Fietser knoeit met groot onderhoud Gezocht: tandartsassistente Ruth Jacott Start American dream in Arnemuiden Frans en Marianne bedanken Radio Noordzee (foed bededen! Unieke musical met Liesbeth List TV Noordzee komt dichterbij Als het aanbod van gediplomeerde tan dartsassistenten niet stijgt zullen tandart sen problemen onder vinden bij de uitoefe ning van hun vak. Dat zeggen Zeeuwse tan dartsen en de christe lijke instelling voor middelbaar beroeps onderwijs Ter Welle uit Goes. Er is nu al een tekort aan tan dartsassistenten en dat tekort wordt - ge zien het aantal aan meldingen dat Ter Welle dit jaar binnen kreeg - alleen maar nijpender. Een advertentie in FAAM/ VLISSINGER Praktisch iedere autobezitter laat ten minste een keer per jaar, vaak gelijktijdig met de ver plichte APK-keuring, een grote onderhouds beurt aan zijn auto uitvoeren. Maar met de pe riodieke onderhoudsbeurt van de fiets is het droevig gesteld. Dat gaat ten koste van de ver keersveiligheid. Controlepunten Kroonprins van de Volendamse pop 'Ik wil lol hebben in de dingen die ik doe' GILERA Tweewielercentrum Zeeland 22 FAAM/VLISSINGER Woensdag 11 juni 1997 De tandartsassistent is vaak de spil van het bedrijf. De as sistent zorgt voor de adminis tratie, het assisteren aan de stoel, het bijhouden van af spraken, patiëntenadvisering, baliewerk en preventie. De opleiding tot tandartsassis tent duurt drie jaar. Havo-ge- diplomeerden kunnen de school een jaar eerder afron den. De opleiding heeft een theore tische ondergrond, maar is zeer sterk praktijkgericht. Tij dens de opleiding verwerven de leerlingen vaardigheden die zij direct in de praktijk kun nen toepassen. Zij leren om gaan met cliënten, de theorie en praktijk van het assisteren aan de stoel en kennis van en omgaan met instrumenten en materialen. De kans op een baan is wegens het tekort zeer groot. Bij Scholengemeenschap Ter Welle is 14 juni van 10 tot 11.30 uur een open 'dag ter promotie van de opleiding voor tandartsassistenten. Meer informatie is verkrijg baar bij Ter Welle: 0113 - 22 11 44 (D. Schroevers). De Zeeuwse tandartsen krijgen problemen met het uitoefe nen van hun vak als er niet snel meer gediplomeerde tandarts assistenten komen. Kennismaken met de Ame rikaanse droom. Dat kan van 12 tot en met 28 juni bij Morgana De Schipper in Arnemuiden, wanneer daar een verkoopexpositie van authentieke Ameri kaanse slaapkamers staat opgesteld. Deze Amerikaanse slaapka mers worden normaal gespro ken niet naar Nederland geïm porteerd. H. de Schipper van Morgana de Schipper: „Tij dens een studiereis door Amerika merkten we dat er veel verschil is tussen de Amerikaanse en Europese slaapcultuur. In Amerika wordt veel zorg besteed aan het interieur van de slaapka mer. Je zou misschien een slaapkamer met veel glitter en glamour verwachten, maar het tegendeel is waar. Qua design is er juist sprake van veel romantische, negen tiende eeuwse invloeden. Als in het originele Amerika, zoals je dat in de zuidelijke staten nog tegenkomt. Dat was een periode waarin fraaie staaltjes van meubel werk zijn ontstaan, die ook hier weer aan populariteit winnen. Denk bijvoorbeeld aan de bekende Shakerstijl, die uitmunt door degelijkheid en soberheid". De meeste fietsers beschou wen hun tweewieler als een gebruiksartikel. Hoogst nood zakelijke reparaties, zoals een kapotte rem of een storing aan de verlichting worden tot het laatste moment uitgesteld. Adjunct directeur Theo Hend riks van Halfords: "Moderne kwaliteitsfietsen vragen min der frequent onderhoud. Wij weten uit onderzoek dat de fietsconsument ongeveer 80% van alle fietsreparaties zelf uit voert. Hij kan ook bijna ieder klusje aan zijn fiets zelf doen. Daar zijn de gereedschappen en de fietsonderdelen op afge stemd. Waar het om gaat is dat de fietsconsument die klusjes vaak niet op tijd van tevoren doet. Soms blijft hij bijvoorbeeld doorkarren met een losgetrilde dynamo. Nog afgezien van het feit dat in het donker de fietsverlichting dan niet brandt en de fietser dus een bekeuring riskeert, schiet onherroepelijk een keer de dy namo tussen de spaken. Dat kan goed aflopen met alleen schade aan de fiets. Er kan ook een verkeersongeluk uit voortkomen, waarbij deze fiet ser en andere weggebruikers ernstig letsel oplopen. Preven tief fietsonderhoud verlengt de levensduur van de fiets en voorkomt ongelukken." De overheid legt die verant woordelijkheid bij de fietser zelf als verkeersdeelnemer en past geen preventieve contro le toe. In Nederland verkeert een fietser ten opzichte van een automobilist als verkeers deelnemer zelfs in een be voorrechte positie. Bij een ver keersongeluk tussen een auto en een fiets, moet de autorij der altijd zijn onschuld bewij zen. Het is hoog tijd dat iedere fietser via preventief onder houd zelf zorgt voor een veili ge fiets. Als de fietser het zelf niet kan, ga dan naar de fiets- vakman. 1. Controleer ieder kwartaal met een steek-, ring- en inbussleutel of alle bouten en moeren nog goed vast zitten. Belangrijke contro lepunten zijn de beide asmoe- ren van het voor- en achter wiel, de moeren onder het zadel, de stuurpen en rem- blokjes. Alle moertjes van het voor- en achterspatbord. Niets is zo hinderlijk als een ramme lend spatbord. Op den duur beschadigt een los spatbord de buitenband. Zorg ook dat de dynamo in de juiste positie vast zit. Contro leer de bevestigingspunten van de fietsstandaard, de rem- handels en de pedalen. 2. Wettelijk verplicht is een deugdelijke fietsbel, een retro- reflector op de bagagedrager of onder het zadel en reflecto ren op de pedalen. Vernieuw beschadigde onderdelen. Ge hoord en gezien worden is de eerste gouden regel voor fietsveiligheid. 3. Kijk of in het loopvlak van de banden scherpe steentjes zitten. Peuter ze eruit voordat ze lekkage veroorzaken. Con- ketting heeft u een ketting pons nodig. De fietsketting trekt stof en zand aan en moet regelmatig worden gereinigd en ingevet. Met een kettingspoelbakje - gevuld met kettingreiniger- vloeistof - borstelen vijf rond draaiende borsteltjes het weg- vuil tussen de schalmen van daan. Leg een paar oude kran ten onder de fiets om de drup pels op te vangen. Gebruik voor het invetten van de ket ting geen motorolie want dat trekt juist stof aan. Bij de rij wielhandel is speciale ketting olie of siliconenspray verkrijg baar. 5. Controleer of de remmen goed staan afgesteld. Trommelremmen hebben een stelbus die u kunt indraaien (losser) of uitdraaien (strak ker). Velgremmen hebben een borgmoertje met een stelnip- pel waarmee u de remblokjes dichter naar de velg toe draait. Vervang remblokjes altijd per dynamo in ieder geval okay. Kijk daarna of het lampje ka pot is. De derde oorzaak is corrosie. Stroomdraad bij kop lamp, dynamo of achterlicht opnieuw blank maken en weer vastzetten. U moet ook de contactpunten in het lamphuis met een schuurpapiertje schoon maken. Doet het licht het nu nog niet dan moet u gaan zoeken naar een draadbreuk of massasto ring. De draad kan door het trillen, doorschuren. Dat lost u op met een stukje tape of een nieuwe stroomdraad. Een massastoring komt vaak voor bij het achterlicht omdat de band voortdurend vuil en re gen tegen met massaboutje slaat waarmee het lamphuis vast zit op het spatbord. Maak het geheel grondig- roestvrij. Als u bij het vastzetten nu een veerring en een messing rin getje gebruikt, voorkomt u herhaling. troleer de bandenspanning. Zachte banden slijten sneller en u moet zwaarder trappen. Pomp de band zo hard op dat u met de duim nog net 'iets' kunt indrukken. Handige hulpen voor het repa reren van banden zijn de ban denknecht en vorkuitzetter. De bandènknecht is een kunststof hefboom waarmee de buiten band zonder beschadigingen moeiteloos in de velg wordt getrokken. Met een vorkuitzet ter kunt u een buitenband ach ter verwisselen terwijl de ket ting en kabels blijven zitten. Dat spaart veel tijd. 4. Controleer iedere maand de spanning van de ketting. U moet de ketting in het midden 1,5 centimeter heen en weer kunnen bewegen. Als de ket ting te slap staat, draait u de asmoeren los en de ketting spanners om en om een kwartslag aan. Zo blijft het achterwiel precies in het mid den. Voor het inkorten van de set en zorg dat ze de velgrand helemaal raken. Een remkabel die rafelt moet u tijdig vernieuwen, anders breekt hij onderweg. 6. Controleer uw fietsverlich ting. Soms is een storing niet makkelijk te vinden. Als een van beide lichten brandt is de 311310 JANTJE SMITH JANTJE SMIT schreef op 7 april jongstleden muziekgeschiedenis. De elfjarige Volendammer kwam met zijn debuutsingle Ik Zing Dit Lied Voor Jou Alleen van niets op nummer één in de Top Veertig bin nen, iets wat in Nederland voor heen alleen The Beatles en Procol Harum lukte. BZN's JAN KEIZER is een van de mensen die het team achter Jantje Smit vormen. Hij draait al zo'n dertig jaar mee in de muziekwe reld, maar is duidelijk onder de indruk van het plotselinge succes van de kleine Volendammer. Een succes dat startte met het ontroe rende duet Mama dat Jantje met BZN's Carola zong. "Het is onge looflijk wat er op dit moment alle maal gebeurt," zegt de BZN-zan- ger. 'Jantje is een doodgewone jon gen die van voetballen houdt. Eigenlijk heeft hij het zingen ook altijd als een spel gezien, maar hij staat nu toch tussen The Beatles en Procol Harum in. Hij heeft hiermee meer bereikt dan wie dan ook in dit dorp. Zie hem maar als de kroonprins van de Volendamse pop." Waar dit megasucces aan te danken is, weet Jan Keizer niet precies. "We denken dat het vooral zijn bijzondere stem is," zegt hij. "Dat is het allerbelangrijkste. De eerste keer dat ik Jantje hoorde zingen in het koor van meester Beumer, een bekend koorleraar in Volendam, vond ik meteen dat hij een fantastische stem had." Geheel onverwacht liepen Marianne Weber en Frans Bauer onlangs binnen bij Radio Noordzee Nationaal om de medewerkers van het station een taart aan te bieden. Ze wilden het team van Noordzee daarmee bedanken voor de steun die ze al jaren krijgen. Volgens Frans en Marianne is het succes van hun single De Regenboog behalve aan de kwaliteit van het liedje vrij wel geheel te danken aan de airplay van Radio Noordzee. De twee blij ven overigens record na record bre ken. Hun album met duetten werd drie keer platina (300.000 bestelde exemplaren) in de voorverkoop en is daarmee goed voor een vermel ding in het Guinness Book Of Records. Liesbeth List is bepaald geen musicalfan. Maar ze schittert in Eindeloos als Jenny, de hippiemoeder die het verleden niet kan loslaten en die haar dochter Pearl noemde naar haar favoriete band uit vervlogen tijden. Eindeloos is een uniek muziekspektakel over de dromerige jaren zeventig en de keiharde jaren negentig. Liesbeth List: "Eigenlijk hou ik helemaal niet van musicals. Maar toen ik werd benaderd voor Eindeloos dacht ik al snel: dit is wat anders. Muziek van Rob Hauser, regie van Dick Hauser. Dat wordt geen zoetsappige musical waar ik niet van hou, maar muzikaal totaaltheater." Na de opzet van het verhaal te hebben gelezen, werd Liesbeth List nog enthousiaster. "De musical speelt niet in het verleden, maar geeft juist een goed beeld van deze tijd. Het leuke van deze rol is dat ik totaal iemand anders kan zijn. Je ziet niet Liesbeth List op het toneel, maar een dronken sloerie." Liesbeth List in de musical Eindeloos. Erotisch, onstuimig, gevoelig en privé zelfs een beetje verlegen: dat is Ruth Jacott, zo staat ze op het podium en zo klinkt haar nieuwe cd Hartslag die binnen een week goud was. Hartslag is een typische Ruth Jacott-cd, die in het ver lengde ligt van Hou Me Vast en Geheimen. Onlangs deed de zangeres het laat ste optreden van de concert tour 1996/1997. Tijd om weer eens flink te gaan schnabbelen? Ruth Jacott: "Paul de Leeuw heeft me ooit de bijnaam Ruth de schnabbel... gegeven. Maar verge leken bij sommige andere Nederlandse artiesten valt het reuze mee. Je kunt met schnabbe len een hoop geld verdienen. Er is een tijd geweest dat ik amper de huur kon betalen, dus dan moet je dat soort dingen wel doen. Nu hoeft dat niet meer. Ik wil lol hebben in de dingen die ik doe, dat is een absolute voorwaarde!" TV NOORDZEE, het televisiesta tion waarop binnenkort dage lijks onze eigen sterren te zien en te horen zullen zijn, komt steeds dichterbij. Het Commissariaat voor de Media heeft TV Noordzee een formele uitzendlicentie verstrekt, en het station is druk aan het onder handelen met kabelexploitanten om de doorgifte te regelen. Het managementteam van TV Noordzee is inmiddels geïnstal leerd. Het bestaat uit zeer erva ren krachten op tv-gebied: Marianne Hensen, Hoofd Productie en Guus Jansen jr.. Hoofd Programma. Lied Voor Jou Alleen van Jantje Smit kwam van niets op nummer één binnen in de Top Veertig. Het gelijknamige album, dat nu in de winkel ligt, gaat zeker ook hoge ogen gooien. Het Volendamse zangertje laat horen dat hij niet alleen een zangtalent, maar ook een talenwondertje is. Het Italiaans, Frans en Engels gaan hem net zo gemakkelijk af als het Nederlands. Woorden schieten te kort om het megasucces van Frans Bauer en Ma rianne Weber M te omschrijven. Zo werden van hun album in de voorverkoop 300.000 exemplaren verkocht. Na beluistering van de veertien num mers van de cd kunnen we maar één conclusie trekken: ze hebben allemaal hitpotentie. De prachtige arrangementen in combinatie met de spatzuivere zang van Frans en Marianne maken van deze cd een must voor iedereen die van het betere Nederlandstalige repertoi re houdt. Candy Dul- fer, ambas sadrice van de saxofoon, levert met For The Love Of You weer een fantastisch schijfje af. De songs, die zich in het schemerge bied tussen jazz, funk en soul bevinden, zijn stuk voor stuk een streling voor het oor. Op de cd zijn maar een paar echte uptempo nummers te vinden. De rustige songs, zoals Girls Should Stick Together (met zang van Trijntje Oosterhuis) staan echter als een huis. De nieuwe robuuste enduro scooter. Een echte vriend door dik en dun. Een oerde gelijk frame, de twee schijf remmen en de exclusieve voorvork geven je een super betrouwbaar gevoel. Dealer: Via het "All-Ride" plan vanaf 100,- per maand. Molenberg 63 Middelburg Tel. 0118-633399 Westdijkstraat 45-47 Arnemuiden Tel. 0118-601697

de Faam | 1997 | | pagina 22