Interieur stijlvolle sty Kleur is sfeerbepalend in huis Nieuwe keuken- mengkraan Kastsystemen, opgeruimd staat netjes Bedtypen: soort zoekt soort Technisch vernuft zorgt voor heerlijke gerechten Mei: waterplanten maand Een droom van een slaapkamer Dinsdag 29 april 1997 FAAM/VLISSINGER 15 De slaapkamer wordt steeds vaker gezien én gebruikt als een soort tweede woonkamer. Het is vaak de aangewezen plek om af en toe eens lekker te ontbijten, je even terug te trekken of rustig te werken. Voor we gaan slapen kijken we graag nog TV of lezen een boek. Daarnaast functioneert de slaapkamer meestal ook als kleed- en bergruimte. Zo'n multifunctionele ruimte vraagt uiteraard om een uitgekiende in richting. Hierbij speelt uiteraard het meubilair en de opstelling daarvan een grote rol, maar er is meer: vloerbedekking, wand- en plafondaf werking, stoffering en verlichting. Combi-oven Ovenwagen Grillen en stomen Woonideeën 1997 Bonte kalmoes is een oe verplant met een opvallend blad voor langs de vijver rand. Water is een levendig on derdeel van een tuin. Wie er ook maar éven de ruim te voor heeft, legt een vij ver aan. Strakke of vloei ende lijnen, het is maar net wat 't beste in de tuin past. Bij water horen spe ciale planten: waterplan ten. Ze leven ondergedo ken, drijven of staan met hun wortels in het water. Vooral drijf- en onder wa terplanten helpen het wa ter helder te houden. Tijd dus om ze aan te schaffen. Naarmate de populariteit van 'water in de tuin' steeg, groei de ook het sortiment water planten. De keus is groot. Er zijn veel wilde planten bij, want in ons waterrijke landje komt van nature een groot aantal voor in sloten en pas sengebieden. Om die reden hebben ze Nederlandse na men. Ook zijn er cultuur vor men, die meer geschikt zijn dat hun wilde soortgenoten. Voorbeelden zijn de miniatuur waterlelies en dito rietsigaren, die klein blijven. Cultuur vor men kunnen ook meer sier- waarde hebben, bijvoorbeeld door bont blad. Zo'n plant is bont kalmoes, Acorus calamus 'Variegatus', een ondiep wortelende moe- ras- of oeverplant. De bontbla- dige vorm heeft witgroen ge streept blad, dat een beetje aan een gele lis doet denken. Omdat de bontbladige kal moes langzaam groeit, is het een ideale plant voor langs de vijverrand. De bladeren van kalmoes ge ven bij kneuzen een typische geur af. De naam maagwortel verwijst naar het gebruik: een volksge neesmiddel voor maag-, darm- en spijsverteringsklach ten. Vanwege de geneeskrach tige werking van de knollen is kalmoes vanaf de zestiende eeuw in Europa aangeplant en van lieverlee verwilderd. Ver moedelijk hebben kruisvaar ders het gedroogde wortel poeder leren kennen en plan ten meegenomen naar West- Europa. Wie elke avond 'lekker wil slapen en morgen uitge rust weer op', zal heel wat keuzen moeten maken. Omdat een góed bed be langrijker is dan een mooi bed, zal vooral aandacht besteed moeten worden aan de juiste combinatie van bedbodem en matras. Maar - eerlijk is eerlijk - het oog wil ook wat! Daarom hebben de slaapkamerfa brikanten onze droomwen sen vertaald in een uitge breid assortiment meu bels, uitgekiende bedty- pen, praktische kastsyste- men en sfeervolle bedmo de om de slaapkamer in stijl in te richten en aan te kleden. Kies voor een (ont)spannend nachtleven en creëer een droom van een slaapkamer waarin kleur, sfeer en comfort uw persoonlijke smaak onder strepen. Getipte trends zijn de eco- slaapkamer waarin alles zo sober en strak mogelijk is gehouden en een hoofdrol is weggelegd voor (licht) hout, de oosterse slaapka mer met veel zijde, rotan en glanzend geborduurde stoffen in intense kleuren en de trendy slaapkamer met veel multifunctionele meubeltjes op wieltjes in felle kleuren: oranje, geel, appeltjesgroen, onder steund door Mexicaanse kleuren als kersenrood en pauwblauw. Bij 'Plissé Dag en Nacht', kleursfeer 'Transparance' van Verosol accentueren ijle witte tinten de intimiteit van de slaapkamer. Het bovenste doek van de plissé verduistert voor de nacht en de onderste is transparant voor overdag. Ze zijn afzonderlijk te bedienen. Qua vloerbedekking zijn pa tronen vandaag de dag de grote mode: of het nu gaat om linoleum, kurk, laminaat of tapijt. Kamerbreed tapijt is er in alle kleuren, soorten en materialen: van hoogpolige shags tot kortpolig veloursta- pijt; van wol en sisal tot ka toen en een synthetische kwa liteit. Tapijt geeft extra sfeer, voelt zacht aan en is geluid dempend. Harde vloerbedek king heeft als voordeel het re latief gemakkelijke onder houd. In de kinderkamer zorgt een vrolijk karpet voor extra kleur en comfort. Ook voor wanden zijn tal van decoratieve afwerkingen mo gelijk. Zowel de papieren als textiele behangsels zijn ver krijgbaar in talloze schitteren de tinten en structuren. De meeste behangcollecties bie den ook bijpassende border- randen. Ook met lambrizerin- gen kunnen leuke effecten be reikt worden. Voor de baby- en kinderkamer is afwasbare muurverf, vinylbehang of een wandafwerking met kunststof panelen een praktische keuze. Zon en licht in huis zijn leuk, maar juist in de slaapkamer moeten de ramen goed afge sloten kunnen worden: tegen het buitenlicht én tegen inkijk. Binnenzonwering tempert de warmte, biedt gepaste privacy en draagt bij aan de sfeer in de slaapkamer. De keuze is enorm: rol- en vouwgordij- nen, paneelgordijnen, op- neemgordijnen, plissés, hori zontale jaloezieën, lamellen en verticale gordijnjaloezieën. En dit alles in transparante, semi-transparante, ondoor zichtige en verduOisterende varianten. Vrijwel alle vormen van binnenzonwering kunnen exact op maat gemaakt wor den; óók voor extra lange, schuine of trapeziumvormige slaapkamerramen. De keuken is allang geen 'werkplaats' meer waar al leen de maaltijden bereid worden. Het is veel meer een ruimte geworden waar, net als in de rest van het huis, geleefd wordt. De huidige keuken stelt dan ook heel andere eisen aan de vormgeving dan vroeger. Dat geldt niet al leen voor de keukenmeu belen, maar ook voor de keukenaccessoires. Zedra is de naam van de nieuwe serie keukenmengkranen van Grohe. Deze serie sluit perfect aan bij het huidige keukendesign. De fraai cirkelvormig gebogen uitloop en de bijzondere vormgeving van de bedie ningshendel geven de Zedra een heel eigen uitstraling, zonder 'design om het de sign'. De bedieningshendel kan bij installatie overigens zowel links als rechts ge plaatst worden. De uitloop is in twee varianten leverbaar: met een uittrekbare handdou che of met een, eveneens uit trekbare, mousseur. De laatste vormt één geheel met de uit loop, waardoor de moussuer nagenoeg 'onzichtbaar' wordt. De uitvoering met handdou che heeft een omstelknop waarmee u kunt kiezen uit een zachte mousseurof een harde douchestraal. Deze handdou che is bovendien voorzien van het 'Speedclean' anti-kalk sys teem, waardoor kalk zich snel en eenvoudig laat verwijde ren. Door het 'Twistfree' sys- teèm kan de uittrekbare slang tijdens het gebruik niet in de knoop raken. Indien gewenst kan de Zedra ook worden ge leverd met een vaatwasma- chine-aansluiting, waardoor de toevoer van water naar de ze machine geregeld wordt via de keukenkraan. U heeft dan geen aparte wasmachine kraan meer nodig. De Zedra is uitgevoerd met flexibele aan- sluitslangen. Bovendien wordt de kraan van bovenaf op het blad gemonteerd. De Zedra is dus bijzónder montagevrien- delijk. Doordat het 'hart' van de kraan wordt gevormd door het welbekende keramische kardoes, is een zeer lange le vensduur gegarandeerd. De Zedra keukenmengkraan is le verbaar is de kleuren chroom, wit, chroom/zwart en ch room/blauw en daardoor te integreren in elke keuken. Zedra maakt uw keuken écht compleet. Al dat beddengoed en bed- textiel moet natuurlijk ook nog een plaatsje krijgen. Ook schoenen, de zomer en wintergarderobe, hand doeken en bijvoorbeeld de sportspullen worden door gaans in de slaapkamer opgeborgen. Kasten zijn dus onmisbaar. Ze zijn er als (los) onderdeel van een compleet (aanbouw)-slaap- kamerprogramma of als in gebouwde kastenwand. Aanbouwkasten worden op gebouwd uit standaardmodu les. Mocht dit nodig zijn, dan kan er later altijd gemakkelijk uitgebreid worden. U bent echter wel gebonden aan vas te moduulmaten, zodat er vrij wel altijd een opening tussen kast en plafond of muur over zal blijven. Inbouw-kasten- wanden daarentegen kunnen tot op de centimeter nauw keurig op maat gemaakt wor den: pas van vloer tot plafond en van muur tot muur. Dat oogt niet alleen mooi, u wint ook nog eens aanzienlijk aan bergruimte. Bij gespecialiseer de kastenbouwers kunnen eventuele ramen en deuren moeiteloos in het ontwerp op genomen worden. Ook voor 'moeilijke' ruimtes - bijvoor beeld slaapkamers onder een schuin dak - zijn uitgekiende oplossingen voorhanden. De meeste kasten hebben een variabele indeling. Ideaal: de één wil immers meer hang- ruimte, de ander meer leg- ruimte. Voor de luxere kasten bestaan verder allerhande ac cessoires zoals ladenblokken, draadmanden, wasboxen, uit- schuifbare (overhemd)plan- ken, stropdassenrekjes, cein tuurhangers en schoenenrek- ken. Tip: kastdeuren (schuif deuren, vouwdeuren, draaid euren) en fronten kunnen soms bekleed worden met (gekleurde) spiegels: dé op lossing voor kleine ruimtes! In grote slaapkamers kan een losse kast misschien als ruim teverdeler gebruikt worden. Plaats de kast bijvoorbeeld te gen het voeteneinde van het bed; daarachter heeft u dan een prima kleedhoek. Ook kunnen kasten uitstekend be nut worden als (tweezijdige) scheidingswand; bijvoorbeeld tussen slaap- en badkamer. Wel zullen dan ook de zij- en achterkant van de kast mooi afgewerkt moeten zijn. Wie heel veel ruimte heeft, heeft misschien wel plaats voor zo'n U-vormige 'walk-in' kas- ten-/kleedkamer. Slaapbank 'Calin' van Ligne Roset is gebaseerd op het principe van het overgrote, toegevouwen hoofdkussen. De bekleding kan 's nachts dienst doen als dekbed. Op de gebogen multiplex lattenbodem van beukenhout ligt, naar eigen voorkeur, een bultex of latex matras. Creatie: Pascal Mourgue. Naast de 'normale' een- en tweepersoons bedden, zijn er ook speciale bedtypen zoals seniorenbedden, hoogslapers voor kinde ren, opklapbedden, slaap banken en praktische duo- of vouwbedden. Veel van dergelijke (logeer)bedden zijn bedoeld voor mensen die niet al teveel ruimte hebben. Zo kunnen op klapbedden, wentelbedden en vouwbedden 's ochtends ge woon 'onzichtbaar' worden opgeborgen: soms achter een gordijn, soms maken ze deel uit van een compleet wand- meubel. Ook duo-bedden zijn echte ruimtewinners. Dit zijn in feite twee bedden die onder elkaar geplaatst de ruimte van een eenpersoonsbed inne men. Het onderbed kan mak kelijk onder het andere van daan geschoven worden en staat dan op eigen poten. Populair is ook de slaapbank. Compact als ze zijn bieden bedbanken doorgaans goed zit- én ligcomfort. Het zijn multifunctionele meubels waar altijd wel een plaatsje voor te vinden is. Ook voor kinderen en ouderen bestaan aangepaste bedden. •Zo is onder-tieners de hoog slaper razend populair. Een praktische keuze: de ruimte eronder kan immers gebruikt worden voor een bureautje of als speelruimte. Als uw kinde ren samen op een niet al te grote kamer slapen of er vaak vriendjes komen logeren, is een stapelbed (met twee losse bedden) een uitkomst. Tip: denk ook eens aan meegroei meubelen. Door de losse basisonderde len telkens op een andere ma nier in elkaar te zetten, kan met grotendeels dezelfde ele menten een slaapkamer op maat worden samengesteld voor baby, kleuter én tiener. Kenmerkend voor zogenaam de 'seniorenbedden' is de ho gere zithoogte. Dit vergemak kelijkt het in- en uitstappen én biedt extra opmaak- en schoonmaakgemak. Overi gens is zo'n hoge 'zit' ook voor lange mensen vaak een pré. Bijna iedereen weet dat kleur er bepalend is voor de sfeer in huis. Met kleur kun je accenten leggen en een ruimte optisch beïn vloeden. Maar het belang rijkste is dat je met de juiste kleurkeuze de kamer mooier kunt maken. Het is opvallend dat veel mensen de laatste tijd iets meer lef tonen dan een aantal jaren geleden. Er wordt gekozen voor ge waagde kleurcombinaties in stoffen, wanden, meubels en steeds vaker, in tapijt. We zien kleuren -als bordeaux, rood, terra, oker en geel die het huis een warme zonnige uitstraling kunnen geven, maar ook vro lijke pastels in de sfeer van de jaren vijftig. Daarnaast zijn er schitterende kleuren uit de na tuur variërend van zanderige beige tot mosgroen, van azuurblauw tot kastanje bruin. Tapijt vormt een schakel tus sen de wanden en de meu bels. Het laat de sfeer van de ruimte samensmelten eh het schept een eenheid. Omdat de vloer qua oppervlakte van een ruimte het meest bepalend is, zal de kleurkeuze en ook de materiaalkeuze van groot be lang zijn bij het inrichten van kamers. De kwaliteit van een tapijt is sterk afhankelijk van het materiaal waarvan het is gemaakt. Een wollen tapijt is erg com fortabel, duurzaam, slijtvast en kan in de meest heldere kleuren worden geverfd. Voor al als het tapijt gemaakt is van Nieuw-Zeelandse wol. Dit ta pijt is herkenbaar aan het va renblad-logo en het Decor- wool-merk. De tapijten van Wools of New Zealand voldoen aan strenge kwaliteitsen milieu-eisen en bestaan voor minimaal zestig procent uit Nieuw-Zeelandse wol. Ook Parade Tapijt heeft een ruim assortiment in Wools of New Zealand tapij ten. Parade Lugano is bijvoor beeld een mooie velours-kwa- liteit die bij uitstek geschikt is voor kleurrijke interieurs (ver krijgbaar in vijftien verschil lende kleuren). Parade Presti ge is een kwaliteit die perfect past binnen de natuurlijke en landelijke woonsfeer. De Pre stige is een grove wollen frisé in zeven mooie natuurtinten zoals naturel, champagne, beige, olijf, messing, tabak en berber. Bij een frisé tapijt, ook wel 'hard twist' tapijt ge noemd, is de woldraad sterk gedraaid en daarna vastgezet. De sterke structuur van dit ta pijttype laat nauwelijks voet stappen of schaduwplekken zien en het pluist niet. Het kan op vele plaatsen in huis ge legd worden. Zelfs de trap en de werkplek kunnen worden voorzien van Parade Prestige omdat het geschikt is voor 'zwaar gebruik' en omdat het ook de wieltjes van een bu reaustoel kan trotseren. De ontwikkelingen op het gebied van keuken appara tuur volgen elkaar in hoog tempo op. Ook het aanbod van verschillende ovens wordt de laatste tijd steeds groter. Verschillen de fabrikanten zorgen voor een groot assorti ment ovens dat zich ken merkt door moderne vorm geving en geavanceerde techniek. Vóór u overgaat tot de aanschaf van een nieuwe oven, is het zinvol stil te staan bij de gebruiksfre quentie. Als u dagelijks in de weer bent met ovenschotels en ook graag bakt, is een hypermo derne combi-oven wel aan u besteed. Voor minder fanatie ke ovengebruikers is bijvoor beeld een kleine grill-bakoven handig. Bij het inbouwen van een oven staan veiligheid en gebruiksvriendelijkheid hoog in het vaandel. Zo is een oven op ooghoogte niet alleen goed voor uw rug, maar ook veilig voor grijpgra ge kinderhandjes. Voor wie nog geen magnetron heeft, is een alles-in-één-oven een prima keuze. Zo'n elektro nisch gestuurde oven combi neert een magnetron met een bakoven en een grill. De ver schillende functies kunnen in één kookprogramma worden gecombineerd. De meeste van deze ovens zijn voorzien van een overzichtelijk display. Het geheugen van de moderne combi-oven bevat vaak een aantal programma's. Hiermee kunt u bijvoorbeeld een pizza of cake automatisch en op de juiste wijze bereiden. Alle in gestelde kooken temperatuur functies worden net als de tijds instelling digitaal weer gegeven. U ziet dus in één oogopslag hoe ver de oven met het programma is. Een aantal combi-ovens is voor zien van de zogenaamde "ka- talytische" zelf reiniging. Ovens met een modern zoge noemd pyrolyse systeem ma ken zichzelf schoon door ex treme verhitting. De tempera tuur in de oven stijgt geduren de deze zelf reiniging tot zo'n hoogte, dat al het vet en vuil tot stof verbrandt. Het enige wat er dan nog gedaan moet worden, is het wegnemen van de resterende stof met een vochtig keuken papiertje. Bij de "katalytische" methode voorkomen speciale geëmail leerde wanden dat vet ea etensresten zich daartegen kunnen afzetten. De meeste nieuwe ovens zijn voorzien van één van deze nieuwe technieken. Een uitkomst, vooral in deze tijd waarin veel mensen zich liever bezighou den met andere en leukere dingen dan met het tijdroven de schoonpoetsen van keuken apparatuur. Het hoogtepunt van moderne gebruiksvriendelijkheid is de oven met ovenwagen. Uit- schuifbare bakplaten en roos ters, die de gebruiker behoe den voor vervelende verbran dingen aan handen en vin gers. Een zeer veilige vernieu wing. Moest de keukenprins of -prinses voorheen met de hele hand in de hete oven om er met veel pijn en moeite een ovenschaal uit te halen, of, misschien nog wel erger, moest het ovenrooster half uit de oven worden getrokken met daarbij het grote gevaar dat je de gloeiende inhoud van de ovenschaal over je heen kreeg, met de oven met ovenwagen is het bakken en braden in de oven heel wat eenvoudiger geworden. Door het simpelweg er uittrekken van de ovenwagen haalt u de gerechten probleemloos uit de hete oven. Gegrilld vlees is veel minder vet dan gebraden vlees. Daar om is een oven met inge bouwde grill zo gek nog niet. Grillovens zijn praktisch in ge bruik: op het rooster kunnen verschillende stukken vlees te gelijk worden klaargemaakt. Ook opwarmen en gratineren behoren tot de mogelijkhe den. Een stoomoven voldoet aan de eigentijdse eis van ge zond en mager koken. Het is net een snelkookpan die een tijdsbesparing kan opleveren van 50 tot maar liefst 75 pro cent. Opvallend hierbij is dat de smaak van het gerecht op timaal bewaard blijft. Bij de vormgeving van moderne ovens hebben fabrikanten goed gelet op de trends in de hedendaagse keuken. Het strakke, vaak roestvrij stalen uiterlijk van de ovens past he lemaal in de moderne keuken. Ook ovens met gewelfde "panorama ruiten" zijn erg in trek. Halogeen verlichting zorgt ervoor dat het ovenkom- partiment duidelijk zichtbaar is, zodat u gemakkelijk kunt kijken hoe het staat met uw ovengerechten. Erg populair is de oven met een front van zwart glas en roestvrij stalen randen. Een sobere, maar zeer stijlvolle uitstraling die in geen keuken zal misstaan. Nieuw is de extra grote oven van 90 cm. breed. Hierin schuift u gemakkelijk twee ovenschalen naast elkaar. De aanleg en installatie van een oven stellen bijzondere eisen. U moet rekening houden met zaken als ventilatie, hoogte en - (kinder)veiligheïd. Het is ver standig hiervoor uw vakman te raadplegen.

de Faam | 1997 | | pagina 15