek. Ook hier is het druk, met voorna melijk jongeren. „Ik ben blij dat er eindelijk eens iets ge beurt", vertelt de achttienjari ge Sacha. „Het optreden van Hans Dulffer vond ik het leukst. Jezus, wat kan die man spelen. Ik speel ook saxofoon, maar dan op een heel ander niveau. Leuk dat die hier zo maar gratis optreedt". Op de braderie zelf is ze niet ge weest. „Maar ik vind het wel leuker dan andere jaren". Ook de Stichting Evenemen ten Middelburg (SEM) is te vreden met het verloop van het braderie en podium festi val. Arend de Jonge van de SEM: „Er zijn dit jaar honderd duizend bezoekers geweest op de Middelburgse braderie. Dat is geen record, maar in ieder geval veel meer dan vorig jaar. We zijn dan ook erg blij dat we weer een stijgende lijn kunnen laten zien. Bezoekers vonden het in ieder geval heel erg leuk. En als ik afga op wat ik van ondernemers heb ge hoord de afgelopen dagen, is iedereen dik tevreden. Dan heb ik het trouwens niet over omzetten, maar wat echt op valt is dat iedereen er weer zin in heeft. Er dreigde een soort braderiemoeheid te ontstaan de afgelopen jaren en die heb ben we nu echt overwonnen". De Jonge verwacht ook vol gend jaar weer een podium festival aan de braderie te kunnen koppelen. „We heb ben natuurlijk nu nog niet geëvalueerd, maar als ik de reacties om me heen zo een beetje peil, gaan we het vol gend jaar zeker weer op deze manier doen. Mits financieel haalbaar natuurlijk". 0 hl eerlijk luisteren naar klassieke muziek op de Markt. 0 Het kinderprogramma met optredens van Muis en Leeuw (fo to) en VOF De Kunst op het Damplein trok veel bezoekers. FO TO'S ANDA VAN RIET De braderie zag er dit jaar an ders uit dan voorgaande ja ren. Door de introductie van het podiumfestival lag het zwaartepunt van de drie Mid delburgse dagen niet meer uitsluitend op het marktge- deelte. De vier door de stad opgestelde podia wisten zelfs op vrijdagmiddag, de van oudsher minst druk bezochte middag tijdens de braderie, veel mensen te trekken. De vier podia waren ingedeeld op muzieksoort: klassieke muziek op de Markt, popmuziek op het Damplein, jazz op het Koorkerkplein en muziek en dans op de Pottenmarkt. „Ik vind 't stikgezellig", zegt een oudere mevrouw tijdens het concert van Berdien Sten- berg, vrijdagmiddag op het klassieke podium op de Markt. „Niet alleen de braderie, maar 0 Angelique Suikerbuik (De Schelde), Frank Versluis (De Schel de), Gerrie Huis in 't Veld (ING Bank), Bob Kats (De Schelde), Corry van de Wege (De Schelde), Maurice Buijs (Schipper Ac countants), Harry Mooibroek (De Schelde) en Loes Becker (De Schelde). FOTO ANDA VAN RIET moest vullen en op moest stu ren naar de inkooporganisatie van de deelnemende fotospe ciaalzaken. „Daar worden de prijswinnaars getrokken", ver telt Foto Verschoore-mede- werkster Francisca Boen. Verschoore is één van de foto zaken die meedoet aan de ac tie, waarbij door heel Neder land honderden mensen een jaar lang gratis fotograferen kunnen winnen. De actie loopt overigens nog tot 24 juli. Hij kreeg na aankoop van zijn toestel een kaartje dat hij in

de Faam | 1997 | | pagina 11