Winkeltje van Jannetje kreeg 'n nieuw jasje Niet alleen antiek bij Zeeuws Veilinghuis OK-tankstation geopend in Aagtekerke Pannenkoekenhuis geopend Ster van Zeeland Woensdag 28 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 21 „Ik schrok me wezenloos toen mijn vader zei, dat hij een makelaar op m'n dak zou sturen", vertelt Jannetje van de Ketterij van 't Winkeltje van Jannetje, een patchwork-, quilt- en hobby zaak in Zoutelande. „Ik dacht dat hij de boel wil de verkopen en dat nadat we eerst vijf maanden intensief aan het verbouwen waren geweest. Wist ik veel dat 'n makelaar zo'n houten spits is, die je vaak aan de nok van een dak ziet. Het is zo'n beetje de bekroning van je dak." Aan de Domburgse- weg in Oostkapelie is De Pannenkoekenbak ker geopend. Om de opening kracht bij te zetten, trekt een reus achtig grote opblaas- pannenkoekenbakker de aandacht van iede re voorbijganger. Het kunstwerk heeft wel last van ons Zeeuwse windje: bij een ferme windvlaag hangt het gevaarte voorover ge knakt bij de buren in de tuin. Na een poosje staat de luchtpop toch weer fier rechtop. Middelburgse scholen fuseren De Middelburgse an tiekhandelaar Arjen de Pagter heeft het Zeeuws Veilinghuis geopend. In het vei linghuis aan de Heren gracht in Middelburg wordt niet alleen an tiek geveild maar ook complete verzamelin gen, oldtimers en complete inboedels. De eerste veiling wordt naar verwach ting in juli gehouden. De Ster van Zeeland wordt aan staande vrijdag (30 mei) voor de derde keer gereden. Op de deelne merslijsten van het wielerspekta kel prijken een aantal grote na men. Vooral bij de dames gaat het er om spannen. Aan de Pekelingseweg in Aagtekerke is vorige week het negende OK-tankstation van de CZAV (Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopver eniging b.a.) geopend. Een jaar Konmar Geen Franse kinderen Nieuwe Novib boek Spannende boek Renault Kangoo Recreatiemogelijkheden Spierolie WO II in beeld Decoratieve tuin Slagzin schooltassen Metamorfose Ideeënboek Zoo Antwerpen Porsche Prijs Ouderenalmanak Goed fietszadel Volvo R-modellen Audi wint Jannetje van de Ketterij: „Het is echt naar mijn zin geworden". Van Jannetjes oude winkeltje is vrijwel alleen de voorgevel van authentieke Zeeuwse moppen blijven staan: „Het dak is opgehoogd en het pand is veel dieper geworden. Bijna alles achter de voorgevel is splinternieuw. Wat niet wil zeggen, dat we geen rekening hebben gehouden met het ka rakter van het pand. Zo heb ben we het interieur tamelijk authentiek aangekleed en de oude balken zijn ook geble ven. Dat zijn trouwens nog au thentieke scheepsbalken, ge jut op het strand van Zoute lande." Jannetjes winkeltje bestaat ondertussen al bijna achttien jaar. En in die acht tien jaar is de zaak zo ge groeid, dat niet langer met uit breiden kon worden gewacht: „Ik ben ooit begonnen met dertig plankjes stof. Nu zijn dat er zo'n elfhonderd. En er zijn wel meer zaken in het as sortiment, die zo enorm uitge breid zijn. Het oude winkeltje barstte zowat uit z'n voegen. Nu heeft alles een keurig plaatsje gekregen en was er FOTO ANDA VAN RIET zowaar nog ruimte over om het assortiment verder uit te diepen. We kunnen nu nog meer keus bieden." Zo is er bijvoorbeeld ruimte voor meer quiltbenodigdhe den. 't Winkeltje van Jannetje biedt bijvoorbeeld het groot ste assortiment quiltmallen van heel Nederland. Allemaal eigen import uit de Verenigde Staten. Jannetje: „De winkel mag er dan ook na de verbou wing nog niet al te groot uit zien, we zijn niettemin in ieder geval in de regio de zaak met de meeste keus op het gebied van quilten, patchwork en aanverwante hobby-artikelen. Maar ook buiten Zeeland ken nen ze 't Winkeltje van Janne tje. Onze klanten komen uit het hele land. Sommigen ko men zelfs speciaal uit Duits land over." De collectie stof fen van 't Winkeltje is volgens de eigenares uniek: "We ver kopen hier nog een complete collectie Zeeuwse schorte- bontjes en we hebben een Eigenaar Ad van Gelder wil samen met bedrijfsleidster Els van Sterkenburg er een goed draaiende zaak van maken. „Ik heb in Heusden jarenlang een cafetaria gehad. Het was echt zo'n buurtsnackshop waar op een gegeven moment de uit daging weg is. Per dag kon den we de bestellingen zo on geveer voorspellen. Ik durf het zelfs zo te vertellen, dat ik aan de hand van de bestelling wist welke mensen bij elkaar hoor den. Was de vrouw bijvoorbeeld ziek en kwam de man ineens de bestelling doen, dan kon ik aan de hoeveelheid patat of frikadellen zien wie de zieke was. Nou, dat gaat op den duur gewoon vervelen". Met de opening van een pannen koekenrestaurant verzekert Van Gelder zich van een af wisselende baan. „Er komt veel meer bij kijken bij het maken van pannenkoe ken", weet Van Gelder. „Dat geeft voldoening. Het is ook veel creatiever. We serveren hier zo'n tweehonderddertig verschillende pannenkoeken. Het restaurant kan veel bezoe kers tegelijk bedienen. Dat komt omdat er in de keuken een speciaal pannenkoeken apparaat is geïnstalleerd. Maar liefst negen bakpannen staan op een ronddraaiende schijf. Van de negen pannen, kunnen er vier tegelijk be- Els van Sterkenburg en Ad van Gelder. FOTO ANDA VAN RIET werkt worden. De overige vijf garen na onder een warm- houdkap. Als een soort jong leur bewerkt Van Gelder de meelschijven. De ingrediënten en de verwarmde borden staan binnen handbereik op gesteld. „Het echte kicken is voor mij de bereiding van een salamipannenkoek. Op deze pannenkoek komen namelijk de meeste ingrediën ten. Ik heb dertig seconden de tijd om de bewuste pannen koek 'aan te kleden' op het ronddraaiende plateau. Dat is heftig. Lekker doorwerken, daar hou ik van. Ik doe het nu nog in dertig seconden, maar het moeten er achtentwintig worden", vertelt hij glimmend van genoegen bij dit vooruit zicht. Bedrijfsleidster Els van Sterkenburg werkt al zes jaar met Van Gelder. De samen werking beviel zo goed, dat ze besloten om samen hun schouders onder deze nieuwe zaak te zetten. Hoewel ze geen intieme relatie met elkaar heb ben, gingen ze samen op zoek naar een geschikte plek. Uit eindelijk hebben ze Domburg gekozen. „Vorig jaar heb ik al le restaurantpapieren ge haald", aldus Van Sterken burg. „Recent sloot ik nog een aanvullend jaar af in het hotel- management. Nu verheug ik me op de bediening in deze zaak. Er komt hier veel jeugd en nog meer jonge kinderen. Dat vind ik echt heel leuk. Met kinderen kan je zo goed con tact maken. Als ik met een kleurplaat aan kom, dan kun je de kinderen zo verheugd la ten kijken. Bovendien is het hier een goe de gewoonte om een verras sing te geven bij elke kinder pannenkoek. En da's gewoon leuk om daarmee een kind blij te maken". heel schap vol met oude Hol landse bontjes. Dat zegt mis schien niet iedereen evenveel, maar reken maar dat kenners ervan smullen." Los van alle assortimentsuitbreidingen is Jannetje van de Ketterij voor al laaiend enthousiast over de verbouwing zelf. „Het is echt prima naar m'n zin geworden. Alle kasten zijn bij een meu belfabriek op maat gemaakt. Precies in de kleur van de nieuwe houten vloer. En m'n vader heeft een prachtige, grote toonbank voor me ge maakt. Ook honderd procent maatwerk." „Als je ook zag wat een zooi tje het hier van de winter was. Niet alleen ons pand, waar bijvoorbeeld wekenlang geen dak op zat, maar de hele oost kant van de Langstraat is compleet op de schop ge gaan. Hier een pand wegge broken, daar enkel nog een gevel overeind en verderop een compleet gat in de be bouwing. Maar het is het alle maal wel waard geweest." De zolderverdieping van de win kel is nog niet afgewerkt, maar Jannetje heeft plannen genoeg om die ruimte te be nutten: "Dat afwerken doen we allemaal zelf en daar gaat nog heel wat tijd in zitten. Dat hebben we in de winkel wel gezien. Dus de mensen moe ten nog even geduld hebben, maar het is de bedoeling dat daar tentoonstellingen gehou den gaan worden en dat we er cursussen patchwork en quilten gaan geven. Maar ik wil pas na de zomer eens seri eus gaan denken hoe ik dat in wil vullen. Laat ze eerst de be nedenverdieping maar eens komen bewonderen." De Wellinge en de Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg gaan fuseren. Beide onderwijsinstellingen zullen voor taan onder de paraplu functioneren van de Stichting voor openbaar Voortgezet Onderwijs Walcheren. De gemeente raad fiatteert tijdens de vergadering op 2 juni het voorstel zodat twee dagen later de nieuwe huisstijl en bestuur kun nen worden voorgesteld. De fusie is vrij uniek. Volgens de gemeente voorlichting is het een van de eerste scholencom binaties in Nederland die op deze manier in elkaar opgaan. Het bestuur moet 'op afstand' functioneren als een soort raad van commissarissen. Ook wordt gesproken van een his torisch moment voor Walcheren omdat het onderwijs voor taan wordt aangeboden op vier brede scholengemeenschap pen. De fusie heeft een aantal achtergronden. Belangrijk is het ontstaan van een brede scholengemeenschap met plaat singsmogelijkheden van het Individueel Voorbereidend Be roepsonderwijs tot en met het VWO. De overheid heeft extra geld over voor dergelijke opgezette scholen. Dankzij de ge meenschappelijke inzet kunnen personeel en middelen effi ciënter worden gebruikt, meldt de gemeente voorlichting. Arjen de Pagter en zijn bedrijfsleider Jeroen de Kuiper. De Pagter heeft de afgelopen jaren al enkele veilingen op lokatie gehouden en kwam zo op het idee om een veiling huis te beginnen. „De veilin gen die ik heb gehouden wa ren goed bezocht. Omdat ik dan voor korte tijd een pand moest huren was het wel een enorm gesjouw. Nu ik een vaste plek heb gevonden werkt het veel gemakkelijker", legt hij uit. Het Zeeuws Vei linghuis is gevestigd in een oude school. Tot voor kort was de Baptistengemeente in het gebouw gevestigd. „We hebben hier alle ruimte", ver telt De Pagter. „Achter het ei genlijke schoolgebouw is nog een grote ruimte waar zo'n tweehonderdvijftig stoelen in kunnen. Daar gaan we de vei lingen houden. Dan is er ook nog een pleintje achter het gebouw waar bijvoorbeeld oldtimers kunnen staan die worden aangeboden". Het veilinghuis is van donderdag tot en met zaterdag geopend, ledereen die iets heeft in te brengen kan dan zijn spullen komen inleveren. De Pagter: FOTO ANDA VAN RIET „De dagelijkse leiding is in handen van Jeroen de Kuiper. Die is hier drie dagen in de week aanwezig". Wanneer de eerste veiling wordt gehou den is nog niet precies be kend. Wel zijn er al een boel spullen ingebracht. „Ik ver wacht dat we in juli de eerste veiling kunnen houden. In de toekomst hoop ik dat we op vaste dagen kunnen veilen zo dat het een beetje een begrip wordt". Het grootste deel van de spul len die op de veilingen te koop zijn is antiek. Daarnaast wil De Pagter ook thema-vei lingen gaan houden. De Pag ter: „Als er bijvoorbeeld veel gereedschappen of verzame lingen worden aangeboden veilen we alleen die categorie spullen. Een antiekverzame laar heeft daar niets aan en hoeft dan dus ook niet te ko men". Zo is Leontien van Moorsel er volgens de orga nisatie op gebrand om de wedstrijd op haar naam te schrijven. Maar ook de nationale se lectie van Piet Hoekstra verschijnt aan de start. Omdat deze ploeg nog maar één klassieker wist te winnen dit seizoen zal het zeker een spannende wed strijd worden. Volgens bondscoach Piet Hoek stra is ook het Duitse selectie-team in vorm. De eerste etappe van de Ster van Zeeland wordt vrijdag gereden. De start is om 19 uur in de Koudekerkse Duinstraat. De deelnemers ko men naar verwachting om 21 uur aan op de Vlissingse Boulevard Evertsen. De tweede etappe (zaterdag 31 mei) begint eveneens in Koudekerke, om 14.30 uur. De finish is aan de Koudekerkse Kerkhoflaan, naar verwachting om 17.15 uur. De tijdrit en derde etappe wor den gereden in Kloosterzande. Het nieuwe tankstation vol doet aan de strengste milieu voorschriften en is daarmee geheel van deze tijd. J. Nijsse, hoofd van de brandstofafde ling, legt uit welke maatrege len genomen zijn om te vol doen aan die strenge regels: „De vloer van dit tankstation is zo gemaakt, dat gemorste en gelekte olie of benzine in een put wordt opgevangen. Vloeistofdichte bestrating heet dat met een duur woord. Het is zo uitgesloten dat de grond of het grondwater ver vuild raakt door gebruik van dit tankstation. Bij de normale stations komt bij het tanken een schadelijke gas vrij. In de hier geplaatste pompen is een dampretoursysteem aange bracht. Om de zoveel tijd komt een tankauto de contai ners leegzuigen, waarin die gassen zijn opgeslagen. Zo voorkomen we ook vervuiling van de lucht. Kortom, we vol doen aan alle milieu-eisen", aldus Nijsse. Voor Nijsse is het nauwelijks een vraag waarom het tankstation uitge rekend in Aagtekerke van de grond is gekomen. „Dit is niet het eerste tankstation wat we hebben he? Voor de locatie Aagtekerke werd gekozen, omdat dit een centrale weg door Walcheren is. Veel toe risten komen op weg naar hun vakantiebestemming langs dit punt. Bovendien was hier terrein van de CZAV be schikbaar. Er stond hier al een grote loods op het terrein. Met diverse transportbedrij ven in de buurt verwachten we met dit tankstation in een behoefte te voorzien. Boven dien zijn er nog de boeren uit de buurt, die lid zijn van de CZAV'-'. Ton Polderman is be heerder van het tankstation. Zodra een klant een beetje stuntelig bij de betaalauto maat staat, schiet hij hulp vaardig toe en geeft uitleg: „eerst uw pasje door het sleufje trekken en uw pincode intoetsen. Op de display in de zuil leest U hoeveel krediet U heeft om te tanken. Heeft U genoeg op Uw rekening staan, dan kunt u tanken". En nog voordat de klant in actie komt, heeft Polderman de juiste pompslang te pakken om een handje te helpen. Di verse soorten brandstof zijn hier te tanken. Ongelode benzine, diesel, en gasolie. Auto's die gelode benzine nodig hebben, kun nen hier ook terecht. Ter plaatse is het mogelijk een juiste brandstofmix te maken. Als extra service is er ook een shop bij het tankstation. Mo torolie, schoonmaakmiddelen voor de auto, rookgerei en eten en (gekoeld) drinken is te koop voor onderweg. Voor de strandganger, die hier z'n ver geten spullen wil aanvullen is er van alles: parasols, surf- plankjes, stoeien, schepjes, zonnebrillen enzovoorts. Het tankstation wordt bediend van 07.30 tot 20.30 uur. Ton Polderman, Marijke Birza of Suzanna van der Maas zijn de vaste krachten. Houders van een betaalpas of van het OK- tankpasje kunnen vierentwin tig uur per dag op dit tanksta tion terecht, omdat de pomp X voorzien is van een betaal- een OK-tankpas kregen nog wordt pas na veertien dagen automaat. Ter gelegenheid vijf cent extra korting. afgeschreven en zij kunnen van de opening werd twintig Deze mensen hebben boven- voorlopig nog op hoge kortin- cent korting gegeven op elke dien twee keer een voordeel: gen rekenen voor iedere liter liter brandstof. Houders van het verschuldigde bedrag getankte brandstof. Konmar in Middelburg vierde afgelopen maandag dat de fili aal een jaar geleden de deuren voor de eerste keer offcieel opende. Nog deze week wil de superstore dat de klanten mee profiteren van dat feit. Kinderactiviteiten en proeverijen zijn ac tiviteiten die de consument mee moeten laten feesten. Konmar is een supermarktketen met 25 filialen, verspreid over Neder land met een team van 5000 medewerkers. De winkel trekt te gen het half miljoen vaste klanten die kunnen kiezen uit zo'n 22.000 artikelen. Negen Franse kinderen uit grauwe stadsbuurten voor wie het treinkaartje richting Zeeland al klaar jag, kunnen niet komen omdat te weinig gastgezinneR Frans spreken. Europa Kinder hulp in Zeeland doet nu verwoede pogingen om alsnog Frans sprekende mensen te vinden die de kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar een paar zonnige weken kunnen bezorgen. Gastgezinnen krijgen van te voren uitvoerige informatie en tij dens het verblijf van de kinderen kunnen ze altijd terugvallen op medewerkers van Europa Kinderhulp. Voor informatie 0111- 417694. Een bizarre mengeling van legenden, beelden, fantasieën die plots worden afgewisseld met concrete gebeurtenissen. Zo wordt het kortgeleden verschenen boek 'Die ogen van de dood' omschreven. Het neemt de lezer mee naar Kosovo in het voor malige Joegoslavië van de eerste twintig jaar na de oorlog. De schrijver Gjika speelt de hoofdrol. Hij behoort tot de Albanese gemeenschap in die stad. NovibA/an Gennep/NCOS staat ge boekt als uitgever. Juni is de maand van het spannende boek. Detectives, thril lers, spionageromans, science fiction en horror zijn in de boek handel nog eens extra opgepoetst en in de etalage gezet. Ook is er een geschenk gekoppeld aan dit initiatief, net zoals het Boe kenweekgeschenk. ledereen die in juni voor minstens f 29,50 aan boeken besteedt, ontvangt het niet eerder gepubliceerde verhaal 'Rookgordijn' van de Amerikaanse misdaadschrijver Philip Margolin. In de autosalon Barcelona heeft Renault de Kangoo onthult. De wagen wordt beschouwd als de opvolger van de Renault 4, een succesformule uit de jaren zestig. Ook de Kangoo kan veel zijdig worden ingezet. Eind van dit jaar komt de wagen op de Nederlandse markt. AND Publishers bv brengt drie nieuwe cd-rom's op de markt. Daarmee kan de consument snel een overzicht krijgen van de meest uiteenlopende recreatiemogelijkheden in Nederland. De uitgever heeft een verdeling gemaakt in attracties, natuurgebie den en steden. De cd-rom's zijn goed gevuld met tekst, bewe gend beeld en geluid. De firma Jacob Hooy in Llmmen heeft Casale spierolie geïn troduceerd. De olie is samengesteld uit veertien soorten etheri sche oliën voor sporters die spierklachten hebben. De olie helpt spierpijn voorkomen en vermindert klachten als reeds sprake is van spierpijn. De olie trekt snel in de huid en is eenvoudig mee te nemen in de sporttas. De olie is voor f 24,95 verkrijgbaar bij de drogist. Het Nederlands Filmarchief heeft in een speciale boekhandel versie een video op de markt gebracht onder de titel 1940 1945, Beeld van Nederland. De film past in de serie Beeld van Neder land waarin allerlei films voor een breed publiek toegankelijk worden gemaakt. In deze video wordt ook uitvoerig stilgestaan bijk de inundatie van Walcheren. De video is te koop in de boek handel en kost f 29,95. Liefhebbers van een decoratieve tuin wordt het makkelijk ge maakt met lichtgewicht stapelbare beplantingsstenen, een pro duct van Excluton Sierbestrating in Druten. De stenen kunnen dienst doen als tuinafscheiding, keerwandjes, plantenbakken en per afscheiding. Ook kunnen er allerlei zaken mee aan het oog worden onttrokken. Bijou Lederwaren aan de Lange Delft in Middelburg houdt van 11 juni tot en met 31 augustus een slagzinactie tijdens de zomervakantie. In diezelfde periode worden bij Bijou veel schooltassen verkocht en de link wefd gelegd door Marianne Schuitema van de Middelburgse lederwaren zaak. Voor infor matie kan men altijd terecht bij de zaak op de hoek Lange Delft/Segeerstraat. Van de hand van binnenhuisarchitect Jan de Bouvrie is een boek verschenen dat moet helpen om met eenvoudige midde len het interieur in huis te veranderen. De Bouvrie laat in het boek zien hoe in een dag zonder veel kosten een hele woonka mer kan worden veranderd. Ook andere vertrekken in huis kun nen simpel aantrekkelijker worden gemaakt. De Zoo in Antwerpen werkt aan de hand van een masterplan gericht op de toekomst. In dat kader lanceerde de directie van de bekende Zoo onlangs 34 pinguins en een koppel zeeotters in een speciaal complex. Aan de bouw voor het onderkomen van de Subantarctische pinguins en zeeotters werd 7,2 miljoen gul den betaald. De Technische Universiteit van Wenen heeft de Professor Fer dinand Porsche Prijs toegekend aan Heinrich Tïmm en Albracht Reimold, twee ingenieurs van Audi AG. Ze zijn onderscheiden voor hun bijdrage aan het Audi Space frame-concept voor de Audi A8. Het tweetal pastte aluminium toe in de carrosserie constructie. Bij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn is de zesde geheel herziene en geactualiseerde editie verschenen van de ouderenalmanak, 'De kleine almanak voor informatie en ad vies'. Er worden regelingen en voorzieningen op sociaal en juri disch gebied kort en bondig beschreven. De almanak is niet al leen inhoudelijk veranderd, ook de lay out is drastisch veran derd. De publicatie is te koop bij NIZW in Utrecht (030-2306607) voor f 24,50. Om heel veel redenen is een goed passend fietszadel belang rijk voor wie prettig wil fietsen. Dat geldt zeker voor een lange afstand, meent Lepper Trading, Nederlands enige fietszadelma- ker. Volgens die fabrikant kan een slecht zittend zadel veel leed veroorzaken. Garantie voor een optimaal fietscomfort is vol gens de fabrikant alleen te geven als een breed, goed verend zadel wordt gebruikt, adviseert de fabrikant die er van uitgaat dat de Lepperzadels optimaal kwaliteit leveren voor fietsplezier. Lepper maakt al honderd jaar zadels voor Nederland en is nu ook in het buitenland actief. Volvo komt weer met nieuwe modellen. Het is de R-versie van de S70 en V70. De auto's worden aangekondigd als bijzonder sportief met een sterke turbomotor van 184 kW (=250 pk). Vol gens de importeur zijn de R-modellen geschikt voor mensen die sportief willen rijden zonder concessies te willen doen aan de bekende kwaliteitskenmerken van Volvo. Vier van de felbegeerde Auto Trophy's van het Duitse vakblad Auto Zeitung zijn onlangs toegekend aan Audi. De meeste le zers-stemmen kreeg de A4 1.9 TDI. Deze wagen won met zeven tig procent de categorie 'beste diesel personenwaaen'. v i gsb isq -}tju AS .jrtiq tam «ö>ïri6s De mensen van het tankstation in Aagtekerke vlnr: Marijke Birza, Suzanne van der Maas, Ton Polderman, Cor Clement en J.J. Nijsse. FOTO ANDA VAN RIET

de Faam | 1997 | | pagina 21