Walichrum brengt 'afbraakstuk1 Grandpa Nick Sessieband Concertreeks ZWN-Mannen- koor en Ruyterstadsingers Opnieuw fotoboek Serooskerke Kunstenaars eren Jean-Henri Fabre Woensdag 21 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 7 te te te IN MIDDEN ZEELAND Vorig jaar bracht toneelvereniging Walichrum uit Oostkapelle Peer Gynt van Ibsen op de plan ken. Dit jaar heeft de vereniging zich op 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus gestort. En dat is opmerkelijk voor een amateurgezelschap dat zich tot voor kort louter richtte op klucht en komedie. Serieus Kussentje Sloopwerk In het Middelburgse Schuttershofcafé houdt de Grandpa Nick Sessieband zon dag 25 mei een super sessie. Hierin treden niet alleen de vaste le den van de Sessie band op, maar ook een aantal gastspe- lers. De Vlissingse Ruyterstadsingers treden dit voorjaar drie keer sa men op met het ZWN-mannen- koor. Vrijdag 23 mei is het eerste concert in de Zionskerk in Oostka pelle. Bij uitgeverij Deboektant is onlangs opnieuw een fotoboek over Seroos kerke verschenen. 'Serooskerke in vroeger tijden - deel 2' werd net als het eerste deel samengesteld door fotoverzamelaar Mart Olijslager. Het boek bevat vooral veel foto's van inwoners van het Walcherse dorp. In de Oost-Souburgse Watertoren wordt zaterdag de tentoonstelling 'Das Glauben, das Wissen und der Zweifel - dedicated to Jean-Henri Fabre' geopend. Drie kunste naars laten hier zien wat zij vinden van de geleerde/natuuronderzoeker Jean-Henri Fabre. De expositie is nog tot en met 6 juli te zien in de Watertoren. Reizen Noodzaak m te m Nog opmerkelijker is de loca tie waar de vereniging het stuk op 23, 30 en 31 mei op voert: een leegstaand school gebouw, dat binnenkort wel licht gesloopt gaat worden. Regisseur Jos van den Broeke legt uit: „Ik zie 'Een bruid in de morgen' vooral als een af braakstuk. De personages be ginnen elkaar op den duur te slopen. Totdat er niets meer van ze over blijft. Net als het pand waar we het stuk in brengen". Toneelvereniging Walichrum bestaat een jaar of negen en is ontstaan uit de Oostkapelse Oranjevereniging. Van den Broeke: „Vöör het Oranjebal was er altijd toneel bij ons op het dorp. Vaak speelden men sen uit het bestuur van de Oranjevereniging mee. Na het toneelstuk volgde muziek. Dat toneel viel zo goed in de smaak, dat een aantal mensen zich van de Oranjevereniging hebben afgesplitst en een to neelvereniging zijn begon nen". Tot voor kort speelde Walich rum vooral 'lichter' werk, maar sinds vorig jaar timmert de vereniging aan de weg met serieuzere stukken. En dat was niet alleen nieuw voor de spelers, ook de regisseur had daar weinig ervaring mee. „Natuurlijk verandert je per soonlijke smaak op den duur ook wel wat. Maar het is niet zo dat ik nu een hekel aan dat lichtere werk heb. Bij die seri euzere stukken is het toch vooral de uitdaging om er met z'n allen als amateurs eens een schepje bovenop te doen". „Die grote stukken kan je niet van de ene op de nadere dag aan. Peer Gynt hebben we vo rig jaar bijvoorbeeld nog wat aangepast, wat toegankelijker gemaakt. We willen serieus gaan kijken hoe ver we hier mee komen en wat we ermee kunnen bereiken". Volgens Van den Broeke speelt ook het feit dat hij nu een regie-opleiding van to neelschool De Ambitie volgt daarbij een rol: „Je steekt enorm veel op bij zo'n oplei ding. En daar schroef je toch ongemerkt het niveau wat mee omhoog". moment in het geweer tegen de pogingen van de moeder en dan begint eigenlijk fjet grote sloopwerk". De keuze voor een slooppand als locatie voor het stuk is een idee van de vereniging zelf: „Eerst wilden we een decor maken, dat aan het begin van de avond nog helemaal over eind staat en waar aan het einde van de voorstelling geen spaan meer van heel zou zijn. Net als de personages in het stuk van Claus. Op een ge geven moment zijn we dan op het idee gekomen om het in een pand op te voeren, dat er straks waarschijnlijk niet meer is. Daar komt bij dat we nog steeds geen goede repetitie ruimte hebben. Eigenlijk ho pen we stilletjes dat de ge meente ons de school daar voor laat gebruiken". De voormalige basisschool staat al een jaar leeg. De le den van Walichrum hebben zo weinig mogelijk aan het pand gedaan. Behalve de wc's is er bijvoorbeeld niets schoonge maakt; de proppen papier lig gen nog op de grond. Een deel van de school is als foyer ingericht. Het stuk wordt ge speeld in een klaslokaal. Van den Broeke: „We hebben plaats voor vijftig, misschien zestig toeschouwers. En dan houden we de helft van het vloeroppervlak over als to neel. Qua comfort moet je na tuurlijk niet te veel verwach ten; mensen die lekker willen zitten kunnen maar beter hun eigen kussentje meebren gen". Toneelvereniging Walichrum brengt Een bruid in de mor gen op 23, 30 en 31 mei in een voormalige basisschool aan de Steengrachtstraat in Oostkapelle en op 7 juni in het Vlis- singse Vestzaktheater. Kaarten kosten f7,50 en zijn telefo nisch te bestellen bij Mar jon Kruithof, tel. (0118) 58 30 84. In het stuk van de Vlaamse schrijver Hugo Claus raakt een gezin geleidelijk aan ont wricht, omdat moederlief haar zoon aan een nicht probeert te koppelen. Een relatie met nicht Hilda zou namelijk zowel een grote erfenis als een ein de aan een vermeende inces tueuze verhouding tussen zoon en dochter kunnen bete kenen. Van den Broeke: „De dochter komt op een gegeven Regisseur Jos van den Broeke: „Ik zie 'Bruid in de morgen' vooral als afbraakstuk". FOTO ANDA VAN RIET Onder de gastspelers bevin den zich zangeres Mary-Lou, waar de band tijdens het Vlis- singse Lentefeest mee optrad, Bas Kennis (toetsenman van Blpf), Marcel van As en Shey- enne (zangeres The New Or- peans). De vaste leden van de Grand pa Nick Sessieband zijn Peter Westerhuis (toetsen), Paskal Jakobse (lead zang), George de Graaf (basgitaar), Louis Fi- lius (drums), Nick van Raay (bandleader, bariton- en sopraansax), Rinus Zuidweg (trompet), Franklin Schieman (alt- en tenorsax) en André Moehijam (gitaar). Het concert in het Schutters hofcafé begint om 17 uur. De Grandpa Nick Sessieband. FOTO LEX DE MEESTER De opbrengsten van dit concert zijn bedoeld voor het scholenproject Van Foster Parents Plan. Op het programma staan onder meer werken van Brahms, traditionele liederen en moderner werk. Zaterdag 31 mei is er een concert in de Neder lands Hervormde Kerk in Dreischor. Als afsluiting is er dinsdag 3 juni een optreden in Open Hof in Vlissingen. Alle concerten be ginnen om 20 uur. De drie kunstenaars zijn bevriend en delen daarnaast el- kaars interesse in Jean-Henri Fabre. Deze geniale geleerde en natuuronderzoeker leefde van 1823 tot 1915 in het zui den van Frankrijk. Als hartstochtelijk onderzoeker en scheppend kunstenaar wijdde hij zich in de eerste plaats aan het observeren van insecten. Hij schreef meer dan honderd boeken over the ma's uit de natuurwetenschap en de entomologie. Daar naast componeerde, tekende en verzamelde hij. Hij was echtgenoot en vader van een schare kinderen. De sculptu ren en beelden van David Smithson, de fotografie en stel- lingnames van Ulrich Tillmann en de installaties en vluch tige projecten van Bettina Gruber laten hun standpunten voor en tegen hem zien. Bettina Gruber werkt met video, installaties, objecten en fotografie. Ze studeerde aan de hogeschool voor beelden de kunsten in Berlijn. Daarnaast deed ze een studie foto grafie in Londen. Ze maakte reizen naar Azië en Noord- Afrika. Ulrich Tillmann studeerde fotografie, kunstgeschiedenis en theater-, film- en televisiewetenschappen in Keulen. In 1983 ontving hij het aanmoedigingsstipendium voor beel dende kunst van de stad Keulen. Drie jaar later opende hij als tegenhanger van het toen pas geopende Ludwig Muse um het Klaus Peter Schnüttger Webs Museum, waarin hij de strategiën van de 'officiële' kunst en kunstgeschiedenis persifleerde. Het museum moest een dag na de opening vanwege de enorme exploitatiekosten weer sluiten. Til lmann werkt inmiddels zelf bij het Ludwig museum als cu rator voor fotografie en fototechniek uit de negentiende eeuw. Zijn kunst werd in solotentoonstellingen in Europa, Amerika, Canada, Hong Kong en Japan getoond. De Amerikaan David Smithson studeerde architectuur aan het Rensselaer Polytechnic Institute in Troy, New York. Zijn sculpturen kunnen het best begrepen worden als een noodzaak om objecten opnieuw uit te vinden in een wer kelijkheid van voortdurend met elkaar versmeltende cultu ren. Het gedrukte symbool en de kleinste milimeter reliëf zijn de muzikale materie geworden voor zijn meest recente werk: het herplaatsen van driedimensionale tekeningen van geanimeerde sculpturen uit de late tachtiger en vroe ge negentiger jaren. Kinderen verkleed als zusters en dokter. Opname van vlak na de oorlog, toen in de ou de school een hospitaalafdeling van het Rode Kruis was gevestigd. In 'Serooskerke in vroeger tij den' passeren een aantal voor Serooskerke historische ge beurtenissen de revue. Zo is er de installatie van burge meester Van Teylingen in 1906, de inundatie en waters noodramp en de munten- vondst waar later het zwem bad van betaald werd. Ook zijn er foto's van de verenwa gen op weg naar de boter markt in Middelburg, school foto's en groepsfoto's van de jongelingsvereniging, de meisjesverenigingen, de eer ste voetbalclub, muziekvereni- ging EMM en de gemeente raad. Daarnaast heeft de samenstel ler veel aandacht besteed aan de toenmalige middenstand, zoals de kleding- en meubel zaak van Heine Janse, kapper Ko van den Berg, postkantoor houder Jacobus Sturm, brie venbesteller Jan Coppoolse, schilder Jan de Keijzer en ju welier Jo Kodde. 'Serooskerke in vroeger tijden - deel 2' is uitgegeven in samenwerking met antiek- en curiosa M.P. Olijslager in Serooskerke. Hier is het boek ook verkrijgbaar. ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, Ludmila Kalmaeva, schilderijen, portretten en pos ters. Geopend na tel. afspraak 0118-603469. DOMBURG Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, Rei- mond Kimpe (1885-1970), 'Kimpe's Collectioneur'. Gol den Tulip Badhotel, Dom- burgseweg 1, Yvonne Schmidt, schilderijen. Lunch- en Te aroom Labruyre, Ad van Noort, schilderijen. Appartho- tel Bommelj, Herenstraat 24, Jan Willem Nieuwenhuizen, fo to's. GOES Kunstuitleen De Bevelan- den. Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kunstenaars, diverse werken. Oosterscheldezie- kenhuis, 's-Gravenpolderse- weg 114, 'Orintaalse impres sies', foto-expositie waarbij de mens in zijn authentieke omge ving centraal staat. Restau rant De Witte Lelie, Opril Grote Markt 8, Ashot Safian. Verpleeghuis Ter Valcke, Valckeslotiaan 200, Christianne E. Louisse, stillevens en land schappen. Stadskantoor, Oostsingel 2, Ronald Debbaut, schilderijen. Binnenstad, 'Goes en - Passant', wandel route langs honderd kunstwer ken in de binnenstad. Huize Den Berg, 's-Heer Hendriks- kinderenstraat 92, deelnemers A.C. 'De Schalken', schilderijen op textiel. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, 'Hemels erf goed', keuze uit de bisschop pelijke verzameling van Bre da's museum. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Veer- weg 37, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geo pend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona. Dorpsstraat 23- 25, llona Schmit, naeve schil derijen. Geopend za. van 14-17 uur. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vlas- markt 7-9, Maurice en Saskia Gth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pastels. Agnes Visser, vernissage 'Mensen en dingen' Galerie Willem Va der, L. Noordstraat 56, schilde rijen, tel. 0118-629419, dage lijks geopend. Atelier Anne ke Ruimschotel, Grootmede 66, tel. 0118-616323, staal- touwplastieken en staal- stee nobjecten, geopend na tel. af spraak. Wandelkerk Lange Jan, tentoonstelling van diver se kerken in Middelburg. Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoon- zaal Jan Alink, Nieuwe Kle- verskerkseweg 17, Joke Nader hand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Roos evelt Studiecentrum, Abdij, expositie over het leven en werk van de drie Roosevelts: de president Theodore Roos evelt (1858-1919), president Franklin Delano Roosevelt (1884-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Galerie Spitsbergen, Koren dijk 46, Jaap Heuvingh, beel den. Kapper Henk v.d. Veen, Korte Noordstraat 6, David He- ijgelaar, gemengde technieken. Hotel Arneville, Buitenrust straat 22, Ria Ruedisueli, beel den. Concert- en Gehoor zaal, Singelstraat 13, leden van 't Zeeuws-Palet, diverse werken. Restaurant de Burght van Antwerpen, Turfkaai 3, Lies Beyerinck, pen tekeningen. Brooymans van de Gruiter Diezijn, Lan ge Viele 29, Hanny Peters, aquarel-, olie- en acrylschilde- rijen. Zeeuws Museum, Ab dij, Reimond Kimpe (1885- 1970), 'De gulden middenweg' schilderijen en tekeningen. De Kapper, Korte Geere 10, Lud mila Kalmaeva, schilderijen; acryl op doek, sur-realistische portretten. Galerie Caesuur, Nieuwe Wal 4, Anda van Riet en Karina Leijnse, foto's en in terviews over straatmode 'Dresscode bekend' (vanaf 24 mei). Galerie 'T', Turfkaai 25, Frits Sonnenberg; meubelont werpen. Greet Lyklema; wer ken in gemengde techniek. Marja de Lange; schilderijen. Gerjanne Wiesum; sieraden. Lon Luijks; sieraden. Juul Kor- tekaas. Brakstraat 5, Juul Kor- tekaas; schilderijen en objec ten. Dees Goosen; schilderijen. Zeeuwse Bibliotheek, Kous teensedijk 7, Inge van der Kooij, 'Chesie Beach'. Zeeuw se Bibliotheek, Kousteense dijk 7, 'Zierikzee rond 1900', fo to's en prentbriefkaarten. Ra bobank, Lange Geere 3, foto club De Schelde, overzichtsex positie. Middelburgs Koffie huis, Langeviele 61, Dicky Gast-Koning, schilderijen in olieverf en aquarel. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaard straat 19, Gerard Menken; schilderijen 'Mensen in het landschap'. Resi Arts; kera miek. Stichting Welzijn Ou deren, Molstraat 13, Neeltje Janse, gemengde technieken op papier (t/m 23 mei). Spin- Off, Gravenstraat 63, Wouter van Reissen, foto's en tekenin gen (vanaf 26 mei). NEELTJE JANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', ex positie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Topshuis, Trechter 5, kunstpro ject Framework Invitation. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, 'Mam moeten terug in Zeeland'. Toe ristisch Centrum Oranje zon, Schoolstraat 4, Addy Meulmeester, foto's, tekenin gen en schilderijen van het Zeeuwse landschap. Green White Hotel, Noordweg 43, Thea van Soelen en Olivier Be- ijnen, aquarel, acryl en andere technieken. OOST-SOUBURG De Zoute Viever, Donge- straat 1, Cor van der Poel, pen tekeningen en aquarelschilde rijen. Geopend tijdens kantoor uren. VEERE Stadhuis, Kerkstraat 7, 'Vond sten in Vee re'. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, le vende reptielen, amfibien en insekten, dagelijks geopend van 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens, Op dubbeldekkersveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissel- lijsten met toeristische promo tie (beeld van Zeeland als va kantieland). Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Karin Star mans. Notariskantoor Sauer Oonk, Badhuisstraat 181, Aaf Renkema, aquarellen 'Kleur bekennen' (t/m 27 mei). Stedelijk Museum, Bellamy park 19, Van Zeeuwse Admira liteit tot marine in Zeeland. Caf Stout, Van Dishoeckstraat 27, Carla Schot, schilderijen en tekeningen. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. WISSENKERKE Galerie De Praktijk, Voor straat 15, Marleen van Wolfe- ren, schilderijen. Kees C. Reek, beelhouwwerk. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. DONDERDAG 22 MEI Minitheater, Middelburg; Musical- en operettevereniging Groep Papillon, 20.30 uur. VRIJDAG 23 MEI Stadsschouwburg, Middel burg; Fay Lovsky La Bande Dessine, 'Encore', 20 uur. Ba sisschool Streengracht- straat, Oostkapelle; Toneel vereniging Walichrum, 'Bruid in de morgen', 20 uur. Her vormde Kerk, Kapelle; Or gelconcert door Henk G. van Putten, 20 uur. Minitheater, Middelburg; Ritmische voor stelling door Jos de Jonge, 'Paul', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Supersessie, 21 uur. ZATERDAG 24 MEI Podium 't Beest, Goes; Ser- votron en Scalemodels, 21 uur. De Piek, Vlissingen; Friction, 22 uur. ZONDAG 25 MEI Spin-Off, Middelburg; Wou ter van Riessen, 16 uur. Schut- tershofcaf. Middelburg; Grandpa Nick Sessieband met Mary-Lou, Bas Kennis, Marcel van As en Sheyenne, 17 uur. MAANDAG 26 MEI Stadsschouwburg, Middel burg; Mini en Maxi, 'Scherzo', 20 uur. Minitheater, Middel burg; Toneelvereniging 't Zand, 'De bemoeial', 20.30 uur. DINSDAG 27 MEI Grote Kerk, Goes; Carillon concert Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. Midgard, Middel burg; Jamsessie, 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Mini en Maxi, 'Scherzo', 20 uur. WOENSDAG 28 MEI Ambachtscentrum, Goes; Poppentheater Sim Bolus, 'De koning is bloot, leve de ko ning!', 14 uur. Stadsschouw burg, Middelburg; Mini en Maxi, 'Scherzo', 20 uur. DONDERDAG 22 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 20 uur. Alham bra II Vlissingen, 'One Fi ne Day' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Dante's Pe ak' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Karakter' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient' 20 uur. 't Beest Goes, 'Portret of a lady' 20.30 uur. Schut tershoftheater Middel burg, 'The Van' 20.30 uur. VRIJDAG 23 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The English Patient' 18.45 uur. 'One Fine Day' 21.30 uur. Alhambra III Vlissin gen, 'The Saint' 19 uur. 'Dante's Peak' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'All Stars' 19 uur. 'Karakter' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient' 20 uur. Schuttershof theater Middelburg, 'Nnette et Boni' 19.30 uur. 'The Van' 22 uur. ZATERDAG 24 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar'Liar' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissin gen, 'The English Patient' 18.45 uur. 'One Fine Day' 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Saint' 14 en 19 uur. 'Dante's Peak' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'All Stars' 14 en 19 uur. 'Karakter' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient' 20 uur. Schuttershoftheater Middelburg, 'De Kersen pluk' 19.30 uur. 'Nnette et Boni' 22 uur. ZONDAG 25 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissin gen, 'The English Patient' 18.45 uur. 'One Fine Day' 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Saint' 14 en 19 uur. 'Dante's Peak' >21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'All Stars' 14 en 19 uur. 'Karakter' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient' 20 uur. Schuttershoftheater Middelburg, 'De Kersen pluk' 20.30 uur. MAANDAG 26 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 20 uur. Alham bra II Vlissingen, 'One Fi ne Day' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Dante's Pe ak' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Karakter' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient' 20 uur. Schuttershoftheater Middelburg, 'Les Quatre Cents Coups' 20.30 uur. DINSDAG 27 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 20 uur. Alham bra II Vlissingen, 'One Fi ne Day' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Dante's Pe ak' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Karakter' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient' 20 uur. 't Beest Goes, 'Kwaiden' 20.30 uur. Schuttershof theater Middelburg, 'Nnette et Boni' 20.30 uur. WOENSDAG 28 MEI Alhambra I Vlissingen, 'Liar Liar' 14 en 20 uur. Al hambra II Vlissingen, 'One Fine Day' 20 uur. Al hambra III Vlissingen, 'The Saint' 14 uur. 'Dante's Peak' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'All Stars' 14 uur. 'All Stars' 20 uur. Grand Theater Goes, 'The English Patient Schut tershoftheater Middel burg, The Van' 20.30 uur. ZATERDAG 24 MEI Alhambra II Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. Grand Theater Goes, '101 Dalmatirs' 14 uur. ZONDAG 25 MEI Alhambra II Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. Grand Theater Goes, '101 Dalmatirs' 14 uur. WOENSDAG 28 MEI Alhambra II Vlissingen, '101 Dalmatiërs' 14 uur. Grand Theater Goes, '101 Dalmatiërs' 14 uur.

de Faam | 1997 | | pagina 7