Snel, strak en cool het wakeboard op Zomerbeurt: onbekommerd met vakantie Lekker uitwaaien Scooter al tachtig jaar jong Twee maanden grotere evenementen in Midden-Zeeland Woensdag 4 juni 1997 FAAM/VLISSINGER De ANWB en andere hulporganisaties worden elke zomer overstelpt met vakantiegangers die stranden door een defecte auto. Vaak gaat het om kleine euvels, maar soms om groot onge mak. Maar klein of groot, in alle gevallen is de vakantiepret verstoord. In de meeste gevallen had het voorkomen kunnen worden. Want maar al te vaak blijkt dat mensen die met de auto op vakantie gaan, niet eerst even bij het garagebedrijf zijn langs gegaan voor een check up van de vierwieler. Terwijl de zomerbeurt hooguit een paar tientjes kost. Cruise op Madeleine Natuurlijke parasol Lang zonnen Vlinderstichting Alleengaanden Plant van het jaar Vakantiegeldgids Zon, zee en zaligheid is het credo voor menig zo- meraanbidder. Het luie winterlijf moet weer een flinke oppepper krijgen en wordt in actie gezet bij sport en spel. Voor de echte actieve zomeraanbid- der staat de watersport nog steeds aan de top. Spannend, sensationeel en voorzien van een hele cultus kent de watersport een gala aan uitwas sen. Deze zomer zien we een absoluut nieuwe trend op het water: het wakeboarden. De mode zorgt voor het juiste image. Van alle vervoermiddelen is en blijft de auto voor de va kantie verreweg de belangrijk ste. Logisch. Met de auto ben je niet afhankelijk van derden (trein, bus en vliegtuig heb ben wel dat nadeel), je bent heerlijk mobiel (bevalt de camping niet, dan gaan we toch een stukje verder), de au to biedt een vertrouwde om geving en je kunt tenminste in ruime mate bagage meene men. Voor honderdduizend gezinnen geldt zelfs dat er een aanhangwagen, vouwwagen of caravan wordt meegeno men. Veel mensen vergeten echter dat van de auto opeens erg veel wordt verlangd. Van een auto die normaal gespro ken amper de stad uitkomt, wordt opeens verwacht dat-ie het zonder mankeren vele dui zenden kilometers uithoudt. Alsof je van een sprinter mag verwachten dat hij morgen zonder zorgen de marathon loopt. Dat mag niet. En dat geldt ook voor een auto. Toe gegeven, deze houding is nog niet eens erg vreemd. Sterker, die is vaak ingegeven door de reclame voor auto's. Tegen woordig roepen alle automer ken namelijk om het hardst dat een grote onderhouds beurt pas na 15.000 of zelfs 30.000 kilometer nodig is. Voor de meeste Nederlanders is dat hooguit één keer per jaar. Menigeen heeft die ene grote onderhoudsbeurt voor de winter of in combina tie met de APK gepland. Dat is verklaarbaar, want in de win ter wordt er veel van de auto geëist. Maar toch is een be zoek aan de garage voor een zomerbeurt geen overbodige luxe, zeker niet voor diegenen die met de zwaarbeladen wa gen op vakantie gaan naar het warme zuiden. De omstandig heden zijn vaak anders dan in Nederland. De wegen in het buitenland zijn vaak slecht (schokbrekers, remmen en uitloot controleren), het ver keer chaotisch (goede rem men zijn een absolute nood zaak), de weersomstandighe den extreem er wordt heel wat verlangd van het koelsys teem), de afstanden lang (smeerolie laten verversen) en vanzelfsprekend moeten de wisserbladen en de verlich ting tiptop in orde zijn (en ver geet ook de reservelampjes niet). Het Bovag-autobedrijf is' ex pert in het onderhoud van au to's en dus ook in de zomer beurt. De meeste Bovag-be- drijven bieden een zomer beurt aan. Deze zomerbeurt kost hooguit een paar tientjes, dus het is ook al geen aanslag op het vakantiebudget. Mocht de garagehouder twijfelen aan de deugdelijkheid van één of meerdere onderdelen, dan neemt hij met u contact op. De zandduinen bij Neeltje Jans, een van Zeelands jongste na tuurgebieden, zitten vol met leven. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap wil dat graag laten zien en houden in de maand juni elke dinsdagavond een excursie. De excur sie begint om 19 uur. Wie liever op zondag een frisse neus haalt kan dezelfde excursie meemaken vanaf 14 uur. Start punt is het naambord van de natuurorganisaties aan de Oos- terscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans. Overigens is de excursie niet alleen een leuke leerzame ontdekkingsreis, maar ook een prima gelegenheid om eens lekker uit te waaien, verzekeren de gidsen die de excursie begeleiden. Wakeboarden, overgewaaid uit Amerika. collectie en het merk Connelly voorziet zijn kledinglijn die be staat uit vestjes, petjes, shorts en shirts van boarders opdruk ken. Kleding die gedragen wordt voor, tijdens of na het wake boarden of gewoon omdat je bij de club wilt horen. Opval lend is het feit dat de sportbad- mode omhult. Bikini's en bad pakken blijven in de race maar het zijn vooral de strandpakjes, korte broek en shirt, die gretig aftrek vinden. Je trekt je shirtje niet meer uit als je het water in gaat, nee, nat en strak is veel mooier en voor de echte wake- boarder functioneler. In de tachtig jaar van zijn bestaan heeft de scooter zich andermaal verzekerd van een populaire plaats. Jong en oud maken ge bruik van het wonderkind dat ooit werd ontworpen om 'net gekleed te kunnen motorfietsen'. Is de scoot er ook een vervoermiddel dat 's winters beschermt tegen natheid, 's zomers is een verfrissend ritje voor velen een zegen - van en naar het strand - van en naar een zomers evene ment. Een tijdje is de scooter van het straatbeeld verdwenen ge weest. tegenwoordig komt hij voor in vele gedaanten en modellen. Wat trouwens op valt is dat het model a la he den feitelijk heel weinig af wijkt van de scooter uit de ja ren vijftig. De ontwerpers heb ben er weliswaar een jaren negentig sausje over weten te strooien, maar vaststaat dat de -vooral - Italiaanse ontwer pers toen een zeer verfijnd neusje voor de toekomst heb ben gehad. Lezen we in histo rische boekjes dan wordt dui delijk dat veel filmhelden de scooter gebruikten om eens effe alleen te zijn, een te zijn met de natuur. John Wayne en Charlton Heston zijn na men die genoemd worden. De scooter wordt een wonder kind genoemd, maar de twee- wieler heeft ook dat charman te sympathieke Willie Wortel gevoel; alsof elke keer weer het wiel wordt uitgevonden. Opvallend is trouwens dat er ook remakes op de markt ko men. Voor een cruise dichtbij heeft Rederij Dijkhuizen in Vlissin gen een aantrekkelijk aanbod proberen te maken. Voortaan vertrekt de Lady Madeleine el ke zondag vanuit Middelburg met een rondvaart waarbij eten, drinken, zon en water centraal staan. De boottocht begint om kwart over tien en is rond half twee afgelopen. Dijkhuizen richt zich met dit initiatief vooral op de lokale bevolking. Met een bon uit de weekbladen kost dit zondagse uitje iets minder. De tuin kan 's zomers voor ex tra koele plekjes zorgen. Bloembureau Holland geeft in dat verband de tip om het eens met palmen te proberen. Die planten worden be schouwd als echte sfeerma kers en bieden bovendien een schaduw die bij extra warme dagen heel welkom kan zijn. Als natuurlijke parasol prijst het Bloembureau de Licuala palm aan. Die palm heeft een waaiervormig blad dat zich als een harmonica ontvouwt. De Licuala palm wordt ook wel stralenpalm genoemd en hij houdt van warmte en vochtig heid. Hij houdt van een dage lijkse fikse douche en staat 's winters leuk in de huiskamer, mits de temperatuur dan niet onder de 15 graden Celcius zakt. Zonder goede bescherming is lekker lang in de zon liggen onverantwoord, zeggen des kundigen. Zonder bescher ming vreten de ultra violette stralen van de zon (en zonne banken) het menselijk afweer systeem op. Volgens de Middelburgse huidverzorgingsspecialiste Milica Lazarova heeft zij een middel in huis dat de zonaan- bidders de mogelijkheid geeft lekker lang te genieten. Het middel heet Auto-Bronzant Soleil en komt uit de zonne lijn van Guinot. Dit middel heeft als basis bestanddeel heliotropine. En dat is volgens de Middelburgse een uitste kende bescherming tegen UV- stralinn. Om mensen meer te laten ge nieten van vlinders heeft De Vlinderstichting de Grote Zo mer Vlinder actie op poten ge zet. Voor de actie zijn de mooiste vlinder plekjes van Nederland geselecteerd. Voor Zeeland zijn dat onder meer de Bevelandse bloemendij- ken. Volgens de stichting wor den met deze actie, waarbij gekozen is voor bestaande fiets- en wandelroutes, meer mensen betrokken bij het her stel en behoud van de natuur, met vlinders. ANWB en VVV geven desgewenst alle verde re informatie. Voor wie in z'n eentje op vakan tie wil en maar niet weet van de hoed en de rand kan wellicht een betere keuze maken met de Solovakantiegids. Die is speci aal gemaakt voor alleengaan den. In de gids wordt onder meer aangegeven welke reizen weinig of geen toeslag voor so- lovakantievierders heffen. De gids is te bestellen in Rijswijk (0183-443354). De Hosta heeft de titel Vaste plant van het Jaar veroverd. De plant is - aldus Plant Publi city Holland - in korte tijd zeer populair geworden. Ze heb ben vaak prachtige bladeren en vaak mooie afgewerkte bloemen. De Nederlandse naam voor deze borderplant is hart lelie, maar de plant is bekender on der zijn Latijnse naam. De hosta is in een aantal va riaties in de tuinderijen ver krijgbaar. Wie onbezorgd vakantie wil vieren doet er goed aan eerst de financiële kanten eens goed op een rijtje te zetten. De net verschenen Vakantiegeld- gids van de Postbank kan daarbij helpen. Informatie over betalen en geld opnemen in het buiten land zijn overzichtelijk weer gegeven. De gids is gratis verkrijgbaar bij de grotere postkantoren of via het gratis telefoonnummer 0800-0400. Donderdag 5 juni Zoutelande Natuurwandeling, wandeling over strand, duiden en door bossen in de omgeving van Zoutelande. Vertrek vanaf speeltuin op de dijk in Zoutelande. Zaterdag 7 juni Goes Vlooienmarkt op het Molenplein. Oostkapelle Reeën en andere zoogdieren. Een excursie door het Zeeuws Biolo gisch Museum, waarbij reen en andere zoogdieren centraal zullen staan. Vlissingen Zomerrit voor motorvoertuigen. Start Kanovijver Yerseke Natte-laarzentocht. Wandelen buiten de gebaande wegen. Start Ra dartoren van Waarde. Veere Ringrijden en sjezen rijden in het centrum. Dinsdag 10 juni Heinkenszand Zoutelande Veere Excursie door het natuurgebied Waterland Neeltje Jans. Start par keerplaats Oosterschelde-kant. Toeristenmarkt in de Langstraat. 10 juni t/m 13 juni: Avondvierdaagse, afstanden 5 en 10 kilometer. Start wijkgebouw 't Praetuus. 11 juni t/m 26 augustus Oostkapelle Roofvogelshow, excursie met bezichtiging van allerlei roofvogelsoor ten in het Zeeuws Biologisch Museum. 12 juni t/m 14 juni Middelburg Braderie in het centrum. Donderdag 12 juni Zoutelande zomeravondconcert in de Hervormde Catharinakerk. Vrijdag 13 juni Oost-Souburg Concert van Vocaal Ensemble Elancore in de Hervormde Kerk. Zaterdag 14 juni Oostkapelle Rommelmarkt bij de Saronkerk. 15 juni t/m 16 juli Vlissingen Euroworkshop, manifestatie over miniatura in Sporthal Baskenburg. Dinsdag 17 juni Heinkenszand Zoutelande Excursie door het natuurgebied Waterland Neeltje Jans. Start par keerplaats Oosterschelde-kant. Toeristenmarkt in de Langstraat. Donderdag 19 juni Zoutelande Natuurwandeling, wandeling over strand, duiden en door bossen in de omgeving van Zoutelande. Vertrek vanaf speeltuin op de dijk in Zoutelande. Vrijdag 20 juni Veere Concert van Xenakis Ensemble in de Grote Kerk. Zaterdag 21 juni Domburg Domburg Nisse Oostkapelle Oudelande Veere Veere Zoutelande Gapinge Ambachtenmarkt en ringrijden in het centrum. Optreden Boerenkapel in het centrum. Schaapsscheerdersfeest op het Dorpsplein. Tentoonstelling 'Creatie is evolutie' in het Fossielenmuseum. Parade Zeeuwse boeketten. Wandeltocht rond het Veerse Meer. Start wijkgebouw 't Praetuus. Concert van Xenakis Ensemble in de Grote Kerk. Ringrijden in de Langstraat. Ringrijden in de Dorpskern 21 juni t/m 8 juli Middelburg Festival Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen. Dinsdag 24 juni Heinkenszand Zoutelande Excursie door het natuurgebied Waterland Neeltje Jans. Start par keerplaats Oosterschelde-kant. Toeristenmarkt in de Langstraat. Donderdag 26 juni Zoutelande Zomeravondconcert in de Hervormde Catharinakerk. 26 juni t/m 30 juni Domburg Kermis. Vrijdag 27 juni Domburg Grijpskerke Veere Westkapelle Biggekerke Domburg Domburg Goes Koudekerke Middelburg Middelburg Veere Vrouwenpolder Zoutelande Gaaischieten in het centrum. Ringrijden in het centrum. Concert van het VU-0rkest in de Grote Kerk Toeristenmarkt op de Markt. Zaterdag 28 juni Ringrijden op het Kerkplein. Ringrijden in het centrum Culturele wandeling. Aanmelden bij VVV- Domburg. Vlooienmarkt op het Molenplein. Rommelmarkt op het Dorpsplein. Zomerkunstmarkt in de Torenweg. Koor- en samenzangavond in de Nieuwe Kerk. Concert door slagwerkgroep Amsterdam en Het Amsterdams Kamerkoor in de Grote Kerk. Zeeuwse dag van het Paard, Manege de Een dracht. Toeristenmarkt in de Langstraat. Dinsdag 1 juli Zoutelande Toeristenmarkt in de Langstraat. 1 juli t/m 31 juli Zoutelande Tentoonstelling De 8 Chinese schilderijen in de Catharinakerk. Woensdag 2 juli Veere Klederdrachtenshow in de Grote Kerk. Donderdag 3 juli Zoutelande Natuurwandeling, wandeling over strand, duiden en door bossen in de omgeving van Zoutelande. Vertrek vanaf speeltuin op de dijk in Zoutelande. 4 juli t/m 6 juli Vlissingen Nieuwendijk Culinair. 4 juli t/m 7 juli Westkapelle Kermis op de Markt. Zaterdag 5 juli Biggekerke Meliskerke Serooskerke Veere Vrouwenpolder Serooskerke Evenementendag, diverse activiteiten in de dorpskern. Ringrijden in de Torenstraat. Jaarmarkt in het centrum Straatorkest 01 in het centrum. Dresuurconcours bij Manege De Eendracht. Ringrijden in het centrum. 5 juli t/m 12 juli Vlissingen Straatfestival met vele optredens in de binnenstad. 5 juli t/m 17 augustus Veere Tentoonstelling van M. Pluymaekers en I. van de Linde in de Grote Kerk. Maandag 7 juli Domburg Zoutelande Opreden Brassband Apollo door centrum. Volleybaltoernooi voor de jeugd van 11 tot en met 15 jaar. Lokatie De Boshut. Dinsdag 8 juli Wissenkerke Zoutelande Tocht per huifkar over Noord-Beveland. Aanmelden bij VVV Noord- Beveland. Toeristenmarkt in de Langstraat. Woensdag 9 juli Domburg Oostkapelle Zoutelande Zoutelande Zoutelande Stratenloop. Ringrijden op camping Ons Buiten. Stratenloop in het centrum Poppenkast in de Boshut. Strandspelen. Woensdag 9 juli t/m 12 juli Vlissingen Vlissingen The Dutch Harp Festival in het Arsenaaltheater. Tentoonstelling Dutch Harp Festival in het Arsenaaltheater. Donderdag 10 juli Zoutelande Zoutelande zomeravondconcert in de Catharinakerk Volleybaltoernooi in de Boshut. 10 juli t/m 13 juli Kortgene Havendagen. Vrijdag 11 juli Domburg Culturele wandeling. Aanmelden bij VVV-Domburg. Zaterdag 12 juli Koudekerke Meliskerke Zoutelande Zoutelande Strandspelen bij strandpaviljoen Kon Tiki. Concert van Luctor et Emergo bij de kerk in de Torenstraat. Sjezenrijden in Bungalowpark 't Kustlicht. Kindertheater in de Langstraat. Maandag 14 juli Oostkapelle Zoutelande Bingo in Ontmoetingscentrum De Halve Maan. Volleybaltoernooi voor de jeugd van 11 tot en met 15 jaar in de Bos hut. Dinsdag 15 juli Wissenkerke Tocht per huifkar over Noord-Beveland. Aanmelden bij VVV Noord- Beveland. Woensdag 16 juli Baarland Heinkenszand Wissenkerke Natuurfotografie in Cursuscentrum G Achttien 88. Congres/lezing over ecologisch tuinieren in de Schaapskooi. Weekmarkt in het centrum. Donderdag 17 juli Domburg Domburg Meliskerke Middelburg Zoutelande Zoutelande Wielerronde in het centrum. Circus Bongo in Hof Domburg. Concert van Luctor et Emergo in de Muziektent. Folkloristische dag op het Abdijplein. Natuurwandeling, wandeling over strand, duiden en door bossen in de omgeving van Zoutelande. Vertrek vanaf speeltuin op de dijk in Zoutelande. Volleybaltoernooi in de Boshut. 17 juli t/m 19 juli Goes Kadefeesten. Vrijdag 18 juli Domburg Koudekerke Koudekerke Veere Culturele wandeling. Aanmelden bij VVV- Domburg. Sjezenrijden op het Dorpsplein. Puzzelrit voor fietsers en motorvoertuigen. Start caf Dorpszicht. Concert door Veere's Genoegen in de Grote'Kerk. 18 juli t/m 20 juli Middelburg Pasar Malam, Oosterse markt in het centrum. 18 juli t/m 21 juli Kortgene Kermis in het centrum 18 juli t/m 27 juli Vlissingen Kermis op het Bellamypark en Nieuwendijk. Zaterdag 19 juli Domburg Goes Grijpskerke Zoutelande Domburgsedag met ambachtenmarkt, ringrijden, muziek, dans en klederdrachtenshow in het centrum. Vlooienmarkt op het Molenplein. Sjezenrijden in het centrum. Ringrijden in de Langstraat. 19 juli t/m 22 juli Veere Open Nederlandse Zeilkampioenschappen op het Veerse Meer. Maandag 21 juli Oostkapelle Zoutelande Bingo in Ontmoetingscentrum De Halve Maan. Volleybaltoernooi voor de jeugd van 11 tot en met 15 jaar in de Bos hut. Dinsdag 22 juli Meliskerke Wissenkerke Sjezenrijden in Torenstraat en C. Jaspersestraat. Tocht per huifkar over Noord-Beveland. Aanmelden bij WV Noord- Beveland. 22 juli t/m 25 juli Goes Zeeuwse Rijwiel- en toervierdaagse. Start Sportpunt Zeeland. Woensdag 23 juli Baarland Heinkenszand Zoutelande Cursus druktechnieken in Cursuscentrum G Achttien 88. Congres/lezing over de Zak van Zuid-Beveland in de Schaapskooi. Sjezenrijden in het centrum. 23 juli t/m 24 juli Vrouwenpolder Circus Bongo. Donderdag 24 juli Vlissingen Zoutelande Zoutelande Vuurwerk bij de Koopmanshaven. Zomeravondconcert in de Catharinakerk. Volleybaltoernooi in de Boshut. Vrijdag 25 juli Domburg Wissenkerke Culturele wandeling. Aanmelden bij VW-Domburg. Beachtvolleybaltoernooi in de Voorstraat. Zaterdag 26 juli Kortgene Veere Wielerronde in het centrum Concert door Stefan Tripp in de Grote Kerk. Zondag 27 juli Zoutelande Vliegerdemonstratie aan de Boulevard. Maandag 28 juli Oostkapelle Zoutelande Bingo in Ontmoetingscentrum De Halve Maan. Volleybaltoernooi voor de jeugd van 11 tot en met 15 jaar in de Bos hut. Dinsdag 29 juli Oostkapelle Wissenkerke Optreden van Bassie en Adriaan in Sporthal De Halve Maan. Tocht per huifkar over Noord-Beveland. Aanmelden bij VW Noord- Beveland. 29 juli t/m 2 augustus Oostkapelle Badgasten Tennistoernooi in Tennispark De Kikkerput. Woensdag 30 juli Baarland Heinkenszand Kamperland Veere Zoutelande Zoutelande Goes Zoutelande Zoutelande Cursus buiten aquarellen in Cursuscentrum G Achttien 88. Congres/lezing over historische boeken uitgeven in Zeeland in de Schaapskooi. Rommelmarkt in de Nieuwstraat. Concert door Studentenorkest Melomaan in de Grote Kerk. Zeezwemloop op het strand. Beachvolleybal bij strandpaviljoen De Branding. Donderdag 31 juli Vlooienmarkt op het Molenplein. Natuurwandeling, wandeling over strand, duiden en door bossen in de omgeving van Zoutelande. Vertrek vanaf speeltuin op de dijk in Zoutelande. Volleybaltoernooi in de Boshut. Wakeboarden, afkomstig uit Californië, is een broertje van waterskieën, snowboarden en surfen Vooral onder jongeren zal deze sport razend populair Zo is de modebewuste strand- en waterbezoe ker deze zomer gekleed. worden. Vier Middelburgse jongens hebben de sport sinds kort in Zeeland geïntroduceerd en Er- nest Putter van Yeb Lifestyle uit Middelburg heeft de trend opge pikt en maakt de handel bloeiende. „De groep wakeboar- ders is nu nog klein maar let maar op het wordt een tophit deze zomer. Binnenkort organiseer ik dan ook een middag waarin alles over deze sport uitge legd en boarden en bijpassende kleding ge showd zal worden". Wakeboar den gebeurt op het wa ter, een geavanceerde plank van anderhalve meter lang zit vastgelijnd aan een snelle boot. De snelheid van de speedboot veroorzaakt een grote golf (wa ke staat voor hekgolf) en de kunst is om op het board aller lei capriolen uit te halen terwijl de lijn vastgehouden wordt. In de lucht tollend, springend, scherend en draaiend groeit de absolute kick. Meindert Sturm (17), een van de vier fanatieke wakeboarders vertelt. „We zijn begonnen op het Kanaal door Walcheren met een lijn achter ons eigen bootje. Als het niet te druk is gaan we naar het Veerse Meer en de zee maar dan moe ten er geen golven staan want die maken we liever zelf. Een video uit Californië leert ons de trucks en verder proberen we zo ver te gaan als we kunnen. Hoe zwaarder de boot, hoe ho ger de lijn, hoe groter de golf, des te spannender de sport". Met twee vinnen onder de plank moet er gestuurd worden en lukt het niet dan beland je in het water met de plank nog aan de voeten door de voetbindin gen. Natuurljk gaat de kick ge paard met de juiste uitrusting. En ook hier zijn het de bekende surfsportmerken die zorgen voor de juiste mode. „Normaal draag ik een beetje grungy wijde skatekleding maar tijdens het wakeboarden is het toch lekkerder om wat strakkere kleding aan te heb ben", vertelt Meindert Sturm. Het balletje gaat weer rollen, een nieuwe sporttrend zorgt voor flink veel inspiratie binnen de zomerbadmode. Strakke kor te shirtjes, nylon boxers met veters en vestjes van neophr- een. Snel, spannend en vooral actief. Surfmerk O'Neill introdu ceert zijn eigen 'Board Babes'-

de Faam | 1997 | | pagina 19