Statenvergadering 'rbt'JI CHEM-DRY DE DIJCKER Dè tapijt- en meubelreinigers Frans Gillissen F Provincie Zeeland 020-6262620 ^3 Vleermuizen DOE IETS AAN LOOPLAWAAI. s 0118-639623 'De Voorzorg- Sinke Wederom schoenen waar u mee wegloopt! Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Kantoren gesloten Vrijdag 16 mei vergaderen Provinciale Staten van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de historische statenzaal in het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Commissies iOfficiële Mededelingen ff> Milieu Saneringsplan J. Catsstraat 2 Grijpskerke Saneringsplan P. Krugerstraat 237 Vlissingen Ontwerp-besluit wijziging vergunning Hoechst Vlissingen DE VLIEGER B.V. HYSTER EmanÏÏDÜ Kubofo Maalweg 2A, 4456 RM Lewedorp Tel. 0113-613388, faxnr. 0113-613880 Wolky, Durea, Helioform e.d. C. F. J. van den Bos LETSELSCHADE? WAAR HEEFT U RECHT OP? VRAAG HET DE SPECIALIST!! C.EJ.VAN DEN BOS REGISTER-EXPERT Wat doe ik tegen mieren in mijn keukenkast? MieuT^ Voor een vlekkeloos resultaat Chem-Dry Bel voor vrijblijvende afspraak of demonstratie Voor particulieren - winkels - bedrijven 5 kippenbouten kipreceptboek pakje croma voor kip9,95 Hoofdkantoor telefoon 0118 -412760 Industrieweg 20 - Vlissingen Woensdag 7 mei 1997 FAAM/VLISSINGER 13 Abdij Mogelijke verblijfplaatsen van vleermuizen in en om het huis. Eigenlijk zijn vleermuizen heel bij zondere dieren. Het zijn de enige zoogdieren die kunnen vliegen. De diertjes zijn ook minder griezelig dan menigeen gelooft. Vleermuizen richten geen schade aan. Het zijn insecteneters, ze knagen dus niet. Ze slepen ook niet allerlei materiaal af en aan om een nest te bouwen; ze heb ben namelijk geen nest nodig. Met een beschut plekje om lekker te hangen zijn de diertjes dik tevre den. Een vleermuizenpaar krijgt maar een jong per jaar. Voor een plotselinge overbevolking hoeft dus niemand bang te zijn. Vleermuizen houden een winter slaap. Wie er thuis een of meer aantreft en dat niet prettig vindt, hoeft maar weinig te doen. Deuren dicht en de ruimte verwar men tot boven de twintig graden. De vleermuis wordt dan wakker. Tegen het vallen van de avond het raam openzetten is voldoende. Het beestje vliegt dan weg en zoekt een andere overwinterings plaats. Beschermd De dwarrelige fladderaars zijn ondertussen een beschermde diersoort. De kleinste is de Dwergvleermuis: een kleintje zoals de naam al aangeeft, bruin, met zwarte oren en snuit. Hij weegt maar tussen de vijf en acht gram. 's Zomers zijn ze vaak te zien als ze op jacht zijn in tuinen en bij lantaarnpalen. De Ruige dwergvleermuis lijkt sprekend op zijn kleine soortge noot. Hij is alleen wat groter, 's Winters zijn ze wel in huizen te vin den. De vrouwtjes wonen 's zomers veelal in kraamkolonies in Oost-Europa. Ze leggen dus hele afstanden af. Veel mannetjes nemen die moeite niet; zij blijven hier. De Laatvlieger is een grote, robuuste vleermuis met bruine vacht en donkere kop en oren. De spanwijdte bedraagt meer dan dertig centimeter. Hoewel de Laatvlieger het liefst in de polders verblijft, is hij 's winters ook wel in de steden te zien. De Meervleermuis is een stuk klei ner dan de Laatvlieger. Het dier heeft een bruine tot grijze vacht op de rug en een lichte buik. Deze soort leeft in grote zomerkolonies en komt minder voor dan de andere soorten. Gekwetter Het dagritme van vleermuizen is tegenovergesteld aan dat van de mens. 's Avonds worden ze pas actief. Een paar uur voordat ze uitvliegen worden ze wakker. Dat gaat gepaard met het nodige gekwetter. De mate waarin dat is te horen, hangt af van de verblijf plaats van de groep. Ze verhuizen trouwens wel vaak. Soms al na een paar dagen, dan weer na een aantal weken. Behalve voor het uitvliegen, zijn in een kraamkolonie ook tijdens de nachtelijke uren geluiden te horen. De vrouwtjes komen namelijk regelmatig terug om hun jong te zogen. En bij het binnenkomen moeten ze wel eerst hun eigen jong zien te vinden; vandaar het gekwetter. Wie meer wil weten over vleer muizen en over hoe te hande len als de diertjes onverhoopt voor overlast zorgen, kan de gratis brochure Vleermuizen in huis krijgen via het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Donderdag 8 mei, Hemelvaart, en vrijdag 9 mei zijn de kantoren van het provinciaal bestuur gesloten. Maandag 12 mei zijn de bestuur ders en ambtenaren weer bereik baar voor het publiek. Nieuws De vergadering van Provinciale Staten begint om 10.00. Aan het begin van de bijeenkomst beëdigt de commissaris van de koningin twee nieuwe statenleden. De heren T.R.K. Meijers uit Oost- Souburg, wethouder in Vlissingen, en ir. W. Mol uit Tholen, adviseur bij een adviesbureau. Het lidmaat schap van Provinciale Staten is een bijbaan. Meijers versterkt de fractie van de WD die de heer Veerhoek zag vertrekken. Veerhoek, wethouder op Schou- wen-Duiveland, zag niet langer kans zijn werk te combineren met het statenlidmaatschap. Mol volgt in de fractie van de RPF/GPV oud burgemeester Visser van Arne- muiden op. Visser is elders be noemd tot burgemeester. Welzijn Binnen de welzijnsbegroting van de provincie staat al een paar jaar f 150.000,- gereserveerd voor het thema 'Verdraagzaamheid'. Het geld is bedoeld om activitei ten te ondersteunen die de bedoe ling hebben de verdraagzaamheid in de samenleving te vergroten. Gedeputeerde Staten (GS) stellen voor dat bedrag aan vier zaken te besteden. Het Bevrijdingsfestival Zeeland, dat jaarlijks plaatsvindt in- Vlissingen, mag dan rekenen op een bijdrage van f 25.000,- en het Festival Cultureel Gekleurd op f 50.000,-. Om de voortgang van het werk van het Anti-Discrimi natiebureau mogelijk te maken wil len GS f 65.000,- beschikbaar stellen. Een deel van het werk van het bureau is eigenlijk een ge meentelijke taak. De gemeenten moeten dan ook de rest van het geld bijpassen, vinden GS. De gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren hebben laten weten niet in de financiering te willen deelne men. Wat GS betreft hoeft dat financieel geen gevolgen te heb ben als de rest van de gemeenten in Zeeland wel besluit tot subsidië ring. Economie Proefboerderij de Rusthoeve mag wat GS betreft rekenen op een bij drage van ruim 70 duizend gul den. Dat is de helft van het ge raamde exploitatietekort van dit jaar. Het bedrijfsleven legt de rest van het geld op tafel. Als PS ak koord gaan met de bijdrage is het zeker dat Rusthoeve kan blijven voortbestaan en bovendien mag rekenen op 20% van het budget voor onderzoek dat landelijke financiers beschikbaar stellen. De Rusthoeve doet onder meer onderzoek naar het bestrijden van ziektes bij gewassen en naar de verschillende mogelijkheden en verbetering van teelt. Een aantal onderzoeken zijn er op gericht het gebruik van chemische middelen te verminderen of te voorkomen. Het opgeheven Landbouwschap had een vertegenwoordiger in de Provinciale Raad voor de Groene Ruimte, een adviesorgaan voor GS. GS stellen voor de bestuurs zetel nu toe te wijzen aan de LTO- Raad Zeeland. Bij de LTO is 75% van de boeren aangesloten. Omdat er in het landelijke gebied veel aan de hand is (plattelands vernieuwing, landinrichting, recre atie) willen GS de commissie uit breiden met een extra lid. Dat lid moet dan wel uit de recreatiehoek komen. Die sector komt daarmee op twee vertegenwoordigers in de Provinciale Raad voor de Groene Ruimte. Al eerder hadden de staten inge stemd met een provinciale bijdra ge aan de zogeheten Groenfond sleningen. Een fonds van de geza menlijke provincies om onder meer de aankoop van groengebie den mogelijk te maken. Maar op papier was niet duidelijk aangegeven dat GS was gemach tigd de noodzakelijke garantiever klaringen te verstrekken. Dat fout je wordt nu hersteld. Waterstaat en verkeer Zeeland krijgt een bedrag van 12,2 miljoen uit de landelijke pot 'Extra investeringsimpuls infra structuur stad- en streekvervoer 1996 - 2000'. Het geld is bedoeld om het openbaar vervoer meer ruimte te bieden. Aparte busba nen, stallingsmogelijkheden voor fietsen bij bushaltes, verbeteren van een aantal busroutes, signaal- apparatuur bij verkeerslichten om bussen met voorrang te laten doorrijden zijn voorbeelden van voorzieningen die in Zeeland wor den getroffen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft voor dit soort doeleinden 1 miljard gulden op de begroting staan. GS vragen de staten toestemming het geld dat Zeeland krijgt voor de goedge keurde projecten alvast door te sluizen naar de betrokken ge meenten. Aan het eind van de vergadering wordt de statenleden gevraagd in te stemmen met vier wijzigingen in de begroting 1997 van de pro vincie. De agenda en de vergaderstuk ken voor de PS-vergadëring lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provinc.ie, Abdij 9 in Middelburg. Donderdag 22 mei vergadert de Provinciale Commissie Milieube heer en Waterhuishouding (PCMW). De bijeenkomst begint om 14.00 uur en is op het adres Het Groene Woud 1 in Middel burg. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: jaarverslag PCMW 1996, preadvies duurzame ste denbouw, preadvies beleidsnota MER zuiveringsslib, streekplan en duurzame ontwikkeling, samen stelling subcommissies voor plan van aanpak verdroging en MER windenergie De agenda en de vergaderstuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het saneringsplan voor de bodemverontreiniging op de loca tie Jacob Catsstraat 2 te Grijps kerke vastgesteld. De beschikking en de bijbehoren de stukken liggen van 7 mei 1997 tot en met 18 juni 1997 ter inza ge bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 9-12 en 14-16 uur, en bij de ge meente Veere, Dorpsplein 28, Koudekerke, werkdagen 9-12 en 14-16 uur en op donderdagavond 17.30-19.00 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 18 juni 1997 een bezwaar schrift tegen de beschikking in dienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een bodemonderzoeks rapport en een saneringsplan ont vangen van Fa. De Muijnck Auto huis te Vlissingen met betrekking tot de bodemverontreiniging op de locatie Paul Krugerstraat 237 te Vlissingen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ernstig te beschouwen en tevens een sane ringsplan (artikel 39 Wet bodem bescherming) goed te keuren. De stukken, inclusief de ontwerp beschikking, liggen van 7 mei 1997 tot en met 4 juni 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkda gen 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2, werkdagen 8.30-12.30 en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik- king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631736. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen de vergunning Wet milieu beheer van Hoechst Holland N.V. te Vlissingen van 13 april 1993 voor de Energie-afdeling en elek trische energievoorziening wijzi gen. De reden is dat is gebleken dat Hoechst niet voldeed aan het gestelde in de vergunning met betrekking tot de uitworp van koolmonoxide en onverbrande koolwaterstoffen. Vervolgens is een onderzoekstraject opgesteld dat als doel had het voldoen aan de vergunde normen. Dit onder zoek heeft ertoe geleid dat bij afvalwaterverbrandingsketel 2 diverse technische aanpassingen zijn doorgevoerd die er in hebben geresulteerd dat zowel de emis sie van koolmonoxide als van onverbrande koolwaterstoffen zijn gereduceerd. Deze reductie was echter niet voldoende om te kun nen voldoen aan de vergunde nor men. Tegelijkertijd werd door Hoechst aangegeven dat het betreffende afvalwater in de toekomst op een andere manier verwerkt gaat wor den zodat het bedrijven van de afvalwaterverbrandingsinstallatie tot het verleden gaat behoren. Op dit moment is het niet zeker op welke wijze Hoechst haar afvalwa terstromen in de toekomst gaat verwerken. Gezien de hoge milieu belasting van de huidige verwer kingswijze wordt er door het wijzi gen van de vergunning aangege ven dat de huidige installatie uiter lijk tot 1 januari 1999 in bedrijf mag zijn en worden er hogere emissies toegestaan voor koolmo noxide en voor onverbrande kool waterstoffen. Het ontwerp-besluit en overige stukken kunnen op verzoek (tele foon 0118-631984) worden ingezien bij de Directie ruimte, milieu en water. Een ieder kan tot en met 21 mei 1997 schriftelijke bedenkingen tegen het ontwerp-besluit indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Directie ruimte, milieu en water, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Hierbij kan worden verzocht per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Alleen zij die bedenkingen hebben ingediend tegen het ontwerp besluit en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ont werp-besluit, kunnen later beroep instellen. Is burenlawaai voor u een probleem? Doe er dan iets aon. De Nederlandse Stichting Geluidhinder helpt bij het vinden van een oplossing. NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft. Hyster-vorkheftrucks, alle types, diesel, LPG, elektrisch Manitou-terreinheftrucks Crown-stapelaars en handpallettrucks Verkoop - Verhuur - Reparatie Zomersandalen van de merken: Prijzen 99,90 t/m 229,- Zomers laarsje van de merken: Burley, Piampiani, Marina, Muraro, e.d. Prijzen vanaf 149,95 t/m 199,90 Goes - Middelburg Letselschaderegeling Haringvlietstraat 13 4456 BT Lewedorp Tel: 0113-612718 Postbus 13 4456 ZG Lewedorp Fax:0113-614174 Met (leze en alle andere milieuvragen kunt u de Milieu Telefoon hellen De MilieuTelefoon, de consumenteninformatielijn van Vereniging Milieudefensie (werkdagen van 9.00 - 14.00 uur) dme(y^6 De lapijl en meubel-^ reinigers Middelburg, 0118-639623 Kalkoengoulash 100 gram1,99 Gebraden kipfilet 100 gram2,25 Filet Americain 100 gram2,19 Kip-Waldorfsalade 100 gram2,40 Kip Pilav per portie5,75 Atlanta chicken 100 gram1,25 Hartentroef cervelaat 100 gram3,75 KEURSLAGER Walstraat 100 Vlissingen Telefoon 0118-412673/412141 een piëteitsvolle uitvaart in vertrouwde handen afhandeling van alle formaliteiten verzorging van advertenties e.d. vervoer ook vanuit het buitenland gratis inschrijving van wilsbeschikkingen depositostorringen mogelijk Moderne rouwcentra in Vlissingen en Middelburg beschikbaar. dag en nacht bereikbaar Middelburg: telefoon 0118 - 627683 Oost-Souburg: telefoon 0118 - 462506 Gediplomeerde uitvaartlcidcrs: G.P. Sinke - H.G. van Zalen - P.J. Mecrvcld

de Faam | 1997 | | pagina 13