Provincie Zeeland Zeeland natuurmaand GORTER Studie amateurdans iOfficiële Mededelingen Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Jeugdzorg Milieu Beschikking wijzigen vergunning Stouten te Serooskerke Bodemverontreiniging Grenadierweg 1 t/m 7-A en Kuipersweg 9 t/m 25-B Middelburg Grondwater onttrekkingen Vorige week, op de laatste dag van mei, is de Zeeland natuurmaand begonnen. De hele maand juni staat bol van de activiteiten die op de een of andere manier met de natuur van doen hebben. Startnotitie MER storten boorspecie in Westerschelde GEBAKKEN KIP IN KETJAPSAUS VERSE KIP-KARBONADES VERSE KALKOENFILETS FRISSE SCHARRELSALADE VERS GEGRILDE KIPKLUIFJES 7,49 4,99 7,99 2,99 7,98 Vaste lage prijs Kilo dubbele kipfilets voor slechts 15,99 Caravancentrum 1 Caravancentrum GORTER VOF De kast. Woensdag 4 juni 1997 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Maandag 16 juni organiseert de Stichting volksgezondheid, maat schappelijke ontwikkeling en cul tuur (VMC Zeeland) een studie ochtend over amateurdans. Het doel van de bijeenkomst is meer inzicht te krijgen in de vraag naar coördinatie en ondersteuning in de Zeeuwse wereld van de amateurdansers. Nu zijn dans scholen, verenigingen en clubs die zich met deze vorm van cul tuur bezighouden op zichzelf aan gewezen, want er is geen instan tie die zich op provinciaal niveau inzet voor de behartiging van de amateurdansbelangen. Op het ogenblik is nog niet bekend waar de bijeenkomst wordt gehouden. Gedacht wordt aan een locatie in Middelburg. De voorlopige aanvangs- en sluitings tijd zijn bepaald op tien uur en half twee. Behalve de stichting VMC Zeeland is initiatiefneemster studente kunstmanagement Yolanda van der Heijden aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. ledereen die iets van doen heeft met moderne dans, klassiek bal let, jazzdans, dansexpressie, volksdans of welke andere dans vorm ook, is van harte welkom op de studiemorgen. Aanmeldingen worden inge wacht bij de Stichting VMC Zeeland, sector cultuur, post bus 407, 4330 AK Middel burg. Telefonische aanmel ding kan ook bij de stichting: 0118-634880, vragen naar Yolanda van der Heijden of Anika Pijpers. Aanmelders krijgen zo vlug moge lijk nadere informatie over de exacte plaats van de studiebijeen komst. Op provinciaal niveau wordt gewerkt aan een regiovisie voor de jeugdzorg in Zeeland. Een groot aantal instanties en personen wordt gevraagd daarvoor bouwstenen te leve ren. Opdat daarbij geen spraakverwarring ontstaat, is een aantal begrippen en uit gangspunten nader geformu leerd. Zodoende kan iedereen weten dat een jeugdige een persoon is jon ger dan achttien jaar. Onder jeugdzorg vallen de hulp verlening, de bescherming en de geestelijke gezondheidszorg voor jongeren tot achttien jaar. Wie niet weet wat onder jeugdbe scherming wordt verstaan, kan zijn hart ophalen aan deze formu lering: "het geheel van activiteiten op zowel civiel- als strafrechtelijk gebied vanuit de overheid, gericht op situaties waarin het fundamen tele recht van het kind op een gezonde en evenwichtige ontwik keling en uitgroei naar zelfstandig heid bedreigd wordt en ouders/verzorgers c.q. de voor zieningen en de zorgsector, niet voldoende "middelen" beschik baar hebben om deze bedreigin gen ongedaan te maken of te voorkomen". Kortweg komt dat erop neer dat naar Nederlands recht kan worden ingegrepen als kinderen en tieners in de knel drei gen te komen. Belangrijk is dat de eerste verant woordelijkheid voor jeugdigen ligt bij de ouder(s) en bij hen die afge leid verantwoordelijkheid hebben gekregen. Daarbij kan zowel wor den gedacht aan voogden, als aan onderwijzend personeel, trai ners van sportverenigingen en lei ders van allerlei andere clubs, waarvan jongeren lid kunnen zijn. De begrippenlijst is verkrijgbaar bij het informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de vergunning Wet milieu beheer van de heer H.C. Stouten te Serooskerke gewijzigd. De reden hiervoor is dat het ge wenst is om voorschriften met betrekking tot de verkeersaan- trekkende werking van de inrich ting op te nemen. Hiertoe zijn de geluidvoorschriften aangevuld. De beschikking ligt van 5 juni tot en met 16 juli 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp beschikking, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-beschikking en be langhebbenden aan wie redelijker wijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerp-beschik king kunnen tot en met 17 juli 1997 tegen de beschikking be roep instellen bij de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt op 18 juli 1997 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bo demverontreiniging op de locatie Grenadierweg 1 t/m 7-A en Kui persweg 9 t/m 25-B te Middel burg ernstig is. De beschikking ligt, met de overi ge stukken, van 4 juni tot en met 16 juli 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en in het gemeente huis Middelburg, werkdagen van 8-12 en 13-17 uur en (na tele fonische afspraak 0118-675000 tst. 241) op donderdagavond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 16 juli 1997 een bezwaar schrift tegen de beschikking indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten hebben een vergunning Grondwaterwet met voorschriften ter bescherming van bij het grondwaterbeheer betrok ken belangen verleend voor het onttrekken van grondwater aan 1. J. den Hamer, Lageweg 1, Axel Nieuws Alle evenementen zijn ver gaard in een informatiekrant die gratis verkrijgbaar is bij de organisatie van Zeeland Natuurmaand, postbus 292, 4330 AG Middelburg, tel. 0118-659979. De krant biedt de gegevens zowel in het Nederlands als in het Duits. Behalve allerlei achtergrondinfor matie, zoals over de diversiteit in het Zeeuwse landschap, wordt van dag tot dag gemeld wat waar te doen is. Bij elke activiteit iS: bovendien vermeld of die gratis is of dat entreegeld moet worden betaald en hoeveel die dan per persoon bedraagt. In het midden van de krant is de kaart van Zeeland afgedrukt met de duingebieden, schorren en slik ken, kreken, welen, natuurgebie den, boom- en bloemdijken, wal len en vogelobservatiehutten. Ook wordt duidelijk gemaakt waar natuurwandelingen al of niet onder geleide kunnen worden gemaakt, waar uitzichtpunten zijn en waar natuurinformatie kan worden ver kregen. Aparte aandacht is er voor het project Zeeland natuurlijk tuinen. Voor Abdijnieuws is per regio een greep uit het aanbod gedaan. Schouwen-Duiveland Het verhaal van Grevelympos speelt zich zaterdagavond 7 juni af op het Kijkuitse strandje, vlakbij de boerderij Kijkuit tussen Brou wershaven en Zonnemaire. De oude zeedijk is de tribune van- A waar de amfi-theatervoorstelling met als thema de Griekse mythen en sagen kan worden bekeken, 's Morgens kan men dan al een wandeltocht van 5 kilometer heb ben afgelegd, te beginnen in Schelphoek, waarbij aangeraden wordt laarzen aan te trekken. Zondag 8 juni is er onder leiding van een natuurgids een excursie rond Slot Haamstede en in de Zeepeduinen. Van 14 tot en met 22 juni is er een kunstschouw, die op meer dan 20 plaatsen, zoals kerken en andere historische gebouwen, tui nen en ateliers, te bezoeken is. Zo'n honderd kunstenaars uit bin nen- en buitenland hebben hier voor werk ingezonden. Tijdens de natuurmaand is Dreischor bloe- mendorp met als hoogtepunten tuinenbezichtiging op 14 en 15 juni, keuring van plantjes op 20 juni en muzikale activiteiten op 20, 21 en 28 juni. De kerk, zo cen traal in het ringdorp, is met bloe men versierd en kan van maandag tot en met zaterdag tussen elf en vijf uur worden bezichtigd. Andere evenementen zijn onder meer een nachtegalenexcursie in Westerschouwen en een Vikingen- tocht in Burgh-Haamstede. Vanuit Bruinisse staan natuurtochten naar de Veermansplaat op het programma. Tholen In Sint Annaland wordt een aantal malen een natte-laarzentocht georganiseerd. Ook zijn er enkele excursies naar het Volkerak, waar bij overigens ook wordt aangera den de laarzen mee te nemen. Zaterdag 14 juni is er bovendien de vijftiende Thoolse fietsdag, die tussen tien en vier uur zijn beslag krijgt. Bevelanden Kinderen vanaf 6 jaar kunnen op de Hollandsche Hoeve in Goes op reis met de natuurlijk-ontdekken- koffer. De ontdekkingsreis is onder meer zaterdag 7 juni en begint om 11.00 uur. Dp ouders kunnen een half uur later onder leiding van een gids eveneens op pad. Zij moeten evenwel de koffer ontberen. Diezelfde dag is in het informatie centrum van De Schaapskooi in Nisse een presentatie van Zeeuwse producten en in Waarde wordt een natte-laarzentocht op het schor georganiseerd. Vanaf Kamperland wordt op ver schillende dagen een zeiltocht op het Veerse Meer ondernomen. De Stoomtrein Goes-Borsele is ook actief tijdens Zeeland natuur maand en wie liever door letterlij ke paardenkracht wordt ver plaatst, melde zich te Nisse voor een huifkarrit door de Zak van Zuid-Beveland. Zaterdag 14 juni is er een excur sie door de Yerseke Moer. Startpunt is het werkschuurtje aan de Reeweg in Vlake. De zaterdag daarna kan langs de Ooster- en de Westerschelde worden ge fietst. De tocht duurt zo'n ander half uur. Vanaf Wissenkerke worden enkele excursies naar de inlagen van Noord-Beveland ondernomen. Walcheren In Domburg wordt een tweedaag se workshop tuinarchitectuur gehouden onder leiding van tuinar chitect Arend Jan van der Horst en in Oostkapelle kan men met de rugzak op pad. Woensdag 11 juni is in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle een roofvo gelshow en vanuit Veere zijn op verschillende dagen excursies naar de Haringvreter. Dinsdag 17 juni is er een zomer avondwandeling in het waterwin gebied Oranjezon. Onder de titel Landgoederen in de Manteling valt een diapresentatie met aanslui tend een wandeling. In Oostkapelle wordt ook al re creërend geleerd: er is een work shop tekenen en schilderen. De objecten waarom het gaat zijn bloemen en dieren. Speciaal voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar is er een beestenboelmiddag in Oostkapel le op woensdag 18 juni. Zeeuwsch-Vlaanderen Zaterdag 7 juni wordt in Oost burg/Aardenburg een krekenfiets tocht van 25 kilometer gehouden. Zondag 8 juni is het schaap- scheerdersfeest in Clinge. Woensdag 11 juni kan men de lucht in: er is een zweefvliegexcur- sie in de buurt van de Axelse Watertoren. Vrijdag 13 juni is er een wallenwandeling in Sluis en in Retranchement kan donderdag 19 juni op kruidenzoektocht worden gegaan. Vanaf Paal wordt zondag 15 juni een zeiltocht met een hoogaars gehouden, inlcusief een natuurex- cursie naar het Land van Saeftinghe. Een Stroopielekkerfietstocht - in het Duits een Schmecklecker Fahrradtour - van om en nabij 30 kilometer kan vanuit Zaamslag verreden worden op zaterdag 21 juni en de zaterdag daarna kan vanuit Kloosterzande langs land schapsprojecten worden gefietst. 2. H.K.A. van Damme, Axelse- straat 3, Koewacht 3. World-Bulbs b.v.b.a., Koe wachtsteenweg 5, 9180 Moerbeke-Waas, België 4: G.F.P.M. Michielsen, Statenboomweg 4, Clinge 5. J.A.L. de Koster, Staals- weg 3, Lewedorp 6. H.L. Vermue, Lange Noord- weg 5, 's-Heerenhoek 7. J. Kloosterman, Vlaamse- weg 8, Lewedorp 8. J. de Feijter, Dekkers- weg 6, Lewedorp 9. M.J. Dees, Lenshoekdijk 17, 's-Gravenpolder De beschikkingen liggen van 5 juni tot 17 juli 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en met betrekking tot de vergunningaan- vra(a)g(en), genoemd onder: 1 t/m 3 in het gemeentehuis Axel, werkdagen van 9-12 en 13-16 uur en desgevraagd (tel. 0115-568300) gedurende de openstelling op zaterdag in de Christelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Szydlowskiplein 2 te Axel. 4 in het stadskantoor Hulst, bureau Milieu, Grote Markt 21, Hulst, werkdagen van 9-12 en 13-16.30 uur en zaterdagmorgen van 9-12 uur in het politiebureau, Van der Maelstedeweg 52 te Hulst; 5 t/m 9 in het gemeentehuis Borsele, Stenevate 10, Heinkens- zand, werkdagen van 8.30-12.30 uur en donderdag van 17-20 uur. Zij die bedenkingen hebben inge bracht en belanghebbenden, die aantonen dat zij daartoe redelij kerwijs niet in staat waren, kunnen tot 17 juli 1997 beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt op 17 juli 1997 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. De nv Westerscheldetunnel i.o. te Middelburg heeft een startnotitie ingediend voor een Milieueffect- rapprotage (MER) ter verlening van de vergunningen ingevolge de Wet Milieubeheer en de Wet verontreiniging oppervlakte wateren voor het storten van boorspecie op een aantal locaties in de Westerschelde. De boorspe cie is afkomstig van boorwerk- zaamheden in verband met de aanleg van de Westerscheldetun nel tussen Ellewoutsdijk en Ter- neuzen. De in aanmerking komende start locaties zijn verspreid gelegen in het Nederlandse deel van de Westerschelde (op meer dan 5 km. van de grens van België). Er is onderscheid gemaakt tussen locaties die specifiek voor het storten van specie uit de Wester scheldetunnel zijn geselecteerd en locaties die al voor andere activiteiteiten in gebruik zijn, zoals het storten van specie van onder- houdsbaggerwerkzaamheden in diverse havens langs de Wester schelde en in de hoofdvaargeul in de Westerschelde. Voor meer informatie wordt verwezen naar de startnotitie. Ingevolge de Wet milieubeheer (WM) wordt elke startlocatie beschouwd als een aparte inrich ting. Het bevoegd gezag voor de inrichtingen in het kader van de WM is het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland. De Minister van Verkeer en Water staat is bevoegd gezag volgens de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren (WVO). Op grond van de WM dient ter voorbereiding van de besluitvorming de proce dure voor een milieu-effectrappor tage te worden gevolgd. Gedeputeerde Staten van Zeeland coördineren de voorbereiding en behandeling van het MER en de vergunningaanvragen. Voordat de vergunningaanvrager het MER opstelt, dient het be voegd gezag richtlijnen vast te stellen voor de milieu-aspecten die in het MER onderzocht moe ten worden. Conform de WM wordt iedereen de mogelijkheid tot inspraak geboden. Deze inspraak op de startnotitie is bedoeld om adviezen en reacties te ontvangen die van belang kun nen zijn bij het formuleren van de richtlijnen. De startnotitie ligt van 6 juni tot en met 3 juli 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen 9-12 en 14- 16 uur, in de bibiliotheek van Rijkswaterstaat, directie Zee land, Koestraat 30,Middelburg, werkdagen 9-12 en 13-16 uur. Gedeputeerde Staten van Zeeland beleggen een voorlichtingsavond 23 juni 1997, 19.30 uur in De Stenge, Stengeplein 1 te Hein- kenszand. Reacties op de startnotitie kun nen tot en met 3 juli 1997 door een ieder schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Nadere informatie en een exem plaar van de startnotitie kunnen verkregen worden via tel.nr. 0118-631769 of 0118-686404. Kant-en-klaar gerecht, 500 gram Zonder vel - zonder rugbeen, 500 gram Van de beste kwaliteit, 500 gram Recept met aardappels en eieren, 250 gram Heerlijk knabbelwerk, kilo slechts Meer into op teletekst pagina 288 Maximaal TV-Zeeland Goes, Gasthuisstraat 16, Etten-Leur Tel. 0113-227414 (ook op ma geop.) Roosendaal Terneuzen, Winkelcentrum Steenen Beer, Breda (2) Havenstraat 18, Oosterhout Tel. 0115-614360 Zundert Middelburg, Langeviele 3, Bergen op Zoom Tel. 0118-650560 4 Verkoop - Verhuur - Onderhoud - Schadereparatie Danielsweg 2, Heinkenszand, tel. 0113-563085 fax. 0113-563989 stijlvolle ruimte van uitzonderlijk vakmanschap, karakteristieke schoonheid van stijl en van hout, gloedvolle verfijning van persoonlijke smaak. Langstraat 2-4. Arnemuiden. tel. 0118-601273 Geopend van maandag t m zaterdag en vrijdagavond

de Faam | 1997 | | pagina 7