Muziek en sport bij Panta Rhei Intratuin helpt Gambia, natuur en harmonie Tien dagen kreeft voor een goede prijs Mattheus Hillebrand neemt afscheid van constructiebedrijf Country western café in Middelburg Dingemanse opent makelaarskantoor Boeken- en verzamelmarkt Uutgebroed Op de Middelburg se Markt is de maandagse boeken- en verzamelmarkt weer begonnen. Tot en met 20 oktober zijn in verschillende stands allerlei curio sa en boeken te koop. RUBRIEK LEZERS SCHRIJVEN Solovakantie Hosta Taxus snoeisel Vaderdag Videocamera Autobanden Personal fax Leger des Heils Woensdag 4 juni FAAM/VLISSINGER Afwisselend Intratuin Koudekerke heeft 2.750,- voor Gam bia opgehaald en twee keer 1.375 voor de harmonie Voorwaarts en de Stichting Land schapsverzorging Zeeland. Het bedrag was ge spaard bij de (her)opening van Intratuin. Geno digden werd gevraagd een geldbedrag te stor ten in plaats van een cadeau voor de onderne mers Joziasse. Vertegenwoordigers van de Harmonie en de Stichting Landschapsverzor ging waren naar Koudekerke gekomen om het geld in ontvangst te nemen. Als het aan Willem-Jan Buijs en Meindert In- derwisch van strandpaviljoen Panta Rhei ligt wordt het weer een stralende zomer op het Vlissingse Nollestrand. Het ondernemersduo heeft een breed aanbod aan sportactiviteiten en muzikale evenementen op het programma staan. Wisselbeker Opkomst Met een receptie voor zijn klanten heeft direc teur Mattheus Hillebrand vrijdag afscheid ge nomen van zijn constructiebedrijf Hillebrand. De scheidende directeur heeft de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt en de scepter overge dragen aan Cees van Belzen. Het bedrijf is net uitgebreid met een nieuwe contructiehal en de kantoorruimte is vergroot. Unplugged Vers Traditie Sloofje Specialiteitenrestaurant Ten Weijngaert in de Wijngaardstraat in Middelburg houdt van 12 tot en met 22 juni een heuse 'kreeften tien daagse'. Eigenaars Rob en Lenny Arts stellen tien dagen lang de lekkerste gerechten samen, waarin kreeft het voornaamste ingrediënt zal zijn. Hij zit al twaalf jaar in het vak en heeft nu zijn eigen makelaarskantoor geopend: Bert Dinge manse. „Ik was het beu dat bij grote kantoren het verkopen van huizen een soort dertien-in- een-dozijn klusje is geworden", vertelt Bert Dingemanse. „Daarom ben ik een klein make laarskantoor begonnen, waarbij veel tijd voor de klant wordt uitgetrokken". Kleinschalig Kerngezond Maandag 4 augustus wordt deze wekelijkse markt gehouden op het Abdijplein, in verband met de kermis die dan de Markt in beslag neemt. Donderdag 19 juni is de eerste antiek- en verzamel markt op de Vismarkt, eveneens in Middelburg. Deze wordt wekelijks her haald tot 28 augustus. Als aanvulling op de rubriek Walchers Plat het volgende. Ik heb jaren als voorman en als uitvoerder in de bouw gewerkt. Ongeveer vijfen twintig jaar geleden kreeg ik een jongen van conserva tieve huize, 'van den ouwen stempel'. Dat merkte je ge lijk aan de oude woorden die bij hem thuis nog ge bruikt werden. Ik had eens uitgelegd hoe hij iets moest doen en vroeg of hij het be grepen had.. Wat hij zei, zal ik nooit vergeten: 'Je moe nie dienke, da'k van een uul uutgebroed bin!' Kostelijk toch? Wanneer ik hem nu zie, hoor ik het hem nog zeggen. Ik probeer dit soort gedachten wanneer ze bij me opkomen meteen op papier te zetten, want an ders gaan ze verloren. L.K. van Vaardegem 't Hout 14, Westkapelle De Vereniging Vakantie Partners (VVP) heeft de Solo vakantiegids uitgebracht. De ze gids geeft een nagenoeg volledig overzicht van alle reisorganisaties en hun va kantie-mogelijkheden. Zo zijn er sportieve en avontuurlijke vakanties, maar ook rustige of juist heel creatieve reizen in te vinden. Alle vermelde organi saties hebben van de VVP het predikaat 'alleengaande vrien delijke organisatie' gekregen. Dat wil zeggen dat zij solova kantiegangers geen of weinig toeslag rekenen, dat de kwali teit van éénpersoonskamers dezelfde is als die voor meer dere personen en dat van de deelnemers aan groepsreizen tenminste veertig procent al- leengaand is. De Nederlandse planten- kwekers hebben de Hosta uit geroepen tot vaste plant van het jaar. Hosta's zijn vaste planten die in korte tijd bijzon der populair zijn geworden. Ze hebben prachtige bladeren en mooie bloemen. De plant doet het goed op schaduwrij ke plekken en is familie van de lelie. De bloeitijd varieert van juni tot in september. Intratuin Koudekerke zamelt vrijdag 6 en zaterdag 7 juni snoeisel in van de Taxus Bac- cata. In deze taxus variant zit de stof baccatine, die de basis vormt van Taxol. Deze stof is van groot belang voor de be strijding van eierstok- en borstkanker. Het Amerikaanse Nationaal Kanker Instituut noemt Taxol één van de be langrijkste ontdekkingen in de strijd tegen kanker in de laat ste tien jaar. Wie zijn Taxus snoeisel wil inleveren, moet de heester zo laat mogelijk snoeien. De meeste baccatine is te vinden in de naalden van de heester. Daarom zijn vooral takken die dunner zijn dan een halve centimeter waar het groen nog aan zit bruikbaar. Vorig jaar zamelde Intratuin tienduizend kilo fijn materiaal in. Iedere klant die snoeisel in levert krijgt een klein cadeau tje. Op vaderdag (15 juni) wordt vader eens lekker in het zon netje gezet. Opel biedt een helpende hand voor iedereen die niet weet wat vader nu graag wil krijgen. Een derde remlicht, een cassette-box, cd- opbergmapje, Opel onder houdsproducten of een minia tuur model van zijn eigen au to. Want die geëikte sokken kunnen altijd nog. Panasonic heeft vorige maand een nieuwe compacte digitale videcamera op de Ja panse markt gebracht. Deze biedt een professionele beeld en geluidskwaliteit en is door zijn compacte vormgeving ge schikt om onder alle omstan digheden eenvoudig opna men te maken. De camera past in de handpalm en kan met één hand worden be diend. De NV-DS5, zoals het type genoemd wordt, is uitge rust met een kleurenzoeker en een 3,8 inch uitklapbaar LCD- scherm. Dit najaar komt de ca mera ook op de Nederlandse markt. Deze week is het Europese Banden Veiligheidsweek. Au tomobilisten kunnen tot en met 7 juni een gratis inspectie van hun banden laten verrich ten door bandenspecialisten die aangesloten zijn bij de ve reniging Vaco (bedrijfstak or ganisatie voor de banden- en wielenbranche). Goede ban den zijn niet alleen belangrijk voor de veiligheid, ook het brandstofverbruik en het mi lieu zijn gebaat bij deugdelijke banden. De bandentest kan gedaan worden bij Kwik-Fit (Middelburg en Vlissingen), Euromaster Bandenservice (Middelburg) en Profile Tyre- center Tissink (Middelburg). De nieuwe Brother Personal Fax - 520 DT komt deze maand op de markt. Deze thermische fax is telefoon en fax inéén en heeft bovendien een ingebouwd antwoordap paraat. Het is een veelzijdig toestel dat automatisch de binnenkomende berichten se lecteert. De berichtencentrale zorgt voor een juiste afwikke ling van telefoontjes of faxbe richten en het geheugen is ge schikt voor twintig pagina's documenten of vijftien minu ten spraak. Het Leger des Heils heeft in 1996 twintig procent meer hulp aanvragen gekregen dan in het jaar daarvoor. In onder andere Amsterdam, Rotter dam, Utrecht en Zwolle zijn de voorzieningen van het Leger uitgebreid. Het beleid voor de komende jaren is er op gericht om te komen tot een integraal aanbod van hulp-, zorg- en dienstverlening. Bovendien moeten verschillende werk soorten meer van eikaars ken nis en ervaring gebruik gaan maken. 5 Contructiebedrijf Hillebrand bestaat al 109 jaar en is de laatste vierentwintig jaar ge vestigd op industrieterrein Ar- nestein in Middelburg. „Mijn opa is begonnen met het be drijf", vertelt Mattheus Hille brand. „Het bedrijf was toen gevestigd in Sint Laurens en werkte voornamelijk voor boeren". Nadat eerst de vader en de oom van Mattheus Hil lebrand het bedrijf hebben ge leid, werd hij vijfendertig jaar geleden directeur. De meest spannende tijd voor Hille brand was de periode dat het bedrijf groeide van een 'boe- rensmederij' tot contructiebe drijf met naam en faam. Hille brand: „Ik heb veel te danken aan de vestiging van Pechiney in het Sloegebied. Ik kreeg daar veel opdrachten van en de zaak groeide enorm. Toen heb ik me ook op het indus trieterrein gevestigd". Zo ruilde het bedrijf een ter- reintje van vierhonderd m_ in Sint Laurens in voor een kavel in Arnestein. Na vijf jaar werd de contructiehal verdubbeld en weer vijf jaar later kwam er een tweede hal. „Nu hebben we de beschikking over tien duizend vierkante meter. Als je bedenkt dat we er in Sint Laurens maar vierhonderd hadden heb ik het toch niet slecht gedaan". De nieuwe di recteur van het constructiebe drijf is Cees van Belzen. „Ik werk inmiddels ook al meer dan twintig jaar in het bedrijf. Aanvankelijk was ik gewoon machinebankwerker maar sinds 1991 maak ik deel uit van de directie", vertelt Cees van Belzen. Omdat het con structiebedrijf de laatste tijd steeds meer grote opdracht krijgt, en is er een nieuwe gro tere constructiehal gebouwd. Van Belzen: „We werken veel in de waterbouw en maken ook steeds meer bruggen. Daar hebben we gewoon meer ruimte voor nodig en kranen die zwaardere objec ten kunnen tillen", verklaart Van Belzen de uitbreiding. Be halve grote objecten worden bij het bedrijf ook veel kunst werken gemaakt. Van Belzen: „De kunstenaar vertelt ons hoe het eruit moet gaan zien en wij bouwen het dan. Onze opdrachten zijn dus eigenlijk heel erg afwisselend". Directeur Mattheus Hillebrand (rechts) en zijn opvolger Cees van Belzen in de nieuwe - nog lege - constructiehal. FOTO ANDA VAN RIET Begin maart opende de tuin- super zijn deuren. Genodigden en relaties werd gevraagd geld te storten op een speciaal geopende reke ning. Volgens Sjacco Joziasse maakten veel mensen gebruik van die mogelijkheid. Gambia stond als nummer een op de lijst. Dat land - nog maar twee jaar onder een democratisch be stuur - zou de helft van het ge storte totaal krijgen en de Har monie Voorwaarts en de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland zouden de-ande- re helft delen. In totaal werd ƒ5.195,- gestort. Intratuin rondde het bedrag naar boven af zodat 5.500,- kon worden verdeeld. Bij de overhandiging van de geldbedragen vlnr: Sjaak Joziasse, Piet Veijgen en Jos Lampert van Harmonie Voorwaarts, A. Hietkamp van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland en Sjac co Joziasse. De Harmonie Voorwaarts, die dit jaar een eeuw bestaat, was dolblij met de gift. Jos Lampert meldde bij de overhandiging van het geld dat het bedrag nagenoeg he lemaal wordt besteed om in strumenten aan te schaffen voor de jeugd. A. Hietkamp van de Stichting Landschapsverzorging ge bruikt de 1.375,- voor nieu we beplanting en nieuw ge reedschap. Het eerste sportevenement op het Nollestrand vind plaats op 7 juni: een voetbaltoernooi op het strand waarin vijftallen van naam strijden om de ere plaatsen. „Aan het toernooi doen zo ongeveer alle lokale clubs mee", vertelt Willem- Jan Buijs. „Behalve teams van lokale clubs komen er ook vijf spelers van het tweede elftal van NAC uit Breda". De prij zen die te winnen zijn in het Beach Soccer Tournement lie gen er niet om. Buijs: „Behalve een wisselbe ker krijgt het winnende team ook nog een geldbedrag van vijfhonderd gulden. Voor de tweede plaats hebben we tweehonderdvijftig gulden te vergeven". De voetbalwed strijden worden gespeeld op twee velden van vijftig bij twintig meter. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur. Dat strandsporten in opkomst zijn is het duo niet ontgaan. Na het voetbaltoernooi wordt er op 21 juni een strand-ten- nistoernooi gehouden, waar zich nu al honderdvijfenzeven tig deelnemers voor hebben ingeschreven. „Het tennistoernooi organise ren we samen met Jacco Fili- us, een student van het SIOS in Goes. De sport is de laatste jaren geweldig in opkomst en ook de belangstelling is enorm", vertelt Buijs. Op 5 juli is het Nollestrand het decor van een grootse beach- handbalwedstrijd. Buijs: „Tij dens alle sportevenementen hebben we ook nog twee vol- leybalvelden op het strand uit gezet. ledereen die zin heeft kan dan een balletje slaan. Op die ma nier kan ook het publiek zich sportief bezig houden". „We zijn een paar jaar gele den begonnen met een Zuid- Amerikaans restaurant in Vlis singen", vervolgt ze. „Dat hebben we inmiddels ver kocht en we wilden weer zoiets beginnen. Maar van de brouwerij moest dit pand ook een café blijven. Om er een leuke draai aan te geven zijn we toen op het country western idee gekomen". In het café zijn muurschilde ringen met wild west taferelen aangebracht. „Regelmatig hebben we hier ook live optre dens. De Middelburgse muzikant John Caljouw bijvoorbeeld. En we willen wat met square- dansen gaan doen. Of Spaan se dames die de flamenco dansen. Zo blijven we in stijl". La Pampa's onderscheidt zich van Zuid-Amerikaanse restau rants door de prijs. „We heb ben bijvoorbeeld al een com pleet menu, met soep vooraf en koffie na, voor tweeëntwin tig gulden. Dat is toch niet veel geld. Ook hebben we een aantal ve getarische gerechten. Die worden speciaal voor ons ge maakt door een Spaanse vrouw". De muziek die te be luisteren is in het café is overi gens niet uitsluitend country western. „Tot 22 uur heb ben we country- en zuidelijke muziek. Daarna kan er van alles ge draaid worden. Maar geen house, dat past hier niet". Behalve sport heeft de Panta Rhei ook op het muzikale vlak weer van alles in petto. „We hebben vorig jaar een unplug- ged-competitie gehouden. Dat is zo'n succes geworden dat we dit jaar weer een competi tie houden". De opnames van de finale van vorig jaar zijn onlangs op CD verschenen en het is de be doeling dat ook de competitie van deze zomer in een zilver kleurige geluidsdrager resul teert. Buijs: „Er hebben zich inmid dels al meer dan dertig bands aangemeld. Iedere zondag van 17 tot 19 uur treden er drie bands op. Iedere band speelt een korte set. De winnaar van die avond gaat automatisch door naar de finale". De finale van de unplugged- competitie wordt naar alle waarschijnlijkheid in septem ber gehouden. Op zondag 8 juni spelen de bands Busted, B.S.U.R. en Les Chouxchoux. „Er komen dit jaar weer veel verschillende stromingen aan bod", vertelt Willem-Jan. „Zo geeft ook Swindle dit jaar ac- te-de-prèsence. Dat belooft wat, punk maar dan unplugged!". Ehab en Monique el Saïd opende onlangs een country western café in Middelburg. FOTO ANDA VAN RIET „We staan aan het begin van het kreeften seizoen", legt Rob Arts uit. „En aan kreeft kleeft over het algemeen een duur prijskaartje. Wij willen dit schaaldier wat toegankelij ker maken door tien dagen lang verschillende kreeft menu's te serveren voor een zeer goede prijs", vervolgt Arts. Gegrild, gekookt of als koud gerecht met een glas bruisen de champagne, de koks van restaurant Ten Weijngaert met Rob Arts als chef zullen er al les aan doen om de kreeft op exclusieve manier van zijn jas je te ontdoen. „Onze kreeft komt oorspron kelijk uit Canada. Wordt levend naar Schiphol gevlogen en komt via de groothandel uit Breda in Mid delburg terecht. Een lange reis, maar toch bin nen één dag geklaard. Kreeft is een product dat je vers moet eten. Daarom staat het bij de mees te restaurants niet zo vaak op de menukaart. Ook bij ons niet. We willen nu een uitzondering maken door kreeft tien dagen lang in de belangstelling te zetten. Tij dens deze tiendaagse komen er wel honderden kreeften binnen en ze zijn allemaal ie dere dag vers", verzekert Arts. Het idee van de tiendaagse heeft Arts nog overgehouden van zijn lange horeca carrière. „In de jaren zeventig organi seerden we met groot succes eenzelfde tiendaagse in Rot terdam en Den Haag. Hier zetten we de traditie voort. Kreeft met champagne stond vroeger bekend als een 'rijke- luis' diner, nu maken wij het voor een veel groter publiek toegankelijk en dat vind ik het leuke aan deze tiendaagse". „Bovendien heeft kreeft eten iets speciaals, je moet een speciaal sloofje om, zo'n slab betje tegen het spatten, en naast het bekende bestek lig gen er ook tangetjes om de poten te kraken. Het schijnt dat het vlees uit de scharen het lekkerste is, maar ik heb dat zelf nog nooit ge daan. Ik vind dat gedoe met die tangetjes wat teveel van het goede", zegt Arfs afwij zend. Maar dat weerhoudt hem er niet van de kreeft tien dagen lang een speciaal plaatsje te geven naast de reguliere menu's. „Volgend jaar doen we het weer, alleen pakken we het dan nog groter aan. Want vol gend jaar vieren we tevens ons vijfjarig bestaan hier in Middelburg", besluit hij. Willem-Jan Buijs van Panta Rhei: „Ook dit jaar weer een unplugged-competitie". FOTO ANDA VAN RIET Rob Arts: „Kreeft moet je vers eten". FOTO ANDA VAN RIET Bert Dingemanse heeft zijn kantoor aan huis gevestigd in de Middelburgse Gortstraat. Al het werk doet hij in zijn eentje. Op die manier wil Bert de transacties met zijn klanten in goede harmonie laten ver lopen. Dingemanse: „Ik heb geen se cretaresse en neem dus zelf de telefoon aan. Op die ma nier hoeft de klant zich niet af te vragen met wie hij nou ei genlijk zaken doet". Wat Bert Dingemanse de laat ste jaren vooral stoorde in de makelaarswereld is bijvoor beeld dat iemand die een huis wil verkopen steeds een ande re makelaar met potentiële ko pers over de vloer krijgt. „Op den duur weet zo iemand ge woon niet meer wie zijn con tactpersoon is. Bij grotere kantoren is dat onvermijdelijk, daarom heb ik er bewust voor gekozen om het kleinschalig te houden. Overigens niet omdat ik niks wil verdienen". Het kantoor van Dingemanse is 15 mei ge opend en de eerste transactie heeft inmiddels al plaatsge vonden. „Je moet het in het begin na tuurlijk voornamelijk hebben van mensen die je kennen. Maar ik heb niets te klagen, het gaat tot nu toe behoorlijk goed", vertelt Dingemanse. De kersverse eigenaar van het makelaarskantoor is van me ning dat de huizenmarkt nog steeds kerngezond is. Dinge manse: „Eigenlijk is het niet te geloven. Ik werk nu al twaalf Bert Dingemanse: „Er zijn geen tekenen dat de rente gaat stijgen en de economische vooruitzichten zijn ook niet ongun stig". FOTO ANDA VAN RIET jaar in deze branche en het gaat nog steeds goed met de markt. Er zijn geen tekenen dat de rente gaat stijgen en de economische vooruitzichten zijn ook niet ongunstig. Ik heb dan ook het volste vertrouwen dat de woningmarkt stabiel blijft". Behalve als makelaar treedt Dingemanse ook op als aan koopadviseur en taxateur: „Als iemand bijvoorbeeld een bepaald droomhuis zoekt ga ik voor de klant op zoek naar iets wat'met de wensen over een komt". De persoonlijke begeleiding van klanten staat hoog in het vaandel. „Ik heb de laatste jaren zo vaak meegemaakt dat jonge mensen min of meer klakke loos een huis kopen. Ik zie het als mijn taak om niet alleen op de voordelen te wij zen maar ook te kijken of er geen nadelen aan een be paald pand kleven".

de Faam | 1997 | | pagina 11