GEMEENTE MIDDELBURG Nationale Straatspeeldag 4 juni 1997 Asfalt op Poelendaeleweg Commissievergaderingen in mei Op woensdag 4 juni 1997 ff MT/n Afscheidsreceptie burgemeester mr. D. C. B. Burgers Herbestrating Noordweg De nieuwe burgemeester van Middelburg: mr. Spahr van der Hoek Politiek en jongeren in gesprek met elkaar L °eti°S tossen jot$*etV Bevolkingsonderzoek Collecte uw Drempels Molenwater Geen marktbus meer per 1 juni Week 21 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450. Openingstijden: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Vragen over WOZ Tafeltje Dekje Woensdag 21 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 5 Op woensdag 4 juni 1997 is het voor de achtste keer Nationale Straat speeldag. Deze landelijke actiedag heeft tot doel aandacht te vragen voor de kwetsbare positie van kinderen in het verkeer. De Straatspeel dag stelt ouders in de gelegenheid de gemeente te wi jzen op verkeerssi tuaties die voor kinderen onveilig zijn, om in onderlinge samenwerking tot verbeteringen te komen. De Nationale Straatspeeldag is een initia tief van KINDEREN VOORRANG en wordt op locaal niveau georga niseerd door honderden bewonersgroepen, scholen, buurthuizen en speeltuinverenigingen. Hoe werkt de Nationale Straatspeeldag? De organiserende groepen zetten - in overleg met de gemeente - gedu rende één ochtend of middag een straat af voor alle verkeer. Voor één keer krijgen de kinderen de gele genheid om veilig en onbezorgd op straat te spelen. Dit spelen draagt een "demonstratief karakter. Op de Straatspeeldag willen we duidelijk maken dat de openbare ruimte in steden en dorpen te vaak wordt ge domineerd door het autoverkeer, en dat kinderen op die manier steeds meer in de knel raken. Terugblik Wethouder Peter Brakman opent op 4 juni de Straatspeeldag in de wijk Dauwendaele. Dit vormt de aanleiding voor wijk- bemiddelaar Ella Looten om terug te blikken op voorgaande Straat speeldagen. "leder jaar is er weer de Nationale Straatspeeldag. Dit jaar wordt al weer de achtste straatspeeldag ge houden. De Stichting kinderen voorrang stimuleert wijkverenigin- gen als de onze om ook in Dauwen daele iets bijzonders op touw te zet ten. De bedoeling is dat daarmee aandacht wordt gevraagd voor de mogelijkheden die kinderen moeten hebben om ook buiten op straat te spelen. Het verkeer met de auto en de fiets moet dan een stapje terug om ruim te te geven aan de kinderen. Als we onze wijk Dauwendaele be kijken en vergelijken met de grote woonwijken in steden als Rotter dam en Amsterdam, vallen de speelmogelijkheden op straat bij ons nog wel mee. Het verkeer is nu nog niet zo druk. Toch moeten we opletten, want ook hier zit er flink groei in het verkeer en voor we er erg in hebben heersen hier groot steedse toestanden. Daarom zoeken wij van de wijk ver eniging elk jaar een lastige ver keerssituatie uit om een straatspeel dag te houden. Zo was het straatspeeldag bij de opening van de verkeersdrempel en oversteekplaats van de Roozen- burglaan. Toen werd de oversteek plaats door de kinderen voltooid en werd een ongeluk gespeeld. De kin deren gekleed als Rode Kruis-hel- pers, legden bij een verongelukte leeftijdgenoot een verband aan en voerden hem af. Een jaar later was het Tunneltje on der het station aan de beurt. De kin deren deelden aan alle fietsers en bromfietsers die niet wilden afstap pen. bekeuringen uit. Ook de Segeerssingel werd toen tot speelterrein verklaard en door de plantsoenendienst werden er bomen in tonnen neergezel. Er werd ge speeld en de kinderen tekenden "50" met grote krijtcijfers op het asfalt. Nog weer een jaar later kwam de oversteekplaats in de Vrijlandstraat, bij het winkelcentrum, in de aan dacht. Een stevig vrouwspersoon op een brommer reed een ventje aan. Er ontstond een heftige ruzie die zo echt werd gespeeld dat het bijna echt leek. Er werden een massa bal lonnen uitgedeeld en het geheel zag er toch nog feestelijk uit. Helaas was het weer niet zo goed. In het overdekte winkelcentrum werd schuilplaats gevonden en konden leuk spelletjes worden gedaan. De laatste keer was de Kruitmolen- laan nabij het Asielzoekerscentrum in hel middelpunt. Deze actie was niet zo succesvol. In tegenstelling tot de vorige keer was het nu erg warm en droog weer. Veel kinderen zochten verkoeling aan zee en er was weinig belang stelling. Het kan niet altijd meezit- teh. Speciaal de straatspeeldagen zijn leuk om te zien, maar ook nuttig om te doen. De gemeente is er al tijd bij in de persoon van een wet houder of het hoofd van gemeente werken. We hebben het gevoel dal de ge meente wat beter gaat nadenken voordat ze in het verkeer iets veran dert. We hebben zeker nog wel wensen voor meer veiligheid en vrijheid voor de kinderen. We zul len dus ook zeker doorgaan met de acties. De aanhouder wint!" Vorige week zijn de beschikkingen verzonden met daarin de waarde van de panden in Middelburg. Deze waarde zal gelden, zoals eer der gemeld, voor vele berekenin gen: onroerende zaakbelasting, be lasting Waterschap, inkomstenbe lasting en vermogensbelasting. Bij de beschikking wordt in een toelichting het een en ander uitge legd. Heeft u na lezing nog vragen, dan kunt u daarmee terecht in de speciale kantoor-unit op het Sim- pelhuisplein bij de afdeling Sociale Zaken, op werkdagen van 8.30 tot 13.00 uur. Er is ook een speciaal telefoonnum mer geopend: 675785 (meerdere lijnen). Bezwaren kunnen worden inge diend binnen zes weken. Om de in vele gevallen hogere taxatiewaarde te compenseren, zal het Onroerende Zaakbelasting-ta rief van de gemeente worden ver laagd. De aanslagen van de ge meentelijke belastingen worden eind mei verzonden. Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toe stemming verleend om in de ko mende periode een huis-aan-huis- collecte te houden: Nationaal Epi- lepsiefonds van 26 tot en met 31 mei. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 26 tot en met 31 mei: maandag: dunne plakken rundvlees, spina zie. aardappelen dinsdag: rundersaucijsjes, rode bietjes, aardappelen woensdag: omelet met champignonvulling, gemengde groenten, aardappelen, donderdag: kalkoenrollade met roomsaus, wortelen, aardappelen vrijdag: lamsragout "proven^ale", sperzie bonen, rijst zaterdag: varkensvlees in saus met appel stukjes. rode kool. puree zondag: wat de pot schaft. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer mr. D. C. B. Burgers per 1 juni 1997 zijn functie als burgemeester van Middelburg neerleggen. Het gemeentebestuur van Middelburg zal burgemeester Burgers en mevrouw C. F. H. Burgers-Van Schade wijk op zaterdag 31 mei 1997 in de Burgerzaal van het stadhuis een afscheidsreceptie aanbieden. De receptie wordt gehouden van 16.00 tot 18.00 uur. ingang via het bordes aan de Markt. U wordt van harte uitgenodigd deze receptie bij te wonen. Zo zog de Poelendaeleweg er uit in 1981Foto: Johan Sinke. Op 20 mei is begonnen met de aan leg van een aantal verkeersdrem pels: aan het Molenwater bij huis nummer 125, bij het kruispunt Mol straat/Dam, het kruispunt Mol- straat/Koepoortstraat/Singelstraat/- Spanjaardstraat en bij de Koepoort straat ter hoogte van huisnummer 18-25. Het werk zal ongeveer twee weken duren. Doorgaand verkeer wordt door middel van borden om geleid via de Brakstraat. Voor be stemmingsverkeer worden aparte voorzieningen getroffen via Schuit- vlotstraat. Pijpstraat en Spanjaard straat. Vanaf maandag 26 mei 1997 wordt begonnen met onderhoud aan de as- faltverharding in de Poelendaele weg. Er kan gedurende de uitvoering van de onderhoudswerken niet op de zaamheden zullen drie dagen in be slag nemen. Gepland werkschema Maandag 26 mei: Weg afsluiten voor het verkeer, belijning verwij- rand frezen. Dinsdag 27 mei: aanbrengen nieu we asfaltdeklaag. Woensdag 28 mei: reserve dag, in geval van regen. Het verkeer wordt met borden om weg gereden worden. De werk- deren, rioolputten opmetselen, weg- geleid. Er wordt een infor matiebijeenkomst gehouden in ver band met de voorgenomen lierbe- stratingswerken van de Noordweg tussen de Brigdamseweg en Brig- damme, op woensdag 28 mei 1997 om 16.30 uur, in de kantine van de dienst Stadsbeheer, Vlissingsestraat 21 (2e etage). Belanghebbenden wordt daarna de mogelijkheid ge boden vragen te stellen. Zoals u bekend is, heeft Delta Nuts bedrijven in een gedeelte Noord- weg de waterleiding vernieuwd. Te vens heeft de gemeente dc huisaan sluitingen van de riolering van het secundair riool overgezet op hel hoofdriool. De straatindeling van het gedeelte Noordweg verandert in feite weinig en ziet er als volgt uit: Het tracé van de rijbaan, met een breedte van 5,50 m. wordt bepaald door de lijn van de bebouwing. De rijbaan wordt uitgevoerd in nieuwe gebak ken klinkers. Ter weerszijden van de rijbaan worden rabatten op het zelfde niveau gestraat met aanwezi ge klinkers waalformaat. Om de snelheid van het verkeer af te remmen zal de ontmoeting van de Noordweg met de Schotelweg verhoogd worden uit gevoerd en op regelmatige afstan den zullen er in de Noordweg zelf nog gebogen drempels aangelegd worden. Nadere technische informatie over de plannen kunt U verkrijgen bij de dienst Stadsbeheer, de heer J. Ga- briëlse (0118-675333). Het plan ligt tot 28 mei 1997 ter in zage bij de sectie interne en juridi sche zaken van de dienst Stadsbe heer. Vlissingsestraat 21 te Middel burg. Op woensdag 7 mei is bekendge maakt, dat de heer mr. L. H. B. Spahr van der Hoek (VVD) is be noemd tot burgemeester van de ge meente Middelburg. Deze benoeming zal ingaan op I juni 1997. De officiële installatie vindt plaats op 6 juni. De voordracht door de vertrou wenscommissie was unaniem. Er waren 27 sollicitanten, veertien van hen zijn VVD-lid en 24 zijn burge meester. De 50-jarige heer Spahr van der Hoek is sinds 1983 burgemeester van de gemeente Coevorden. een herindelingsgemeente van 15.000 inwoners. Ook voormalig burge meester Wolters deed vanuit Coe vorden de overstap naar Middel burg. De heer Spahr van der Hoek heeft in Coevorden vooral naam ge maakt door zijn inzet op ruimtelijk- economisch gebied. Voorafgaand aan zijn benoeming als burgemeester was hij weten schappelijk medewerker bij de luchtmacht in Den Haag. De heer Spahr van der Hoek is ge huwd en vader van drie dochters en één zoon in de leeftijd van 13 tot 21 jaar. De nieuwe burgemeester krijgt de zelfde portefeuilles als de heer mr. D. C. B. Burgers, die het ambt van burgemeester sinds 16 januari 1996 waarnam na de benoeming van bur gemeester mr. C. G. J. Rutten als burgemeester van Breda. Daarnaast is de nieuwe burgemees ter korpsbeheerder van de regionale politie en heeft hij de kern Arne- muiden als "eigen wijk". De portefeuilles van de burgemees ter zijn de volgende: Algemene Bestuurlijke Coördinatie Openbare Orde en Veiligheid: - Politie - Brandweer - Rampenbestrijding Jumelages, Mondiaal Beleid Communicatie Coördinatie Stadsgewestelijke Samenwerking Economische Zaken (Bovenregionaal) Overleg C 20-gemeenten In de komende periode vergaderen de commissies op de volgende dagen: Commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Financiën, woensdag 21 mei om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw C. E. Vermast, tele foon 675289. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): voorbereidingsbeslui- ten. gemeentegarantie. Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur, donderdag 22 mei om 19.30 uur. Secretaris is de heer J. A. W. de Wolf. telefoon 6753Ö4. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): herinrichting Kerk straat/Kerkplein in Nw.- en St. Joosland. Commissie Sociale Zaken, Economische Zaken en Cultuur, maandag 26 mei om 19.30 uur in de Concert- en Gehoorzaal. Secretaris is me vrouw J. P. de Nooijer, telefoon 675531 Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): ontwerpbegroting Zeeuwse Muziekschool en subsidieverzoek herdenking W. Riemens. Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken, dinsdag 27 mei om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw A. C. Beije. telefoon 675434. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): nieuwe Algemene Plaat selijke Verordening (APV). Benoeming lid Ombudscommissie, initiatief voorstel Groenlinks over verordening gemeentelijke commissies. Commissie Welzijn, Personeelszaken en Milieu, woensdag 28 mei om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw J. P. de Nooijer, telefoon 675531. Onder meer wordt behandeld (onder voorbehoud): aanpassing bestuur Maatschappelijke Zorg Walcheren, wijziging uitkerings- en pensioenveror dening wethouders, begrotingswijziging OLAZ, jaarrekening GGD 1996. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergadering in te zien bij sectie Communicatie en bij de commissiesecretaris. Spreekrecht kunt u aanvragen bij de commissiesecre- taris. De gemeenteraad vergadert op maandag 2 juni om 19.30 uur. Onder het motto "Verder kijken dan je neus lang is" houdt de gemeente Middelburg op vrijdag 30 mei een groot jeugddebat in diverse ruimten van het Middelburgs stadhuis. Jon geren en raadsleden discussiëren eerst in commissies over onderwer pen die in Middelburg van belang zijn. In deze commissies worden stellingen voorbereid. Deze stellin gen vormen later op de dag de basis voor een plenaire discussie met het college. Dagvoorzitter is t.v.-persoonlijk- heid Bas Westerweel. Het programma ziet er als volgt uit: 12.30 tot 13.20 uur - burgerzaal en raadzaal: ontvangst, opening en in leidend gesprek tussen de wethou der van Jeugdzaken, mevrouw J. C. van Dijk-Sturm en de dagvoorzit ter; 13.20 tot 14.45 uur - kamers wet houders: jongeren, raadsleden en wethouders discussiëren in "com missievergaderingen"; 15.15 tot 17.15 uur - raadzaal: ple nair debat onder leiding van de dag voorzitter tussen jongeren en wet houders. Daarna formele afsluiting; 17.15 tot 18.30 uur - burgerzaal - informele afsluiting. Gezien de beperkte ruimte kan et- helaas geen publiek bij het jeugdde bat aanwezig zijn. Onderwerpen Het jeugddebat moet echt een aan gelegenheid van de Middelburgse jongeren zelf zijn. Daarom is vooraf op de middelbare scholen in tien gesprekken door de jongeren zelf bepaald waarover ge sproken gaat worden. Verschillende raadsleden zijn sa men met een ambtenaar naar de scholen toegegaan om met de jon geren te praten. Het sociaal-cultu reel werk heeft hetzelfde gedaan in hel jongerencentrum. Uit deze ge- Sedert voorjaar 1996 is tussen de Koestraat en de Markt een "Markt- bus" ingezet die diende als verleng stuk van het openbaar vervoer naar het centrum (de Markt) van Mid delburg. Ondanks het feil dat de be zetting van deze vervoersmogelijk- heid tegenviel, is besloten om deze vervoerswijze in stand te houden tot de datum waarop de dienstrege- ling '97/'98 ingaat: 1 juni 1997. Vanaf die datum blijft de stad per openbaar vervoer bereikbaar door middel van de diverse stads-/slreek- bussen. De belangrijkste halteplaat sen blijven Koestraat en Turfkaai/Nieuwe Haven. Mocht de bereikbaarheid van het centrum van de stad (Markt en/of winkelgebied) per openbaar ver voer voor u problemen opleveren, dan kunt u onder bepaalde voor waarden gebruik maken van de Combi-tax, een vervoerswijze voor 60+ en WVG-geïndiceerden die gecoördineerd wordt door Thuiszorg Walcheren. Dus ten behoeve van vervoer per Combi-tax naar onder andere het centrum per 1 juni 1997 kunt u contact opnemen met: Stichting Thuiszorg, Breestraat 15, Middelburg, tel. 0118-684000. sprekken zijn de volgende mogelij ke onderwerpen naar voren geko men: "vrije-tijds-aanbod", "woon omgeving/veiligheid" en "commu nicatie". Aan het debat nemen 32 jongeren deel. Veel meer jongeren waren be trokken bij het bepalen van de on derwerpen voor het debat. Er worden artikelen, verslagen en interviews geplaatst in PZC en Faam. voor een gedeelte verzorgd door de jongeren zelf. Zij worden begeleid door de chef nieuwsredac- tie van de Provinciale Zeeuwse Courant. Het motto "Verder kijken dan je neus lang is" geldt voor zowel poli tici als jongeren. Als er tweerich tingsverkeer ontstaat tussen deze groepen doordat ze met elkaar gaan praten en blijven praten, dan is het doel van het jeugddebat bereikt. Aanleiding In Middelburg wonen ruim 4000 inwoners in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar. Over en voor deze jon geren wordt al veel gesproken en bedacht, vaak zonder dat jongeren daar zelf bij betrokken zijn. Dat is de conclusie van een onderzoek dat vorig jaar in opdracht van de ge meente is uitgevoerd. Veel jongeren zeggen over politiek: "Kan mij het wat schelen?" Dat wil niet zeggen dat zij geen eigen me ning hebben. Ze lopen niet snel achter een ideologisch vaandel, maar per onderwerp hebben ze wel degelijk iets te zeggen. Hoe denken zij over allerlei zaken? Voor veel inwoners, ook voor jon geren, is het niet zo duidelijk wat een gemeentebestuurder doet. Waar is hij of zij mee bezig, welke keu zen moeten ze maken. Wat komt er kijken bij het besturen van een stad. Veel vragen, weinig antwoorden nog. De gemeente wil op zoek gaan naar die antwoorden door contact te leg gen tussen jongeren en politici. Door van beide groepen te ver wachten dat ze "verder kijken dan hun neus lang is". De eerste zet is het organiseren van het jeugddebat op 30 mei aanstaande. De informa tie uit dat debat is bepalend voor het vervolg. Deze weken worden vrouwen uit de gemeente Middeburg uitgenodigd mee te doen aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Vrouwen tussen de 30 en 60 jaar krijgen eens in de vijfjaar een uitnodiging. Dit jaar komen de vrouwen geboren in 1937, 1942, 1947, 1950, 1952, 1957, 1962 en 1967 voor een oproep in aanmerking. Bij de vroege ontdekking van baarmoederhalskanker is genezing in bijna alle gevallen mogelijk. Vanaf 1 januari 1996 kent het lan delijk bevolkingsonderzoek baar moederhalskanker een andere op zet. Alle in Nederland wonende vrouwen van 30 tot en met 60 jaar krijgen eens in de vijfjaar een uit nodiging om deel te nemen. Het Ia- ten maken van een uitstrijkje voor het bevolkingsonderzoek is voor al le uitgenodigde vrouwen gratis. Uitstrijkjes die op eigen verzoek gemaakt worden zonder dat er klachten zijn, komen niet voor ver goeding in aanmerking. In Nederland wordt per jaar bij 750 vrouwen baarmoederhalskanker vastgesteld. Baarmoederhalskanker kan met een uitstrijkje al heel vroeg worden opgespoord, zelfs voor er klachten zijn. Als deze vorm van kanker vroeg wordt ontdekt en be handeld, is genezing vrijwel altijd mogelijk. De vrouwen die dit jaar voor een oproep in aanmerking komen krij gen een uitnodigingsbrief van de gemeente om een uitstrijkje te laten maken. Bij de uitnodigingsbrief zit een informatiefolder, er is ook een meertalige folder verkrijgbaar. De uitgenodigde vrouw maakt een afspraak met de huisarts om het uit strijkje te laten maken. In een labo ratorium wordt het uitstrijkje be oordeeld. Vrouwen kunnen het beste overleg gen met hun huisarts, wanneer ze kunnen bellen voor de uitslag. Als nader onderzoek nodig is, bete kent dit niet direct dat er baarmoe derhalskanker ontdekt is. Als er vragen zijn over de uitnodi ging of het onderzoek, is het moge lijk contact op te nemen met: - de huisarts; - de gemeente Middelburg, telefoon 675675; - de GGD Zeeland, op dinsdagmor gen van 9.00 tot 10.00 uur is Pe tra van den Hoek. voorlichter/ver pleegkundige bereikbaar, tele foonnummer 01I3-249460.

de Faam | 1997 | | pagina 5