Geerepassage Speelclub De Joker geopend vierde uitbundig tienjarige bestaan Koffie met crema-cake Verfspeciaalzaak Snel geopend Schoenmaker viert veertigjarig bestaan Eerste digitale drukkerij in Zeeland Dinsdag 29 april FAAM/VLISSINGER 23 Landelijke fietsdag, boerderijen open Actie voor speeltuin De Middelburgse schoenmaker Gouds waard die op Achter de Houttuinen is ge vestigd viert deze maand zijn veertigja rig bestaan. De zaak die wordt gevoerd door Henk en Jopie Goudswaard is ge sticht door de vader van Henk. Om het ju bileum te vieren heeft schoenmaker Gouds waard diverse acties in de maand mei. De landelijke fietsdag op zaterdag 10 mei staat helemaal in het teken van het boerenleven. Tijdens de fietsdag sperren op Walcheren twee boerderijen hun deuren open voor de fietsers, het zijn de zuivelboerderij van J. Kwekkeboom aan de Prooijensweg in Middelburg en het bloemteeltbedrijf van F.P. Besuyen aan de Vioskeweg in Veere. De fietsroute is samengesteld door de VVV Middelburg. De boeren geven de fietsers die dag inzicht in wat er zoal op de boerderij gebeurt. Er kan verse melk worden ge proefd en de boer of boerin vertelt het een en ander over de wijze van produceren en beantwoordt vragen van de bezoekers. De openstelling van de agrarische bedrijven is een initiatief van de stichting Public Relations Land- en Tuinbouw in samenwerking met de regionale landbouwor ganisaties en is georganiseerd onder het motto 'Landelijke Fietsdag welkom op de boerderij'. Aan de Nieuwstraat in Middelburg is Snel verf speciaalzaak geopend. Va der en zoon Snel met vriendin Annemieke Degen zijn de nieuwe eigenaars. Snel junior heeft het pand al zo'n zes jaar geleden gekocht. „Ik geloof dat ik in dit pand nu drie of vier jaar aan het op knappen ben. Van de ruimte op de begane grond stond het voor mij wel vast, dat een winkel zou moeten worden. Alleen was het nog niet duide lijk wat voor een winkel. Mijn vader is antiquair en zag een antiekwinkeltje hier wel zitten. Ik zag goede mogelijkheden voor de verkoop van verf. Uit eindelijk is het dus een verf- speciaalwinkel geworden". Snel junior heeft weinig woor den nodig om uit te leggen wat de klant hier vindt: „Ik verkoop hier verf, decoratie materiaal, behang, stof en van alles op doe-het-zelf gebied. Advies is belangrijk voor een goed resultaat, en dat ont breekt nogal 'ns in de grote doe-het-zelf-zaken. Ik verkoop een professionele verf, Sigma, waar een behoorlijk prijsje aan vast zit. Het resultaat zal gegarandeerd goed zijn. Ik vertel de klant dan ook duide lijk met welke problemen ze mogelijk te maken krijgen. Is de temperatuur buiten warm, dan wordt de verf nogal dun. Ik vertel dan de verf een poos je in de koelkast te zetten, zo dat minder kans op 'hangers' in het verfwerk ontstaat". „Voor de klant die deze verf te kostbaar vindt, is er een al ternatief aan te bieden in een lagere prijsklasse. Dan advi seer ik Histor te gebruiken. Vooral klanten, die speciale kleurwensen hebben, zijn hier welkom. Ik kan, eerlijk waar, wel tienduizend kleuren men gen. Mijn vader is in staat om goed advies te geven voor het opknappen van oude houten meubelen. Wij verkopen hier producten, zoals politoer en anti-insect. Deze spullen zijn haast nergens verkrijgbaar, laat staan dat je er bij hoort hoe het gebruikt moet wor den", aldus Snel junior. Het pand is volledig in stijl opge knapt. De vloer heeft marme ren tegels. „Makkelijk in het onderhoud en ik weet zeker dat de vloer er over tien jaar nog steeds piekfijn uit ziet", zegt de jonge ondernemer. De balkonplafond zijn oud geel geverfd. Oude school- lampen geven een traditionele verlichting. „Mijn vriendin An nemieke Degen en mijn vader beheren de winkel. Ik ga gewoon weer als van ouds de buitendienst in. Dat wil zeggen dat mensen hier FOTO ANDA VAN RIET ook terecht kunnen om een verfklus uit te bestéden. Ik kom dan vrijblijvend langs en maak een prijsopgave. Op die manier kunnen we de klant op alle mogelijke manieren van dienst zijn", aldus Snel. Mandy Ottefers en Martin Stroo zijn de prijswinnaars geworden van de Jantje be ton Lootjes actie. Mandy kreeg een vlieger en voor Martin waren skeelers de prijs. De loterij werd gehouden om voor de nog te bouwen speeltuin in Oost-Souburg wat extra geld in het laatje te brengen. De 38 kinderen van de scholen De Burght en 't Mozaik die de lootjes verkochten spekten de kas met f 3600,-. Certificaat voor Kole Kole Transport in Kapelle heeft een aantal certificaten be haald waardoor =aldus direc teur Ben Kole kwaliteit en veilig heid worden gewaarborgd. Kole timmerde volgens de directeur al jaren aan de weg, maar met de behaalde ISO 9002 en VCA certificaten wordt het beleid min of meer bezegeld. Parkeergarages De parkeergarages Geere en Kousteensedijk in Middelburg zullen vanaf 1 juni dagelijks, be halve op zondag, tot 23 uur open zijn. Ze waren al bij wijze van proef tot 1 juni een jaar lang tot 21.30 uur geopend. De proef wordt nu voortgezet tot 1 juni volgend jaar, maar dan an derhalf uur langer. Elektrotechniek '97 Een ongekend aantal deelne mers wordt verwacht tijdens de vakbeurs Elektrotechniek '97, die van 29 september tot en met 3 oktober in de Jaarbeurs Utrecht wordt gehouden. Vol gens de voorlichting van de Jaarbeurs zijn nagenoeg alle plaatsen al vergeven. Tevens wordt dit jaar de ETOP geïntro duceerd. Die afkorting staat voor Elektro Techniek Ontwerp Prijs. Begin juni worden de ge nomineerden bekend gemaakt. Moestuin Wie milieuvriendelijk wil hob by tuinieren kan wetenswaar digheden verzamelen in het kortgeleden verschenen boek 'De milieuvriendelijke moes tuin'. De gids geeft informatie over zaaien, planten, oogsten en bewaren van de gewassen. Samenwerking met de natuur staat centraal. De gids kost f 19,90 en is uitgegeven door uit geverij Roodbont in Zutphen (ISBN 90-75280-12-2). Studentenwinst De mini-onderneming Lam- pie-On heeft in haar korte be staan 5,62 procent winst ge maakt. De onderneming was een project van de Hogeschool Zeeland waarin elf studenten een jaar lang studeerden op on dernemen met eigen producten. De producten die werden ver kocht waren een hoofdlamp en het spel elf plus. De hoofdlamp is geschikt om bij te lichten in het donker en met het spel kun nen scholieren hun reken vaar digheid opvijzelen. Gevelverfraaiing Polderdijk Aluminium bv aan de Vlissingsestraat in Koudeker- ke heet voortaan Polderdijk Ge vel verfraaiing bv. Volgens de onderneming leverde de oude naam wel eens verwarring op, omdat het er op leek dat Polder dijk zich alleen bezighield met aluminiumbouw. Maar naast aluminium kozijnen levert Pol derdijk allerlei producten die met de gevel hebben te maken zoals kunststof kozijnen, buite nen binnen zonwering, garage deuren, raamhorren en hordeu ren. Weekje MGF Wie tot 30 juni bij de Rover dealer een nieuwe Rover 400 koopt, krijgt een week lang de kans om in een MGF te rijden, de bekende sportwagen MG in een jasje anno nu. De Rover dealer organisatie doet deze ac tie samen met Budget Rent a Car. Infecties Volgens een meerjarig onder zoek van het Academisch Zie kenhuis Leiden en een aantal andere onderzoeksinstellingen zoals TNO hebben vastgesteld dat infectiepatienten best thuis verzorgd kunnen worden met een infuus behandeling. Dat le vert de gezondheidszorg plus minus 27.000 ziekenhuis-opna- medagen op. Vooral omdat er nauwelijks verschil in de uitwer king bleek te zijn durven de on derzoekers de stelling aan dat deze patiënten net zo goed thuis behandeld kunnen wor den. Bovag MotorCheck Bijna de helft van de motor- bedrijven gebruikt de Bovag MotorCheck, een controle op veiligheid en betrouwbaarheid van motoren. Uit een enquête van de Bovag blijkt bovendien dat de motor ondernemers zeer tevreden zijn met dit systeem. De Bovag gaat nu acquisitie voeren om meer bedrijven te in teresseren voor de Bovag Mo torCheck. Fit met broodjes De warme bakkers zijn een actie begonnen onder de titel 'Fit met broodjes' waarbij tien mountainbikes ter waarde van f 700,zijn te winnen. Verder heb ben de warme bakkers nog an dere prijzen in voorraad, zoals een brood horloge, T-shirts en koelkast magneten. Voor de ac tie moet een spaarkaart worden volgeplakt. Schilderkunst Onder de titel 'Nederlandse Schilderkunst' is bij uitgeverij Atrium een boek verschenen dat zes eeuwen schilderkunst belicht. Niet alleen de beroemd heden hebben een plaats gekre gen in het boek. Ook de oudste schilderijen krijgen aandacht alsook de wijze waarop werd geschilderd. Zo exact mogelijk, luidde het motto, en soms iets mooier dan de werkelijkheid. Liefhebbers kunnen het boek aanschaffen voor f 49,50. Help een welp De Stichting Dierentuin hel pen is een actie begonnen om de Afrikaanse leeuw in zijn na tuurlijk leefgebied te bescher men. Onder het motto 'Help en welp' worden allerlei acties on dernomen om de leeuw een be tere toekomst te bieden. Mo menteel leven er naar schatting tussen de 30.000 en 100.000 leeuwen in Afrika. Door inteelt en infectieziektes daalt het aan tal gestaag. Met het geld dat de ze actie opbrengt wordt onder zoek gedaan en educatieve pro jecten opgezet. Met 'loslopende clowns' een ballonnen wedstrijd schminken en Zuid-Afri kaanse trommelaars deden de winkeliers in de Geere passage vorige week kond van hun tienjarige be staan. „Een gezamenlijk feest", meldt Sico Poort vliet, eigenaar van Licht- land Verlichting. „Want al le ondernemers hier heb ben een steentje bijgedra gen. Poortvliet is samen met de ei genaar van bloemenzaak City- bloem vanaf het begin van de oprichting van de passage ac tief: „In deze winkelstraat zijn er zo'n acht ondernemers die zeer uiteenlopende producten verkopen. Kleding, woningin richting en accessoires, een tearoom, bloemen, tassen, muziek en verlichting. Met zul ke uiteenlopende belangen valt het nog lang niet mee om iedereen in dezelfde mate en thousiast voor speciale acties te krijgen. Dat is met dit tien jarig jubileum ook niet gelukt. Er is een winkel, die er het be lang niet van in zag. Deze doet dus ook niet mee". Poortvliet vertelt openhartig over allerlei veranderingen die de Geere passage heeft ondergaan en welke problemen zich zoal kunnen voordoen. „Zo is er bijvoorbeeld het probleem van de straat reiniging. De Geerepassage is een afsluit bare winkelstraat in Middel burg, slechts toegankelijk voor voetgangers. Het com- Aan de Lange Noordstraat in Middelburg is speelclub De Joker geopend. Men sen die wel graag een gok je wagen kunnen nu dicht bij huis terecht. „In princi pe is iedereen welkom bij de Joker", aldus bedrijfs leider Simon Schreefel, „maar er gelden wel wat regels". Iemand van achttien jaar of ouder wordt bij binnenkomst lid van de vereniging. „Met behulp van identiteitspapieren verzorgen wij een pasje. Na de inschrijving is de persoon in principe vrij om in een ge moedelijke sfeer de tijd door te brengen. Meespelen is niet verplicht, maar er wordt van je verwacht dat je een nor maal gedrag vertoont. Zodra ik merk, dat mensen zich sto rend gedragen, kunnen ze ver wachten dat ik ze de toegang tot dit pand ontzeg", zegt Schreefel met een vastbera den blik. De bezoeker stapt na entree in een langwerpige zaal, die sfeervol is aange kleed. Een terracotta kleurig gemarmerd behang siert de wanden boven houten lambri- zering. Centraal in de ruimte staat een T-vormige speeltafel. Op het groene vilten tafelopper vlak zijn speelvakken met cij fers te zien. De spelers heb ben zicht op een stalen platte ketel. In het hart van de ketel is een ring open segmenten met cijfers. In het stalen op pervlak lopen lijnen. Voor spe lers is het de bedoeling om met behulp van snijpunten over die lijnen te voorspellen waar een rondgaand balletje in een dieper gelegen seg ment gaat vallen. En op die voorspelling kan de speler geld inzetten. Dit spel heet 'Euro' observatiespel. Volgens Schreefel kan iedereen dit spel leren. „Het is wel zo dat, hoe bedrevener iemand is in het geven van een goede voorspelling, hoe groter de kans is dat deze met een zak geld naar huis gaat. Dat is ook logisch, want het is een be hendigheidsspelletje", bena drukt Schreefel. „Of ik dat erg vind als iemand eens goed wint? Natuurlijk niet", lacht hij. „Ik feliciteer zo'n geluksvogel met zijn prijs en wens hem vooral een behouden thuiskomst! Het hoort bij het spel. Mensen die risico's aangaan door aan dit spel deel te nemen, wor den daarvoor beloond. Hetzij door te winnen, maar ook door te verliezen". De Joker is open van 20.00 tot 06.00. Buffet en drankjes zijn gratis. Alcoholische drank wordt niet geschonken. „Natuurlijk is hier geen alcohol. Iemand met drank op laat je toch ook niet plaats nemen achter het stuur van een auto? Bij een behen digheidsspel als dit is alcohol uit den boze!" zegt de in keu rig zwart pak gestoken Schreefel. „Het imago van een donker speelhol willen wij vermijden. We zoeken daarom ook contacten met de Middel burgse autoriteiten. Die heb ben hier ook al een kijkje ge nomen. En uit die contacten vloeit bijvoorbeeld voort dat we hier geen speelautomaten plaatsen. Die passen hier ove rigens ook niet in de persoon lijke sfeer". Simon Schrefel:Mensen die risico's nemen, worden beloond" .FOTO ANDA VAN RIET plex, waarin de winkels huis vesten, is eigendom van Del ta Bouwbedrijf. Vanaf het be gin is er al onduidelijkheid over de schoonmaak van de straat. Noch de gemeente, noch onze verhuurder pakt deze taak op. Wij als onderne mers pakken dan maar de be zem om het ook voor de zaak netjes te houden. Maar het is jammer, dat een openbare straat zo slecht onderhouden wordt". Toch is Poortvliet zijn verhuurder ook dankbaar voor de recente opknapbeurt die de Geerepassage heeft onder gaan. Hij vertelt nauwgezet welke veranderingen er zoal te zien zijn: „Het bouwbedrijf vond dat de passage na tien jaar wel aan een face-lift toe was. Het plafond is eruit ge gaan en de belettering van de gevels is eraf gesloopt. Hoog in de muur is er een soort koof aangebracht, waarin indi recte verlichting is. Dat licht straalt het plafond aan. Hier door krijg je een soort ruimte lijk effect. Die donkere tunnel, waar je vroeger doorheen moest, is nu veel lichter ge worden. Dat komt ook omdat het plafond wit is gemaakt en de pilaren helder geel zijn ge schilderd. Aan de beide ingan gen is bovendien in gele ne onletters de naam Geerepas sage aangebracht". Sico Poortvliet al vanaf het begin in de Geerepas sage. b. Het nieuwe pand van de Stadsdrukkerij Vlissingen aan de Coosje Buskenstraat. In 1957 verhuisde de vader van Henk Goudswaard met zijn schoenmakerij van 's-Gra- venpolder naar Middelburg. In een pand naast Brammetje Dump vestigde de schoenma ker en zijn zoon zich. „In de ja ren zestig hebben mijn vrouw en ik de zaak overgenomen", vertelt Henk Goudswaard. „Tot vijf jaar geleden hebben we op die locatie gezeten. Toen zijn we verhuisd naar Achter de Houttuinen 40". In de vier decennia dat Henk Goudswaard als schoenmaker werkt is er nogal wat veran derd. „Allereerst hebben we natuurlijk met totaal andere materialen te maken. Eerst was het allemaal leer, later kwamen er ook rubberen zo len die weer om een andere behandeling vragen. Tegen woordig wordt er in de schoe nen industrie ook veel met kunststof gewerkt", legt Henk Goudswaard uit. Ook de con structie van de schoenen is in Jopie en Henk Goudswaard. de loop der jaren nogal veran derd. „De constructie van kwaliteitsschoeisel is eigenlijk wel hetzelfde gebleven. Het zijn voornamelijk de goed kopere schoenen die nogal eens problemen geven". Goudswaard doelt op het feit dat een leek niet meer aan de buitenkant van een schoen kan zien of het een kwaliteits product is of niet. „Ze weten die schoenen zo goed op een goedkope manier na te maken dat het zelfs voor de vakman wel eens moeilijk te zien is. Na een tijdje geven die schoe nen toch problemen, de con structie is gewoon niet zo goed dat de schoen ook echt lang mee kan". Aanvankelijk stond Henk Goudswaard al leen in zijn winkel die toen uit sluitend reparaties uitvoerde. „Daar was niet genoeg meer in te verdienen en zijn we ook schoenen gaan verkopen". Echtgenote Jopie Gouds waard kwam Henk in de win kel helpen en inmiddels be staat het assortiment van de zaak uit een scala aan kwali teitsschoenen. Gouden troef zijn de gezondheidssandalen van Birkenstock. Goudswaard: „De medische wereld loopt al jaren op Bir kenstock maar tegenwoordig gaan ook steeds meer andere mensen er op lopen". Sinds kort verkoopt Goudswaard ook gezondheidssandalen van Finn Comfort. Deze sandalen zijn voorzien van een speciale inlegzool die de drukpunten onderaan de voet stimuleert. „Het werkt fantastisch", zegt Goudswaard. „Als je die zool tjes er 's morgens een uurtje in legt voel je je echt een stuk fitter". Om het jubileum te vieren houdt Goudswaard in de maand mei verschillende ac ties. Zo staat er een demon stratie van de Finn Comfort schoenen op het programma en komt er een farbriek- schoenmaker demonstraties geven. In het crematorium in Mid delburg kunnen voortaan ook koffietafels worden gebruikt. Het echtpaar Ria en Leo Markusse, dat het horeca-gedeelte in het cre matorium pacht, is daar mee deze maand begon nen. „Vroeger konden mensen een kopje koffie met een plak cake krijgen, maar dan had je het wel zo'n beetje gehad. Nu kun nen we zelfs een kop soep aanbieden", aldus Ria Mar kusse. Het idee om uitgebreide kof fietafels te serveren kwam van haar. „Ja, ik wilde dit al een hele tijd", vertelt ze.„Mensen vragen er toch steeds meer naar. Een crematie is natuur lijk ook vaak een familiereünie en dan wil je toch meer dan alleen de geëikte plak crema- cake". Ze lacht. „Ja, dat woord hoor de ik laatst van iemand. Om dat je diezelfde cake in ieder crematorium tegenkomt. Klinkt grappig hé?" De koffie tafels kunnen worden besteld bij begrafenisondernemers. „Die hebben allemaal onze map met de verschillende kof fietafels erin. Wanneer ze bij mensen zijn om een begrafe nis of crematie te regelen la ten ze dat zien. De begrafenis ondernemers geven dan de opdracht aan ons door". Het Leo en Ria Markusse: „Een reünie paar werkt al zeventien jaar in het crematorium. „Ik vind het ook echt heel erg leuk werk", vertelt Ria Markusse. „Je maakt natuurlijk best een he leboel mee aan leed, maar je probeert die mensen ook zo goed mogelijk op te vangen. En dat vind ik leuk, omgaan met mensen". Het werken in een crematori um vereist speciale vaardig heden. „Kijk, je kunt hier na tuurlijk niet lachend over de gang gaan lopen. In de keu ken kan wel gelachen worden, maar zodra je daaruit komt heb je rekening te houden met het verdriet van de men- crematie is vaak een familie- FOTO: ANDA VAN RIET sen die rondlopen. Dus dan zorg je voor iets meer af stand", weet ze. Ook echtge noot Leo Markusse heeft het naar zijn zin in het crematori um. „Ik heb altijd in de horeca gewerkt. Ik zou er ook nooit meer uit willen. Toen het aan bod kwam om hier iets op po ten te zetten hebben we dat ook min of meer gelijk aange nomen. Je werkt hier natuur lijk op gezette tijden, iets dat in andere horecagelegenhe den niet zo makkelijk kan. Bo vendien kan ik het samen met mijn vrouw doen en dat is me ook iets waard". Op de hoek van het Schel- deplein en de Coosje Bus kenstraat heeft drukker Martin van der Louw als eerste in Zeeland een nieu we ontwerpstudio voor di gitaal drukwerk annex ko pieerwinkel geopend. Met deze studio ging een langgekoesterde wens van Van der Louw in vervulling. Door de nieuwste grafische ontwikkelingen te combineren met een kopieerwinkel en ont werpstudio ontstaat een for mule die in Zeeland nog niet bestaat. Het open interieur van de studio geeft de klant de keuze zelf iets te maken of het door de mensen van de Stadsdrukkerij te laten uitvoe ren. Digitaal kleurendrukwerk is daarvan een voorbeeld. Di gitaal drukken bestaat uit het via de computer lezen en af drukken van ontwerpen. Dat kan vanaf een papiervoor beeld of vanaf een floppy. Di gitaal drukken is bijzonder ge schikt voor kleine oplagen en spoedklussen. Er kan afgedrukt worden van formaat visitekaartje tot pos terformaat. Omdat op bijna al le papiersoorten gedrukt kan worden zijn de mogelijkheden legio, aldus Van der Louw. In de kopieerwinkel kunnen klan ten terecht voor het maken van zwart-wit of kleurkopieën, het inbinden van een werk stuk, of het plastificeren van bijvoorbeeld een menukaart. Er is tevens een ruime keuze aan gekleurde papiersoorten en enveloppes. Daarnaast kunnen klanten bij de Stadsdrukkerij terecht voor het vertrouwde familie-, zake- lijken verenigingsdrukwerk. fo ATI S

de Faam | 1997 | | pagina 23